Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηπως το μωρο μου παιρνει πολυ βαρος?


Recommended Posts

Γεια σας, με προβληματιζει η αναπτυξη του μωρου μου...σε 10 μερες κλεινει τον 3ο μηνα και μπαινει στον 4ο και σημερα που τον ζυγισα ειναι 6200. Δεν ειναι τελειως αξιοπιστη η μετρηση γιατι τον ζυγισα με μενα στην δικη μας ζυγαρια και οχι του γιατρου.εβαλε 700γραμμαρια απο την προηγουμενη μετρηση...ειναι πολυ αναπτυγμενος και με εχουν αγχωσει γιατι τον θεωρουν χοντρουλη...πιο κατω εχω γραψει τις μετρησεις μας...

 

12/04/2012 : 3110 υψος 52 cm (ημερα γεννησης)

15/04/2012 : 2980 υψος 52 cm (ημερα αναχωρησης απο νοσοκομειο)

24/04/2012 : 3270 υψος 52 cm

07/05/2012 : 3750 υψος 53 cm

12/06/2012 : 5470 υψος 57,5 cm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ακου να δεις,,,γενικα παειπεριπου ετσι,,,τους πρωτους 3 μηνες παιρνουν περιπου ενα κιλο και μετα αρχιζει και κατεβαινει σε 500-700 και σιγα σιγα μεχρι το χρονο τριπλασιαζουν το βαρος τους,,,,αυτα που σου λενε ειναι χαζομαρες αλλα και αδυνατουλης να ητανε παλι θα σου λεγανε μα καλα δε ταϊζεις τιποτα το παιδι???αργοτερα που θα αρχισει να κινειτε-μπουσουλαει-περπαταει οι χαριτωμενες διπλες θα πανε περιπατο:wink: μην αγχωνεσαι,,,,να διες που τον αλλο μηνα θα μας γραφεις,,,ουφ το μωρο μου πηρε μονο 400 γραμμαρια χιχιιχιχιχιχιχ:lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι ηταν τους πρωτους μηνες εβαζε ενα κιλα το μηνα κι ας μη του φαινοταν ...εγω να σου πω δεν ανησυχησα το θεωρησα φυσιολογικο...ε μετα απο καποια στιγμη σταθεροποιθηκε.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα παντως νομιζω πως ορισμενες φορες δεν τρωγονται με τιποτα οι ανθρωποι...δεν ευχαριστιουνται με τιποτα...στην αρχη ειχαμε θεμα γιατι δεν εκανε κακα (επειδη δεν ετρωγε αρκετα) γιατι δεν μπορουσα να το θηλασω αποκλειστικα επισης και τωρα οτι παρα ειναι χοντρος και εχει κανει διπλες...να αρχισω να κατεβαζω καντιλια η οχι?

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα παντως νομιζω πως ορισμενες φορες δεν τρωγονται με τιποτα οι ανθρωποι...δεν ευχαριστιουνται με τιποτα...στην αρχη ειχαμε θεμα γιατι δεν εκανε κακα (επειδη δεν ετρωγε αρκετα) γιατι δεν μπορουσα να το θηλασω αποκλειστικα επισης και τωρα οτι παρα ειναι χοντρος και εχει κανει διπλες...να αρχισω να κατεβαζω καντιλια η οχι?

 

ε σιγα σιγα ή καντηλια ή παίρνε ύφος δε σηκωνω και πολλα πολλα απο τις βλακειες που λετε γιατι θα σας φερω και κανα φωτιστικο στο κεφαλι,,,,, αργοτερα συνεχιζεται ως εξης: ααααα δε κανει ποδηλατο χωρις βοηθητικες ακομη ε??(δυο χρονων ) ααααα τρωει μονο του θα στα κανει ολα χαλια,,,,αααααα το ταϊζεις ακομη εσυ ?το εχεις παραχαϊδεψει,,,,,ααααααα δεν εχει κοψει ακομη πανα ε???(ενος χρονου το παιδι ) ,,,,,,κ,ο,κ, δε πιανονται πουθενα μερικοι,,,,αααααα θα το κρυωσεις το παιδι (εξω εχει καυσωνα εντωμεταξυ) ααααααααα το το σκασεις το παιδι με τοσα που το φορας (εξω εχει χιονι ) ,,,,,αθανατη ελλαδαρα σου λεω :lol::lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααα...τοσο καλα.....αααα πρεπει να γινουν μεγαλες συζητησεις γιατι αλλιως το κοβω να μην το βλεπουν στο τελος το μωρο με τις βλακειες που κανουν...ξεχασανε μου φαινεται οτι ειχαν και αυτοι δικα τους παιδια...ελεος δηλαδη...τωρα ειδα μια καμπυλη αναπτυξης που μου συστησε ενας γιατρος και ειδα οτι το μωρο μου εχει το ιδανικο βαρος...τι να πω...ΕΛΕΟΣ και παλι ΕΛΕΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

εμεις γεννηθηκαμε 23/03/12 3250 κ 52 εκ μεχρι ν βγουμε απο τ νοσοκομειο φτασαμε τ 2980

σημερα 3 μηνων εινια 7400 και 67 εκ

οσοι τ βλεπουν νομιζουν οτι ειναι 6 μηνων παιδι κ αν πανε ν μου πουν τιποτα τους τ κοβω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια είμαστε λίγο χοντρούλιδες 43 ημερών 6400 και 60 πόντους ο πρώτος μου γιός ήταν την ίδια ηλικία ενα κιλό λιγότερο..θηλάζω αποκλειστηκά απο την 3 μέρα της γέννησης (λόγω νοοτροπίας κλινικών) και του δίνω να τρώει όποτε θέλει κάνω καλά;Ο παιδίατρος μου συνέστησε να θηλάζω καθε 3 ώρες αλλα ξέρω οτι δεν είναι σωστό να τον αφήνω να κλαίει..εσείς τι λέτε;α!βάρος εξόδου 3350 δηλαδή βάλαμε σε 40 μέρες 3 κιλά..

cwKCp3.png

 

Q1akp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια είμαστε λίγο χοντρούλιδες 43 ημερών 6400 και 60 πόντους ο πρώτος μου γιός ήταν την ίδια ηλικία ενα κιλό λιγότερο..θηλάζω αποκλειστηκά απο την 3 μέρα της γέννησης (λόγω νοοτροπίας κλινικών) και του δίνω να τρώει όποτε θέλει κάνω καλά;Ο παιδίατρος μου συνέστησε να θηλάζω καθε 3 ώρες αλλα ξέρω οτι δεν είναι σωστό να τον αφήνω να κλαίει..εσείς τι λέτε;α!βάρος εξόδου 3350 δηλαδή βάλαμε σε 40 μέρες 3 κιλά..

Μια χαρά είστε.Κοιταξα τις καμπύλες στο δικό μου το σαμιαμήδι και στους δύο μήνες είχε πάρει 2.700 και 60 πόντους.Μόνο μην καλομάθεις...γιατι από τον τέταρτο και μετά η δικιά μου μόνο ψηλώνει.Βάρος σταθερα 300 το μήνα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια...Ετσι που τον βλεπω τον μπεμπουλη θα το παρει το κιλακι του και αυτο το μηνα.Το καλο ειναι οτι εχει τελειες διπλες για τσιμπημα:-)

cwKCp3.png

 

Q1akp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Επαναφερω το θεμα γτ εχω αγχωθει και εγώ με το βάρος του μωρου μου. ...

Θηλαζουμε αποκλειστικα καθε δυο ωρες μεσα στη μερα κ το βραδυ σηκώνεται μονο μια φορα και τρωει πολυ λιγο ετσι για τη λιγουρα που λεμε χαχα...

Οι μετρησεις μας ειναι:

18-04-2016 : 2540 κιλα 49 ποντοι

20-04-2016 : 2450 κιλα

18-05-2016 : 3800 κιλα 53 ποντοι

21-06-2016 : 5400 κιλα 57 πόντοι

 

Ειναι δυνατόν να έβαλε 1600 μεσα σε ενα μηνα;;;

Πριν παμε βέβαια ειχε πιει 195 μλ γαλα (ξερω τη ποσότητα γτ εκπαιδευομαστε στο μπιμπερο,ξεκιναω δουλεια την αλλη βδομαδα).

Επισης ο γιατρός την ζυγισε με ρουχα κ βρεγμενη πανα....

Και παλι ομως το πρωτο μηνα 1350, το δευτερο 1600... Μου φαίνεται υπερβολικό...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι γύρω στον τέταρτο με πέμπτο μήνα θα σταματήσει να παίρνει με τέτοιο ρυθμό, συνηθως κάνουν ένα πλατό που κάποιοι παιδίατροι αρχίζουν να σπρώχνουν τεχνητό γάλα.

 

Εφόσον είναι από θηλασμό το βάρος, μην ασχολείσαι (δηλ ασχολήσου κάνοντας πατ πατ στον ώμο σου που τα χετε καταφέρει).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ας σπρωξει ότι θελει δεν μασαω απο τετοια.... Μα γεννήθηκε μια σταλια κ τωρα στην 90 καμπυλη;;; τρελαθηκα λεω τι γινεται;;

να αρχισω προγραμμα;να παρατεινω το χρονο αναμεσα στους θηλασμους μας;

Γτ της προσφερω στηθος οποτε ζητήσει δεν της εχω κρατησει ποτε ωρα στο θηλασμο της κ φυσικα το εχουμε κ παρηγοριά στους άσχημους κολικους που περναμε...μηπως δεν πρεπει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα ο μεγαλος μου με αποκλειστικο θηλασμο εβαζε το λιγοτερο ένα κιλο το μηνα...ηταν γενικα μεγαλο μωρο.Γεννηθηκε κανονικος αλλα με τη μια εδειξε τις διαθεσεις του.Και τωρα στα 5 του στα κιλα του είναι οκ αλλα είναι πολύ ψηλος για την ηλικια του.

 

Αυτό καποια στιγμη σταματάει...νομιζω περιπου οτν ειαγονται οι στερεες...δεν είμαι και σιγουρη αλλα καποια στιγμη σταματάει.Αν δε σταματησει και το παιδι συνεχιζει να βαζει κιλα εννοείται ο γιατρος θα το ελεγξει αλλα για την ωρα αστον να τρωει οσο και οποτε θελει.

Link to comment
Share on other sites

Με αποκλειστικο θηλασμο το πολυ βαρος ειναι ονειρο!!!

Οχι σαν κι εμενα που με κυνηγαγε η παιδιατρος απο πισω με το μπουκαλι :mrgreen:

Παντως οντως οπως σου τα λεει η Νικη, συνηθως παιρνουν ενα boost στην αρχη και μετα αρχιζουν και συαθεροποιουνται.

Καλη συνεχεια και καλη αρχη με τη δουλεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Κι εμενα ο μικρος μου επαιρνε και εξακολουθει να παιρνει πολυ βαρος..στην αρχη με θηλασμο πηρε 1600 στις πρωτες 20 μερες!Τον επομενο μηνα 1200 με δικο μου γαλα και μετα με ξενο γαλα και παλι επαιρνε...δεν εχουμε πεσει σε λιγοτερο απο 600-700 γραμμαρια το μηνα...ειναι 6 μηνων και 9 κιλα!Ειναι και στο παιδι παντως μην σε αγχωνει...ολοι μου λενε πως φαινεται για μεγαλυτερος κι η ιδια η παιδιατρος μου λεει πως ειναι πολυ γεροδεμενος..εχει μεγαλα ακρα μεγαλο θωρακα..μεγαλους καρπους..εχει αλλη αναπτυξη..καθε παιδι δεν ειναι ιδιο!:wink:Εμεις καποια στιγμη του κοψαμε μεζουρα(πιο αραιωμενο το γαλα δλδ) γιατι επαιρνε πολυ και θα ξεφευγε αλλα ολα οκ τωρα!Εφοσον τον εξεταζει η παιδιατρος κι ειναι οκ μην αγχωνεσαι!!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα γτ εχω αγχωθει και εγώ με το βάρος του μωρου μου. ...

Θηλαζουμε αποκλειστικα καθε δυο ωρες μεσα στη μερα κ το βραδυ σηκώνεται μονο μια φορα και τρωει πολυ λιγο ετσι για τη λιγουρα που λεμε χαχα...

Οι μετρησεις μας ειναι:

18-04-2016 : 2540 κιλα 49 ποντοι

20-04-2016 : 2450 κιλα

18-05-2016 : 3800 κιλα 53 ποντοι

21-06-2016 : 5400 κιλα 57 πόντοι

 

Ειναι δυνατόν να έβαλε 1600 μεσα σε ενα μηνα;;;

Πριν παμε βέβαια ειχε πιει 195 μλ γαλα (ξερω τη ποσότητα γτ εκπαιδευομαστε στο μπιμπερο,ξεκιναω δουλεια την αλλη βδομαδα).

Επισης ο γιατρός την ζυγισε με ρουχα κ βρεγμενη πανα....

Και παλι ομως το πρωτο μηνα 1350, το δευτερο 1600... Μου φαίνεται υπερβολικό...

Και η δικιά μου το 1ο 4μηνο είχε γίνει σαν μπιφτέκι, γεννήθηκε 3500 και 2 μηνών έφτασε 6500. Πολλά φορμάκια, ειδικά τα newborn δεν τα φόρεσε ποτέ.

Για την ιστορία, μιας και το ανέφερε η miriki, μπήκαμε σε "πλατό" στους 4,5 μήνες περίπου το οποίο διήρκησε 2,5-3 μήνες. Εκεί λίγο θορυβηθήκαμε αλλά και αυτό προβλεπόμενο είναι, να το θυμάσαι αν σας κάτσει.

Όσο παίρνει βάρος θηλάζοντας μην ανησυχείς καθόλου. Λογικά θα στο έχει πει και ο παιδίατρος.

Άσχετο και σχετικό, στα μωρά επειδή παρακολουθούμε γραμμάρια, μου φαίνεται λογικό να τα ζυγίζουμε τσίτσιδα και χωρίς πάνα. Αν το μωρό είναι και ταισμένο ή/και δεν έχει κάνει κακά μπορείς με ασφάλεια νομίζω να αφαιρέσεις 200-300γρ από την κανονική μέτρηση, αν είναι και βαριά η πάνα ακόμα περισσότερο. Έχω κάνει αρκετά πειράματα με το βρεφοζυγό μιας και τον κράτησα αρκετά, κανα 6μηνο, και κατάλαβα ότι η ζύγιση το πρωί πριν το παιδί πιει γάλα και αφού έχει κάνει κακά μικρή σχέση έχει με άλλες ζυγίσεις μέσα στην ημέρα. Όπως και να'χει όμως super είστε στο βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Μα κ εγω του το ειπα να τη γδυσουμε κ οτι ειναι φαγωμένη...αλλα δεν μου εδωσε σημασια...Επισης δεν κοιταξε καθολου τις καμπυλες εγω τις μαρκαρα μετα για να δω που βρισκομαστε...τελοςπαντων αλλο θεμα αυτο...

 

Μου φανηκε τρομακτικό 3 κιλα σε δυο μηνες.

..απο κει που μου ελεγαν να δινω συμπληρωμα γτ γεννηθηκε πολυ μικρη για να παρει τα πανω της φτασαμε να χτυπήσουμε κοκκινο στις καμπυλες!! Τωρα μου λενε να το πηγαινω για εμφιάλωση χαχα

Μακαρι να ειναι ειναι νορμαλ οπως λετε...

 

Τι σημαινει το "πλατο",?

Link to comment
Share on other sites

To ζυγισμα δεν ειναι σωστο. Με βρεγμενη πανα και φαγωμενο δεν το ζυγιζουν το μωρο ή αν το κανουν αφαιρουν γραμμαρια.

Περα ομως απο αυτο, γιατι αγχωνεσαι? Ειναι φυσιολογικο καποια μωρακια να παιρνουν αρκετο βαρος τους πρωτους μηνες της ζωης τους. Δεν τρωνε φαγητο. Γαλατακι πινουν. Σε γνωστη μου ειχαν πει να αραιωνει το γαλα.. αν ειναι δυνατον... Αφηστε τα μωρακια με το γαλατακι τους και προσοχη μετα στις κρεμουλες και παλι με την συμβουλη του γιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Μα κ εγω του το ειπα να τη γδυσουμε κ οτι ειναι φαγωμένη...αλλα δεν μου εδωσε σημασια...Επισης δεν κοιταξε καθολου τις καμπυλες εγω τις μαρκαρα μετα για να δω που βρισκομαστε...τελοςπαντων αλλο θεμα αυτο...

 

Μου φανηκε τρομακτικό 3 κιλα σε δυο μηνες.

..απο κει που μου ελεγαν να δινω συμπληρωμα γτ γεννηθηκε πολυ μικρη για να παρει τα πανω της φτασαμε να χτυπήσουμε κοκκινο στις καμπυλες!! Τωρα μου λενε να το πηγαινω για εμφιάλωση χαχα

Μακαρι να ειναι ειναι νορμαλ οπως λετε...

 

Τι σημαινει το "πλατο",?

Το πλατό είναι η στασιμότητα ή η πολύ μικρή πρόσληψη βάρους (γύρω στους 3-4 μήνες). Να χαίρεσαι που επί του παρόντος δε χρειάζεται να αγχώνεσαι αν έχεις γάλα, εγώ που είχα μάθει σε τέτοιους ρυθμούς ανάπτυξης σαν κι αυτούς που περιγράφεις άρχισα να τα παιζω το 2ο μήνα στασιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...