Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε ποια ηλικια πηγατε τα παιδιά σας σε ομοιοπαθητικό? ο μικρός μου ειναι 2,5 και η μικρη 14 μηνων. περασαμε ένα πολυ δυσκολο χειμωνα με ιωσεις λογω του ότι ο μικρος πηγαινε παιδικο σταθμό με αποκορυφωμα μια πνευμονια πριν λιγες μερες. Εχω αρχισει να αγανακτω με αυτες τις ιωσεις. Η μια πανω στην άλλη. Και δεν ειναι και λίγες οι φορες που καναμε εισαγωγη σε νοσοκομειο. Εγω παλιοτερα και επι τρια χρόνια περιπου έκανα ομοιοπαθητικη με εκπληκτικα αποτελεσμα. ΑΠλά για τα μωρα με προβληματιζει που ειναι μικρα...!!

pQ97p3.png0YzPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κακώς σε προβληματίζει που είναι μικρά. Όσο ποιο μικρά τόσο καλύτερα απλά δεν είναι τόσο εύκολο να συνεννοηθείς μαζί τους (και ο ομοιοπαθητικός να συλλέξει συμπτώματα = εικόνα φαρμάκου) ... και αυτό είναι το μόνο θέμα.

Σε οξεία περιστατικά (που δεν έχουν χρονίσει δηλαδή) η ομοιοπαθητική θεραπεία συνήθως λειτουργεί άμεσα και η εύρεση του σωστού φαρμάκου είναι συνήθως εύκολη.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

ααα να σας πω και τα δικα μας νεα...και τα δυο μου πιτσιρικια τη βγαλανε με υψηλοτατους πυρετους αυτη την εβδομαδα και πηραν μονο μια φορα ντεπον το καθενα, οταν κοντευε να 40ρισει και αυτο διοτι φοβηθηκαμε με το παραμιλητο στον υπνο και το τρεμουλο....ομοιο πηρε σημερα ο μικρος διοτι τον γυρισε σε πααααρα πολυ οξυ βηχα-ισως δε συνδεονται κ τα δυο, τι να πω-με πολυ φλεγμα σε σημειο να μην μπορει το παιδι να φαει, κοιμηθει,και γενικα προσπαθησα μονο με εντριβες να το καταπολεμησουμε αλλα ματαια...σημερα και με πολυ περιπετειωδη τροπο- να ειμαστε Ναυπλιο, να προσπαθει ενας φοβερος τυπος που κατα τυχη ειχε το καθαριστηριο του ανοιχτο να βοηθησει, να παιρνει εναν εναν φαρμακοποιο στο σπιτι του τηλ. σε Αργος και Ναυπλιο για να το βρουμε..τελικα βρηκαμε εναν στο Ναυπλιο και μαλιστα ο ανθρωπος μας το εφτιαξε επι τοπου παιδια, δεν ειχε ετοιμο και το εκανε εκεινη την ωρα...υπαρχουν ανθρωποι!!! πηρε rexum 200....na doume....

Link to comment
Share on other sites

Κακώς σε προβληματίζει που είναι μικρά. Όσο ποιο μικρά τόσο καλύτερα απλά δεν είναι τόσο εύκολο να συνεννοηθείς μαζί τους (και ο ομοιοπαθητικός να συλλέξει συμπτώματα = εικόνα φαρμάκου) ... και αυτό είναι το μόνο θέμα.

Σε οξεία περιστατικά (που δεν έχουν χρονίσει δηλαδή) η ομοιοπαθητική θεραπεία συνήθως λειτουργεί άμεσα και η εύρεση του σωστού φαρμάκου είναι συνήθως εύκολη.

 

πολυ σωστα!!!αν δεις παλιοτερα ποστς θα δεις evana μου, οτι και εγω αλλα και αλλοι εχουμε αντιμετωπισει, λαρυγγιτιδες, βρογχιτιδες και ωτιτιδες με επιτυχια, ακομη και σε μωρα...ο δικος μου ειναι τωρα εννεα μηνων και οταν ηταν 5,5 περασε σοβαροτατη ωτιτιδα και βρογχιτιδα και λαρυγγιτιδα-ειναι ευαισθητοι τελικα οι αντρες- μονο με ομοιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ειμαστε κι εμεις της ομοιο διαβαζω αυτα τα ενδιαφεροντα για τον πυρετο που λετε,ο μικρος μου εως τωρα εχει κανει 2 φορες μονο μπουκωμα και τη βγαλαμε με ορους ως επι το πλειστον και πριν λιγους μηνες μου εμφανισε για 2 μερες υψηλο πυρετο αλλα ΜΟΝΟ βραδυ!!!Βεβαια δεν ειχα διαβασει ολα αυτα και επειδη φοβηθηκα μετα το 39.6, του δωσα λιγο ντεπον και τις 2 μερες.Ομως δεν ειχε κανενα αλλο συμπτωμα τιποτα απολυτως και μου φανηκε τοσο περιεργος αυτος ο πυρετος.Παντως τωρα που το σκεφτομαι ακομη και με 39.6 ηταν μεσα στην καλη χαρα αν και λιγο ζαβλακωμενος:cool:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω-πω βρε παιδιά! Ελεος!

 

Ιούνιος μήνας και ακόμα να σταματήσουν

αυτές οι παλιο-ιώσεις;;

 

Περαστικά σε όλα τα parentsoπαιδάκια!!

 

Εμείς, τελικά την περάσαμε στο πόδι την ιωσούλα μας

(1,5 ημέρα πυρετό) και μετά τέλος.

 

Aλλά τώρα, (μετά απο 1 εβδομάδα)

την ξανάπιασε ο νυχτερινός αλλεργικός της ξερόβηχας!! :roll:

 

Μας το έχει ξανακάνει αυτό...

...μετά απο 1 εβδομάδα που αναρρώνει απο μια ίωση

να την πιάνει αυτός ο βήχας...

 

Ευτυχώς όμως της έδωσα το ομοιο του Κ. για τον βήχα

(που είχε "πετύχει" την τελευταία φορά)

και κοιμήθηκαμε λιγάκι!!...........

 

Αϊντε να δούμε!!!

 

Με βλέπω τα βράδια

απ΄το ένα χέρι να θηλάζω το μωρό

και απο το άλλο να κρατάω τη μεγάλη με βήχα....

 

Ε, ρε γλέντια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,βαλτε κ τον γιο μου στο κλαμπ...προχθες σας εγραφα γιαυτα που διαβαζα και

απο χθες το βραδυ ψηνεται στον πυρετο κ το πρωι εκανε κ εναν ψιλοεμετο ,ακομη ντεπον δεν εδωσα το παλευω αλλα ειμαι στην τσιτα...

ζωηρεψε λιγο καποια στιγμη γιατι του χε πεσει λιγο κ τωρα παλι του ανεβαινει και ειναι μαραμενος...:(

Ρε γμτ ολο τον χειμωνα ολα καλα και ιουνιο μηνα την πατησαμε...ελεος...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τα ποστ και εχω κανει και μια δυο ερωτησεις μια και φλερταρω με τη ιδια της ομοιοπαθητικης. Περιμενω να με καλυψη η ασφαλεια απο (αρχες Ιουλιου).

Ελεγα να επισκευτομαι τον ομοιπαθητικο για "χρονιες καταστασεις" δηλαδη κρυωματα που ουτως η αλλως και η παιδιατρος μας δινει ομοιοπαθητικα φαρμακα (συγνωμη κοριτσια αν σας προσβαλει ο ορος αλλα και τα φαρμακεια και οι γιατροι ετσι τα αναφερουν).

Εμενα λοιπον το προβλημα μου δεν ειναι η συμαβατικη ή μη ιατρικη αλλα το ωραριο των γιατρων.

Ψαχνωντας στο καταλογο βρηκα ενα γιατρο 2 στενα πισω απο το σπιτι μου (1ο θετικο) ο οποιος ειναι το απογευμα μεχρι τις 6μιση οποτε μπορουμε να παμε (2 θετικο). Πηγα λοιπον σημερα για τον μικρο που εχει βηχα τις 3 τελευταιες εβδομαδες..

Ο μικρος δεν εκλαψε καθολου (1000 θετικα γιατι κλαει ακομη και αν παμε για αλλον στο γιατρο).

Μολις λοιπον του ειπα οτι βηχει 3 βδομαδες και οτι ολο το χειμωνα ειναι ετσι ποτε καλα ποτε με βηχα μου ειπε να του κοψω το γαλα και τα γαλακτωκομικα (μεγαλο πλην για μενα - δεν σκοπευω να το κανω εκτως αν αποδειχθει μετα απο εξετασεις)....

Μας εδωσε λοιπον ενα ομοιοπαθητικο σιροπακι και απο αυτες τις μκρες μπαλιτσες να πινει καθε πρωι... Το σιροπι ειναι το Drosetux που συνιθζεται και στην Γαλλια σαν αντιβηχικο και μπαλιτσες THUYA 30K. Σε τι βοηθανε αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Μολις λοιπον του ειπα οτι βηχει 3 βδομαδες και οτι ολο το χειμωνα ειναι ετσι ποτε καλα ποτε με βηχα μου ειπε να του κοψω το γαλα και τα γαλακτωκομικα (μεγαλο πλην για μενα - δεν σκοπευω να το κανω εκτως αν αποδειχθει μετα απο εξετασεις)....

Μας εδωσε λοιπον ενα ομοιοπαθητικο σιροπακι και απο αυτες τις μκρες μπαλιτσες να πινει καθε πρωι... Το σιροπι ειναι το Drosetux που συνιθζεται και στην Γαλλια σαν αντιβηχικο και μπαλιτσες THUYA 30K. Σε τι βοηθανε αυτες?

 

οι μπαλιτσες ειναι το ομοιο, το σιροπι ο,τι λεει...τωρα εγω θα σταθω στα γαλακτοκομικα...θα μου πεις εδω στο λεει ο γιατρος εμενα θα ακουσεις:lol: αλλα απλα δοκιμασε το ενα μηνα...τα γαλακτοκομικα κ ειδικα τα αγελαδινα που βρισκονται απλα ΠΑΝΤΟΥ ενοχοποιουνται για αλλεργιες, ιγμοριτιδα ( κ γενικα αυξανουν τη βλεννα) μυοσκελετικα προβληματα, αυτοανοσα....

οι εξετασεις ειναι θα τολμουσα να πω.....'αχρηστες' απο την αποψη οτι μπορει καποιος να μη φανει αλλεργικος σε μαι τροφη, αλλα η τροφη να ειναι τοσο προβληματικη γενικα που να του κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

κ ολα αυτα στα λεω γιατι κ εγω απο τον 2ο ομοιο που ειχα επισκεφτει, ειχα λαβει ακριβως την ιδια συσταση...και ειχα πεσει απο τα συννεφα..μετα που διαβασα ομως, καλυφθηκα.

δεν σου λεω τι να κανεις, προς θεου!!απλα δοκιμασε το, σιγουρα εκει δεν χανεις τιποτα.

 

τα δικα μας νεα ειναι οτι το πρηξιμο συνεχιζεται αν κ υπαρχει μειωση. θα κανουμε κ εναν υπερηχο να ξερουμε που βαδιζουμε, οπως κ εξετασεις αιματος, νεες. ο αντρας μου ειναι ενθουσιασμενος με την αλλαγη κ αισιοδοξος, εγω ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν ειναι ικανοποιητικη η μειωση για το διαστημα που μας αφησαν κ πραγματικα αμφιταλαντευομαι....να περασει κ αλλος καιρος ισως να γινει επικινδυνο το πραγμα.....να μην περασει δεν δινουμε οσο χρονο χρειαζεται στα ομοιο....δυσκολη αποφαση, εχω πελαγωσει. ας δουμε κ τις εξετασεις κ αποφασιζουμε.....

 

vann σας σκεφτομαι που ταλαιπωρειστε κ εσεις τοσον καιρο, κανενα νεο;

σοφια εσεις με το βηχα;

περαστικα σε ολα τα ζουζουνια...!!

Link to comment
Share on other sites

οι μπαλιτσες ειναι το ομοιο, το σιροπι ο,τι λεει...τωρα εγω θα σταθω στα γαλακτοκομικα...θα μου πεις εδω στο λεει ο γιατρος εμενα θα ακουσεις:lol: αλλα απλα δοκιμασε το ενα μηνα...τα γαλακτοκομικα κ ειδικα τα αγελαδινα που βρισκονται απλα ΠΑΝΤΟΥ ενοχοποιουνται για αλλεργιες, ιγμοριτιδα ( κ γενικα αυξανουν τη βλεννα) μυοσκελετικα προβληματα, αυτοανοσα....

οι εξετασεις ειναι θα τολμουσα να πω.....'αχρηστες' απο την αποψη οτι μπορει καποιος να μη φανει αλλεργικος σε μαι τροφη, αλλα η τροφη να ειναι τοσο προβληματικη γενικα που να του κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

κ ολα αυτα στα λεω γιατι κ εγω απο τον 2ο ομοιο που ειχα επισκεφτει, ειχα λαβει ακριβως την ιδια συσταση...και ειχα πεσει απο τα συννεφα..μετα που διαβασα ομως, καλυφθηκα.

δεν σου λεω τι να κανεις, προς θεου!!απλα δοκιμασε το, σιγουρα εκει δεν χανεις τιποτα.

 

 

Και τι να του δινω? Πινει γαλα πρωι βραδυ, τρωει τυρακι, γιουρτακι το απογευμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι 'πακετο' το ξερω.....κ εγω ετσι ημουν......ειδικα σε ενα παιδακι αντε τι να εξηγησεις....

απο εναλλακτικες εχεις παααρα πολλες. γαλα ρυζιου, βρωμης, αμυγδαλου, χορτοφαγικο τυρακι (αν εισαι κ βελγιο θα βρισκεις πιο ευκολα), γιαουρτάκι σογιας με φρουτα ...μια βολτα απο ενα καλο βιολογικο καταστημα κ θα βρεις πολλα.

το πιο σημαντικο ειναι εσυ πως θα το αξιολογησεις ....αν για σενα τελικα ειναι σημαντικο να γινει το βημα αυτο, γιατι αν δεν σου κανει ως προσεγγιση κ αν εχεις διαφορετικη αποψη για τα οφελη, θα εχει μεν νοημα η προσπαθεια, αλλα αν εσυ αισθανεσαι οτι κανεις κακο στο παιδι με το να μην τρωει γαλακτοκομικα, έχει κ αυτό τη σημασία του...

θα ελεγα για αρχη βρες καποιες απο τις εναλλακτικες, κανε τη δοκιμη χαλαρα κ δες το στην πορεια και το πως αντιδρα ο μικρος και το πως σου φαινεται εσενα σαν προσεγγιση.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 'πακετο' το ξερω.....κ εγω ετσι ημουν......ειδικα σε ενα παιδακι αντε τι να εξηγησεις....

απο εναλλακτικες εχεις παααρα πολλες. γαλα ρυζιου, βρωμης, αμυγδαλου, χορτοφαγικο τυρακι (αν εισαι κ βελγιο θα βρισκεις πιο ευκολα), γιαουρτάκι σογιας με φρουτα ...μια βολτα απο ενα καλο βιολογικο καταστημα κ θα βρεις πολλα.

το πιο σημαντικο ειναι εσυ πως θα το αξιολογησεις ....αν για σενα τελικα ειναι σημαντικο να γινει το βημα αυτο, γιατι αν δεν σου κανει ως προσεγγιση κ αν εχεις διαφορετικη αποψη για τα οφελη, θα εχει μεν νοημα η προσπαθεια, αλλα αν εσυ αισθανεσαι οτι κανεις κακο στο παιδι με το να μην τρωει γαλακτοκομικα, έχει κ αυτό τη σημασία του...

θα ελεγα για αρχη βρες καποιες απο τις εναλλακτικες, κανε τη δοκιμη χαλαρα κ δες το στην πορεια και το πως αντιδρα ο μικρος και το πως σου φαινεται εσενα σαν προσεγγιση.

 

Γενικα ειμαι αντιθετη με το να κοπουν ολα τα γαλακτοκομικα την στιγμη που και εγω τα καταναλωνω (ειδικα τα τυρια) σε μεγαλη ποσοτητα. Επησεις ειναι 2 τα παιδακια και ειναι δυσκολο να επιβαλεις κατι στο ενα και να αφηνεις το αλλο να τρωει ελευθερα... Θα δω πως θα παει με την θεραπεια, χωρις να κοψω τα γαλακτοκομικα και η ελπιδα μου θα ειναι να βγει σωστη η πνευμονολογος μου: Μετα τα 6 τους περνανε ολα!

Βεβαια στο γιατρο θα ξαναπαμε μια και ειναι διπλα στο σπιτι μας οταν χρειαστουμε γιατρο..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα γαλακτοκομικά μπορείτε να τα περιορίσετε όλοι σας ή τουλάχιστον να αποφύγετε όσα προέρχονται από αγελαδινό γάλα. Κατσικίσιο είναι προτιμότερο.

Είναι γεγονός ότι αυξάνουν την βλέννα. Αν ψάξεις θα δεις ότι γράφονται πολλά εναντίον του, π.χ. από τους vegan.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μας νεα ειναι οτι το πρηξιμο συνεχιζεται αν κ υπαρχει μειωση. θα κανουμε κ εναν υπερηχο να ξερουμε που βαδιζουμε, οπως κ εξετασεις αιματος, νεες. ο αντρας μου ειναι ενθουσιασμενος με την αλλαγη κ αισιοδοξος, εγω ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν ειναι ικανοποιητικη η μειωση για το διαστημα που μας αφησαν κ πραγματικα αμφιταλαντευομαι....να περασει κ αλλος καιρος ισως να γινει επικινδυνο το πραγμα.....να μην περασει δεν δινουμε οσο χρονο χρειαζεται στα ομοιο....δυσκολη αποφαση, εχω πελαγωσει. ας δουμε κ τις εξετασεις κ αποφασιζουμε.....

 

Μήπως το επίμονο αυτό πρήξιμο οφείλεται σε απανωτές ιώσεις (που μπορεί εσείς να μην αντιλαμβάνεστε και να τις περνάει στο πόδι)

 

Μήπως να περιμένατε να περάσει το καλοκαίρι

για να περάσουν όλα;;; :confused:

 

(αυτό μας το είπε εμάς χθες ο ωριλάς για τη δική μας)

 

σοφια εσεις με το βηχα;

 

Ο βήχας μας έχει μειωθεί σημαντικά αλλά δεν έχει εξαφανιστεί και τελείως.

 

Προς το παρόν δεν κάνουμε τίποτα.

 

Την πήγαμε χθες σε ωριλά

(απο καιρό έπρεπε να την πάμε γιατί αναπνέει μονίμως απο το στόμα

και ροχαλίζει τα βράδια )

 

και μας είπε οτι εκτός του οτι έχει διογκωμένες αμυγδαλές

(απο τις απανωτές ιώσεις)

 

έχει μαζέψει και υγρό στα αυτάκια της

(πάλι λόγω ιώσεων)

 

Αυτό που μας συνέστησε είναι

να αφήσουμε να περάσει το καλοκαίρι,

 

για να ηρεμήσει απο τις ιώσεις

να κάνει πολλά μπάνια στη θάλασσα

 

κι οτι έτσι λογικά θα επανέλθει πλήρως

απο μόνη της σε όλα!

 

Σημειωτέον:

πριν 3 μήνες είχαμε πάει και σε έναν άλλον ωριλά

ο οποίος μας είχε πει οτι το παιδί θέλει επειγόντως χειρουργείο! :roll:

Link to comment
Share on other sites

...

 

Την πήγαμε χθες σε ωριλά

(απο καιρό έπρεπε να την πάμε γιατί αναπνέει μονίμως απο το στόμα

και ροχαλίζει τα βράδια )

 

και μας είπε οτι εκτός του οτι έχει διογκωμένες αμυγδαλές

(απο τις απανωτές ιώσεις)

 

έχει μαζέψει και υγρό στα αυτάκια της

(πάλι λόγω ιώσεων)

 

Αυτό που μας συνέστησε είναι

να αφήσουμε να περάσει το καλοκαίρι,

 

για να ηρεμήσει απο τις ιώσεις

να κάνει πολλά μπάνια στη θάλασσα

 

κι οτι έτσι λογικά θα επανέλθει πλήρως

απο μόνη της σε όλα!

...

Ωραίος ο ΩΡΛ, πείτε τα όλα αυτά και στον ομοιοπαθητικό σας :cool: (που αναπνέει από το στόμα κλπ)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο ΩΡΛ, πείτε τα όλα αυτά και στον ομοιοπαθητικό σας :cool: (που αναπνέει από το στόμα κλπ)

 

Nαι, έχω σκοπό να τον πάρω να του το πω.

Επίσης και για το υγρό στα αυτιά ξέρω οτι δίνουν ομοιο

(έδωσαν στη κόρη μιας φίλης μου)

 

sοevan σε ποιον ωρλ πηγατε?

 

Σου στέλνω πμ

Link to comment
Share on other sites

Nαι, έχω σκοπό να τον πάρω να του το πω.

Επίσης και για το υγρό στα αυτιά ξέρω οτι δίνουν ομοιο

(έδωσαν στη κόρη μιας φίλης μου)

 

 

 

Σου στέλνω πμ

Να τον ενημερώσεις, αλλά αν ο ΩΡΛ κρίνει ότι μπορείτε να περιμένετε μήπως φύγει μόνο, νομίζω ότι είναι καλύτερα να μην πάρετε ομοιοπαθητικό

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσω ασχολίαστο το παρακάτω τόπικ......

 

AMOXIL ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΟΚ

 

αν και καταβάθος θα ήθελα να τους έγραφα

αλλά......βαριέμαι τις αντιπαραθέσεις!.....

 

Θα πέσουν να με φάνε!.....

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσω ασχολίαστο το παρακάτω τόπικ......

 

AMOXIL ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΟΚ

 

αν και καταβάθος θα ήθελα να τους έγραφα

αλλά......βαριέμαι τις αντιπαραθέσεις!.....

 

Θα πέσουν να με φάνε!.....

 

Θες να πεις οτι θα μπορούσαν να αποφύγουν την αντιβίωση ή οτι με την ομοιο θα μπορούσαν να 'θεραπέυσουν' την αλλεργία στα αντιβιωτικά;

Μπορει να κανει κατι η ομοιοπαθητικη στην αλλεργία σε κάποιο συστατικό; Η μαμα μου ειναι παρα πολύ αλλεργικη στα αναισθητικα, πασης φύσεως. Και ειναι αγχος αυτο γιατι μπορεί καποια στιγμή στη ζωη της να χρειαστεί να πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...