Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορία για εμβόλιο γαστρεντερίτιδας (Συνταγοραφηση - κοστος)


Kira

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω,το εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα απ' όσο ξέρω γίνεται σε 2 δόσεις και σε 3 δόσεις,ανάλογως το αν είναι το Rotatep ή το Rotavix,και δεν το καλύπτει κανένα ταμείο.Πόσο κανει το ένα και πόσο το άλλο;γιατί εμεις πρέπει να πιαστήκαμε κότσοι απο το γιατρό..:evil:

Ενώ κάναμε 3 δόσεις απο ..δεν ξέρω ποιο απο τα 2,αφού δεν σημείωσε τίποτα ο γιατρός πουθενά,πληρώναμε 80 ευρώ την κάθε δόση ,δηλαδή 240 στο σύνολο!Αρχικά νόμζα οτι θα ήταν 2 δόσεις αυτό που κάναμε ,αφού κάθε φορά μας ζητούσε 80 ευρώ ,αλλα όταν πήγαμε για να κάνουμε το Infaurix και μας έκανε πάλι και αυτό,τον ρώτησα πώς γίνεται αυτό και μου είπε οτι έχουν βγει όλα σε 3 δόσεις γιατί έχουν και κάτι άλλο μέσα ,δεν μου φάνηκε και πολύ πειστικός..

έχετε ακούσει κάτι τετοιο εσείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κira

εγω εχω ενα μωρακι 2 μηνων και σημερα θα κανουμε τα πρωτα 2 εμβολια.Το ενα ειναι το ROTAVIX ετσι πηγα να το αγορασω και κανει οντως 80 ευρω..Ομως μου ειπαν πως δεν το κανουν ολοι οι παιδιατροι...επισης δεν το γραφει κανενα ταμειο...ελπιζω να βοηθησα....

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν το καναμε!!εχω την εντυπωση οτι δεν ανηκει στον υποχρεωτικο εμβολιασμο 8εωρειτε προαιρετικο γιαυτο και δε το γραφουν ολοι οι γιατροι κ δεν το καλυπτουν κ τα ταμεια....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια!

Αυτό το εμβόλιο είναι προαιρετικό (για αυτόν τον λόγο δεν γράφεται από κανένα ταμείο) προς το παρόν και το κάνουν παιδάκια μέχρι 6 μηνών. Είναι προς κάλυψη στον ροταϊό που ευθύνεται για γαστρεντερίτιδες και είναι τον τελευταίο χρόνο σε έξαρση. Εγώ επέλεξα να το κάνω στον γιο μου. Κάναμε το Rotarix (φαντάζομαι ότι είναι το Rotavix που γράφετε) σε 2 δόσεις όταν ήταν 3 και 4 μηνών, είναι πόσιμο εμβόλιο και αν θυμάμαι κοντά κόστιζε γύρω στα 90 ευρώ. Η γιατρός μου είχε πει ότι το Rotateq (ή κάπως έτσι) είναι το ίδιο, κόστιζε φθηνότερα αλλά το κάνεις σε 3 δόσεις (μία η άλλη δηλαδή όσον αφορά το κόστος). Και τα δύο εμβόλια είναι το ίδιο απλά είναι διαφορετικές οι εταιρίες που το βγάζουν στο εμπόριο.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το έκανα στην πρώτη μου κόρη και όντως έχει 80 ευρώ η δόση. Δεν καλύπτεται από κανένα ταμείο γιατί δεν ανήκει στο εθνικό σύστημα εμβολιασμού. Στη δεύτερη μου κάρη δεν το έκανα και λόγω οικονομικού αλλά και γιατί δεν καλύπτει από όλα τα μικρόβια που προκαλούν γαστρεντερίτιδα. Το αποτέλεσμα? Το μετάνιωσα γιατί η μεγάλη δεν έχει περάσει ποτέ γαστρεντερίτιδα σε αντίθεση με την μικρή που δύο μήνες τώρα που πηγαίνει παιδικό σταθμό έχει κολλήσει 3 φορές. Εννοείτε ότι στην τρίτη μου κόρη θα το κάνω.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω δεν το εκανα σε κανεναν απο τους 2....η παιδιατρος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι τα μωρα μας δεν ζουν σε συνθηκες που θα μπορεσει να τους προκληθει προβλημα...αλλωστε αποστειρωνουμε και κανονες υγιεινης τηρουνται ειδικα στα νεογεννητα...τωρα τι να πω ο καθε παιδιατρος εχει τα δικα του και καλο ειναι να διαλεξουμε καποιον που εμπιστευομαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το έκανα στην πρώτη μου κόρη και όντως έχει 80 ευρώ η δόση. Δεν καλύπτεται από κανένα ταμείο γιατί δεν ανήκει στο εθνικό σύστημα εμβολιασμού. Στη δεύτερη μου κάρη δεν το έκανα και λόγω οικονομικού αλλά και γιατί δεν καλύπτει από όλα τα μικρόβια που προκαλούν γαστρεντερίτιδα. Το αποτέλεσμα? Το μετάνιωσα γιατί η μεγάλη δεν έχει περάσει ποτέ γαστρεντερίτιδα σε αντίθεση με την μικρή που δύο μήνες τώρα που πηγαίνει παιδικό σταθμό έχει κολλήσει 3 φορές. Εννοείτε ότι στην τρίτη μου κόρη θα το κάνω.

 

το εμβολιο αυτο καλυπει εναν συγκεκριμενο ιο δεν ειναι ολες οι γαστρ ιδιες οπως και ιο ιοι της γριπης...

Link to comment
Share on other sites

το εμβολιο αυτο καλυπει εναν συγκεκριμενο ιο δεν ειναι ολες οι γαστρ ιδιες οπως και ιο ιοι της γριπης...

 

Γι'αυτό το λόγω αποφάσισα να μην το κάνω στη δεύτερη αλλά τελικά η πρώτη μου κόρη που το έκανε έχει προφυλαχτει μέχρι τώρα, ενώ η δεύτερη όχι.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θεμα τυχης ομως..........ετυχε να μη πεσει σε αυτους τους ιους.......η ετυχε να χει καλυτερο ανοσοποιητικο και να μη προσβληθει..........κι ο γιος μου κολλησε μια παιδικη ασθενεια που δεν εχω περασει και δεν κολλησα παρολο που υποτιθεται λογω εγκυμοσυνης εχω πεσμενο ανοσοποιητικο......και σκεψου οτι αυτος αρρωστησε πρωτη φορα στη ζωη του και κολλησε προφανως απο καποιο τρενακι που ανεβηκε.......ως τωρα δεν ειχε κολλησει καμμια ιωση ουτε απο μενα ουτε απο αλλον..........ειναι θεμα τυχης (η ατυχιας)

 

Εχετε υποψη οτι μπορει να εχουν πολυ ενοχλητικες παρενεργειες αυτα τα εμβολια, μεχρι ειλεο και αποφραξη εντερου μπορει να προκαλεσουν, οπως ειχε πει η παιδιατρος μας και το συστηνε μονο σε οσα μωρα επρεπε να πανε σε βρεφικο σταθμο απο πολυ νωρις...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν το καναμε!!εχω την εντυπωση οτι δεν ανηκει στον υποχρεωτικο εμβολιασμο 8εωρειτε προαιρετικο γιαυτο και δε το γραφουν ολοι οι γιατροι κ δεν το καλυπτουν κ τα ταμεια....

 

 

Όχι ,δεν είναι υποχρεωτικό,γι αυτό και δεν το καλύπτουν τα ταμεία,απλά επειδή εμεις εδώ που μένουμε έχουμε συχνά κρούσματα γαστρεντερίτιδας λόγω του χάλια νερού που έχουμε(φανταστείτε ακομα και το μαγείρεμα με εμφιαλωμένο το κάνουμε),γι αυτό και μας το πρότεινε ο γιατρός μας να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, στην μικρή μου ο παιδίατρος τις έδωσε μια δόση (πόσιμο) οταν ήταν 2 μηνών ίσως της κάνει κ αλλη τώρα που είναι 4 μηνών δεν θυμάμαι τι μας είπε, αλλά μας το έγραψε κανονικά στο βιβλιάριο της (δημόσιο) κ δεν πληρώσαμε τπτ. Δεν μπορώ να καταλάβω δυστηχως τα γράμματα του για να σας πω ακρίβως την ονομασία του εμβολίου (αρχίζει απο Rota κ μια κατάληξη που δεν την καταλαβαίνω!!!) πάντως είναι για τον ιο Rota που προκαλεί γαστρεντερίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια!

Αυτό το εμβόλιο είναι προαιρετικό (για αυτόν τον λόγο δεν γράφεται από κανένα ταμείο) προς το παρόν και το κάνουν παιδάκια μέχρι 6 μηνών. Είναι προς κάλυψη στον ροταϊό που ευθύνεται για γαστρεντερίτιδες και είναι τον τελευταίο χρόνο σε έξαρση. Εγώ επέλεξα να το κάνω στον γιο μου. Κάναμε το Rotarix (φαντάζομαι ότι είναι το Rotavix που γράφετε) σε 2 δόσεις όταν ήταν 3 και 4 μηνών, είναι πόσιμο εμβόλιο και αν θυμάμαι κοντά κόστιζε γύρω στα 90 ευρώ. Η γιατρός μου είχε πει ότι το Rotateq (ή κάπως έτσι) είναι το ίδιο, κόστιζε φθηνότερα αλλά το κάνεις σε 3 δόσεις (μία η άλλη δηλαδή όσον αφορά το κόστος). Και τα δύο εμβόλια είναι το ίδιο απλά είναι διαφορετικές οι εταιρίες που το βγάζουν στο εμπόριο.

 

όπως τα λες ακριβώς έτσι μου τα εξήγησε και ο δικός μου ο γιατρός.Απλά πηγαίνω σε γιατρό του ΤΕΒΕ για τα εμβόλια και μόνο,και αυτός νομίζω οτι με κοροιδεψε.Πώς γίνεται αφού κάναμε 3 δόσεις σε κάθε δόση να πληρώσαμε 80 ευρώ;Άρα υποψιάζομαι πως μας έκανε αυτό το Rotatep και το χρέωνε παραπάνω,αφού στο σύνολο πληρώσαμε 240 ευρώ!έχει κάνει καμιά κοπελιά στο μωράκι της αυτό με τις 3 δόσεις ,και πόσο της πήγε σύνολικά;

Link to comment
Share on other sites

Kira δεν αγοράζεις εσύ τα εμβόλια, τα έχει ο παιδίατρος σου κι εσύ απλά του το πληρώνεις έξτρα από την επίσκεψη?

http://www.e-database.gr/Medicines_Prices/By_Name/27/4

Λοιπόν, σε αυτό το σάιτ βρήκα ότι κοστίζει 53,90 λιανική τιμή. Κάτι τέτοιο μου είχε πει κι η παιδίατρος μου (γύρω στα 50 ευρώ αλλά τρεις δόσεις ενώ εγώ είχα πληρώσει το Rotarix 85 euros - βρήκα την απόδειξη - επί 2 δόσεις). Αν έκανες το Rotateq τελικά και ο παιδίατρος σου πήρε 80Χ3 μάλλον σε έκλεψε!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το Rotatec το πήρε η μπουμπού μας σε τρεις δόσεις. Το ταμείο όπως και όλα από ότι καταλαβαίνω δεν το κάλυψε εξολοκλήρου, σε αντίθεση με τα άλλα εμβόλια. Όμως το έγραψε ο γιατρός κανονικά στο συνταγολόγιο και το ταμείο κάλυψε το 75%, οπότε πληρώσαμε τη συμμετοχή 25%. Ο γιατρός δηλαδή μας ζήτησε έξτρα 20 ευρώ. Την τελευταία δόση που πήγα σε άλλο γιατρό και μου το έγραψε το πήρα από το φαρμακείο και πλήρωσα συμμετοχή 13,5 ευρώ. (Ο γιατρός το στρογγύλευε το ποσό δηλαδή.)

 

Γιατί δεν το γράφει ο γιατρός και να πληρώσετε μόνο τη συμμετοχή, όπως γίνεται σε όλα τα φάρμακα που γράφουν οι γιατροί πχ αντιβιώσεις κλπ και πληρώνετε ολόκληρο το ποσό; Μάλλον βρίσκουν την ευκαιρία οι γιατροί να κλέψουν. Και τα παίρνουν και χωρίς απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Kira δεν αγοράζεις εσύ τα εμβόλια, τα έχει ο παιδίατρος σου κι εσύ απλά του το πληρώνεις έξτρα από την επίσκεψη?

http://www.e-database.gr/Medicines_Prices/By_Name/27/4

Λοιπόν, σε αυτό το σάιτ βρήκα ότι κοστίζει 53,90 λιανική τιμή. Κάτι τέτοιο μου είχε πει κι η παιδίατρος μου (γύρω στα 50 ευρώ αλλά τρεις δόσεις ενώ εγώ είχα πληρώσει το Rotarix 85 euros - βρήκα την απόδειξη - επί 2 δόσεις). Αν έκανες το Rotateq τελικά και ο παιδίατρος σου πήρε 80Χ3 μάλλον σε έκλεψε!

 

Κανονικά και με το νόμο με έκλεψε!!!:evil:

Οταν τον ρώτησα να αγόραζα το εμβόλιο απο έξω μου είπε να μην ανησυχώ,το είχε αυτός,πόυ να υποψιαστώ οτι θα μου το έκανε + 30 ευρώ την κάθε δόση!Αυτός ο γιατρός είναι ο μόνος συμβεβλημένος στο ΤΕΒΕ στο μέρος που μένουμε,και δεν υπάρχει επιλογή,και απλά πηγαίνουμε εκει για να μην πληρώνουμε τα εμβόλια,έχουμε αλλον γιατρό να μας παρακολουθει,ο οποίος ευτυχώς είναι πάνω απ 'ολα ΑΝΘΡΩΠΟΣ!Οι επισκέψη ούτωσι άλλως δεν χρεώνεται,γιατί την γράφει στο βιβλιάριο και τα πάιρνει απο το ΤΕΒΕ.Κι εγώ η χαζή,ούτε απόδειξη δεν του ζήτησα,και στο βιβλιάριο υγείας της μικρής γραφει "'Rotavirus" και τις ημερομηνίες για τις 3 δόσεις που μας έκανε,αλλα όχι την ονομασία του εμβολίου.Μακάρι να μην τον είχαμε ανάγκη για τα εμβόλια,για να του την έλεγα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

FDA Asks Docs to Suspend Using Glaxo Rotavirus Vaccine

 

http://news.health.com/2010/03/22/fda-asks-docs-suspend-using-glaxo-rotavirus-vaccine/

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να μην φορτωνουμε τα μωρακια μας με επιπλεον εμβολια.καναμε το rotarix πριν 2 εβδομαδες και το μωρο εχει χασει την ορεξη του,ποναει η κοιλιτσα του και δεν ειναι κολικοι(ειναι 4 μηνων) και τρεχαμε να κανουμε εξετασεις.τελικα ειναι ιος στο στομαχακι,παρενεργεια του εμβολιου, και περιμενουμε να κανει τον κυκλο του και παιρνουμε και σταγονες.διαβασα στο internet οτι το συγκεκριμενο εμβολιο εχει αποσυρθει στις ΗΠΑ και σε καποιες αλλες χωρες λογω παρενεργειων και εχω τρελλαθει.φυσικα αλλαζουμε παιδιατρο αλλα νομιζω οτι ειναι αν μη τι αλλο χρεος τους να ενημερωνονται για το τι δινουν στα παιδια μας οπως κι εμεις βεβαια γιατι η ταλαιπωρια που εχει περασει το παιδι ειναι απιστευτη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αρκετα εμβολια ειναι επιμολυσμενα με αλλους ιους.......γι αυτο λεμε οτι ειναι ζαρια καθε φορα που κανεις ενα εμβολιο τι θα σου τυχει.......

 

Εμας η παιδιατρος μας ειχε πει οτι ειναι ενα εμβολιο με πολλες και σοβαρες παρενεργειες, που αξιζει να ρισκαρεις να το κανεις μονο αν παει το μωρο σε βρεφονηπιακο σταθμο......αλλιως δεν το συστηνει.

 

Ποιος ξερει, μερικοι μπορει να το γραφουν επειδη ειναι ακριβο και τους "συμφερει"

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα εμβολια εχουν παρενεργιες και για το συγκεκριμενο τα συμπτωματα ειναι τα ιδια με τις γαστρεντεριτιδας (εμετοι και διαρροιες). Εγω το εκανα και στους 2 και ευτυχως μεχρι στιγμης την εχουμε γλυτωσει. Η ανηψια μου που επαθε γαστρεντεριτιδα νοσηλευτικε για μια εβδομαδα.

Οσο για την τμη και εδω εχει γυρω στα 80 ευρω. Εμεις καναμε 2 δοσεις αν ομως εκανε εμετο 1 ωρα μετα το εμβολιο θα εκανε και αλλη δοση..

Link to comment
Share on other sites

The FDA Shuts Down Common Infant Vaccine After Startling Discovery

 

“U.S. federal health authorities recommended … that doctors suspend using Rotarix, one of two vaccines licensed in the U.S. against rotavirus, saying the vaccine is contaminated with material from a pig virus,” CNN reports.

 

The Rotarix vaccine, which is made by GlaxoSmithKline and was approved by the FDA in 2008, has already been given to about 1 million U.S. children along with 30 million worldwide. The vaccine was found to contain DNA from porcine circovirus 1.

 

“The FDA learned about the contamination after an academic research team using a novel technique to look for viruses in a range of vaccines found the material in GlaxoSmithKline's product and told the company,” FDA Commissioner Dr. Margaret Hamburg told CNN.

Sources:

CNN March 22, 2010

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/04/17/major-vaccine-suspended-due-to-contamination-with-pig-virus.aspx

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κορίτσια. Ξέρετε να μου πείτε αν πρέπει να κανω στο μωρό μας το εμβόλιο της Γαστρεντερίτιδας; Είναι πεντέμιση μηνών και είναι πρόωρο. Η γιατρός μας δεν μας έχει πει τίποτε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι γύρω στον 3ο μηνα το κάνουν.Δεν το κάνουν/συστηνουν όλοι οι γιατροί, πολλοί το θεωρούν περιττο.

Αν θηλάζεις είναι ακόμα πιο πιθανό ο γιατρος σου να μην στο συστήσει.Παντως τα περισσότερα γνωστα μου μωρακια το εχουν κάνει.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Ξέρετε να μου πείτε αν πρέπει να κανω στο μωρό μας το εμβόλιο της Γαστρεντερίτιδας; Είναι πεντέμιση μηνών και είναι πρόωρο. Η γιατρός μας δεν μας έχει πει τίποτε ακόμα.

 

einai arga na to kaneis tora des edo

 

http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/rotavirus/default.htm#vacc

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Γειά σας! Δεν ξέρω αν γράφω σε σωστό θέμα την απορία μου. Σχετικά με το εμβόλιο γαστρεντεριτιδας αν γίνει η πρώτη δόση και όχι η δεύτερη γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια επίπτωση /επίδραση στο παιδί? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...