Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμναστική σε μωρά. Καλό ή κακό


paris35

Recommended Posts

το μωρο μου ειναι 8 μηνων κ απο τον 4ο είχαμε κολικους απο δυσανεξια στην λακτόζη .εδω και 1μηνα σταματησαν οι κολικοι, αφου σταματησα να την θηλαζω κ ξεκινησε ειδικη διατροφη..ο παιδογαστρεντερολογος και παιδιατρος, μου είπε οτι το μωρο όσο πονουσε δεν έδινε προτεραιότητα στην ψυχοκινητηκή της ανάπτυξη..το άφησε σε 2η φάση ο εγκέφαλος..η αλήθεια είναι οτι τωρα η μικρη μου εδω κ ένα μήνα αρχισε να εξελήσετε κινητικα κ ψυχολογικά..την βλεπω συνέχεια βγάζει ήχους , τσιριδούλες, δοκιμάζει την φωνή της..γελάει συχνά , ενω όταν είχαμε τους κολικους χάσαμε κάθε γέλιο κ ήταν σαν τρομοκρατημένη..μαζεμένη!τώρα ασχολείτε με το σώμα της ..πιάνει τα αντικέιμενα που θα δει μπροστά της..πριν τπτ δεν έκανε..έχω την ξάδερφη μου εργοθεραπευτρια, κάναμε όλα τα τεστ, για ακοη, οραση, αισθησεις, ισορροπια, κ την βρήκε φυσιολογικη.. απλα μου 'πε να γυμνάσουμε την σπονδυλικη στήλη, για να μπορέσει να κάτσει μόνη της..ένας λόγος που δεν την έβαζα μπρούμυτα πολυ ηταν κ οι κολικοι της. οταν την έπιανε διπλωνόταν!!

απλά μου ειπε οτι έχει μια μικρή υποτονία στην σπονδυλικη κ ήθελα να μάθω αν αυτο είναι προβλημα στη εξέληξή της.. μου έδειξε ασκήσεις ενδυνάμωσης της σπονδυλικης, μήπως θα πρεπει να πάω σε κάποιον ειδικο της ειδικότητάς σου?το θεωρεις απαραίτητο? ή είναι θέμα χρόνου να τα κάνει ολα?? SORRY αν σε κουρασα κ ευχαριστω για τις απαντήσεις σου..

 

 

Η υποτονία δεν είναι τοπικό σύμπτωμα . Αν το έχει το έχει σε όλο της το σώμα για το λόγο ότι είναι μία εγκεφαλική διαταραχή.

Αν όντως έχει ένα υποτονικό μυικό τόνο , τότε να ξέρεις ότι αυτόν τον τόνο θα έχει για μια ζωή και μέσα από αυτόν θα πρέπει να μάθει να εξελίσσετε κινητικά.

Αν θα τα κάνει όλα, πιστεύω θα τα κάνει , αλλά με τι ποιότητα ;

Εκεί θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου , στην ποιότητα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...