Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χτυπάει το κεφάλι του αλλά όχι από νεύρα...


Recommended Posts

Γειά σας. Ανοίγω καινούργιο θέμα, μιας και η συμπεριφορά του 13 μηνών γιου μου δεν εμπίπτει (νομίζω) στο πεδίο του head banging λόγω θυμού ή νευρικότητας. Ο μικρός πολλές φορές ενώ παίζει, γελάει κ.λπ. χτυπάει μαλακά αλλά ρυθμικά περίπου 4-5 φορές το κεφάλι του είτε στο πάτωμα, είτε στα τζάμια, είτε στον τοίχο. Και με κάνει να απορώ διότι όσες περιπτώσεις head banging έχω διαβάσει στο φόρουμ, έχουν σχέση με κρίση οργής-θυμού. Εμένα το κάνει στα καλά καθούμενα και σε φάση που έχει πραγματικά πολύ καλή διάθεση. Τί είναι πάλι αυτό? Σας έχει τύχει? Σημειώνω ότι δεν το έχει κάνει ποτέ όσο κλαίει, θυμώνει ή του απαγορεύω κάτι και νευριάζει.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kokoraki...

 

Μια "φίλη από τα παλιά" speaking !!!!

Εμείς έχουμε παράσει βεβαίως-βεβαίως το περιβόητο head banging, αλλά, όπως αναφέρεις το έκανε πάνω σε κρίσεις θυμού... φαντάζομαι λοιπόν ότι ο Γιωργάκης κάνει το εντελώς αντίθετο στην προσπάθειά του (λέω εγώ τώρα) να εκφράσει την χαρά και τον ενθουσιασμό του ?????

{Πάντως τα κεφάλια τους Δόξα τω θεώ είναι γερά --- δεν παθαίνουν τίποτε ευτυχώς !!!} Άντε και καλά χτυπήματα !!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου είχε ξεκινήσει να κάνει... στην αρχή προσπάθησα να την εμποδίσω... αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να το κάνει ακόμα συχνότερα... σταμάτησα να δίνω σημασία... σταμάτησε να το κάνει.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου το εκανε συνεχεια οταν νευριαζε κ το χτυπουσε δυνατα το κεφαλι του στον τοιχο η στο πατωμα η οπου αλλου εβρισκε,σταματησα να τον δινω σημασια κ το κανει πιο σπανια πια αλλα τωρα οταν νευριαζει ριχνει οτι βρει μπροστα του κατω κ φωναζει σαν να μας μαλωνει,κ ειναι μονο 15μηνων,αν μεγαλωσει κι αλλο τι θα κανει?θα μας δειρει κι ολας?δεν ξερω πως να το χειριστω οτι κι αν εχω κανει δεν εχει πιασει κ με την παιδιατρο που το συζητησα μου ειπε οτι επειδη ειναι γενικα νευρικο παιδι αυτα θα τα εχω μεχρι καποια ηλικια,α κ οταν δεν μπορουσε να χτυπησει το κεφαλι του επειδη τον παιρναμε αγκαλια τραβουσε δυνατα τα μαλλια του!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. "Φίλη από τα παλιά" γιατί άλλαξες nickname? Σε κυνηγάει η εφορία, χιχιιχιχι.....

 

Λοιπόν, όταν το κάνει ο Γιώργος, δεν του δίνω καμία μα καμία σημασία γι΄αυτό και σταματάει στα 4-5 χτυπήματα. Αυτό που με παραξενεύει όπως είπα είναι ότι δεν το κάνει από νεύρα αλλά πάνω στο γέλιο και το χαβαλέ.....Ήξερα ότι το παιδί μου είναι ανάποδο αλλά τόσο πιά????? Διάβασα κάπου ότι πολλές φορές τα παιδιά το κάνουν αυτό γιατί δοκιμάζουν την αντοχή τους ή ακόμη όταν πονάνε πολύ από δοντάκια. Κι εμένα ετοιμάζεται να βγάλει μαζεμένα 4. Δεν έχω ιδέα τί συμβαίνει αλλά προς το παρόν δεν δίνω έκταση στο θέμα, γιατί όπως λέει και το Aeriko όσο δίνεις σημασία, τόσο πιο πολύ το κάνουν (στανταράκι με όλα τα "μη").

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O δικός μου (16 μηνών) μερικές φορές χτυπάει (μαλακά) το κεφάλι του με το χέρι του και όντως ποτέ από νεύρα, πάντα χαρούμενος.. Όταν του λέω μη, το χτυπάει περισσότερο και σκάει στα γέλια! Δεν του δίνω πλέον σημασία και σταματάει κάποια στιγμή.. Αλλά όποτε το θυμάται, το ξανακάνει. Άβυσσος η ψυχή των μωρών..

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα το εκανε παλια απο νευρα το χτυπουσε οπου βρει αλλα τωρα το σταματησε αυτο..κ οταν νευριαζει πεφτει στο πατωμα ανασκελα :D:D:D κριμα το καημενουλη κ εγω η κακια γελαω :oops:

eNortjKzUjI0NDExN1KyBlwwFXAC0A,,96.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ένας ο μικρούλης που πρόσεχα παλιοτερα, όταν ήταν χρονιάρης κάθε που χαιρόταν άρχιζε και χτύπαγε το κεφάλι του σε ότι ήταν πιο κοντά, πόρτα, παράθυρο, τοίχο, πάτωμα. Αφού το κεφαλάκι του έκανε καρουμπαλάκια. Αν θυμάμαι καλα ο γιατρος είχε πει στη μαμά να του τραβάει την προσοχή με κάτι άλλο και να μην δίνει συμασία στο συγκεκριμένο γεγονός.

Τότε με έπιανε απελπισία όταν το έκανε, τώρα που το σκέφτομαι εκ των υστέρων μου φαίνεται πολύ αστείο :)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω ενα μωρακι περιπου 7 μηνων το οποιο ειναι αρκετα ανεπτυγμενο για την ηλικια του.Δηλαδη στην μηνιαια επισκεψη 6 μηνων ο μικρος ηταν 9120κ και 79 εκ.Γενικα ειναι ενα παιδακι με καλη αναπτυξη...Καθεται μονος του εδω και 3 βδομαδες περιπου γυρναει πλευρο και εδω και 2 βδομαδες καθεται τελεια μονος του και καθε φορα που του βαζω τον σκυλακο με τα τραγουδια τρελενεται και χορευει (το κουρουμπαλο) :mrgreen:.Ομως αυτο που με ανησυχει ειναι οτι εδω και 3 μερες οταν χορευει ας πουμε η οταν παιζουμε και γελαει πεφτει προς τα πισω και χτυπαει το κεφαλι του αλλα το κανει πολλες φορες συνεχομενες :? Μπρος πισω μπρος πισω και οσο με πιο πολυ δυναμη χτυπαει τοσο πιο πολυ συνεχιζει να το κανει....Ανησυχω λιγο :?....

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites

και μένα το κάνει και είναι 9 μηνών.χθες είδα ότι όχι μόνο το χτύπαγε απαλά..χαμογελώντας..αλλά το έτριβε πάνω στον κρύο τοίχο.πήγαινε το μετωπάκι της αριστερά δεξιά!!μάλλον εξερευνούν το σώμα τους....μετράνε τον πόνο..τους αρέσει η αίσθηση του κρύου τοίχου...θέλουν να ακούσουν τον ήχο που κάνει...δεν ξέρω και γω!πάντως δεν είναι κάτι ανησυχητικό.αφού το κάνει σαν την δική μου απαλά και τον ευχαριστεί!!τι άλλο θα δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Δεν πιστευω οτι ειναι λογος να ανησυχεις!Το ιδιο ακριβώς κάνει και ο δικός μου ο γιος και μαλιστα οχι απο θυμο αλλα στο ξεκαρφωτο,μεσα στο παιχνιδι και γελαει!!!Το βλεπει σαν καινουριο παιχνιιδι!Αφου οταν πηγαινω το κεφαλι μου κοντα στο προσωπο του,αρχιζει και μου ριχνει ελαφρες κουτουλιες και γελαει!!!Πιστευω πως με αυτον τον τροπο αντιλαμβανονται την αισθηση του πονου,ισως και γι'αυτο μετα απο 4-5 χτυπηματακια σταματανε!Μπορει παλι με αυτον τροπο να συνειδητοποιουν την υπαρξη του κεφαλιου τους!!χαχα!εχουν ομως πολυ πλακα οταν το κανουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το κανε κανα μηνα τωρα οοοολη την ωρα.Στον τοιχο, στα τζαμια, στο πατωμα...παντου.Χυπαει το κεφαλι του και γελαει...και μετα γυριζει και πλατη και το χτυπαει και απο πισω.Μια μερα εριξε και μια δυνατη κουτουλια στον τοιχο αι εκλαιγε καμποση ωρα αλλα δεν πτοηθηκε....συνεχιζει ακαθετος.Το ειπα και στον παιδιατρο και μου ειπε ειναι φυσιολγικη φαση που περνανε ολα τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...