Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολιο ηπατιτιδας Β


sweet_february

Recommended Posts

Καλησπερα!

Η μικρη αυριο θα παει στον παιδιατρο να τη δει και υπαρχει μια πιθανοτητα επειδη πλησιαζει ο καιρος να κανουμε λιιιιιιγο νωριτερα το εμβολιο της Ηπατιτιδας Β.

Θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε την τιμη του γιατι θα το αγορασω και δεν εχω προλαβει να μου το γραψει ο γιατρος και επισης (αυτο με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο) αν ειχαν καποια παρενεργεια τα παιδακια σας μετα το εμβολιο (οπως πυρετο, γκρινια ή οτιδηποτε που δεν το εκαναν στην καθημερινοτητα τους μεχρι πριν).

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστω τοσο πολυ! :D

Μακαρι κι εμεις να το περασουμε στο ποδι!

Βασικα δεν εχει κανει κατι η μικρη σε κανενα εμβολιο. Ουτε καν στο MMR που θεωρειται "δυναμιτης". Απλα μου ειπαν πως ειναι δυνατο εμβολιο και τρομαξα λιγακι!

Σε ευχαριστω πολυ και παλι! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς πριν λίγες μέρες κάναμε την πρώτη δόση αλλά ευτυχώς παρενέργειες δεν είχαμε .ούτε γκρίνια , ούτε πυρετό, ούτε τιποτα. εύχομαι το ίδιο και για τη μικρή σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! Κι εγω το ιδιο ακριβως ευχομαι! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τις προηγούμενες κοπέλες ότι δεν κάνει παρενέργειες, το μόνο ότι πονάει κατά την εφαρμογή του πολύ περισσότερο από τα άλλα εμβόλια. Κατά τα άλλα μόλις το κάνει το ξεχνάει κιόλας.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι σημερα το απόγευμα θα κάνουμε την πρώτη δοση.....

Ναι το εχω καθυστερησει οσο δεν παει αλλο και τωρα παλι της το κανω γιατι πηγαινει παιδικο...αλλιως θα το εκανα το καλοκαιρι που θα γινει τριων.

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι σημερα το απόγευμα θα κάνουμε την πρώτη δοση.....

Ναι το εχω καθυστερησει οσο δεν παει αλλο και τωρα παλι της το κανω γιατι πηγαινει παιδικο...αλλιως θα το εκανα το καλοκαιρι που θα γινει τριων.

Έχεις καθυστερήσει το εμβόλιο της Ηπαττίτιδας Β τόσο πολύ καιρό; Γιατί αυτό γίνεται από 2 μηνών. Ή της Ηπαττίτιδας Α που γίνεται 2 ετών και αυτό λόγω του παιδικού;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

α δεν ξερω πιο απο τα δυο ειναι...θα σε γελάσω! Απλα ήταν να το κανει και μου ειπε η παιδιατρος ας το καθυστερησουμε εως να παει παιδικο....και επειδη τωρα πηγε παιδικο η μικρη εχει εναμιση μηνα τωρα θα το κανει

Προφανώς θα ειναι οπως λες.

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εμεις σημερα την 1η δοση του εμβολιου θα κανουμε.. Βεβαια εχουμε μεινει πισω σε ΟΛΑ τα εμβολια, αφου οταν θα επρεπε να γινουν εμεις ημασταν στο Παιδων με μηνιγγιτιδα (οταν ηταν 2 μηνων βρεφακι). Οποτε μετα λογω της αναμπουμπουλας, αλλαξαμε τα παντα σε σχεση με τα εμβολια αφου ηδη το παιδι ηταν "ρημαγμενο" απο εξετασεις, ενδοφλεβιες αντιβιωσεις και δεν συμμαζευεται.. :?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Βρε κορίτσι εμένα μου έχει κάνει και στα 2 παιδιά το Engerix. Αυτό έχω στο βιβλιάριο για την ηπατίτιδα Β και ξεκίνησαν στο χρόνο πάνω να τα κάνουν. 3 δόσεις είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βρε κορίτσι εμένα μου έχει κάνει και στα 2 παιδιά το Engerix. Αυτό έχω στο βιβλιάριο για την ηπατίτιδα Β και ξεκίνησαν στο χρόνο πάνω να τα κάνουν. 3 δόσεις είναι.

Ηπαττίτιδας Β είναι και αυτό με λιγότερες παρενέργειες.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι, εννοω ηπατιτιδας β το hep b.

Αλλα οπως ειπα και παραπανω εμεις λογω προβληματων υγειας δεν καναμε ολα τα εμβολια οταν και οπως επρεπε.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι, απλα αρχισε να εμβολιαζεται με καθυστερηση σε συγκριση με τα αλλα παιδακια της ηλικιας της και ο γιατρος αφησε για αργοτερα καποια εμβολια που θεωρουνται πιο "βαρια". Παντως εκανε και δυο μαζι, δεν τα εκανε ολα μονα.

Εχθες καναμε την 1η δοση για την ηπατιτιδα β και τωρα μολις τελειωσουμε και με τις 3 δοσεις, θα του πω να την εμβολιασει για την ηπατιτιδα α γιατι απο Σεπτεμβρη αν πανε ολα καλα θα ξεκινησει παιδικο η μικρη.

Σε ευχαριστω για την απαντηση! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο όσο μπορω να βγάλω τα γράμματα του προηγουμενου γιατρου μας εχουμε κανει το Ιnfarix hexa , Priorix Tetra, Prevenar & Rotateg...νομίζω.

 

 

Τωρα αυτο που αγορασα μεσω του Τεβε ειναι το Havrix....για την ηπατίτιδα Α λεει!!

 

α ναι τελικα δεν πηγαμε χτες για εμβολιασμο αφου χαλασε το αμαξι μου και επρεπε να παω να το παραλαβω το απογευμα απο το συνεργειο....τωρα σε δυο βδομαδες που θα ξαναγυρισω θεσσ θα το κανουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Το εμβολιο της ηπατιτιδας β γινεται απο 2 μηνων και ειναι μεσα στο λεγομενο εξαπλο που συμπεριλαμβανει και τετανο.εμεις καναμε το infanrix hexa.μου φαινεται περιεργο που δεν το εχει κανει αλλα καθε γιατρος ξερει καλυτερα.οσο για το κοστος δεν πληρωνουμε ποτε γιατι εχουμε στρατιωτικη ασφαλιση

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη πόσα εμβόλια για την ηπατίτιδα Β υπάρχουν; Πάντως ΗΕΡΒ σημαίνει ηπατίτιδα Β και όχι εμβόλιο. Το αυτοκόλλητο που σας κολλάει από τα εμβόλια στο βιβλιάριο του παιδιού αυτό γράφει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γραφει Hep B..

Τωρα που μου το ειπες, εψαξα να βρω πως λεγεται και βρηκα αυτο: http://www.mynewbaby.gr/articles/embolia/ta_embolia_tou_deuterou_mena

 

Αν διαβασεις και για τα εμβολια που γινονται στο 1ο μηνα λεει πως της ηπατιτιδας λεγεται Hep B..

 

Τι να πω τωρα.. Κι εγω ακουω για ενα σωρο ονομασιες και μπερδευομαι αλλα στο δικο μας βιβλιαριο τουλαχιστον, αυτο γραφει!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...