Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΥΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΙ,ΕΙΜΑΙ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Κ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 35 ΜΕ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ!!!ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΛΙΓΟ ΩΣ ΠΟΛΥ,ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ???

evitaki

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελπιδα μου εμενα μου ειχε συμβει το αντιθετο. Το κεφαλακι της κορης μου ηταν μικροτερο κατα 2 εβδομαδες. Ομως το μωρακι μου βγηκε φυσιολογικοτατο. Απλως το κεφαλι του ηταν στα κατωτερα φυσιολογικα ορια. Τωρα ειναι 1 ετους και ειναι τετραπερατη.

Φανταζομαι το δικο σου πρεπει να ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα ορια. Τι σου ειπε γι αυτο ο γιατρος?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!!Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ!!!ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ???Η Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΗΤΑΝ ΟΚ,ΠΡΙΝ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.....ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ!!!

evitaki

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι ετσι ηταν κ μενα στην επομενη μετρηση ηταν το ιδιο τα ειχα χαμενα εμενα ο γιατροσ μου ειχε πει οτι και να εχουν 3 βδομαδεσ διαφορα δεν ανυσηχουμε.ποτε θα πασ για εξετασεισ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως απλά το παιδί έχει μεγάλο κεφάλι; ασπούμε εμένα ο άντρας μου γεννήθηκε με πολύ μεγαλο κεφάλι γιατι απλα έτσι είναι ο σωματότυπός του.

 

Πρώτα ψάξε λίγο το γενελογικό σου δέντρο μήπως έχει καποιον με αντίστοιχη ανατομία, μετα σκέψου και την περίπτωση λάθος μέτρησης. Μη ξεχνάς οτι οι υπέρηχοι έχουν απόκλιση.

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, ολα θα είναι μια χαρα!

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

καλε και μενα σε ολους τους υπερηχους απο τη β επιπεδου και μετα το κεφαλι ειναι καπου 1,5 βδομαδα μεγαλυτερο αλλα δεν τον ανησυχησε καθολου το γιατρο αντιθετα μου πε οτι παμε τελεια απο αναπτυξη εγκεφαλου και κεφαλιου γενικα. βαβαια ειναι εντος φυσιολογικων οριων ετσι? απλα ειναι στα ανωτερα ορια.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν ενα μηνα μετα και ειχα φαγωθει μια χαρα ειναι το μωρακι σου μην εισαι αρνητικη τωρα που εφτασεσ εδωηρεμισε και θα δεισ δεν ειναι τιποτα ο γιατροσ θα στο λεγε

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου θα σου έλεγα να μην ανησυχεις πολύ. Από την αρχή της κύησής μου η μπεμπούλα μας είχε μεγάλο κεφάλι και το διαπιστώναμε σε κάθε μέτρηση. Γεννήθηκε μια χαρα και όλα πάνε τέλεια....Προσπάθησε να αποβάλεις το πολύ άγχος σου. Όλα καλά θα είναι.



 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ηταν καλα η β επιπεδου μην ανησυχεις. κι εγω κεφαλα τον λεω τον δικο μου καθε φορα που μετραμε το κεφαλακι του. :P μην ανησυχεις αλλωστε εισαι σε πολυ προχωρημενη εβδομαδα τοσο καιρο θα ειχε φανει κατι αν υπηρχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. τα μηχανήματα ούτως η άλλως κάνουν μετρήσεις που πολλές φορές δεν είναι ακριβείς.

και στην κουμπαρα μου είχαν πει λίγο πριν γεννήσει ότι η μικρή έχει μεγάλο κεφάλι, με αποτέλεσμα να κάτσει να σκάσει η κοπέλα από το κλάμα!!και η μικρή τελικά βγήκε με ένα μικρό κεφαλάκι!!

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

αχ κοριτσια ειπα να μν το πω αλλα κ μενα σημερα μου ειπε η γιατρος οτι ειναι μεγαλο το κεφαλακι του κ γενικα το μωρο ειναι 166 γραμμαρια..κ φοβηθηκα λεω ουψ γιατι.αλλα ολα μια χαρα μου ειπε ειναι!! κ ειμαι 16+5

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κορίτσια και ο δικός μου έχει πολυ μεγάλο κεφάλι για την εβδομαδα του και εχω αγχωθεί πολυ.ο γιατρός που πήγαμε χτες και το είδε είπε οτι ειναι απλά κεφάλας αλλα εγώ το σκεφτομαι συνέχεια.δεν μπορώ να ηρεμήσω.το μωρο ειναι 34 εβδομαδων και το κεφάλι του ειναι 36 εβδομαδων.γενικα ειναι μεγαλο μωρο.2300 ηταν χτες.εχει τυχει σε καποια απο εσας?

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο μου παιδακι παντα ειχε μεγαλο κεφαλι για την εβδομαδα του και μετα, ως βρεφος, παντα εβγαινε απο την καμπυλη. Μια χαρα ειναι και περιεργως δεν φαινεται καθολου κεφαλας. εχει να κανει και με το σχημα του κεφαλιου....Γιατι η μετρηση γινεται σε ενα σημειο ενδεικτικα. Μην αγχωνεστε τσαμπα!!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροι παντα ψαχνουν -και καλα κανουν -και ενημερωνουν με λεπτομερεια.

Αν ηταν κατι ανησυχητικο θα σας ξεσηκωναν,

μην αγχωνεστε και απολαυστε αυτο το θαυμα που σας συμβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς ακριβώς τα ίδια! Σε κάθε υπέρηχο όλα ήταν καλά, αλλά το κεφάλι κατά 2 βδομάδες μεγαλύτερο. Εγώ "έπρηζα" σε κάθε ραντεβού τον γιατρό αν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά ήταν πολύ χαλαρός κ καθησυχαστικός (αν κ σαν γιατρός είναι πολύ τυπικός κ σχολαστικός) . Όταν γέννησα, η μπέμπα ήταν κ μικρούλα, το κεφαλάκι της ήταν μια χαρά, θα έλεγα κ μικρό. Κ τώρα στις μετρήσεις της παιδιάτρου είναι στα φυσιολογικά όρια.

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...