Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο Θαυμαστος κοσμος της Δημοτικης Βιβλιοθηκης


Recommended Posts

Τελευταια ειχαμε κολησει με τον Βασιλη στα ιδια και τα ιδια βρεφικα παραμυθια. Επαιρνα που και που κανενα καινουργιο για μεγαλυτερα αλλα λογω του οτι ειχα εστιασει πολυ σε οσα αφορουν μαθηματα κλπ (πως να κανεις το α, το Ο , παζλ κλπ ) ειχα παραμελησει λιγο την απλη χαρουμενη αναγνωση.

Οσο και να το ηθελα αδυνατουσα να τα συνδυασω απο οικονομικης αποψης (βαλε κατω οτι θελαμε 15 ευρω περιπου το καθε βιβλιο-παραμυθι και εννοειτε τα ξεπεταγαμε ταχυτατα και αντε τα ξαναδιαβαζαμε με ενθουσιασμο στην αρχη δεν λεω αλλα κανενα ενδιαφερον απο ενα σημειο και μετα για το παιδι - περαν μερικων που κολαγε) .

 

Αποφασισα να αγορασω μεταχειρισμενα μπας και αλλα σε μια αναζητηση που εκανα στο forum ειδα οτι μια κοπελα προτεινε την Δημοτικη βιβλιοθηκη. Στην αρχη μου ηρθε στο μυαλο η παλια Δημοτικη βιβλιοθηκη που ειχαμε οταν ημουν εγω μικρη (ειχε μονο κατι ιστορικα και Φρουντ μεσα και δεν αστειευομαι καθολου - τον εχω μαθει απ εξω λεμε :mrgreen: - στα 10 διαβαζα την θεωρια της ψυχαναλυσης :lol:) οποτε και το απεριψα σαν ιδεα . Ο χωρος τοτε ηταν τοσο μουντος που νομιζες οτι εμπαινες σε μαυσωλειο.Μπρρρρ

 

Χθες μου ξαναηρθε στον νου πιστευοντας οτι δεν εχω κατι να χασω να ριξω μια ματια. Μπαινω στα site των γυρω Δημων και κοιταω.

Αρχικα χαρηκα που ειναι ανοιχτα και απογευμα. Μετα ειδα οτι αναφεραν οτι εχουν και παιδικο τμημα . Ουαουυυυυ. Παιρνω τηλεφωνα και μαθαινω οτι εχουν αρκετα παιδικα. :-D:grin:

 

Το απογευμα "βουταω" τον Βασιλη και παμε για εξερευνηση.

Με το που μπηκα μεσα τα εχασα.

Εμεινα αφωνη για λιγο στην πορτα χαζευοντας το ποσο γλυκα και ομορφα ειχε διαμορφωθει ο χωρος. Υπηρχαν τραπεζακια για διαβασμα, υπολογιστες για εξερευνηση και ενα μεγαλο τμημα που φωναζε απο μακρια ειμαι για παιδια και οσους τα αγαπανε. :-D:-D

 

Ο Βασιλης ορμησε προς το αντιστοιχο τμημα (των μεγαλυτερων δεν προλαβα καν να το δω γιατι χωθηκαμε και οι 2 στο παιδικο) επιφυλασομαι ομως να το κανω οπωσδηποτε την επομενη φορα :-D.

Παιδια δεν μπορω να σας περιγραψω τα συναισθηματα που εννοιωσα. Δεν ηταν οτι ολα αυτα ηταν δωρεαν :mrgreen::-D (που εννοειτε ηταν κατι που με χαλαρωνε και δεν εβαζε κριτηριο στην τιμη του βιβλιου σε σχεση με την αποκτηση του :mrgreen:) αλλα ηταν το ποσο γαληνη σε εκανε να νοιωθεις ο χωρος.

 

Μεγαλοι και παιδια δεξια αριστερα να εχουν αποροφηθει στα βιβλια, στους υπολογιστες με χαρα και διψα για μαθηση , μια γλυκητατη κοπελα στην γραμματεια που χαιροταν να τα χαζευει, και ολα αυτα τα βιβλια. Τοσα πολλα , τοσο ενδιαφεροντα (ανατριχιαζω και που θυμαμαι το τι εννοιωσα εκεινη την στιγμη). Δεν περιγραφετε.:-D:grin:

 

Ο Βασιλης λατρεψε τον παιδικο ατλαντα. Καλα μιλαμε για θεικο βιβλιο. Εμαθα πραγματα που δεν ηξερα - εννοειτε με το που γυρισαμε σπιτι πεσαμε με τα μουτρα (ποια ζωα κατοικουν σε ποιες χωρες και τοσα αλλα) .

Βρηκα "Το δεντρο που εδινε" και το "θυμωμενο αρκουδακι" και καταχαρηκα (ηθελα πολυ καιρο να τα παρω αλλα στα συνοικιακα βιβλιοπωλεια επρεπε να τα παραγγειλω και παντα φευγαμε με κατι αλλο απο αυτο που πηγαμε αρχικα να παρουμε οποτε το αφηνα για αλλη φορα).

Επισης συνδυασαμε και μαθηση. Το ΑΒταρι του Αη Βασιλη (ανεπικαιρο αλλα το ηθελε ο μικρος μου οποτε.....) εχει τοσα πραγματα να του προσφερει μεσα απο την χαρα του παιχνιδιου που δεν καταλαβαινει το ποσα μαθαινει και απλα παιζει ...μαθαινοντας.

 

Ειχε επισης πολλα-πολλα βρεφικα βιβλια απο αυτα που δεν σκιζονται αλλα με τοση ποικιλια.

 

Παιδια ενθουσιαστηκα. Ανακαλυψα εναν κοσμο που τοσο καιρο απεριπτα κολλημενη στο τι ειχε να μου προσφερει οταν ημουν εγω μικρη. Εχει εξελιχθει και πλεον δεν ειναι ενας χωρος για να μαθεις και να διαβασεις αλλα για να αγαπησεις το βιβλιο.

 

Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους αυτους που βοηθησαν να γινει ολο αυτο :-D:grin::-D

 

ΥΓ. Εννοειτε πως οσα βιβλια εχουμε μολις μεγαλωσουμε λιγο θα βρουν τον χωρο τους κι εκεινα εκει μεσα. Ειναι υπεροχο ενα βιβλιο να προσφερει σε τοσα πολλα παιδια. :D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ βρε elenik τι μου θύμισες τώρα !!!.............Εγώ σε αντίθεση έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις από την δανειστική βιβλιοθήκη των παιδικών μου χρόνων.

Θα το ψάξουμε για την παιδική δανειστική βιβλιοθήκη στην περιοχή μας πολύ όμορφη η ιδέα !!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Και ο Δήμος Χανίων έχει παιδική και εφηβική βιβλιοθήκη ξεχωριστά απο των μεγάλων μέσα στον δημοτικό κήπο!

Με πολλά βιβλία και παιχνίδια!

Τον χειμώνα που ήμουν έγκυος μας κράτησαν πολύ καλή συντροφια τα βιβλία χωρίς να ξοδευόμαστε κιόλας! Η κόρη μου έχει δική της κάρτα και σχεδόν κάθε εβδομάδα διαβάζαμε 3 καινούργια βιβλία.

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις παιρνουμε εδω και αρκετο καιρο απο το ΒΑΦΟΠΟΥΛΕΙΟ που ανηκει στο δημο Θεσσαλονικης αλλα.... στο παιδικο τμημα αρκετα βιβλια ειναι χαλασμενα και σχισμενα:twisted: να σκεφτειται απο βιβλιο του Τριβιζα ελειπαν 2 σελιδες:twisted:. Επισης στο τμημα των ενηλικων τα πιο πολλα μπορω να τα χαρακτηρισω προπολεμικα και απο καινουργιες εκδοσεις θα βρεις λιγα ως καθολου Παρολου αυτα ειμαστε τακτικοτατοι επισκεπτες και με λειπει το γεγονος οτι δεν βλεπω κοσμο οταν πηγαινω ( παλιοτερα εσφυζε απο παιδια τωρα που πηγαν?)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες elenik!!!Έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα "παιδικό βιβλίο" και χαίρομαι απίστευτα όταν διαβάζω μαμάδες να διαβάζουν με τα παιδιά τους βιβλία. Το μεγάλο λάθος των σημερινών γονιών είναι ότι επιλέγουν να αγοράσουν τα βιβλία των παιδιών τους και μάλιστα να διαλέξουν οι ίδιοι ποια θα είναι αυτά. Το αποτέλεσμα;;; Επιβάλλουν στο παιδί τη θεματολογία που οι ίδιοι αρέσουν χωρίς να διερωτώνται αν το ίδιο το παιδί απολαμβάνει την ανάγνωση και φυσικά τις επακόλουθες συνέπειες (απέχθεια προς το βιβλίο κτλ).

Η επίσκεψη στην παιδική βιβλιοθήκη της γειτονιάς ή του δήμου, πέρα από την οικονομική διευκόλυνση του να δανείζεται κανείς ένα βιβλίο και όχι να επιβαρύνεται οικονομικά για να το αγοράσει, έχει μεγάλη παιδαγωγική αξία για το ίδιο το παιδί.

Και για να μη μακρυγορώ...το έχω ξαναγράψει και σε άλλο ποστ...αφήστε τα παιδιά κοντά στα ράφια με τα βιβλία που απευθύνονται στην ηλικία τους και αφήστε τα να επιλέξουν μόνα τους. Μην κριτικάρετε τις επιλογές τους. Και όπως λέει κι ένας εκδοτικός οίκος στο πίσω μέρος των βιβλίων του "δέκα λεπτά ανάγνωση την ημέρα είναι ό,τι καλύτερο μπορείτε να κάνετε για το παιδί σας".

Όποια χρειαστεί βοήθεια γύρω από το θέμα, να μη διστάσει να με ρωτήσει...

Καλές αναγνώσεις...

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μένω Αθήνα και μία φορά που έψαξα δημοτική βιβλιοθήκη ήτανε μία στο κέντρο η οποία λειτουργούσε καθημερινές εώς τις 4 αν θυμάμαι καλά.Εγώ εργάζομαι εώς τις 5 και λυπάμαι πάρα μα πάρα πολύ που δεν έχω τη δυνατότητα να πάρω τα παιδιά μου και να πάμε.Πηγαίνουμε πολύ συχνά σε κατάστημα , οπου πλέον μας ξέρουνε και ο μικρούλης μου παίρνει καρεκλίτσα παιδική που είναι προς πώληση και κάθεται και χαζεύει βιβλία , εγώ ακριβώς απέναντί του κοιτάζω για εμένα, επειδή μου αρέσει το διάβασμα

Ξέρει καμιά κοπέλα κάτι παραπάνω , για δημοτική βιβλιοθήκη κοντά στο Περιστέρι-Κολωνό -Σεπόλια που έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω ,ΚΑΙ να είναι ανοιχτά και απόγευμα?ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?????

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο θέμα!!

 

http://www.kairatos.com.gr/liblist.htm

 

αυτός ο σύνδεσμος αναφέρει δημοτικές και άλλες βιβλιοθήκες σε όλη την Ελλάδα

ελπίζω τα στοιχεία να αντιστοιχούν στην πραγματικότητα!

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμιά κοπέλα κάτι παραπάνω , για δημοτική βιβλιοθήκη κοντά στο Περιστέρι-Κολωνό -Σεπόλια που έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω ,ΚΑΙ να είναι ανοιχτά και απόγευμα?ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?????

Απογευμα ειναι ολες πια απ οτι καταλαβα οταν εψαχνα για καποιες μερες την εβδομαδα.

Αιγαλεου (Πανεμορφη απ οτι φαινεται στο site) και εφοσον το Περιστερι δεν... ακομα , θα σε καλυψουν ανετοτατα.

 

 

Πηρα τηλεφωνο στον Δημο του Περιστεριου για Περιστερι και με μεγαλη λυπη μου μου ειπαν οτι δεν εχουν Δημοτικη Βιβλιοθηκη. :-( Ειναι δυνατον ? :evil:

Μετα πηρα σε αυτο που λεει το site που εβαλε η marron (και δεν ισχυε) και με παρεπεμψαν καπου αλλου , και μετα καπου αλλου :evil: (μιση ωρα τηλεφωνα για να καταληξουν).

Τελικα μιλησα με την τεχνικη υπηρεσια του Δημου και μου ειπαν οτι τωρα κοντα θα κανουν εγκαινεια στην Δημοτικη βιβλιοθηκη Περιστεριου . Εστω.... (αν και εμεινα αφωνη) . Κανε λιγο υπομονη.

 

ΥΓ. Θαυμασα τοσο το τι αγωνα καταβαλεις για να προσφερεις στο παιδι σου την απολαυση της αναγνωσης. Ειλικρινα ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. Εισαι αξιοθαυμαστη !

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Απογευμα ειναι ολες πια απ οτι καταλαβα οταν εψαχνα για καποιες μερες την εβδομαδα.

Αιγαλεου (Πανεμορφη απ οτι φαινεται στο site) και εφοσον το Περιστερι δεν... ακομα , θα σε καλυψουν ανετοτατα.

 

 

Πηρα τηλεφωνο στον Δημο του Περιστεριου για Περιστερι και με μεγαλη λυπη μου μου ειπαν οτι δεν εχουν Δημοτικη Βιβλιοθηκη. :-( Ειναι δυνατον ? :evil:

Μετα πηρα σε αυτο που λεει το site που εβαλε η marron (και δεν ισχυε) και με παρεπεμψαν καπου αλλου , και μετα καπου αλλου :evil: (μιση ωρα τηλεφωνα για να καταληξουν).

Τελικα μιλησα με την τεχνικη υπηρεσια του Δημου και μου ειπαν οτι τωρα κοντα θα κανουν εγκαινεια στην Δημοτικη βιβλιοθηκη Περιστεριου . Εστω.... (αν και εμεινα αφωνη) . Κανε λιγο υπομονη.

 

ΥΓ. Θαυμασα τοσο το τι αγωνα καταβαλεις για να προσφερεις στο παιδι σου την απολαυση της αναγνωσης. Ειλικρινα ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. Εισαι αξιοθαυμαστη !

 

 

Ουπς , σήμερα το είδα.Και σε ευχαριστώ πάααααααααααααααααααααρα πολύ , γιατί ήταν κάτι που μου έλειπε.

Από Σεπτέμβρη που θα ανοίξει θα το επισκευτούμε.Τα παιδιά μου σίγουρα θα ξετρελαθούν.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξέρει καμιά κοπέλα κάτι παραπάνω , για δημοτική βιβλιοθήκη κοντά στο Περιστέρι-Κολωνό -Σεπόλια που έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω ,ΚΑΙ να είναι ανοιχτά και απόγευμα?ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?????

 

Καλως την δεχθηκατε :D:D:D

 

 

Εγκαίνια της νέας σύγχρονης βιβλιοθήκης του Δήμου Περιστερίου (24/10/2010)

...εγκαινιάζει την πιο σύγχρονη δημοτική βιβλιοθήκη σε πανελλαδικό επίπεδο, η οποία θα στεγαστεί στο ανακαινισμένο ιστορικό «Πέτρινο» κτίριο του 2ου Δημοτικού Σχολείου της πόλης μας. ....

http://www.peristeri.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1201&Itemid=185

 

 

Ωράριο της νέας βιβλιοθήκης του Δήμου Περιστερίου

 

 

Ο Δήμος Περιστερίου ενημερώνει ότι η κλασσική βιβλιοθήκη, η μουσική βιβλιοθήκη «Νάνα Μούσχουρη», η παιδική βιβλιοθήκη «Βούλα Μάνη» και η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη θα λειτουργεί ως εξής:

 

- Καθημερινά από Δευτέρα έως και Παρασκευή τις ώρες 9:00 - 15:00

 

- Δευτέρα , Τετάρτη και Παρασκευή επιπλέον τις ώρες 17:00 - 20:00

http://www.peristeri.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1216&Itemid=185

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://www.mikrosanagnostis.gr/bookstores_results.asp?nomos=%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82'>http://www.mikrosanagnostis.gr/bookstores_results.asp?nomos=%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82

 

http://www.mikrosanagnostis.gr/

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

με ενδιαφερει και εμενα το θεμα. μενω στους αμπελοκηπους και δεν υπαρχει βιβλιοθηκη στην γειτονια μας. αυτη που υπηρχε εχει κλεισει εδω και χρονια αν και στις λιστες εμφανιζεται ενεργη.

υπαρχει αλλη κοπελα που το εχει ψαξει στην περιοχη μας και γνωριζει;

οι κοπελες προς αγ.παρασκευη και περιστερι εισαστε πολυ τυχερες!

βλεπω εχουν κανει πολυ ωραια δουλεια.

παρακαλω τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

με ενδιαφερει και εμενα το θεμα. μενω στους αμπελοκηπους και δεν υπαρχει βιβλιοθηκη στην γειτονια μας. αυτη που υπηρχε εχει κλεισει εδω και χρονια αν και στις λιστες εμφανιζεται ενεργη.

υπαρχει αλλη κοπελα που το εχει ψαξει στην περιοχη μας και γνωριζει;

οι κοπελες προς αγ.παρασκευη και περιστερι εισαστε πολυ τυχερες!

βλεπω εχουν κανει πολυ ωραια δουλεια.

παρακαλω τα φωτα σας!

 

Παπαγου ειναι κοντα σου? http://www.mikrosanagnostis.gr/bookstores_page.asp?libid=249

 

Χολαργος? http://www.holargos.gr/el/%CE%94%CE%97%CE%9C%CE%9F%CE%A3/%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%99%CE%A4%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A3/%CE%92%CE%99%CE%92%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%98%CE%97%CE%9A%CE%97/tabid/105/Default.aspx

 

Αυτες?

http://www.mikrosanagnostis.gr/bookstores_page.asp?libid=1234

 

http://www.mikrosanagnostis.gr/bookstores_page.asp?libid=586

 

Θα ελεγα να παρεις την λιστα του προηγουμενου ποστ και να παρεις αυτες που ειναι κοντα σου τηλεφωνο να δεις ωραρια κλπ ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

elenik ευχαριστω για την απαντηση σου.

ο παπαγος ειναι κοντα μου. εχω ομως μια απορια , εγω δεν ανηκω εκει σε αυτον τον δημο. πως μπορω να επισκεπτομαι την βιβλιοθηκη και να δανειζομαι βιβλια αφου ειμαι κατοικος αλλου δημου;

θα παρω να ρωτησω απο δευτερα απλα ρωταω και εδω μηπως γνωριζει αλλη κοπελα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Σε σχέση με αυτή τη λίστα:

 

http://www.mikrosanagnostis.gr/bookstores_results.asp?nomos=%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82

 

Ξέρω ότι στο Χαλάνδρι - Αετοπούλειο, δέχονται και απο άλλες περιοχές εγγραφές.

 

Ο χώρος είναι πολύ ωραίος και τα βιβλία πολλά, αν και δεν έχει πολλά καινούργια.

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε άλλη περιοχή; Δηλαδή θα ήθελα κριτικές, γιατί όσο να το πεις, ακόμα και να μετακινηθούμε οικογενειακώς για να δούμε, είναι ένα θέμα...

 

Επισης είχαμε πάει στο Ευγενίδειο, στο Π. Φάληρο και δανειστήκαμε 3-4 φορές, δεν έχει πολλά βιβλία, είναι πιο πολύ του λίγα και καλά. Εκεί η θεματολογία είναι περισσότερο γύρω από επιστήμες. Έχουν κανονική βιβλιοθήκη για μεγάλους και μια μικρή για παιδιά. Και εκεί τα περισσότερα βιβλία ήταν λίγο παλιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

 

Η δημοτική βιβλιοθήκη του Περιστερίου στο πέτρινο δημοτικό σχολειο είναι 2 βήματα απο το σπίτι μου. Την επισκέφθηκα πρόσφατα αλλά απογοητεύτηκα. :( Δεν υπήρχε σωστή ταξινόμηση, κανείς να ρωτήσεις, ο χώρος ήταν σαν παλιά αποθήκη & τα βιβλία ήταν παλιά & όχι σε καλή κατάσταση. Επειδή με τον γιο μου διαβάζουμε πολύ & χαλάω μεγάλα ποσά στην αγορά βιβλίων, ήλπιζα ότι θα μπορούσα να δανειστώ βιβλία & να περιορίσω λίγο το κόστος αλλά....:-(

 

Πήγα στην βιβλιοθήκη Ιλίου, σε σαφώς καλύτερη κατάσταση, πολύ ωραιότερος χώρος& μεγαλύτερη ποικιλία...;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...