Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμναστική σε μωρά. Καλό ή κακό


paris35

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα και να μοιραστώ τις επαγγελματικές μου εμπειρίες (φυσικοθεραπευτής για μωρά) έτσι ώστε μήπως και μπορέσω να βοηθήσω κάποιον γονιό.

Θα μιλήσω για παιδιά που είναι φυσιολογικά. Όταν γεννιέται ένα μωρό έχει έναν μυικό τόνο.Αυτός είτε θα είναι φυσιολογικός είτε λίγο υποτονικός ή είτε λίγο υπερτονικός ( στους δύο τελευταίους τόνους δεν αναφέρομαι στους παθολογικούς). Στην φυσιολογική ανάπτυξη έχουμε τα στάδια ανάπτυξής τα οποία τα ορίζουμε με τους μήνες. Έτσι κάθε μήνα λογικά το παιδί θα πρέπει να κάνει κάτι το καινούργιο στο κινητικό στο συμπεριφορικό και στο επικοινωνιακό επίπεδο.

Αρκετές φορές οι παιδίατροι παρατηρούν κάποια απόκλιση από το φυσιολογικό, σε κινητικό επίπεδο και ζητούν από τους γονείς να κάνουν κάποιες ασκήσεις στο παιδί δείχνοντας τους τι να κάνουν. Και εδώ μπαίνει η ένστασή μου σε αυτοί την πρακτική η οποία μπορεί να μην κάνει κακό στο παιδί ο γονιός αλλά υπάρχουν φορές που μπορεί να προκαλέσει. Γι΄αυτόν τον λόγο συνιστώ στους γονείς να μην κάνουν τίποτα εφόσον δεν γνωρίζουν την φυσιολογική κινητική ανάπτυξη. Και εξηγώ για ποίους λόγους δεν πρέπει να κάνετε γυμναστική:

α) δεν γνωρίζουν οι γονείς τα φυσιολογικά εύρη των κινήσεων στις αρθρώσεις των παιδιών ανάλογά με τον μήνα. Το ότι σε ένα παιδί μπορούμε παθητικά να σηκώσουμε ψηλά το χεράκι του αυτό είναι σίγουρο, το παιδί όμως κινητικά, δεν το έχει προετοιμάσει σύμφωνα με τη ηλικία του.

β) Δεν γνωρίζουμε την συχνότητα με την οποία κινεί ένα παιδί ένα άκρο, αυτό το ξέρει μόνο ο θεός. Σε κάθε παιδί αυτό διαφέρει .

γ) Δεν γνωρίζει ο γονιός με ποία ένταση θα πρέπει να κάνει τις ασκήσεις.Στην τελική έχετε ένα μωρό το οποίο μόλις πριν από λίγους μήνες ήρθε στο περιβάλλον αυτό και έχει μπει σε έναν αγώνα να προσαρμοστεί και προετοιμάσει το σώμα του για την ορθοστάτηση. Ας του δώσουμε τις ιδανικές συνθήκες που του παρέχει η φύση και ας είμαστε λιγότερο παρεμβατική.

Γι΄αυτούς τους τρεις λόγους παρακαλώ μην ταλαιπωρείται τα παιδιά άδικα , μην κάνετε κάτι για το οποίο δεν είστε εκπαιδευμένοι. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε να το τοποθετείται σε σωστές θέσεις , μπρούμυτα , πλάγια, λίγο ύπτια , να μάθετε να το κρατάτε σωστά και να το αλλάζεται σωστά , ότι κάνετε στο παιδί να έχει πάντα συμμετρία και ποτέ μην εγκλωβίζεται ένα παιδί σε relax, σε ένα τυλιγμένο σφιχτά σεντόνι ή κουβέρτα και σε μία μόνιμη αγκαλιά. Δώστε στην φύση το δικαίωμα να γυμνάσει το παιδί σας με την βαρύτητα.

Αν παρά ταύτα τα πράγματα δεν πάνε καλά όσο πιο νωρίς αρχίσετε μία παρέμβαση τόσο πιο σωστά αποτελέσματα θα έχετε.

 

 

:-):-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: όταν ένα παιδί γεννιέται και είναι λίγο υπέρτονο, όπως αναφέρεις (χωρίς να είναι αυτό παθολογικό), χρειάζεται να κάνουμε τίποτα; Εάν και σήμερα είναι έτσι (23 μηνών), χωρίς κανένα πρόβλημα στο περπάτημα, τρέξιμο, κινήσεις άκρων κτλ, πειράζει; Εμάς έχει πολύ καλή κινητική ανάπτυξη, κάνει και φτάνει τα πάντα, περπάτησε μόνο του χωρίς πίεση δική μας από 10 μηνών, είναι πολύ δυνατό (προχθές είχε βάλει στο φορτηγάκι του 3 μπουκάλια νερό γεμάτα του 1,5 λίτρου το καθένα και το σήκωνε όλο μαζί... και παρακαλούσα να το αφήσει να μην κουράζεται...) αλλά παρατηρώ ότι συχνά σφίγγει χωρίς να το καταλαβαίνει τα δάχτυλα των ποδιών (πχ όταν κάθεται κουκουβιστός και παίζει με κάποιο παιχνίδι αλλά και όταν πχ είναι ξαπλωμένος στον καναπέ και παίζουμε κτλ) και δεν ξέρω αν θεωρείται αυτό υπέρτονο, αν πειράζει ή αν σημαίνει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις και χωρίς να το έχει δει κάποιος ειδικός , δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αυτό που θα πρότεινα να δεις και να παρατηρήσεις στον μικρό είναι:

Να τον γδύσεις, να μείνει μόνο με το βρακί, και να παρατηρήσεις αν κάτι στην κίνηση του δεν σου αρέσει πχ να είναι ασύμμετρος.

Μήπως κατά την βάδιση έχει λίγο πεταχτώ ποπό και πεταχτή κοιλίτσα?

Μήπως έχει μια μικρή τάση να πατάει στις μύτες?

Πέφτει συχνά? Έχει καλές ισορροπιστικές αντιδράσεις?

Γενικά σε φυσιολογικά παιδιά δεν ανησυχούμε για το αν θα κάνουν πράγματα , αλλά με ποιόν τρόπο θα τα κάνουν και αν τα κάνουν σύμφωνα με την ηλικία τους.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις και χωρίς να το έχει δει κάποιος ειδικός , δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αυτό που θα πρότεινα να δεις και να παρατηρήσεις στον μικρό είναι:

Να τον γδύσεις, να μείνει μόνο με το βρακί, και να παρατηρήσεις αν κάτι στην κίνηση του δεν σου αρέσει πχ να είναι ασύμμετρος.

Μήπως κατά την βάδιση έχει λίγο πεταχτώ ποπό και πεταχτή κοιλίτσα?

Μήπως έχει μια μικρή τάση να πατάει στις μύτες?

Πέφτει συχνά? Έχει καλές ισορροπιστικές αντιδράσεις?

Γενικά σε φυσιολογικά παιδιά δεν ανησυχούμε για το αν θα κάνουν πράγματα , αλλά με ποιόν τρόπο θα τα κάνουν και αν τα κάνουν σύμφωνα με την ηλικία τους.

Αν τα κάνει αυτά,τί σημαίνει;

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να δοθούν κάποιες οδηγίες από έναν ειδικό γα το τι δραστηριότητες θα μπορούσε να αποφύγει να κάνει το παιδί και αν κρίνει ότι και μία παρέμβαση θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο τα πράγματα γιατί όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όχι δεν έχει τίποτα από αυτά, δεν είναι ασύμμετρος, έχει πολύ καλά αντανακλαστικά, δεν περπατάει στις μύτες, το μόνο που είναι περίεργο για μένα είναι ότι πολύ συχνά σφίγγει τα δάχτυλα των ποδιών του μόνο, χωρίς να το καταλαβαίνει. Δηλαδή κι εκεί που κάθεται τα έχει μονίμως κάπως κυρτωμένα προς τα μέσα, ίσως επειδή είναι και μακριά (για δάχτυλα ποδιών εννοώ), ίσως επειδή έχει γενικώς μεγάλη πατούσα (92 εκ. 23 μηνών και φοράει 25-26 νούμερο παπούτσι), προσπαθώ να καταλάβω αν είναι ένα είδος ελαφριάς υπερτονίας ή αν έχει σχέση με το ότι έχει μεγάλα πόδια και δάχτυλα απλά.

Link to comment
Share on other sites

μεσα στην γυμναστικη ειναι και τ μασαζ?δεν καταλαβα ακριβως τ ενωεις.εγω τους εκανα συνεχεια μασαζ μου ειχε διξει η κουνιαδα μου η οποια ειναι μαια

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να γίνεται με σκοπό ένα πιο βαθύ χάδι από το συνηθισμένο φυσικά και είναι καλό για πολλούς παράγοντες. Μερικές φορές σε κάποιες εκπομπές στην τηλεόραση δείχνουν πως να κάνουμε χειρομαλάξεις σε ένα νεογνό, προσοχή λοιπόν σε αυτά που βλέπεται και στις κινήσεις που κάνουν πάνω στις αρθρώσεις είναι λίγο επικίνδυνο. Επειδή πάει μέχρι σε ένα σημείο η άρθρωση δεν σημαίνει ότι και το νεογνό στην συγκεκριμένη ηλικία χρησιμοποιεί αυτά τα εύρος .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

Έχω ένα νήπιο 20 μηνών. Πρόσφατα είδε φίλη φυσιοθεραπεύτρια πώς περπατούσε και μου συνέστησε να του κάνω κάποιες ασκήσεις για μεγαλύτερο εύρος κίνησης στον κορμό. Κυρίως πάνω σε μπάλα διαμέτρου 65εκ να μετακινώ το κέντρο βάρους του δεξιά και αριστερά και επίσης να τον βάζω μπρούμυτα και να του δίνω κάτι ώστε να σηκώνει τα χέρια. (Δεν του άρεσε ποτέ το μπρούμυτα από μωρό).

Μια εξήγηση που έδωσε είναι ότι τα μεγάλα -βαριά- μωρά χάνουν κάποιο στάδιο στην κινητική τους ανάπτυξη και συνεχίζουν χωρίς αυτό.

Επίσης την προβλημάτισε ότι δεν μπουσούλησε ποτέ κανονικά, αλλά βγάζοντας το πόδι στο πλάι να πατάει την πατούσα, πάντα το ίδιο πόδι.

Συμβουλή της να προσέχω και πώς κάθεται στο πάτωμα και να βάζω τα πόδια συμμετρικά σε στάση οκλαδόν, ενώ εκείνος συχνά επιλέγει το ένα πόδι να είναι λυγισμένο από κάτω ή στο πλάι προς την έξω μεριά.

Υπάρχει περίπτωση να προκαλέσω κάποια ζημιά μ' αυτές τις απλές ασκήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ζημία να την κάνεις σε αυτήν την ηλικία λίγο δύσκολο . Με τα λεγόμενα σου δείχνει να έχει ένα ζήτημα το παιδί. Το μέγεθος του δεν είναι δυνατόν να αξιολογηθεί από εδώ. Προσπάθησε να βρεις στην πόλη σου έναν φυσικοθεραπευτή που θα ασχολείται μόνο με παιδιά για μία αξιολόγηση . Φυσικά αν τίθενται από μέρους και άλλα ζητήματα ψυχοκινητικής ανάπτυξης μία επίσκεψή σε παιδονευρολόγο ή αναπτυξιολόγο θα ήταν θεμιτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα

Θα θελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι για το δικό μου παιδί. Όταν ήταν 7 εβδομάδων ο γιατρός διέγνωσε συγγενές εξαρθρημα του αριστερού ισχίου κι έτσι μας παρέπεμψε στον ακτινολόγο ο οποίος και το επιβεβαίωσε. Συγγενές εξαρθρημα αιστερού ισχίου 3ου βαθμού. Κατόπιν πήγαμε σε ορθοπεδικό ο οποίος εισηγήθηκε να βάλουμε τα ποδια του μωρού σε νάρθηκα το οποίο και πράξαμε. Για 2 μήνες το μωρό φορούσε τον νάρθηκα. Μετά από υπέρηχους και ακτινογραφίες για επιβεβαίωση, το ποδαράκι του μωρού έχει μπει στη θέση του όμως η "κεφαλή" στο αριστερό ισχίο έχει μια μικρή καθυστερηση στην δημιοργία της ένω η δεξιά έχει ήδη δώσει το παρόν της ολοκληρωμένα. Αυτό όμως μου είπαν ότι ήταν αναμενόμενο και να μην ανησυχούμε.

 

Αυτό όμως που με προβληματιζει είναι η καθυστερημένη κινητική ανάπτυξη του παιδιού. Δηλ. το παιδί από 4 μηνών που έβγαλε οριστικά τον νάρθηκα, έδειξε ατονία στους μυς της πλάτης και του αυχένα. Να σημειώσω ότι όταν γεννήθηκε και μέχρι και σήμερα ο μυικός της τόνος (στα χέρια και στα πόδια) είναι πολύ καλός και το είχαν προσέξει και ο παιδίατρος και ο ακτινολόγος και ο ορθοπεδικός. Η ατονία αυτή μου είπαν πως μπορεί να προήλθε από το γεγονός οτι το μωρό φορούσε τον νάρθηκα για 2 μήνες και δεν μπορούσε να ξαπλώσει μπρούμυτα και ήταν συνεχώς ανάσκελα. Ακόμη και σήμερα που μόλις έγινε 7 μηνών όταν την βάζουμε μπρουμυτα δυσανασχετεί σχετικά πολύ νωρίς.

 

Ξέχασα να αναφερω ότι επειδή το μωρό ήταν συνέχεια ανάσκελα και γύριζε το κεφάλι του μόνο από τη μία πλευρά δημιουργήθηκε πλαγιοκεφαλία και στη συνέχεια μας είπαν πως η πλαγιοκεφαλία δημιούργησε και ελαφριάς μορφής ραιβόκρανο. Ετσι από 4 μηνών κάνουμε φυσιοθεραπεία για το ραιβόκρανο και για την ατονία στους μυς της πλάτης. Ανησυχώ όμως πολύ για την κινητική της ανάπτυξη γιατί μόλις τώρα άρχισε να κάθεται και να στηρίζει το κεφάλι της με δύναμη χωρίς να "κουνιέται". Όταν ξαπλώνει γυρίζει από μόνη της δεξιά κι αριστερά αλλά ποτέ της δεν γύρισε 360 μοίρες, ούτε κάν 180 για να γυρίσει από ανάσκελα, μπρούμυτα! Μήπως πρεπει να κάνουμε κάτι άλλο? Η πλαγιοκεφαλία παραμένει, το ραιβόκρανο έχει υποχωρήσει αρκετά αλλά όχι τελείως.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα θελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι για το δικό μου παιδί. Όταν ήταν 7 εβδομάδων ο γιατρός διέγνωσε συγγενές εξαρθρημα του αριστερού ισχίου κι έτσι μας παρέπεμψε στον ακτινολόγο ο οποίος και το επιβεβαίωσε. Συγγενές εξαρθρημα αιστερού ισχίου 3ου βαθμού. Κατόπιν πήγαμε σε ορθοπεδικό ο οποίος εισηγήθηκε να βάλουμε τα ποδια του μωρού σε νάρθηκα το οποίο και πράξαμε. Για 2 μήνες το μωρό φορούσε τον νάρθηκα. Μετά από υπέρηχους και ακτινογραφίες για επιβεβαίωση, το ποδαράκι του μωρού έχει μπει στη θέση του όμως η "κεφαλή" στο αριστερό ισχίο έχει μια μικρή καθυστερηση στην δημιοργία της ένω η δεξιά έχει ήδη δώσει το παρόν της ολοκληρωμένα. Αυτό όμως μου είπαν ότι ήταν αναμενόμενο και να μην ανησυχούμε.

 

Αυτό όμως που με προβληματιζει είναι η καθυστερημένη κινητική ανάπτυξη του παιδιού. Δηλ. το παιδί από 4 μηνών που έβγαλε οριστικά τον νάρθηκα, έδειξε ατονία στους μυς της πλάτης και του αυχένα. Να σημειώσω ότι όταν γεννήθηκε και μέχρι και σήμερα ο μυικός της τόνος (στα χέρια και στα πόδια) είναι πολύ καλός και το είχαν προσέξει και ο παιδίατρος και ο ακτινολόγος και ο ορθοπεδικός. Η ατονία αυτή μου είπαν πως μπορεί να προήλθε από το γεγονός οτι το μωρό φορούσε τον νάρθηκα για 2 μήνες και δεν μπορούσε να ξαπλώσει μπρούμυτα και ήταν συνεχώς ανάσκελα. Ακόμη και σήμερα που μόλις έγινε 7 μηνών όταν την βάζουμε μπρουμυτα δυσανασχετεί σχετικά πολύ νωρίς.

 

Ξέχασα να αναφερω ότι επειδή το μωρό ήταν συνέχεια ανάσκελα και γύριζε το κεφάλι του μόνο από τη μία πλευρά δημιουργήθηκε πλαγιοκεφαλία και στη συνέχεια μας είπαν πως η πλαγιοκεφαλία δημιούργησε και ελαφριάς μορφής ραιβόκρανο. Ετσι από 4 μηνών κάνουμε φυσιοθεραπεία για το ραιβόκρανο και για την ατονία στους μυς της πλάτης. Ανησυχώ όμως πολύ για την κινητική της ανάπτυξη γιατί μόλις τώρα άρχισε να κάθεται και να στηρίζει το κεφάλι της με δύναμη χωρίς να "κουνιέται". Όταν ξαπλώνει γυρίζει από μόνη της δεξιά κι αριστερά αλλά ποτέ της δεν γύρισε 360 μοίρες, ούτε κάν 180 για να γυρίσει από ανάσκελα, μπρούμυτα! Μήπως πρεπει να κάνουμε κάτι άλλο? Η πλαγιοκεφαλία παραμένει, το ραιβόκρανο έχει υποχωρήσει αρκετά αλλά όχι τελείως.

 

 

Καλησπέρα

Η καθυστερημένη κινητική ανάπτυξή είναι δεδομένη λόγο του γεγονότος αυτού. Η μυική ατονία που την περιγράφεται εσείς θα την ονομάσω εγώ υποτονία και αυτό προέρχεται από εγκεφαλική δραστηριότητα . Αν έχεις μυική ατροφία είναι καθαρά πρόβλημα των μυών λόγο των θέσεων τις ακινησίας.

Αν είναι υποτονία αυτήν θα την έχει μια ζωή και με αυτήν θα οργανώσει όλα τα κινητικά προγράμματα που πρέπει να μάθει , φυσικά ότι κάνετε φυσικοθεραπεία είναι ένα μεγάλο ++. Άρα αν ονομάσουμε την ατονία σε υποτονία τότε έχουμε μια μικρή εγκεφαλική διαταραχή και η οποία με την ωρίμαση του εγκεφάλου και την καλή γυμναστική που θα κάνετε για αρκετό καιρό αυτό θα είναι μια κακή ανάμνηση.

Το λεγόμενο ραιβόκρανο που έχετε προκλήθηκε από τις ασύμμετρες θέσεις που το τοποθετούσατε όταν είχε τους νάρθηκες. Αυτό φεύγει με την γυμναστική . Η πλαγιοκεφαλία που λέτε μάλλον θα εννοείτε πλακουτσουκοτό κρανίο λίγο απίθανο να αλλάξει . Σίγουρα θα μεγαλώσει το μαλλί και δεν θα φαίνεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Οσο αφορά το ραιβοκρανο και την πλαγιοκεφαλία οφείλω να ομολογήσω πως τα ίδια πραγματα μας είπαν και οι γιατροί που παρακολουθούν το παιδί. Η μυική ατροφία είναι κάτι που διορθώνεται? Γιατί η δυσκολία του παιδιου να κρατηθεί πολλή ώρα στη στάση μπρούμυτα, οι γιατροί μας είπαν πως οφείλεται στους αγύμναστους μύες της πλάτης λόγω της ακινησίας του από τον νάρθηκα. Ισως ήταν ατυχής η λέξη "ατονία" που χρησιμοποίησα αυθαίρετα. Το ενδεχόμενο της υποτονίας η αλήθεια είναι πως το θεωρώ λίγο απίθανο μιας και το παιδί απ όταν γεννηθηκε είχε πολύ καλό μυικό τόνο (το οποίο και διαβεβαίωσαν όλοι οι γιατροί που την παρακολουθούν) και γενικά είναι ένα πολύ ζωηρό παιδί.

 

Απλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάτι ακόμη που θα μπορούσαμε να κάνουμε κι εμείς σαν γονείς για να τη βοηθήσουμε να δυναμώσει πιο γρήγορα. Ο λόγος που έγραψα για το παιδί είναι γιατί διαβασα να αποτρέπετε τους γονεις να κάνουν ασκήσεις στο σπίτι. Κι επειδή εμείς έκτος από τη φυσιοθεραπεία στο ιατρείο, κάνουμε ασκήσεις και στο σπίτι μόνοι μας, η αλήθεια είναι οτι ανησυχησα λίγο. :)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ο λόγος της φαινομενικής από εσάς ατροφία έχει σαν βάση την δραστηριότητα και μόνο του άκρου , σίγουρα διορθώνεται.

Την λέξη υποτονία μην την φοβάστε γιατί υπάρχουν πολλά παιδιά με τέτοιο μυικό τόνο και σας πληροφορώ ότι έχουν καθόλα φυσιολογική εξέλιξη.

Εσείς αυτό που θα μπορείτε να κάνετε είναι με την καθοδήγηση του φυσικοθεραπευτή και εφόσον έχετε αντιληφθεί το αίτιο του προβλήματος, να του δίνετε τα κατάλληλα ερεθίσματα για να μπορεί να ανταποκρίνεται και το παιδί σε πιο φυσιολογικές απαντήσεις . Είναι και αυτό ένα είδος γυμναστικής.

Στο αρχικό μου άρθρο αναφέρομε σε μωρά μερικών εβδομάδων. Το δικό σας ήδη έχε πάρει τον δρόμο του

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας!

Με εχει προβληματίσει κατι. το μωρο μου ειναι 4 μηνων και δεν αλλαζει πλευρο απο ανασκελα σε μπρουμητα η στο πλάι. αν τη βαλω στο πλαι γυριζει ανασκελα και καθεται ετσι. μπρουμητα δεν θελει να κατσει. γκρινιαζει. μηπως χριαζεται καποια εξασκηση???????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

Με εχει προβληματίσει κατι. το μωρο μου ειναι 4 μηνων και δεν αλλαζει πλευρο απο ανασκελα σε μπρουμητα η στο πλάι. αν τη βαλω στο πλαι γυριζει ανασκελα και καθεται ετσι. μπρουμητα δεν θελει να κατσει. γκρινιαζει. μηπως χριαζεται καποια εξασκηση???????[/quote

 

Ένα παιδί για να μην θέλει να παίρνει τις θέσης που του αναλογούν ανάλογα με την ηλικία 2 θα είναι οι λόγοι. 'Η θα είναι παιδί με παθολογία ή παιδί χωρίς κατάλληλα ερεθίσματα.

Διάβασε λίγο αυτό http://www.yyka.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy και κατέβασε αυτό που είναι για τους γονείς . Θα σε βοηθήσεις να δεις κινητικά σε τι ηλικία είναι το παιδί σου. Αν χρειάζεται η όχι βοήθεια θα το κρίνεις εσύ αυτό όταν δεις που είναι ηλικιακά στην κίνηση. Αν απέχει πάνω από τρεις μήνες κάνε τον κόπο να τον δει ένας ειδικός.

Συμβουλή: σταμάτα το ρελάξ, στρώσε κάτω στο πάτωμα και παίξε και εσύ μαζί του κάτω. Να μάθει να διαχειρίζεται το σώμα του ενάντια στην βαρύτητα, αυτό γίνεται μόνο από μπρούμυτα.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι για το 8μιση μηνων αγορακι μου,δεν μπορει να γυρισει απο ανασκελα μπρουμυτα κ δεν μπουσουλαει,δεν του αρεσει καθολου να τον βαζω μπρουμυτα απο πολυ πολυ μικρος,εκλαιγε κ φωναζε.απο 4 μηνων πατουσε για να σηκωθει κ πλεον μεσα στο παρκο του σηκωνεται με ευκολια κ κανει κ βηματακια γυρω γυρω.αρχισα ν ανησυχω ,γιατι οποτε τον βαζω μπρουμυτα γυριζει κατευθειαν ανασκελα κ γκρινιαζει.να σας πω οτι ειναι πολυ βαρυ παιδι ειναι 10500 με 80 ποντους υψος.μου εχουν πει οτι μαλλον θα περπατησει κατευθειαν ,ομως δεν θα επρεπε να περασει πρωτα το σταδιο του μπουσουληματος?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι για το 8μιση μηνων αγορακι μου,δεν μπορει να γυρισει απο ανασκελα μπρουμυτα κ δεν μπουσουλαει,δεν του αρεσει καθολου να τον βαζω μπρουμυτα απο πολυ πολυ μικρος,εκλαιγε κ φωναζε.απο 4 μηνων πατουσε για να σηκωθει κ πλεον μεσα στο παρκο του σηκωνεται με ευκολια κ κανει κ βηματακια γυρω γυρω.αρχισα ν ανησυχω ,γιατι οποτε τον βαζω μπρουμυτα γυριζει κατευθειαν ανασκελα κ γκρινιαζει.να σας πω οτι ειναι πολυ βαρυ παιδι ειναι 10500 με 80 ποντους υψος.μου εχουν πει οτι μαλλον θα περπατησει κατευθειαν ,ομως δεν θα επρεπε να περασει πρωτα το σταδιο του μπουσουληματος?

 

Λόγο της ηλικία του σιγά σιγά και φυσιολογικά δεν θα θέλει να παίρνει την πρηνή θέση γιατί το λειτουργικό του επίπεδο είναι πιο ψηλό από την αυτήν . Είναι φυσιολογική αντίδραση. Το ότι έχασε στάδια κινητικής ανάπτυξης σίγουρα θα επηρεάσει την κινητική του εξέλιξη , σε ποίο βαθμό ?, αυτό έχει σχέση από τις αντισταθμίσεις που θα αναπτύξει στον κινητικό του σχεδιασμό. Το ότι το παιδί από την φύση του πρέπει να παίρνει την πρηνή δεν το κάνει χωρίς λόγο. Από αυτήν την θέση προετοιμάζει τον κορμό του για να ανταπεξέλθει στα μετέπειτα κινητικά στάδια.

Μην τον βάζεις να περπατάει , ότι κάνει, ας το κάνει μόνος του χωρίς βοήθεια . Μην του δίνεις μασημένη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι για το 8μιση μηνων αγορακι μου,δεν μπορει να γυρισει απο ανασκελα μπρουμυτα κ δεν μπουσουλαει,δεν του αρεσει καθολου να τον βαζω μπρουμυτα απο πολυ πολυ μικρος,εκλαιγε κ φωναζε.απο 4 μηνων πατουσε για να σηκωθει κ πλεον μεσα στο παρκο του σηκωνεται με ευκολια κ κανει κ βηματακια γυρω γυρω.αρχισα ν ανησυχω ,γιατι οποτε τον βαζω μπρουμυτα γυριζει κατευθειαν ανασκελα κ γκρινιαζει.να σας πω οτι ειναι πολυ βαρυ παιδι ειναι 10500 με 80 ποντους υψος.μου εχουν πει οτι μαλλον θα περπατησει κατευθειαν ,ομως δεν θα επρεπε να περασει πρωτα το σταδιο του μπουσουληματος?

 

Μην ανησυχείς. Δεν μπουσουλάνε όλα τα παιδιά

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειμαστε 9 μηνων κ αχουμε καμια εβδομαδα (ισως κ λιγο παραπανω)που γυριζει απο ανασκελα μπρουμυτα.δεν μπουσουλαει αν κ εχω καταλαβει οτι δεν θελει ,γιατι αν ηθελε θα το προσπαθουσε περισσοτερο,τον αφηνω ομως συνεχως να παιδευεται για να σηκωθει να πιασει κατι κλπ.δεν τον βοηθαω παρα μονο αν δεν μπορει πραγματικα κ εχω δει βελτιωση,την πρηνη σταση πολυ απλα δεν τη θελει...βιαζεται να περπατησει κ ηδη γυριζει γυρω γυρω το παρκο ανετα .η παιδιατρος μου ειπε πως εχει περασει ηδη στο επομενο σταδιο κ πως αφου σηκωθηκε πολυ δυσκολα να γυρισει στο μπουσουλημα,θα περπατησει παραλειποντας το.

αυτο με τη μασημενη τροφη το λες κυριολεκτικα?κ αν ναι εχει καποια σχεση ?πληροφοριακα παντως δεν εχουμε ουτε ενα δοντι ακομη!

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία σου το λέω , ότι γονείς που ξεκίνησαν να βάζουν από πολλή νωρίς τα παιδιά τους σε όλες αυτές τις θέσεις που μας προσφέρονται από την πρηνή θέση , όλα αυτά τα παιδιά μπουσούλησαν για μεγάλο χρονικό διάστημα και φυσικά όπως όλα τα φυσιολογικά παιδιά περπάτησαν στον χρόνο που έπρεπε.

Δίκιο έχει η γιατρός σου ότι δεν μπορεί να γυρίσει κινητικό επίπεδο , όπως και δίκιο έχει το παιδί σου που σηκώθηκε όρθιο μιας και από το έδαφος δεν μπορεί να κάνει και τίποτα λειτουργικό ώστε να είναι ενδιαφέρον και για το ίδιο . Άλλωστε στο DNA μας είναι καταγεγραμμένη η όρθια θέση και μέσα από αυτήν θα προσπαθήσει να αναπληρώσει το χαμένο κίνητρο που θα έβρισκε από την τετραποδική δηλ. στο να μετακινηθεί ανεξάρτητο , να δημιουργήσει και να λύσει προβλήματα , να εξερευνήσει το περιβάλλον του, να δοκιμάσει τον εαυτό του απέναντι στα οικεία πρόσωπα.

Μασημένη τροφή εννοώ να μην του δείχνουμε με την δικιά μας βοήθεια πως θα πρέπει να εξελιχθεί κινητικά και να το αφήσουμε μόνο του να το ανακάλυψη ο ίδιος σύμφωνα με τις δυνάμεις του , άλλωστε δεν είμαστε και όλοι ίδιοι . Αν καθυστέρηση να κάνει κάτι να μην σε ανησυχεί, να σε ανησυχεί όταν δεν έχει εξέλιξη το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι. Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 22 μηνών. Πολλές φορές τον παίρνω μαζί μου όταν κάνω γυμναστική επειδή του αρέσει πολύ να παρακολουθεί, με αποτέλεσμα να έχει ξεσηκώσει διάφορες κινήσεις και να προσπαθει να τις κάνει συνέχεια. Προσπαθεί να κάνει κατακόρυφο και πολλές φορές στηρίζεται στο κεφάλι και προσπαθεί να σηκώσει τα πόδια του. Υπάρχει περίπτωση σε αυτή την ηλικία να του προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στον αυχένα ή το κεφάλι;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι ποιο ευχάριστο να μιμείται το παιδί τον γονίο όταν του δίνονται σωστά πρότυπα. Απολύτως κανένας λόγος ανησυχίας, απλά μια συμβουλή αν θέλετε να βάλετε το παιδί σας σε κάποιο άθλημα κάντε την μετά την ηλικία των 6-7χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Τι ποιο ευχάριστο να μιμείται το παιδί τον γονίο όταν του δίνονται σωστά πρότυπα. Απολύτως κανένας λόγος ανησυχίας, απλά μια συμβουλή αν θέλετε να βάλετε το παιδί σας σε κάποιο άθλημα κάντε την μετά την ηλικία των 6-7χρονών.

 

Καλημέρα.Ο γιός μου θα κλείσει τα7.Θα ήθελα να τον ξεκινήσω κάποιο άθλημα.Έχει ενα πρόβλημα ισοροπίας και είναι πολύ διστακτικός στις κινήσεις του.Δηλαδή δεν είναι όπως κάποια άλλα παιδάκια που σκαρφαλώνουν, πηδάνε,τρέχουν.Είχε μικρή καμάρα στις πατούσες.Του κάναμε λίγη φυσικοθεραπεία και ειδικούς πάτους.Έχει διορθωθεί λίγο αλλά και πάλι έχει πρόβλημα ισοροπίας και φυσικά αυτοπεποίθησης.Σε τι άθλημα θα ήταν καλύτερο να τον στείλω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...