Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατι δεν ψωνίζετε απο τα ελληνικά e-shop


Recommended Posts

καλημέρα, εδω και πολυ καιρό από τοτε που διαβάζω το parents βλέπω μια μεγάλη κινητικότητα όσον αφορά τις αγορές μεσω e-shop άλλων χωρών.... οκ το καταλαβαίνω να ψάξεις να βρεις ένα προιόν το οποιο δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα κατανοητό.....επίσης προιόντα όπως καλλυντικά καρεκλάκια καροτσια και άλλα τετοια επίσης δεκτό.....αυτό που δεν καταλαβαίνω πχ είναι γιατί να αγοράζετε ρουχα για τα παιδιά κυρίως....δεν το έχω δοκιμάσει και για αυτο ρωτάω....επειδη δεν ασχολουμαι με τις πιστωτικές και τις προπληρωμένες το φοβάμαι η αλήθεια είναι.....βρίσκεται καλυτερη ποιότητα?επίσης πως ειναι πιο οικονομικά όταν πληρωνεις περισσότερα στα μεταφορικά πχ? δεν κάνω διαφημιση απλά απορίες έχω....

όσα έχω πάρει ρουχα για το παιδι μου απο ενα συγκεκριμένο ελληνικό σαιτ μου βγηκαν πολυ καλά.....ειδικά τα ελληνικής ραφής....και οικονομικά πολυ ήταν και στο πλυσιμο κανένα προβλημα....ότι άλλο ρουχο μου έχουν φερει και ηταν φιρμα εκτός απο τις πολυ γνωστες φιρμες που τα ρουχα ειναι πανακριβα....και δεν ενοοω τα αλουετ και τέτοια......τα οποια μου τα έφερε ο μπατζανάκης μου από το εξωτερικο.....όλα τα υπολοιπα μα εχασαν το χρώμα τους μα ανοιξαν στις ραφές.....διάφορα......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί είναι φθηνότερα

Γιατί είναι ποιοτικότερα

Γιατί δεν συμπεριφέρονται σαν ζώα

Γιατί δεν έχουν το νου τους στην κλεψιά και στο αίμα τους την κουτοπονηριά

Γιατί έχω την ενημέρωση που δικαιούμαι και δεν περιμένω 15 μέρες μια παραγγελία από την ίδια πόλη, τη στιγμή που παραλαμβάνω παραγγελία απ τον Καναδά στις ίδιες μέρες.

 

Επίσης, δεν έχεις παρατηρήσει καλά...

Υπάρχουν και ελληνικά eshop στη λίστα μας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μιλήσω για ήθος, ποιότητα κλπ. Αυτά είναι υποκειμενικά και γενικά. Αυτό που μπορεί να συγκριθεί όμως είναι το κόστος ίδιων προϊόντων.

Π.χ. παιχνίδι γνωστής εταιρείας κόστιζε το καλοκαίρι στα ελληνικά eshop 37-45 € + μεταφορικά. Το ίδιο ακριβώς σε μεγάλο οίκο του εξωτερικού, μαζί με τα μεταφορικά στοίχιζε περ. 25€.

 

Όσο για τα μεταφορικά, δεν είναι απαραίτητα πιο ακριβά.

Ο ίδιος αυτός μεγάλος οίκος του εξωτερικού χρεώνει περ. 7 Ευρώ, ανεξάρτητα από ποσότητα, αξία αγορών, βάρος κλπ. Πόσο πιο ακριβά είναι από την τιμή που σου δίνουν οι "ντόπιοι"; Άσε που αν η παραγγελία περιλαμβάνει συγκεκριμένα προϊόντα, μπορεί να έχεις και δωρεάν μεταφορικά, από περ. 30Ευρώ και πάνω (αν θυμάμαι καλά), ενώ στα περισσότερα ελληνικά σου λένε για 70-80 και άνω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι φθηνότερα

Γιατί είναι ποιοτικότερα

Γιατί δεν συμπεριφέρονται σαν ζώα

Γιατί δεν έχουν το νου τους στην κλεψιά και στο αίμα τους την κουτοπονηριά

Γιατί έχω την ενημέρωση που δικαιούμαι και δεν περιμένω 15 μέρες μια παραγγελία από την ίδια πόλη, τη στιγμή που παραλαμβάνω παραγγελία απ τον Καναδά στις ίδιες μέρες.

 

Επίσης, δεν έχεις παρατηρήσει καλά...

Υπάρχουν και ελληνικά eshop στη λίστα μας.

+1000000

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι φθηνότερα

Γιατί είναι ποιοτικότερα

Γιατί δεν συμπεριφέρονται σαν ζώα

Γιατί δεν έχουν το νου τους στην κλεψιά και στο αίμα τους την κουτοπονηριά

Γιατί έχω την ενημέρωση που δικαιούμαι και δεν περιμένω 15 μέρες μια παραγγελία από την ίδια πόλη, τη στιγμή που παραλαμβάνω παραγγελία απ τον Καναδά στις ίδιες μέρες.

 

Επίσης, δεν έχεις παρατηρήσει καλά...

Υπάρχουν και ελληνικά eshop στη λίστα μας.

 

Δεν θέλω να μιλήσω για ήθος, ποιότητα κλπ. Αυτά είναι υποκειμενικά και γενικά. Αυτό που μπορεί να συγκριθεί όμως είναι το κόστος ίδιων προϊόντων.

Π.χ. παιχνίδι γνωστής εταιρείας κόστιζε το καλοκαίρι στα ελληνικά eshop 37-45 ? + μεταφορικά. Το ίδιο ακριβώς σε μεγάλο οίκο του εξωτερικού, μαζί με τα μεταφορικά στοίχιζε περ. 25?.

 

Όσο για τα μεταφορικά, δεν είναι απαραίτητα πιο ακριβά.

Ο ίδιος αυτός μεγάλος οίκος του εξωτερικού χρεώνει περ. 7 Ευρώ, ανεξάρτητα από ποσότητα, αξία αγορών, βάρος κλπ. Πόσο πιο ακριβά είναι από την τιμή που σου δίνουν οι "ντόπιοι"; Άσε που αν η παραγγελία περιλαμβάνει συγκεκριμένα προϊόντα, μπορεί να έχεις και δωρεάν μεταφορικά, από περ. 30Ευρώ και πάνω (αν θυμάμαι καλά), ενώ στα περισσότερα ελληνικά σου λένε για 70-80 και άνω...

 

+1000000

 

Για όλους τους παραπάνω λόγους + εκατομμυριοστούς άλλους!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα οι παλιότερες στις αγορές το θυμούνται σίγουρα γιατί είχαμε ρίξει τρελό γέλιο

 

δες αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Busha-leggings-Tights-Trousers-Boys-Girls-BNWT-/180747085773?pt=Baby_Clothing&var=&hash=item6fc4d384bc

 

πρίν αρκετό καιρό βρήκαμε σε Ελληνικό eshop (που μάλιστα αν θυμάμαι καλά είχε μπει ο ίδιος να το διαφημίσει) το ίδιο ακριβώς πράγμα να πωλείται 15 ευρώ το τεμάχιο και ευκαιρία τα δύο 28 ...:roll::roll:(για μεταφορικά δεν κοίταξα είχα χάσει το πληκτρολόγιο από τα γέλια:mrgreen::mrgreen:) και ήθελε και 2 εβδομάδες για να στα στείλει δηλαδή δεν είχε καν στοκ τα αγόραζε απευθείας

 

και φυσικά έχει να κάνει όχι μόνο με την ποιότητα των προϊόντων (αυτά μαθαίνεις στην πορεία να τα ξεχωρίζεις άλλωστε έχεις και τα σχόλια άλλων μητέρων που αγόρασαν πρίν από σένα για μπούσουλα) αλλά και με την τιμή τους

 

Εγώ δεν αντιλέγω ότι σε συνοικιακά μαγαζιά μπορείς να βρεις αξιόλογα Ελληνικά προϊόντα που όμως κατ εμέ είναι υπερτιμολογημένα (τουλάχιστον για την τσέπη μου) αλλά ακόμα και αν δεν είναι, γιατί καταλαβαίνω ότι άλλο το κόστος παραγωγής στην Ελλάδα και άλλο στο μπαγκλατεζ , εγώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα ψωνίσω.

 

πως να το κάνουμε δεν μπορώ να δώσω 15 ευρώ για ένα κολάν ούτε 28-30 για ένα σετ μπλούζα κολάν ενώ έξω μπορώ να βρώ εξίσου ποιοτικό προιόν σε μισή τιμή

 

Στα Ελληνικά eshop δεν κοιτάω ποτέ, όσες φορές το έχω κάνει πάντα βρίσκω αντίστοιχα προιόντα με το εξωτερικό τουλάχιστον στην διπλάσια τιμή (υπάρχουν και εξαιρέσεις και συνήθως είναι στην λίστα) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ την άλλη, για να είμαστε δίκαιοι, έχω ψωνίσει φωτογραφικό φακό από άλλη πόλη της Ελλάδας με σημαντική διαφορά σε σχέση με τα καταστήματα της πόλης μου αλλά και με αυτά που κοιτάω έξω.

Μια άλλη φορά είχα αγοράσει πάλι κάτι φωτογραφικό από κατάστημα στο κέντρο. Μετά από περίπου 10 μήνες το αντικείμενο χάλασε. Τους το πήγα, το έλεγξαν και το κράτησαν να το στείλουν στην αντιπροσωπεία. Μετά από λίγες μέρες με ειδοποίησαν ότι μπορώ να παραλάβω ένα καινούριο. Αυτό το θεωρώ άψογη εξυπηρέτηση.

Για μένα, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και θέλει ψάξιμο. Επίσης πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και το είδος που παραγγέλνουμε, γιατί άλλο να πάρεις π.χ. ένα τραπεζομάντηλο που έχει συγκεκριμένες διαστάσεις κι άλλο παπούτσια που μπορεί να μη σου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εδω και πολυ καιρό από τοτε που διαβάζω το parents βλέπω μια μεγάλη κινητικότητα όσον αφορά τις αγορές μεσω e-shop άλλων χωρών.... οκ το καταλαβαίνω να ψάξεις να βρεις ένα προιόν το οποιο δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα κατανοητό.....επίσης προιόντα όπως καλλυντικά καρεκλάκια καροτσια και άλλα τετοια επίσης δεκτό.....αυτό που δεν καταλαβαίνω πχ είναι γιατί να αγοράζετε ρουχα για τα παιδιά κυρίως....δεν το έχω δοκιμάσει και για αυτο ρωτάω....επειδη δεν ασχολουμαι με τις πιστωτικές και τις προπληρωμένες το φοβάμαι η αλήθεια είναι.....βρίσκεται καλυτερη ποιότητα?επίσης πως ειναι πιο οικονομικά όταν πληρωνεις περισσότερα στα μεταφορικά πχ? δεν κάνω διαφημιση απλά απορίες έχω....

όσα έχω πάρει ρουχα για το παιδι μου απο ενα συγκεκριμένο ελληνικό σαιτ μου βγηκαν πολυ καλά.....ειδικά τα ελληνικής ραφής....και οικονομικά πολυ ήταν και στο πλυσιμο κανένα προβλημα....ότι άλλο ρουχο μου έχουν φερει και ηταν φιρμα εκτός απο τις πολυ γνωστες φιρμες που τα ρουχα ειναι πανακριβα....και δεν ενοοω τα αλουετ και τέτοια......τα οποια μου τα έφερε ο μπατζανάκης μου από το εξωτερικο.....όλα τα υπολοιπα μα εχασαν το χρώμα τους μα ανοιξαν στις ραφές.....διάφορα......

εγω ψωνιζω απο ελληνικα site και δεν ειχα προβλημα ποτε. απο παπουτσια μεχρι φαρμακα και αθλητικα ειδη. παρεπιμπτοντως θα με ενδιεφερε το site στο οποιο αναφερεσαι για τα παιδικα ρουχα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω αγοράσει από ελληνικά sites από παιδικά ρούχα,μέχρι φυτά και χαλιά. Όλα μια χαρά ήταν και στις τιμές και στην παράδοση...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ψωνίζουμε από όποιον τα έχει φθηνότερα στο σύνολο (προϊόν + μεταφορικά). Μπορεί να είναι από ίντερνετ,από φυσικό κατάστημα ή να συμφέρει να πάρεις το αεροπλάνο, να πεταχτείς μέχρι το Μιλάνο π.χ. να κάνεις τα ψώνια σου και να γυρίσεις και να σου έχουν έρθει όλα στο σύνολο και κάτω από την μισή τιμή από ότι θα τα αγόραζες Ελλάδα. Ναι, εκεί έχει φτάσει η αισχροκέρδεια στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα οι παλιότερες στις αγορές το θυμούνται σίγουρα γιατί είχαμε ρίξει τρελό γέλιο

 

δες αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Busha-leggings-Tights-Trousers-Boys-Girls-BNWT-/180747085773?pt=Baby_Clothing&var=&hash=item6fc4d384bc

 

πρίν αρκετό καιρό βρήκαμε σε Ελληνικό eshop (που μάλιστα αν θυμάμαι καλά είχε μπει ο ίδιος να το διαφημίσει) το ίδιο ακριβώς πράγμα να πωλείται 15 ευρώ το τεμάχιο και ευκαιρία τα δύο 28 ...:roll::roll:(για μεταφορικά δεν κοίταξα είχα χάσει το πληκτρολόγιο από τα γέλια:mrgreen::mrgreen:) και ήθελε και 2 εβδομάδες για να στα στείλει δηλαδή δεν είχε καν στοκ τα αγόραζε απευθείας

 

και φυσικά έχει να κάνει όχι μόνο με την ποιότητα των προϊόντων (αυτά μαθαίνεις στην πορεία να τα ξεχωρίζεις άλλωστε έχεις και τα σχόλια άλλων μητέρων που αγόρασαν πρίν από σένα για μπούσουλα) αλλά και με την τιμή τους

 

Εγώ δεν αντιλέγω ότι σε συνοικιακά μαγαζιά μπορείς να βρεις αξιόλογα Ελληνικά προϊόντα που όμως κατ εμέ είναι υπερτιμολογημένα (τουλάχιστον για την τσέπη μου) αλλά ακόμα και αν δεν είναι, γιατί καταλαβαίνω ότι άλλο το κόστος παραγωγής στην Ελλάδα και άλλο στο μπαγκλατεζ , εγώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα ψωνίσω.

 

πως να το κάνουμε δεν μπορώ να δώσω 15 ευρώ για ένα κολάν ούτε 28-30 για ένα σετ μπλούζα κολάν ενώ έξω μπορώ να βρώ εξίσου ποιοτικό προιόν σε μισή τιμή

 

Στα Ελληνικά eshop δεν κοιτάω ποτέ, όσες φορές το έχω κάνει πάντα βρίσκω αντίστοιχα προιόντα με το εξωτερικό τουλάχιστον στην διπλάσια τιμή (υπάρχουν και εξαιρέσεις και συνήθως είναι στην λίστα) :lol::lol:

 

Μόνο το θυμαμαι λεει....το γέλιο της αρκούδας ειχαμε ρίξει τοτε....

 

Εγώ ξέρω πολλούς που πχ αγοράζουν απο εμπευ πχ ενα μαξιλάρι ένα ρολλόι κ το πουλάνε μούρη στο κατάστημα τους ως εισαγόμενο με την τριπλή αξία...

 

Τι να λέμε τώρα

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ψωνιζω απο ελληνικα site και δεν ειχα προβλημα ποτε. απο παπουτσια μεχρι φαρμακα και αθλητικα ειδη. παρεπιμπτοντως θα με ενδιεφερε το site στο οποιο αναφερεσαι για τα παιδικα ρουχα.

 

και εγω μια απο τα ίδια την επόμενη μερα ειχα τα πραγματα που ψωνισα για το ελληνικο σαιτ το εχεις δει και εδω μεσα....αλλά θα στο στελω με πμ

μάλλιστα μου έτυχε να αγοράσω μποτες.....απο ελληνικο σαιτ και να μου στειλουν οι ιδιοι e-mail οτι το προιν που αγόρασα είναι ελλατωματικό....και πως θα μου το αντικαταστεισουν χωρις καμια επιβαρυνση...τις έστειλα πισω μου έσετιλαν την επομενη μερα το καινουριο ζευγαρι και όλα οκ.

μονο σε ένα φαρμακειο πολυ παλιά μου έτυχε μεγαλη καθυστερηση και αυτο γιατι ειχε χαλασει το fax και δεν ειχαν λαβει την αποδεικτικο της κατάθεσης στην τραπεζα.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ηρεμίστε δεν σας κατηγώ διάλογο προσπαθώ να κάνω....δίοτι εγω προσωπικά έχω μπει πολλές φορές στον κόπο να κοιτάξω σε σαιτ του εξωτερικου ειδικά τα γυναικεια και δεν βρισκω κάλες τιμές....υπολογιζω τα μεταφορικά και τα λεφτά που έχει το κάθε κομμάτι και μου φαινινται ακριβά.....έχω πάρει απο μαγαζι στο μαρουσι κολάν με 3,50 ευρω και μπλουζα με 4 ευρώ και ήταν και καλης ποιοτητας και νεανικά..... και αυτο περυσι το πάσχα....τυχαιο παράδειγμα φερνω διοτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειχε ανεκαθεν χαμηλες τιμες....

απο τον Νοεμβριο έψαχνα να βρω παλτο σας πηρωφωρω περα απο 2 που εδωσε η κουνιαδα μου τα οποια τα φοραω καθημερινα λογω φθοράς......μου έκαναν δωρο οι γονείς μου ένα παλτο με 90ευρω και η ποιότητα ειναι σαν εκεινα τα παλτα που πουλάγανε παλια κασμιρ με μαλλι και μοχερ...εαν το δειτε θα πειτε αυτο πρεπει να κοστιζει μια περιουσια.....και μια φιλη που ψωνισε απο ένα σαιτ εξωτερικου....

μαζί τα βλέπαμε....

το παλτο το πληρωσε μαζι με τα μεταφορικά 150 ευρω και δηθεν ολομαλλο και τελικά το επεστρεψε και αγορασε αλλα ρουχα....

το πως ψωνιζω ο καθένας και τι ψωνιζει ειναι θέμα γουστου.....εγω δεν σας κρινω απλά ηθελα μεσα απο αυτη την ερωτηση που εθεσα να δω τα κριτηρια αγοράς και κατάλαβα πως ειναι τα χρήματα...δυστυχως εγω πχ απο το e-bay δεν έχω υπομονη πχ να περιμενω να ερθει ενα πακετο σε 15 μερες εγώ τα θελω πχ σε 2-3 μερες το πολυ και έτυχε να βρω φθηνα πραγματα σε σαιτ ελληνικα....δηλαδη οταν τον σεπτεμβριο ψωνισα με 75 ευρω για την κόρη μου

4 ζευγαρια φορμες 1 φουτερ μπουζοφορεμα 3 κολαν και 2 παντελονια φουτερ και δωρεαν μεταφορικα εαν αυτα σας φαινονται ακριβα...ε τοτε τι να πω

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ε τότε βρε Φενάκι ποιος ο λόγος που άνοιξες το θεμα....?

 

Γιατί δεν βρίσκω κανένα λόγο....?

 

 

γιατι μπορει να κάνω λαθος και ξέρεις κάτι ο διάλογος με επιχειρήματα δεν ειναι κακο να γινεται....εαν ο οποιοσδηποτε θεωρει πως θελω να κανω διαφήμιση κανει λάθος διοτι ουτε μαγαζι εχω ουτε ειμαι καχυποπτη.......

δεν υποχρεωσα κανεναν να έχει την ίδια άποψη με εμενα.....απλά ζητησα μια γνωμη εαν το θεωρεις κακο μην ασχολεισαι..............ειναι απλά τα πραγματα...........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε δώστο μας και εμας αυτό το φοβερό site απ το οποίο αγόρασες με 75 ευρώ όλα αυτά γιατί εγώ μόνο στις εκπτώσεις φυσικών καταστημάτων βρήκα τέτοιες τιμές και μάλιστα όχι ικανοποιητικής ποιότητας...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε δώστο μας και εμας αυτό το φοβερό site απ το οποίο αγόρασες με 75 ευρώ όλα αυτά γιατί εγώ μόνο στις εκπτώσεις φυσικών καταστημάτων βρήκα τέτοιες τιμές και μάλιστα όχι ικανοποιητικής ποιότητας...

 

ειναι το azshop το έχετε και στην λίστα.....μάλιστα αν εγγραφείς και στο news letters σου στελνει κάθε ποτε χαριζει τα μεταφορικά.....κουπονια εκπτωτικα και άλλα

έχει μεταφορικά και δεν συμφαιρει να ψωνισεις ενα δυο κομματια....εγω το τσεκαρω συχνα....οι φορμες που αγορασα δεν έπαθαν τιποτα καλής ποιοτητας φουτερ ουτε κομπιασαν ουτε γαργιασαν τιποτα άσε που για πολλές υποχρεωσεις σε παρτι και τατοια με 10-15 ευρω έχω ξεμπερδεψει με δωρα και τετοια....αν το παρακολουθεις ειδικα στην αλλαγη της σεζον βρισκεις ειδικα για την επομενη σεζον κοψοχρονιάς ρουχα

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ειναι το azshop το έχετε και στην λίστα.....μάλιστα αν εγγραφείς και στο news letters σου στελνει κάθε ποτε χαριζει τα μεταφορικά.....κουπονια εκπτωτικα και άλλα

έχει μεταφορικά και δεν συμφαιρει να ψωνισεις ενα δυο κομματια....εγω το τσεκαρω συχνα....οι φορμες που αγορασα δεν έπαθαν τιποτα καλής ποιοτητας φουτερ ουτε κομπιασαν ουτε γαργιασαν τιποτα άσε που για πολλές υποχρεωσεις σε παρτι και τατοια με 10-15 ευρω έχω ξεμπερδεψει με δωρα και τετοια....αν το παρακολουθεις ειδικα στην αλλαγη της σεζον βρισκεις ειδικα για την επομενη σεζον κοψοχρονιάς ρουχα

 

Κοιτα....ειναι ολα μάρκας Εβιτα, μια χαρά μάρκα ειναι ελληνική, ράβονται κ στην τουρκία νομίζω κιολας αλλά κ εδώ βόρεια ελλάδα.

 

Αλλά....δεν είναι τοοοοσο όμορφα, ειχα κ έχω κ εγώ καποια φορεματάκια που μου έφεραν δωράκι της εβιτα, ωραία ήταν κ καλά κρατήθηκαν παράπονο δεν έχω.

 

Αλλά τα σχεδια κ τα χρώματα που βρίσκεις στα ξενα σαιτ ή ξένες μάρκες δεν τα έχει η εβίτα...

 

Εγώ πήρα 35κομμάτια με 190ευρώ....δηλαδή 5ευρώ το κομμάτι!....

Μπλούζες , κολαν, φορμες, παντελόνια, φορέματα, φουτερ, φλισάκια κ άλλα πολλά...

 

Αυτά στην ελλάδα μηπως θα ήθελα 400ευρώ?? ή και παραπάνω μη σου πω αν έπαιρνα μάρκες οπως Νεξτ...μοδερκερ...ζάρα...λαπεν....αλουέτ...

 

Link to comment
Share on other sites

Διότι με 94 ευρώ (και δωρεάν μεταφορικά), αγόρασα πρόπερσι ΔΥΟ plasmacars από το Amazon και τα είχα σπίτι μου σε δύο ημέρες...

 

Στο συγκεκριμένο ελληνικό site http://www.trikiklo.com/Toys/Ride-on_toys/winther_plus_-_plasmacar.html το ΙΔΙΟ plasmacar κοστίζει 78 ευρώ (το ΕΝΑ) συν έξοδα αποστολής (ανάλογα με το βάρος)...

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι τα ξέρω αυτά τα Εβίτα...μας είχαν φέρει κάτι φορέματα στη βάφτιση και ήταν από τα λίγα που άλλαξα. Δεν ταιριάζουν καθόλου στο γούστο μου. Από ποιότητα δε ξέρω αλλά από σχέδια δε μου αρέσουν.

 

Και βέβαια θα ψωνίσω σε ελληνικό σάιτ αν βρω κάτι στο γούστο μου και στη τιμή που διαθέτω. Αλλά η αλήθεια είναι ότι πάντα πρώτα θα κοιτάξω σε ξένα σάιτ δοκιμασμέν πια και τσεκαρισμένα ότι είναι άψογα στις παραδόσεις του και σε ποιότητα.

Επίσης δε κάνουν 2 βδομάδες να έρθουν από Αγγλία...συνήθως κάνουν 4 με 5 εργάσιμες μάξιμουμ. Αγόρασα μπότες δερμάτινες από αμαζον 40 ευρώ Δευτέρα και Τρίτη μεσημέρι ήταν σπίτι μου....άρα υπάρχουν και περιπτώσεις που τα έχεις άμεσα, πιο άμεσα δηλαδή δε γίνεται.

Και στο εξωτερικό όταν λένε εκπτώσεις ειναι εκπτώσεις!!!Ξεπουλάνε στη πραγματικότητα!

Οι πιο μεγάλες διαφορές είναι όμως στα παππούτσια...εκεί σου πέφτουν τα μαλλιά από τη διαφορά τιμής!

Οπότε είναι χιλιάδες οι λόγοι που ψωνίζουμε από ξένα σάιτ!Συμφωνώ απόλυτα και με τις προηγούμενες!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να κανω μια σχετικα ασχετη ερωτιση????Εχω μια απορια για τα μεταφορικα...

Να σας πω περιλλυπτικα...Πηρα ενα αδιαβροχο καροτσιου απο γνωστο σαιτ και επειδη εχει και καταστημα στην Καστορια μου το στειλανε απο κει(ειναι 1-1.30 ωρα δρομο με το αμαξι) το οποιο εκανε 10? αλλα τα μεταφορικα μου κοστησαν 6.78? αρκετα δηλαδη!Παριγγιλα και ενα κινητο,απο Αθηνα θα το φερουν,παλι απο γνωστο σαιτ και τα μεταφορικα μου ειναι 3? και κατι.Να σημειωσω οτι και τα δυο τα στελνουν με το ιδιο κουριερ!

Γιατι για την μακρυνη αποσταση πληρωσα 3? και το διπλασιο για μια αποσταση γελια με λιγα λογια?Γιατι εχουν ολοι (οσο εχω δει εννοω) διαφορα στα μεταφορικα??

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε βρε παιδία τώρα.....μιλάμε για τραγικές διαφορές τιμών Φενάκι....

 

στα παπούτσια πχ.... κικερς ας πουμε που μου αρέσουν κ πολυ

Εδώ 65-95ευρω το ζευγάρι....κ στο αμαζον με 30 εως 60ευρώ.... Και αν το ψάξεις κ άλλο τα παίρνεις κ ποιο φτηνότερα....

 

Προχθές βγάζει μια προσφορά ολιγόλεπτη το αμαζον πχ κ πήρα δερμάτινο παπούτσι κικερς στη μικρή με 7λιρες....εκπτωτικό ναι....Εδώ με 10ευρώ τι παιρνω???

 

Το πλαστικό κ λέω κ ευχαριστώ...!

 

Εδώ εκπτώσεις δεν έχουν...ειναι κομπογιανίτες ολοι τους μα ολοις τους

 

Ταχα μου κάνουν εκπτώσεις κ βάζουν ψευτική τιμή αρχική κ στο κατεβάζουν στην εκπτωτική που απέχει δυο τρια ευρώ απο την πραγματική αρχική τιμη....

 

 

Τους έχω σιχαθεί ολους τους κ αρνούμαι να αγοράζω από καπου που δεν σέβονται τον πελάτη, τον βλεπουν σαν πορτοφόλι κ μόνο, οχι στο να ξαναγυρίσει ευχαριστημένος....μόνο στην κονόμα ρε φιλε....γιατί αυτό θα μας σώσει!!!

Από εδώ πια παιρνω μονο σε περίοδο εκπτώσεων αν πετύχω κάτι πραγματικά στα οικονομικά μέτρα μου ή αν αλλάζω δώρα....

 

Τα δίνω έξω εφοσον με σέβονται σαν πελάτη, οσα ευρώ κ να τους στείλω λιγα ή πολλά

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να κανω μια σχετικα ασχετη ερωτιση????Εχω μια απορια για τα μεταφορικα...

Να σας πω περιλλυπτικα...Πηρα ενα αδιαβροχο καροτσιου απο γνωστο σαιτ και επειδη εχει και καταστημα στην Καστορια μου το στειλανε απο κει(ειναι 1-1.30 ωρα δρομο με το αμαξι) το οποιο εκανε 10? αλλα τα μεταφορικα μου κοστησαν 6.78? αρκετα δηλαδη!Παριγγιλα και ενα κινητο,απο Αθηνα θα το φερουν,παλι απο γνωστο σαιτ και τα μεταφορικα μου ειναι 3? και κατι.Να σημειωσω οτι και τα δυο τα στελνουν με το ιδιο κουριερ!

Γιατι για την μακρυνη αποσταση πληρωσα 3? και το διπλασιο για μια αποσταση γελια με λιγα λογια?Γιατι εχουν ολοι (οσο εχω δει εννοω) διαφορα στα μεταφορικα??

 

Γιατί αντζελ ο γερμανός κατάστημα πχ στελνει λέμε 1000κομμάτια την ημέρα κουριερ

 

Ενω ο αλλος 100 κομμάτια με κουριερ,

 

Εχουν κάνει διαφορετική συμφωνία με την εταιρεία κουριερ λογω όγκου αποστολών.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...