Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καφέ υγρά κατά την εγκυμοσύνη!!! S.O.S.!!!!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια.Εγω ειμαι στην 11εβδομαδα λιγεs μερεs πριν κανω την Αυχενικη. Εμφανισα πριν 3μερεs καφε υγρα και η γιατροs μου ειπε ξεκουραση και μετα απο 2μερεs που ειχα καφε στο σκουπισμα μου εγραψε να ξεκινησω θεραπεια με utrogestan των 100 πρωι βραδυ και ξεκουραση μεχρι να γινει η Αυχενικη σε 4μερεs για να βεβαιωθουμε οτι το μικρο μου ειναι καλα.Παντα προσπαθω να τα βλεπω θετικα τα πραγματα αλλα η αληθεια ειναι οτι αγχωθηκα πολυ παρολα αυτα πιστευω πωs θα πανε ολα καλα!!:D Οποτε μην απελπιζεστε να ακολουθειται τιs οδηγιεs του γιατρου που εμπιστευεστε.:-P:P:eek::D:smile::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! και εγώ είδα σήμερα στο σκούπισμα στο χαρτί ένα ίχνος από καφέ υγρά! Πήρα τηλ τον γυναικολόγο ο οποίος με καθησύχασε και μου είπε να μην πάω για δουλειά 3 μέρες ξαπλα μέχρι να με δει την τρίτη. Είμαι στην 10 εβδομάδα, έχουμε ακούσει καρδούλα κ όλα ως τώρα πάνε καλά. Εγώ όμως έχω τρομάξει πολύ λόγω της προηγούμενης παλινδρόμησ κύησης πριν ένα χρόνο που είχα ξαναδεί αυτά τα άτιμα υγρά στην 7η εβδομάδα. Μόνο που τότε δεν ακούσαμε ούτε καρδούλα ούτε είδαμε στοιχεία στο σάκο. Οπότε οι αναμνήσεις με ξανάστοιχειώνουνε!! Utrogestan παίρνω πρωί βράδυ έτσι κ αλλιώς από τότε που έμαθα πως είμαι έγκυος! Μακάρι να πάνε όλα καλά!! Αχ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! και εγώ είδα σήμερα στο σκούπισμα στο χαρτί ένα ίχνος από καφέ υγρά! Πήρα τηλ τον γυναικολόγο ο οποίος με καθησύχασε και μου είπε να μην πάω για δουλειά 3 μέρες ξαπλα μέχρι να με δει την τρίτη. Είμαι στην 10 εβδομάδα, έχουμε ακούσει καρδούλα κ όλα ως τώρα πάνε καλά. Εγώ όμως έχω τρομάξει πολύ λόγω της προηγούμενης παλινδρόμησ κύησης πριν ένα χρόνο που είχα ξαναδεί αυτά τα άτιμα υγρά στην 7η εβδομάδα. Μόνο που τότε δεν ακούσαμε ούτε καρδούλα ούτε είδαμε στοιχεία στο σάκο. Οπότε οι αναμνήσεις με ξανάστοιχειώνουνε!! Utrogestan παίρνω πρωί βράδυ έτσι κ αλλιώς από τότε που έμαθα πως είμαι έγκυος! Μακάρι να πάνε όλα καλά!! Αχ!

 

Ναι η αληθεια ειναι οτι η ξαπλα και η ξεκουραση θα σου κανουν καλο μετα τα καφε υγρα....που ειδες....παρολαυτα μην αγχωνεσαι δεν προκειται να συμβει κατι κακο εφοσον ακολουθεις τις οδηγιες τυ γιατρου σου..οσο για την παλλινδρομη που ειχες ειναι παρελθον,κοντευεις στην αυχενικη....ολα θα οανε καλα....με το καλοσου ευχομαι.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι! Τελικά πήγαμε στον γιατρό το μωράκι είναι καλά κ μεγαλώνει όμως έχω μια αποκόλληση την οποία ο γιατρός χαρακτήρισε μικρή , όμως εμένα μου φαίνεται μεγάλη, 1.63cm*0.35cm.. Μου είπε να συνεχίσω να είμαι στο κρεβάτι κ θα με δει την άλλη εβδομάδα πάλι. Πλέον είμαι στην 11 προς 12 εβδομάδα. Επίσησ από ότι βλέπω στον υπέρηχο είναι κάτω από το εμβρύο κ βλέπω σημειώμένο κάτι που λέει σε οπίσθιο σημείο. Είναι ανησυχητικό? Είχε κάποια κάτι παρόμοιο; Φυσικά τα utrogestan τα συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Και το αίμα δεν το ξανάείδα . Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο λέει κάτι αυτό..

 

Πολλα λεειπου δεν ειδες αλλο αιμα....κατσε ξαπλα για την αποκολησουλα που εχεις και ολα θα πανε καλα....οσο για το οπισθιο σημειο εννοει μαλλον τον πλακουντα οτι ειναι σε αυτην την θεση....

 

Κατσε ξαπλαααααααα....

Και ηρεμησεεεεεεε

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κορίτσια.. πρώτη φορά γράφω εδώ... θέλω την βοήθεια σας..είμαι 5 εβδομάδων και είδα αίμα....στην αρχή ήταν καφέ μετά αίμα και μετά πάλι καφέ και πάλι τα ίδια..αυτό το έχω από την πέμπτη το βράδυ. πήγα στο νοσοκομείο μου έδωσαν προγεστερόνη και φυλικό οξύ και μου είπαν πως είναι φυσιολογικό.όλα αυτά μέχρι εχθές το απόγευμα. εχθές το βράδυ είχα πάλι τα ίδια και ξανά πήγα γιατί είχα πιο πολύ αίμα..τότε μου έδωσαν μαγνήσιο και μου είπαν ξεκούραση και να μην σηκώνω βάρη. έχω ακόμα καφέ και βλέπω κάτι μαύρα κομμάτια...τι γίνεται..μήπως χάνω το μωράκι μου και δεν μου το λένε... την δευτέρα θα πάω και σε έναν άλλο γιατρό να δω τι θα μου πει...εάν ξέρει κάποια κάτι ας μου το πει,εάν είχε κάποια ίδια συμπτώματα...σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.. πρώτη φορά γράφω εδώ... θέλω την βοήθεια σας..είμαι 5 εβδομάδων και είδα αίμα....στην αρχή ήταν καφέ μετά αίμα και μετά πάλι καφέ και πάλι τα ίδια..αυτό το έχω από την πέμπτη το βράδυ. πήγα στο νοσοκομείο μου έδωσαν προγεστερόνη και φυλικό οξύ και μου είπαν πως είναι φυσιολογικό.όλα αυτά μέχρι εχθές το απόγευμα. εχθές το βράδυ είχα πάλι τα ίδια και ξανά πήγα γιατί είχα πιο πολύ αίμα..τότε μου έδωσαν μαγνήσιο και μου είπαν ξεκούραση και να μην σηκώνω βάρη. έχω ακόμα καφέ και βλέπω κάτι μαύρα κομμάτια...τι γίνεται..μήπως χάνω το μωράκι μου και δεν μου το λένε... την δευτέρα θα πάω και σε έναν άλλο γιατρό να δω τι θα μου πει...εάν ξέρει κάποια κάτι ας μου το πει,εάν είχε κάποια ίδια συμπτώματα...σας ευχαριστώ.

 

Αφου σου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο τοτε ειναι!

Κι εγω εχω ακουσει απο πολλες κοπελες να εχουν αιμα κατα την εγκυμοσυνη απλα θελει ξεκουραση ηρεμια και θα δεις ολα θα πανε καλα!

Συμβουλεψου και την γυναικολογο σου, να μην ανησυχεις ευχομαι ολα να ερθουν οπως τα θελεις!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Kalispera inai h prwth fora

pou grafw k xriazomai opwsdipote thn voithia sas gt tha relathw thn megali trith ematha oti imaih imoun egkios h teleftea m periodo itan14 Martiouxen exw stathero kiklo imai 21 pira ena test apo to farmakio k vgike arnitiko piga sto nosokomio opou m ekanan ena test kihsews ourwn k vgike thetiko egw sto nosokomio na episimanw oti piga epidi ponaga tis wkthikes thn trith tha eklina mhna opou tha ekana k thn xoriaki to savvato to mesimeri ida roz arketoutsiko aima paw sta epigont k m vlepi allos giatros o dikos m inai ektos rodou m kani eswteriko iperixo k m leei oti den vlepi emvriiko sako k oti h apevala h u. NAI poll mikro meediwxe meta m ipe oti den mpori na kani tpt ginaw sputi k vlepw aima katharo kokkino k me kommatia aima k milisa me ton giatro m k m ipe na minw xaplomeni k na paw avrio gia oriaki fovamai poli me ton filo m prospathoume edw k exi mines k me to mathame oti ta kataferame kataxarikame fovamai den thelw -na xasw to moraki m to agapaw poli parolo p inai. Mikro akoma inai h zoi m exi simvu se kamia alli kopela na me voithisi

Link to comment
Share on other sites

Kalispera inai h prwth fora

pou grafw k xriazomai opwsdipote thn voithia sas gt tha trelathw thn megali trith ematha oti imaih imoun egkios h teleftea m periodo itan14 Martiou den exw stathero kiklo imai 21 pira ena test apo to farmakio k vgike arnitiko piga sto nosokomio opou m ekanan ena test kihsews ourwn k vgike thetiko egw sto nosokomio na episimanw oti piga epidi ponaga tis wthikes thn trith tha eklina mhna opou tha ekana k thn xoriaki to savvato to mesimeri ida roz arketoutsiko aima paw sta epigoant k m vlepi allos giatros o dikos m inai ektos rodou m kani eswteriko iperixo k m leei oti den vlepi emvriiko sako k oti h apevala h inAI poll mikro me ediwxe meta m ipe oti den mpori na kani tpt ginaw sputi k vlepw aima katharo kokkino k me kommatia aima k milisa me ton giatro m k m ipe na minw xaplomeni k na paw avrio gia oriaki fovamai poli me ton filo m prospathoume edw k exi mines k me to mathame oti ta kataferame kataxarikame fovamai den thelw -na xasw to moraki m to agapaw poli parolo p inai. Mikro akoma inai h zoi m exi simvu se kamia alli kopela na me voithis to thelw poli afto to moraki....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασία χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία!!!

Εγώ είμαι έγκυος 10 εβδομάδων και αυτό που λες το πέρασα και εγώ. Στην αρχή είδα ροζ, μετά καφέ και μετά για 5 μέρες αίμα αρκετό και μάλιστα έβγαζα και πήγματα. Όλα αυτά έγιναν όταν ήμουν περίπου 5 εβδομάδων. Η μόνη λύση που είχαμε στην αρχή με τον γιατρό ήταν η χοριακή γιατί στην αρχή δε θα φαινόταν τίποτα στον υπέρηχο. Η χοριακή μου λοιπόν ανέβαινε κανονικά. Μετά κάποια στιγμή που το αίμα συνέχιζε πήγα νοσοκομείο και είδαμε σάκο. Να μην σου τα πολυλογώ προς το παρόν το μωράκι μου δεν έχει δείξει να επηρεάζεται από την αιμορραγία και εγώ έχω ακόμα λίγα καφέ, αλλά είμαι σπίτι μου και ξεκουράζομαι και γενικά δεν κάνω και πολλά πολλά. Στα λέω αυτά για να πάρεις θάρρος και εύχομαι από καρδιάς να υπάρχει το μωράκι σου εκεί και απλά να είναι λίγο ζωηρούλι και να σε δυσκολεύει τώρα στην αρχή. Θα σε συμβούλευα να κάνεις χοριακή και φυσικά να σε δει ο γιατρός σου. Όλα να πάνε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Distixws piga k ekana thn xoriaki k edixe pio katw apo to fisiologiko to apogeyma tha paw nae di o giatros gia na di an inai apovoli h an stamathse h Anaptixi tou morou kontevw na trelathw gt ginete afto

 

εχεις αιμα ακομα; σαν περιοδου; ισως ηταν βιοχημικη κυηση.

μην ανησυχεις, ειχες μια ατυχια. ειστε γονιμοι -τσεκαρισμενο!-

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια καλησπερα και απο μενα.Μετα απο 2,5 χρονια που προσπαθουσαμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδακι τα καταφερα αυτον τον μηνα και ειμαστε και οι δυο πολυ χαρουμενοι.Αλλα βρε κοριτσια εδω και 4 μερες ειχα και γω καφε υγρα που σημερα βεβαια δεν εχω,αλλα διαβαζω οτι σε ολες ο γιατρος προνεινε να παρετε utrogestan και γω τον ρωτησα προχθες αν ειναι να το παρω και μου ειπε οχι απλα να κατσω να ξεκουραστω.Ανησυχω πολυ και γω και ο αντρας μου.Ειμαι περιπου 4 εβδομαδων εγκυος.Συγνωμη για την εκθεση που εγραψα,εσεις τι θα κανατε στη θεση μου?

Link to comment
Share on other sites

Tinaki γιατρός βέβαια δεν είμαι,άλλα απ'οτι ξέρω απο πολλές κοπέλες αλλά κι απ'τον γιατρό μου,όσο είναι καφέ(δηλαδή παλιό αίμα) συνήθως δεν είναι λόγος ανησυχίας...

καλα θα κάνεις να ξεκουραστείς οσο μπορείς,ποτε έχεις ραντεβού για υπέρηχο;

Link to comment
Share on other sites

Nα 'σαι καλα κι εύχομαι ολα να πάνε καλά...

απλα αν είσαι όντως 4 εβδομάδων είναι ακόμα πολυ νωρίς για να φανεί κάτι στον υπέρηχο(στις περισσότερες περιπτώσεις δηλαδή)γι'αυτο μην στεναχωρηθείς ουτε να αγχωθείς αν δεν δεις κάτι..,

 

Ότι νέα μας λες...!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 χρόνια μετά...
On 2/4/2008 at 8:58 ΜΜ, marilena.s είπε:

εγώ είμαι στην 8η εβδομάδα κι επειδη είδα λίγο καφέ αιματάκι πριν 15 μέρες η γιατρός είπε ξεκούραση. Πήγα όμωσ στη δουλεια με αποτέλεσμα να συνεχίσει και να γίνει ροζ και λίγο κοκκινο.... τωρα παίρνω utrogestan και ξαπλώνω εδω και 10 μέρες και παρόλο που μου λέει η γιατρος να μην ανησυχώ..... Απ τη δουλεια πήρα άδεια ένα μήνα. Καλύτερα κάν ε το ίδιο κι εσύ. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά ποτέ δεν ξέρεις>

Εγώ είμαι 11 και είδα λίγο καφέ στο χαρτί περνώ χάπια γιατί είχα αποκόλληση αλλά φοβάμαι.... Θα πάω αύριο στην γιατρό ν με δει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...