Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ (λιστα με οσα πρεπει να κανει και κοστος)


sardelaki

Recommended Posts

edit admin30/52012

 

Παρακαλούμε συμβουλευτείτε τον παιδίατρό σας και συγκρίνετε τις λίστες που παραθέτουμε εδώ, έτσι ώστε να σιγουρευτείτε ότι έχετε τις σωστές πληροφορίες.

Η διασταύρωση της πληροφορίας είναι ευθύνη του εκάστοτε αναγνώστη!

 

Χρονοδιάγραμμα εμβολιασμού /εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού 2012 http://parents.org.gr/health/a136

 

Καλημέρα σε όλους...

σύντομα θα πάω για το πρώτο μας εμβόλιο...υπάρχει κάποια λίστα που να αναγράφονται πότε πρέπει να γίνονται τα εμβόλια και ποιά γίνονται;;; Είμαι λίγο ασχετούλα καθώς πρώτο παιδί και μέχρι πριν 2 χρόνια ήμουν Γερμανία κι έτσι δεν ξέρω πως και τι επικρατεί εδώ στην Ελλάδα.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


sardelaki τα εμβόλια όλα αναγράφονται στο βιβλάριο υγείας του παιδιού. Ο παιδίατρος μετά την πρώτη επίσκεψη που βλέπει το μωρό, σου λέει πότε να πας για το πρώτο εμβόλιο και ποιο είναι, και από κει και πέρα σε καθοδηγεί για το επόμενο κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. Τί άσχετη που είμαι Θεέ μου;;; Αντί να ανοίξω το βιβλιάριο να δω άνοιξα ολόκληρο θέμα :(:(:(

 

Ήθελα να τα κάνω στο κέντρο Μητέρας και παιδιού αλλά διάβασα τώρα διάφορα για την ταλαιπωρία και φυσικά αφού πήρα τηλ. και μου είπαν πως είναι με σειρά προτεραιότητας δεν τήθετε μάλλον θέμα να πάω με το 2 μηνών βρεφός και να στηθώ εκεί 4ώρες...βοήθειαααααααααααααααααααααααα.

Ο γιατρός μου είναι του ΙΚΑ...μάλλον θα πάω να γράψω το εμβόλιο εκεί και θα τον φωνάξω σπίτι να μου το κάνει γιατι αλλιώς δεν γίνετε.

Αν και...έτσι όπως το σκέφτηκα γίνετε;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

sardelaki μου δεν ξέρω, εγώ πήγαινα και τα έκανα στο ιδιωτικό ιατρείο της γιατρού, αλλά λογικά πρέπει να γίνεται. Απλά ξέρεις, η χρέωση στο σπίτι είναι πάντα μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

αχ σαρδελάκι απο κει που τα λέγαμε για τις κοιλιές μας, τώρα μιλάμε για εμβόλια. :lol:

εγώ αύριο θα την πάω για το πρώτο εμβόλιο, και έχω άγχος ΄που θα πονέσει και θα κλαίει. Δεν μπορώ, όταν παίρνει αυτό το ύφος που κατεβάζει τα χειλάκια και ετοιμάζεται να κλάψει, λυγίζω...

 

εχθές κιόλας την έβαλα κάτω από μένα στην ιδιωτική μου ασφάλεια, και θα μου καλύπτουν το 80% σε φάρμακα και γιατρούς.

 

ρε κορίτσια, πόσο κοστίζουν τα εμβόλια??? μια μανούλα που να έχει κάνει το πρώτο και θυμάται???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki εξαρτάται το εμβόλιο. Συνήθως κυμαίνονται από 15 - 35 ευρώ και κάποια λίγα (π.χ. της μηνιγγίτιδας) που είναι αρκετά πιο ακριβά δηλαδή γύρω στα 65-75 ευρώ, συν την επίσκεψη στον γιατρό εάν πρόκειται για ιδιώτη. Εμένα η γιατρός μου παίρνει 40 ευρώ την επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η λίστα των εμβολίων αλλά και άλλες πληροφορίες σε άλλα τοπικς στο φορουμ. Νομίζω ΙΚΑ και εμβόλια και εμβόλια και προβληματισμοί. Είναι δωρεάν αν έχεις ΙΚΑ εκτός από αυτό της γαστρεντερίτιδας (55ευρώ επί 3 δόσεις) που το πας εσύ εκεί. Κλείνεις ραντεβού στο 184 αλλά μπορεί να σου δώσουν ημερομηνία για ένα μήνα μετά οπότε δεν ξέρω αν προλαβαίνεις για τα πρώτα! Υπάρχει και παιδίατρος που εξετάζει το μωρό πλήρως.

 

Μην πας στην λύση του ιδιωτικού γιατρού αμέσως είναι η γνώμη μου!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

sardelaki μου δεν ξέρω, εγώ πήγαινα και τα έκανα στο ιδιωτικό ιατρείο της γιατρού, αλλά λογικά πρέπει να γίνεται. Απλά ξέρεις, η χρέωση στο σπίτι είναι πάντα μεγαλύτερη.

 

ο γιατρός του ΙΚΑ είναι και παιδίατρός μας...και μου παίρνει 30? όταν έρχεται σπίτι. Από το να περιμένω 4ώρες εκεί καλύτερα να δώσω τα 30?!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

αχ σαρδελάκι απο κει που τα λέγαμε για τις κοιλιές μας, τώρα μιλάμε για εμβόλια. :lol:

εγώ αύριο θα την πάω για το πρώτο εμβόλιο, και έχω άγχος ΄που θα πονέσει και θα κλαίει. Δεν μπορώ, όταν παίρνει αυτό το ύφος που κατεβάζει τα χειλάκια και ετοιμάζεται να κλάψει, λυγίζω...

 

εχθές κιόλας την έβαλα κάτω από μένα στην ιδιωτική μου ασφάλεια, και θα μου καλύπτουν το 80% σε φάρμακα και γιατρούς.

 

ρε κορίτσια, πόσο κοστίζουν τα εμβόλια??? μια μανούλα που να έχει κάνει το πρώτο και θυμάται???

 

Άσε ρε Νικάκι είδες για πότε έφτασε η μέρα που θα συζητάμε για εμβόλια και διάφορα τέτοια;

Εγώ θα πάρω τηλ. να πάω να μου γράψουνε το εμβόλιο μας και ή θα καλέσω τον γιατρό μου στο σπίτι να του το κάνει ή θα πάω στο Κέντρο Υγείας στο χωριό μου που έχει και κάθε μέρα παιδίατρο και δεν θα περιμένω και καθόλου.

Πάντως να στηθώ εκεί με τις ώρες με τον μπέμπη δεν θα το κάνω...ΟΧΙ!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

πήγαμε χθες για το πρώτο μας εμβόλιο.

Κάναμε το pentavac, και η μικρή μας είναι μια χαρά...

εκεί που φοβόμουν μην πλαντάξει στο κλάμα, και μαζί μ'αυτήν κι εγώ η πονεμένη μάνα, τελικά πάνω που άρχισε να..."τρίζει" την ώρα που μπήκε η βελόνα, αμέσως σταμάτησε γιατί την σήκωσα αμέσως αγκαλίτσα!!!

 

η γιατρός μας είπε ότι είμαστε μια χαρά, μεγαλώνουμε γρήγορα, και σε ένα μήνα πήρε πάνω από 1 κιλό... :D

επίσης ήδη απλώνει το χεράκι της να πιάσει πράματα ! :D (πάει είμαι εντελώς χαζομαμά)

 

παρενέργειες από το εμβόλιο αν εξαιρέσεις μια ανησυχία χθες βραδάκι, τίποτα άλλο. και καλά έφαγε, και κοιμήθηκε 12-6, και πυρετό ΔΕΝ ανέβασε καθόλου...

τον άλλο μήνα πάλι...

 

ΑΝΤΕ, ΣΑΡΔΕΛΑΚΙ, ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Νικάκι μου σειρά μας τώρα...μπράβο στην μικρούλα σου που το πέρασε έτσι εύκολα...όλα έτσι να τα περνάει :D

 

Εμείς πάμε την άλλη βδομάδα και τελικά θα τα φτιάχνω στο χωριό μου στο Κέντρο Υγείας...ούτε ταλαιπωρία ούτε τίποτε! :D:D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η κορη μου ειναι 4 μηνων. Οταν εγινε 2, καναμε το πολυδυναμο εμβολιο. Οταν εγινε 3, του πνευμονιοκκοκκου. Τωρα πρεπει να κανουμε παλι το πολυδυναμο αλλα επειδη δεν εχουμε κανει ακομα της μηνιγγιτιδας, η γιατρος μας, λεει να το κανουμε μαζι. Δεν ειναι too much???Εχει κανει καμμια και τα δυο μαζι?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδιά έχει κανείς απο σας λίστα με τα εμβόλια που πρέπει να γίνονται απο τον πρώτο μήνα εως ότου γίνεται το παιδί 2 χρονών? Ξέρει κανείς πόσα είναι αυτά και πόσο κοστίζουν κανονικά? Οκ αλλα λέει ο ένας παιδίατρος άλλα ο άλλος, αλλά θε ήθελα απόψεις για να διαδταυρώσουμε πληροφορίες. Το πόσο κοστίζουν το ρωτάω γιατί αν επιλέξει πλέον κάποιος να πάει να τα κάνει σε ιδιωτικό παιδίατρο, δεν μπορείς πλέον να κάνεις δαπάνη στο ΙΚΑ. Κανένα εμβόλιο πλέον. Άμα θες σου λέει πάνε στο ΙΚΑ κάντο. Και προσπαθώ να δω τι κόστος έχουν και οι συχνότητα των εμβολίων για να δω που θα τα κάνω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μπορώ να σου πω είναι ότι τον πρώτο χρόνο κάνεις απο το 2ο μήνα μέχρι τον 9ο (περιπου) εμβόλια που κοστίζουν 13 ή 38 ή 78 ευρώ. εναλλάξ ή και 2 μαζί κάποιες φορες. τώρα ακριβώς πόσα είναι δε θυμάμαι.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το ποιά εμβόλια "πρέπει" να γίνονται υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις.

Αυτά που καλύπτουν τα ταμεία είναι αυτά που περιλαμβάνονται στο "Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού" που βγάζει το Υπουργείο Υγείας.

Αν το γκουγκλίσεις θα βρεις ολόκληρη τη λίστα.

Από εκεί και πέρα ο κάθε παιδίατρος μπορεί να προτείνει και κάτι επιπλέον, αν πιστεύει ότι χρειάζεται.

Για τιμές δεν ξέρω. Ελπίζω πάντως να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalhmera sas eimai poly provlhmatismenh apo exthes pou phga th mikrh mou koroula sthn paidiatro gia emvolio.H mikrh einai 11 mhnwn kai zygizei 7 kila.Ton prohgoumeno mhna htan 6,850.To thema einai oti to paidi trwei kala mporw na pw ola ta geymata kai sto mati de fainetai adynato. H giatros mou eipe na kanw mia eksetash gia thn periptwsh leei pou exei dysaneksia se kapoia trofh kai de thn afhnei na aporrofhsei ta threptika systatika apo ta ypoloipa trofima pou trwei...apo thn allh periptwsh isws einai o metavolismos ths..

esas poia einai h apopsh sas??prepei na anhsyxw?na kanw thn eksetash ?an nai exete kapou na mou proteinete kala??

eyxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

kalhmera sas eimai poly provlhmatismenh apo exthes pou phga th mikrh mou koroula sthn paidiatro gia emvolio.H mikrh einai 11 mhnwn kai zygizei 7 kila.Ton prohgoumeno mhna htan 6,850.To thema einai oti to paidi trwei kala mporw na pw ola ta geymata kai sto mati de fainetai adynato. H giatros mou eipe na kanw mia eksetash gia thn periptwsh leei pou exei dysaneksia se kapoia trofh kai de thn afhnei na aporrofhsei ta threptika systatika apo ta ypoloipa trofima pou trwei...apo thn allh periptwsh isws einai o metavolismos ths..

esas poia einai h apopsh sas??prepei na anhsyxw?na kanw thn eksetash ?an nai exete kapou na mou proteinete kala??

eyxaristw ek twn proterwn

ο γιος μου ειναι 16 μηνων 10 κιλα και 91 εκατοστα.πριν δυο βδομαδες περιπου τον πηγα σε καινουργιο παιδιατρο μιας και απο το διδυμοτειχο βρεθηκαμε στην κω λογω αντρα στρατιωτικου και τον ζυγισε και τον μετρησε.εβαλε 200 γρ σε 1.5 μηνα και 4 ποντους.ειναι αδυνατος και ο γιατρος μου ειπε οτι αν δεν εβαζε τοσο πολυ υψος για την ηλικια του και δεν μεγαλωνε φυσιολογικα το κεφαλακι του τοτε μπορει να καναμε εξετασεις.μηπως η κορουλα σου ψηλωσε αρκετα αυτον τον μηνα για αυτο δεν εβαλε αναλογο βαρος???μην αγχωνεσαι καθολου γιατι εμενα αλλα αγορακια στην ηλικια του γιου μου ειναι μεχρι και 3 κιλα πιο παχια!
Link to comment
Share on other sites

ελενη μου και η κορη μιας γνωστης μου ειναι 2 χρονων και ζυγιζει 9 κιλα.ειναι πραγματικα πουπουλο!δεν εχει απολυτως τιποτα,ειναι υγιεστατη απλα ειναι ετσι το σκαρι της.(ε η μαμα της ζυγιζει 45 κιλα οποτε δεν απορω απο που πηρε:wink:)

 

δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια!να μην στενοχωριεσαι!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ειναι 4 μηνων. Οταν εγινε 2, καναμε το πολυδυναμο εμβολιο. Οταν εγινε 3, του πνευμονιοκκοκκου. Τωρα πρεπει να κανουμε παλι το πολυδυναμο αλλα επειδη δεν εχουμε κανει ακομα της μηνιγγιτιδας, η γιατρος μας, λεει να το κανουμε μαζι. Δεν ειναι too much???Εχει κανει καμμια και τα δυο μαζι?

εμείς στον 2 και στον 4ο κάναμε το πενταπλό και του πνευμονιόκκοκκου μαζι(και το πόσιμο για το ροτοιό).δεν είχαμε παρενέργειες (μάλιστα και τις 2φορές του άνοιξε η όρεξη πάρα πολύ μετά!).πάντως πες στον παιδίατρο για τους προβληματισμούς σου.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ειναι 4 μηνων. Οταν εγινε 2, καναμε το πολυδυναμο εμβολιο. Οταν εγινε 3, του πνευμονιοκκοκκου. Τωρα πρεπει να κανουμε παλι το πολυδυναμο αλλα επειδη δεν εχουμε κανει ακομα της μηνιγγιτιδας, η γιατρος μας, λεει να το κανουμε μαζι. Δεν ειναι too much???Εχει κανει καμμια και τα δυο μαζι?

 

εμεις δεν το εχουμε κανει,με ρωτησε και της ειπα οχι.δεν κανω ουτε 2 μαζι ουτε καν 2 εμβολια σε ενα μηνα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ελενη μου και η κορη μιας γνωστης μου ειναι 2 χρονων και ζυγιζει 9 κιλα.ειναι πραγματικα πουπουλο!δεν εχει απολυτως τιποτα,ειναι υγιεστατη απλα ειναι ετσι το σκαρι της.(ε η μαμα της ζυγιζει 45 κιλα οποτε δεν απορω απο που πηρε:wink:)

 

δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια!να μην στενοχωριεσαι!

 

 

Η αληθεια ειναι οτι και γω ειμαι 48 κιλα..και η μεγαλη μου η κορη το Νοεμβρη θα κλεισει τα 4 κ ειναι 13 κιλα...οσο απο υψος η μπεμπα πηρε 3 ποντους (πολυ λιγο δεν ξερω)...απλα δεν ξερω αν πρεπει να κανω την εξεταση η οχι και απορω γιατι δεν παιρνει αρκετο βαρος η μικρη εφοσον τρωει καλα...

ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...