Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοίγει την ζώνη του αυτοκινήτου


AngiCat

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα κάθισμα της Romer το οποίο μας έκαναν δώρο χωρίς την βάση isofix. Το κάθισμα το τοποθετήσαμε πίσω στο αυτοκίνητο στην δεξιά πλευρά και το δέσαμε με την ζώνη σύμφωνα με τις οδηγίες. Όταν είμαστε όλοι μαζί, εγώ κάθομαι πίσω και οδηγεί ο άντρας μου. Έχει τώρα μια-δυο μέρες που ο μικρός έμαθε να ανοίγει την ζώνη μόνος του.

 

Την πρώτη φορά που έγινε ο άντρας μου τον είχε πάει βόλτα (ήμουν δουλειά) και ξαφνικά άκουσε το κλακ της ζώνης που ανοίγει και τον μικρό όρθιο στο κάθισμα του αυτοκινήτου. Επιτόπου πάτησε τα αλάρμ και σταμάτησε να τον ξαναδέσει και μέχρι να πάει στην θέση του οδηγού είχε ξαναλυθεί και περιφερόταν. Τελικά του έβαλε ένα dvd στο φορητό να χαζέψει και δεν ξαναλύθηκε.

 

Όμως έκτοτε το κάνει συχνά και ενώ εγώ είμαι δίπλα του. Τσακ και λύνεται πολύ εύκολα. Δυστυχώς είναι μικρός (17 μηνών) και δεν παίρνει από λόγια. Δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν πρέπει να το κάνει οπότε όσο και να του εξηγώ δεν βλέπω αποτέλεσμα. Απεναντίας εκνευρίζεται που επιμένω και τον ξαναδένω.

 

Τι κάνουμε; Σκέφτηκα την βάση isofix αλλά δεν ξέρω αν το κάθισμα σηκώνεται αρκετά ψηλά ώστε τα χέρια του να μην φτάνουν το κούμπωμα της ζώνης. Έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδιο πρόβλημα; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Link to comment
Share on other sites

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα!

 

υπαρχει κ κατι αντιστοιχο για τα παιδια που βγαζουν τα χερια απο τις ζωνες του καθισματος?

(εχω ενα αντιστοιχο θεμα με την 31μηνων κορη μου.)

 

 

ναι υπαρχει αλλα σε εμας δεν φτανει ουτε αυτο,παλι τα βγαζει :evil:.ονομαζεται chest clip(εγω το πηρα απο e bay,ισως πουλανε στα λητω-mothercare κτλ)

 

 

http://www.evenflo.com/product.aspx?id=138

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει αλλα σε εμας δεν φτανει ουτε αυτο,παλι τα βγαζει :evil:.ονομαζεται chest clip(εγω το πηρα απο e bay,ισως πουλανε στα λητω-mothercare κτλ)

 

 

http://www.evenflo.com/product.aspx?id=138

 

ευχαριστω!

(αυτο το ισως κλπ με τσακισε, μου φαινεται πρεπει να αρχισω να ψωνιζω απο νετ)

 

μα κ αυτο το βγαζει?

πως? παταει τα κουμπια κ τσουπ τα βγαζει?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν παταει τιποτα,απλα βγαζει τα χερακια της(εχει πολυ αδυνατα χερακια,ισως να φταιει και αυτο) και μενει δεμενη μονο στην μεση :-(:-(:-(

 

αστα,εχουμε θεμα μεγαλο .......

 

 

υ.γ αυτο το chest clip που εχουμε εμεις δεν μενει σταθερο σε ενα σημειο π.χ στο υψος του στηθους της,ανεβοκατεβαινει οποτε της ειναι ακομα πιο ευκολο.εαν βρεις να αγορασεις και η κορη σου δεν βγαινει πες μου να το αγορασω και εγω.......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο το chest clip που εχουμε εμεις δεν μενει σταθερο σε ενα σημειο π.χ στο υψος του στηθους της,ανεβοκατεβαινει οποτε της ειναι ακομα πιο ευκολο.εαν βρεις να αγορασεις και η κορη σου δεν βγαινει πες μου να το αγορασω και εγω.......

 

Παράγγειλα κι εγώ αυτό το chest clip από το ίντερνετ και περιμένω να μου έρθει, αλλά μόλις βρήκα ένα άρθρο που λέει ότι στην Ευρώπη έχει απαγορευτεί η χρήση του, ακριβώς επειδή ανεβοκατεβαίνει και μπορεί σε μια ενδεχόμενη σύγκρουση να ασκήσει πίεση σε λάθος σημείο στο σώμα του παιδιού. Αντ' αυτού προτείνεται ένα άλλο σύστημα, το "5 point plus anti-escape system".

Γνωρίζετε μήπως κάτι για αυτό; Εμένα μου φαίνεται καλύτερο πάντως...

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα κι εγώ αυτό το chest clip από το ίντερνετ και περιμένω να μου έρθει, αλλά μόλις βρήκα ένα άρθρο που λέει ότι στην Ευρώπη έχει απαγορευτεί η χρήση του, ακριβώς επειδή ανεβοκατεβαίνει και μπορεί σε μια ενδεχόμενη σύγκρουση να ασκήσει πίεση σε λάθος σημείο στο σώμα του παιδιού. Αντ' αυτού προτείνεται ένα άλλο σύστημα, το "5 point plus anti-escape system".

Γνωρίζετε μήπως κάτι για αυτό; Εμένα μου φαίνεται καλύτερο πάντως...

 

 

ναι το εχω διαβασει αυτο που λες αλλα το 5 point δεν κανει για το δικο μας καθισμα δυστηχως:(

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ sofaki δεν το σκέφτηκα αυτό το ενδεχόμενο και μόλις ήμουν έτοιμη να το παραγγείλω κι αυτό :confused: Πώς ξέρεις ότι δεν κάνει στο κάθισμά σας; Πού το γράφει;;

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Ωχ sofaki δεν το σκέφτηκα αυτό το ενδεχόμενο και μόλις ήμουν έτοιμη να το παραγγείλω κι αυτό :confused: Πώς ξέρεις ότι δεν κάνει στο κάθισμά σας; Πού το γράφει;;

 

 

αυτο ψαχνω να βρω,σε ποιο σαιτ το ειχα βρει αλλα δεν....παντως απο κριτικες που διαβασα ακομα και με αυτο το συστημα καποια παιδακια μπορουσαν και εβγαζαν τα χερακια τους!φοβερα παιδια :lol::lol:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πανω απο τις κριτικες γραφει " additional info leaflet",γραφει τα συμβατα καθισματα.

 

 

http://www.boots.com/en/5-Point-Plus-car-seat-anti-escape-system_1190069/?cm_mmc=Shopping%20Engines-_-Shopzilla-_---_-5Point%20Plus%20car%20seat%20anti%20escape%20system

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

οκ τη βρήκα τη λίστα με τα καθίσματα που είναι συμβατό!

http://www.boots.com/wcsstore/cmsassets/Boots/Content/Products/Car%20Seat%20Accs%20-%20CAT:%20A00000069/10121525.P/5%20Point%20Plus%20Anti-Escape%20System%20-%20fits%20the%20following%20child%20car%20seats.pdf

 

Στο αμάξι του άντρα μου έχουμε της bebe confort, αλλά άλλο μοντέλο από αυτό της λίστας και στο δικό μου έχω chicco που δεν την αναφέρει καν ως εταιρεία :( Κρίμα γιατί μου φάνηκε σαν καλή λύση...Με γλίτωσες από μια άκυρη αγορά sofaki, ευχαριστώ! :D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Γράφαμε μαζί :-)

 

 

Για κάτσε όμως, εδώ λέει "The 5 point plus is designed to fit most if not all child car seats fitted with a three or five point harness with harness webbing not exceeding 50mm, including the following best sellers"

Δηλαδή, ότι κάνει για όλα σχεδόν τα καθίσματα, συμπεριλαμβανομένων και της λίστας, αν κατάλαβα σωστά...

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Γράφαμε μαζί :-)

 

 

 

Για κάτσε όμως, εδώ λέει "The 5 point plus is designed to fit most if not all child car seats fitted with a three or five point harness with harness webbing not exceeding 50mm, including the following best sellers"

Δηλαδή, ότι κάνει για όλα σχεδόν τα καθίσματα, συμπεριλαμβανομένων και της λίστας, αν κατάλαβα σωστά...

 

 

στειλε τους μειλ για σιγουρια πριν το αγορασεις ;)

και υπαρχει και το monkey tyz,δεν ξερω εαν το εχεις δει

 

http://monkeytyz.com/

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στειλε τους μειλ για σιγουρια πριν το αγορασεις ;)

και υπαρχει και το monkey tyz,δεν ξερω εαν το εχεις δει

 

http://monkeytyz.com/

 

Από ό,τι είδα, το boots δεν στέλνει Ελλάδα έτσι κι αλλιώς και δεν το βρίσκω ούτε αμαζον, ούτε ebay..

Το monkey tyz δεν το ήξερα, θα το ψάξω αμέσως, ευχαριστώ! :-):-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

το στελνει η ιδια η εταιρεια με 3 λιρες μεταφορικα

 

 

http://5pointplus.com/buy-5-point-plus/

 

:D:D:D

 

Δίλημμα λοιπόν..ποιο παίρνουμε;; Το 5pointplus κοστίζει συνολικά 32 ευρώ και το monkey tyz 25 ευρώ..

Και αν διαλέξω το 5point ποιο νούμερο;; Το 15m - 30m ή το 2 1/2 - 4 χρονών :confused: Καμιά ιδέα please; :-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D

 

Δίλημμα λοιπόν..ποιο παίρνουμε;; Το 5pointplus κοστίζει συνολικά 32 ευρώ και το monkey tyz 25 ευρώ..

Και αν διαλέξω το 5point ποιο νούμερο;; Το 15m - 30m ή το 2 1/2 - 4 χρονών :confused: Καμιά ιδέα please; :-)

 

 

to 5 point μου φαινεται πιο καλο.το 15-30 να παρεις,μπορει το 2 1/2 - 4 να ειναι μεγαλο και να εχεις παλι το ιδιο προβλημα!;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Με μια καλύτερη ματιά στο monkey tyz είδα ότι δεν πρόκειται για chest cllip όπως νόμιζα στην αρχή, αλλά ουσιαστικά είναι ένα κομμάτι ύφασμα που τοποθετείται πάνω στο chest clip..! :!:

 

Πάμε για το 5pointplus λοιπόν..Μόλις το παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις! Sofaki ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια :-):-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

ωραια, ευχαριστω κι εγω... μου βρηκατε λυση για τα χερακια που βγαινουν πανω απο τη ζωνη...;)

υπαρχει κατι και για τα παιδακια που ανοιγουν την πορτα...??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι και για τα παιδακια που ανοιγουν την πορτα...??:rolleyes:

 

χαχα μια απ' τα ίδια :rolleyes: Λοιπόν, δεν ξέρω τι αμάξι έχεις, αλλά τα νεότερα μοντέλα έχουν κουμπί στην θέση του οδηγού για να μην ανοίγουν οι πίσω πόρτες από μέσα, το ίδιο και τα παράθυρα. Επίσης, στα παλαιότερα μοντέλα νομίζω, στις πίσω πόρτες, στο πλάι τους έχουν ένα μικρό μοχλό που τον πατάς και πάλι δεν ανοίγουν από μέσα. Ψάξ' το, ή καλύτερα βάλε κανέναν άντρα να το ψάξει :-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Για τις πόρτες το λύσαμε κι εμείς το θέμα κλειδώνοντας τες και δεν ανοίγουν από μέσα. Τώρα φαντάζομαι θα ανακαλύψει τα κουμπιά για να κατεβάζει τα παράθυρα αλλά ευτυχώς και αυτά κλειδώνουν από την θέση του οδηγού αν χρειαστεί.

 

Κορίτσια ευχαριστώ για τις ιδέες σας. Θα αγοράσω κι εγώ αυτό για το κούμπωμα της ζώνης ασφαλείας και θα σας πω την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που λύνει την ζώνη απο το καρεκλακι (αυτη κατω απο το κλιπ ) ? Υπαρχει λυση?

 

το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς τον τελευταίο καιρό...

Έχεις κανεις να μας προτείνει κάτι????

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...