Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και απορίες...


zeovani

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαστε αισίως 4 μηνών και έχουμε ήδη κάνει αρκετά εμβόλια...

 

Συγκεκριμένα η παιδίατρος μας ξεκίνησε από τον 2ο μήνα με Infanrix Hexa + εμβόλιο roτateq.

Τον 3o μήνα κάναμε το NEISVAC-C + Prevenar.

Τον 4ο μήνα επαναλάβαμε Infanrix Hexa + εμβόλιο roτateq.

 

Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με το αν θα πρέπει να γίνονται με αυτή τη συχνότητα όλα αυτά τα εμβόλια, ό,τι έχετε ακούσει ή βιώσει ως γονείς από γιατρούς δηλαδή...

 

Προσωπικά μία γνωστή μου, μου αναφέρει πως το infanrix hexa για το μωρό της το έκανε 1 φορά και όταν αυτό ήταν 6 μηνών...

 

Ευχαριστώ

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


infanrix hexa καναμε 3 δοσεις-καθε 2 μηνες

στους δυο ενδιαμεσους μηνες καναμε Prevenar + MENJUGATE KIT (μηνιγγιτιδοκοκκου)

το ροτατεκ ειναι προαιρετικο, δεν θα το κανουμε.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς στον 2ο μήνα ξεκινήσαμε εμβολιασμό με infanrix και rotateq (του οποίου τελικά κάναμε 3 δόσεις) και μέχρι να γίνουμε 9 μηνών πηγαίναμε κάθε μήνα για εμβόλιο. Όσοι φίλοι μου έχουν μωρά έτσι κάνουνε. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι γονείς που επιλέγουν επιλεκτικό ή καθόλου εμβολιασμό.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ακολουθούμε το πρόγραμμα εμβολιασμού της παιδιατρικής εταιρίας. Απλά δεν κάνουμε ποτέ εμβόλιο αν το παιδί έχει έστω και συνάχι.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχήσετε για τα δέκατα. Είναι επακόλουθο του εμβολίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πώ τι λέει η δική μου παιδίατρος. Επειδή θεωρεί ότι τα εμβόλια εξίσου από μόνα τους είναι ισχυρά, δεν θέλει να επιβαρύνει τον οργανισμό του βρέφους κάνοντας ένα διπλό εμβόλιο. Οπως βλέπω ότι μαζί με το prevenar (που είναι από τα δυνατά εμβόλια), κάνατε και το neisvac. Αλλά ο κάθε παιδίατρος έχει το δικό του σύστημα. Πολλοί λένε υπερ στα διπλά εμβόλια για να γλιτώνεις τις επισκέψεις στα ιατρεία αλλά εγώ προτιμώ το σύστημα ένα - ένα και ας πηγαίνω κάθε μήνα.

Επίσης τα προαιρετικά πλέον δεν τα προτιμάνε οι παιδίατροι (από όσους γνωρίζω εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ψαχνω και δε βρισκω καποια κοπελα να αναφερει το menigitec το οποιο εχει κανει η μικρη μου ηδη 2 φορεσ. το προγραμμα ηταν το εξησ:

2 μηνων: infarix

3 μηνων: prevenar + menigitec

4 μηνων: infarix hexa

5 μηνων: prevenar + menigitec

Aυτο που με εκανε να το ψαξω ηταν οτι η ιδια παιδιατροσ στο αγορακι της ξαδερφησ μου για τον 3ο μηνα τησ εδωσε να κανει το prevenar και ενα αλλο το οποιο δεν ειναι για τη μηνιγγιτιδα γιατι εψαξα τισ εμπορικεσ ονομασιεσ των εμβολιων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...