Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η δικη μου ιστορία για τα εμβόλια και την ομοιπαθητικη


JessicaV

Recommended Posts

γεια σας! είμαι νέο μέλος, δεν είμαι μαμά αλλα μου αρέσει να ενημερώνομαι για θέματα που αφορούν τα παιδιά την υγεία και την διαπαιδαγώγηση.

 

Διάβασα διαφορα μηνύματα για το θέμα των εμβολίων και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου ιστορία.

 

Έχω την τύχη να είμαι υπό την παρακολούθηση ομοιοπαθητικου (ένας από τους καλύτερους στο εξωτερικό) από τότε που γεννήθηκα. Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην έχω εμβολιαστεί ποτε, δεν έχω πάρει ποτε αντιβίωση κτλ. Διαβάζοντας λοιπόν το forum σας και τις απορίες για τα εμβόλια βρήκα την ευκαιρία να το συζητήσω με τον γιατρό μου. Πράγμα που δεν είχα κάνει ως τώρα.

 

Ο γιατρός μου είναι κατά των εμβολίων και θεωρεί πως έχουν σωματικές αλλα και ψυχικές επιπτώσεις. Όπως αυτισμός επιλεπτικες κρίσεις και άλλες διαταραχές συμπεριφοράς.

 

Αλλα τώρα δεν σας είπα κάτι καινούργιο. Αυτό που με σόκαρε ήταν η εξήγηση για το γιατί τα εμβόλια κάνουν πλέον τόσο κακό.Για να το κατανοήσουμε καλύτερα πρέπει να πάμε πίσω στις γενιές των παππούδων η των γονιών μασ. Εκείνο τον καιρό τα εμβόλια ήταν λιγότερα και στόχευαν μικρότερο φάσμα ασθενειών. Το ανοσοποιητικό σύστημα των ανθρώπων ήταν πιο δυνατό. Όπως είναι γνωστό με τα εμβόλια το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου αδύναμei κατά κάποιον τρόπο αλλα σε εκείνες τις γενιές δημιουργούσε μονο σωματικές παρενέργειες που περνούσαν χωρίς ιδιαίτερες επιπλοκές.

 

Ας πάρουμε τώρα δυο εμβολιασμένους γονείς με ελαφρώς επηρεασμένο ανοσοποιητικό σύστημα που αποκτούν ένα παιδί. Το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού αυτού είναι ήδη από τι φύση του αποδυναμωμένο γιατί οι γονείς έχουν εμβολιαστεί. Το παιδί αυτό στη συνεχεια εμβολιάζεται με περισσότερα και πιο δυνατά κοκτέιλ εμβολίων από αυτά που έχουν λάβει οι γονείς. Αποδυναμώνοντας έτσι το ανοσοποιητικό του σύστημα ακόμη περισσότερο. Μονο που τα νέα και πιο δυνατά εμβόλια δεν περιορίζονται μονο στο να προκαλέσουν βραχυπρόθεσμες παρενέργειες αλλα μπορούν να δράσουν πιο βαθιά προκαλώντας εγκεφαλικές βλάβες (βλέπε αυτισμός) λόγw του ήδη αποδυναμωμένου "aνοσοποιιτικου" τον παιδιών που γεννιούνται σήμερα.

Φανταστείτε τι σημαίνει αυτό για τις μελλοντικές γενιές παιδιών.

 

Δεν έγραψα αυτό το μήνυμα για να πείσω κανέναν αλλα ένιωσα πως όφειλα να μοιραστώ αυτές τις πληροφορίες μαζί σας.

 

ΥΓ: Ο ομοιοπαθητικός μου είναι παθολόγος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας! είμαι νέο μέλος, δεν είμαι μαμά αλλα μου αρέσει να ενημερώνομαι για θέματα που αφορούν τα παιδιά την υγεία και την διαπαιδαγώγηση.

 

Διάβασα διαφορα μηνύματα για το θέμα των εμβολίων και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου ιστορία.

 

Έχω την τύχη να είμαι υπό την παρακολούθηση ομοιοπαθητικου (ένας από τους καλύτερους στο εξωτερικό) από τότε που γεννήθηκα. Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην έχω εμβολιαστεί ποτε, δεν έχω πάρει ποτε αντιβίωση κτλ. Διαβάζοντας λοιπόν το forum σας και τις απορίες για τα εμβόλια βρήκα την ευκαιρία να το συζητήσω με τον γιατρό μου. Πράγμα που δεν είχα κάνει ως τώρα.

 

Ο γιατρός μου είναι κατά των εμβολίων και θεωρεί πως έχουν σωματικές αλλα και ψυχικές επιπτώσεις. Όπως αυτισμός επιλεπτικες κρίσεις και άλλες διαταραχές συμπεριφοράς.

 

Αλλα τώρα δεν σας είπα κάτι καινούργιο. Αυτό που με σόκαρε ήταν η εξήγηση για το γιατί τα εμβόλια κάνουν πλέον τόσο κακό.Για να το κατανοήσουμε καλύτερα πρέπει να πάμε πίσω στις γενιές των παππούδων η των γονιών μασ. Εκείνο τον καιρό τα εμβόλια ήταν λιγότερα και στόχευαν μικρότερο φάσμα ασθενειών. Το ανοσοποιητικό σύστημα των ανθρώπων ήταν πιο δυνατό. Όπως είναι γνωστό με τα εμβόλια το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου αδύναμei κατά κάποιον τρόπο αλλα σε εκείνες τις γενιές δημιουργούσε μονο σωματικές παρενέργειες που περνούσαν χωρίς ιδιαίτερες επιπλοκές.

 

Ας πάρουμε τώρα δυο εμβολιασμένους γονείς με ελαφρώς επηρεασμένο ανοσοποιητικό σύστημα που αποκτούν ένα παιδί. Το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού αυτού είναι ήδη από τι φύση του αποδυναμωμένο γιατί οι γονείς έχουν εμβολιαστεί. Το παιδί αυτό στη συνεχεια εμβολιάζεται με περισσότερα και πιο δυνατά κοκτέιλ εμβολίων από αυτά που έχουν λάβει οι γονείς. Αποδυναμώνοντας έτσι το ανοσοποιητικό του σύστημα ακόμη περισσότερο. Μονο που τα νέα και πιο δυνατά εμβόλια δεν περιορίζονται μονο στο να προκαλέσουν βραχυπρόθεσμες παρενέργειες αλλα μπορούν να δράσουν πιο βαθιά προκαλώντας εγκεφαλικές βλάβες (βλέπε αυτισμός) λόγw του ήδη αποδυναμωμένου "aνοσοποιιτικου" τον παιδιών που γεννιούνται σήμερα.

Φανταστείτε τι σημαίνει αυτό για τις μελλοντικές γενιές παιδιών.

 

Δεν έγραψα αυτό το μήνυμα για να πείσω κανέναν αλλα ένιωσα πως όφειλα να μοιραστώ αυτές τις πληροφορίες μαζί σας.

 

ΥΓ: Ο ομοιοπαθητικός μου είναι παθολόγος.

 

μάλλον το αντίθετο ισχύει, αφού τα εμβόλια αναγκάζουν τον οργανισμό να παράγει αντισώματα κι άρα να αποκτά ανοσία. άρα ενιχύεται το ανοσοποιητικό. ας μην ξεχνάμε πόσοι άνθρωποι πέθαναν, σε χρόνια που δεν υπήρχαν εμβόλια, από αρρώστιες που πλέον έχουν εκλείψει, χάρη στα εμβόλια, πχ φυματίωση.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ειμαι πολυ μπερδεμενη τι ειναι αλήθεια και τι οχι . Τις προάλλες διάβαζα για το εμβόλιο που κάνουν στα μωρά αμέσως μετα την γέννα το κονακιον

Τρομαξα πραγματικά ,το ότι ειναι συνθετικό και πως παράγεται και το ότι ειναι απο τον νομό υποχρεωτικό να χορηγείται και εάν δεν θέλεις πρέπει να υπόγράψεις.

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην τρελαθουμε τελειως !!!στη εποχη του β παγκοσμιου πολεμου,οχι και πολυ παλια δηλαδη,ο κοσμος πεθαινε απο τυφο και χολερα!ελεος!πριν λιγες μερες ετυχε να βλεπω στην τηλεοραση εναν παιδιατρο,που ελεγε οτι λογω κρισης και οτι υπαρχει πολυς κοσμος ανασφαλιστος,πολλα παιδια πλεον δεν τα εμβολιαζουν με αποτελεσμα να παρουσιαζεται αυξημενη κινηση στα νοσοκομεια λογω του οτι τα παιδακια δεν εχουνε καθολου αντισωματα!σκεφτητε τι γινεται απο μινιγκιτιδες και υπατιτιδες καθε χρονο στα σχολεια....σκεφτητε και το αλλο...ποσο αγωνα κανουνε καποιοι γιατροι για να εμβολιασουν παιδια σε τριτοκοσμικες χωρες γιατι η παιδικη θνησιμοτητα ειναι μεγαλη!προσωπικα πιστευω πως πρεπει να κανουμε τα βασικα εμβολια στα παιδια,απο την αλλη ειμαι πολυ κατα αυτων που με το παραμικρο παιρνουν αντιβιωσεις και φαρμακα!!!αυτα κατεβαζουν το ανοσοποιητικο συστημα κατακορυφα!οσο πιο πολλα φαρμακα παιρνεις τοσο πιο ασθενικος γινεσαι!εγω σταματησα να παιρνω ακομα και παυσιπονα για τη περιοδο τα τελευταια 7-8 χρονια(γιατι τα κατεβαζα σαν καραμελες..)και πρωτων σταματησα να αρρωσταινω ,βασικα δεν αρρωσταινω πια,και δευτερον εμαθα να αντεχω στο πονο(εκτος ελαχιστων περιπτωσεων) και πλεον δεν μου κανει καμια αισθηση.....τωρα για τις ομοιοπαθητικες δεν γνωριζω πολλα αλλα φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους

 

Θα ηθελα να απαντησω οχι προσωπικα στην κανινα αλλα σε ολους τους γονεις που εχουν λιγο πολυ τις ιδιες ιδεες, οι οποιες ειναι λογικες αν σκεφτει κανεις τι μας πλασαρουν τα media...

 

"στη εποχη του β παγκοσμιου πολεμου,οχι και πολυ παλια δηλαδη,ο κοσμος πεθαινε απο τυφο και χολερα!"...στην εποχη εκεινη η προσβαση σε καθαρο νερο ηταν σπανια και ποσο μαλλον η γνωση της σωστης διατροφης..δυο βασικα στοιχεια για την εξαπλωση αρρωστειων...

 

"πολλα παιδια πλεον δεν τα εμβολιαζουν με αποτελεσμα να παρουσιαζεται αυξημενη κινηση στα νοσοκομεια λογω του οτι τα παιδακια δεν εχουνε καθολου αντισωματα!"... η σχεση αντισωματων και ανοσιας δεν ειναι τοσο στενη οσο μας την παρουσιαζουν..ο ιδιος ο Διευθυντης του Διεθνη Οργανισμου Υγειας (Dr. Clements,1995) ειχε πει στο θεμα "Δεν υπαρχει ξεκαθαρη σχεση αναμεσα στα αντισωματα και την προσταστια...ι ανοσια μπορει να εμφανιστει ειτε σε ατομα με ψηλο αριθμο αντισωματων ειτε σε ατομα με χαμηλο αριθμο"...

 

στο "ποσο αγωνα κανουνε καποιοι γιατροι για να εμβολιασουν παιδια σε τριτοκοσμικες χωρες γιατι η παιδικη θνησιμοτητα ειναι μεγαλη!" υπαρχει-δυστυχως και η κρυμμενη οψη του νομισματος, οπως αποκαλυφτηκε προσφατα εδω :

http://vactruth.com/2013/04/02/who-suspends-vaccine/

 

Επισης τελευταια επικρατει στα media μια επιμονη οτι εχουμε μια αυξηση σε κρουσματα ιλαρας-κοκκυτη, αλλα και παλι το πως βγηκαν τα αποτελεσματα στην ερευνα ειναι ελλειπη, και σε κανει να απορεις που αποσκοπουν, και τρομαζουν το κοσμο να τρεξει να εμβολιασει τα παιδια...

 

Συγνωμη για τη μεγαλη απαντηση, αλλα ειναι καποια πραγματα που καλο ειναι να πληροφορουμαστε προτου πουμε πολλα...και εγω ακομα μαθαινω :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχασα πολυ συγγενικο μου ατομο το καλοκαιρι απο τετανο. Δεν ειχε χτυπησει σε καποιο σκουριασμενο αντικειμενο. Ειχε το κτηματακι του στο χωριο και εκανε αγροτικες δουλειες. Μολυνθηκε απο το χωμα.

 

Οι γιατροι δεν ηξεραν τι ειχε. Ο τετανος ειχε εξαφανιστει τα τελευταια χρονια και ετσι κανεις γιατρος δεν καταλαβε τα συμπτωματα. Χαθηκε πολυτιμος χρονος και οταν καταλαβαν επιτελους τι ειχε μπηκε στην εντατικη. Και τελικα εφυγε απο ενδοσοκομοιακη λοιμωξη μετα απο 2 μηνες

στην εντατικη.

Αν ειχε επαναλαβει το εμβολιο που κανουμε μικρα , οι αντρες κανουν και στο στρατο, τωρα θα ζουσε.

Link to comment
Share on other sites

Συλληπητηρια για τον ανθρωπο σου. Ειναι απεριγραπτο να χανεις καποιον ποσο μαλλον με αυτο το τροπο.

 

Δεν ειμαι εναντιον των εμβολιων, απλα υπερ της σωστης πληροφορησης.

 

Οταν ρωτας το γιατρο σου, τα συστατικα των εμβολιων και ειδικα "τα τριπλα" και κανεις δεν απαντα, αρνουνται να σου δωσουν μια επιβεβαιωση οτι δεν υπαρχουν σοβαρες παρενεργειες, γινεσαι σκεπτικος.

 

Και σιγουρα αλλιως δεχεται το εμβολιασμο ενας ενηλικας, με ολοκληρωμενο ανισοποιητικο συστημα και αλλιως ενα πλασμα μικρο που ακομα αναπτυσεται.

 

Στην Αγγλια υπαρχει το λεγομενο "Ταμειο Ζημιας απο Εμβολιασμους"...(Vaccination Damage Scheme) που σπανια αναφερεται στο κοσμο, και ομως η αγγλικη κυβερνηση εχει δωσει εκατομυρια σε οικογενειες οπου οι εμβολιασμοι εχουν προκαλεσει αναπηριες.

Link to comment
Share on other sites

charis καλησπερα, νομιζω τελικα οτι αυτο που ειπες παραπανω οτι δεν θελεις να κανεις (..Δεν έγραψα αυτό το μήνυμα για να πείσω κανέναν ...) αυτο τελικα ισως αθελα σου κανεις. Νομιζω δεν ειναι σωστο να μπαινεις σε ενα φορουμ με χιλιαδες γονεις που εχουν εμβολιασει τα παιδια τους και να τους λες σχεδον καταμουτρα το ποσο τρομερο ηταν αυτο που εκαναν.

Αλιμονο, που ζουμε? Και βεβαια πρεπει να εμβολιαζονται τα παιδια οπως και πρεπει να περνουν αντιβιωση οταν αυτη κρινεται απαραιτητη. Παρακολουθει ομοιοπαθητικος παιδιατρος τα παιδια μου και οταν χρειαστηκε λογο ωτιτιδας η μεγαλη μου να παρει, ο ιδιος μου την εδωσε. Δεν λεω οτι στο βωμο του χρηματος δε γινονται πολλα , ομως μη φτασουμε στο αλλο ακρο, να τα ισοπεδωνουμε ολα!! Οι ζωες που σωζονται λογο εμβολιασμων ειναι ασυγκρητα περισσοτερες απο αυτες που βιωνουν τις παρενεργειες αυτων. Αλλωστε ετσι προχωραει παντα η επιστημη, με στατιστικη. Μακαρι να ηταν διαφορετικα αλλα...

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

προς θεου δεν θελω να τρομοκρατησω κανεναν, ειναι το τελευταιο πραγμα στο μυαλο μου!

 

ειμαστε εδω να μοιραζομαστε αποψεις, ιδεες και εμπειριες..ισως ειναι τρομακτικα αυτα που ειπα το ξερω, ειναι ομως γεγονοτα που και μενα με εχουν σοκαρει, φρικαρει κατα καιρους και κρυβω το κεφαλι, οπως η στρουθοκαμηλος...τα γεγονοτα ομως αυτα δεν παυουν να ισχυουν.

 

δεν ισοπεδωνω τιποτα, απλα ειπα και μια αλλη πλευρα που σιγουρα φερνει αντιδρασεις..οτι ειπα το ειπα με την καλυτερη διαθεση..συγνωμη αν προσβαλα καποιον!:)

Link to comment
Share on other sites

καλη μου charis ο καθενας κανει τις επιλογες που θεωρει καλυτερες για τα παιδια του..νομιζω πως τα παιδικα εμβολια ειναι απαραιτητα!δεν με ενοχλει καθολου αν καποιος δεν θελει να κανει κατι τετοιο...οσο γιαυτο που ανεφερες οτι στην εποχη εκεινη η προσβαση σε καθαρο νερο ηταν σπανια και ποσο μαλλον η γνωση της σωστης διατροφης..δυο βασικα στοιχεια για την εξαπλωση αρρωστειων...δεν πιστευω πως ζω σε ενα καθαροτερο και πιο ασφαλες περιβαλλον.πες μου ενα ασφαλες τροφιμο,χωρις φυτοφαρμακα-ορμονες η δεν ξερω εγω τι(γιατι και τα βιολογικα σε μολυνσμενο χωμα δεν μεγαλωνουν απο μια αποψη?)στη πολη που ζω τα κρουσματα λευχαιμιας εχουν τη πρωτη θεση πανελλαδικα και αυτο καλη μου οφειλεται κυριως στο νερο,και στα σωματιδια που βρισκονται στην ατμοσφαιρα....δυστυχως ετσι ειναι αποδεδειγμενα!δεν πιστευεις οτι ειναι κριμα να φευγει καποιος απο τη ζωη απλα επειδη δεν εκανε αντιτετανικο????????(λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου pelagia)δεν θα μιλησω για τα αντιγριπικα εμβολια(που δεν τα θεωρω απαραιτητα,εκτος απο συγκεκριμενες ομαδες ασθενων) αλλα σκεψου ποσα χρονια υπαρχουν τα κοινα εμβολια που καναμε ολοι σαν παιδια και πες ποσοι παθανε κατι απο αυτα και ποσοι ειναι υγειεις ενηλικες πια?

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας! είμαι νέο μέλος, δεν είμαι μαμά αλλα μου αρέσει να ενημερώνομαι για θέματα που αφορούν τα παιδιά την υγεία και την διαπαιδαγώγηση.

 

Διάβασα διαφορα μηνύματα για το θέμα των εμβολίων και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου ιστορία.

 

Έχω την τύχη να είμαι υπό την παρακολούθηση ομοιοπαθητικου (ένας από τους καλύτερους στο εξωτερικό) από τότε που γεννήθηκα. Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην έχω εμβολιαστεί ποτε, δεν έχω πάρει ποτε αντιβίωση κτλ. Διαβάζοντας λοιπόν το forum σας και τις απορίες για τα εμβόλια βρήκα την ευκαιρία να το συζητήσω με τον γιατρό μου. Πράγμα που δεν είχα κάνει ως τώρα.

 

Ο γιατρός μου είναι κατά των εμβολίων και θεωρεί πως έχουν σωματικές αλλα και ψυχικές επιπτώσεις. Όπως αυτισμός επιλεπτικες κρίσεις και άλλες διαταραχές συμπεριφοράς.

 

Αλλα τώρα δεν σας είπα κάτι καινούργιο. Αυτό που με σόκαρε ήταν η εξήγηση για το γιατί τα εμβόλια κάνουν πλέον τόσο κακό.Για να το κατανοήσουμε καλύτερα πρέπει να πάμε πίσω στις γενιές των παππούδων η των γονιών μασ. Εκείνο τον καιρό τα εμβόλια ήταν λιγότερα και στόχευαν μικρότερο φάσμα ασθενειών. Το ανοσοποιητικό σύστημα των ανθρώπων ήταν πιο δυνατό. Όπως είναι γνωστό με τα εμβόλια το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου αδύναμei κατά κάποιον τρόπο αλλα σε εκείνες τις γενιές δημιουργούσε μονο σωματικές παρενέργειες που περνούσαν χωρίς ιδιαίτερες επιπλοκές.

 

Ας πάρουμε τώρα δυο εμβολιασμένους γονείς με ελαφρώς επηρεασμένο ανοσοποιητικό σύστημα που αποκτούν ένα παιδί. Το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού αυτού είναι ήδη από τι φύση του αποδυναμωμένο γιατί οι γονείς έχουν εμβολιαστεί. Το παιδί αυτό στη συνεχεια εμβολιάζεται με περισσότερα και πιο δυνατά κοκτέιλ εμβολίων από αυτά που έχουν λάβει οι γονείς. Αποδυναμώνοντας έτσι το ανοσοποιητικό του σύστημα ακόμη περισσότερο. Μονο που τα νέα και πιο δυνατά εμβόλια δεν περιορίζονται μονο στο να προκαλέσουν βραχυπρόθεσμες παρενέργειες αλλα μπορούν να δράσουν πιο βαθιά προκαλώντας εγκεφαλικές βλάβες (βλέπε αυτισμός) λόγw του ήδη αποδυναμωμένου "aνοσοποιιτικου" τον παιδιών που γεννιούνται σήμερα.

Φανταστείτε τι σημαίνει αυτό για τις μελλοντικές γενιές παιδιών.

 

Δεν έγραψα αυτό το μήνυμα για να πείσω κανέναν αλλα ένιωσα πως όφειλα να μοιραστώ αυτές τις πληροφορίες μαζί σας.

 

ΥΓ: Ο ομοιοπαθητικός μου είναι παθολόγος.

 

Και εγώ έχω διαβάσει λίγο για το θέμα των εμβολίων,δεν κλείνω τα μάτια μου στο να ενημερωθώ,αυτά που σου είπε όμως ο γιατρός σου μου φαίνονται απλές κινδυνολογίες!Δεν νομίζω ότι ευσταθούν.

 

Πραγματικά ειμαι πολυ μπερδεμενη τι ειναι αλήθεια και τι οχι . Τις προάλλες διάβαζα για το εμβόλιο που κάνουν στα μωρά αμέσως μετα την γέννα το κονακιον

Τρομαξα πραγματικά ,το ότι ειναι συνθετικό και πως παράγεται και το ότι ειναι απο τον νομό υποχρεωτικό να χορηγείται και εάν δεν θέλεις πρέπει να υπόγράψεις.

 

Το κονάκιον είναι η ονομασία για την βιταμίνη Κ1,τι σχέση έχει με εμβόλια;

 

γεια σε ολους

 

Θα ηθελα να απαντησω οχι προσωπικα στην κανινα αλλα σε ολους τους γονεις που εχουν λιγο πολυ τις ιδιες ιδεες, οι οποιες ειναι λογικες αν σκεφτει κανεις τι μας πλασαρουν τα media...

 

"στη εποχη του β παγκοσμιου πολεμου,οχι και πολυ παλια δηλαδη,ο κοσμος πεθαινε απο τυφο και χολερα!"...στην εποχη εκεινη η προσβαση σε καθαρο νερο ηταν σπανια και ποσο μαλλον η γνωση της σωστης διατροφης..δυο βασικα στοιχεια για την εξαπλωση αρρωστειων...

 

"πολλα παιδια πλεον δεν τα εμβολιαζουν με αποτελεσμα να παρουσιαζεται αυξημενη κινηση στα νοσοκομεια λογω του οτι τα παιδακια δεν εχουνε καθολου αντισωματα!"... η σχεση αντισωματων και ανοσιας δεν ειναι τοσο στενη οσο μας την παρουσιαζουν..ο ιδιος ο Διευθυντης του Διεθνη Οργανισμου Υγειας (Dr. Clements,1995) ειχε πει στο θεμα "Δεν υπαρχει ξεκαθαρη σχεση αναμεσα στα αντισωματα και την προσταστια...ι ανοσια μπορει να εμφανιστει ειτε σε ατομα με ψηλο αριθμο αντισωματων ειτε σε ατομα με χαμηλο αριθμο"...

 

στο "ποσο αγωνα κανουνε καποιοι γιατροι για να εμβολιασουν παιδια σε τριτοκοσμικες χωρες γιατι η παιδικη θνησιμοτητα ειναι μεγαλη!" υπαρχει-δυστυχως και η κρυμμενη οψη του νομισματος, οπως αποκαλυφτηκε προσφατα εδω :

http://vactruth.com/2013/04/02/who-suspends-vaccine/

 

Επισης τελευταια επικρατει στα media μια επιμονη οτι εχουμε μια αυξηση σε κρουσματα ιλαρας-κοκκυτη, αλλα και παλι το πως βγηκαν τα αποτελεσματα στην ερευνα ειναι ελλειπη, και σε κανει να απορεις που αποσκοπουν, και τρομαζουν το κοσμο να τρεξει να εμβολιασει τα παιδια...

 

Συγνωμη για τη μεγαλη απαντηση, αλλα ειναι καποια πραγματα που καλο ειναι να πληροφορουμαστε προτου πουμε πολλα...και εγω ακομα μαθαινω :-D

 

Αυτό θα πρέπει για κάποιο λόγο να μας εντυπωσιάσει; :)

Link to comment
Share on other sites

Charis_ πολύ καλά έκανες κ έγραψες την αποψή σου.. αλίμονο που ζούμε να θέλουμε να ακούμε απόψεις μόνο όταν συμφωνούν με τις δικές μας επιλογές;;;

Δεν προσβάλεις κανέναν το αντίθετο οι σκέψεις σου απασχολούν κ προβληματίζουν πολλούς γονείς γι' αυτό υπάρχουν κ γονείς που είτε καθυστερούν είτε δεν εμβολιάζουν καθόλου είτε επιλέγουν επιλεκτικό εμβολιασμό. Επίσης προβληματίζονται κ πολλοί γονείς που έχουν επιλέξει να εμβολιάσουν κανονικά τα παιδιά τους...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω διαβάσει λίγο για το θέμα των εμβολίων,δεν κλείνω τα μάτια μου στο να ενημερωθώ,αυτά που σου είπε όμως ο γιατρός σου μου φαίνονται απλές κινδυνολογίες!Δεν νομίζω ότι ευσταθούν.

 

 

 

Το κονάκιον είναι η ονομασία για την βιταμίνη Κ1,τι σχέση έχει με εμβόλια;

 

 

 

Αυτό θα πρέπει για κάποιο λόγο να μας εντυπωσιάσει; :)

 

Ναι ειναι η βιταμίνη Κ που χορηγείται και σε ενεσημη μορφή και ειναι απο τα πρώτα εμβόλια που κάνουν στα μωρακια μας .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι γνωστό με τα εμβόλια το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου αδύναμei κατά κάποιον τρόπο

 

Δεν έγραψα αυτό το μήνυμα για να πείσω κανέναν αλλα ένιωσα πως όφειλα να μοιραστώ αυτές τις πληροφορίες μαζί σας.

 

ΥΓ: Ο ομοιοπαθητικός μου είναι παθολόγος.

 

Δεν νομίζω ότι το ανοσοποιητικό σύστημα εξασθενεί με τα εμβόλια... από που προκύπτει αυτό;

 

Όπως και να΄χει, αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος, όπως την αντιλαμβάνεται ο ομοιοπαθητικός, αν θεωρήσουμε ότι την εξήγησε σωστά και ότι την μεταφέρεις όπως στην είπε.

 

Αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει και ένας αντίλογος σε όλα αυτά από κάποιον μη ομοιοπαθητικό.

 

Όπως και να΄χει, σίγουρα υπάρχουν κίνδυνοι ή παρενέργειες από τα εμβόλια, όπως και με όλα τα φάρμακα, αλλά δεν πιστεύω ότι συγκρίνονται καν με τους κινδύνους από τον μη εμβολιασμό των πληθυσμών.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! είμαι νέο μέλος, δεν είμαι μαμά αλλα μου αρέσει να ενημερώνομαι για θέματα που αφορούν τα παιδιά την υγεία και την διαπαιδαγώγηση.

 

Διάβασα διαφορα μηνύματα για το θέμα των εμβολίων και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου ιστορία.

 

Έχω την τύχη να είμαι υπό την παρακολούθηση ομοιοπαθητικου (ένας από τους καλύτερους στο εξωτερικό) από τότε που γεννήθηκα. Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην έχω εμβολιαστεί ποτε, δεν έχω πάρει ποτε αντιβίωση κτλ. Διαβάζοντας λοιπόν το forum σας και τις απορίες για τα εμβόλια βρήκα την ευκαιρία να το συζητήσω με τον γιατρό μου. Πράγμα που δεν είχα κάνει ως τώρα.

 

Ο γιατρός μου είναι κατά των εμβολίων και θεωρεί πως έχουν σωματικές αλλα και ψυχικές επιπτώσεις. Όπως αυτισμός επιλεπτικες κρίσεις και άλλες διαταραχές συμπεριφοράς.

 

Αλλα τώρα δεν σας είπα κάτι καινούργιο. Αυτό που με σόκαρε ήταν η εξήγηση για το γιατί τα εμβόλια κάνουν πλέον τόσο κακό.Για να το κατανοήσουμε καλύτερα πρέπει να πάμε πίσω στις γενιές των παππούδων η των γονιών μασ. Εκείνο τον καιρό τα εμβόλια ήταν λιγότερα και στόχευαν μικρότερο φάσμα ασθενειών. Το ανοσοποιητικό σύστημα των ανθρώπων ήταν πιο δυνατό. Όπως είναι γνωστό με τα εμβόλια το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου αδύναμei κατά κάποιον τρόπο αλλα σε εκείνες τις γενιές δημιουργούσε μονο σωματικές παρενέργειες που περνούσαν χωρίς ιδιαίτερες επιπλοκές.

 

Ας πάρουμε τώρα δυο εμβολιασμένους γονείς με ελαφρώς επηρεασμένο ανοσοποιητικό σύστημα που αποκτούν ένα παιδί. Το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού αυτού είναι ήδη από τι φύση του αποδυναμωμένο γιατί οι γονείς έχουν εμβολιαστεί. Το παιδί αυτό στη συνεχεια εμβολιάζεται με περισσότερα και πιο δυνατά κοκτέιλ εμβολίων από αυτά που έχουν λάβει οι γονείς. Αποδυναμώνοντας έτσι το ανοσοποιητικό του σύστημα ακόμη περισσότερο. Μονο που τα νέα και πιο δυνατά εμβόλια δεν περιορίζονται μονο στο να προκαλέσουν βραχυπρόθεσμες παρενέργειες αλλα μπορούν να δράσουν πιο βαθιά προκαλώντας εγκεφαλικές βλάβες (βλέπε αυτισμός) λόγw του ήδη αποδυναμωμένου "aνοσοποιιτικου" τον παιδιών που γεννιούνται σήμερα.

Φανταστείτε τι σημαίνει αυτό για τις μελλοντικές γενιές παιδιών.

 

Δεν έγραψα αυτό το μήνυμα για να πείσω κανέναν αλλα ένιωσα πως όφειλα να μοιραστώ αυτές τις πληροφορίες μαζί σας.

 

ΥΓ: Ο ομοιοπαθητικός μου είναι παθολόγος.

Από που προκύπτει ότι οι γονείς που έχουν επιβεβαρυμένο ανοσοποιητικό σύστημα επιβαρύνουν και το ανοσοποιητικό των παιδιών τους; μεταφέρεται στα γονίδιά μας κάποιο από τα εμβόλια που κάνουμε;;; Θα ήθελα να ξέρω αν αυτό το υποστήριξε επίσημα ο ιατρός σου, καθώς δεν προκύπτει με βάση αυτά που μάθαμε στο σχολείο στη βιολογία για τα γονίδια και τί είναι κληρονομικό και τί δεν είναι...Είμαι 99,9% σίγουρη ότι ο οργανισμός του παιδιού μου είναι καθαρός, ανεξαρτήτως των εμβολίων που έκανα (εκτός αν έκανα κάποιο στην εγκυμοσύνη)...Μιλάω εντελώς φιλικά, αλλά νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για ανακρίβεια που σου είπε ο γιατρός σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ειναι η βιταμίνη Κ που χορηγείται και σε ενεσημη μορφή και ειναι απο τα πρώτα εμβόλια που κάνουν στα μωρακια μας .

δεν είναι εμβόλιο είναι βιταμίνη...

το γεγονός ότι χορηγείται σε ενέσιμη μορφή δεν το κάνει εμβόλιο...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι οι γονείς που έχουν επιβεβαρυμένο ανοσοποιητικό σύστημα επιβαρύνουν και το ανοσοποιητικό των παιδιών τους; μεταφέρεται στα γονίδιά μας κάποιο από τα εμβόλια που κάνουμε;;;

είναι το γνωστό ότι τα επίκτητα χαραχτηριστικά δεν κληρονομούνται...

 

φαίνεται ότι στο γυμνάσιο ο κύριος ομοιοπαθητικός κοιτούσε έξω από το παράθυρο....

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι εμβόλιο είναι βιταμίνη...

το γεγονός ότι χορηγείται σε ενέσιμη μορφή δεν το κάνει εμβόλιο...:shock:

 

είναι το γνωστό ότι τα επίκτητα χαραχτηριστικά δεν κληρονομούνται...

 

φαίνεται ότι στο γυμνάσιο ο κύριος ομοιοπαθητικός κοιτούσε έξω από το παράθυρο....

 

Ακριβώς!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι εμβόλιο είναι βιταμίνη...

το γεγονός ότι χορηγείται σε ενέσιμη μορφή δεν το κάνει εμβόλιο...:shock:

 

Μπορειτε ακομα να ζητησετε την Βιταμινη Κ σε φιαλιδια (υγρη μορφη) και απλα την δινετε εσεις η με την βοηθεια μαιας στο νεογεννητο 3 φορες, για οσους θελουν να αποφυγουν την ενεση στο νεογεννητο.

 

Νομιζω οτι πρεπει ομως να το πεις πριν πας να γεννησεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι εμβόλιο είναι βιταμίνη...

το γεγονός ότι χορηγείται σε ενέσιμη μορφή δεν το κάνει εμβόλιο...:shock:

 

Νομίζω ότι η ονομασία εμβόλιο έχει να κάνει όχι με το τι περιέχεται αλλά με το ότι είναι σε ενέσιμη μορφή. Δηλαδή κάθε τι που βάζουμε στον οργανισμό έτσι. Και έχει επικρατήσει η ονομασία για τα εμβόλια των παιδιών. Με μια επιφύλαξη το λέω δεν είμαι σίγουρη.( αρχ. ἐμβάλλω `βάζω μέσα΄) Το αναφέρω γιατί αυτό μάλλον εννοεί.

(Έχει συζητηθεί αλλού το θέμα για την βιταμινη Κ...εδώ για όποιον ενδιαφέρεταιhttp://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=127453)

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη θεματοθετρια,εσυ που δεν εχεις κανει κανενα εμβολιο δεν εχεις αρρωστησει απο καποια απο αυτες τις ασθενειες γιατι πολυ απλα ολοι εμεις οι υπολοιποι ειμαστε εμβολιασμενοι και δεν μπορουμε να στις μεταδωσουμε.....

Και κατι που το γνωριζω 100% ειναι οτι στην Ελλαδα τουλαχιστον,ουτε στο δημοτικο σχολειο δεν μπορεις να φοιτησεις αν δεν εισαι πληρως εμβολιασμενος...

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι οι γονείς που έχουν επιβεβαρυμένο ανοσοποιητικό σύστημα επιβαρύνουν και το ανοσοποιητικό των παιδιών τους; μεταφέρεται στα γονίδιά μας κάποιο από τα εμβόλια που κάνουμε;;; Θα ήθελα να ξέρω αν αυτό το υποστήριξε επίσημα ο ιατρός σου, καθώς δεν προκύπτει με βάση αυτά που μάθαμε στο σχολείο στη βιολογία για τα γονίδια και τί είναι κληρονομικό και τί δεν είναι...Είμαι 99,9% σίγουρη ότι ο οργανισμός του παιδιού μου είναι καθαρός, ανεξαρτήτως των εμβολίων που έκανα (εκτός αν έκανα κάποιο στην εγκυμοσύνη)...Μιλάω εντελώς φιλικά, αλλά νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για ανακρίβεια που σου είπε ο γιατρός σου...

 

Τα γονίδια επηρεάζουν το ανοσοποιητικό σύστημα. Το θέμα είναι πώς επηρεάζουν τα εμβόλια τα γονίδια.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη θεματοθετρια' date='εσυ που δεν εχεις κανει κανενα εμβολιο δεν εχεις αρρωστησει απο καποια απο αυτες τις ασθενειες γιατι πολυ απλα ολοι εμεις οι υπολοιποι ειμαστε εμβολιασμενοι και δεν μπορουμε να στις μεταδωσουμε.....

Και κατι που το γνωριζω 100% ειναι οτι [i']στην Ελλαδα τουλαχιστον,ουτε στο δημοτικο σχολειο δεν μπορεις να φοιτησεις αν δεν εισαι πληρως εμβολιασμενος...[/i]

 

nantianna αυτό δεν ισχύει. Έχω έναν φίλο κ έναν γνωστό που δεν έκαναν κανένα εμβόλιο κ έχουν πάει σχολείο κανονικά. Αυτοί είναι τριαντάρηδες. Αλλά και γνωστά παιδάκια στο περιβάλλον μου που επίσης δεν έχουν εμβολιαστεί κ πήγαν σχολείο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Για τους τριανταρηδες μπορει και να ισχυει οτι δεν εκαναν εμβολια και ομως τους δεχτηκαν στο σχολειο.Για τα σημερινα παιδακια ομως οχι.Ειμαι δασκαλα σε δημοτικο και το ξερω πολυ καλα.Αν το γνωριζεις σιγουρα οτι χωρις εμβολια τους επετρεψαν να γραφτουν στο σχολειο,τοτε η ο διευθυντης αυτου του σχολειου εκανε τα στραβα ματια(παρανομα βεβαιως)η πηγαινουν σχολειο στο εξωτερικο(που δεν γνωριζω τι ισχυει).

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! είμαι νέο μέλος, δεν είμαι μαμά αλλα μου αρέσει να ενημερώνομαι για θέματα που αφορούν τα παιδιά την υγεία και την διαπαιδαγώγηση.

 

Διάβασα διαφορα μηνύματα για το θέμα των εμβολίων και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου ιστορία.

 

Έχω την τύχη να είμαι υπό την παρακολούθηση ομοιοπαθητικου (ένας από τους καλύτερους στο εξωτερικό) από τότε που γεννήθηκα. Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην έχω εμβολιαστεί ποτε, δεν έχω πάρει ποτε αντιβίωση κτλ. Διαβάζοντας λοιπόν το forum σας και τις απορίες για τα εμβόλια βρήκα την ευκαιρία να το συζητήσω με τον γιατρό μου. Πράγμα που δεν είχα κάνει ως τώρα.

 

Ο γιατρός μου είναι κατά των εμβολίων και θεωρεί πως έχουν σωματικές αλλα και ψυχικές επιπτώσεις. Όπως αυτισμός επιλεπτικες κρίσεις και άλλες διαταραχές συμπεριφοράς.

 

Αλλα τώρα δεν σας είπα κάτι καινούργιο. Αυτό που με σόκαρε ήταν η εξήγηση για το γιατί τα εμβόλια κάνουν πλέον τόσο κακό.Για να το κατανοήσουμε καλύτερα πρέπει να πάμε πίσω στις γενιές των παππούδων η των γονιών μασ. Εκείνο τον καιρό τα εμβόλια ήταν λιγότερα και στόχευαν μικρότερο φάσμα ασθενειών. Το ανοσοποιητικό σύστημα των ανθρώπων ήταν πιο δυνατό. Όπως είναι γνωστό με τα εμβόλια το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου αδύναμei κατά κάποιον τρόπο αλλα σε εκείνες τις γενιές δημιουργούσε μονο σωματικές παρενέργειες που περνούσαν χωρίς ιδιαίτερες επιπλοκές.

 

Ας πάρουμε τώρα δυο εμβολιασμένους γονείς με ελαφρώς επηρεασμένο ανοσοποιητικό σύστημα που αποκτούν ένα παιδί. Το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού αυτού είναι ήδη από τι φύση του αποδυναμωμένο γιατί οι γονείς έχουν εμβολιαστεί. Το παιδί αυτό στη συνεχεια εμβολιάζεται με περισσότερα και πιο δυνατά κοκτέιλ εμβολίων από αυτά που έχουν λάβει οι γονείς. Αποδυναμώνοντας έτσι το ανοσοποιητικό του σύστημα ακόμη περισσότερο. Μονο που τα νέα και πιο δυνατά εμβόλια δεν περιορίζονται μονο στο να προκαλέσουν βραχυπρόθεσμες παρενέργειες αλλα μπορούν να δράσουν πιο βαθιά προκαλώντας εγκεφαλικές βλάβες (βλέπε αυτισμός) λόγw του ήδη αποδυναμωμένου "aνοσοποιιτικου" τον παιδιών που γεννιούνται σήμερα.

Φανταστείτε τι σημαίνει αυτό για τις μελλοντικές γενιές παιδιών.

 

Δεν έγραψα αυτό το μήνυμα για να πείσω κανέναν αλλα ένιωσα πως όφειλα να μοιραστώ αυτές τις πληροφορίες μαζί σας.

 

ΥΓ: Ο ομοιοπαθητικός μου είναι παθολόγος.

 

Βασικά, γενικά δεν μας είπες κάτι καινούριο, αυτές οι θεωρίες έχουν ξανακουστεί. Το ερώτημα είναι, ο δικός σου γιατρός τις βασίζει κάπου, σε κάποιες νέες έγκυρες μελέτες ίσως, ή απλά ανακυκλώνει τη γνωστή παραφιλολογία;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...