Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή γυναικολόγου: Βλάχος - Γιαλελής


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

μόλις αποφασίσαμε με τον άντρα να αρχίσουμε τις προσπάθειες για να μείνω έγκυος.Γυναικολογικά έχω ταλαιπωρηθεί σχετικά και έχω ψάξει πολλούς ιατρούς. Τελευταία είδα τον κ. Γ. Βλάχο στο Αλεξάνδρα, ο οποίος μου έκανε και κώνο, και τον κ. Γ. Γιαλελή στο Έλενα, γνωριμία απλά.

 

Θα ήθελα, πολύ..., να ακούσω γνώμες. Νοιώθω ελαφρώς πελαγωμένη και δεν ξέρω ποιον και πως να διαλέξω ως γυναικολόγο. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Ελένη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα Ελενη...

για τον Βλαχο στο Αλεξανδρας εχω ακουσει καλα λογια απο μια φιλη που και τα δυο της παιδακια τα εκανε εκει με το Βλαχο...μαλιστα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη σκεφτομουνα και εγω να παω και ειχα κλεισει και ραντεβου και για οικονομικους λογους αλλα τελικα δεν μπορεσα να αφησω το γυναικολογο που ηδη ειχα...καθως ειναι και λιγο ευαισθητο το θεμα...ετσι λοιπον και τα δυο μου παιδακια τα γεννησα στο ΜΗΤΕΡΑ με γιατρο τον Πολιτη Γιωργο , ο οποιος ειναι καταπληκτικος γιατρος και ανθρωπος και παρα πολυ σεβαστος μεσα στο ΜΗΤΕΡΑ...

καλη επιλογη σου ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Και τόσο σύντομα κιόλας.

Να σου ζητήσω μια χάρη αν είναι ευφικτό, και χωρίς πίεση βεβαίως, μήπως μπορείς να γίνεις πιο σαφής ως προς την εμπειρία της φίλης σου; Δηλαδή ήταν ευχαριστημένη ως προς την παρακολούθηση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και τον τοκετό αυτό καθεαυτόν; Αν υπήρχε κάποιο αρνητικό, ποιο θα ήταν; .....

 

Κι εγώ για οικονομικούς λόγους επιλέγω δημόσιο νοσοκομείο...

 

Σε ευχαριστώ και πάλι,

ε.

Link to comment
Share on other sites

Ελενη γεια σου και παλι...

απ οτι ξερω ειναι πολυ ευχαριστημενη με ολα...μαλιστα το πρωτο της παιδακι ηταν δυσκολος τοκετος και το παλεψε ο γιατρος μεχρι τελευταια στιγμη για να γεννησει φυσιολογικα και χωρις να κυνδινεψει φυσικα το μωρο...

εκεινη ειναι απιστευτα ευχαριστημενη μαζι του...ισως αν θελεις και αφου τη ρωτησω φυσικα και εκεινη να σου δωσω απευθειας το τηλεφωνο της να σου πει και η ιδια...

οτι θελεις μη δυστασεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

κι εγώ έχω δυσκολευτεί τελευταία, όχι με γέννα, αλλά με κάτι άσχετο και κάπως έτσι γνώρισα τον κ. Βλάχο. Απλά επειδή μερικές φορές είναι λίγο απότομος, γι αυτό αναρωτιέμαι....

 

Σε πρήχω κι εσένα και δε χρωστάς και τίποτα...

Αν χρειαστώ κάτι πιο συγκεκριμένα θα σου πω.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

ελένη.

 

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενη δεν με πριζεις καθολου μην το ξαναπεις...

 

ο γυναικολογος ειναι πολυ ευαισθητο θεμα και ειναι να σου ταιριαξει κιολας ...

εγω ας πουμε τον δικο μου δεν θα τον αλλαζα με τιποτα και να σου πω οτι στην δευτερη εγκυμοσυνη μου μολις εκλεισα την 12η εβδομαδα εκανα αφαιρεση χολης και ο γιατρος μου ηταν μαζι μου στο χειρουργιο και παρακολουθουσε το μωρο πριν κατα τη διαρκεια και μετα φυσικα,δεν με αφησε ουτε λεπτο ουτε εκεινος ουτε οι μαιες που εχει , αναγκαστηκα βεβαια να κανω το χειρουργειο στο ΜΗΤΕΡΑ για την ασφαλεια του μωρου (να ναι καλα η ιδιωτικη ασφαλεια που εχουν κανει στον αντρα μου απο τη δουλεια του και δεν πληρωσαμε μια...)

και με προτοβουλεια του γυναικολογου μου εχω ειχα ζητησει οικονομικη θεση με εβαλε σε δικλινο για καλυτερα και οχι γιατι δεν ειχε θεση σε οικονομικο αλλα γιατι ηθελε να εχω περισσοτερη ησυχια...

και χωρις φυσικα να παρει ουτε μια δραχμη για ολη αυτη την διαδικασια... τον αγαπαω πολυ πολυ...

συγνωμη για την τοση διαφημιση αλλα τα καλα πρεπει να λεγονται...

να σαι καλα κοριτσακι μου και κοιτα τον γιατρο που θα διαλεξεις να του εχεις απολυτη εμπιστοσυνη...

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Ελένη εγώ γέννησα τον Άγγελο με τον Βλάχο. Σαν επιστήμονας είναι φοβερός κ εμένα με γλίτωσε απο καισαρική καθώς το πάλευε ως το τέλος να γεννήσω φυσιολογικά. Έχεις δίκιο ότι κάποιες φορές είνια απότομος κ ψυχρός ίσως κ αυτό μπορεί να μην σου αρέσει. Όμως να είσαι σίγουρη πως αν τρέχει κάτι σημαντικό θα ενδιαφερθεί κ με το παραπάνω κ θα το χειριστεί σωστά. Για τις άλλες περιπτώσεις πιστευω πως επειδή αποτελούν για εκείνον ρουτίνα δεν αγχώνεται ενω για μια εγκυμονούσα - ειδικά στο πρώτο παιδί - όλα φαίνονται τρομερά κ η κάθε της απορία θέμα ζωής κ θανάτου. Εκεί οι απαντήσεις που θα πάρεις είναι ναι - όχι χωρίς πολλα λόγια. Επίσης αν σε παρακολουθεί στο ιατρείο του χρεώνει την επίσκεψη κ ζητάει κ χρήματα για τον τοκετό. Τέλος γνώμη μου είναι ότι το Ελενα είνια καλύτερο μαιευτήριο απο το Αλεξάνδρα. Θα έχεις υποστήριξη στο θηλασμό κ περισσότερες πιθανότητες να βρεις ένα δωμάτιο της προκοπής.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ γέννησα 14/02/10 την κορούλα μου με τον Γ. Βλάχο. Στον συνιστώ ανεπιφύλακτα σαν επιστήμονα, δεν είναι και πολύ της κουβέντας όπως άλλοι, θα πρέπει εσύ να τον ρωτάς πράγματα και οι απαντήσεις του θα είναι μονολεκτικές και χωρίς περεταίρω περιθώρια για πολλές συζητησεις. Είναι όντως ψυχρός αλλά εμπνέει εμπιστοσύνη για αυτό τον επέλεξα μια και είχα σοβαρό πρόβλημα υγείας, μιας και όπως συνηθίζεται να λέγεται για αυτόν "είναι για τα δύσκολα".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

κι ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθειά σας. Οι επισκέψεις στον Βλάχο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πληρώνονται κανονικά; Και με απόδειξη; Η πληρωμή του για τον τοκετό; Φαντάζομαι χωρίς... ή κάνω λάθος;

 

:?:

ε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ελένη, εμένα μου έδινε απόδειξη για τις επισκέψεις κανονικά, όσο για τα λεφτά της γέννας όπως το είπες ... στην τσέπη :cool:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, είχα κι εγώ εμπειρία με κο Βλάχο στον οποιο κατέληξα με δύσκολη περίπτωση και τελικά ενδομήτριο θάνατο... Θα ήθελα να σου αναφέρω οτι σαν επιστήμονας είναι πολύ καλός, είναι σίγουρος γι αυτό που κάνει και καταφερα κι εγώ να γεννήσω με τεχνητούς πόνους αλλά φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο (ενώ ζήτησα με έπεισε οτι δεν υπηρχε λόγος να την κάνω, αυτό το λέω για θετικό καθώς είμαι κατά... αλλά όπως καταλαβαίνεις εκείνη την ώρα... πρώτη εγκυμοσύνη και με τέτοια καταληξη... τελος πάντων). Ό άντρας μου έμεινε πολύ ευχαριστημένος καθώς σε όλη τη διάρκεια του τοκετού ενημερωνε τακτικά τον ίδιο και τους άλλους συγγενείς. Για μένα ήταν πολύ απόμακρος, χωρίς καμία συναισθηματική συμμετοχή (δεν τον κατηγορώ, είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένα από το γυναικολόγο του) αυτό που με ξένισε ήταν οτι όχι μόνο έδειχνε να βαριέται αλλά μου το είπε και ξακάθαρα... οτι έχει ξεγεννήσει τόσες πολλές που πλέον δεν το προξενεί κανένα ενδιαφέρον η όλη διαδικασία και βαριάται να εξηγεί και να παρηγορεί ... (καθ' όλη τη διάρκεια τοκετού δε με ενημερωσε ουτε μια φορά για το τι γίνεται: τι διαστολή έχω, αν πάνε όλα καλά, αν τελειώνουμε... επισκέπτόταν το δωμάτιό μου κάθε τόσο από κει και πέρα ούτε αναπνοές (βλακειες όπως μου είπε) ούτε τίποτα)... Θα τον συνιστούσα για δύσκολη περίπτωση όχι όμως για πρώτη γέννα στην οποια φαίνεται όλα να πηγαίνουν καλώς....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε κι εγώ θα σου πώ ότι τον Γιαλελή δεν τον αλλάζω αλλά ο γυναικολόγος είναι καθαρά προσωπικό θέμα..κλεισε ένα ραντεβού και με τους δύο και διάλεξε μετά :-)))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όπως ανέφερα και σε άλλο τοπικ, χρειάστηκε να κάνω επείγουσα εισαγωγή για αφαίρεση ινομυώματος. είχα πάει για να συναντήσω και να γνωρίσω τον Γιαλελή... πολύ καλός άνθρωπος και καλός στη δουλειά του σαν πρώτη εντύπωση, μιας και δεν προλάβαμε καθόλου να μιλήσουμε... ευτυχώς όλα πήγαν καλα... :-). Μου φάνηκε πιο ζεστός από τον Βλάχο, έρχεται πιο κοντά σου και σε κάνει να νιώθεις σιγουριά και να αφεθείς... ενώ τον ήξερα μόνο λίγα λεπτά, με έκανε να νιώσω άνετα και ασφαλής...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια γεια σας! Ψάχνω πληροφορίες για τον Γιαλελή στο Έλενα. Δεν έχω διαβάσει καμιά προσωπική εμπειρία από αυτόν το γιατρό και λίγο με ανησυχεί. Μέχρι τώρα είχα γιατρό στο Μητέρα, αλλά τα χρήματα έρχονταν πάρα πολλά και προτιμώ να πάω σε δημόσιο. Έτσι ο γιατρός μου, μου πρότεινε τον Γιαλελή... Εϊμαι έγκυος σε δίδυμα αγοράκια στην 17η εβδομάδα και πρέπει να κάνω σύντομα την αλλαγή...

Θα ήθελα να μου λεγε κάποια κοπέλα κάτι να δω αν αξίζει, αλλιώς να ψάξω σε οποιοδήποτε δημόσιο, με άλλον γιατρό...

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για το Βλάχο ένα ξέρω: ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΓΚΟΦΟΝΙΑΣ!!!

 

Ένα θα σας πω. Παίρνει 1600 στο Δημόσιο και στο ιδιωτικό η αμοιβή του καθορίζεται από την επιλογή του δωματίου. Δηλαδή πιο λίγα λεφτά θα πάρει αν επιλέξεις 4κλινο απ΄οτι αν επιλέξεις μονόκλινο.

 

Και σας το λέω με κάθε σιγουριά. Είναι ο γυναικολόγος της κολλητής μου και θα την ξεγεννήσει στο Αλεξάνδρας.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Για το Βλάχο ένα ξέρω: ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΓΚΟΦΟΝΙΑΣ!!!

 

Ένα θα σας πω. Παίρνει 1600 στο Δημόσιο και στο ιδιωτικό η αμοιβή του καθορίζεται από την επιλογή του δωματίου. Δηλαδή πιο λίγα λεφτά θα πάρει αν επιλέξεις 4κλινο απ΄οτι αν επιλέξεις μονόκλινο.

 

Και σας το λέω με κάθε σιγουριά. Είναι ο γυναικολόγος της κολλητής μου και θα την ξεγεννήσει στο Αλεξάνδρας.

 

΄Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, είναι όντως κ τα ποσά είναι όπως τα αναφέρεις.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό που τον χαρακτηρίζει, είναι πολύ καλός επιστήμονας, έχει σιγουριά γι αυτό που κάνει κ έχει σώσει γυναίκες από άσχημες καταστάσεις. Νομίζω ότι σε έναν γιατρό εκτος από τον χαρακτηρα του σαν άνθρωπο μετράει κ η επιστημονική του κατάρτηση.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

όπως ανέφερα και σε άλλο τοπικ, χρειάστηκε να κάνω επείγουσα εισαγωγή για αφαίρεση ινομυώματος. είχα πάει για να συναντήσω και να γνωρίσω τον Γιαλελή... πολύ καλός άνθρωπος και καλός στη δουλειά του σαν πρώτη εντύπωση, μιας και δεν προλάβαμε καθόλου να μιλήσουμε... ευτυχώς όλα πήγαν καλα... :-). Μου φάνηκε πιο ζεστός από τον Βλάχο, έρχεται πιο κοντά σου και σε κάνει να νιώθεις σιγουριά και να αφεθείς... ενώ τον ήξερα μόνο λίγα λεπτά, με έκανε να νιώσω άνετα και ασφαλής...

 

 

Γεια σου. μπορείς να μου πεις αν έχει δικό ιατρείο ή τον βρισκεις στο νοσοκομείο.μιλήσατε για οικονομικά; επίσκεψη κλπ.;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

θα ηθελα να μοιραστω την δικη μου εμπειρια με τον βλαχο στο αλεξανδρα...επειτα απο δυο παλλινδρομες κ πολυ ψαξιμο μου τον συνεστησαν κ αφου ειχα ταλαιπωρηθει με τα ιδιωτικα μαιευτηρια κατεληξα σε αυτον.ειναι για τα δυσκολα.δεν ειναι να σε στηριξει ψυχολογικα,να σου χαιδαψει τα αυτια,να συζητησει μαζι σου αλλα εαν χρειαστει σωζει...του οφειλω την υπαρξη των μωρων μου,επειτα απο περιδεση στον τριτο μηνα οχι ομως συνηθισμενη...κοιλιακη σαν καισαρικη,η πρωτη στην ελλαδα που εγινε σε εκεινη την φαση[τρισημιση μηνων].με την εμπειρια του κ την καταρτιση του γεννηθηκαν δυο υπεροχα κ υγιη μωρα χωρις προβληματα αναπνευστικα κ.α. γιατι απλα προνοει...πληρωθηκε φυσικα αλλα οχι κατι παραλογο αφου οι περισσοτεροι παιρνουν.τον συνηστω σε γυναικες που θελουν γιατρο να στηριχτουν επιστημονικα πανω του...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας!

Πριν από έναν μήνα βρήκα ότι έχω μια σοκολατοειδη κυστη στην αριστερη ωοθηκη. Γνωρίζω ότι πρέπει να αφαιρεθει. Είμαι από επαρχία και μου πρότειναν τον edit admin. Πήγα στο ραντεβού, πλήρωσα 80 ευρώ και είπαμε να γίνει λαπαροσκοπικα η επεμβαση στο Αλεξάνδρα αλλά ζήτησε μεγάλο φακελακι.... καθώς είμαι ανεργη, και σημειωτέον του το είπα αυτό αλλα έκπτωση δεν εγινε, γνωρίζετε κάποιον καλό γιατρό που να μην θέλει φακελακι η τουλάχιστον όχι εξωφρενικό πόσο στο αλεξανδρας???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...