Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts

Μπορει να υπαρχει κατι αναλογο αλλα δεν το βησκω.αρχισε η μικρη μου φετοσ παιδικο σταθμο και μου ειπαν οτι χριστουγεννα πασχα καλοκαιρι πληρωνω ενα ποσο για επιδοματα-πραγμα που δεν μου ειχε πει η υπευθηνη οταν πρωτοπηγα και αποφασισα οτι θα πηγαινει εκει η μικρη...Θελω να ρωτησω ειναι σταβταρ σε ολους τους παιδικους αυτο?δεν ρωτησα και αλλου γιατι εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο το μερος εκει αλλα εχω ακομα την απορια

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κανεις για τα επιδοματα??!!θελω απλα να διασταυρωσω αν ειναι σωστα αυτα που μου ειπαν οτι θα πληρωνω...στους δικους σας παιδικους δινετε μονο μηνιατικο η και εξτρα χριστουγεννα κλπ?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα ελεγα οτι πληρωνουμε ενα πολυ λογικο ποσο καθε μηνα για τις ωρες που τη πηγαινω.οταν ομως μου ειπαν οτι ειναι και 600,00 + ολο το χρονο θεωρησα οτι ειναι στανταρ σε ολους τους σταθμους-δεν ισχυει τελικα αυτο?Η' μηπως σε αλλους σταθμους συμπεριλαμβανονται στα μηνιαια διδακτρα και ερχεται μια η αλλη?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικό σταθμό που πάω τον γιό μου, δε μου ανέφεραν τίποτα περί επιδομάτων. Και τί εννοούν "επίδομα";

Επίδομα για ποιόν; Για τις δασκάλες; Δε μου φαίνεται λογικό.

Εμάς το μόνο που πας είπαν ότι θα πληρώσουμε επιπλέον είναι τα έξοδα για τις γιορτές που κάνουν, 28η, 25η, Χριστούγεννα, κλπ. Μήπως εννοούν κάτι τέτοιο;

Αλλά και πάλι τα 600 ευρώ είναι εξωφρενικά μεγάλο ποσό. Εμάς μας είπαν ότι είναι περίπου 250 ευρώ συνολικά όλα αυτά τα έξτρα, και πάλι πολλά μου φαίνονται.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον παιδικό σταθμό που πάω τον γιό μου, δε μου ανέφεραν τίποτα περί επιδομάτων. Και τί εννοούν "επίδομα";

Επίδομα για ποιόν; Για τις δασκάλες; Δε μου φαίνεται λογικό.

Εμάς το μόνο που πας είπαν ότι θα πληρώσουμε επιπλέον είναι τα έξοδα για τις γιορτές που κάνουν, 28η, 25η, Χριστούγεννα, κλπ. Μήπως εννοούν κάτι τέτοιο;

Αλλά και πάλι τα 600 ευρώ είναι εξωφρενικά μεγάλο ποσό. Εμάς μας είπαν ότι είναι περίπου 250 ευρώ συνολικά όλα αυτά τα έξτρα, και πάλι πολλά μου φαίνονται.

Αν επιτρεπεται ποσα πληρωνετε το μηνα?εμεις δινουμε 330,00 περιπου...τα 600,00 τα δινω εγω λεει σε δυο ή τρεις δοσεις...ειμαι ευχαριστημενη κατα τα αλλα αλλα και εμενα μου φαινεται κοροιδια.τια να κανω να τους το αναφερω?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να τους μιλήσεις. Στέλνω και τα δύο παιδιά μου σε παιδικό σταθμό και πληρώνω 820 ευρώ το μήνα. Δεν μου είπαν τίποτα για επιδόματα, μόνο για το κολυμβητήριο 45 ευρώ έξτρα το μήνα και ανάλογα αν θα πάρει μέρος στις εκδρομές του σταθμού το μεγάλο παιδί, το κόστος για τις εκδρομές (10 ευρώ παραπάνω). Βέβαια νόμιζα ότι τα έξοδα της εκδρομής συμπεριλαμβάνονταν στα μηνιαία δίδακτρα αλλά τελικά όχι.

Μου φαίνεται όντως κοροϊδία να πληρώσεις 600 ευρώ πάνω. Πιστεύω βέβαια ότι δεν θα το δεχτούν και άντε να βγάλεις άκρη.

glitterfy-flpbk29013718620134.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αναφέρεσαι σε δημοτικό παιδικό σταθμό??

 

Αν ναι, τότε ισχύει αυτό.

 

Τα Χρισοτύγεννα και το Πάσχα πληρώνεις παραπάνω για τα επιδόματα αδείας των δασκάλων (των συμβασιούχων? δεν είμαι σίγουρη).

Πάντως το ποσό δεν είναι στανταρ και εξαρτάται από το δήμο. π.χ. εμείς πριν από 2 χρόνια πληρώναμε 80 ευρώ τον μήνα και στις γιορτές επιπλέον 25 ευρώ.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

εμεις δινουμε 330,00 περιπου...

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αναφέρεσαι σε δημοτικό παιδικό σταθμό??

 

Καλησπερα.

Δεν μου πολυκολλανε αυτα τα 2...

330 σε δημοτικο???

 

Εγω δινω αυτο το ποσο μηνιαια σε ιδιωτικο, χωρις τιποτε εξτρα. Μονο ενα μικρο ποσο μου πηραν στην εγγραφη (80?) για γραφικη υλη (χειροτεχνιες κλπ, φανταζομαι...) & φυσικα ουτε για τις γιορτες που διοργανωνουν μου ζητησαν τιποτα...

 

Νομιζω οτι πρεπει να το κανεις θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δινω αυτο το ποσο μηνιαια σε ιδιωτικο, χωρις τιποτε εξτρα. Μονο ενα μικρο ποσο μου πηραν στην εγγραφη (80?) για γραφικη υλη (χειροτεχνιες κλπ, φανταζομαι...) & φυσικα ουτε για τις γιορτες που διοργανωνουν μου ζητησαν τιποτα...

 

Νομιζω οτι πρεπει να το κανεις θεμα...

 

Καπως σαν την Eli ηταν και στον δικο μας σταθμο (οταν πηγαινε ιδιωτικα)

 

Ακομα και στολες εκδηλωσεων και διαφορα για τις γιορτες να βαλω παλι 600 δεν φτανει.

54 ευρω το μηνα + τι στο καλο θα τα κανουν.

 

Δεν μου αρεσει ο τροπος τους. Προσελκυω τον "πελατη" με χαμηλη τιμη (λεμε τωρα) και μετα πραφ το αυξανω 54 ? το μηνα :evil::evil:

 

Αρχικα θα ζητουσα να μου πει γιατι διδονται αυτα τα χρηματα και μετα αν δεν καλυπτομουνα θα εκανα θεμα (που πιθανοτατα δεν θα καλυπτομουνα για 600?)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αναφέρεσαι σε δημοτικό παιδικό σταθμό??

 

Αν ναι, τότε ισχύει αυτό.

 

Τα Χρισοτύγεννα και το Πάσχα πληρώνεις παραπάνω για τα επιδόματα αδείας των δασκάλων (των συμβασιούχων? δεν είμαι σίγουρη).

Πάντως το ποσό δεν είναι στανταρ και εξαρτάται από το δήμο. π.χ. εμείς πριν από 2 χρόνια πληρώναμε 80 ευρώ τον μήνα και στις γιορτές επιπλέον 25 ευρώ.

 

Aν αυτό το πράγμα ισχύει το θεωρώ ΤΡΑΓΙΚΟ!

Είναι δυνατόν να καλύψω εγώ τα επιδόματα των δασκάλων; Απ'τη στιγμή που είναι υπάλληλοι του δήμου, να αναλάβει ο δήμος τις υποχρεώσεις αυτές! Όχι ο γονιός! ΈΛΕΟΣ!

Σε όσους σταθμούς έκανα αίτηση, τα δίδακτρα ήταν περίπου 80 ευρώ το μήνα για το 1ο παιδί και 50% έκπτωση στο 2ο.

Δεν είχαν πει τίποτα για επιδόματα...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου πάει σε ιδιωτικό σταθμό και πληρώνουμε το μηνιάτικό χ12 μήνες . Την δόση του Ιουλίου θα την δόσουμε ως " επίδομα " τα Χριστούγεννα και του Αυγούστου το Πάσχα. Γιατί οι δασκάλες είναι εργαζόμενες και πρέπει να πληρώνονται όλο το χρόνο ακόμα και στις διακοπές.

 

Μην εννοούν και σε σας κάτι τέτοιο ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικος σταθμος ειναι ιδιωτικοσ και δινω 300,00 το μηνα για 6 μερες και σχολικο?μηπως τελικα στους αλλους σταθμους τα βαζουν στα διδακτρα?Γιτι και εμενα μου φανηκε αρχικα πολυ οικονομικο το 330,00

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η κόρη μου πάει σε ιδιωτικό σταθμό και πληρώνουμε το μηνιάτικό χ12 μήνες . Την δόση του Ιουλίου θα την δόσουμε ως " επίδομα " τα Χριστούγεννα και του Αυγούστου το Πάσχα. Γιατί οι δασκάλες είναι εργαζόμενες και πρέπει να πληρώνονται όλο το χρόνο ακόμα και στις διακοπές.

 

Μην εννοούν και σε σας κάτι τέτοιο ?:confused:

Αυτο που λες μοιαζει με το δικο μου πολυ...απλα επειδη μου αρεσε πολυ και αρεσε και στη μικρη δεν το σκεφτηκα αμεσως να ρωτησω

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

mipws gnwrizete posa paidia orizei o nomos oti prepei na exei mia nipiagwgos se paidiko stathmo?

Σε αυτον που λεω καθε κοπελα εχει μονο 6 παιδακια-δεν ξερω βεβαια τι οριζει ο νομος

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Τον Ιούνιο που ψάξαμε για παιδικούς καταλήξαμε σε έναν που μας είχε πει πληρώνεις 10 μήνες και αν θες Ιούλιο και Άυγουστο πληρώνεις έξτρα. Σήμερα που γύρισε το παιδί από το σχολείο είχε μέσα γράμμα για τα δίδακτρα ότι Δεκέμβρη και Απρίλη πληρώνεις 2 δόσεις. Ενώ δεν μας είχε κάνει καμία αναφορά για αυτό. Το θέμα είναι ότι πληρώσαμε και την εγγραφή και τον Σεπτέμβρη και αισθανόμαστε κορόιδα και δεν ξέρω πως να τους κυνηγήσω. Εσείς πληρώνετε το μηνιαία ποσό x12 μήνες και είναι κλειστό μόνο τον Αύγουστο?

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...