Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολιασμός και παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα;;;


ioanna_ntorm

Recommended Posts

Η μπεμπούλα μας είναι σχεδόν τέσσερα μηνών και έχει σχεδόν δύο μήνες, από τότε που κάναμε το πρώτο εμβόλιο, που κατά διαστήματα τσιρίζει κατατρομαγμένη ξαφνικά και χωρίς λόγο, στα καλά καθούμενα κοκκινίζει σχεδόν μελανιάζει. Με το που την παίρνω αγκαλιά ηρεμεί. Στην αρχή νόμιζα πως κάπου πονάει γιατί πραγματικά τσίριζε πολύ δυνατά και γοερά, όμως δεν μπόρεσα να το συνδέσω με κάποιον λόγο που πονάει και μάλιστα τόσο ξαφνικά εκεί που κάθεται και παίζει ή κοιτάει αμέριμνη. Επίσης γιατί μόλις την παίρνω αγκαλιά σταματάει; Επειδή τρόμαξα πολύ και επειδή το έκανε περίπου 8 φορές αυτό, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά πάντα μετά τις ημέρες του εμβολιασμού, το έψαξα και βρήκα κάποια άρθρα που ενοχοποιούν για τέτοιες αντιδράσεις τα εμβόλια. Συγκεκριμένα μιλούν για επιδράσεις των εμβολίων, εκτός των άλλων και στο κεντρικό νευρικό σύστημα των βρεφών. Ένα είναι και αυτό:

 

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/children_vaccinations_homeopathy.html

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό παρακαλώ να με ενημερώσει. Επίσης αν υπάρχει κάποιος ομοιοπαθητικός στην παρέα που μπορεί να με ενημερώσει για εναλλακτικούς τρόπους για να αποφύγω τα εμβόλια θα με ενδιέφερε πολύ! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο σύμπτωμα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η μικρή μου μετά από κάθε εμβόλιο πισογυρνούσε ως προς το θέμα της παλινδρόμησης, της ευαισθησίας που έχει στο πεπτικό και στις δυσανεξίες της.

Μήπως αυτή η αντίδραση προκαλείται από κάποιο στιγμιαίο, έντονο και οξύ πόνο;

Εμένα το έκανε αυτό επειδή είχε την παλινδρόμηση και της ανέβαινε το γάλα στον οισοφάγο;

Άλλα συμπτώματα έχει παρατηρήσει ταυτόχρονα με αυτό;

Πάντως χαλάρωσε. Ίσως να μην είναι και τίποτα αξιολογήσιμο, ειδικά αν δεν συνοδεύεται από άλλα συμπτώματα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Παρόλο που μετά από όσα έχω παρατηρήσει στη μικρή μου δεν είμαι υπέρ των εμβολίων, ενά παράλληλα είμαι υπέρ της ομοιοπαθητικής, καλό θα ήταν να ελέγχουμε κάθε άρθρο για τις πηγές του;

Το συγκεκριμένο κείμενο αναφέρει τις πηγές του και τη βιβλιογραφία που χρησιμοποιεί; Ίσως ναι, αλλά δεν τις είδα.

 

Ας μην πανικοβαλόμαστε τόσο εύκολα. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκι μου έχουμε γράψει σελίδες ολόκληρες για τα εμβόλια στα ιατρικά θέματα, δες εκεί :)

και εμένα ο μικρός τα βράδια μετά τα εμβόλια το έκανε αυτό :(

 

Μετα του πέρασε αυτό το σύμπτωμα?? Κ από πόσο καιρό??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετα του πέρασε αυτό το σύμπτωμα?? Κ από πόσο καιρό??

 

δεν θυμάμαι ακριβώς μερικά βράδια το έκανε...και εκεί κατάλαβε και για πρώτη φορά ο άντρας μου ότι κάτι τρέχει με τα εμβόλια και έγινε και εκείνος καχύποπτος ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα μιλούν για επιδράσεις των εμβολίων, εκτός των άλλων και στο κεντρικό νευρικό σύστημα των βρεφών.

Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς κάποιον μη φανατισμένο. Τα περισσότερα που αναφέρει το συγκεκριμένο site είναι εφευρήματα. Αν πιστεύεις ότι το παιδί σου έχει κάποιο ιατρικό θέμα, πήγαινε το σε έναν γιατρό που θα σου πεί μια συγκεκριμένη διάγνωση, όχι σε ομοιοπαθητικό.

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου καθε φορα που εχει κανει εμβολιο μετα για καν 20ημερο εναι απιστευτα ευερεθιστος,,,,ξυπναει καθε τρεις και λιγο ανησυχος, πεταγεται στον υπνο με ουρλιαχχτο δειχνει να τον ενοχλει κατι στην κοιλια ειναι μεσα στα νευρα και την κινηση

 

εμπειρικα και μονο και δεν με ενδιαφερει τι λενε το παιδι μου τα εμβολια τον ταραζουν

η παιδιατρος του μου εχει πει οτι εχει δει παιδια μετα το εμβολιο να ταραζονται για τοσο μεγαλο διαστημα και με αυτο τον τροπο συγκεκριμενα,,μικρο ποσοστο αλλα συμβαινει

το γραφει και στις παρενεργεις του οτο 1 στα 10 παιδια αντιδρα με εκνευρισμο και συγχυση για πανω απο 10 μερες;

εγω του εκανα το 6απλο μηνιγκο και πνευμο και σε ολες τις επαναληψεις το παιδι αντιδρουσε ετσι

το τριπλο παρωτιτιδα ανενοβλογια ιλαρα δεν θα το κανουμε φοβαμαι πολυ, η γιατρος μου ειπε θα δουμε μετα τα 2,5 του ετη,,,τωρα ειναι 20 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ν ρωτησω κατι αλλο... δεν ειναι λογικο να ταραζεται ενα μωρο και να φοβαται μετα για καποιο διαστημα?

Οπως και να το κανουμε ακομα και να πεσει ενα μωρο...μετα αποκτα καποια φοβια...γιατι να ειναι το εμβολιο σαν εμβολιο και οχι το τσιμπημα?

 

Δεν ξερω και δεν το εχω ψαξει το θεμα...και ειμαι επιφυλαχτικη... αλλα αν δεν υπηρχαν τα εβλολια...θα ειχαμε ακομα θανατηφορες αρρωστιες που εχουν εξαφανιστει...

Εγω προσωπικα τους εχω κανει ολα τα εμβολια εκτος της φυματιωσης που δεν θεωρω οτι παρεχει προστασια και συμφωνα με το που ζουμε δεν τους χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πραγματικότητα κι εγώ θεωρώ υπερβολικό και κάπος αφοριστικό αυτό το κείμενο. Την φύση δεν την ενδιαφέρει εάν ένα 10 % των μωρών πεθάνουν μέχρι να αναπτυχθει η φυσική ανοσία σε κάποια ασθένεια και συνεπώς είναι κάπως αβάσιμα όλα όσα λέει. Ομως εάν ένα μικρό ποσοστό όλων αυτών ευσταθούν; Εάν εκτός όλων των καλών που κάνουν τα εμβόλια υπάρχουν και αυτές οι σοβαρές παρενέργειες;

Το να φοβάται "ανακαλώντας" τη στιγμή του εμβολίου το θεωρώ απίθανο καθότι η πρώτη φορά που το έπαθε ήταν δυο μηνών. Πόσο πιθανό είναι να έχει τέτοιες ικανότητες; Εδώ δεν κλαίει όταν μπαίνουμε στο ιατρείο και κάνει χαρούλες και γελάκια στην γιατρο... Δεν νομίζω.

Τουλάχιστον είναι ένα στοιχείο οτι το έχουν πάθει κι άλλα παιδάκια! Δεν αποκλείω να είναι κάτι άλλο αλλα πραγματικά δεν μπορώ να το θεωρήσω προς το παρόν το πιο πιθανό. Πραγματικά το κάνει πάρα πολύ ξαφνικά και πολύ έντονα. Αφού μιά φορά που το έκανε και είμασταν καμιά δεκαριά άτομα πάγωσαν όλοι! Μόλις την πήρα αγγαλιά ηρέμησε.

Link to comment
Share on other sites

Δύο καταστάσεις που συνυπάρχουν χρονικά, η διαδέχονται η μία την άλλη, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν σχέση αιτίας και αιτιατού.

 

Πχ έστω ότι το Χ πρόβλημα εμφανίζεται στο 1 στα 10 βρέφη, έτσι και αλλιώς. Από τη στιγμή που υπάρχει μεγάλος αριθμός εμβολιασμένων είναι επόμενο να υπάρχουν και βρέφη που το εμφάνισαν αφού εμβολιάστηκαν, (είναι απίθανο να ΜΗΝ υπάρχουν). Αν πιστεύετε ότι το παιδί έχει κάποιο πρόβλημα καλό είναι να συμβουλευτείτε κάποιο ιατρό*, με ειδίκευση στα παιδιά, και όχι να βγάζετε συμπεράσματα τύπου "και αν ...;" (γενικά όταν η πρόταση έχει "αν" μέσα είναι υπόθεση, όχι συμπέρασμα)

 

*ιατρό, και όχι ομοιοπαθητικό.

Link to comment
Share on other sites

 

*ιατρό, και όχι ομοιοπαθητικό.

 

κολλημένος με την μπάλα :D:D:D

 

αφού είπαμε και οι ομοιοπαθητικοί είναι γιατροί! Νομιμότατη από τις ίδιες ιατρικές σχολές με τους άλλους, με τα αγροτικά τους και τις ειδικότητες τους και με νόμιμα ιατρεία :)

Α και για να μην ξεχνιόμαστε το Γ.Ν Γεννηματάς λειτουργεί το ιατρείο πόνου για ημικρανίες που κάνουν ομοιοπαθητική :)

 

Α και στο Αρεταίειο διεξάγεται μια ιατρική έρευνα σχετικά με την ομοιοπαθητική ;)

 

Πάω για καφέ φιλούρες!

Link to comment
Share on other sites

αφού είπαμε και οι ομοιοπαθητικοί είναι γιατροί! Νομιμότατη από τις ίδιες ιατρικές σχολές με τους άλλους, με τα αγροτικά τους και τις ειδικότητες τους και με νόμιμα ιατρεία :)

 

Ο Βυθούλκας είναι μηχανικός, ούτε ιατρείο έχει ούτε ΚΑΜΙΑ νόμιμη άδεια. Παρόλα αυτά εσύ έχεις δηλώσει ότι σε περίπτωση καρκίνου θα πας στο Βυθούλκα και όχι σε ιατρό.

Link to comment
Share on other sites

καλά, επειδή το παιδί σου τσιρίζει ξαφνικά (τι ποιο φυσικό για ένα μωρό που μεγαλώνει και βαριέται, άλλωστε αφού σταματά με αγγαλιά μάλλον δεν πονά), αρχίζεις ένα θέμα με τίτλο:

 

εμβολιασμός και παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα;;; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά, επειδή το παιδί σου τσιρίζει ξαφνικά (τι ποιο φυσικό για ένα μωρό που μεγαλώνει και βαριέται, άλλωστε αφού σταματά με αγγαλιά μάλλον δεν πονά), αρχίζεις ένα θέμα με τίτλο:

 

εμβολιασμός και παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα;;; :confused:

 

Έλα ντε? Καλά ο τίτλος είναι τελείως άκυρος και παραπλανητικός...

Καλύτερα να τον αλλάξει η θεματοθέτρια...

Link to comment
Share on other sites

Ο Βυθούλκας είναι μηχανικός, ούτε ιατρείο έχει ούτε ΚΑΜΙΑ νόμιμη άδεια. Παρόλα αυτά εσύ έχεις δηλώσει ότι σε περίπτωση καρκίνου θα πας στο Βυθούλκα και όχι σε ιατρό.

 

Κι εσύ καλό μου παιδί γιατί απαντάς μόνο για τον Βυθούλκα και όχι για τους υπόλοιπους ομοιοπαθητικούς γιατρούς; μόνο ο Βυθούλκας σε νοιάζει ή μονο εκεί έχεις να προσάψεις κάτι;

 

Αναθεώρησα σχετικά με τον καρκίνο...θα έρθω σε εσένα και στη Μαριαλ τη νοσηλεύτρια :P

 

...αν και θα πάω από αλτσχαιμερ μάλλον :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ καλό μου παιδί γιατί απαντάς μόνο για τον Βυθούλκα και όχι για τους υπόλοιπους ομοιοπαθητικούς γιατρούς; μόνο ο Βυθούλκας σε νοιάζει ή μονο εκεί έχεις να προσάψεις κάτι;

επειδή έχεις πει παλιότερα:

 

αν πάθαινα καρκίνο θα έδεινα μια ευκαιρία στην ομοιοπαθητική... μέχρι και στο βυθούλκα θα έφτανα.....

 

επιποσθέτος ο βυθούλκας είναι ο δάσκαλος όλων των υπολοίπων........

οπότε ότι βλακεία έχει αυτός στο ξερό κεφάλι του το μεταβιβάζει και στους άλλους.......

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχεις πει παλιότερα:

 

αν πάθαινα καρκίνο θα έδεινα μια ευκαιρία στην ομοιοπαθητική... μέχρι και στο βυθούλκα θα έφτανα.....

 

επιποσθέτος ο βυθούλκας είναι ο δάσκαλος όλων των υπολοίπων........

οπότε ότι βλακεία έχει αυτός στο ξερό κεφάλι του το μεταβιβάζει και στους άλλους.......

 

άλλο παλιότερα άλλο τώρα...είμαι πολύ ρευστός άνθρωπος...τώρα θα έπαιρνα πρώτα τη γνώμη σου :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

το ξαφνικό κλάμα είναι πολύ συχνή παρενέργεια των εμβολίων που αναγράφεται και στα φύλλα οδηγιών τους

 

http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000296/WC500032505.pdf

βλέπε στο τέλος στο φύλλο οδηγιών και στις παρενέργειες :)

Link to comment
Share on other sites

το ξαφνικό κλάμα είναι πολύ συχνή παρενέργεια των εμβολίων που αναγράφεται και στα φύλλα οδηγιών τους

 

http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000296/WC500032505.pdf

βλέπε στο τέλος στο φύλλο οδηγιών και στις παρενέργειες :)

Ο δικός μας παιδίατρος ποτε δεν μας ειπε για το κλαμα σαν συχνή παρενέργεια των εμβολίων.

Πάντα λέει : Αυτό το εμβόλιο θα κάνει λίγο πυρετό ή αυτό το εμβόλιο δεν κάνει πυρετό.

Την τελευταία φορά δεν αντεξα και τον ρώτησα : Γιατρέ το φυλλάδιο αναφέρει ενα σωρό άλλες παρενέργειες και όχι μόνο τον πυρετό . Γιατί δεν με ενημερώνεις καιι για τις άλλες για να ξερω ? Τον πυρετό στο κατω κατω μπορώ να τον κουμαντάρω .

Κολλημένη η βελόνα μόνο με μια παρενέργεια . Μάλλον οι υπολοιπες - και πιο σοβαρες - δεν ήταν αξιες σχολιασμού

Link to comment
Share on other sites

το ξαφνικό κλάμα είναι πολύ συχνή παρενέργεια των εμβολίων που αναγράφεται και στα φύλλα οδηγιών τους

Ναι, τα παιδιά κλαίνε όταν τους κάνεις εμβόλιο. Επίσης κλαίνε και όταν πεινάνε, όταν έχουν λερωθεί, η όταν θέλουν τη μαμά τους. Να κάνετε και νήμα με τίτλο "Αίσθημα πείνας και παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα". :P

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παιδίατρος ποτε δεν μας ειπε για το κλαμα σαν συχνή παρενέργεια των εμβολίων.

Πάντα λέει : Αυτό το εμβόλιο θα κάνει λίγο πυρετό ή αυτό το εμβόλιο δεν κάνει πυρετό.

Την τελευταία φορά δεν αντεξα και τον ρώτησα : Γιατρέ το φυλλάδιο αναφέρει ενα σωρό άλλες παρενέργειες και όχι μόνο τον πυρετό . Γιατί δεν με ενημερώνεις καιι για τις άλλες για να ξερω ? Τον πυρετό στο κατω κατω μπορώ να τον κουμαντάρω .

Κολλημένη η βελόνα μόνο με μια παρενέργεια . Μάλλον οι υπολοιπες - και πιο σοβαρες - δεν ήταν αξιες σχολιασμού

 

μα βρε παιδιά, είμαστε σοβαροί; Περιμένετε από το γιατρό να σας πει ότι το παιδάκι μπορεί να κλαίει μετά από εμβόλιο; Δλδ πόσο δύσκολο είναι να σκεφτεί κανείς ότι το ενοχλεί το σημείο της ένεσης ή ότι νιώθει τα συμπτώματα της αρρώστιας και είναι ευερέθιστο; :roll: και για τον πυρετό που ενημερώνει, το κάνει πιο πολύ για να είμαστε προετοιμασμένοι και να υπάρχει κανένα ντεπόν στο σπίτι...

 

(αφήστε που όλα αυτά αναγράφονται και στα φυλλάδια)

 

πάντως νομίζω στην Ελλάδα έχουμε γίνει πιο αμερικάνοι κι από τους αμερικάνους, όλα μασημένη τροφή τα θέλουμε...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά δεν αντεξα και τον ρώτησα : Γιατρέ το φυλλάδιο αναφέρει ενα σωρό άλλες παρενέργειες και όχι μόνο τον πυρετό . Γιατί δεν με ενημερώνεις καιι για τις άλλες για να ξερω ?

Όταν σου δίνει ασπιρίνη, κάθεται και σε ενημερώνει για τις πιθανές παρενέργειες με το νι και με το σίγμα; Ή οποιοδήποτε άλλο φάρμακο, γιατί ΟΛΑ έχουν παρενέργειες, ακόμα και το παιδικό ντεπόν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου δίνει ασπιρίνη, κάθεται και σε ενημερώνει για τις πιθανές παρενέργειες με το νι και με το σίγμα; Ή οποιοδήποτε άλλο φάρμακο, γιατί ΟΛΑ έχουν παρενέργειες, ακόμα και το παιδικό ντεπόν.

δε με νιοαζει τίποτα εγώ θέλω τις παρενέργειες.....

να ξέρω δηλαδή αν υπάρχει 1 στο 10000000000000000 να γίνει εξωγήινος να μη το εμβολιάσω......

άκους εκεί να πειραματίζονται με τα παιδιά μας............. οι ασυνήδητοι.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...