Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΤΟΝΟΙ ΠΟΝΟΙ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΩ


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλο παρόμοιο θέμα.

Είμαι στον 8ο μήνα και από τα μέσα του 7ου έχω έντονους πόνους στην κοιλιά χαμηλά ταυτόχρονα με πίεση. Εντάξει, θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό να υπάρχει πίεση αφού πλέον είμαι στην τελική ευθεία και αφού το μωρό μου είναι κάπως μεγαλούτσικο, 1900 γρ. στην 32 εβδομάδα, αλλά οι πόνοι με προβληματίζουν γιατί δεν πάνε κι έρχονται, αλλά τους έχω συνέχεια όταν είμαι όρθια ή περπατάω. Ιδιαίτερα με πιάνει όταν είμαι καθιστή και σηκώνομαι, καθώς επίσης και όταν κοιμάμαι και αλλάζω θέση στον ύπνο μου.

Η γιατρός μου με έχει δει και δεν βλέπει τίποτα ανησυχητικό, αλλά κατάλαβα ότι δεν έχει σχέση με την ξεκούραση γιατί μου συμβαίνει και όταν είμαι σπίτι και κάθομαι.

Συμβαίνει και σε άλλες κοπέλες αυτό;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαλλον ειναι οι προπαρασκευαστικες συσπασεις.οταν δεν ειναι πολυ εντονες(να πονας πολυ)δεν ειναι ανησυχητικες.κι εγω ειχα απο οτι θυμαμε,καλο θα ηταν να σε βαλει ο γιατρος σου στο μηχανημα που βλεπει τις συσπασεις για να δειτε ποσο υψηλες ειναι.και να ξεκουραζεσε οσο μπορεις.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν σφάχτες και κυρίως περπατώντας...Βέβαια είναι και οι συσπάσεις που πετρώνει η κοιλιά, αλλά αυτό είναι ψηλά κυρίως.

Οι πόνοι είναι χαμηλά και στα πλάγια προς τα πόδια.

Η γιατρός μου είπε μέχρι το τέλος να βάζω ενδοκολπικά utrogestan κάθε βράδυ για να μην έχουμε συσπάσεις.

Αυτό με φοβίζει λίγο, μην έχω ξαφνικά τοκετό πρόωρο...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι σου τι θέση έχει; Έχω κι εγώ κάτι τέτοιους πόνους, χωρίς τα πετρώματα όμως στην κοιλιά. Ο γιατρός μου είπε (και από τον υπέρηχο δλδ φάνηκε) ότι το μωρό είναι ισχιακό (δλδ με το κωλαράκι προς τα κάτω) και γι αυτό έχω αυτές τις ενοχλήσεις. Αυξήσαμε το μαγνήσιο αλλά κυρίως προληπτικά...

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι εμένα είναι με το κεφάλι κάτω κανονικά, αλλά και το κεφάλι λίγο είναι μήπως;;; Είναι και λίγο μεγαλύτερο το μωρό για την εβδομάδα του.

Όσο για τα πετρώματα, νομίζω τώρα θα σου αρχίσουν σιγά σιγά, αλλά αυτά δεν είναι ενοχλητικά γιατί είναι για λίγο και περνάνε αν ξαπλώσεις.

Ο πόνος εμένα με ενοχλεί κυρίως γιατί με εμποδίζει να περπατήσω άνετα, ειδικά όταν σηκώνομαι από καθιστή θέση.

Παίζει ρόλο φαντάζομαι και το ότι ακόμα δουλεύω, άντε δύο βδομάδες ακόμα...

Με το καλό το μωράκι σου...:P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Όχι Δήμητρα, δεν είναι περιόδου...είναι σουβλιές, έντονοι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά αλλά και πιο πλάγια...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα καταλαβα.το εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης αυτο.σαν σουβλιες κ τραβηγματα ειναι .ρωτησα τη μαια κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο κ οσα πιο πολλα παιδια τοσο πιο συχνα γινονται.εχω φτασει σε σημειο να εχω τετοιο πονο που να μη μπορω να κινηθω αν δε περασει κ την ωρα της σουβλιας πετρωνει κιολας η κοιλια.ειναι παρα πολυ ενοχλητικο.στο πρωτο παιδι δε το ειχα στο δευτερο το ειχα λιγο κ τωρα στο τριτο πανω απο 5-6 φορες τη μερα...

επισης τωρα τελευταια εχω κ σουβλιες κ τσιμπηματα στο πιπι μου απο την πανω μερια.κ παλι ειναι πιο εντονοι πονοι απο αυτους που ειχα στα αλλα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι το πρώτο μου, αλλά εδώ και δυό βδομάδες με έχει πιάσει και δεν σταματάει ούτε στη διάρκεια της μέρας ούτε όμως και στον ύπνο...αφού ξυπνάω για να γυρίσω πλευρό προσεκτικά και να βολέψω και την κοιλιά και να μην πονέσω...πολύ κοντά είμαστε εμείς στις ημερομηνίες ε; :P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγοράκι είναι το δικό μου...εγώ έχω ΠΗΤ 29/10...με το καλό να έρθουν...ανυπομονώ να έρθει επιτέλους....έχω αρχίσει να μην έχω υπομονή :rolleyes:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Αγοράκι είναι το δικό μου...εγώ έχω ΠΗΤ 29/10...με το καλό να έρθουν...ανυπομονώ να έρθει επιτέλους....έχω αρχίσει να μην έχω υπομονή :rolleyes:

 

εμεις μπεμπα εχουμε !

ναι σε καταλαβαινω οτι δεν εχεις υπομονη...για μενα οι 9 μηνες της εγκυμοσυνης ειναι τοσο ψυχοφθοροι...ειδικα το τελευταιο τριμηνο.κ απαξ κ μπεις στον 9ο δηλαδη στις 36 εβδ τοτε καθε μερα θα σου φαινεται αιωνας!αυτο το ''σημερα γενναω .αυριο γενναω...ποτε γενναω????'' ειναι παρα πολυ κουραστικο!κ γω εχω βαρεθει πλεον.ωρες ωρες λεω αντε να ερθει αυτη η ωρα να τελειωνουμε!θελω να κινουμε οπως πριν!κ με 2 παιδια κ τοσες δουλειες ειναι εμποδιο η κοιλουμπα κ το βαρος!!ουφ!!

Link to comment
Share on other sites

Ε, εσύ τουλάχιστον έχεις πάρει το κολλάει...εγώ έχω περάσει τόσα και περιμένω πώς και τι να το σφίξω στην αγκαλιά μου ώστε να τα ξεχάσω όλα τα αρνητικά....

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Ε, εσύ τουλάχιστον έχεις πάρει το κολλάει...εγώ έχω περάσει τόσα και περιμένω πώς και τι να το σφίξω στην αγκαλιά μου ώστε να τα ξεχάσω όλα τα αρνητικά....

 

οντως μια εμπειρια την εχω...αλλα μη νομιζεις...τον ιδιο φοβο εχω μη σου πω κ πιο πολυ...!

μη σκεφτεσαι κανενα αρνητικο!κοντευει η μερα να παρεις τον μπεμπακο σου αγκαλιτσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα με έπιαναν σουβλιές και τραβήγματα στα πλάγια κοντά στη λεκάνη. Οταν ρώτησα το γυναικολόγο μου έδειξε μια αφίσα που είχε τη μήτρα και εστίασε στους συνδέσμους της μήτρας. Μου είπε επειδή η μήτρα μεγαλώνει, τραβιούνται και οι σύνδεσμοι και αισθάνομαι αυτους τους πόνους.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι τέτοιους πόνους έχω κι εγώ Νάσια...μου είπε και η γιατρός ότι ανοίγουν τα κόκκαλα αλλά όσο νάναι είναι και το κεφάλι του παιδιού βαρύ και πιέζει...απλά μου φαίνεται πολύς ο καιρός να είμαι έτσι μέχρι το τέλος....

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πητ 15/11 αλλά βρίσκουν το μωρο μιαμιση βδομαδα μεγαλυτερο. Εδώ και δυο μήνες περίπου έχω τρομερούς πόνους στην πλάτη γύρω από τη ραχοκοκκαλιά και χαμηλά στην ουρά και την τελευταία εβδομάδα ο μικρός εχει σταματησει να κλοτσαει εντονα οπως πριν και απλα καταλαβαίνω ηρεμες κινήσεις (ισως πιο εντονες αργα το βραδυ). Αλλά 9 στις 10 φορές τις κινήσεις τις καταλαβαίνω όχι στην κοιλιά αλλά από κάτω μου. Και υπάρχουν φορές που μου φεύγουν και λίγα ούρα όταν κινείται.

 

Είναι ανησυχητικό? Λένε ότι ο συνδυασμός έντονου πόνου στη μέση και χαμηλά στην κοιλιά είναι ανησυχητικά συμπτώματα (η απλά πρέπει να κόψω το ιντερνετ). Οταν το είπα στο γιατρο μου για τη μεση μου ειεπε οτι λογικα πρεπει να φταίει η σταση του μωρου.

 

Τι με συμβουλεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πητ 15/11 αλλά βρίσκουν το μωρο μιαμιση βδομαδα μεγαλυτερο. Εδώ και δυο μήνες περίπου έχω τρομερούς πόνους στην πλάτη γύρω από τη ραχοκοκκαλιά και χαμηλά στην ουρά και την τελευταία εβδομάδα ο μικρός εχει σταματησει να κλοτσαει εντονα οπως πριν και απλα καταλαβαίνω ηρεμες κινήσεις (ισως πιο εντονες αργα το βραδυ). Αλλά 9 στις 10 φορές τις κινήσεις τις καταλαβαίνω όχι στην κοιλιά αλλά από κάτω μου. Και υπάρχουν φορές που μου φεύγουν και λίγα ούρα όταν κινείται.

 

Είναι ανησυχητικό? Λένε ότι ο συνδυασμός έντονου πόνου στη μέση και χαμηλά στην κοιλιά είναι ανησυχητικά συμπτώματα (η απλά πρέπει να κόψω το ιντερνετ). Οταν το είπα στο γιατρο μου για τη μεση μου ειεπε οτι λογικα πρεπει να φταίει η σταση του μωρου.

 

Τι με συμβουλεύετε?

Οι πόνοι στη ραχοκοκαλλια ειναι φυσιολογικοί απ'όσο ξέρω. Το μωρό μεγαλώνει και είναι φυσιολογικό να περιορίζονται οι κινήσεις του. Μήπως το μωρό είναι με τα πόδια κάτω και σε πιέζει την κύστη. Όταν εμένα η μικρή μου ήταν με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω, ένιωθα τις κλωτσιές μόνο κάτω και προς τα πίσω και είχα συχνουρία, όταν γύρισε ηρέμησα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μέση σουυ μπορεί να πονάει και από το βάρος. Κι εγώ, πάντως, που το μωράκι μου είναι ισχιακό (με ΠΗΤ 12/11) καταλαβαίνω τις δυνατές κλωτσιές από κάτω, όχι μόνο μπροστά αλλά και από πίσω. Όσο για πονους χαμηλά στην κοιλιά? Άστα να πάνε. Επώδυνο ακόμα και το γύρισμα πλευρού στο κρεβάτι καμιά φορά!

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!Κι εγώ έχω κάτι πόνους στη μέση (στο ισχίο),άλλο πράγμα και με αντανάκλαση στο πόδι...Ωστόσο έχω βρει λίγη ανακούφιση βάζοντας τα πόδια σε 3(!) μαξιλάρια.Έχω ΠΗΤ 8/11 και ακόμα δουλεύω και έχω και ψιλοδύσκολη δουλειά (οδοντίατρος)..Αυτό που ήθελα να μου πει κάποια είναι τι είναι κάτι απότομοι πόνοι που με πιάνουν ξαφνικά ανάμεσα στα πόδια χαμηλά, βουβωνικά. Είναι πολύ ξαφνικοί και έντονοι πόνοι που απλά κρατάνε κάποια δευτερόλεπτα,αλλά διπλώνομαι στα δύο.Την άλλη εβδομάδα έχω meeting με το γιατρο μας!!!χαχα!να δω τι θα μου πει..Λέτε να είναι κάτι σε συσπάσεις;Πάντως μάλλον έχει γυρίσει το μωρό μου στη σωστή θέση γιατί νιώθω κλωτσοπατινάδα κάτω από το στήθος, κοντά στο στομάχι δεξιά .ΑΑΑΑΑΑΑΑ!Τώρα που ειπα στομάχι..Τι καούρες και παλλινδρόμηση είναι αυτή που νιωθω.. Τι να κάνω??:?:

Φιλάκια και καλά τελειώματα!!!

Link to comment
Share on other sites

doultsinea Εγώ έχω πόνους σαν σφάκτη στην αριστερή βουβωνική χώρα εδώ και τρεις μήνες και βάρος έντονο όταν συκώνομαι ή αλλάζω πλευρό στον ύπνο μου...έκανα υπέρηχο, όλα ΟΚ. Τώρα για την καούρα και την παλιδρόμηση ρώτησα τον γιατρό και κάτι έγινε....Απέφυγε το λεμόνι ειδικά το βράδυ και τα πορτοκάλια, μικρά και συχνά γεύματα και να τρώς τρεις ώρες πριν πας για ύπνο...τέλος απαραίτητα τα δύο μαξιλάρια.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...