Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 μηνών: Ξαφνική μεταστροφή στο θέμα του ύπνου..Και τώρα;;


marilou01

Recommended Posts

Πω πω Stap ευχαριστώ πάρα πολύ για το υλικό! :D Έριξα μόλις μια γρήγορη ματιά, θα τα ψάξω περισσότερο το ΣΚ..

Το πρώτο ενδιαφέρον που διάβασα πάντως είναι στο sleepytot, που προτείνει να αυξήσουμε τις ώρες του ύπνου την ημέρα, το ακριβώς αντίθετο από αυτό που προσπαθούσα να κάνω εγώ δηλαδή! Δεν τον άφηνα να κοιμάται πολύ το μεσημέρι μπας και κουραστεί μέχρι το βράδυ. Το είπε όμως και η taz18 πιο πάνω, ότι η πολλή κούραση μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα.

 

Κοίταξα εχθές το app που έχω στο κινητό μου για το wonder weeks και όντως αναφέρει αυτή τη φάση σαν leap (άλμα) που χαρακτηρίζεται από λιγότερο ύπνο και λιγότερο φαγητό (η περίπτωσή σας) και "τα τρία C" (crying, clingy, cranky - κλάμα, προσκόλληση και γκρίνια, τα έχουμε όλα αυτά :) ). Αχ μακάρι να θηλάζαμε κι εμείς ακόμα, τουλάχιστον δεν θα τον κυνηγούσα από δωμάτιο σε δωμάτιο :(

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον η ιστορία μς στο θέμα του ύπνου είναι εν συντομία η εξής...

Μέχρι 5 μηνών κοιμόταν μόνο 4 ώρες το βράδυ. μετά κοιμόταν από τις 5(!) και ξύπναγε στις 4 (!)...μέχρι πριν 2 μήνες ξύπναγε στις 5.

Ως ξενυχτισμένη μαμά έχω δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (να την κοιμίζω πιο αργα κλπ)....

 

Πάμε στο σήμερα...η μικρή κοιμόταν μόνο στο καρότσι και κούνα κούνα με το γάλα. Τα νεύρα μου κρόσια...Στο δωμάτιό της είναι από 12 μηνών (από την αρχή της είχαμε πάρει προεφηβικό κρεβατι όχι κούνια) και τώρα έχουμε βγάλει και το κάγκελο γιατί είναι ψηλη και φοβόμουν μη σαλτάρει. ΔΕΝ έχει πέσει ποτέ, πριν ξυπνήσει φωνάζει μαμά ΚΑΙ έχω καμερούλα στο δωμάτιό της, κατεβαίνει κανονικά από το άνοιγμα στο κάτω μέρος του κρεβατιου. Την είχα μάθει να πίνει το γάλα και στο κρεβάτι της κατευθειαν για νανι ΜΟΝΗ ΤΗΣ! Μεγάλο επίτευγμα..ωσπού...το κοψε!!!!

 

Το πρόγραμμα είναι: 8.00 μπάνιο, ντύσιμο, στέγνωμα μαλλιών, γάλα....νανι. Μέχρι το γάλα όλα καλά...το νάνι μας τα χαλάει...την προηγούμενη εβδομάδα της πήρα δύο παιδικά βιβλιαράκια για να τα χαζέυει και να κοιμάται. Δεν τα έχω καταφέρει να κοιμηθεί τελειως αλλά το έχω κάνει μέρος του προγράμματος και τώρα ψάχνει μόνη της το βιβλιό, το παίρνει και παέι στο κρεβάτι της....πιστεύω είμαστε σε καλό δρόμο....

Link to comment
Share on other sites

Kounelitsa καλωσόρισες! :) Όντως φαίνεται να είστε σε καλό δρόμο..Τα παραμυθάκια τα έχω δοκιμάσει κι εγώ, αλλά δυστυχώς ο δικός μου δεν δείχνει να ενδιαφέρεται :(

Το βράδυ σου ξυπνάει;

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι κορίτσια, είχατε καμία πρόοδο;;

Το σαββατοκύριακο είχα την ευκαιρία να μιλήσω με φίλους που έχουν κι εκείνοι παιδάκια, γι' αυτό το "φαινόμενο" των 18 μηνών. Κατ' αρχήν απ' ό,τι φαίνεται, είναι μια φάση που περνάνε όοοολοι και απορώ πώς δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου νωρίτερα - που υποτίθεται ότι όλο και διαβάζω στο ίντερνετ και στο φόρουμ. Δεύτερον, οι γονείς που μίλησα, χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: Εκείνοι που το πολέμησαν αμέσως και εκείνοι που το άφησαν να περάσει μόνο του..Και στις δύο εκδοχές το αποτέλεσμα προφανώς είναι το ίδιο, δηλαδή το παιδί κάποια στιγμή μπαίνει πάλι σε πρόγραμμα. Το θέμα είναι το χρονικό διάστημα που χρειάζεται σε κάθε περίπτωση, που στην πρώτη είναι μερικές ημέρες/εβδομάδες και στη δεύτερη μερικοί μήνες/χρόνια (μέχρι 4 ετών μου είπε μια φίλη :shock:).

 

Κρατάω δύο σημεία από το κείμενο που πόσταρε προηγουμένως η Stap: http://www.askmoxie.org/2009/01/qa-18month-sleep-regression-redux.html . Πρώτον, λέει, θυμηθείτε τι έκαναν τα παιδιά σας στις προηγούμενες αντίστοιχες φάσεις που πέρασαν σαν μωρά και πώς τις ξεπέρασαν. Κι εγώ θυμήθηκα ότι από όταν γεννήθηκε ο μικρός, κοιμόταν αργά, μετά τις 11 και την ημέρα που έγινε 6 μηνών απλά κοιμήθηκε στις 8..! Μόνος του, χωρίς να κάνω εγώ κάτι, άλλαξε το πρόγραμμά του και έκτοτε κοιμόταν πάντα στις 8. Το δεύτερο σημείο είναι "Πόσο μας ενδιαφέρει να λύσουμε το πρόβλημα άμεσα ή όχι". Λοιπόν, αν κρίνω από το γεγονός ότι πάει ήδη ενάμισης μήνας που κοιμόμαστε μαζί και όλο αναβάλλουμε από Δευτέρα την "επιχείρηση κούνια", ε τότε μάλλον κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας :oops: (Και ο Θεός βοηθός!)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Η μικρή δεν είναι μαζί μου τώρα αλλά με τον μπαμπά της και τη γιαγιά (μαμά μου) για να την χαρει κι αυτός λιγάκι. Όταν είμαστε οι γονεις της στο σπιτι όλα μια χαρά κοιμάται και τρώει κανονικά. Όταν είναι με τη γιαγιά μόνη αρχίζουν τα όργανα... Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν είμαστε οι γονεις της στο σπιτι όλα μια χαρά κοιμάται και τρώει κανονικά. Όταν είναι με τη γιαγιά μόνη αρχίζουν τα όργανα... Θα δούμε.

 

Γεια σου Φωτεινή μου, συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω..Πιστεύω ότι με κάποιο τρόπο οι γιαγιάδες βάζουν το χεράκι τους, σίγουρα καλοπροαίρετα και πολλές φορές χωρίς να το καταλαβαίνουν. Το έχω προσέξει κι εγώ στον δικό μου αυτό, όταν τον αφήνω για ένα βράδυ στη μαμά μου, μετά μου έρχεται ξεσαλωμένος! Εν τω μεταξύ πώς πάτε στο θέμα του ύπνου;

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξάγρυπνες μανούλες έχω νεώτερα..Προχτές πήγαμε στον παιδίατρο για προγραμματισμένο ραντεβού, οπότε είχα την ευκαιρία να συζητήσω ξανά το θέμα του ύπνου. Ήταν πάλι κάθετος..Μου είπε ότι αυτή η τακτική που ακολουθώ δεν βοηθάει το παιδί γενικότερα και πρέπει να μάθουμε να επιβαλλόμαστε κτλ κτλ. .Όπως καταλαβαίνετε, ταρακουνήθηκα πάλι.

Το ίδιο βράδυ που γυρίσαμε σπίτι, τον κοίμισα στο διπλό και μετά τον έβαλα στο κρεβάτι του. Περιέργως δεν διαμαρτυρήθηκε και κοιμήθηκε σερί μέχρι τις 8:30. Το ίδιο έκανα και εχτές, μόνο που εχτές ξύπνησε στις 4:30 και ήρθε μόνος του στο κρεβάτι μας. Τότε όμως, ο άντρας μου επειδή είναι άρρωστος, για να μην τον κολλήσει, σηκώθηκε και πήγε στον καναπέ στο σαλόνι να κοιμηθεί. Τσουπ και ο μικρός από πίσω, κοιμήθηκε στον άλλο καναπέ.

Σήμερα το πρωί που το συζητάγαμε, είπαμε βρε μπας και ο μικρός ζητάει τον μπαμπά του που δεν τον βλέπει σχεδόν καθόλου, και γι' αυτό τα κάνει όλα αυτά;; (Φωτεινή ακούς;; :) ). Είπαμε λοιπόν να δοκιμάσουμε να τον κοιμίζει ο άντρας μου για μερικές μέρες μήπως δούμε βελτίωση..Έχω μεγάλη περιέργεια να δω αν τελικά αυτό ήταν που τον αναστάτωνε!

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λοιπόν εμένα πάει καλά με τον ύπνο απ'ότι μαθαίνω. Βλέπει τον μπαμπά της κι όλα μια χαρά. Βέβαια έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω στη γιαγιά τί θέλω εγώ να κάνει. Και στο φαγητό τους πίεσα όλους να τρωει με τον μπαμπά της γιατί με τη γιαγιά δεν... Η κόρη μου ειναι μπαμπάκιας και το ξέρουμε από την αρχή. Στον μπαμπα της μιλούσε στο τηλέφωνο, εμένα ούτε να με φτύσει. Δεν με πειράζει όμως. Υπάρχει περίπτωση να πάω στο ΣΚ να τους δω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι τα παμε μετριως προς χαλια. ειχε αρχισει να κοιμαται μεν στο κρεβατι μας αλλα να κοιμαται ευκολα μεσα σε 5 λεπτα, να μην ξυπναει μεσα στη νυχτα και να ξνακοιμαται το πρωι μετα το πρωινο γαλα. ειπα να παρω και κρεβατι να τον βαλω στο δωματι του, να κοιμαμαι διπλα του, να φευγω μολις κοιμηθει και να αρχισει να μαθαινει, αλλα...

το σαββατο ειχαμε ενα γαμο, τον αφησαμε σπιτι με τη μανα μου μονο για το γλεντι, και αρχισε το γλεντι. φτου και απο την αρχη. κοιμηθηκε αργα, ξυπνησε αγρια χαραματα, και χθες βραδυ δεν κοιμοταν με τιποτα. κουτουλουσε και πηγε 12 για να κοιμηθει και ξυπνησε στις 6¨30και δεν ξανακοιμηθηκε. αντε παλι να αρχισει να κοιμαται φυσιολογικα. τον εβαλα εν τω μεταξει στις 10:20 στο κρεβατι του ισα ισα επειδη τον αλλαξα και ειπα η δολια μανα να δοκιμασω να τον αφησω. αρχισε το κλαμα και σε 2 λεπτα κυριολεκτικα εκανε απιστευτο εμετο. και εγω τωρα χανω και την υπομονη μου με τοσες ωρες που τον κυνηγαω στο σπιτι και τοσες σκανταλιες που κανει και εξαντλουμαι και δεν μπορω να ειμαι παντα απιστευτα ηρεμη στον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξάγρυπνες μανούλες, γεια σου kourkoumpini..Σε είχα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες, ήθελα να σου απαντήσω νωρίτερα, αλλά όπως καταλαβαίνεις, είμαι ένα κουρέλι κάθε βράδυ.. Καλά, δεν το πιστεύεις πόσο σε καταλαβαίνω, περνάμε ακριβώς τα ίδια! :shock:

Κι εγώ χάνω την υπομονή μου, κι επειδή ακριβώς τη χάνω, έχω παραιτηθεί κάθε προσπάθειας. Ας μας πει κάποιος λοιπόν:

 

Πώς μπορείς να κοιμήσεις ένα παιδί που πολύ απλά δεν θέλει να κοιμηθεί;;; :confused::confused:

 

Απλά δεν γίνεται!!! Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό και απίθανο συνδυασμό, πιστέψτε με: Με κάγκελο, χωρίς κάγκελο. Μαζί του, δίπλα του, παραδίπλα του. Στο σαλόνι, στο δωμάτιο και τούμπαλιν. Με τραγούδια, με νανουρίσματα, με διαφημίσεις. Με κλάμα, με κουβέντα. Με γάλα, με χαμομήλι, με φαγητό. Με κούνιες, χωρίς κούνιες. Με το μπαμπά, με τη μαμά, με τη γιαγιά. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!

 

Κι εκεί που είχα τουλάχιστον σύμμαχο την κουμπάρα μου, που μεγάλωσε δύο παιδιά και μου έλεγε, φάση είναι θα περάσει, σήμερα με πήρε πανικόβλητη τηλέφωνο, ότι είδε σε ένα πρωινάδικο μια ηθοποιό να λέει ότι έχει φτάσει 3 χρονών το παιδί της κι ακόμα μαζί τους κοιμάται και να λάβω αμέσως μέτρα. :roll:

Και φτου κι απ' την αρχή εγώ, από τη μία να σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να φερθώ σκληρά στο παιδί μου, από την άλλη να θυμάμαι τα λόγια του παιδιάτρου που είπε "κάνεις κακό στο παιδί γενικότερα" και όοοολα αυτά ενώ σέρνομαι από την έλλειψη ύπνου. :mad:

Help!!!

 

Εσείς πώς πάτε;;;

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα,

μια φιλη μου ειχε αναλογο προβλημα και καταλαβε οτι το αγορακι της 16 μηνων δεν ηθελε ουτε κουνια ουτε κρεβατι γι αυτο εβαλε το στρωμα κατω στο πάτωμα και μαξιλαρια γυρω γυρω και απο τοτε κοιμαται ετσι! Παει βεβαια μερικες φορες στο δικο τους, αλλα σπάνια πλεον! Ειναι τωρα 25 μηνων...:)

Link to comment
Share on other sites

αααααααααα πολύ όμορφα!:rolleyes::rolleyes:ξενυχτάμε με κλάματα και κούνημα. Εσείς???

 

Πω πω ομορφιές..Άντε καλή δύναμη! :)

 

Κοριτσια καλημερα,

μια φιλη μου ειχε αναλογο προβλημα και καταλαβε οτι το αγορακι της 16 μηνων δεν ηθελε ουτε κουνια ουτε κρεβατι γι αυτο εβαλε το στρωμα κατω στο πάτωμα και μαξιλαρια γυρω γυρω και απο τοτε κοιμαται ετσι! Παει βεβαια μερικες φορες στο δικο τους, αλλα σπάνια πλεον! Ειναι τωρα 25 μηνων...:)

 

Το δοκίμασα κι αυτό, δεν έπιασε, αλλά ομολογώ ότι δεν επέμεινα κιόλας..Τι να πω, να το ξανακάνω και θα σας πω την εξέλιξη..Να δω τι άλλο θα κάνω βρε παιδιά, στα κεραμίδια θα ανέβω στο τέλος! :lol:

 

Να πω και κάτι άσχετο: "Στερνή μου γνώση να σ΄είχα πρώτα" και να μη δίναμε ένα κάρο λεφτά για κούνια, που στον ένα χρόνο αποδείχθηκε διακοσμητική. Μια απλή του ΙΚΕΑ αρκούσε τελικά...:evil:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι κορίτσια, είχατε καμία πρόοδο;;

Το σαββατοκύριακο είχα την ευκαιρία να μιλήσω με φίλους που έχουν κι εκείνοι παιδάκια, γι' αυτό το "φαινόμενο" των 18 μηνών.

 

Οταν ο μικρός μας γυρω στους 10 μηνες μας εκανε τις γνωστες τσιριτσαντζουλες με τον υπνο η παιδίατρος μας είχε πει οτι είναι φάση, να μην ενδώσουμε (κάτι που όμως δεν κάναμε όπως έχω γράψει και σε άλλο ποστ για το co0bedding), και οτι τα ίδια θα κάνει ξανά στους 18 μήνες. Η αλήθεια είναι οτι δοκιμάσαμε αρκετες μεθόδους τότε, και να πηγαινω δίπλα του και να τον φερνω στο κρεβατι μας και να κοιμαμαι στην αρχη μαζι του και μετα να τον πηγαινω στο κρεβατι του και να τον αφησω να κλάψει (το εκανα 2 βραδιές και ακομα εχω τυψεις) και κάποια στιγμή απλά ξαναβρήκε το προγραμμα του. Μόνος του. Εγώ το μονο που θα του πρσφέρω οταν ξαναχασουμε τη μπαλα με τον υπνο (είμαστε 17 μηνων) θα είναι την αγκαλιά μου γιατί προφαως κατι τους συμβαίνει και κλαινε μεσα στη νυχτα που ίσως εχει να κανει με την αναπτυξη τους και τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μονο που θα του πρσφέρω οταν ξαναχασουμε τη μπαλα με τον υπνο (είμαστε 17 μηνων) θα είναι την αγκαλιά μου γιατί προφαως κατι τους συμβαίνει και κλαινε μεσα στη νυχτα που ίσως εχει να κανει με την αναπτυξη τους και τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο.

 

Γεια σου nala μου, σε διάβασα και είμαι με ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά :D

Επειδή συμβαίνει εδώ και λίγες μέρες μόνο, είπα να περάσουν λίγες ακόμη μέχρι να ξαναγράψω - να μην το γρουσουζέψω κιόλας! - αλλά κορίτσια έχω καλά νέα:

Ο μικρός μπήκε πάλι σε πρόγραμμα...μόνος του!!! Ωωω ναι, κοιμάται πάλι (σχετικά) νωρίς, κατά τις 9:30 μέχρι το πρωί και το μεσημέρι 2:30 με 4, ωραιότατα :) Τον παίρνει ο ύπνος στο διπλό και τον μεταφέρουμε μετά στην κούνια του, αλλά δεν ξυπνάει κατά τη διάρκεια της νύχτας με κλάματα. Πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο και σιγά-σιγά θα αρχίσει να κοιμάται πάλι εξ' αρχής στην κούνια του..

 

Χαμογελάω λοιπόν με αυτό που είπε η nala, γιατί παρά τους φόβους που είχα - και έχω ακόμα - σχετικά με το αν η τακτική μας της υποχώρησης είναι σωστή, ακολούθησα το ένστικτό μου και νομίζω ότι έκανα καλά..Ο μικρός "πήρε το χρόνο του" (2 μήνες για την ακρίβεια) και τελικά επανήλθε :)

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υποτιμήσω τις συμβουλές των παιδιάτρων (τον δικό μας τον έχω θεό σε όλα τα άλλα θέματα), ούτε λέω ότι η τακτική της υποχώρησης μπορεί να εφαρμοστεί με επιτυχία σε όλα τα παιδιά. Απλά σε εμάς λειτούργησε, οπότε όσες μανούλες ταλαιπωρούνται ακόμα, ας την έχουν κι αυτή υπόψη τους..αυτό μόνο.:)

Επεξεργάστηκαν by marilou01
συντακτικό λάθος σορρυ :)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=marilou01;2223159.Ο μικρός "πήρε το χρόνο του" (2 μήνες για την ακρίβεια) και τελικά επανήλθε :)

Γεια σου marilou! Χαιρομαι που ξαναβρήκε το δρομο του το ζουζουνι σου. Παραδοξως και ο δικός μου 2 μηνες του κράτησε η ιστορια με τον υπνο...

Αντε τωρα πεσε κοιμησου και απολαυσε το οσο διαρκει!!!

Να σου ζησει το μπεμπακι σου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ nala, κι εσύ να χαίρεσαι τον μικρό σου :)

Για ύπνο από τώρα δεν πάω, αλλά τουλάχιστον άρχισα να απολαμβάνω και πάλι τις παλιές μου συνήθειες - νυχτερινό μαγείρεμα, σιδέρωμα κτλ κτλ :lol:

Κορίτσια έχετε πίστη, πού θα πάει, θα κοιμηθούν!! :D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγω τα χαιρια μας. ευτυχως μεσα σε δυο μερες ξανακοιμηθηκε κανονικα 8:30-9. αλλα εννοειεται στο κρεβατι μας. εχω πολλες μερες που προσπαθω να τον βαλω στο παρκο διπλα μας αλλα μολις παω να τον βαλω κλαιει και επιστρεφει στο κρεβατι μας.

 

το εκενευριστικο πλεον ειναι οτι 1) πρεπει να ειμαι μπαστακας διπλα του μεχρι να κοιμηθει βαθια και 2) οτι τρωμε το απιστευτο κλωτσιδι καθε βραδυ. απλωνεται καλα καλα, στριφογυριζει, μας κλωτσαει και μας στριμωχνει στο υπερδιπλο.

 

φοβαμαι να τον αφησω να ξυπνησει και να αρχισει να ουρλιαζει κλαιγοντας και πλεον φοβαμαι μη μου ξανακανει εμετο αποτο κλαμα και καθαριζω μεσα στη μαυρη νυχτα και τον μπανιαρω κτλ.

 

αςελπισουμε οτι θα παει στην κουνια του επιτελους.

αρχιζω ομως να πειθω και τον αντρα μου να παρουμε εστω μονο το στρωμα (για να μην υπαρχει κινδυνος να πεσει) και να τον βαλουμε στο δωματιο του, να ξαπλωνω διπλα του κανονικα για να κοιμηθει και να τον αφηνω στο δματιο του και οχι στο δικκο μας το κρεβατι.

Link to comment
Share on other sites

α επισης να πω οτι οταν τον ρωτησε η μανα μου "ποιο εινια το κρεβατι σου;" την πηγε στο δωματιο του και της εδειξε την κουνια του, οχι το κρεβατι μας. και σημερα που του λεει ο μπαμπας μας "θα κοιμηθεις στο κρεβατι σου η στο παρκο σημερα να κοιμηθουμε και εμεις επιτελους;" εκανε οτι δεν καταλαβε, αρχισε να κοιταει αλλου και να κανει οτι δηθεν ψαχνει τι θα φαει. καταλαβατε; κατα τα αλλα ελπιζω ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου kourkoumpini μου, σε διάβασα τις προάλλες κι έλεγα..βρε τι μου θυμίζει :rolleyes::)

 

το εκενευριστικο πλεον ειναι οτι 1) πρεπει να ειμαι μπαστακας διπλα του μεχρι να κοιμηθει βαθια και 2) οτι τρωμε το απιστευτο κλωτσιδι καθε βραδυ. απλωνεται καλα καλα, στριφογυριζει, μας κλωτσαει και μας στριμωχνει στο υπερδιπλο.

 

φοβαμαι να τον αφησω να ξυπνησει και να αρχισει να ουρλιαζει κλαιγοντας και πλεον φοβαμαι μη μου ξανακανει εμετο αποτο κλαμα και καθαριζω μεσα στη μαυρη νυχτα και τον μπανιαρω κτλ.

 

αςελπισουμε οτι θα παει στην κουνια του επιτελους.

αρχιζω ομως να πειθω και τον αντρα μου να παρουμε εστω μονο το στρωμα (για να μην υπαρχει κινδυνος να πεσει) και να τον βαλουμε στο δωματιο του, να ξαπλωνω διπλα του κανονικα για να κοιμηθει και να τον αφηνω στο δματιο του και οχι στο δικκο μας το κρεβατι.

 

Καλά, κι εγώ όταν λέω ότι ο δικός μου επέστρεψε σε πρόγραμμα, δεν εννοώ ότι ως δια μαγείας έγινε το μωρό που ήξερα..Πάλι ξαπλώνω δίπλα του στο διπλό, διαβάζουμε παραμύθι, τραγουδάμε (βλέπουμε διαφημίσεις για να πιει το γάλα...γκούχου γκούχου) και περιμένω να κοιμηθεί, απλά τουλάχιστον τώρα τον παίρνει ο ύπνος ευκολότερα και κοιμάται πιο φυσιολογικές ώρες. Σ' το λέω για να μην περιμένεις θαύματα :)

 

Το θέμα του εμετού το έχουμε κι εμείς, το έγραψα κιόλας στην αρχή, οπότε σε νιώθω απόλυτα..Είναι ο βασικότερος λόγος για τον οποίο η μέθοδος "cry it out" δεν μπορεί να δουλέψει στην περίπτωσή μας kourkoumpini μου. Απλά δεν μπορεί...

 

Είμαι κι εγώ της άποψης να μην γίνουν δραστικές αλλαγές στο δωμάτιο του μικρού, με καινούργια κρεβάτια κτλ, γιατί πιστεύω ότι θα πάνε χαμένα τα λεφτά, εποχές που είναι κιόλας..Και ο καναπές που του έβαλα, είδες τι έγινε, διακοσμητικός, και είναι και μες στη μέση και μου σπάει τα νεύρα. :rolleyes: Εγώ είχα κάνει μια απόπειρα και του έβαλα το στρώμα της κούνιας στο πάτωμα. Καν' το κι εσύ έτσι για αρχή να δεις αν θα δουλέψει.

 

α επισης να πω οτι οταν τον ρωτησε η μανα μου "ποιο εινια το κρεβατι σου;" την πηγε στο δωματιο του και της εδειξε την κουνια του, οχι το κρεβατι μας. και σημερα που του λεει ο μπαμπας μας "θα κοιμηθεις στο κρεβατι σου η στο παρκο σημερα να κοιμηθουμε και εμεις επιτελους;" εκανε οτι δεν καταλαβε, αρχισε να κοιταει αλλου και να κανει οτι δηθεν ψαχνει τι θα φαει. καταλαβατε; κατα τα αλλα ελπιζω ακομα...

 

χαχαχα μα είναι πανέξυπνα!! Και σίγουρα είναι πιο μπροστά από εμάς, το πιστεύω απόλυτα αυτό, πως ό,τι κάνουν το κάνουν με πλήρη συνείδηση..Εν τω μεταξύ, ιδέα μου είναι ή τα αγόρια την περνάνε αυτή τη φάση πιο "βαριά";;

 

Πώς είστε σήμερα; Είχατε καμιά βελτίωση;;

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

μαριλου μου, μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση οτι θα ξεχασουμε το κρεβατι μας και εγω και ο αντρας μου. ευτυχως κοιμαται 8:30-9 μεχρι τις 7 το πρωι αλλα αδυνατω να τον βαλω στο παρκο που ειναι διπλα μου στο κρεβατι. αμεσως μισοξυπναει. αλλες φορεςκοιμαται πιο ευκολα αλλες θελει περισσοτερη ωρα. αλλα στο κρεβατι μας. δεν ξερω, εχω απογοητευτει. περιμενω να φτασει τους 20 μηνες που εγραφε μια κοπελα οτι στρωνουν τα πραγματα. παντως εχει κανει κανονικη καταληψη και απλωνεται κανονικοτατα. του λεω κιολας "ελα παμε να πιουμε γαλα και να κοιμηθουμε" και παιρνει το δρομο για την κρεβατοκαμαρα, ανεβαινει στο κρεβατι μας και μια χαρα...

 

τουλχιστον να μπορουσα να τον βαλω στο παρκο:?. αλλα δεν μπορω

Link to comment
Share on other sites

kourkoumpini μια φίλη μου που πέρασε τα ίδια και το συζητούσαμε, μου είπε ότι έφερε στο δωμάτιό τους την κούνια και μόλις αποκοιμιόταν η μικρή της, την μετέφερε εκεί. Έτσι λέει, σιγά-σιγά την δέχτηκε πάλι την κούνια. Αν σου χωράει στο δωμάτιο, δεν το δοκιμάζεις κι αυτό;; Είσαι και έγκυος βρε κοριτσάκι, πρέπει να είναι πολύ πιο δύσκολο για σένα που κοιμάστε και οι τρεις..

 

Α! Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω: Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι, αλλά άρχισα να του δίνω πάλι το βραδινό γάλα με το μπιμπερό :oops: Το είχαμε κόψει από όταν χρόνισε ο μικρός, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως, αν πίνει έτσι το γάλα του, τον βοηθάει να χαλαρώνει περισσότερο..Και όντως, βοηθάει (μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια). Τώρα δεν ξέρω αν άνοιξα τον ασκό του Αιόλου και αρχίσουμε να έχουμε θέμα και με το μπιμπερό, για την ώρα πάντως προτεραιότητα για μένα έχει να κοιμάται καλά (κι εγώ καλύτερα :) )...

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ 19 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ; :|

Link to comment
Share on other sites

Εκοψες το μπιμπερο ε; δεν δυσκολευτηκες; εγω ουτε που το σκεφτηκα. με μπιμπερο πινει το γαλα κανονικα και τωρα του δωσαμε ποτηρακι με καλαμακι και πινει νερο αλλα και παλι ερχονται στιγμες που θελέι το μπιμπερο με το νερο.

 

αυτο με την κουνια το σκεφτηκα. αλλα η κουνια ειναι πολυ βαρια για να τη μεταφερουμε απο το ενα δωματιο στο αλλο. θελει λυσιμο και μεταφορα. ασε που εχω σκοπο να μετακινησω εκει το αλλο μωρο μολις σταματησει τα βραδινα ξυπνηματα για γαλα. τωρα σκεφτηκα και μια ακομα προοπτικη. να παρουμε το κρεβατι για το παιδικο και αμα δεν κοιμαται ο μικρος να πηγαινουμε να κοιμομαστε εμεις εκει. αλλα και αυτο δεν ξερω το κατα ποσο αποτελει λυση γιατι παλι θα εχει την ψευδαισθηση οτι κοιμαται σε μας. πρπει να μαθει να κοιμαται στο κρεβατι του και στο δωματιο του. αλλα δεν ξερω γιατι δυσκολευομαι τοσο αυτη τη φορα.

 

καλα αυτο με την κουνια του ειναι κορυφαιο. ξερειοτι εκει πρπει να κοιμαται ακι κανει το κοροιδο. παλι τον ρωτησε η μανα μου "που ειναι το κρεβατι σου;" και επειδη ημασταν μπροστα δεν εδειχνε, με κοιτουσε πονηρα. και οταν ειδε οτι δεν βλεπεω πηγε στην κουνια του. μετα σκας η δεν σκας;

Link to comment
Share on other sites

τον ιουνιο επρπε να παω στην οργανικη μου. τα μαζεψαμε και πηγαμε στο νησι και εκει ζοριστηκεμεν στο ξενο περιβαλλον και στο ξενο παρκακι αλλα κουτσα στραβα κοιμοταν, με δυσκολια αλλα κοιμοταν, γιατι ειχε μαθει να κοιμαται μονος του στην κουνια του.

 

οταν γυρισαμε αθηνα πηγε να κανει νουμερα στον υπνο, τον αφησα δυο μερες στην κουνια να κλαψει, εκλαψε απο 5 λεπτα και αρχισε παλι να κομαται κανονικα. ουτε εμετοι ουτε τιποτα. τωρα και που τον αφησα καποιες φορες, κλαιει 20+ λεπτα και τωρα εκανε και εμετο 2 φορες με το κλαμα, τη μια ασχετα, την δευτερη ομως κανονικα στην κουνια και γεμισε τον τοπο. οποτε δεν μπορω να το προσπαθησω ξανα οπως σου ειπα και πιο πανω σε αλλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...