Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το αγοράκι μου εμφάνισε βουβωνοκήλη. Έχει κάποιο από τα μέλη παρόμοια εμπειρία? Η χειρουργική επέμβαση είναι επιβεβλημένη, ή υπάρχει κ περίπτωση να αντιμετωπιστεί συντηριτικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, όμως τελικά, δεν επρόκειτο για κήλη, όπως "διέγνωσαν" σε εξωτερικά ιατρεία μεγάλου ιδιωτικού νοσοκομείου :evil: , αλλά για λεμφαδένες, που προκλήθηκαν από την ατοπική δερματίτιδα που έχει ο μικρούλης μου. Το παρακολουθούμε. :?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια, καλημέρα! Τί κάνουν τα μωράκια σας;

Εμείς έχουμε το εξής θέμα: Την Παρασκευή πήγαμε τον μικρούλη μας στην παιδίατρο για εμβόλιο και κατά την εξέταση της φάνηκε κάπως διογκωμένη η περιοχή πάνω από το πουλάκι του - το "τριγωνάκι" αν με καταλαβαίνετε. Μας είπε να πάμε να το δει καλού κακού και κάποιος παιδοχειρουργός, μήπως πρόκειται για τίποτα βουβωνοκήλη... Εγώ, σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο net είδα ότι οι βουβωνοκήλες είναι μία διόγκωση πλευρικά, δηλ. μεταξύ μηρού και "τριγώνου". Στον μπέμπη δεν φαίνεται τίποτα τέτοιο, ούτε προεξέχει κάτι όταν κλαίει ή ζορίζεται, απλά είναι πιο φουσκωτό αυτό το τριγωνάκι, εμένα μου φαίνεται σαν περισσότερο λιπάκι εκεί, επειδή είναι και τροφαντούλης... Τέλος πάντων, για να μου λυθεί η απορία στα σίγουρα, θα τον πάω να τον δει και ο παιδοχειρουργός που μας συνέστησε η παιδίατρος. Θέλως να ρωτήσω τα εξής:

- Ο παιδοχειρουργός λέγεται Νίκας και είναι στο Αγία Σοφία. Ξέρει καμία γι αυτόν; Τί άνθρωπος είναι; Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

- Είχε καμίας μαμάς το αγοράκι βουβωνοκήλη; Φαινόταν κάτι; Εμάς δεν φαίνεται καμία περίεργη μονόπλευρη διόγκωση, απλά σαν να είναι γενικά το εν λόγω σημείο παχουλό...

Πείτε μου βρε κορίτσια κι εσείς τις γνώμες σας, θα σας ήμουν ευγνώμων... :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως έχει συζητηθεί το θέμα κι εκεί αλλά, αν είναι εύκολο, θα ήθελα να μου απαντήσουν μανούλες που γνωρίζουν για το θέμα και έχουν ακούσει για τον συγκεκριμένο γιατρό. Τον ξέρει καμία σας κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ξερω προσωπικα. Μου εχει πει ομως η παιδιατρος μου οτι ολο το team των παιδοχειρουργων στο αγ. σοφια ειναι πολυ καλο. μου ειχε αναφερει και τον νικα. εγω οταν χρειαστηκε να παω τη μπεμπα μου 2 μηνων στο χειρουργικο τμημα εκλεισα απογευματινο ραντεβου με τον αντυπα που ειναι το "αφεντικο" οπως μου ειπε η γιατρος μου.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν έχει διαγνωσθεί βέβαια κάτι ακόμη, αλλά μου έχουν μπει ψύλλοι στ' αυτιά. Τέλος πάντων, έκλεισα σήμερα ραντεβού με τον Νίκα για αύριο το απόγευμα. Θα δείξει... αν και το ένστικτό μου μου λέει ότι δεν θα είναι κάτι αλλά τα παχάκια του...

Καμία κοπέλα να γνωρίζει κάτι για τον Νίκα βρε παιδιά;;; Είναι καλός; Να επαναπαυθώ στο ό,τι μας πει αύριο ή να ζητήσω και β' γνώμη;;; Κανείς δεν τον ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, όμως τελικά, δεν επρόκειτο για κήλη, όπως "διέγνωσαν" σε εξωτερικά ιατρεία μεγάλου ιδιωτικού νοσοκομείου :evil: , αλλά για λεμφαδένες, που προκλήθηκαν από την ατοπική δερματίτιδα που έχει ο μικρούλης μου. Το παρακολουθούμε. :?

 

κΑλησπερα εμεις αποψε μαθαμε οτι ο γιος μας εξι ετων εχει 99,9% βουβωνοκηληαυριο θα δουμε παιδοχειρουργο εχω ελαψρος τρομοκρατειθει αλαλ διαβαζοντας το μηνυμα σου αναθαρησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Εμένα ο μικρός έκανε χειρουργείο για βουβονοκήλη άμφο όταν ήταν ούτε 2 μηνών.Υπήρχε κίνδυνος για περίσφυξη, το οποίο αν είχα καταλάβει καλά δημιουργούσε πρόβλημα με έντερο κ.λ.π.Για να καταλάβεις την είχαμε αναβάλλει γιατί ο μικρός ήταν άρρωστος, όμως 1 μέρα άρχισε να κλαίει πάρα πολύ και συνεχόμενα και οι κήλες "πετάγονταν" προς τα έξω.Μας είχαν πει πως αν γίνει αυτό να τον πάμε αμέσως νοσοκομείο.Έτσι έγινε πήγαμε Παίδων το βράδυ και το πρωί χειρουργήθηκε.Έμεινε ένα βράδυ και την επόμενη μέρα φύγαμε.Κάναμε κάποιες αλλαγές στη γάζα στο σπίτι και ντεπόν αν "φαινόταν" ότι πονάει πολύ.

Καλή επιτυχία,εύχομαι να μην είναι τίποτα, και ακόμα και αν είναι να πάνε όλα καλά!

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα!!είμαι και καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την βουβωνοκηλη σε μωρό..Ίσως να έχετε και σεις κάποια εμπειρία.. Ο μικρός μου γιος είναι τώρα 6 μηνών,όταν ήταν 45μερων έτσι απλά έκανε περίσφιξη βουβωνοκηλη χωρίς να ξέρω καν ότι την είχε..έπρεπε να χειρουργηθεί επειγόντως..Όμως ήταν προωρακι και ήταν 3.500 κιλά, όπως καταλαβαίνεται υπήρχε το Ρίσκο..δόξα τον θεό αναταχθηκε από μόνη της και μέχρι και σήμερα δεν τον έχουμε χειρουργησει ακόμα.. Και οι γιατροί βέβαια μας είχαν πει ότι αφού άντεξε τον πόνο και αναταχθηκε καλό θα ήταν να το πάμε συντηριτηκα (να μην τον αφήνω να κλαιει) μπας και καταφέρουμε και τον μεγαλώσουμε λίγο και πάει μέχρι 4μηνων που θα ήταν πιο ασφαλές.. πλέον είναι 6 και δόξα τον θεό δεν έχει ξανακάνει καμία περίσφιξη..υπαρχει πιθανοτητα να απορροφηθεί;;αν έχετε κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό το θεμα πείτε μου σας παρακαλώ..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Νένα 27 said:

Καλημέρα!!είμαι και καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την βουβωνοκηλη σε μωρό..Ίσως να έχετε και σεις κάποια εμπειρία.. Ο μικρός μου γιος είναι τώρα 6 μηνών,όταν ήταν 45μερων έτσι απλά έκανε περίσφιξη βουβωνοκηλη χωρίς να ξέρω καν ότι την είχε..έπρεπε να χειρουργηθεί επειγόντως..Όμως ήταν προωρακι και ήταν 3.500 κιλά, όπως καταλαβαίνεται υπήρχε το Ρίσκο..δόξα τον θεό αναταχθηκε από μόνη της και μέχρι και σήμερα δεν τον έχουμε χειρουργησει ακόμα.. Και οι γιατροί βέβαια μας είχαν πει ότι αφού άντεξε τον πόνο και αναταχθηκε καλό θα ήταν να το πάμε συντηριτηκα (να μην τον αφήνω να κλαιει) μπας και καταφέρουμε και τον μεγαλώσουμε λίγο και πάει μέχρι 4μηνων που θα ήταν πιο ασφαλές.. πλέον είναι 6 και δόξα τον θεό δεν έχει ξανακάνει καμία περίσφιξη..υπαρχει πιθανοτητα να απορροφηθεί;;αν έχετε κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό το θεμα πείτε μου σας παρακαλώ..Ευχαριστώ!

Ο γιος μου έπαθε περίσφιξη βουβωνοκήλης όταν ήταν 5 1/2 μηνών και ειλικρινά νομίζω δεν θα ξεχάσω ποτέ την ημέρα εκείνη, τι εννοείς όταν λες πως ανατάχθηκε μόνο του?? εμείς πήγαμε εκτάκτως στο νοσοκομείο, έκανε ο γιατρός την ανάταξη, μείναμε μέσα δύο ημέρες και χειρουργήθηκε την τρίτη ημέρα που υποχώρησε το οίδημα. 

Όταν έκλεισε χρόνο χειρουργήσαμε και την άλλη πλευρά καθώς μας είπαν πως  υπήρχε φόβος να πάθει περίσφιξη και από την άλλη. Θυμάμαι που κατά την εισαγωγή στο νοσοκομείο οι γιατροί απορούσαν πως κατάλαβα πως το μωρό είχε πάθει κάτι τόσο σοβαρό και πήγα στο νοσοκομείο,  η κάθε μία αν έβλεπε το παιδί της έτσι θα πήγαινε στο νοσοκομείο.

Έμεινα πολλά βράδια ξύνπια σκεπτόμενη αν έπρεπε ή όχι να κάνω δεύτερο χειρουργείο, όμως όσο μου έρχονταν στο μυαλό η εικόνα του παιδιού μου από εκείνη την ημέρα και το πόσο σοβαρό ήταν αυτό που έπαθε τόσο πιο πολύ έτεινα στο να χειρουργηθεί. Σκέψου σοβαρά πριν καταλήξεις, μίλα με έναν χειρούργο που ειδικεύεται σε τέτοια και έπειτα πάρε την σωστότερη για σένα απόφαση.

Τι εννοείς όταν λες να απορροφηθεί??

 

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πίστεψε με και γω δεν μπορώ να ξεχάσω εκείνο το βράδυ ήταν δραματικό.. Δεν ήξερα πως να τον σταματήσω,πιστεύοντας ότι επρόκειτο για κολικούς μέσα στην τρέλα που με είχε πιάσει από το γοερο κλάμα του μωρού σκέφτηκα να τον κάνω μπάνιο μπας και χαλάρωνε και ανοίγοντας την πάνα είδα στην δεξιά πλευρά πάνω από τον δεξί όρχει του το σημείο κατακόκκινο και πολύ πρησμένο,τα έχασα δεν ήξερα τι ήταν.. αμέσως κατάλαβα πως ήταν ήταν η κήλη γιατί είχα και γω μικρή αλλά δεν ήξερα τι είχε πάθει και γιατί ήταν έτσι.. μίλησα με την παιδίατρο και μας έστειλε νοσοκομείο.. Μέχρι να πάμε από το ταρακούνησε στο αυτοκίνητο (έχουμε πολύ χωματόδρομο στην επαρχία) αναταχθηκε...πήγα νοσοκομείο και δεν υπήρχε τίποτα.ηρθα Αθήνα,πήγα στον Νίκα (εξαιρετικος) και ήθελε να τον βάλει για χειρουργείο και εκεί πήρα το ρισκο..το μωρό μου είχε γεννηθεί 2200..45 μερών που έπαθε την περίσφιξη ήταν 3500 κιλά και μας είπε ότι όλα παίζονται για το αν θα αντέξει την ολική νάρκωση και αν την άντεχε θα κάναμε μέρες στην εντατική ..Έτσι το άφησα έμεινα κοντά στο νοσοκομείο για να δούμε αν θα ξανά κάνει και δεν ξαναεκανε.. κάποιοι γιατροί μου έχουν πει ότι ίσως αν είναι τυχαίες μπορεί και να απορροφηθεί η βουβωνοκηλη δεν ξέρω αν ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε πως έπαθε περίσφιξη διότι κομμάτι του εντέρου του διαπέρασε στο σωληνάκι που κατεβαίνουν οι όρχεις στο όσχεο (δεν είχε κλείσει τελείως κατά την κύηση όπως κανονικά πρέπει) πράγμα που σημαίνει πως στην δική μας περίπτωση δεν θα απορροφούνταν ποτέ και το χειρουργείο ήταν μονόδρομος, ίσως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική δεν ξέρω.

Εσένα ο γιατρός που το παρακολουθεί τι σου είπε??να το αφήσεις το παιδί να μην το χειρουργήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο θέμα είχαμε..Επειδή γεννήθηκε 35βδομαδων δεν πρόλαβε να κατέβει ο ένας όρχεις.. γεννήθηκε με κρυψορχεια και από κει την πάτησε και μένα.. Όχι σε καμία περίπτωση να μην το αφήσω..Τον είδαν 4 διαφορετικοί παιδοχειρουργοι και οι 4 μας είπαν το ίδιο.. ειμασταν πολύ τυχεροί που αναταχθηκε αλλά ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να ξανασυμβεί και να τρέχουμε και να μην φτάνουμε από την μια και από την άλλη αν τον χειρουργουσα τότε ίσως να μην τα κατάφερνε.. Η απόφαση δική μας..Μετά από 4μηνων ήταν ασφαλές το χειρουργείο.. Τώρα είναι 6μηνων ο όρχεις έχει κατέβει λίγο παραμορφωμενος βέβαια από την περίσφιξη..Και περιμένω να πάει 9 με 12 να δω τον όρχει πως θα είναι..περίσφιξη δεν ξαναεκανε όμως το έντερο μπαινοβγαίνει..

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Νένα 27 said:

ειμασταν πολύ τυχεροί που αναταχθηκε αλλά ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να ξανασυμβεί και να τρέχουμε και να μην φτάνουμε από την μια και από την άλλη αν τον χειρουργουσα τότε ίσως να μην τα κατάφερνε.. Η απόφαση δική μας..Μετά από 4μηνων ήταν ασφαλές το χειρουργείο.. Τώρα είναι 6μηνων ο όρχεις έχει κατέβει λίγο παραμορφωμενος βέβαια από την περίσφιξη..Και περιμένω να πάει 9 με 12 να δω τον όρχει πως θα είναι..περίσφιξη δεν ξαναεκανε όμως το έντερο μπαινοβγαίνει..

Ήσασταν πράγματι πολύ τυχερή που ανατάχθηκε μόνος του, εμένα που δεν ανατάχθηκε μόνος του έφτασα στο νοσοκομείο (20 λεπτά αφού ξεκίνησε να κλαίει είχα φτάσει νοσοκομείο) έχανε τις αισθήσεις του από τον πόνο.

Το χειρουργείο σαν χειρουργείο δεν ήταν κάτι δύσκολο για το παιδί, το  δύσκολο κομμάτι ήταν όταν τον είχαν μέσα και εγώ περίμενα έξω πρώτα να μου πουν πως ξύπνησε και έπειτα να μου πουν πως πήγαν όλα καλά, αυτές ήταν οι πιο δύσκολες ώρες. Την ίδια ημέρα των χειρουργείων γυρίσαμε σπίτι και ειλικρινά είχε πολύ πολύ γρήγορη ανάρρωση, τόσο γρήγορη που ξεχνούσα και εγώ τι είχαμε κάνει. Στο δεύτερο χειρουργείο το οποίο έγινε ενώ περπατούσε είχα την φοβία πως θα ζοριστεί γιατί θα θέλει να παίξει να περπατήσει κτλ...και πάλι όλα κύλισαν πολύ πολύ ήρεμα, δεν φαίνονταν καν να τον ενοχλεί κάτι.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς δεν άντεχα και γω να μου τον πάρουνε και να μην ξέρω τι γίνεται.. Εσύ αν επιτρέπεται σε ποιον παιδοχειρουργο πηγες;εγώ κατέληξα στον Νίκα ήταν ο μόνος που εμπιστεύτηκα από την πρώτη ματιά.. πρώτα ο Θεός εύχομαι να πάμε προγραμματισμένα πλέον σε αυτόν..:cry:άστα πολύ άγχος.. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα χειρουργεία τα έκανε ο κύριος Γ.Σπυρίδης, με κέρδισε από την πρώτη στιγμή, καταρχήν που του έκανε την ανάταξη επί τόπου, που μου εξήγησε τα πάντα αναλυτικά. Εξαιρετικός γιατρός και φυσικά εξαιρετικός άνθρωπος!

2 hours ago, Νένα 27 said:

Αυτό ακριβώς δεν άντεχα και γω να μου τον πάρουνε και να μην ξέρω τι γίνεται.. Εσύ αν επιτρέπεται σε ποιον παιδοχειρουργο πηγες;εγώ κατέληξα στον Νίκα ήταν ο μόνος που εμπιστεύτηκα από την πρώτη ματιά.. πρώτα ο Θεός εύχομαι να πάμε προγραμματισμένα πλέον σε αυτόν..:cry:άστα πολύ άγχος.. 

Το άγχος αυτό θα το περάσεις σε όποια ηλικία και αν κάνει το χειρουργείο δυστυχώς, απλά όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο. Να σκέφτεσαι πως όλα θα πάνε καλά και πως τα παιδιά είναι πολύ πιο δυνατά από ότι εμείς νομίζουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...