Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιά είναι η διαδικασία για να γράψω το παιδί μου σε παιδικό σταθμό?


Recommended Posts

Θέλω να στείλω την μικρή μου τον Σεπτέμβριο παιδικό σταθμό, θα είναι τότε 3,5 χρονών. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, ας με κατατοπίσει κάποια έμπειρη μανούλα. Πρέπει να κοιτάξω σε βρεφονηπιακό ή παιδικό? (μιλάω για δημόσια). Και οι αιτήσεις πότε ξεκινάνε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γύρω στις 20 Μαΐου αναμένεται να ανακοινωθεί από τους δήμους η ημερομηνία έναρξης των αιτήσεων για τους δημόσιους παιδικούς σταθμούς.

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να κάνει κανείς αίτηση είναι τα εξής:

1. Ληξιαρχική πράξη ή πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού

2. Πιστοποιητικό υγείας παιδιού – Έντυπο από τον παιδίατρο που το παρακολουθεί

3. Φωτοτυπία εμβολίων, πρόσφατο μαντού και αντίγραφο βιβλιαρίου του παιδιού

4. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

5. Βεβαίωση εργασίας μετά αποδοχών από τον εργοδότη του τελευταίου μήνα προς της αιτήσεως της εγγραφής και των δυο γονιών. Στην βεβαίωση θα αναγράφεται η σχέση εργασίας και το ωράριο.

6. Βεβαίωση καταβολής ασφαλιστικών εισφορών τρέχοντος έτους

7. Αντίγραφο εκκαθαριστικού εισοδήματος οικείας ΔΟΥ καθώς και το αντίγραφο εισοδήματος του τρέχοντος οικονομικού έτους

8. Άδεια παραμονής για αλλοδαπούς

9. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 ότι τα στοιχεία είναι αληθ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ειμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας, έχω ελπίδες να πάρουν το παιδί μου?

Το μαντού το εμβόλιο πρέπει να γίνει πρώτα και μετά η παιδίατρος μου δίνει την βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα.Οποια μανουλα μπορει να με βοηθησει....

Θελω κ γω να βαλω την μικρη μου παιδικο τον Σεπτεμβρη που θα χει κλεισει τα 3 και χω χασει την μπαλα.:confused:

Ειμαι ανεργη,ο συζυγος δουλευει.

Είναι το ιδιο το εσπα το εετα και μεσω οαεδ???:confused::confused::confused:

Επισης οι παιδικοι σταθμοι που θα δηλώσουμε θα πανε βαση διευθυνσεως κατοικιας????:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

συγγνωμη ,επειδή δεν ειχα καποια απαντηση.αν ξερει καποιος να μου πει αν είναι το ιδιο το εσπα με του δημου.

πηγα πηρα από τον παιδικο του δημου μας την αιτηση,εχω μαζεψει όλα τα δικαιολογητικα,αλλα μπερδευτηκα αν είναι το ονομαζομενο εσπα αυτο:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...