Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρέφος πέθανε λόγω της διατροφής που επέβαλαν οι χορτοφάγοι γονείς


Lucy

Recommended Posts

Όπως και να τρέφονται οι γονείς, αν κάποιος τους πει ότι το παιδί τους χρειάζεται νοσηλεία, παίρνουν έστω μια δεύτερη γνώμη, δεν γυρίζουν σπίτι να κάνουν καταπλάσματα με λάχανα... Είναι περιεργη ιστορία, πράγματι.

 

Και στην Αμερική είχαν αναφερθεί παλιότερα κάνα-δυο παρόμοια περιστατικά με γονεις που έδιναν στα μωρά γάλα σόγιας, που μόνο στο όνομα ήταν γάλα και τα παιδιά υπέκυψαν.

 

Και όση δυσπιστία και να έχουν στους γιατρούς, το ότι το παιδί τους ήταν το μισό από τα άλλα παιδιά, δεν τους έβαζε σε σκέψεις, ότι κάτι μπορεί να μην έκαναν σωστά; Ή μήπως δεν έβγαιναν κιόλας παραέξω; Όλα είναι πιθανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κριμα για το παιδακι αλλα αν και ειμαι φανατικη κρεατοφαγος το θεωρω υπερβολικο οτι πεθανε γιατι οι γονεις ηταν χορτοφαγοι. Εχουμε αρκετους φιλους ινδους που δεν τρωνε κρεας και τα παιδακια τους ειναι δοξα τω Θεω μια χαρα. Το οτι ειχε ελοιπει φροντιδα ειναι αλλο θεμα αλλα σε αυτο δεν εχει να κανει το ειδος διατροφη των γονιων..

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να τρέφονται οι γονείς, αν κάποιος τους πει ότι το παιδί τους χρειάζεται νοσηλεία, παίρνουν έστω μια δεύτερη γνώμη, δεν γυρίζουν σπίτι να κάνουν καταπλάσματα με λάχανα... Είναι περιεργη ιστορία, πράγματι.

 

Και στην Αμερική είχαν αναφερθεί παλιότερα κάνα-δυο παρόμοια περιστατικά με γονεις που έδιναν στα μωρά γάλα σόγιας, που μόνο στο όνομα ήταν γάλα και τα παιδιά υπέκυψαν.

 

Και όση δυσπιστία και να έχουν στους γιατρούς, το ότι το παιδί τους ήταν το μισό από τα άλλα παιδιά, δεν τους έβαζε σε σκέψεις, ότι κάτι μπορεί να μην έκαναν σωστά; Ή μήπως δεν έβγαιναν κιόλας παραέξω; Όλα είναι πιθανά...

 

Σχετικα με το γαλα σογιας εδω κυκλοφορει και εμπλουτισμενο για τα μωρα / παιδια οπως και το γαλα αγελαδας.

Link to comment
Share on other sites

εγω δε καταλαβα τι φταιει η χορτοφαγικη ζωη?

το μωρο 11 μηνων ηταν 5.5 κιλα και σαυτο δε φταιει η χορτοφαγικη ζωη αλλα στο το οτι μονο γαλα επινε και ειχε και αβιταμινωση η μανα χωρις να παιρνει βιταμινες.επισης μη σχολιασω και το οτι ηταν αρρωστο και αντι για φαρμακα του εδιναν βοτανια!

σχεδον χρονιαρικο παιδι με σκετο γαλα και 5.5 κιλα?τι λεμε τωρα!η ανευθυνοτητα τους φταιει για ολα.δηλαδη αν δεν ηταν χορτοφαγοι τι θα μπορουσε να ηταν διαφορετικο?και πιστευαν οτι εκαναν και καλο?οτι ειχε το βαρος ενος βρεφους 2 μηνων δε τους απασχολησε ας πουμε...τι να πω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω ρε παιδια...εμενα ο ανηψιος μου ειναι 11 μηνων και τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γαλα. Και αν τον δεις, λες οτι το παιδι τρωει 3 πιτογυρα στη καθισια του. Ο γιος μου θηλαζε αποκλειστικα 8 μηνες.

 

Η γιαγια μου (10 παιδια) θηλαζε αποκλειστικα 1 χρονο ολα της τα παιδια και με μητρικο μεχρι 3 ετων το καθενα (δλδ, υπηρχαν παριοδοι που θηλαζε 3 παιδια ταυτοχρονα!)

 

Ειναι μεγαλη ανακριβεια οτι το παιδι δε μπορει να τραφει αποκλειστικα με μητρικο μεχρι το χρονο. Με φορμουλα....ισως να μη μπορει (και αυτο δε το ξερω με σιγουρια). Αλλα με μητρικο ειναι ο,τι καλυτερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

edit: από την άλλη, ο τίτλος του άρθρου είναι παραπλανητικός νομίζω, η κατάσταση ήταν πιο σύνθετη από την απλή χορτοφαγία, έπαιζε και ασθένεια στη μέση, έπαιζε και η διατροφή μόνο με γάλα (που σωστά παρατήρησε κάποια κοπέλα ότι και συμπλήρωμα να ήταν, πάλι πρόβλημα θα υπήρχε, δεν είναι θέμα θηλασμού δλδ), κοινώς, φασκελοκουκούλωστα που λένε :(

Συμφωνώ, ο τίτλος του άρθρου είναι παραπλανητικός.

Το πρόβλημα, κατά την γνώμη μου, είναι ότι οι γονείς ήταν ανίκανοι να καταλάβουν ότι ένα βρέφος που είναι πάρα πολύ πίσω στην ανάπτυξή του, και επί πλέον χάνει βάρος, χρειάζεται άμεσα ιατρική παρακολούθηση και πιθανότατα νοσηλεία. Από εκεί και πέρα, οι διατροφικές συνήθειες των γονιών είναι εντελώς άσχετες

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω παααααααααααρα πολυ!!!!

Και επισης να προσθεσω οτι πρεπει να προσεχουν και παρα πολυ οι μανουλες που διαβαζω εδω μεσα οτι δεν ακολουθουν τις οδηγιες του παιδιατρου τους...Εχει επικρατησει σε μερικες κουβεντες εδω μεσα οτι ο παιδιατρος δεν ξερει τι κανει, δεν υποστηριζει τον θηλασμο και εχει συμφεροντα να κοψει το θηλασμο της μαμας για να δωσει "ξενο" γαλα....

 

δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες με το αρθρο. μα καμια.

προφανως, αν το αρθρο ειναι αληθες, το παιδι να ηταν αρρωστο και να εχανε βαρος. 5,7 κιλα ειναι βαρος μωρου 2 μηνων. οχι 11. υπαρχουν μητερες που θηλαζουν αποκλειστικα μεχρι το ετος γιατι το παιδι ειναι σοβαρα αλλεργικο σε τροφες. εκει δλδ θα πουμε οτι το παιδι υποσιτιζεται; μα ειναι δυνατον; ενας απλος τροπος ειναι η παρακολουθηση της καμπυλης αναπτυξης, ακομα κ χωρις γιατρο δεν θελει πολυ μυαλο για να δεις πως παει το βαρος του παιδιου σου. αν δεις οτι το παιδι χανει βαρος, και πληρη διατροφη να εχει θα του κανεις εξετασεις , σωστα;αρα το ζητημα στην περιπτωση ειναι ΑΛΛΟ.

 

τωρα για το ζητημα των παιδιατρων, αντι να αποπροσανατολιζουμε την κουβεντα για να πουμε τη γνωμη μας, καλυτερα θα ηταν να το καναμε απευθειας στο θεμα που εχει σχεση με τους παιδιατρους και το μητρικο θηλασμο, οχι σε αλλα θεματα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που έχω να πω ως προς τη διάσταση του θηλασμού στο συγκεκριμένο θέμα, είναι το εξής: αναρωτιέμαι αν η επιλογή της μαμάς για τη χορτοφαγία στέρησε από το παιδί πολύτιμες βιταμίνες, που ίσως δεν έπαιρνε από άλλες πηγές ή συμπληρώματα. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο, αλλά έχει τεκμηριωθεί αν ο συστηματικός αποκλεισμός κάποιου θρεπτικού συστατικού από τη μαμά μπορεί να οδηγήσει σε σημαντική έλλειψή του στο βρέφος; σε βαθμό που να του δημιουργήσει πρόβλημα;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια κι εγω δεν πολυ πιστευω οτι η χορτοφαγια ειναι αιτια θανατου ενος βρεφους μαλλον κατι αλλο παιζει,ηπαρχουν παιδακια που ζουν σε πολυ χειροτερες συνθηκες και επιβιωνουν επισης παλαιοτερα δεν ηπηρχαν κρεμες κλπ οποτε ο θαλασμος ηταν αποκλειστικος ομως δεν ειδα να πεθαινει και καμια γιαγια μου απο αυτο,δεν ειχαν ουτε φαρμακα παλια και μια χαρα γιατρευοντουσαν και με διαφορα βοτανα αρα κατι αλλο ηταν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες με το αρθρο. μα καμια.

προφανως, αν το αρθρο ειναι αληθες, το παιδι να ηταν αρρωστο και να εχανε βαρος. 5,7 κιλα ειναι βαρος μωρου 2 μηνων. οχι 11. υπαρχουν μητερες που θηλαζουν αποκλειστικα μεχρι το ετος γιατι το παιδι ειναι σοβαρα αλλεργικο σε τροφες. εκει δλδ θα πουμε οτι το παιδι υποσιτιζεται; μα ειναι δυνατον; ενας απλος τροπος ειναι η παρακολουθηση της καμπυλης αναπτυξης, ακομα κ χωρις γιατρο δεν θελει πολυ μυαλο για να δεις πως παει το βαρος του παιδιου σου. αν δεις οτι το παιδι χανει βαρος, και πληρη διατροφη να εχει θα του κανεις εξετασεις , σωστα;αρα το ζητημα στην περιπτωση ειναι ΑΛΛΟ.

 

τωρα για το ζητημα των παιδιατρων, αντι να αποπροσανατολιζουμε την κουβεντα για να πουμε τη γνωμη μας, καλυτερα θα ηταν να το καναμε απευθειας στο θεμα που εχει σχεση με τους παιδιατρους και το μητρικο θηλασμο, οχι σε αλλα θεματα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν.:rolleyes:

 

 

Συγνωμη DAF μου, αλλα στο κειμενο λεει οτι οι γονεις, αντιθετα με την προτροπη του παιδιατρου, αρνηθηκαν να νοσιλευτει το μωρακι τους που επασχε απο βρογχιτιδα.....

Αυτο το λες ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ?

Το διαβασες το αρχικο μυνημα?

 

Ειναι γνωμη σου να θεωρεις πως ενα παιδακι ειναι σωστο να τρεφεται αποκλειστικα με γαλα οταν φτασει ενος ετους και ειναι γνωμη μου πως θα πρεπει να φαει και κατι στερεο,(κατα προτιμηση σπιτικο καλα μαγειρεμενο φαγακι, τραχανα, και κρεατακι , χορταρακια) να μαθει να μασαει και να μη γεμιζει η κοιλιτσα του μονο με υγρα....

 

Σεβαστη η γνωμη σου, δε το συζητω αλλα νομιζω πως και εγω εχω δικαιωμα της δικης μου γνωμης....

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια κι εγω δεν πολυ πιστευω οτι η χορτοφαγια ειναι αιτια θανατου ενος βρεφους μαλλον κατι αλλο παιζει,ηπαρχουν παιδακια που ζουν σε πολυ χειροτερες συνθηκες και επιβιωνουν επισης παλαιοτερα δεν ηπηρχαν κρεμες κλπ οποτε ο θαλασμος ηταν αποκλειστικος ομως δεν ειδα να πεθαινει και καμια γιαγια μου απο αυτο,δεν ειχαν ουτε φαρμακα παλια και μια χαρα γιατρευοντουσαν και με διαφορα βοτανα αρα κατι αλλο ηταν

 

εεεεεμ, κράτα μια επιφύλαξη για το τι είδους διατροφή έκαναν και για το αν γιατρεύονταν με τα βότανα ;)

 

οφ τόπικ ελαφρώς: στις αρχές του 20ού αιώνα, η εφημερίδα ΕΣΤΙΑ έγραφε σε άρθρο της "άμαξα παρέσυρε και σκότωσε γέροντα 40 ετών στην οδό Σταδίου" :D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

εεεεεμ, κράτα μια επιφύλαξη για το τι είδους διατροφή έκαναν και για το αν γιατρεύονταν με τα βότανα ;) λες ε,παντως εγω μια χαρα τους βλεπω ολους,ακομα ζουν:P
Link to comment
Share on other sites

«Κατά την επίσκεψη στο γιατρό, όταν η Λουίζ ήταν εννέα μηνών, οι γονείς δεν ακολούθησαν τη συμβουλή του που τούς είπε ότι η μικρούλα πρέπει να νοσηλευθεί καθώς είχε προσβληθεί από βρογχίτιδα και έχανε βάρος»,

 

Και επισης να προσθεσω οτι πρεπει να προσεχουν και παρα πολυ οι μανουλες που διαβαζω εδω μεσα οτι δεν ακολουθουν τις οδηγιες του παιδιατρου τους...Εχει επικρατησει σε μερικες κουβεντες εδω μεσα οτι ο παιδιατρος δεν ξερει τι κανει, δεν υποστηριζει τον θηλασμο και εχει συμφεροντα να κοψει το θηλασμο της μαμας για να δωσει "ξενο" γαλα....

 

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

Πως να το κανουμε???????

Τι σχέση έχουν οι οδηγίες των ελλήνων παιδιάτρων σχετικά με τα ωράρια στον θηλασμό με το βρέφος που έπασχε από βρογχίτιδα και έχανε βάρος;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

εεεεεμ, κράτα μια επιφύλαξη για το τι είδους διατροφή έκαναν και για το αν γιατρεύονταν με τα βότανα ;) λες ε,παντως εγω μια χαρα τους βλεπω ολους,ακομα ζουν:P

 

σόρρυ, δεν αναφερόμουν στους παππούδες σου, αλλά γενικότερα στους ανθρώπους παλαιότερων εποχών γενικά :P

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

σόρρυ, δεν αναφερόμουν στους παππούδες σου, αλλά γενικότερα στους ανθρώπους παλαιότερων εποχών γενικά :P

α δεν ειναι μονο οι παππουδες μου αλλα και κατι γειτονες,τωρα καλυτερα:P
Link to comment
Share on other sites

η χορτοφαγια ειναι εντελως ασχετη, υπαρχουν μανες στην αφρικη που κυριολεκτικα λιμοκτωνουν αλλα παραγουν τελειο και επαρκες γαλα για τα μωρα τους.

 

Κατι αλλο συνεβαινε... και προφανως το παιδακι χειροτερευε σιγα σιγα... Εγω παντως αν ειναι τοσο αρρωστο το παιδι μου θα παρω χιλιες γνωμες, και θα δοκιμασω οτιδηποτε, ακομα και πραγματα που δεν τα πολυπιστευω, προκειμενου να γινει καλα, να εχω την ελπιδα οτι μπορει να γινει καλα...

 

Πολυ παραξενο αρθρο και υποθεση...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη DAF μου, αλλα στο κειμενο λεει οτι οι γονεις, αντιθετα με την προτροπη του παιδιατρου, αρνηθηκαν να νοσιλευτει το μωρακι τους που επασχε απο βρογχιτιδα.....

Αυτο το λες ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ?

Το διαβασες το αρχικο μυνημα?

 

Ειναι γνωμη σου να λες πως ενα παιδακι ειναι σωστο να τρεφεται αποκλειστικα με γαλα οταν φτασει ενος ετους και ειναι γνωμη μου πως θα πρεπει να φαει και κατι στερεο,(κατα προτιμηση σπιτικο καλα μαγειρεμενο φαγακι, τραχανα, και κρεατακι , χορταρακια) να μαθει να μασαει και να μη γεμιζει η κοιλιτσα του μονο με υγρα....

 

Σεβαστη η γνωμη σου, δε το συζητω αλλα νομιζω πως και εγω εχω δικαιωμα της δικης μου γνωμης....

πρωτον , εγραψα αυτο:

τωρα για το ζητημα των παιδιατρων, αντι να αποπροσανατολιζουμε την κουβεντα για να πουμε τη γνωμη μας, καλυτερα θα ηταν να το καναμε απευθειας στο θεμα που εχει σχεση με τους παιδιατρους και το μητρικο θηλασμο, οχι σε αλλα θεματα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν.:rolleyes:

δεν σου απαντησα για τη νοσηλεια.

δευτερον, που την ειδες τη γνωμη μου για τις στερεες, να τη δω κ εγω δλδ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι οδηγίες των ελλήνων παιδιάτρων σχετικά με τα ωράρια στον θηλασμό με το βρέφος που έπασχε από βρογχίτιδα και έχανε βάρος;

 

Eναν παραλληλισμο εκανα βρε Παλλαντιν μου για να τονισω οπως αυτοι οι γονεις αψηφισαν τις οδηγιες του γιατρου τους για νοσηλεια, κολλημενοι με την βοτανολογια και ολη αυτην την θεωρια με τα ματζουνια, που ομως αν γινεται σωστη χρηση μπορουν να βοηθησουν μερικες φορες να αποφυγουμε τα χημικα (φαρμακα), ετσι και οι υπολοιποι γονεις πρεπει, οποια κι αν ειναι τα πιστευω τους, ειτε αυτο λεγεται αποκλειστικος θηλασμος,ειτε ομοιοπαθητικη ειτε οτιδηποτε, οταν ερχεται η ωρα να αποφασισουν για την υγεια του παιδιου τους να ακουνε και την γνωμη του παιδιατρου......

 

Και για να ξεκαθαρισω κατι, ειμαι υπερ του θηλασμου για οσο περισσοτερο καιρο μπορει και η μαμα και το μωρακι να το συνεχισουν, ενα χρονο, δυο, τρια, ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.....Απλα θεωρω οτι πρεπει οταν το παιδι χρονισει να αρχισει ΚΑΙ τις στερεες τροφες....Αυτο ειναι ολο...

 

Προφανως το μωρακι αυτο ειχε προβληματα υγειας και σιγουρα το οτι η μαμα ηταν χορτοφαγος απο μονο του δεν επεφερε αυτες τις βλαβες στην υγεια του και οπωσδηποτε δε θεωρω οτι ο αποκλειστικος θηλασμος τις επεφερε επισης.....

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι οδηγίες των ελλήνων παιδιάτρων σχετικά με τα ωράρια στον θηλασμό με το βρέφος που έπασχε από βρογχίτιδα και έχανε βάρος;

καμια. αλλα δεν λεει να το καταλαβει.

αυτο:

.Εχει επικρατησει σε μερικες κουβεντες εδω μεσα οτι ο παιδιατρος δεν ξερει τι κανει, δεν υποστηριζει τον θηλασμο και εχει συμφεροντα να κοψει το θηλασμο της μαμας για να δωσει "ξενο" γαλα....

δεν ειναι παραλληλισμος. ειναι αυθαιρετο συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, ολο το αρθρο μπαζει....κατι εχει γινει σιγουρα, αλλα αυτα που αναφερει ειναι ελλειπη- αν οχι ανακριβη.

 

 

α να γεια σου! αυτο θελω να πω κ εγω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες με το αρθρο. μα καμια.

προφανως, αν το αρθρο ειναι αληθες, το παιδι να ηταν αρρωστο και να εχανε βαρος. 5,7 κιλα ειναι βαρος μωρου 2 μηνων. οχι 11. υπαρχουν μητερες που θηλαζουν αποκλειστικα μεχρι το ετος γιατι το παιδι ειναι σοβαρα αλλεργικο σε τροφες. εκει δλδ θα πουμε οτι το παιδι υποσιτιζεται; μα ειναι δυνατον; ενας απλος τροπος ειναι η παρακολουθηση της καμπυλης αναπτυξης, ακομα κ χωρις γιατρο δεν θελει πολυ μυαλο για να δεις πως παει το βαρος του παιδιου σου. αν δεις οτι το παιδι χανει βαρος, και πληρη διατροφη να εχει θα του κανεις εξετασεις , σωστα;αρα το ζητημα στην περιπτωση ειναι ΑΛΛΟ.

 

τωρα για το ζητημα των παιδιατρων, αντι να αποπροσανατολιζουμε την κουβεντα για να πουμε τη γνωμη μας, καλυτερα θα ηταν να το καναμε απευθειας στο θεμα που εχει σχεση με τους παιδιατρους και το μητρικο θηλασμο, οχι σε αλλα θεματα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν.:rolleyes:

 

Αυτη η φραση δε σημαινει οτι θεωρεις οτι ενα παιδακι ενος ετους που θρεφεται αποκλειστικα με θηλασμο, δεν υπαρχει περιπτωση να υποσιτιζεται????:confused::confused::confused:

Ε, εγω θεωρω πως δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλεργικο ενα μωρο σε οοοοοοοολες τις τροφες με αποτελεσμα να μην μπορει να φαει τιποτα...Ακομα και αυτο το παιδακι θα μπορει να φαει ΚΑΤΙ σε στερεα μορφη....

΅

http://allergies.ygoy.com/2010/04/20/does-exclusive-breastfeeding-for-more-than-6-months-helps-avoid-allergies/

 

A Finnish study revealed that prolong exclusive breastfeeding, that is, breastfeeding beyond six months reverses its effect on allergy protection. It increases the risk of allergies instead of decreasing. It is explained as follows:

 

In first six months basic organs of babyʼs body are developed. The immune system is developed and it seems that it starts working after six months. It develops further and gets strengthened when exposed to antigens or foreign proteins (external foods). The exposure enhances development of immune system and strengthens it. Thus the child introduced to external foods has more immunity to the diseases in his future life.

 

Prolonged exclusive breastfeeding, that is exclusive breastfeeding for nine months or above hampers the strengthening of immune system. This increases the chances that the child develops other allergic conditions such as food hypersensitivity and eczema.

 

The above study finds 56% of children who are exclusively breastfed developed more allergic reactions than compared to children who were breastfed for 6 months, of which only 20% of them developed the reactions.

 

Conclusion: It is best to exclusively breastfeed your child only up to six months and introduce complementary food after that. Prolonged breastfeeding is not advised for better health of the child, in context of allergies.

 

Συγνωμη δε ξερω να παραθετω Links....

Το αρθρο αναφερει πως ο θηλασμος ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ περαν του 6μηνου οχι απλα δε βοηθα τις αλλεργιες αλλα ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...Παρουσιαζουν τα μωρα περισσοτερες αλλεργιες απο τα παιδια που δεν θηλασαν AΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ...

Το ιδιο υποστηριζει και η Αμερικανικη Παιδιατρικη Ακαδημια...

 

 

 

Τελος παντων το σταματω εδω γιατι εχω βγει εκτος....Ετσι κι αλλιως στοχος μου δεν ειναι να περασω την δικη μου αποψη σαν την πιο σωστη αλλα απλα και μονο να εκφρασω οτι υπαρχει και η αντιθετη αποψη σε καποια θεματα!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η βρετανική εφημερίδα The Guardian αναφέρει ότι το μωράκι πέθανε από ασθένεια που σχετίζεται με πνευμονία. Σημειωτέον, ότι το δικαστήριο δεν φέρει τη χορτοφαγία ως λόγο για το θάνατο του μωρού, απλά πιθανολογούν ότι ο αποκλειστικός θηλασμός από μία μητέρα που προφανώς και είχε φοβερές ελλείψεις η ίδια, μπορεί να προκάλεσε στο μωρό έλλειψη βιταμινών Β & Α με αποτέλεσμα να ήταν πιο ευάλωτο σε ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...