Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts

Μ-v-κ ετσι ακριβως,Η μια που μου εκανε τον υπέρηχο μου ειπε σημερα το πρωι να παω σε 10 μερες κατευθειαν.ο γιατρός οτι να παω για αποξεση.

 

Να περιμένεις τότε 10 μέρες και να δεις τι παίζει! Επίσης, στη θέση σου, θα άλλαζα γιατρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντωμεταξύ την ωρα που λεει η γυναικα ελα σε 10 μερες την ρωτάω αν βλέπει κατι ανησυχητικό και μου λεει οχι απλα ειναι πολυ νωρίς,και της λέω γιατι ο γιατρός μου,μου ειχε πει την προηγούμενη εβδομαδα αν δεν δουμε κατι σημερα παμε για αποξεση και οταν της το ειπα αυτο μου εκει που ήμουν έτοιμη να σηκωθώ να ντύθω μου λεει να μην σηκωθώ να μιλήσει με τον γιατρο η ιδια και να μου ξανακάνει υπερηχο(ο οποίος γιατρός παρεπιμπτοντως ηταν στο διπλανό γραφειο αλλα δεν ήρθε να δει).Επεστρεψε η γυναικα συνεχίζει τον υπερηχο και έψαχνε για εξωμητριο μηπως εχω εξωμητριο κατι που δεν έβλεπε.Τωρα τι της ειπε τι του ειπε ο Θεός ξέρει.Παντως αν πανε ολα καλα που το ευχομαι δεν συνεχίζω με αυτόν τον γιατρο ο οποίος ειναι και μεγαλο ονομα στο Αλεξανδρας.Ονομα ειναι άνθρωπος δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν πανε ολα καλα που το ευχομαι δεν συνεχίζω με αυτόν τον γιατρο ο οποίος ειναι και μεγαλο ονομα στο Αλεξανδρας.Ονομα ειναι άνθρωπος δεν ειναι.

 

Αλλαξε γιατρο ΕΧΘΕΣ, διοτι βλεπω μια τεραααστια αποκλιση μεταξυ των 2 αποψεων που εχουν οι εν λογω γιατροι. Επισης, βλεπω μια απανθρωπη συμπεριφορα απο εναν επιστημονα, και θλιβομαι πολυυυ γιαυτο, ΑΛΛΑ, ΕΣΥ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΙΟΔΟΞΙΑ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ την ωρα που λεει η γυναικα ελα σε 10 μερες την ρωτάω αν βλέπει κατι ανησυχητικό και μου λεει οχι απλα ειναι πολυ νωρίς,και της λέω γιατι ο γιατρός μου,μου ειχε πει την προηγούμενη εβδομαδα αν δεν δουμε κατι σημερα παμε για αποξεση και οταν της το ειπα αυτο μου εκει που ήμουν έτοιμη να σηκωθώ να ντύθω μου λεει να μην σηκωθώ να μιλήσει με τον γιατρο η ιδια και να μου ξανακάνει υπερηχο(ο οποίος γιατρός παρεπιμπτοντως ηταν στο διπλανό γραφειο αλλα δεν ήρθε να δει).Επεστρεψε η γυναικα συνεχίζει τον υπερηχο και έψαχνε για εξωμητριο μηπως εχω εξωμητριο κατι που δεν έβλεπε.Τωρα τι της ειπε τι του ειπε ο Θεός ξέρει.Παντως αν πανε ολα καλα που το ευχομαι δεν συνεχίζω με αυτόν τον γιατρο ο οποίος ειναι και μεγαλο ονομα στο Αλεξανδρας.Ονομα ειναι άνθρωπος δεν ειναι.

 

Γνώμη μου είναι να πας σε άλλον σε 10 μέρες. Βρες κάποιον από κάποια φίλη και πήγαινε να σε δει. Να ακούσεις κ μια 2η γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτα δεν ξερω αν ειναι καλο,σκέφτηκα να παω σε άλλον γυναικολόγο αυριο το απογευμα που εχει και υπερηχο στο Ιατρειο του να με δει.Θα μου πειτε τι να αλλαξε σε δυο μερες αλλα τουλάχιστον να παρω μια γνώμη η να το αφήσω για την αλλη εβδομαδα μηπως ειναι καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με όλα αυτα δεν ξερω αν ειναι καλο,σκέφτηκα να παω σε άλλον γυναικολόγο αυριο το απογευμα που εχει και υπερηχο στο Ιατρειο του να με δει.Θα μου πειτε τι να αλλαξε σε δυο μερες αλλα τουλάχιστον να παρω μια γνώμη η να το αφήσω για την αλλη εβδομαδα μηπως ειναι καλυτερα;

 

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αλλά καλύτερα να κάνεις υπομονή και να κλείσεις ραντεβού την άλλη εβδομάδα σε άλλο γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι κοριτσια!Λοιπον πηγα την Παρασκευη σε αλλο γιατρο και ενω δεν το περίμενα απο την Τρίτη είδαμε αναπτυξη εμβρύου μες στο σάκο (απο μια Κουκιδα εξ αρχής) και μου ειπε να παω αυριο για μια χοριακη και μιλάμε.Λογικα μες στην βδομάδα πρεπει να ακούσουμε καρδουλα.Λετε να γινει το θαυμα;ΕΛΠΙΖΩ!Αυτο που μου κανει εντύπωση ειναι πως αυτός ο γιατρός μου ειπε οτι δεν λεμε απο τοσο νωρίς για αποξεση οπως ο προηγούμενος γιατρός.Δεν ξερω αλλα η λογική αυτή μου κανει!Αχ!Δεν ξερω πιστεύω οτι θα γινει το θαυματακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει γενικά ειμαι πολυ συγκρατημένη γιατι δεν ειναι και πολλες οι πιθανότητες να ειναι καλα αλλα εχω πίστη πολυ και νιωθω οτι ο Θεός θα με βοηθησει!Θετικη σκέψη!Θα σας ενημερωσω σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι κοριτσια!Λοιπον πηγα την Παρασκευη σε αλλο γιατρο και ενω δεν το περίμενα απο την Τρίτη είδαμε αναπτυξη εμβρύου μες στο σάκο (απο μια Κουκιδα εξ αρχής) και μου ειπε να παω αυριο για μια χοριακη και μιλάμε.Λογικα μες στην βδομάδα πρεπει να ακούσουμε καρδουλα.Λετε να γινει το θαυμα;ΕΛΠΙΖΩ!Αυτο που μου κανει εντύπωση ειναι πως αυτός ο γιατρός μου ειπε οτι δεν λεμε απο τοσο νωρίς για αποξεση οπως ο προηγούμενος γιατρός.Δεν ξερω αλλα η λογική αυτή μου κανει!Αχ!Δεν ξερω πιστεύω οτι θα γινει το θαυματακι μου!

 

Εμενα προσωπικα θα με εβαζε σε σκεψεις η συμπεριφορα του γιατρου, και το γεγονος οτι σου μιλησε χωρις καν ενδειξεις για αποξεση!!!

 

Θα σου ευχηθω ολοψυχα να ειναι το μωρακι σου μια χαρα!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα Koalaki αυτο δεν μου άρεσε στον γιατρο μου μπορει να εχει την πιο σωστή επιστημονικά άποψη αλλα η διαφορα με τον άλλον ειναι οτι δεν σε μειώνει σαν ανθρωπο,σεβάστηκε πολυ την ψυχοκινητικά μου κατάσταση και με εκανε να ελπίζω έστω και με λίγες πιθανότητες οτι κατι καλο μπορει να βγει μεσα απο αυτο.Σε αντίθεση με τον προηγούμενο γιατρο του οποίου η στάση του της αποξεςης ηταν κάθετη απο την αρχή,και πέραν τούτου σκέψου οτι ολη η συζήτηση που είχαμε εγινε μεσα στο θάλαμο αναμονής μπροστά σε αλλα 20 ατομα.Ενταξει δεν υπηρχε πιο χαλια συμπεριφορά απο γιατρο.Ιατρικο απόρρητο σου λενε μετα,την κατάσταση μου την μάθανε άλλοι πόσοι άγνωστοι εκείνη την ημέρα!Ενταξει έλεος!Ας ειναι καλα το μωρο μου και ολα τα αλλα απλα να χουμε να λεμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα προσωπικα θα με εβαζε σε σκεψεις η συμπεριφορα του γιατρου, και το γεγονος οτι σου μιλησε χωρις καν ενδειξεις για αποξεση!!!

 

Θα σου ευχηθω ολοψυχα να ειναι το μωρακι σου μια χαρα!!

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν προεξοφλουν ποτέ τόσο νωρίς την κατάσταση. Βρωμουσε από το κεφάλι που λεν! Τα καλύτερα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθειστε με!Εκανα σημερα την χοριακη και ειναι 35.097 απο 18.564 που ηταν την τελευταια φορα!Θα με παρει σε λιγο ο γιατρός μου να το συζητησουμε.Κατι δεν παει καλα ομως;Δεν ανέβηκε πολυ ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθειστε με!Εκανα σημερα την χοριακη και ειναι 35.097 απο 18.564 που ηταν την τελευταια φορα!Θα με παρει σε λιγο ο γιατρός μου να το συζητησουμε.Κατι δεν παει καλα ομως;Δεν ανέβηκε πολυ ετσι;

 

Η χοριακή υπό φυσιολογικές συνθήκες διπλασιάζεται ανά 48/ωρο (μέχρι την 8η βδομάδα νομίζω). Ύστερα ο ρυθμός διπλασιασμού μειώνεται.

 

Εσένα πότε ήταν 18564?

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακή υπό φυσιολογικές συνθήκες διπλασιάζεται ανά 48/ωρο (μέχρι την 8η βδομάδα νομίζω). Ύστερα ο ρυθμός διπλασιασμού μειώνεται.

 

Εσένα πότε ήταν 18564?

 

Θα συμφωνησω και θα προσθεσω το εξης: δεδομενου οτι εισαι αναμεσα στην 7η-8η εβδομαδα, και η χοριακη πρεπει να διπλασιαζεται καθε 48 ωρες, κανονικα θα επρεπε να ειναι 36 χιλιαδες και κατι..., αλλα ειναι 35 χιλιαδες και κατι, δεν ειναι μεγαλη αποκλιση για να ανησυχεις πιστευω!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω και θα προσθεσω το εξης: δεδομενου οτι εισαι αναμεσα στην 7η-8η εβδομαδα, και η χοριακη πρεπει να διπλασιαζεται καθε 48 ωρες, κανονικα θα επρεπε να ειναι 36 χιλιαδες και κατι..., αλλα ειναι 35 χιλιαδες και κατι, δεν ειναι μεγαλη αποκλιση για να ανησυχεις πιστευω!!!

 

Σε κάθε γυναίκα η τιμή της χοριακής ανά εβδομάδα είναι διαφορετική και έχει μεγάλες διακυμάνσεις!

 

Άρα η τιμή που πρέπει να έχει η mais εξαρτάται από τις προηγούμενές της. Δηλαδή, η απόλυτη τιμή δεν έχει σημασία, αλλά ο διπλασιασμός σε 48 ώρες της προηγούμενης τιμής.

 

Σύμφωνα με όσα λέει η mais σήμερα η χοριακή της έπρεπε να είναι τουλ. 75000. Οι τιμές της χοριακής, όταν είναι πάνω από 6000, συνήθως διπλασιάζονται ανά 4 μέρες (κάθε 96 ώρες δλδ).

 

Για παραπάνω πληροφορίες:

http://www.clinical.bioiatriki.gr/analysis/pdfs/b132.pdf

 

@mais Όπως και να έχει πάντως, μην αγχώνεσαι! Και να μην πάει καλά αυτό, να ελπίζεις γαι την επόμενη φορά! Εγώ είχα 2 αποβολές πριν προχωρήσει κανονικά η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Κ σκέψου, εσύ έχεις και θρομβοφιλία. Εγώ δεν είχα απολύτως τπτ. Έτσι είναι αυτά. Να είμαστε ήρεμες. Να έχουμε έναν σωστό γιατρό δίπλα μας κ όλα θα γίνουν!

 

Σου σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε γυναίκα η τιμή της χοριακής ανά εβδομάδα είναι διαφορετική και έχει μεγάλες διακυμάνσεις!

 

Άρα η τιμή που πρέπει να έχει η mais εξαρτάται από τις προηγούμενές της. Δηλαδή, η απόλυτη τιμή δεν έχει σημασία, αλλά ο διπλασιασμός σε 48 ώρες της προηγούμενης τιμής.

 

Σύμφωνα με όσα λέει η mais σήμερα η χοριακή της έπρεπε να είναι τουλ. 75000. Οι τιμές της χοριακής, όταν είναι πάνω από 6000, συνήθως διπλασιάζονται ανά 4 μέρες (κάθε 96 ώρες δλδ).

 

Για παραπάνω πληροφορίες:

http://www.clinical.bioiatriki.gr/analysis/pdfs/b132.pdf

 

@mais Όπως και να έχει πάντως, μην αγχώνεσαι! Και να μην πάει καλά αυτό, να ελπίζεις γαι την επόμενη φορά! Εγώ είχα 2 αποβολές πριν προχωρήσει κανονικά η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Κ σκέψου, εσύ έχεις και θρομβοφιλία. Εγώ δεν είχα απολύτως τπτ. Έτσι είναι αυτά. Να είμαστε ήρεμες. Να έχουμε έναν σωστό γιατρό δίπλα μας κ όλα θα γίνουν!

 

Σου σου εύχομαι τα καλύτερα!

 

Αν το 18.564 που ανεφερει ηταν πριν 48-72 ωρες μια χαρα διπλασιαστηκε. Αν ηταν πριν περισσοτερες μερες τοτε ναι, συνηγορει ενδεχομενως σε καποιο προβλημα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αν το 18.564 που ανεφερει ηταν πριν 48-72 ωρες μια χαρα διπλασιαστηκε. Αν ηταν πριν περισσοτερες μερες τοτε ναι, συνηγορει ενδεχομενως σε καποιο προβλημα!!!

 

Έχω την αίσθηση ότι 18000+ ήταν στις 24/11.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Ευχαριστω για τις απαντήσεις.Η τελευταια χοριακη ηταν την προηγούμενη βδομάδα στις 24/11 και ο γιατρός μου δεν απο γοητεύτηκε απο την χοριακη γιατι σκέφτηκε οτι η τελευταια περίοδος ηταν στις 5/10 άρα σημερα θεωρητικά πρεπει να ειμαι στην 9 βδομάδα με βαση την τελευταια περιοδο.Ολα θα κριθούν την Τετάρτη που θα κανω τον υπερηχο.Εχω ήδη δυο αποβολες στο ιστορικό μου(μετα τη γεννα της κόρης)αλλα το πιο πολύτιμο ειναι η κορούλα μου,χωρις αυτήν δεν θα μπορούσα να το διαχειριστώ αυτο που περνάω.Ευχομαι ολες τις γυναίκες που το επιθυμούν πολυ να τις αξιώσει ο Θεός να ζήσουν την μητροτητα!Καλο βραδυ!Θα σας ενημερώσω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Ευχαριστω για τις απαντήσεις.Η τελευταια χοριακη ηταν την προηγούμενη βδομάδα στις 24/11 και ο γιατρός μου δεν απο γοητεύτηκε απο την χοριακη γιατι σκέφτηκε οτι η τελευταια περίοδος ηταν στις 5/10 άρα σημερα θεωρητικά πρεπει να ειμαι στην 9 βδομάδα με βαση την τελευταια περιοδο.Ολα θα κριθούν την Τετάρτη που θα κανω τον υπερηχο.Εχω ήδη δυο αποβολες στο ιστορικό μου(μετα τη γεννα της κόρης)αλλα το πιο πολύτιμο ειναι η κορούλα μου,χωρις αυτήν δεν θα μπορούσα να το διαχειριστώ αυτο που περνάω.Ευχομαι ολες τις γυναίκες που το επιθυμούν πολυ να τις αξιώσει ο Θεός να ζήσουν την μητροτητα!Καλο βραδυ!Θα σας ενημερώσω συντομα.

 

Ό, τι και αν συμβεί, να μην πτοείσαι! Όλα θα πάνε καλά! Αφού έχεις ήδη ένα παιδί, θα είναι ακόμη πιο εύκολο για εσένα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Ευχαριστω για τις απαντήσεις.Η τελευταια χοριακη ηταν την προηγούμενη βδομάδα στις 24/11 και ο γιατρός μου δεν απο γοητεύτηκε απο την χοριακη γιατι σκέφτηκε οτι η τελευταια περίοδος ηταν στις 5/10 άρα σημερα θεωρητικά πρεπει να ειμαι στην 9 βδομάδα με βαση την τελευταια περιοδο.Ολα θα κριθούν την Τετάρτη που θα κανω τον υπερηχο.Εχω ήδη δυο αποβολες στο ιστορικό μου(μετα τη γεννα της κόρης)αλλα το πιο πολύτιμο ειναι η κορούλα μου,χωρις αυτήν δεν θα μπορούσα να το διαχειριστώ αυτο που περνάω.Ευχομαι ολες τις γυναίκες που το επιθυμούν πολυ να τις αξιώσει ο Θεός να ζήσουν την μητροτητα!Καλο βραδυ!Θα σας ενημερώσω συντομα.

 

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου σχετικα με την 9η εβδομαδα που θεωρητικα εισαι, επομενως αν η χοριακη σταματαει να διπλασιαζεται μεταξυ 8ης-9ης εβδομαδας, τοτε απλα μπορει να μην συμβαινει τιποτα και να ειναι ολα καλα!!!

 

Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου και να ελπιζεις!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!Λοιπον εχθές επειδη δεν άντεχα απο την αγωνία μου πηγα για υπερηχο!εγω με τον αντρα μου και βαση τα λεγόμενα του γιατρού είπαμε αν δεν ακούσουμε καρδια παμε για αποξεση.Εν τω μεταξύ η χοριακη του για 3.586 του φάνηκε πολυ καλή.Κανει το τον υπερηχο κοιτάει καλα καλα βλέπει το εμβρυο το ο οποίο εχει μεγαλώσει αλλα δυστυχώς δεν ακούει καρδια!Και οπως το κοιτάει βλέπει οτι κινειται.Ψιλοσαστησαμε εκει και ειπα θαυμα!Μου ειπε το οτι δεν ακούσαμε καρδια δεν ειναι καλο αλλα πρωτα εμφανίζεται εμβρυϊκή κίνηση.Να περιμένω μια βδομάδα και βλεπουμε.Ενταξει αυτο δεν ειναι και πολυ χαρμόσυνο αλλα κατι ειναι.Μια βδομαδουλα ακομη.Ααααα!Ξεχασα να σας πω το σημαντικό οτι βαση το μηχανημα ειμαι ενος μηνων η συλληψη εγινε 3 Νοέμβρη δυο μερες πριν την καθυστερηση μου.Απιστευτο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σκεφτω!Πηγα σημερα στο γιατρο και μου ειπε οτιδεν αναπτύσσεται οπως θα έπρεπε και οτι ειμαι μια με δυο βδομάδες πισω....:(Αν και δεν το περίμενε ακουσε καρδιακή λειτουργία αλλα μου ειπε οτι ειναι μη αναστρέψιμη παλλινδρομη κυηση κι οτι μονο ενα θαυμα μπορει να τ αλλαξει αυτο.Αλλα ακούσαμε καρδουλα κατι που δεν μπορεις να το σταματήσεις χωρις να σταματήσει απο μονο του.Εγω ελπίζω στο θαυμα μου μια εβδομαδα ακομα......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...