Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άγχος και καθυστέρηση περιόδου


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω μια ιδιαίτερα ψυχοφθόρα κατάσταση (που είμαι σίγουρη πως πολλά κορίτσια εχουν περάσει). Ενώ έχω πολύ σταθερό κύκλο (28 περίπου ημερών) αυτή τη φορά είμαι στιν 5η ημέρα καθυστέρησης... μου είχε συμβεί κ στο παρελθόν κάτι αντίστοιχο αλλά είχα αδιαθετήσει τελικά ύστερα απο 4 μέρες. Τη συγκεκριμένη φορά ειχα επαφή (πάντα με προφύλαξη) στις 21 Δεκεμβρίου (22η ημέρα του κλυκλου). Με τον σύντροφο μου είμαστε πολυ προσεκτικοί. Πριν ολοκληρώσει τραβιέται πάντα με προσοχή κ τελειώνει έξω. Το ίδιο συνέβη κ αυτη τη φορά. Μετά απο περίπου 20 λεπτά κ αφού ειχε τελειώσει η πρώτη επαφή κ είχε ακολουθήσει καθαρισμός στο δικό του σημειο υπήρξε ξανά επαφή πάλι με προφύλαξη στην οποία δεν τελείωσε ομως. Επειδή εχω αγχωθεί μήπως έχει συμβεί κάτι θα ήθελα τη γνώμη σας.

Παρουσίασα αυτές τις ημέρες συμπτώματα ΠΕΣ (πόνο στη μέση κ κάτω άκρα, σουβλιές στην κοιλιά, κομμάρες κ πρήξιμο σε στήθος κ πόδια). Είμαι σίγουρη σχεδον οτι όλο αύτό έχει προκληθεί απο το έντονο άγχος. Θα ήθελα όμως κάποια άλλη γνώμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Χρονια πολλα!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σαφως κ μιλάω για προφυλακτικό! αν είχε συμβεί το αποκαλούμενο τράβηγμα τώρα θα ήμουν σίγουρη. προφυλατικό και άρτιο κατά την έξοδο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας αφού χρησιμοποιείτε προφυλακτικό... και εμείς με τον συντροφό μου πριν παντρευτούμε χρησιμοποιούσαμε πάντα προφυλακτικό και τελείωνε έξω.. μιλάμε για 10 χρόνια αυτή η δουλειά :) οπότε σίγουρα είναι από το άγχος σου... παρόλο τον σταθερό κύκλο πολλές φορές μπορεί να προκληθεί κάποια ανωμαλία στην περίοδο από πολλούς παράγοντες (άγχος, διατροφή, ορμονική διαταραχή κλπ) εύχομαι να σου έρθει όποτε το θελήσεις εσύ!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφερον σου! η απάντηση σου με ηρέμησε αρκετά. αύριο θα κάνω ενα τεστακι για καλο και για κακό ετσι μόνο για να το επιβεβαιώσω. Ειχα τρομερό άγχος ηδη απο την πρώτη ημέρα καθυστέρησης σε σημείο να εχω ταχυπαλμίες και δύσπνοια! είμαι σε πιο ήρεμη φάση τώρα τουλάχιστον! ελπίζω να πάνε όλα καλα γιατί προσέχουμε πολυ κ είναι κρίμα να μασ τύχει κάτι τέτοιο όταν είμαστε τοσο πολυ επιφυλακτικοί. και πάλι ευχαριστώ πολυ! Καλή χρονιά!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα σήμερα το τεστ με πρωινά ούρα χωρίς να έχω πιει ή φάει κάτι και βγήκε αρνητικό! έκανα το clear blue γιατι από ότι διαβασα εδω μέσα θεωρείται το πιο αξιόπιστο! δεν εχω αδιαθετήσει ακόμη αλλά έχω ηρεμήσει πολύ! θα κάνω ακόμη ένα αύριο για σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω το αποτέλεσμα να είναι έγκυρο γιατί πολλά είδα εδω μέσα για αποτυχίες! θα φανεί κ αύριο κ αν δεν μου έρθει μέσα σε τρείς μέρες θα επισκεφτώ το γιατρό μήπως κ πρόκειται για κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα! Αν και το καλύτερο φάρμακο θεωρώ ότι είναι η χαλάρωση ! σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράστασή σου και για τις συμβουλές σου :-D με βοήθησαν πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

έχε υπόψη σου ότι οι κοπέλες που θέλουν να αποκτήσουν παιδί προσπαθούν χωρίς προφύλαξη σε γόνιμες μέρες.. τώρα σε εσένα που ήσουν στην 22η ημέρα με σταθερό κύκλο 28 ημερών και με προφύλαξη το θεωρώ τελείως απίθανο να σου έχει συμβεί... περιμένω νέα σου και να είσαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θεωρώ πως ναι... τώρα από την στιγμή που πήρες προφύλαξη, ήσουν και στην 22η ημέρα του κύκλου το θεωρώ απίθανο να είσαι έγκυος.. μην αγχώνεσαι και να δεις που όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

μετά από 7 ολόκληρες ημέρες καθυστέρησης επιτέλους ήρθε !!:-D:grin: είχες δίκιο τελικά ότι ήταν από το άγχος μου και μόνο γιατί είμαστε πολύ προσεκτικοί και δεν αφήνουμε ποτέ περιθώριο λάθους! Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση σου ήταν πολύτιμη! Εύχομαι και άλλα κορίτσια να έχουν την τύχη να δεχτούν τα φώτα σου! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σας

με λενε Νατασα και ειμαι 17 ετων..Στις 17.12 ειχα επαφη με το αγορι μου χωρις προφυλακτικο.Ηταν η τελευταια μερα της περιοδου μου.Δεν τελειωσε μεσα μου....φοβομαστε για τα προσπερματικα..Η περιοδος κανονικα θα μου ερχοταν 06.01. .

και ακομα δεν μου εχει ερθει...εχω αρκετο αγχος...εκανα τεστ πριν 1.5 εβδομαδα και βγηκε αρνητικο..Τι να κανω? απαντηστε μου σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πάντα σταθερή η περίοδός σου? Αποκλείεται να έχεις αλλαγή κύκλου?

Καλύτερα να πάς αυριο να κάνεις μια χοριακή εξέταση να σου φύγει το άγχος!

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο να είσαι έγκυος. Ίσως απο το άγχος σου καθυστερεί...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών. η τελευταία περίοδος ήταν στις 27 Ιανουαρίου, οπότε έπρεπε να αδιαθετήσω στις 24 Φεβρουαρίου. έχω καθυστέρηση 4 ημέρες. έκανα ενα τεστ iq πριν 2 μέρες το οποίο βγήκε αρνητικό (βέβαια δεν ήταν πρωινά ούρα). έχω πονακια στη μέση και ελαφρώς χαμηλά στην κοιλιά σαν αυτά που νιώθουμε στην ωορρηξία, καθώς επίσης και διαταραχές στο στομάχι μου. έχω παρατηρήσει και αλλαγές στη θηλή του στήθους (πιο μεγάλη).δεν παίρνουμε προφυλάξεις χωρίς αυτό να σημαίνει πως γίνεται εντελώς ελεύθερα. η μονη φορα που έγινε εντελώς ελεύθερα ήταν μια μέρα πριν απο την αναμενόμενη περίοδο. λέτε να είμαι έγκυος? ο γυναικολόγος μου είπε να κάνω β-χοριακή αλλα μέχρι μα την κάνω έχω άγχος. το iq test είναι αξιόπιστο????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα. έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών. η τελευταία περίοδος ήταν στις 27 Ιανουαρίου, οπότε έπρεπε να αδιαθετήσω στις 24 Φεβρουαρίου. έχω καθυστέρηση 4 ημέρες. έκανα ενα τεστ iq πριν 2 μέρες το οποίο βγήκε αρνητικό (βέβαια δεν ήταν πρωινά ούρα). έχω πονακια στη μέση και ελαφρώς χαμηλά στην κοιλιά σαν αυτά που νιώθουμε στην ωορρηξία, καθώς επίσης και διαταραχές στο στομάχι μου. έχω παρατηρήσει και αλλαγές στη θηλή του στήθους (πιο μεγάλη).δεν παίρνουμε προφυλάξεις χωρίς αυτό να σημαίνει πως γίνεται εντελώς ελεύθερα. η μονη φορα που έγινε εντελώς ελεύθερα ήταν μια μέρα πριν απο την αναμενόμενη περίοδο. λέτε να είμαι έγκυος? ο γυναικολόγος μου είπε να κάνω β-χοριακή αλλα μέχρι μα την κάνω έχω άγχος. το iq test είναι αξιόπιστο????

 

καλό ειναι να κανετε μια εξεταση για περισσοτερη σιγουριά. Η μέθοδος αντισυλληψης που ακολουθειτε θα καταληξει αργα η γρηγορα σε εγκυμοσυνη. Πρεπει να βρειτε κατι αποτελεσματικο. Η μεθοδος που ακολουθειτε εχει περιπου 38% αποτυχια το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας... εχω και εγω ενα μικρο προβλημα..ειμαι 16 στα 17.. ενα βραδυ εσπασε το προφυλακτικο και υγρα του αγοριου μου ηταν στην μητρα μου αλλα μετα απο μιση ωρα πηγα και κατουρισα κατευθειαν και επειτα απο 5 ωρες πηρα το "χαπι της επομενης" το ellaone.. τωρα εχω καθυστερηση 7 μερες επρεπε να ερθει περιοδος 1 του μηνος.. εχω σταθερο κυκλο ομως.. παιζει ρολο το αγχος?? ή μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη?? σημερα παρατηρησα οτι εχω και πυρετο 37+... σας παρακαλω απαντηστε μου...!! ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω μια ιδιαίτερα ψυχοφθόρα κατάσταση (που είμαι σίγουρη πως πολλά κορίτσια εχουν περάσει). Ενώ έχω πολύ σταθερό κύκλο (28 περίπου ημερών) αυτή τη φορά είμαι στιν 5η ημέρα καθυστέρησης... μου είχε συμβεί κ στο παρελθόν κάτι αντίστοιχο αλλά είχα αδιαθετήσει τελικά ύστερα απο 4 μέρες. Τη συγκεκριμένη φορά ειχα επαφή (πάντα με προφύλαξη) στις 21 Δεκεμβρίου (22η ημέρα του κλυκλου). Με τον σύντροφο μου είμαστε πολυ προσεκτικοί. Πριν ολοκληρώσει τραβιέται πάντα με προσοχή κ τελειώνει έξω. Το ίδιο συνέβη κ αυτη τη φορά. Μετά απο περίπου 20 λεπτά κ αφού ειχε τελειώσει η πρώτη επαφή κ είχε ακολουθήσει καθαρισμός στο δικό του σημειο υπήρξε ξανά επαφή πάλι με προφύλαξη στην οποία δεν τελείωσε ομως. Επειδή εχω αγχωθεί μήπως έχει συμβεί κάτι θα ήθελα τη γνώμη σας.

Παρουσίασα αυτές τις ημέρες συμπτώματα ΠΕΣ (πόνο στη μέση κ κάτω άκρα, σουβλιές στην κοιλιά, κομμάρες κ πρήξιμο σε στήθος κ πόδια). Είμαι σίγουρη σχεδον οτι όλο αύτό έχει προκληθεί απο το έντονο άγχος. Θα ήθελα όμως κάποια άλλη γνώμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Χρονια πολλα!:D

περιπου αυτο ακριβως εχω παθει και εγω μονο που εγω εχω καθυστερηση πανω απο 25 μερες!! δεν νομιζω να ειμαι εγκυος αλλα και παλι ειναι πολλες οι μερες :/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... εχω και εγω ενα μικρο προβλημα..ειμαι 16 στα 17.. ενα βραδυ εσπασε το προφυλακτικο και υγρα του αγοριου μου ηταν στην μητρα μου αλλα μετα απο μιση ωρα πηγα και κατουρισα κατευθειαν και επειτα απο 5 ωρες πηρα το "χαπι της επομενης" το ellaone.. τωρα εχω καθυστερηση 7 μερες επρεπε να ερθει περιοδος 1 του μηνος.. εχω σταθερο κυκλο ομως.. παιζει ρολο το αγχος?? ή μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη?? σημερα παρατηρησα οτι εχω και πυρετο 37+... σας παρακαλω απαντηστε μου...!! ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Μπορεί να έχεις κάποια ίωση και σε συνδυασμό με το άγχος σου να καθυστερή η περιοδός σου.. Για μένα πάνε πάρε και κάνε ενα τεστ εγκυμοσύνης για να σιγουρευτείς

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας κ απο μενα.....

εγω εχω κυκλο 26 με 27 μερες....

εχω 2 μερες καθυστερηση αλλα εντονα συμπτωματα περιοδου εδω κ 4 μερες αλλα τιποτα....τι λετε να τρεχει?? :?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα.....

εγω εχω κυκλο 26 με 27 μερες....

εχω 2 μερες καθυστερηση αλλα εντονα συμπτωματα περιοδου εδω κ 4 μερες αλλα τιποτα....τι λετε να τρεχει?? :?

 

Καλησπερα soula!

Εχεις ερθει σε ελευθερη επαφη?Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης,στρεσογονος παραγοντας ή απλως αλλαγη κυκλου!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα soula!

Εχεις ερθει σε ελευθερη επαφη?Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης,στρεσογονος παραγοντας ή απλως αλλαγη κυκλου!!

 

ναι βασικα παντρευτηκαμε τον Αυγουστο κ θελουμε παιδακι....:P

σημερα πηρα ενα τεστ....αυριο θα το κανω οποτε ελπιζω να ειναι θετικα τα αποτελεσματα........σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...