Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κάταγμα και ακτινογραφίες


Recommended Posts

Καταφέραμε τελικά μέσα στις διακοπές να το σπάσουμε το χέράκι μας και τώρα είμαστε με γύψο όλο το καλοκαίρι:(

 

Εντάξει περαστικά είναι αυτά και μικρό το κακό αλλά μου έκανε εντύπωση η τακτική που ακολουθούν στο παίδων σε σχέση με τις ακτινογραφίες.

 

Συγκεκριμένα, ακτινογραφίες πριν τον γύψο, ακτινογραφίες μετά, ακτινογραφίες μετά από 1 εβδομάδα, ακτινογραφίες μετά από 15 ημέρες, ακτινογραφίες πριν βγάλουμε το γύψο. Συνολικά δηλαδή 5 σετ ακτινογραφιών σε ένα παιδάκι 4.5 χρόνων. Μήπως είναι υπερβολικό;

 

Έχω ρωτήσει τουλάχιστον 7-8 γιατρούς και όλοι λένε ότι οι συγκεκριμένες ακτινογραφίες δεν είναι τόσο επικίνδυνες αλλά δεν μπορώ να πω ότι με πείθουν.

 

Αν έχετε αντίστοιχο περιστατικό, θα με ενδιέφερε να ακούσω αν και ο δικός σας γιατρός ακολούθησε τα ίδια βήματα γιατί μας έχει πιάσει άγχος ότι η μικρή μας λαμβάνει άδικα ακτινοβολία που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχώνεσε ,τα ιδια παθαμε και εμεις οταν η κορη μου ήταν 4,5 χρονων ,τον περασμένο Σεπτέμβριο .Καναμε ακτινογραφίες και αφου έβγαλε τον γύψο ,και μετα 6 μήνες ,και θα ξαναβγάλουμε αφου κλεισει χρονο.Μην στεναχωριέσε το χεράκι της θα ειναι καινουριο .Οσο για τις ακτινογραφίες δεν υπαρχει αλλος τρόπος παρακολούθησης της επανόρθωσης των οστών.

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μας 3 χρονων το περασε με το ποδι του. στο παιδων πηγαμε. ιδια πραγματα! μας ελεγαν οτι ειναι απαραιτητες για να δουν αν πηγαινουν ολα καλα, γιατι ειναι και μικρα και μπορει καπου να πιεσουν το οστο και να υποστει μικρομετακινηση, χωρις να μπορουν να το πουν! περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω να σου πω για το αν μπορεις να τις αποφυγεις αλλα καλυτερα να μη το κανεις. και θα σου πω γιατι...

 

το παιδακι σου οπως ειναι φυσικο ειναι στην αναπτυξη... οταν ειχα σπασει εγω μικρη το χερι μου, ειχα παει στο κατ και μου το βαλαν ετσι απλα στο γυψο χωρις να μου κανουν αναταξη ( να βαλουν δηλαδη το κοκκαλο που ειχε κουνηθει στη θεση του...)

το αποτελεσμα: μετα που εβγαλα το γυψο φαινοταν πως το κοκκαλο δεν ειχε μπει στη θεση του σωστα και εδειχνε σαν να ειναι παλιοτερο μεγαλο καταγμα στην ακτινογραφια. Δε μου χαν κανει ακτινογραφια μετα το βαλσιμο του γυψου ΚΑΙ θεωρησαν πως ειναι ενταξει! μπορει και εγω να το κουνησα καπως που δεν επρεπε το χερι, και το κοκκαλακι (ηταν στο καρπο) να αλλαξε θεση* . δε μπορουμε ομως να το μαθουμε γιατι δε μου χαν κανει με το γυψο ακτινογραφια! Μας το ειπε οικογενειακος φιλος- ακτινολογος οπου ειδε την ακτινογραφια μου μολις εβγαλα το γυψο.ετσι λοιπον επρεπε να κρατησω αλλον ενα μηνα το χερι δεμενο και σχεδον ακουνητο να δεσει στη κατασταση που ηταν γιατι δεν ακουμπουσε σωστα. σκεψου τωρα να προσπαθεις να κανεις ενα παιδακι να εχει ακουντο το χερακι του ....ο μεγαλυτερος κινδυνος που μου τον ειπαν μετα οταν μεγαλωσα ηταν να μου μεινει το ενα χερι κοντυτερο αν καποια κοκκαλα δεν ειχανε μπει σωστα και εμποδιζαν την σωστη αναπτυξη.

Καλυτερα να βλεπουνε πως παει για να προλαβουν το οτιδηποτε!!!!

 

*το πρωτο καιρο ειναι πολυ ευκολο να συμβει μετακινηση πιστεψε με, καμια φορα νιωθεις πως κουνιεται το κοκκαλο σου μεσα στο σωμα σου. ανατριχιαστικο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...