Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;


Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;  

1.708

  1. 1. Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;

    • Ναι, θεωρώ ότι είναι καλύτερο από τα μωρομάντηλα.
    • Όχι, χρησιμοποιώ μωρομάντηλα συνέχεια και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
    • Ανάλογα με το αν βρίσκομαι σπίτι ή όχι , σε εξωτερικούς χώρους καθαρίζω το μωρό με μωρομάντηλα.


Recommended Posts

Κορίτσια τώρα πια που είμαστε κοντά δέκα μηνών, εδώ και αρκετές εβδομάδες, μη σας πω σχεδόν μήνες, το κάνουμε μόνο με μωρομάντηλα. Δεν κάθεται στο νιπτήρα με τίποτε. Στη μπανιέρα τον βάζουμε μόνο για μπάνιο. Ειναι πια ολόκληρο παιδί, ασήκωτος, και πολυ πολυ δυνατός, αδύνατο να τον τιθασεύσεις! Μονο ξάπλα την παλευουμε να τον έχουμε, του βαστάμε τα ποδαράκι και...μωρομάντηλα κι άγιος ο Θεός!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Πρώτα καθαρίζουμε τα πολλά κακάκια με μωρομάντηλα και στη συνέχεια πλενόμαστε με καθαρό νεράκι και σαπουνάκι.Επειδή είμαστε ήδη 10500 κιλά και 75 πόντους ύψος είναι αδύνατον για τη μέση της μαμας να πλυθούμε στο νιπτήρα.Γι αυτό έχουμε ειδικες πετσετούλες και σφουγγαράκι για την ευαίσθητη περιοχή,ξαπλώνουμε ωραιότατα στην αλλαξιέρα μας που μας αρέσει κιόλας,απλώνουμε τις πετσέτες κάτω από τον ποπό μας και πλενόμαστε με το σφουγγαράκι μας..τώρα μπορεί να κάνουμε λίγο χάλια το μπάνιο γιατί και η πετσέτα δεν απορροφά πάντα όλα τα νερά αλλά τουλάχιστον πλενόμαστε καλά...μετά παίζουμε λίγο χωρις πάνα και αεριζόμαστε και όλα μια χαρά...όταν είμαστε έξω αναγκαστικά καθαριζόμαστε με μωρομάντηλα αλλά δεν βάζουμε κρέμα συγκάματος ποτέ πάνω από αυτά....

Ψηφίσαμε το τρία λοιπόν.. :)[/Q

εμενα ειναι 13 κιλα και 90 ποντους ομως τον πλενω στον νιπτηρα παντα....τα μωρομαντηλα τα εχω μονο για ωρα αναγκης οταν ειμαστε εκτος....

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 13 κιλα και 90 ποντους ομως τον πλενω στον νιπτηρα παντα....τα μωρομαντηλα τα εχω μονο για ωρα αναγκης οταν ειμαστε εκτος....

 

Εμένα είναι 10,5 κιλά και 82 πόντους και πάντα πλενόμαστε στο νιπτήρα, έχω ένα πακέτο μωρομάντηλα στην τσάντα εξόδου βέβαια για όταν είμαστε εκτός σπιτιού αλλά δεν έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής να τα χρησιμοποιήσουμε.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου είναι 14 μηνών και 11,8 κιλά. Τον καθαρίζω με μωρομάντηλα όταν η πάνα έχει μόνο τσίσα. Όταν κάνει κακά τον καθαρίζω πάλι με μωρομάντηλα και μετά στον νιπτήρα με σαπούνι. Αν το παιδί είναι βαρύ μπορεί κανείς να το πλύνει όρθιο στην μπανιέρα. Αυτό κάνει η αδελφή μου στον γιο της που είναι 20 μηνών.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δε χρησιμοποίω μωρομάντιλα.Είναι σχεδόν 15 μηνών και 15 ημερών νοσηλέυτηκε με ουρολοίμωξη οπου οι γιατροί μας συμβούλευσαν να τ αποφεύγουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο δικός μου είναι 14 μηνών και 11,8 κιλά. Τον καθαρίζω με μωρομάντηλα όταν η πάνα έχει μόνο τσίσα. Όταν κάνει κακά τον καθαρίζω πάλι με μωρομάντηλα και μετά στον νιπτήρα με σαπούνι. Αν το παιδί είναι βαρύ μπορεί κανείς να το πλύνει όρθιο στην μπανιέρα. Αυτό κάνει η αδελφή μου στον γιο της που είναι 20 μηνών.

καλυτερα να αποφευγεις τα μωρομαντηλα...δεν ειναι οτι καλυτερο για το μωρο!βαμβακι με χλιαρο νερο συστηνουν συνηθως...δοκιμασε το!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 12 μηνών και 9 ημερών..και 11,780 κιλά. Μέχρι τώρα αν έχουμε μόνο τσιτσα αλλάζουμε απλά την πάνα...αν τώρα έχουμε κάτι άλλο....τον καθαρίζω με μωρομάντηλα και βουρ για πλύσιμο ...τον κρατάω στο χέρι μου όπως όταν ήταν μωράκι αλλά τον πλένω στην μπανιέρα γιατί όπως καταλαβαίνεται δεν χωράμε πια....Αλλά...επειδή τον προσέχει μια κοπελία στο σπίτι και φοβάμαι μήπως της πέσει ....λόγω ότι είμαστε λίγο ζωηρούληδες....της έχω πεί να τον καθαρίζει καλά με μωρομάντηλα και μόλις γυρνάω εγω απο την δουλεία τον πλένω...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 months later...

νερακι και σαπουνακι εντος σπιτιου!

μωρομαντηλα εκτος σπιτιου!

με αυτη την πρακτικη μονο 2 φορες εχει κανει συγκαμα μεχρι τωρα (σε 3 χρ μεσα)..βεβαια το ενα ηταν καλο καλο και δεν υποχωρησε ευκολα...να πω την αληθεια χρειαστηκε να δω γιατρο αλλα μαλλον ηταν τυχαιο η εφταιγαν οι πολλες διαρροιες που ειχαν προηγηθει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τη βοήθεια σας σας παρακαλω... Εχω ενα μικρο μωράκι 38 ημερών. Θηλαζει συνεχεια με αποτέλεσμα η κοιλιτσα του να ειναι πάντα γεμάτη. Οταν τον αλλάζω κάθε 2-2,5 ωρες εχουμε και απο τα δυο. Αν του κανω μπανακι τοπικά θα μου κανει εμετο- οχι γουλιεσ- όσο καλα κι αν εχει ρευτει. Οπότε βολευομαστε με βαμβσκι και νερο και το βράδυ μπάνιο. Μήπως το εχει περάσει καμια σας να μου δώσει καποια ιδέα πως μπορω να τον φροντισω καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

πλενω το μωρο μου σε καθε αλλαγη πανας...!!!οτι και αν κανει ,με χλιαρο νερο και παιδικο σαπουνι ...η παιδιατρος μου ειπε να σταμματησω οταν πλεον θα ειναι μεγαλη και θα καταλαβαινει να το κανει μονη της(δλδ οταν θα χρησιμοποιει μονη της το μπανιο και δεν θα φοραει πανες)ετσι μου ειπε θα γλυτωνει συγγάματα και ουρολοιμωξεις κλπ..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν εχω και μεγαλη πειρα γιατι ειμαστε μονο 45 ημερων αλλα εχουμε κανει ηδη τις βολτουλες μας και επισκεψεις μας.στο σπιτι πλυσιμο παντα με νερακι και σαπουνακι.σε εξωτερικο χωρο ειχαμε χρησιμοποιησει μια φορα μωρομαντηλα αλλα οταν ειμασταν σε σπιτι φιλων την επλυνα στον νιπτυρα οπως κανουμε σπιτι μας.θα προσπαθησω οσο μπορω να μην χρειαστει να χρησιμοποιησω μωρομαντηλα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ειμαστε 2,5 μηνων και δεν εχουμε βγει εξω (εκτος από βολτες που γυρναμε σχετικα γρηγορα στο σπιτι και ελεγχουμε την πανα) πχ σε καφε παρα μόνο σε φιλικα σπιτια. Και στο σπιτι μας και στα φιλικα σπιτια πλενομαστε κατω από τον νιπτηρα ειτε εχουμε κακακια ειτε μονο ουρα. Τα βραδια,.όμως, που ξυπναει για θηλασμο τσεκαρω την πανα. Αν εχει λερωθεί χρησιμοποιώ βαμβακι με χλιαρο νερό και την καθαριζω για να μην ξυπνησει εντελως. Μωρο μαντηλα δεν εχω χρησιμοποιησει ακομη στις εξοδους αλλα σκέφτομαι ότι αν πχ μεγαλωσει και ειμαστε εξω σε ένα εστιατοριο αναγκαστικα θα τα χρησιμοποιησω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Argini υπαρχουν καλα μωρο μαντήλα που έχουν 99,9% νερό ειναι τελεια για εξόδους!!

 

Ευχαριστω για την πληροφορια! Δεν το ήξερα...με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα καποια που λεγονται waterwipes και όντων είναι όπως τα περιγραφεις!! Αναρωτιέμαι αν μπροω να τα βρω εδώ...διαφορετικα εχω πολλους φιλους στην αγγλια αυτή τη στιγμη! Θα τους τα παραγγειλω!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορια! Δεν το ήξερα...με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα καποια που λεγονται waterwipes και όντων είναι όπως τα περιγραφεις!! Αναρωτιέμαι αν μπροω να τα βρω εδώ...διαφορετικα εχω πολλους φιλους στην αγγλια αυτή τη στιγμη! Θα τους τα παραγγειλω!!

 

Ναι μπράβο αυτά ειναι και εγω παίρνω μεγάλες κούτες απο Αμαζόν μπορει να στέλνουν και ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μέχρι να σαραντήσει τον έπλενα κάθε φορά ευλαβικά, μέρα και νύχτα. Μετά χαλάρωσα λίγο και άρχισα να χρησιμοποιώ μωρομάντηλα όποτε είχε κατουρηθεί μόνο και πλύσιμο με σφουγγαράκι όταν λερωνόταν.

Διάβασα όμως πρόσφατα σε άλλο θέμα πως είναι πολύ κακός συνδυασμός τα μωρομάντηλα με την κρέμα αμέσως μετά και αγχώθηκα, οπότε ξαναγύρισα στο πλύσιμο - μόνο έξω πια για ώρα ανάγκης σκέτο μωρομάντηλο!

 

υγ σκέφτηκα και τον εαυτό μου... και να χρησιμοποιήσω μωρομάντηλο θέλω οπωσδήποτε να πλυθώ μετά, δε μου αφήνει ευχάριστη αίσθηση.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι να σαραντήσει την έβαζα κάτω από τρεχούμενο νερό γιατί μπορούσα να την κρατάω μόνη μου με ασφάλεια στα χέρια μου.Τώρα έξι μηνών είναι 9 κιλά και είναι αδιανόητο να την πλύνω έτσι για τα δικά μου κυβικά.

Οπότε έχω ένα λεκανάκι με νερό και μικρά πετσετάκια μιας χρήσης για αυτή τη δουλειά.Την πλένω με αυτά ξαπλωμένη και έτοιμη.Σταμάτησα να βάζω και κρέμες με μανία.Μόνο μια φορά την ημέρα όταν είναι λίγο πιο κόκκινο το δέρμα και συνήθως έχει ζέστη.

Για έξω όμως που βάζω μωρομάντηλα αυτό που είπε η babycute ακούγεται πολύ καλό.Θα τα ψάξω και γω αυτά με βάση το νερό;)

Link to comment
Share on other sites

Και γω κορίτσια πλεον όταν πάμε τουαλέτα μόνο με μωρομάντηλα και μπανάκι το βράδυ! Όταν ήταν μικρούλης τον έπλενα συνέχεια, μεγαλώνοντας στην αλλαγή της πάνας τον καθάριζα με μωρομάντηλα εκτός από τις φορές που γινόταν χαμός (είτε τσίσα είτα κακά).

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι να σαραντήσει την έβαζα κάτω από τρεχούμενο νερό γιατί μπορούσα να την κρατάω μόνη μου με ασφάλεια στα χέρια μου.Τώρα έξι μηνών είναι 9 κιλά και είναι αδιανόητο να την πλύνω έτσι για τα δικά μου κυβικά.

Οπότε έχω ένα λεκανάκι με νερό και μικρά πετσετάκια μιας χρήσης για αυτή τη δουλειά.Την πλένω με αυτά ξαπλωμένη και έτοιμη.Σταμάτησα να βάζω και κρέμες με μανία.Μόνο μια φορά την ημέρα όταν είναι λίγο πιο κόκκινο το δέρμα και συνήθως έχει ζέστη.

Για έξω όμως που βάζω μωρομάντηλα αυτό που είπε η babycute ακούγεται πολύ καλό.Θα τα ψάξω και γω αυτά με βάση το νερό;)

 

Supergirl77 όσο για αυτή την αίσθηση που λες που αφήνουν τα μωρομάντηλα τα κοινά συμφωνώ απόλυτα το σκεφτόμουν τις προάλλες...

Link to comment
Share on other sites

στα κακα την πλενω παντα εκτος κι αν ειμαστε καπου που είναι αδυνατον να το κανω,,,στα τσισακια συνηθως με μωρομαντηλα την κανω,,,,και κρεμα βαζω 1 η 2 φορες την ημερα το πολύ(κι αυτό σπανια),,,,δε βρισκω το λογο για την κρεμουλα αν δεν εχει θεμα το παιδι,,,,δεν εχουμε συγκαει ποτε ουτε καν εχουμε κοκκινισει....

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εμένα χρονίζει σε 3 εβδομάδες & εξακολουθώ να την πλένω σε κάθε αλλαγή πάνας.

Με νεράκι αν έχουμε μόνο τσισάκια, με σαπούνι όταν έχει και κακάκια.

Μωρομάντηλα χρησιμοποιούμε μόνο για να τη σκουπίσουμε όταν έχει κακάκια, και την πλένουμε.

Σε κάθε αλλαγή πάνας, βάζουμε κηραλοιφή.

Πάντα στεγνώνουμε πολύ πολύ καλά, πριν βάλουμε την πάνα.

Δεν έχει συγκαεί καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμενα ειναι μολις 24 ημερων η πριγκιπισσουλα μουυυ.. <3την πλενω οταν λερωνεται με χλιαρο νερακι και σε καθε 5-6 φορες τη μια βαζω και λιγο απο το σαμπουαν-αφρολουτρο της..δεν της βαζω καθε φορα γιατι ουρολοιμωξη ,τα κοριτσακια ιδιως, μπορει να παθουν και απο τη συχνη χρηση σαπουνιου (ακομα και ειδικου) στην περιοχη...το ειχε παθει η κορη της κουμπαρας μου που οποτε εκανε τσισα ή κακα της της επλεναν με το αφρολουτρο της και επαθε ουρολοιμωξη...ο γιατρος τους ειπε οτι απο την τοσο συχνη χρηση σαπουνιου στην περιοχη της χαλασαν τη φυσιολογικη συσταση που πρεπει να εχει με αποτελεσμα ακριβως αντιθετο απο αυτο που ηθελαν να πετυχουν! Γι'αυτο να ειστε προσεκτικες γιατι τα κοριτσακια μας ειναι και πιο ευαισθητα!

Μετα το πλυσιμο τη σκουπιζω απαλα ταμποναριστα, την αφηνω να παρει αερα να στεγνωσει φυσικα και (οχι παντα) απλωνω κρεμα κατα των ερεθισμων... 2 λεπτακια μας παιρνει το ολο πραγμα..η παιδιατρος ειπε μωρομαντηλα μονο εκτος σπιτιου που δε γινεται αλλιως..

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...