Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts

Γέννησα πριν δύο χρόνια ένα πανέμορφο κοριτσάκι με κ.τ. ξεκίνησα από τα 53 κιλά και πήρα συνολικά 26! τα έχασα όλα σε 4 μήνες αλλά η κοιλιά μου δεν έλεγε να φύγει με τίποτα..ακόμη και μετά από 1μιση χρόνο όλοι με ρωτούσαν αν είμαι έγκυος σε καθημερινη βάση...περιφέρεια μέσης 95!!!ψυχολογία 0!ψάχνοντας λίγο ανακάλυψα ότι είχα διάσταση κοιλιακών ένα πρόβλημα που οι περισσότερες γυναίκες το έχουν μετά την εγκυμοσύνη αλλά κανένας γιατρός δεν το επισημαίνει γιατί ουσιαστικά το θεωρούν ''αισθητικό''. το κυνήγησα πολύ αλλά όλοι μου έλεγαν ότι μόνο με πλαστική διορθώνεται και να σταματήσω να κουράζομαι και να αγχώνομαι γιατί στο κάτω κάτω έγινα μάνα και μάνα σημαίνει κοιλιά:shock:

Ξαφνικά ένας φίλος μου ανοίγει γυμναστήριο και μου λέει δεν έρχεσαι να δοκιμάσεις πιλάτες??? Κορίτσια ....άλλαξε η ζωή μου όλη!!!

Μέσα σε δύο μόλις μήνες έγινα άλλος άνθρωπος..έχασα 6 πόντους από τη μέση / κοιλιά (έφτασα αισίως 89 πόντους και συνεχίζω) και το κυριότερο έκλεισε σχεδόν τελείως η διάσταση κοιλιακών...και όλα αυτά με μια ωρίτσα δύο φορές την εβδομάδα..

Πραγματικά, δώστε το χρόνο στον εαυτό σας (το ξέρω είναι δύσκολο, όλες τρέχουμε ολημερίς) αλλά το ότι γίναμε μάνες δε σημαίνει ότι πάψαμε να είμαστε γυναίκες...

 

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην προσπάθεια, πρώτα απ' όλα! Πες μου γιατί μ' ενδιαφέρει: η κοιλιά σου ήταν πλαδαρή ή φουσκωμένη; και φούσκωνε/ξεφούσκωνε σαν μπαλόνι μέσα στη μέρα;

 

Εγώ έχω πάθει αυτό το τελευταίο και το παλεύω με κοιλιακούς, αλλά όταν φουσκώνεις (υποψιάζομαι λόγω άγχους) τι να κάνεις; Πιλάτες έκανα για 1-2 χρόνια σε συνδυασμό με yoga (μέχρι και 5 φορές την εβδομάδα yoga σε συνδυασμό με 1-2 πιλάτες) και ήταν πραγματικά πολύ καλή γυμναστική.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ παιδεύομαι...

Πάντα είχα τα κιλάκια μου, αλλά στην εγκυμοσύνη πήρα 10 κιλά (γέννησαν πριν 8 μήνες), και αμέσως έχασα τα 8.

Υπολόγισα ότι θα έφευγαν & τα υπόλοιπα 2 με τον καιρό.

Μάταια όμως, παρόλο που θηλάζω, όχι μόνο δεν τα έχασα, αλλά φορτώθηκαν άλλα 2!!!

 

Το βασικό μου θέμα είναι ότι η κοιλιά μου έχει γίνει... πατσοκοιλιά...

Είναι πλαδαρή & με στεναχωρεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πιλάτες μόνο..για τη χαλάρωση, το φούσκωμα , τα πάντα όλα..μετά την πρώτη εγκυμοσύνη έφτασα να κάνω γράμμωση. οκ ήμουν και γυμνασμένη.τώρα ξανάρχισα δύο χρόνια μετά τη δεύτερη..

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην προσπάθεια, πρώτα απ' όλα! Πες μου γιατί μ' ενδιαφέρει: η κοιλιά σου ήταν πλαδαρή ή φουσκωμένη; και φούσκωνε/ξεφούσκωνε σαν μπαλόνι μέσα στη μέρα;

 

Εγώ έχω πάθει αυτό το τελευταίο και το παλεύω με κοιλιακούς, αλλά όταν φουσκώνεις (υποψιάζομαι λόγω άγχους) τι να κάνεις; Πιλάτες έκανα για 1-2 χρόνια σε συνδυασμό με yoga (μέχρι και 5 φορές την εβδομάδα yoga σε συνδυασμό με 1-2 πιλάτες) και ήταν πραγματικά πολύ καλή γυμναστική.

 

Η κοιλιά μου ήταν φουσκωμένη σαν μπαλόνι..ξυπνούσα καλά και με την πρώτη μπουκιά που έβαζα στο στόμα μου γινόμουν...να σκάσω!η κοιλιά ξεκινούσε ακριβώς κάτω από το στήθος..το έλεγα στη γυναικολόγο μου ότι δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό αυτό και μου έλεγε ότι φυσικά και είναι φυσιολογικό..παιδί έκανες! Πήγα μέχρι και σε γαστρεντερολόγο και ανακάλυψα ότι είχα έλκος (για να σε καλύψω στο θέμα του άγχους) το οποίο προκαλεί φουσκώματα ανεξήγητα (για ψαξτο λίγο)..η θεραπεία για το έλκος με βοήθησε να ''ξεφουσκωσει'' το πάνω μέρος της κοιλιάς, οπότε τώρα παλεύω με το κάτω λίγο ξεχειλωμένο μέρος!!!! να σε ενημερώσω ότι αν έχεις διάσταση κοιλιακών Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Ο Ν Τ Α Ι οι κλασικοι κοιλιακοί..θα φουσκώσεις χειρότερα και θα μεγαλώνει η κοιλιά αντί να μαζεύει..θελει ειδικές ασκήσεις αναπνοής κυρίως γι αυτό και προτείνω πιλάτες (επίσης βοηθάει και με το άγχος πάρα πολύ, εσύ που έκανες παλιότερα θα το ξέρεις καλύτερα)..ελπίζω να σε κάλυψα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη συμβουλή σας!!!

Γέννησα δίδυμα πριν 1,5 χρόνο περίπου και παρόλο που μου έχουν μείνει 3 κιλά η κοιλία μου είναι τεράστια, πλαδαρή και με μπόλικο στομάχι. Σαν άντρας, ένα πράγμα... μπυρόκιλα θα τα λέγαμε...

Εντάξει δεν ήμουν αδύνατη πριν την εγκυμοσύνη, αλλά το σώμα μου ήταν μια χαρά, με μεσούλα και γυμνασμένη.

Τώρα?????

Τι κάνουμε?????

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γιόγκα βοηθάει καθόλου??? Το κολυμβητήριο πάντως μέχρι στιγμής δεν...

Σίγουρα βοηθάει η γιόγκα. Γέννησα πριν από 10 μήνες και ξεκίνησα γιόγκα πριν από 3 μήνες. Έχω δει βελτίωση στην κοιλιά και κυρίως όμως μεγάλη αλλαγή στο σώμα. Παρόλο που έχω χασει τα κιλά που πήρα δεν μου έκαναν τα ρούχα μου. Σιγά σιγά κάποια παντελόνια έχουν αρχίσει να κουμπώνουν! Οπότε σε μένα βοήθησε αρκετά! Δε χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βοηθάει η γιόγκα. Γέννησα πριν από 10 μήνες και ξεκίνησα γιόγκα πριν από 3 μήνες. Έχω δει βελτίωση στην κοιλιά και κυρίως όμως μεγάλη αλλαγή στο σώμα. Παρόλο που έχω χασει τα κιλά που πήρα δεν μου έκαναν τα ρούχα μου. Σιγά σιγά κάποια παντελόνια έχουν αρχίσει να κουμπώνουν! Οπότε σε μένα βοήθησε αρκετά! Δε χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις!

 

Κάθε πότε κάνεις? Σκεφτόμουν να πηγαίνω 2 φορές τη βδομάδα hatha yoga... και φυσικά αρχίζω σαν αρχάρια...;)

Μήπως κάποια άλλη yoga πιο δυνατή??

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω για πιλάτες και yoga και γενικά ότι κάνουμε είναι καλό. Αυτό που έκανα εγώ είναι ένα τεστ μεταβολισμού και βρήκα ποιες τροφές με φουσκώνουν και δεν μπορώ να τις μεταβολίσω εύκολα. Δεν τις αποκλείω από τη διατροφή αλλά τις μείωσα 50%. Εάν ψάξετε σε προσφορές μέσω κουπονιών πχ golden deals κλπ θα βρείτε πολύ οικονομικές. Έκανε και ο συζυγος μαζί και ανακαλύψαμε πράγματα που τελικά μας ενοχλούσαν και τώρα είμαστε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Η διάσταση κοιλιακών δεν διορθώνεται παρα μόνο χειρουργικά γιατι έχει σχιστεί η περιτονία που κρατάει τον ορθό κοιλιακό.

 

Αν είχατε μεγάλη κοιλια και διορθώθηκε με γυμναστική δεν ήταν διάσταση αλλά κάτι άλλο....

 

Το πιλάτες ειναι σαφώς πιο εστιασμένο στην περιοχή παρα η γιόγκα αλλά και μην την γιόγκα θα δείτε διαφορά.

 

Εγω πάντως που έπαθα μεγάλη ζημια από την πρώτη εγκυμοσύνη και ειναι και διάσταση και ομφαλοκοίλη και χαλάρωση δέρματος και είμαι και δασκάλα γιόγκα θα το διορθώσω το θεμα χειρουργικά εντός ολίγου τώρα που τελειώσαμε με θηλασμούς κτλ.:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοιλιά μου ήταν φουσκωμένη σαν μπαλόνι..ξυπνούσα καλά και με την πρώτη μπουκιά που έβαζα στο στόμα μου γινόμουν...να σκάσω!η κοιλιά ξεκινούσε ακριβώς κάτω από το στήθος..το έλεγα στη γυναικολόγο μου ότι δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό αυτό και μου έλεγε ότι φυσικά και είναι φυσιολογικό..παιδί έκανες! Πήγα μέχρι και σε γαστρεντερολόγο και ανακάλυψα ότι είχα έλκος (για να σε καλύψω στο θέμα του άγχους) το οποίο προκαλεί φουσκώματα ανεξήγητα (για ψαξτο λίγο)..η θεραπεία για το έλκος με βοήθησε να ''ξεφουσκωσει'' το πάνω μέρος της κοιλιάς, οπότε τώρα παλεύω με το κάτω λίγο ξεχειλωμένο μέρος!!!! να σε ενημερώσω ότι αν έχεις διάσταση κοιλιακών Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Ο Ν Τ Α Ι οι κλασικοι κοιλιακοί..θα φουσκώσεις χειρότερα και θα μεγαλώνει η κοιλιά αντί να μαζεύει..θελει ειδικές ασκήσεις αναπνοής κυρίως γι αυτό και προτείνω πιλάτες (επίσης βοηθάει και με το άγχος πάρα πολύ, εσύ που έκανες παλιότερα θα το ξέρεις καλύτερα)..ελπίζω να σε κάλυψα!!

 

Μη μου λες τέτοια... θα το κοιτάξω, ευχαριστώ για την ιδέα.

Πάντως τώρα που έκοψα το πολύ πράσινο τσάι (έπινα 2 κούπες τουλάχιστον τη μέρα) νομίζω πως έχω λιγότερα φουσκώματα. Μήπως έφταιγε κι αυτό...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η διάσταση κοιλιακών δεν διορθώνεται παρα μόνο χειρουργικά γιατι έχει σχιστεί η περιτονία που κρατάει τον ορθό κοιλιακό.

 

Αν είχατε μεγάλη κοιλια και διορθώθηκε με γυμναστική δεν ήταν διάσταση αλλά κάτι άλλο....

 

Το πιλάτες ειναι σαφώς πιο εστιασμένο στην περιοχή παρα η γιόγκα αλλά και μην την γιόγκα θα δείτε διαφορά.

 

Εγω πάντως που έπαθα μεγάλη ζημια από την πρώτη εγκυμοσύνη και ειναι και διάσταση και ομφαλοκοίλη και χαλάρωση δέρματος και είμαι και δασκάλα γιόγκα θα το διορθώσω το θεμα χειρουργικά εντός ολίγου τώρα που τελειώσαμε με θηλασμούς κτλ.:roll:

 

η διάσταση κοιλιακών που είχα ήταν διαπιστωμένη από γιατρούς, δεν ήταν ένα συμπέρασμα που έβγαλα μόνη μου αυθαίρετα...όντως όλοι οι γιατροί υποστηρίζουν ότι μόνο χειρουργικά επιλύεται το θέμα..παρόλα αυτά εγώ σώθηκα με πιλάτες! μπορεί σε κάποιον άλλον να μη λειτουργήσει..πάντως για το δικό μου σώμα ήταν η λύση που έψαχνα! Αν είχα και εγώ προβλήματα με ομφαλοκοίλη θα το έκανα εννοείται το χειρουργείο..

Link to comment
Share on other sites

εαν η διασταση ειναι λογική και δεν πετάει όταν κάθεσαι ίσια δεν έχεις λόγο να το φτιάξεις, και η μαμα μου έχει, φαινεται οταν κάνει κάμψη πίσω. Συμφωνώ οτι το πιλάτες κάνει θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα... σε λιγες μερες γενναω.... εχω πάρει λιγα κιλά (ουτε 10 ) κοιλια εγκυμοσυνης αργησε να φανεί(στον 7ο μηνα αρχισα να κανω) αλλα 8 με 9 μερα με τη μερα μεγαλωνε. Δεν ειναι τεράστια αλλα ουτε και μικρή. Με ολα αυτα που διαβαζω εδω απογοητευομαι... νομιζα οτι η κοιλια φευγει μαζι με τα κιλα. Αλλα εδω διαβαζω οτι σχεδον ολες χασατε τα κιλα σχετικα γρήγορα αλλα η κοιλια παραμένει... :'( και οτι πηγα σημερα στα μαγαζια και χαζευα σορτσακια κ φορεματακια να τα φοραω σ εναν μηνα απο τωρα.. χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα 13 κιλά στη 2η εγκυμοσύνη! Γέννησα 1/4 και ως τωρα εχω χάσει τα μισα κιλά μόνο και η κοιλιά μου είναι σχεδόν επίπεδη! Κι εμένα άργησε να φανεί η κοιλιά μου στην εγκυμοσύνη! Με το καλόοοοοοοοοοο!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πηρα 13 κιλα συνολικα τα οποια χαθηκαν όλα σχεδόν αμεσως ,,,η κοιλια εφυγε πρωτη,,μεσα στο μηνα ηταν ξανα επιπεδη και γραμμωμενη αλλα εκανα-κανω από 15 χρονια γυμναστικη αλλα και σε φιλες που δεν γυμναζονταν το ιδιο παρατηρησα,,παιζει όμως πολύ ρολο η προηγουμενη κατασταση του σωματος στη χαλαρωση,,από ότι διαβαζω μια χαρα θα εισαι μην ανησυχεις καθολου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γυμνάζουν καθημερινα πριν μεινω έγκυος(απο 6 ετων ασταμάτητα) Τώρα στην εγκυμοσύνη καθόλου... τα κιλα που πηρα ειναι σχεδον ολα η κοιλιά μου.... ωρες ωρες νιωθω οτι θα εκραγεί!! Σε κανενα μηνα θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα στην εγκυμοσύνη 25 κιλά αλλά ευτυχώς τα εχασα όλα αμέσως

σε 4 μήνες με τον θηλασμό δεν εχει μείνει τίποτα ευτυχώς

υπομονή όμως δεν προκειται και σε σας να μείνουν κιλά που θα πάνε θα χαθούνε μπορεί να εχει κολλήσει και λίγο ο μεταβολισμός συμβαίνει συχνά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Άδικα φοβόμουν...! Γυρισα απο το μαιευτήριο με μείον 6 κιλα μετα απο δυο μερες εχασα αλλο ενα κ μου μενουν δυο κιλακια (γεννησα το προηγούμενο Σάββατο) κοιλια δεν μου εχει μεινει σχεδόν καθολου απλα ειναι πεσμενη...

Link to comment
Share on other sites

Άδικα φοβόμουν...! Γυρισα απο το μαιευτήριο με μείον 6 κιλα μετα απο δυο μερες εχασα αλλο ενα κ μου μενουν δυο κιλακια (γεννησα το προηγούμενο Σάββατο) κοιλια δεν μου εχει μεινει σχεδόν καθολου απλα ειναι πεσμενη...

 

Να σου ζήσει!!! Και μαμά και κορμάρα!!! Μπράβο!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...