Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάπτυξη παιδιού 18 μηνών


Recommended Posts

Θεωρώντας ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα την ύπαρξη του site, θα ήθελα να καταθέσω τη δική μου ανησυχία σχετικά με τον ανηψιό μου.

Είναι 18 μηνών, γεννήθηκε πρόωρα στις 32 εβδομάδες, και μέχρι σήμερα δεν περπατάει, δεν μπουσουλάει και δεν κάθεται. Επί πλέον το λεξιλόγιό του είναι σχεδόν ανύπαρκτο, ίσως να ακούγεται κάπου κάπου το μαμά ή το μπαμπά. Η σωματική του ανάπτυξη είναι καλή, είναι αρκετά ψηλός και κανονικού βάρους.Οι γονείς του μετά από πιέσεις αποφάσισαν και το πήγαν σε κάποιον ειδικό , ο οποίος συνέστησε φυσικοθεραπείες, τις οποίες και ξεκίνησαν.Όμως το παιδί δεν φαίνεται να κάνει πρόοδο. Τί μπορεί να σημαίνει το ότι δεν μιλάει, συγκεκριμένα σε ερώτησή μου, μου απάντησε ο πατέρας ότι λέει τα δικά του, μαμά μπαμπά. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Εάν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει, γιατί ειλικρινά με ανησυχεί η κατάσταση αυτή (έχω μεγαλώσει 2 παιδιά).

Ευχαριστώ

Η θεία που ανησυχεί!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ότι δεν μιλάει ακόμα δεν νομίζω ότι είναι τόσο ανησυχιτικό για την ηλικία που βρίσκεται ! Σκέψου ότι υπάρχουν τελειόμηνα μωρά τα οποία δεν μιλάνε παρά μόνο όταν κλείσουν για τα καλά τα δύο χρόνια !

Επειδή και μένα ο γιός μου γεννήθηκε πρόωρα , η παιδίατρος του η οποία είναι πολύ ψείρας σε κάποια θέματα μας έστειλε άμμεσα σε ειδικό φυσιοθεραπευτή για να μπορέσει το παιδί να κάτσει , μπουσουλήσει κτλ και να συμβαδίσει κατά κάποιο τρόπο με τα τελειόμηνα μωρά !

Είναι πολύ καλό λοιπόν που το πήγαν για φυσιοθεραπείες και ίσως θα έπρεπε να έχει γίνει και λίγο νωρίτερα -- αλλά αν δεν τους είχε συμβουλέψει κάποιος που να το γνωρίζουν οι άνθρωποι ! !

Μην ανυσηχείς όλα θα πάνε καλά ! Ο παιδίατρος τι λέει για όλα αυτά ? :?:

Link to comment
Share on other sites

Η μεσαία κόρη μου γεννήθηκε επίσης στις 32 εβδομάδες, αλλά δεν αντιμετώπισα τέτοιου είδους προβλήματα.

Από την εμπειρία μου, νομίζω ότι το γεγονός ότι δεν μιλάει πρέπει να είναι το λιγότερο που να σας απασχολεί. Της κουμπάρας μου το παιδάκι, υγιέστατο και όχι πρόωρο κατέληξε να μιλήσει στα 3.5 και μέχρι τα 4 ακόμα δεν καταλάβαινες τι έλεγε.

Εγώ θα σας συμβούλευα να είστε λίγο πιο ανήσυχοι με το γεγονός ότι δεν κάθεται και γενικότερα με το κινητικό μέρος, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει κάτι.

Κάνατε πολύ καλά που απευθυνθήκατε σε ειδικό, πάντως να ξέρετε ότι τα πρόωρα παιδάκια αντιμετωπίζουν συχνά τέτοιου είδους δυσκολίες τις οποίες τις ξεπερνούν με το χρόνο.

Σίνα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ γιά το ενδιαφέρον και τις δύο.... συγκατοίκους του forum.

 

Όμως εκείνο που με ανησυχεί ιδιαιτέρως είναι το ότι....στο Μαιευτήριο, όταν μας έδειξαν το μωρό, μόλις γεννήθηκε, ήταν μπλε, και φυσικά το πήραν αμέσως για την θερμοκοιτίδα.Φοβάμαι, μήπως το διάστημα αυτό που μεσολάβησε μέχρι να το διασωληνώσουν,ήταν μεγαλύτερο του ανεκτού από το μωρό.

Φυσικά σαν θεία δεν μου επιτρέπεται να μιλώ, ούτε να παραθέτω προβληματισμούς (κοινώς μου το απαγορεύουν).

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.....

Η θεία που ανησυχεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

θα ηθελα να δουμε την αναπτυξη των παιδιων μας στην ηλικια των 18 μηνων περιπου, που το θεωρουν οροσημο γαι το παιδι. εμεις ειμαστε 17,5μηνων περιπου , με υψος 85εκ και βαρος 11κιλα ακριβως. εσεις???

απο λογακια λιγα πραγματα-μπαμπα, μαμα, μπαμπαμπαμπα...:P, γιαγια, παππου, ηχους απο καποια ζωακια, γαλα, χυμο,(και κανα 2-3 ακομη λεξουλες ).τα υπολοιπα στην δικη της γλωσσα,στην οποια μιλαει συνεχεια !!!εσεις???

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να δουμε την αναπτυξη των παιδιων μας στην ηλικια των 18 μηνων περιπου, που το θεωρουν οροσημο γαι το παιδι. εμεις ειμαστε 17,5μηνων περιπου , με υψος 85εκ και βαρος 11κιλα ακριβως. εσεις???

απο λογακια λιγα πραγματα-μπαμπα, μαμα, μπαμπαμπαμπα...:P, γιαγια, παππου, ηχους απο καποια ζωακια, γαλα, χυμο,(και κανα 2-3 ακομη λεξουλες ).τα υπολοιπα στην δικη της γλωσσα,στην οποια μιλαει συνεχεια !!!εσεις???

 

 

εμενα ο γιος μου ειναι 19 μηνων,μιλαει καλυτερα απο τριχρονο αλλα ειναι μονο 9,500 κιλα και αυτο για πανω απο οκτω μηνες...ειναι φυσιολογικο να μην ανησυχει η παιδιατρος μας για το βαρος του??

 

οσο για τους προβληματισμους σου mia_8eia,το οτι δεν μιλαει δεν θα το αξιολογουσα,αλλα το θεμα κινητικοτητα νομιζω οτι απαιτει ειδικης μεταχειρησης...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να δουμε την αναπτυξη των παιδιων μας στην ηλικια των 18 μηνων περιπου, που το θεωρουν οροσημο γαι το παιδι. εμεις ειμαστε 17,5μηνων περιπου , με υψος 85εκ και βαρος 11κιλα ακριβως. εσεις???

απο λογακια λιγα πραγματα-μπαμπα, μαμα, μπαμπαμπαμπα...:P, γιαγια, παππου, ηχους απο καποια ζωακια, γαλα, χυμο,(και κανα 2-3 ακομη λεξουλες ).τα υπολοιπα στην δικη της γλωσσα,στην οποια μιλαει συνεχεια !!!εσεις???

Εμείς είμαστε 14 μηνών, ο ένας 11μιση κιλά και 85 πόντους, ο άλλος 11 κιλά και 80 πόντους, περπατάμε, αλλά από ομιλία ελάχιστα, μαμά, μπαμπά και φυσικά κινέζικα!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οι μικρες μου γεννηθηκαν στις 34 εβδομαδες, μπηκαν στην θερμοκοιτιδα για 3 μερες και μετα απο 2 μερες τις πηραμε σπιτι. ευτυχως ολα πηγαν πολυ καλυτερα απο οτι περιμεναμε και η αναπτυξη τους ειναι μια χαρα. περπατησαν στους 15 μηνες και τωρα ειναι 18,5 μηνων 81 εκ και βαρος 10 kg η μια και 9,3 η αλλη. ειναι πολυ ζωηρες, λενε μαμα, μπαμπα, γιαγια, καλτσα, πετσετα, επεσε, παιδακι... καταλαβαινουν τα παντα, ξεφυλλιζουν περιοδικα, ξεβιδωνουν...

παντως ο παιδιατρος μας ενδιαφεροταν πολυ για το αν καθονταν στην ηλικια που επρεπε, παρα για το αν στεκονταν ή ποτε περπατησαν.

ειμαι μια πολυ υπερηφανη μανα, οχι γιατι κανουν κατι φοβερο, αλλα γιατι οι πιθανοτητες ηταν ολες εναντιον μας. εχω καποιο ανατομικο προβλημα στη μητρα που κανει δυσκολη την μονη κυηση, ποσο μαλλον τη διδυμη. αφου φτασαμε ομως τις 34 εβδομαδες ηταν θαυμα κ αυτες οι δυο τα μικρα μου θαυματα.

ευχομαι καλη τυχη σε ολες τις μανουλες που γεννανε προωρακια

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θεωρώντας ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα την ύπαρξη του site, θα ήθελα να καταθέσω τη δική μου ανησυχία σχετικά με τον ανηψιό μου.

Είναι 18 μηνών, γεννήθηκε πρόωρα στις 32 εβδομάδες, και μέχρι σήμερα δεν περπατάει, δεν μπουσουλάει και δεν κάθεται. Επί πλέον το λεξιλόγιό του είναι σχεδόν ανύπαρκτο, ίσως να ακούγεται κάπου κάπου το μαμά ή το μπαμπά. Η σωματική του ανάπτυξη είναι καλή, είναι αρκετά ψηλός και κανονικού βάρους.Οι γονείς του μετά από πιέσεις αποφάσισαν και το πήγαν σε κάποιον ειδικό , ο οποίος συνέστησε φυσικοθεραπείες, τις οποίες και ξεκίνησαν.Όμως το παιδί δεν φαίνεται να κάνει πρόοδο. Τί μπορεί να σημαίνει το ότι δεν μιλάει, συγκεκριμένα σε ερώτησή μου, μου απάντησε ο πατέρας ότι λέει τα δικά του, μαμά μπαμπά. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Εάν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει, γιατί ειλικρινά με ανησυχεί η κατάσταση αυτή (έχω μεγαλώσει 2 παιδιά).

Ευχαριστώ

 

Όταν λες δεν κάθεται τι εννοείς ??

Δεν μπορεί να κάτσει στον κώλο του ανεξάρτητα ? Αν μπορείς περιέγραψε αυτό που εννοείς .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω την αληθεια μου το οτι δεν μιλαει δεν με ανησυχει τοσο οσο το οτι δεν καθεται....αυτο ειναι κατι που κανονικα μεχρι 8-9 μηνων θα πρεπει ενα μωρακι να το εχει καταφερει...:rolleyes::rolleyes:

Να φανταστεις ο γιος μου οταν ηταν 8 μηνων ειχαμε παει στο Παιδων για ενα θεματακι και τον βλεπει η παιδιατρος που δεν πολυκαθοταν (ηταν και στρουμπουλο παιδακι) και ξεχασε το θεμα για το οποιο ειχαμε παει και εστιασε στο οτι τη συγκεκριμενη στιγμη δεν καθοταν...ευτυχως δεν ηταν κατι (την αμεσως επομενη εβδομαδα αρχισε να καθεται)

Ο παιδιατρος του παιδιου τι λεει??? Μου κανει εντυπωση που δεν το εχει παρατηρησει ο ιδιος...

Ειπες οτι ηταν προωρακι...ειχε καποιο θεμα?? Μπηκε σε θερμοκοιτιδα και για ποσο καιρο?

 

Και αφου εγραψα εγραψα διαπιστωσα οτι το θεμα εχει ανοιχτει πολυ παλια...

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου γεννήθηκε πρόωρα στις 30 εβδομάδες 1.500gr. Έμεινε στη θερμοκοιτίδα 30 ημέρες. Τώρα είναι 15 μηνών και κάνει φυσικοθεραπείες από 6 μηνών. Τώρα αρχίζει να κάθεται σιγά σιγά. Μπαμπαλιζει αλλά είναι και πολύ νωρίς ακόμη. Τον παρακολουθεί από πολύ νωρίς παιδονευρολόγος οπού και μας συνέστησε τις φυσικοθεραπείες γιατί είχαμε υπερτονία άνω και κάτω άκρων. Στους 12 μήνες κάναμε και την Μαγνητική εγκεφάλου όπου έδειξε περικοιλιακή λευκομαλακία και ειναι φαινόμενο 60% σχεδόν σε πρόωρα μωρά. Αυτό λοιπόν στην περίπτωση μας και με τα δεδομένα του παιδιού μεταφράζεται σε σπαστική διπληγία. Ευτυχώς που ξεκινήσαμε νωρίς τις φυσικοθεραπείες γιατί είμαστε σε παρά πολύ καλό δρόμο. Τον αξιολόγησε και αναπτυξιολόγος και μας τον έχει τοποθέτηση ηλικιακά, στην κίνηση, στο λόγο και νοητικά. Αυτό που έχω να πω λοιπόν εγώ είναι το εξής, μπορεί κάθε παιδάκι να είναι διαφορετικό και να θέλει το δικό του χρόνο να κάνει κάποια πράγματα, όμως αυτό δεν είναι ενδεικτικό για όλα τα παιδάκια. Καλό θα είναι να είμαστε ενήμεροι και να συμβουλευόμαστε τούς ειδικούς. Για μένα πρώτα να δεί το παιδί ένας παιδονευρολογός και κατόπιν αναπτυξιολόγος. Απο την εμπειρία μου μιλώ γιατι βλέπω ποσό πολύ καλό έχει κανει στο μικρό μου η έγκαιρη θεραπεία.

 

Να αναφέρω ότι οι γιατροί που παρακολουθούν το παιδί είναι δεν είναι ιδιώτες. Στην διάθεση σας ότι χρειαστείτε και μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου γεννήθηκε πρόωρα στις 30 εβδομάδες 1.500gr. Έμεινε στη θερμοκοιτίδα 30 ημέρες. Τώρα είναι 15 μηνών και κάνει φυσικοθεραπείες από 6 μηνών. Τώρα αρχίζει να κάθεται σιγά σιγά. Μπαμπαλιζει αλλά είναι και πολύ νωρίς ακόμη. Τον παρακολουθεί από πολύ νωρίς παιδονευρολόγος οπού και μας συνέστησε τις φυσικοθεραπείες γιατί είχαμε υπερτονία άνω και κάτω άκρων. Στους 12 μήνες κάναμε και την Μαγνητική εγκεφάλου όπου έδειξε περικοιλιακή λευκομαλακία και ειναι φαινόμενο 60% σχεδόν σε πρόωρα μωρά. Αυτό λοιπόν στην περίπτωση μας και με τα δεδομένα του παιδιού μεταφράζεται σε σπαστική διπληγία. Ευτυχώς που ξεκινήσαμε νωρίς τις φυσικοθεραπείες γιατί είμαστε σε παρά πολύ καλό δρόμο. Τον αξιολόγησε και αναπτυξιολόγος και μας τον έχει τοποθέτηση ηλικιακά, στην κίνηση, στο λόγο και νοητικά. Αυτό που έχω να πω λοιπόν εγώ είναι το εξής, μπορεί κάθε παιδάκι να είναι διαφορετικό και να θέλει το δικό του χρόνο να κάνει κάποια πράγματα, όμως αυτό δεν είναι ενδεικτικό για όλα τα παιδάκια. Καλό θα είναι να είμαστε ενήμεροι και να συμβουλευόμαστε τούς ειδικούς. Για μένα πρώτα να δεί το παιδί ένας παιδονευρολογός και κατόπιν αναπτυξιολόγος. Απο την εμπειρία μου μιλώ γιατι βλέπω ποσό πολύ καλό έχει κανει στο μικρό μου η έγκαιρη θεραπεία.

 

Να αναφέρω ότι οι γιατροί που παρακολουθούν το παιδί είναι δεν είναι ιδιώτες. Στην διάθεση σας ότι χρειαστείτε και μπορώ να βοηθήσω.

 

 

Καλή δύναμη σου εύχομαι

Είσαι από τις τυχερές μαμάδες που το ανακαλύψατε νωρίς και ξεκινήσατε την παρέμβαση. Να είσαι σίγουρη ότι με σωστή τακτική στο σπίτι και στην καθημερινότητα του παιδιού και με την άμεση και άριστη συνεργασία με τους θεραπευτές σου θα έχετε πολύ καλά αποτελέσματα άσχετο με το πόσο βαρύ είναι το παιδί ή όχι. Ελαφριά παιδιά αδούλευτα , καταστήσαν να είναι πιο βαριά και από παιδιά που είχαν δεδομένη βαριά εικόνα αλλά ήταν δουλεμένα .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...