Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΡΑΒΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ!


Recommended Posts

O μικρος μου ειναι τωρα 1 χρονω και 4 μηνων... απο τοτε που γεννηθηκε τα πατουσακια του ηταν προς τα μεσα, το ελεγα και ο παιδιατρος γελουσε, με εβαλε να του κανω μασαζακι αλλα δε βλεπω βελτιωση....περπατησε κανονικα 11 μηνων και τωρα τρεχει σα βολιδα, παλι ομως το πατουσακι γυρναει προς τα μεσα....ειδικα το δεξι.....να παω να παρω ορθοπεδικο παπουτσακι πριν ειναι αργα??? ο παιδιατρος με κοροιδευει- λεει θα σιαξουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

παρότι μπορει να μην είναι όντως τίποτα όπως λέει ο παιδίατρος σου, απο τη στιγμή που δεν ειναι όμως η ειδικοτητά του θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού σε παιδορθοπεδικό

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την φιλενάδα μου jesgk!!

έχω δει παιδάκι με τα 2 πόδια προς τα μέσα,μεγάλο πρόβλημα, και του φορούσαν από μωρό ειδικά παπούτσια με ένα σίδερο από κάτω να τα ενώνει για να μην γυρνάνε τα πόδια...

πριν περπατήσει όλο αυτό,μόνο στον ύπνο του τα έβγαζαν.

και έφτιαξαν τα πόδια του.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου γεννηθηκε με ραιβοποδία μετριου βαθμου, ο πατερας μου που ειναι ορθοπεδικος μου ειχε πει εξαρχης να της κανω μασαζακι και να το ξανακοιταξουμε οταν γινει ενος ετους...μεχρι τοτε να της φοραω τα παπουτσακια αναποδα...αργησε να περπατησει καλα και σταθερα αλλα μολις περπατησε (13 μηνων αν θυμαμαι καλα)βαλαμε και ειδικα παπουτσια, οχι με σιδερα, ειχαν απλα αναποδες σολες-αν τα κοιταζες μονο απο πανω δεν φαινοταν οτι ειναι ορθοπεδικα παπουτσια-

 

τωρα ειναι σχεδον τριων, τρεχει πηδαει σαν κατσικι οοοοολη την ημερα, δεν περπαταει πια σαν την παπια, το μονο που μας εχει μεινει κουσουρι ειναι οτι βαζει τα παπουτσια της αναποδα:P:p:p:p:p

 

να πας οπωσδηποτε να δεις παιδοορθοπεδικο α) για να ξε-αγχωθεις και β)γιατι (οποιου βαθμου και αν ειναι η ραιβοποδια) τωρα που ειναι μικρουλης τα ποδια του ειναι πιο ευκολο να ισιωσουν και επισης (επειδη τα παιδια χωρις να το θελουν μερικες φορες γινονται πολυ σκληρα) καλο ειναι αν χρειαζεται να βαλει ειδικα παπουτσακια να το κανει τωρα που δεν εχει σχολεια κλπ.

 

Αυτα...

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοπελα μου ! το μωρο ενος φιλικου ζευγαριου ειχε το ιδιο θεμα και απ'οσο ξερω το πηγαν σε παιδοορθοπεδικο στη Θεσ/νικη (νομιζω λεγοταν Λαλιωτης) και ενα χρονο μετα αφου φορεσε ειδικους πατους και εκανε μερικες φυσιοθεραπειες το μωρο ειναι μια χαρα !! Μην ανησυχεις και παρε την γνωμη ειδικου !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε με ραιβοιποποδία (πατουσάκια προς τα μέσα και φτέρνες προς τα πάνω). Από 14 ημερών γύψους, στους 5 μήνες χειρουργείο, μέχρι 9 μηνών πάλι γύψους και στην πορεία νάρθηκες. Σίγουρα η δική σας περίπτωση δεν έχει καμία σχέση αλλά πρέπει να απευθυνθείς σε ορθοπαιδικό και συγκεκριμένα σε παιδοορθοπαιδικό (σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί έχουν μεγαλύτερη εμπειρία). Μπορεί όντως να φτιάξουν από μόνο τους αλλά αν θέλουν βοήθεια??? Ο παιδίατρος όσο καλός και να είναι δεν είναι ειδικός για όλα. Ακόμα και αν χρειάζονται μόνο ασκησούλες (που είναι πολύ πιθανό) ο ορθοπαιδικός θα σου δείξει τις κατάλληλες, τις οποίες θα πρέπει να κάνεις όσο πιο συχνά μπορείς. Μην το αμελήσεις άλλο γιατί όσο πιο μικρό είναι το παιδάκι τόσο πιο εύπλαστα είναι τα οστά. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν πήγατε και τι σας είπε

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

O μικρος μου ειναι τωρα 1 χρονω και 4 μηνων... απο τοτε που γεννηθηκε τα πατουσακια του ηταν προς τα μεσα, το ελεγα και ο παιδιατρος γελουσε, με εβαλε να του κανω μασαζακι αλλα δε βλεπω βελτιωση....περπατησε κανονικα 11 μηνων και τωρα τρεχει σα βολιδα, παλι ομως το πατουσακι γυρναει προς τα μεσα....ειδικα το δεξι.....να παω να παρω ορθοπεδικο παπουτσακι πριν ειναι αργα??? ο παιδιατρος με κοροιδευει- λεει θα σιαξουν!

 

αν το πρόβλημα είναι μονο στο πατουσάκι, οντως θα ισιωσει. σε πολλα παιδιά συμβαίνει αυτο μέχρι να δυναμώσει ο εξω μυς της κνήμης.

αν ομως ξεκινάει από το γόνατο ή πιο ψηλά από το ισχύο, θα σου πρότεινα να πας στο παίδων πεντέλης να τον κοιτάξει ο ορθοπεδικος κύριος Φιλιόπουλος. θα του κάνει υπέρηχο ισχύου και θα σου πει ακριβώς τι χρειάζεται να κάνεις.

οταν ειδε την κορη μου απλως ειπε να της γαργαλαω την πατουσα στην πλευρα τυ μικρου δαχτυλου για να δυναμώσει ο μυς που σου ανέφερα πιο πάνω (που αυτη τη στιγμή μου διαφέυγει το όνομά του)

 

επίσης... το μπαλέτο- ο δημιουργικό χορός στα 3... θα του κάνει καλό! και δεν ειναι αστειο, οντως ισχύει

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε με ραιβοιποποδία (πατουσάκια προς τα μέσα και φτέρνες προς τα πάνω). Από 14 ημερών γύψους, στους 5 μήνες χειρουργείο, μέχρι 9 μηνών πάλι γύψους και στην πορεία νάρθηκες. Σίγουρα η δική σας περίπτωση δεν έχει καμία σχέση αλλά πρέπει να απευθυνθείς σε ορθοπαιδικό και συγκεκριμένα σε παιδοορθοπαιδικό (σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί έχουν μεγαλύτερη εμπειρία). Μπορεί όντως να φτιάξουν από μόνο τους αλλά αν θέλουν βοήθεια??? Ο παιδίατρος όσο καλός και να είναι δεν είναι ειδικός για όλα. Ακόμα και αν χρειάζονται μόνο ασκησούλες (που είναι πολύ πιθανό) ο ορθοπαιδικός θα σου δείξει τις κατάλληλες, τις οποίες θα πρέπει να κάνεις όσο πιο συχνά μπορείς. Μην το αμελήσεις άλλο γιατί όσο πιο μικρό είναι το παιδάκι τόσο πιο εύπλαστα είναι τα οστά. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν πήγατε και τι σας είπε

 

Και εμενα ο γιός μου πέρασε ακριβώς την ίδια διαδικασία στο ένα όμως πόδι. Σίγουρα μια επίσκεψη σε παιδοορθοπεδικό είναι η ενδεδειγμένη. Εμείς πήγαμε στο Αγλαία Κυριακού και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι από τον γιατρό μας. Αν θες πληροφορίες, μη διστάσεις να στήλεις μήνυμα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

κι εμενα η κορη μου οταν γεννηθηκε ειχε το δεξι μονο πατουσακι προς τα μεσα.πηγα αμεσως σε παιδοορθοπαιδικο,μας εδειξε να της κανουμε κατι ασκησουλες στο ποδαρακι σαν μασαζ,αλλα μας ειπε συνεχεια,οσο μπορουμε.

ειχα αγχωθει πολυ,και της καναμε μασαζ ακομα και στον υπνο της.

τελικα 6 μηνων που ξαναπηγαμε ηταν καλυτερα,11 μηνων περπατησε,δεν βαλαμε ποτε ορθοπαιδικα παπουτσακια,και τωρα ειναι μια χαρα.

 

καλυτερα να πατε σε παιδοορθοπαιδικο,βασικα επρεπε να ειχατε παει.

αλλα κι εμενα οταν περπατουσε σκονταφτε και νομιζα οτι εφταιγε το ποδαρακι της,μου φαινοταν εντονο το προβλημα,αλλα τελικα εφτιαξε μονο του.

πιστευω κι εσενα δεν ειναι κατι σοβαρο,αλλα για καλο και για κακο,ρωτα και δευτερη γνωμη,μηπως θελουν καποια βοηθεια εξτρα,τα ποδαρακια του.

Link to comment
Share on other sites

δεν πηγα γιατι το μαωρο περπαταει εδω και 6 μηνες κανονικοτατα, δε σκονταφτει ουτε πεφτει, απλα στο ματι φαινεται οτι το ενα γερνει προς τα μεσα.....θα παω κοριτσια απ οτι βλεπω δεν ειναι να ακους μονο τον παιδιατρο....να ειστε ολες καλα

Link to comment
Share on other sites

δεν πηγα γιατι το μαωρο περπαταει εδω και 6 μηνες κανονικοτατα, δε σκονταφτει ουτε πεφτει, απλα στο ματι φαινεται οτι το ενα γερνει προς τα μεσα.....θα παω κοριτσια απ οτι βλεπω δεν ειναι να ακους μονο τον παιδιατρο....να ειστε ολες καλα

 

παίδων πεντέλης

φιλιόπουλος

κορυφη!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Ο γιός μας γεννηθηκε με ραιβοιποποδια στο δεξι του ποδι. Μας εκαναν θεραπεια με γυψακια και στους τρεις μηνες τενοτομη και παλι γυψο στην β. ορθοπ.κλινικη του Αγλαια Κυριακου. Μας ειπαν για κηδεμονες και την μεθοδο πονσετι την οποια δεν δεχτηκαμε για δικους μας λογους. Μας προτειναν αλλον γιατρο στο α. τμημα του ιδιου νοσοκομειου, ο οποιος μας καθησυχασε και μας ειπε οτι με μια μικρη επεμβαση θα διορθωσει την παθηση του μικρου. Θα ηθελα αν καποιος γονεας εχει εμπειρια απο τετοια επεμβαση στο παιδι του να μας γραψει τα αποτελεσματα και το μετεγχειριτικο σταδιο. Επεναλαμβανω για εγχειριση που δεν ανηκει στην μεθοδο πονσετι.

Σας ευχαριστω

το e-mail μου αν καποιος θελει να επικοινωνησουμε προσωπικα

ειναι [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα, αν γνωρίζετε, μερικές πληροφορίες.

Το κοριτσάκι μου είναι 21 μηνών. Περπάτησε μόλις χρόνισε μια χαρά αλλά εδώ και 2-3 μήνες βλέπω πώς η αριστερή της πατουσίτσα δεν πατάει σωστά αλλά γυρνάει ελαφρώς προς τα μέσα. Το συζήτησα με τον παιδίατρο αλλά θεωρεί πώς δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και πώς θα διορθωθεί με τον καιρό. Η αλήθεια είναι πώς για να το προσέξει κανείς, θα πρέπει να το ξέρει και να το παρατηρήσει έντονα αλλά εγώ έχω ανησυχήσει. Γι΄αυτό λοιπόν θα ήθελα να πάρω και τη γνώμη ενός παιδο-ορθοπεδικού.

Διάβασα από τα προηγούμενα post για το Παίδων Πεντέλης και τον κ. Φιλιόπουλο αλλά μήπως γνωρίζετε κάποιον καλό γιατρό και στο Παίδων Αγλαϊα Κυριακού;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξερει κανεισ τι μπορει να εχει προκαλεσει το πονο σε ενα γονατο του 8μηνου κοριτσιου μου? δεν εχει πρηξιμο ουτε μελανια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...