Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκτοπη κυηση- λαμπαροσκοπηση


delfini29

Recommended Posts

Εχω γράψει την ιστορία μου σε άλλο πεδίο οπότε για να μην τα πολυλογώ... Η χοριακη μου δεν διπλα οταν κανονικά και σε υπέρηχο όπου θα έπρεπε να δούμε τουλάχιστον σάκο δεν είδαμε τιποτα. Με λίγα λόγια όλα δείχνουν ότι δεν παει καλα. Τις τελευταίες 2 μερες ειμαι με αίμα σαν περιόδου και πονακια περιόδου (όχι κατι ιδιαίτερο). Αυριο το πρωι θα παω για χοριακη και υπέρηχο και αν δεν εχει μειωθεί σημαντικά η χοριακη -π.χ. γύρω στα 400 στην οποία περιπτωση θα περιμένουμε λίγες μερες ακομα- θα πρεπει να κανω την λαμπαροσκοπηση όπου αν εντοπιστεί εξωμητριο θα προχωρήσει σε αφαίρεση σαλπιγγας. Τον ρώτησα για την μεθοτρεξατη και μου είπε ότι δεν ειναι υπέρ του συγκεκριμένου φαρμάκου διότι μπορει να μην λυθεί το θέμα και δεν θέλει να ρισκάρει την περιπτωση ρήξης σαλπιγγας συν του ότι την επόμενη φορά που θα μείνω εγκυος υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να ειναι και πάλι εξωμητριο εφόσον η σάλπιγγα καταστρέφεται. Επίσης οταν τον ρώτησα αν υπάρχει περιπτωση να σωθεί η σάλπιγγα μου είπε ότι εάν εχει υπάρξει εξωμητριο το πιο πιθανόν ειναι ότι θα συμβεί το ίδιο και πάλι και γι'αυτο προτιμάει να προχωρήσει σε αφαίρεση. Τέλος μου είπε ότι οι πιθανοντητες να ξαναμεινω εγκυος μετα την αφαίρεση της σαλπιγγας δεν μειώνονται σημαντικά εφόσον η αλλη σάλπιγγα ειναι υγιής. Τον ρώτησα αν υπάρχει τρόπος να δούμε αν η αλλη σάλπιγγα ειναι υγιής και μου είπε ότι μπορούμε να το δούμε με χρώμιο ... Κατι το οποίο δεν έπιασα και θα τον ξαναρώτησε και πάλι αυριο . Τι λέτε για όλα αυτά ; Έχετε παρόμοια προσωπική εμπειρία; Μου τα λέει καλα λέτε ο γιατρός; Υποθέτω ότι πρεπει να τον εμπιστευτω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω γράψει την ιστορία μου σε άλλο πεδίο οπότε για να μην τα πολυλογώ... Η χοριακη μου δεν διπλα οταν κανονικά και σε υπέρηχο όπου θα έπρεπε να δούμε τουλάχιστον σάκο δεν είδαμε τιποτα. Με λίγα λόγια όλα δείχνουν ότι δεν παει καλα. Τις τελευταίες 2 μερες ειμαι με αίμα σαν περιόδου και πονακια περιόδου (όχι κατι ιδιαίτερο). Αυριο το πρωι θα παω για χοριακη και υπέρηχο και αν δεν εχει μειωθεί σημαντικά η χοριακη -π.χ. γύρω στα 400 στην οποία περιπτωση θα περιμένουμε λίγες μερες ακομα- θα πρεπει να κανω την λαμπαροσκοπηση όπου αν εντοπιστεί εξωμητριο θα προχωρήσει σε αφαίρεση σαλπιγγας. Τον ρώτησα για την μεθοτρεξατη και μου είπε ότι δεν ειναι υπέρ του συγκεκριμένου φαρμάκου διότι μπορει να μην λυθεί το θέμα και δεν θέλει να ρισκάρει την περιπτωση ρήξης σαλπιγγας συν του ότι την επόμενη φορά που θα μείνω εγκυος υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να ειναι και πάλι εξωμητριο εφόσον η σάλπιγγα καταστρέφεται. Επίσης οταν τον ρώτησα αν υπάρχει περιπτωση να σωθεί η σάλπιγγα μου είπε ότι εάν εχει υπάρξει εξωμητριο το πιο πιθανόν ειναι ότι θα συμβεί το ίδιο και πάλι και γι'αυτο προτιμάει να προχωρήσει σε αφαίρεση. Τέλος μου είπε ότι οι πιθανοντητες να ξαναμεινω εγκυος μετα την αφαίρεση της σαλπιγγας δεν μειώνονται σημαντικά εφόσον η αλλη σάλπιγγα ειναι υγιής. Τον ρώτησα αν υπάρχει τρόπος να δούμε αν η αλλη σάλπιγγα ειναι υγιής και μου είπε ότι μπορούμε να το δούμε με χρώμιο ... Κατι το οποίο δεν έπιασα και θα τον ξαναρώτησε και πάλι αυριο . Τι λέτε για όλα αυτά ; Έχετε παρόμοια προσωπική εμπειρία; Μου τα λέει καλα λέτε ο γιατρός; Υποθέτω ότι πρεπει να τον εμπιστευτω..

Έχω παρακολουθήσει την ιστορία σου από την αρχή και σου έστειλα και ένα πμ, γιατί αναφέρω όνομα. Γιατρός δεν είμαι, αλλά στη θέση σου θα ζητούσα σίγουρα δεύτερη γνώμη.. Δεν θυσιάζεις έτσι μια σάλπιγγα. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι αφού έχεις αίμα έχεις πολλές πιθανότητες φυσικής αποβολής.. Εύχομαι να τελειώσει η ταλαιπωρία σου με τον πιο ανώδυνο τρόπο και σύντομα να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω white2. Πως βλέπω το pm? αίμα έχεις μόνο στην φυσική αποβολή η και στην εξωμητρια κύηση ξέρεις; Ελπίζω να προλάβω να πάρω δεύτερη γνώμη γιατί αν δεν ειναι καλα τα νέα θα μπω την τριτη για την λαμπαροσκοπηση.

Link to comment
Share on other sites

Delfini,σου εχω απαντήσει στο άλλο πεδίο.Όπως σου είπε κ η άλλη κοπέλα δε θυσιάζουμε εύκολα μια σάλπιγγα με τόσο μικρή χοριακή.Είναι κρίμα.Εγώ σου είπα πήρα μεθοτρεξατη κ πηγαν όλα μια χαρά.Κ τώρα είμαι 7 εβδομάδων έγκυος κ η εγκυμοσύνη βαίνει μια χαρά!πήγαινε κ σε άλλον γιατρό!αυτός ο γιατρός πολύ εύκολα σου λέει να σου αφαιρέσει τη σάλπιγγα.Ζήτα κ άλλη γνώμη άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω white2. Πως βλέπω το pm? αίμα έχεις μόνο στην φυσική αποβολή η και στην εξωμητρια κύηση ξέρεις; Ελπίζω να προλάβω να πάρω δεύτερη γνώμη γιατί αν δεν ειναι καλα τα νέα θα μπω την τριτη για την λαμπαροσκοπηση.

Για να δεις το μήνυμα, πας στο πάνω δεξια μέρος της σελίδας, εκεί που λέει προσωπικά μηνύματα και κλικάρεις εκεί. Πάντως σε περίπτωση εξωμήτριας κύησης με χαμηλή χοριακή που γνωρίζω πολύ καλά, απέβαλε φυσιολογικά η κοπέλα και δεν χρειάστηκε να κάνει καμία παρέμβαση ο γιατρός. Από εκεί και πέρα όπως σου λέει και η κοπέλα που το έχει περάσει δεν είχε κανένα θέμα με την αγωγή που ακολούθησε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...