Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολιο καθε μηνα μεχρι 18 μηνων?


nommar

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα...καναμε προχθες το εμβολιο pentavac...ρωτησα την παιδιατρο μεχρι ποτε θα κανουμε εμβολιο καθε μηνα και μου ειπε μεχρι να γινει το μωρο 1 1/2 χρονων!!!τωρα η κορη μου ειναι 7 μηνων...το παιδι της αδερφης μου(ειχε αλλη παιδιατρο)μεχρι 6-7 μηνων τα ειχε κανει και μετα περασαν καποιοι μηνες εως οτου να ξανακανει...καθε μηνα μεχρι 18 μηνων δεν ειναι πολυ?καθε μηνα κανουμε απο ενα...δεν το παμε πολυ σιγα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμείς μέχρι τώρα κάναμε κάθε μήνα.. Κάποια είναι σε τρεις δόσεις και γιαυτό πιάνουν πολλούς μήνες. Ευτυχώς τελειώσαμε και τώρα ξανά στα 2 θα ξανακάνουμε. Πάλι καλά γιατί η μικρή βάζει πια τα κλάματα μόλις μπούμε στο ιατρείο:wink:

Νομίζω όμως οτι είναι και στον γιατρο...Θα μας πούνε και τα υπόλοιπα κορίτσια να συγκρίνουμε....Περιμένω και εγώ να δω!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα εδώ όπου μπορείς να ενημερωθεις πλήρως.Αγω αν μπορούσα να γυρνούσαν το χρόνο πίσω θα καθυστερούσε να τα ξεκινήσω και δεν θα έκανα κάθε μήνα.Γιατί βιάζεσαι;

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε απο 2 εμβολια καθε μηνα.Μεχρι 7 μηνων τα καναμε ολα.Τα υπολοιπα μας ειπε απο 15 μηνων και μετα.Οταν τον ειχα ρωτησει γιατι ολα τοσο συντομα μου ειπε για να μη με βλεπει και κλαιει οταν ερχομαι σπιτι σας:P.Τωρα δεν ξερω αν ηταν σωστο η οχι παντως για μας ολα καλα πηγαν και μικρη μας λατρευει τον παιδιατρο και χαιρομαι που ξεμπερδεψαμε προς το παρον τουλαχιστον!!!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις καναμε απο 2 εμβολια καθε μηνα.Μεχρι 7 μηνων τα καναμε ολα.Τα υπολοιπα μας ειπε απο 15 μηνων και μετα.Οταν τον ειχα ρωτησει γιατι ολα τοσο συντομα μου ειπε για να μη με βλεπει και κλαιει οταν ερχομαι σπιτι σας:P.Τωρα δεν ξερω αν ηταν σωστο η οχι παντως για μας ολα καλα πηγαν και μικρη μας λατρευει τον παιδιατρο και χαιρομαι που ξεμπερδεψαμε προς το παρον τουλαχιστον!!!

 

Δεν είναι πολλά 2 εμβόλια τον μήνα:?:. Εγώ ένα έκανα και φοβόμουν για πυρετους και τέτοια. Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα εδώ όπου μπορείς να ενημερωθεις πλήρως.Αγω αν μπορούσα να γυρνούσαν το χρόνο πίσω θα καθυστερούσε να τα ξεκινήσω και δεν θα έκανα κάθε μήνα.Γιατί βιάζεσαι;

 

γιατι το να κανεις ενα εμβολιο το μηνα εκτος του οτι η κορη μου με το που βλεπει την παιδιατρο κλαιει μονο με το που της βαζει το στηθοσκοπιο,ειναι και οι επισκεψεις που μας κανει στο σπιτι και κοστιζουν 65 ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολλά 2 εμβόλια τον μήνα:?:. Εγώ ένα έκανα και φοβόμουν για πυρετους και τέτοια. Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο..

 

 

Τι να σου πω κοριτσαρα μου,η δικια μου δεν ανεβασε ποτε πυρετο μετα απο εμβολιο.Αντε καμια φορα την επομενη μερα ηταν λιγο γκρινιαρα αλλα ολα μια χαρα.Δεν ειχαμε κανενα θεμα.Αλλα νομιζω πως ειναι και στο παιδι.Οπως και με τα δοντακια,αλλα τρελενονται στη γκρινια και κανουν πυρετο και αλλα δεν τα καταλαβαινεις.Ειναι και στον παιδιατρο.Ο δικος μου οποτε ερχοταν σπιτι και την ειχα ντυμενη σαν κρεμυδακι(πρωτο παιδι βλεπεις)ολο μου φωναζε να το γδυσω.Μονο με φορμακι μου ελεγε.Και ετσι βγαλαμε ολο το χειμωνα με ενα λεπτο φορμακι.Δεν μου αρωστησε ποτε μεχρι τωρα!:-P

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, στο τέλος του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού υπάρχει το πρόγραμμα των εμβολιασμών, μπορείτε να παρακολουθείτε από εκεί τι σας κάνει και πότε ο παιδίατρος. Κάθε εμβόλιο πρέπει να έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μεταξύ των δόσεων.

 

Εναλλακτικά, μπορείτε να το βρείτε κι από το ίντερνετ, ως εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις καναμε πολυδυναμα εμβολια και ετσι γλυτωσαμε πολλές τσιμπιές....τωρα εκανε το προτελευταιο που ειναι 18 μηνων και το αλλο θα το κανει μολις χρονισει.

Ειναι θεμα γιατρού και τι εταιρεια ''προωθει''.......

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

εμεις ξεκινησαμε 2 μηνων τα εμβολια, η αρχη εγινε με pentavac. προς το παρον τοπ προγραμμα οτ πάμε...ψιλοκανονικα και επειδη χασαμε ενα διμηνο λογω υψηλου πυρετου στην πρώτη δοση του πρεβεναρ η γιατρος μου συνεστησε διπλα εμβολια και αρνηθηκα... καλά και αγια τα εμβολια αλλα δεν χρειαζονται να γινονται διπλα... δεν χαθηκε και ο κοσμος

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε 2 μηνων τα εμβολια, η αρχη εγινε με pentavac. προς το παρον τοπ προγραμμα οτ πάμε...ψιλοκανονικα και επειδη χασαμε ενα διμηνο λογω υψηλου πυρετου στην πρώτη δοση του πρεβεναρ η γιατρος μου συνεστησε διπλα εμβολια και αρνηθηκα... καλά και αγια τα εμβολια αλλα δεν χρειαζονται να γινονται διπλα... δεν χαθηκε και ο κοσμος

 

απλά θα προσέξεις να γίνουν οι επόμενες δόσεις στο διάστημα που προβλέπεται, αν π.χ. το πρόγραμμα λέει "μεταξύ 3ης και 4ης δόσης να μεσολαβούν 2 μήνες" καλό είναι να μην περάσετε το διάστημα αυτό. Τσέκαρε το βιβλιάριο υγείας (αν έχεις, γιατί έχουν κι έλλειψη τα άτιμα) να δεις τι λέει για το κάθε ένα και πήγαινέ το ανάλογα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το προγραμμα το εχουμε ελαχιστως; ψιλο μπιπ...γιατι με το 39+ της πρώτης δοσης πρεβεναρ ακουγα τη λέξη παιδιατροσ και εμβολιο και εσπαγα βιτρινες :P αλλα οκ νομιζω οτι ειμαστε σε καλή φαση παρολα αυτα :P

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε το πρώτο 2 μηνών και τα κάναμε διπλά, οπότε 6 μηνών είχαμε τελειώσει. Το επόμενο έγινε όταν χρόνισε η κόρη μου. Η κόρη μου πάντως εμένα δεν έκανε ποτέ πυρετό σε κανένα από τα διπλά εμβόλια. Δεν ξέρω αν είναι θέμα αργού ή γρήγορου γιατρού, ο παιδίατρος μας ήρθε από Σουηδία και μου είπε ότι αυτή είναι η πρακτική που εφαρμόζεται στις χώρες έξω. Βέβαια με ρώτησε αν συμφωνώ να γίνονται διπλά τα εμβόλια, προτού το κάνει. Εγώ είμαι της άποψης ότι αφού πρέπει να γίνουν, ας τα κάνουμε όσο πιο γρήγορα είναι δυνατόν και ασφαλές φυσικά. Άσε που τα παιδιά κλαίνε λιγότερο έτσι:wink::wink:

Παρεπιπτόντως, να σας ρωτήσω βρε κορίτσια. Όταν κάνατε το πρώτο εμβόλιο, εκτός από το ενέσιμο, πήρατε και το πόσιμο που είναι για τον ροταϊό (γαστρεντερίτιδα); Στην πρώτη μου κόρη, επειδή στον πρώτο εμβολιασμό είχαμε άλλο παιδίατρο, δεν της το χορήγησε. Τώρα στη δεύτερη το χορήγησε ο παιδίατρος μας. Και με άλλες μητέρες που το συζήτησα, άλλοι παιδίατροι το χορηγούν ενώ άλλοι όχι.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησαμε 2 μηνων και κανουμε 1 καθε μηνα.τις 2 φορες διπλο καναμε

απο οτι μου ειπε η παιδιατρος επειδι οσα δεν γραφονται πηγαινω στο ικα και τα κανω δωρεαν...μου ειπε λοιπον οτι εκει τα κανουν σε δοσεις γι αυτο τυχαινει να κανουμε 2 μαζεμενα.

ευτυχως μεχρι στιγμης δεν ειχαμε συμπτωματα μετα απο εμβολιασμο(πχ πυρετο γκρινια κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, να σας ρωτήσω βρε κορίτσια. Όταν κάνατε το πρώτο εμβόλιο, εκτός από το ενέσιμο, πήρατε και το πόσιμο που είναι για τον ροταϊό (γαστρεντερίτιδα); Στην πρώτη μου κόρη, επειδή στον πρώτο εμβολιασμό είχαμε άλλο παιδίατρο, δεν της το χορήγησε. Τώρα στη δεύτερη το χορήγησε ο παιδίατρος μας. Και με άλλες μητέρες που το συζήτησα, άλλοι παιδίατροι το χορηγούν ενώ άλλοι όχι.

 

Κι εμεις το ίδιο. Στον γιο μου δεν το έκανα το εμβολιο αυτό, δε μας το σύστησε ο γιατρός. Τωρα στην κόρη μου εχουμε άλλον παιδίατρο και το καναμε, σε δυο δοσεις (υπαρχει και αλλο με τρεις). Παντως απ όσο καταλαβα προστατεύει τα βρεφη μεχρι να χρονίσουν (δεν εχει νοημα να το κανεις σε μεγαλύτερα μπεμπακια και δεν ανοσοποιεί για παντα τον οργανισμό)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας μανουλες

εχω ενα αγορακι 4 μηνων

-τον πρωτο μηνα καναμε το 6απλο με μια ενεση το οποιο δεν το γραφει το ικα(58Ε).αν διαλεξετε τα 2 τσιμπηματα

πας κ το κανεις στο ικα ΔΩΡΕΑΝ

-τον δευτερο μηνα καναμε με συνταγογραφιση με 0% με 2 τσιμπηματα.ενα για πνευμονιοκοκκο κ ενα για μηνιγγιτιδοκοκκο

-τον τριτο μηνα επαναλαβαμε το 6απλο

-τωρα τον τεταρτο θα επαναλαβουμε πνευμονιοκοκκο κ μηνιγγιτιδοκοκκο

με εχει ενημερωσει επισεις οτι¨

-τον πεμπτο μηνα θα κανουμε 5απλο (αιμοφιλου΄πολυομελυελιτιδα΄κοκκυτη΄τετανο και διφθεριτιδα)

-τον εβδομο μηνα της ηπατιτιδας

-τον δεκατοπεμπτο μηνα της ιλαρας-ερυθρας-παρωτιτιδας

:Dμεχρι στιγμης δεν εχουμε κανει πυρετους η πριξιμο στα τσιμπηματα.για γκρινια δεν ξερω αν ειναι απο εμβολιο η απο τα ουλα που μας ταλαιπωρουνε ηδη 2 μηνες:-D:grin::-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...