Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ


Recommended Posts

απο την Τριτη το μεσσημερι ο μικρος μου εχει πυρετο ξεκινησαμε με 37.6 και φτανουμε μεχρι 39 του δινω αντιπυρετικα και χτες το βραδυ πειγαμαι στην παιδιατρο, τα αυτακια δεν ειναι ουτε κοιλια ουτε βροχιτιδα μονο ο λαιμος του ειναι πολυ κοκκινος αλλα βηχα δεν εχει.

οταν πειγαμαι στην παιδιατρο δεν ειχαμε πυρετο ειχε το μεσσημερι 38,6 πηρε πονσταν και μετα ξαναανεβασε στις10 το βραδυ 39.

η παιδιατρος μας ειπε αν εχει και σημερα υψηλο πυρετο να παμε αυριο το πρωι να κανει ενα τεστ για στρεπτοκοκκο.

κοντευω να σκασω τι εχει ρε γαμωτο χωρις βηχα χωρις τιποτα και να εχει πυρετο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ξερω οτι ο λαιμος κανει πολυ πυρετο,τουλαχιστον αυτο μου εχει πει ο παιδιατρος κ να μην ανησυχω,αφου υπαρχει το συμπωμα,να σου πω βαλε το παιδακι στην μπανιερα για να τεταρτο με χλιαρο νερο κ μετα ντυστω ζεστα κ δωστου παυσιπονο,μηπως πεσει ο πυρετος.

παντως δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας απο την στιγμη που σου ειπε οτι ειναι κοκκινος ο λαιμος του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σταυρούλα κάτι μου θυμίζουν αυτά. Ξεκίνησα και εγώ με 37, την δεύτερη μέρα 38 και την τρίτη 39. Την τέταρτη μου έπεσε ο πυρετός.

 

Είχα μόνο πυρετό και πονόλαιμο. Βήχα δεν είχα στην αρχή, αλλά μετά και είχα και φλέματα. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι που δεν είχα καθόλου τη μύτη μου.

 

ΟΚ, τώρα εγώ δεν είμαι παιδάκι 32 χρονών μαντράχαλος, αλλά μήπως είναι παρόμοια ίωση που ταλαιπωρεί και το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

ακομα τα ιδια ειμαστε εχουμε πυρετο ανα 7 με 8 ωρες γυρω στο 38,5 και μπουκωμα στη μυτη χωρις πολλες μυξουλες,σημερα εχουμε και λιγο βηχα.

η γιατρος μας ειπε να μην ανυσηχουμε οτι μια ιωση πρεπει να ειναι και να συνεχισουμε με αντιπυρετικα,πειγαμε και στην Ευρωκλινικη τον ειδε και ενας παιδιατρος και δεν μας ειπε κατι διαφορετικο, απλα ειναι ταλαιπωρημενος τοσες μερες δεν τρωει παρα μονο γαλα δειχνει και κομμενος και κουρασμενος και τρελενομαι που τον βλεπω ετσι...

κανουμε υπομονη μεχρι την Δευτερα κια θα ξαναπαμε στην γιατρο

να δουμε :(

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί μία ίωση που κάνει στην αρχή πυρετό χωρίς άλλα συμπτώματα, μετά συνάχι, ίσως πόνο στο λαιμό και στη συνέχεια βήχα που κρατάει αρκετές μέρες. Ο βήχας θέλει προσοχή γιατί μπορεί να οδηγήσει σε υποτροπή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα και εμεις μπαινουμε στη 3η μερα μας με πυρετο. Το Αναστασακι εχει λειωσει στο 39, ειδικα εχθες βραδυ , ενα δραμα, ντεπον, ποσταν και μπανια. Να θελει να κοιμαται αγκαλια πανω μου για να ηρεμει. Ελπιζω το σημερινο να ειναι λιγο πιο ησυχο.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ακομα τα ιδια ειμαστε εχουμε πυρετο ανα 7 με 8 ωρες γυρω στο 38,5 και μπουκωμα στη μυτη χωρις πολλες μυξουλες,σημερα εχουμε και λιγο βηχα.

η γιατρος μας ειπε να μην ανυσηχουμε οτι μια ιωση πρεπει να ειναι και να συνεχισουμε με αντιπυρετικα,πειγαμε και στην Ευρωκλινικη τον ειδε και ενας παιδιατρος και δεν μας ειπε κατι διαφορετικο, απλα ειναι ταλαιπωρημενος τοσες μερες δεν τρωει παρα μονο γαλα δειχνει και κομμενος και κουρασμενος και τρελενομαι που τον βλεπω ετσι...

κανουμε υπομονη μεχρι την Δευτερα κια θα ξαναπαμε στην γιατρο

να δουμε :(

 

Καταρχην περαστικα σας.

Και εμενα τα ανηψια μου,θαμωνες τις ευρωκλινικης!

Εχουν τωρα 1 1/2 μηνα που μεχρι να συνελθει το ενα,αρρωσταινει το αλλο.(ρακος η αδελφη μου).

Περασαν λοιπον και τα δυο ιωση που ειχε πολυ υψηλο πυρετο που δεν επεφτε και τρεχαμε για εξετασεις αιματος.

26.000 λευκα ο ενας και 21.000 ο αλλος (με οριο το 10.000)

Πανικος!Και ο πυρετος να μην πεφτει.Περασαν τελικα δυο ημερες ακομη με αντιβιωση και μετα επαναλαβαμε τις εξετασεις που ειχαν πτωτικη ταση.

Τωρα ολα καλα.Μην ανησυχεις λοιπον (μπορω πες;) και ολα τα παιδακια τα ιδια ζορια.

Να πανε ολα καλα και να απαλλαγειται γρηγορα.

Φιλια.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαστε 3η μερα, εχτες μονο ησυχο δεν ηταν το βραδυ. 12 η ωρα 40,4! ταπαιξα. Και τωρα 39,6 παλι. αναμεσα ειχε υποχωρησει. Η παιδιατρος μου ειπε αντιπυρετικα και τιποτα αλλο, ειναι ιωση με υψηλο πυρετο.

 

η απορια μου ειναι, ποτε τρεχουμε για εξετασεις? ακουω τη παιδιατρο και περιμενω?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα εγω εχτες το πρωι του ξεκινησα αντιβιωση ειχε λιωσει το κακομοιρο στον πυρετο δεν αντεχα να τον βλεπω αλλο ετσι,εκτος απο τον πυρετο ειχαμε και εχουμε βηχα μπουκωμα και φλεμματα του ξεκινησα και aerolin kai flixotide και απο χτες το απογευμα σταματησε ο πυρετος και εφαγε και κατι επιτελους το βραδυ που ηπιε γαλα τον επιασε μετα ενας βηχας και το εκανε ολο εμετο, πηρα τωρα την γιατρο και μου ειπε οτι ειναι απο τα φλεματα να μην αλλαξω γαλα (πινει φρεσκο) απλα μικρα και συχνα γευματακια , δεν ειναι ανυσηχιτικο ουτε γαστρεντεριτιδα γιατι θα ειχε και διαροια και θα εκανε εμετο χωρις βηχα.

τι να πω υπομονη κανουμε και εμεις και αυτο το παιδι χτες το πρωι ηταν καταταλαιπωρημενο,κουρασμενο γιαυτο και του ξεκινησαμε την αντιβιωση

 

Γατουλα υπομονη και εμεις ετσι ειμασταν με τα μαλλια στα χερια να μην ξερουμε τι να κανουμε, παιδιατρος μου ειπε οτι ανυσηχουμε οταν ο πυρετος ειναι υψηλος και του δινουμε αντιπυρετικο και αν μεσα σε μια ωρα παλι ανεβασει υψηλο πυρετο τοτε παμε για εξετασεις αν του δινεις ντεπον κια μετα συνερχετε και ανεβαζει τον πυρετο σε 5 με 6 ωρες απλα κανεις υπομονη και περιμενεις να περασει η ιωση και εμεις ετσι ειμασταν τις πρωτες 4 μερες μονο πυρετο και μετα ολα τα υπολοιπα.

 

υπομονη κανουμε και περιμενουμε με αυτη την σκατοιωση να περασει :(

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειμαστε δηλαδη.

το καημενουλι ειχε στις 12 40,4 και στις 3 υποθερμια, λουτσα, την αλλαξα και τις ξαναδωσα στις 5 ποπυ ερχισε να ανεβαινει παλι

σημερα ειναι μαλλον πιο κακοδιαθετη, την εχει η νταντα , γκρινιαζει και δεν εχει ορεξη να φαει

ευτυχως πινει πολυ νερο, που δε το θελει καθολου, να μη τρεχουμε και για αφυδατωση

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα τα ιδια.ενω ειχε περασει ενα κρυωμα με ελαχιστο πυρετο ηταν τωρα καποιες μερες που ειχε πυρετο αλλα δεν ερμηνευσα σωστα τα σημαδια.νοιωθω ψιλοαχρηστη ως μανα.το μωρακι μου τρεις μερες ειχε πυρετο,δεν μπορουσε να κοιμηθει τα βραδια κ εγω ελεγα οτι μου κανει κολπα.ειμαι τοσο πολυ νευριασμενη με τον εαυτο μου.

πως μου εκοψε σημερα να δω αν ειχε κ ειχε 38.5.

δηλ αν μου παθαινε κατι σοβαρο δεν θα το επαιρνα χαμπαρι?

ορθια κοιμαμαι? :cry:

Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ιδια.ενω ειχε περασει ενα κρυωμα με ελαχιστο πυρετο ηταν τωρα καποιες μερες που ειχε πυρετο αλλα δεν ερμηνευσα σωστα τα σημαδια.νοιωθω ψιλοαχρηστη ως μανα.το μωρακι μου τρεις μερες ειχε πυρετο,δεν μπορουσε να κοιμηθει τα βραδια κ εγω ελεγα οτι μου κανει κολπα.ειμαι τοσο πολυ νευριασμενη με τον εαυτο μου.

πως μου εκοψε σημερα να δω αν ειχε κ ειχε 38.5.

δηλ αν μου παθαινε κατι σοβαρο δεν θα το επαιρνα χαμπαρι?

ορθια κοιμαμαι? :cry:

 

μην κανεις ετσι και εγω την Τριτη το απογευμα τον πηρα χαμπαρι και την Δευτερα το βραδυ δεν κοιμηθηκε και εκλαιγε και εγω ελεγα οτι ειναι κανενα δοντι.

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα δειξει η μερα μας μηπως την τρεξω για εξετασεις. την ειδε παιδιατρος, μαλλον ιωση ειναι αλλα προληπτικα πρπει να σιγουρευτουμε. Αν μου ξανακανει πυρετο το μεσημερι, τρεχατε ποδαρακια μου.

 

Για την ωρα ο Βασιλης και εγω την εχουμε γλιτωσει :roll:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ιωση ητανε τελικα αλλα μετα την 5η μερα τι να εκαν την πηγα νοσοκομειο για να ειμαι σιγουρη. Εγινε αυτη καλα και απο το σαββατο αρρωστησα εγω και τωρα και ο Βασιλης! μια χαρα παμε!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μεγαλη προσοχη,εμενα η κορη μου αρρωστησε με ιωση εφτασε ο πυρετος μεχρι 38,7 κ μετα απο τρεις μερες που της επεσε,ηρθε ο γιατρος να την ξαναδει γιατι εβηχε,κ της το γυρισε σε βροχιτιδα κ τωρα κινδυνευει να της το γυρισει κ σε βροχοπνευμονια.Εχω ψιλο τρελαθει κ ευχομαι να μην προχωρησει τοσο πολυ,παντως απο μια απλη ιωση τωρα τρεχουμε κ δεν φτανουμε

Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ιδια.ενω ειχε περασει ενα κρυωμα με ελαχιστο πυρετο ηταν τωρα καποιες μερες που ειχε πυρετο αλλα δεν ερμηνευσα σωστα τα σημαδια.νοιωθω ψιλοαχρηστη ως μανα.το μωρακι μου τρεις μερες ειχε πυρετο,δεν μπορουσε να κοιμηθει τα βραδια κ εγω ελεγα οτι μου κανει κολπα.ειμαι τοσο πολυ νευριασμενη με τον εαυτο μου.

πως μου εκοψε σημερα να δω αν ειχε κ ειχε 38.5.

δηλ αν μου παθαινε κατι σοβαρο δεν θα το επαιρνα χαμπαρι?

ορθια κοιμαμαι? :cry:

και εγώ μια μερα αργότερα το καταλαβα!!!!Οταν είδα το θερμόμετρο στους 39 τρελάθηκα.Ακόμα έχοθμε λίγο πυρετούλι

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι στο παιδι τελικα μου φαινεται

την Αναστασια τη παιρνω χαμπαρι αμεσως γιατι διαμαρτυρεται με το που θα ανεβει. Και στον υπνο της παραμιλαει και με ξυπναει.

 

Τωρα που αρρωστησε και ο Βασιλης ομως καμια σχεση. 39 ειχε και κοιμοταν ψοφιος του καλου καιρου. Ασε που δε θελει το θερμομετρο. Τον ενιωθα ζεστο και δεν ειχε πυρετο και το αντιθετο. Αυτος θελει τελικα περισσοτερη προσοχη. Μονο απο τη γκριιιιιιιιιινια του παιρνω χαμπαρι :lol:

 

Εμεις ακομα αναρρωνουμε και εγω μαζι απο τον παλιοβηχα που μας εμεινε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας, έχω να μπω στο site αρκετό καιρό, αλλά σήμερα είμαι απελπισμένη..

Η μικρή μου 14 μηνών έκλεισε 4 24ωρα από την Παρασκευή με ψηλό πυρετό μέχρι 39,6

πήγαμε Νοσοκομείο (σημ. μένουμε Χανιά), πήραν αίμα τα λευκά καλά 6,2, και πυοσφαίρια 5-6 στα ούρα. Περιμένουμε σήμερα την καλλιέργεια. Εχει τύχει σε καμιά σας παρόμοιο περιστατικό? γιατί βλέπω το μωράκι μου να είναι έτσι και λιώνω. Όταν της πέφτει ο πυρετός είναι εντάξει περπατάει έχει γενικά καλή διάθεση αλλά δεν τρώει ιδιαίτερα, πίνει πορτοκαλάδες και νερό!!,αλλά 4 ημέρες?. Όλοι μου λένε οτι είναι ιογενές και να περιμένω αλλά δεν ξέρω τι να κάνω καμια βοήθεια??

BILLY 2004- BEBOULA 2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...