Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΟΝ/ΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΙΜΟΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ


Recommended Posts

Κατ' αρχάς ως νέος στο forum να μπω ένα μεγάλο μπράβο στην παρέα σας για τα όσα έχετε κάνει έως τώρα εδώ και εν συνεχεία μπαίνω άμεσα στο θέμα.

 

Η μπέμπα μου γίνεται 12 μηνών το Σεπτέμβριο και ενδιαφέρομαι για βρεφονηπιακό στις ακόλουθες περιοχές:

 

- Ελληνικό

- Άλιμος

- Αργυρούπολη

- γενικά στην περιοχή γύρω από το Ελληνικό

 

αλλά και

- Καρέα

- Ηλιούπολη

 

Το δρομολόγιο που ακολουθώ καθημερινά λόγω εργασίας είναι Άγιοι Ανάργυροι-Γαλάτσι-Ψυχικό-Καρέας-Ηλιούπολη-Αργυρούπολη-Ελληνικό και αντίστροφα και σκέφτηκα ότι ήταν προτιμότερο -προκειμένου να είμαι κοντά εάν χρειαστεί το οτιδήποτε- ο σταθμός να είναι κοντά στο χώρο εργασίας μου (Ελληνικό) παρά κοντά στο σπίτι(Άγιοι Ανάργυροι) για αυτό και αναζητώ στις περιοχές που ανάφερα.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην ιδια κατασταση ειμαστε..Λοιπον, επειδη δεν ειναι κ τοσοι οι βρεφονηπιακοι εγω εχω βρει μεχρι στιγμη τις Φατσουλες (210 9810130) στον Αλιμο, ο οποιος ειναι πολυ μεγαλος κ οργανωμενος. Εμας παντως ο παιδιατρος μας συνεστησε να παει σε ενα μικροτερο για την ηλικια αυτη, ωστε να μην εχει τοσα παιδακια κ να μειωσουμε τις πιθανοτητες για αρρωστιες. Επισης ειδα το Ουρανιο Τοξο (210 89490761, Γουναρη 303) κ την Τοσοδουλα (210μ 9605322) στην Ανω Γλυφαδα. Αν βρεις εσυ κ καποιον αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Κάποια άλλη πρόταση υπάρχει?

Έψαξα σε αυτά που έχουν προταθεί ήδη αλλά βρήκα κυρίως σταθμούς που είναι Γλυφάδα αλλά και Παλαιό Φάληρο.

Για αυτές που ενδιαφέρομαι άμεσα (Ελληνικό/Άλιμο/Αργυρούπολη) υπάρχει κάτι άλλο?

thanks :wink:

Link to comment
Share on other sites

. Εμας παντως ο παιδιατρος μας συνεστησε να παει σε ενα μικροτερο για την ηλικια αυτη, ωστε να μην εχει τοσα παιδακια κ να μειωσουμε τις πιθανοτητες για αρρωστιες. ...

 

Αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση πες στον παιδιατρο σου... ειτε το πας σε ενα σταθμο που φιλοξενει 200 παιδια ειτε ερθεις επισκεψη στο σπιτι μου που εχω ενα παιδι και εχει ιωση, το παιδι σου στανταρ θα κολλησει..

και σε εναν παιδικο παντα υπαρχει αρρωστο παιδακι ειτε η ταξη εχει πολλα ειτε λιγα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Νεφέλη σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Κάποια άλλη πρόταση υπάρχει?

Έψαξα σε αυτά που έχουν προταθεί ήδη αλλά βρήκα κυρίως σταθμούς που είναι Γλυφάδα αλλά και Παλαιό Φάληρο.

Για αυτές που ενδιαφέρομαι άμεσα (Ελληνικό/Άλιμο/Αργυρούπολη) υπάρχει κάτι άλλο?

thanks :wink:

 

Μου ειπαν φοβερες συστασεις γαι εναν σταθμο στην Ηλιουπολη στην περιοχη Μαυρα, απο καποια πολυ ψαγμενη μαμα. Μου το ειπε ομως η γιαγια του παιδιου η οποια δε θυμοταν το ονομα του παιδικου. Σουπερ ευχαριστημενη παντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κατ'αρχάς είμαι καινούργια στην παρέα σας όπως και ο Γιάννης και ψάχνω απελπισμένα για ένα καλό σταθμό στην περιοχή ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ,ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ...

'Εχω ένα αγοράκι 13 μηνών και ενδιαφέρομαι απο Σεπτέμβρη να το στείλω σε ιδιωτικό.Η κόρη μου είναι 4 ετων και απο 2,5 περίπου πηγαίνει σε δημόσιο.Ο παιδικός που πηγαίνει φέτος είναι πάρα πολύ καλός και απέναντι από το σπίτι μας,ο βρεφονηπιακός που πήγαινειπέρυσι καθόλου καλός οπότε δεν εμπιστεύομαι μετά την εμπειρία της κόρης μου να τον στείλω εκεί και πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί ιδιωτικό.Το παιδί μου το έχω στην μητέρα μου σε άλλη πόλη μακριά από Αθήνα και το βλέπω κάθε Σ.Κ΄.Είναι στην μητέρα μου απο 8 μηνών,μόλις ξεκίνησα να εργάζομαι ,επειδή δεν υπήρχε άλλη λύση.

Όποιος γνωρίζει κάτι καλό θα ήθελα να με ενημερώσει.

Περιμένοντας κάποια απάντηση..εκ των προτέρων ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 9 months later...

καλημεραα..depecheM,εγω την εχω γραψει στην χαρα μας αργυρουπολη και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενη και βλεπω οτι αρεσει και σε εκεινη πολυ.

τελικα κατεληξες καπου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

τελικά καταλήξαμε εδώ

http://www.rozpanthiras.gr/

μετά από σχεδόν ένα χρόνο παρουσίας εκεί μπορώ να πω τα εξής:

Στα (+)

- οικογενειακό περιβάλλον, ζεστό κλίμα

- προσωπικό με χαμόγελο και πραγματικό ενδιαφέρον για το παιδί (όσο μπορεί να το διαπιστώσει κανείς αυτό)

- καθαριότητα (ατομική και σταθμού)

- σχετικά οικονομικός (έως 350-370 μαζι με μετακίνηση)

 

Στα (-)

- μικρός χώρος

- μέτρια αναλογία βρεφονηπιοκόμων/παιδιών

 

 

Δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για τις δραστηριότητες γιατί ήταν πολύ μικρή όταν πήγε (στην ουσία δλδ δεχόμουν/πίστευα ό,τι έγραφε το χαρτάκι που μας έδιναν στο τέλος). Βέβαια καθημερινά διαπίστωνα ότι η μικρή γνώριζε νέα πράγματα/αντικείμενα/συναισθήματα τα οποία δεν τις είχα μάθει εγώ ή η μαμά.

 

εν κατακλείδι

 

στην ηλικία που πήγε η κόρη μου (10 μηνών) δίνεις βάρος στην καθαριότητα, στο φαγητό του παιδιού και φυσικά στην ψυχολογία του, θέματα για τα οποία από το σταθμό αυτό είμαι ικανοποημένος σε γενικές γραμμές (την παρακολουθούσα αρκετές φορές χωρίς να με αντιλαμβάνεται και έδειχνε πολύ χαρούμενη το οποίο μέτρησε πολύ στη γνώμη μου)

 

εάν αναζητούσα πάλι σταθμό στην εκεί περιοχή ο Ροζ πάνθηρας θα ήταν πάλι μία από τις πιθανές επιλογές μου

 

 

α, κάτι κ άλλο

αρκετές φορές που πήγα "αιφνιδίως" δεν έδειξαν ανησυχία και ενίοτε με καλούσαν να μπω διακριτικά κ να δω και το "πρόγραμμα"

 

αυτά, ελπίζω να βοήθησα...

εάν θέλετε κάποια άλλη λεπτομέρεια ρωτήστε ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΗΜΕΡΑ!

 

ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ FORUM!

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΓΙΟ 27 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ!ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑ ΣΤΟΝ ΑΛΙΜΟ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ,ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ,ΑΛΙΜΟ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ!

ΑΠΟ ΤΟΝ ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

αυτά που εγώ έχω επισκεφτεί είναι:

1.ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ Ηλ/λη.Μου άρεσε πολύ αλλά ακριβώς.Καλά σχόλια.

2.ΤΟ ΚΟΥΚΛΟΣΠΙΤΟ Αργυρούπολη καλός και από Σεπτέμβρη θα πάει σε ιδιόκτητες εγκαταστάσεις.Καλά σχόλια.

3.Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ Αργυρούπολη καλός και οικογενειακός.Καλά σχόλια.

4.ΤΟΜ ΤΟΜ και ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ Ηλ/λη δεν μου άρεσαν.

 

Έχω ακούσει καλά για ΤΟ ΚΟΛΥΜΠΡΙ και ΤΟ ΜΗΛΟ.

Από τον άλλο μήνα έχω σκοπό να πάω σε αρκετά ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη.:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑς ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 7 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ. Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 3,5 ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ. ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, Η ΚΑΛΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΓΚΛΙΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μου άρεσαν πολύ ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ .Άλλο επιπεδο σταθμού , αλλά το πρόβλημα είναι οικονομικό.Ιδίως η εγγραφή.Θεωρώ ότι ζητάει πολλά.Φέτος έχει μια τιμή... σε 2-3χρόνια , γιατί τόσο το λιγότερο θα είναι ενά παιδί εκεί,θα αυξηθεί ανάλογα και στις εποχές που ζούμε πρέπει να έχουμε τον νού μας,γιατί πάμε προς τα πίσω και όχι μπροστά δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δικιά μου την στέλνω στην Αυλαία και είμαι πολύ ευχαριστημένη, οι τιμές είναι χαμηλότερες σε σχέση με άλλους σταθμούς που ρώτησα, συν το γεγονός ότι δεν θα πληρώσουμε τον Ιούλιο γιατί θα λείπουμε, ενώ σε όλους τους υπόλοιπους μου είπαν ότι η σεζόν λήγει τέλος Ιουλίου οπότε τα χρήματα αναγκαστικά καταβάλλονται. Το προσωπικό είναι πολύ καλό, φαγητό προσεγμένο, μέχρι και η κόρη μου το τρώει όλο που είναι τόσο δύσκολη σε αυτό τον τομέα, καθαριότητα, το μόνο ίσως μείον στην όλη υπόθεση είναι ότι είναι λίγο μικρός ο χώρος, αφού στεγάζεται σε μονοκατοικία ανακαινισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμεις πηγαινουμε στης ΝΕΡΟΜΠΟΓΙΕΣ στον Αλιμο . Εχω δυο παιδακια και πανε και τα δυο εκει . Ειναι πολυ καθαρα , και οικονομικα . Ο μεγάλος μου παει 3 χρονια και η μικρη αρχισε το φετος . Ειμαι ευχαριστημενη τοσο απο τις δασκαλες οσο και απο την αντιμετωπιση γενικα .

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΡΑΨΑ ΧΘΕΣ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ!ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΟΥ ΟΣΟ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

ωραριο? δραστηριοτητες?

 

Το ωράριο είναι 7(αν θυμάμαι καλά) μέχρι 16:30. Γνώρισα μια κοπέλα που δουλεύει εκεί και από δραστηριότητες πιο πολύ ασχολούνται με πλαστελίνες , ομαδικά παιχνίδια , lego , δεν έχει παιχνίδια(αυτοκινητάκια κλπ) στους χώρους όπως άλλοι σταθμοί . Γενικώς η ιδιοκτήτρια έχει άλλη φιλοσοφία.Σχετικά με το οικονομικό έμαθα κάποια πράγματα.Αν θέλεις στείλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...