Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεμα χωρις θεμα!


vouraikos

Recommended Posts

Ανοιγω την τηλεοραση μπας και εχει κανενα παιδικο, να κατσει λιγο η μικρη , μεχρι να της φτιαξω το γαλα......

Τσουπ!!! να σου η ευγενια μανωλιδου, να μας λεει οτι εχει βρει στον αδωνι το αλλο της μισο σε ολους τους τομεις και οτι αν καταλαβει οτι αυτος κοιταει αλλη , θα του κοψει το κεφαλι!

Αλλαζω καναλι και τσουπ να σου ο αδωνις αυτη την φορα, να μας λεει για τον ερωτα του με την ευγενια!!!!

Δεν ειναι δυνατον λεω...........καποιος μου κανει πλακα!

Πανω αριστερα στην οθονη μου οι αριθμοι αλλαζαν και η εικονα ηταν παρομοια.......

 

Κλεινω την τηλεοραση , ταιζω την μικρη , παιζουμε λιγο , μαγειρευω (ευτυχως για την ψυχικη μου υγεια με ραδιοφωνο) και ηρθε η ωρα να παρει μια τζουριτσα υπνου και εγω να πιω το καφεδακι μου (για μιση ωριτσα λεμε τωρα) , χαζευοντας στο νετ!

 

κοιταω μαιλ , μπαινω στο μσν , διαβαζω διαφορα μπλογκς , προσπαθοντας να πεισω τον εαυτο μου , οτι υπαρχει και ενας αλλος κοσμος απο αυτον που η τηλεοραση θελει να επικρατησει.

 

Ερχεται στο μυαλο μου , το προχτεσινο απογευμα.

Οταν στην πλατεια που πηγα τα παιδια για να παιξουν υπηρχε ενα 4χρονο κοριτσακι , ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!

Μονο του εννοω, το προσεχε ο 7 χρονος αδερφος του , ο οποιος επαιζε μπαλα!

 

Μαζεμενες μαμαδες με τα παιδακια μας, ολα τα παιδια με διαφορα παιχνιδια, ποδηλατα , αυτοκινουμενα, καροτσια κουκλες, μπαλες κα

 

και η Σιλβια , ετσι λεγανε το κοριτσακι, να τρεχει απο δω και απο κει χωρις κανεις να το προσεχει. Κανω το λαθος και πιανω κουβεντα με τις αλλες μαμαδες , για το πως ειναι δυνατον να το εχουν αφησει ετσιμονο του. Ολη αυτη την ωρα , η μικρη ειχε λυσαξει , προσπαθοντας να παρει τα πραγματα των αλλων παιδιων, να κανει λιγο ποδηλατο, να σπρωξει λιγο καροτσι, την στιγμη που τα παιδακια , τα ειχαν παρατησει κα παιζαν με το χωμα ή καναν κουνια.

Μολις πλησιαζε τα παιχνιδια , οι μαμαδες της λεγανε "μη, ειναι της -ταδε- το ποδηλατο" και απο πισω αντιγραφοντας την μαμα της η "ταδε " φωναζε" μη!!!".

Για να μην κουρασω πολυ, η Σιλβια εκανε λιγο ποδηλατο με τα δικα μας ποδηλατα. Οι μαμαδες με κοιταζαν σαν ουφο , που αφησα την δημητρα να κλαιει, προκειμενου να κανει και η μικρη ενα γυρω με το δικο ποδηλατο και οταν πια νυχτωσε και θα φευγαμε ειπα "ρε κοριτσια , επιτελους δεν την εχει ξανα δει καμια σας , ποια ειναι η μαμα της δεν ξερουμε...."δεν μπορουμε να φυγουμε και να την αφησουμε εδω. Ο αδερφος της ειναι επισης μικρος παιζει μπαλα και αυτη μπορει να παθει το οτιδηποτε" μια απο αυτες τις καθως πρεπει κυριες μου απαντησε .."ελα μωρε μιας αλβανιδας ειναι , μην σκας"

 

ξανα σκεφτομαι λοιπον αυτη την μερα οσο κοιταζω στα πμ μου, οπου μια φιλη , μου εχει στειλει αυτο το λινκ: http://www.tvxs.gr/v13659

βλεπω και αυτο και λεω οοοοοχι δεν γινεται.....θα το ανοιξω το θεμα χωρις θεμα!!!

 

Δεν εχω κατι συγκεκριμενο να πω ή να ρωτησω........απλα δεν ξερω τι να κανω!!!!!

Που ζουμε ρε γαμωτο!!???

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για' μένα εδώ είναι 2 θέματα

1) αυτή η μάνα ( άσπρη, κόκκινη, κίτρινη,μπλε,ψηλή,κοντή ) πως αφήνει μόνο το 4χρονο γιατί για'μενα μόνο είναι

2) η αντίδραση της καθώς πρέπει κυρίας....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς πολλοί απο εμάς έχουν αυτή τη νοοτροπία και δυστυχώς με αυτήν μεγαλώνουμε τα παιδιά μας !! Τώρα για τα υπόλοιπα, ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως νομίζει εκείνος καλύτερα. Αν αυτή η μάνα εμπιστεύεται ένα 4χρονο και ένα 7χρόνο μόνα τους στην πλατεία, τί να πω??? Ο καθένας με τις επιλογές του! Η εν λόγω κυρία δεν νομίζω οτι θα είχε διαφορετική συμπεριφορά αν τα παιδάκια αυτά ήταν Ελληνάκια ή αν ήταν Γαλλάκια ή αν ήταν Κινεζάκια!Απο οτι είδες μόνο εσύ ενδιαφέρθηκες, και στο σύνολο θα είσασταν παραπάνω απο 2 μαμάδες, σωστα? Οπότε με αυτές τις συμπεριφορές αρχίζω να αναρωτιέμαι τελικά, ποιός έχει δίκιο εσύ που ενδιαφέρθηκες ή οι άλλες που αλλού αρμένιζαν?

Link to comment
Share on other sites

vouraikos οι δικές μου σκόρπιες σκέψεις για ένα θέμα χωρίς θέμα:

 

κατά την προσωπική μου άποψη ζούμε σε ένα κόσμο παραφροσύνης

όπου το λάθος πλασάρετε για σωστό το ψέμα για αλήθεια

τα ΜΜΕ σου δίνουν μασημένη τροφή και σου πλασάρουν αυτά που οι ίδιοι θέλουν ο

καθένας δηλώνει ότι θα ήθελε να είναι χωρίς να λαμβάνει υπόψη του κανέναν και

δημιουργεί μία πλαστή εικόνα πολλές φορές του εαυτού του καταπιεζοντας τον.

Όλοι έχουν την ανάγκη να ανήκουν κάπου και πολλές φορές παραμερίζουν

τα προσωπικά τους πιστεύω για να νιώθουν ότι ανήκουν στην <<κοινότητα>>

σε ποιά κοινότητα όμως είναι το ερώτημα..

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν φτάσει να νιώθουν τύψεις και ενοχές

για τις επιλογές τους και τον τρόπο ζωής τους γιατί δεν συμβαδίζουν

με τα πρότυπα που μας έχουν επιβάλλει να ζούμε.

Σε κοιτάνε περίεργα αν μιλήσεις δανείσεις επιλέξεις να βγεις από το κοπάδι

ακόμη και όταν πρόκειται για παιδιά γιατί μην ξεχνάμε εμείς οι ίδιοι μεταδίδουμε αξίες

κι αν έχουμε χάσει τον προσανατολισμό μας στο ποιές είναι και τι σημαίνουν(αξίες)

Φυσικά για να μην γίνουμε εντελώς απαισιόδοξοι πάντα υπάρχουν τα φωτεινά

παραδείγματα και δεν πειράζει ας τους λένε και γραφικούς

και ας τα έργα τους να μην <<διαφημίζονται>>αυτοι που θέλουν

θα τα ανακαλύψουν.

Εν κατακλείδι ας ζήσουμε και ας μάθουμε και στα παιδιά μας να ζουν συνειδητά

με ελευθερία για τις όποιες επιλογές τους

χωρίς παρωπίδες μακρυά από συμβιβασμούς και πρέπει ανοίγοντας πόρτες

μακρυά από αυτά που θέλει ο καθένας να επιβάλλει είτε είναι το κοινωνικοπολιτικό σύστημα είτε ο μικρόκοσμος μας.

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Όσο δε θέλουμε να καταλάβουμε ότι "είναι όλα τους παιδιά μας" ,όσο η κάθε Σύλβια μας κάνει να νιώθουμε χαρά που τα δικά μας παιδιά είναι ασφαλή και όχι παρατημένα,όσο μας ενδιαφέρει μόνο το"δικό" μας ,παιδί,σπίτι,αντικείμενο.. η εικόνα σου ποτάμι ,δε θα είναι πρωτότυπη.

 

Όσο για τη μαμά της Σύλβιας...

Κάποτε δουλευα σε μια γειτονιά που γυρίζανε χεράκι -χέρακι μόνα τους δυο αδελφάκια,6 και 3 .Ο Γιωργάκης (ο μεγάλος) έπερνε απ'το χεράκι την αδερφή του και πρωί -πρωί πηγαίνανε στο Φουρνο,στο s/m και ψωνίζανε.

Μόνα τους όλα !Είχανε μια μαμά κατάκοιτη ,έναν ανάπηρο μπαμπά μικροπωλητή κι ένα υπόγειο για σπίτι.Μόνο αυτά.

Οι γείτονες τα είχανε στο νου τους,οι Υπάλληλοι του s/m τους κουβαλάγανε τα ψώνια ...αλλά τα παιδιά μεγαλώναν μόνα τους.

 

Ίσως και η μαμά της Σύλβιας δεν είχε επιλογή , όμως όλες οι μαμάδες του κόσμου έχουμε τεράστιες αγκαλιές .(?)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα, αυτό που οφείλω να κάνω, είναι να μεγαλώσω παιδιά κάνοντας τους συνείδηση το γεγονός ότι είναι όντα κοινωνικά και δεν είναι μόνα τους σ'αυτόν τον κόσμο. Αν θέλουμε κάτι να αλλάξει, νομίζω, ότι πρέπει, πέρα από τη δική μας στάση, να δώσουμε την ευκαιρία στα παιδιά μας να γίνουν καλλίτεροι άνθρωποι από εμάς, να τα καθοδηγήσουμε σωστά.

 

Οι πολιτικοί και το επίπεδο της τηλεόρασης ή και των υπολοίπων μέσων μαζικής ενημέρωσης είναι αντίστοιχο του μέσου όρου των κατοίκων αυτής της χώρας. Έχουμε αυτό που μας αξίζει, δυστυχώς. Αυτοί οι οποίοι απορρίπτουν τα παραπάνω με τη μορφή που έχουν πάρει σήμερα αποτελούν μειονότητα. Κι όταν λέω απορρίπτουν, δεν εννοώ αγνοώντας την επικαιρότητα με δικαιολογίες του τύπου "σιγά μην ασχοληθούμε με την πολιτική, όλοι ίδιοι είναι" κλπ. Αν δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει τότε πως εκφράζεις άποψη, πως απορρίπτεις;; (και φυσικά δεν εννοώ να ξέρεις τι συμβαίνει με τον Άδωνη και την Ευγενία... Εχέσθει η Φατμέ....! )

 

Το επίπεδο της κοινωνικής μας παιδείας είναι χαμηλοτάτου επιπέδου κι αυτό είναι εμφανές από τον "εξυπνάκια" που παρακάμπτει την ουρά στο φανάρι, στη δημόσια υπηρεσία, στην τράπεζα κοκ γιατί αυτόν τον έκανε πιο ευφυή από τους υπολοίπους η μάνα του, από την κυρία που νομίζει ότι το παιδί της και η ίδια είναι ανωτέρου επιπέδου διότι ζεί στη χώρα που γεννήθηκε και δεν αναγκάστηκε να μεταναστεύσει προκειμένου να βρεί την τύχη της (άσχετα αν προέρχεται από οικογένεια μεταναστών... ), από την οικογένεια που επιδεικτικά αγνοεί καθημερινά τις ώρες κοινής ησυχίας και φωνάζει, βάζει μουσική δυνατά αλλά σου κάνει παρατήρηση γιατί δεν φιμώνεις το 2 μηνών παιδί σου που κλαίει γιατί έχει κολικούς (και δεν τηρεί το ωράριο κοινής ησυχίας... ελλάτωμα κατασκευής... λες και αρέσει σ'εσένα να το βλέπεις να πονάει και να μην μπορείς να κάνεις κάτι να το ηρεμήσεις... ) και από 1002 άλλα στραβά που συμβαίνουν γιατί κάποιοι θεωρούν ότι ανήκουν σε κάποια ανώτερη κάστα από τους υπολοίπους, γιατί "και οι άλλοι το ίδιο κάνουν" ή γιατί έτσι έμαθαν, "που είναι το κακό;;".

 

Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν θα παρακολουθήσουν με ευλάβεια το εμετικό, συγγνώμη ερωτικό ήθελα να πω, κρεσέντο του ζευγαριού που εκμεταλεύεται την περιέργεια/ανοησία τους, πασάροντας/διαφημίζοντας ίσως; τους εαυτούς τους (και κάνοντας και πιο συμπαθείς σε κάποιους - ήμαρτον!!!!! ) για λόγους που οι ίδιοι ξέρουν... Οι ίδιοι άνθρωποι θα παρακολουθήσουν με θαυμασμό (και πλήρη άγνοια) το παραλήρημα πολιτικών που βγαίνουν σαν κατίνες στα κανάλια και άλλοτε αφορίζουν, άλλοτε διαφημίζουν, άλλοτε απλά μπουρδολογούν, στο τέλος άμα τους ρωτήσεις "τι είπαν;;" δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν γιατί είτε δεν μπορούν να καταλάβουν (περιορισμένο λεξιλόγιο σε 2-σύλλαβες λέξεις... ) είτε αυτά που λένε οι εν λόγω πολιτικοί είναι ασυναρτησίες που ούτε οι ίδιοι μπορούν να ξαναπούν (τα λένε μια, μόλις τελειώσουν την μπουρδολογία αναρωτιούνται "τι είπα πάλι ο ............;;;;" και παύουν... Το τι αναρωτιούνται προκύπτει από το ελαφρώς απλανές βλέμμα που έχουν για λίγα δευτερόλεπτα μόλις τελειώνουν τη φράση τους... ). Και πάλι οι ίδιοι άνθρωποι θα αναπαραγάγουν ως κακά όχι φερέφωνα αλλά παπαγαλάκια (μην μπερδευτούμε με τα γνωστά προεκλογικά παπαγαλάκια παρακαλώ... άλλη ράτσα αυτή... ) την εναντίωση τους στην ύπαρξη των μεταναστών, το "λογικό" αίτημα τους να δουλεύουν τα καταστήματα 24 ώρες το 24ωρο 7 μέρες την εβδομάδα (γιατί αυτοί δεν δουλεύουν εκεί οπότε δεν τους αγγίζει... το φτωχό τους μυαλό δεν μπορεί να καταλάβει ότι θα τους αγγίξει, απλά λίγο αργότερα... ), την απέχθεια τους απέναντι στους "κακούς" εκπαιδευτικούς που απεργούσαν τόσους μήνες και τα παιδάκια χάναν το σχολείο τους (οι αυξήσεις των δικαστικών πχ όμως που ήταν τρελές την ίδια εποχή δεν ενόχλησαν κανέναν γιατί η τηλεόραση δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα... εφημερίδα δεν ανοίγουμε... φτού κακά... ) κοκ. Είναι οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι που δεν θα ζητήσουν καλλίτερο μέλλον/συνθήκες ζωής για τον διπλανό τους ούτε και θα του αναγνωρίσουν το δικαίωμα του να το διεκδικήσει αλλά αν πρόκειται για το τομάρι τους θα κοιτάξουν να "ρίξουν" όλους τους άλλους προκειμένου να οφεληθούν οι ίδιοι... "Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" αυτοί είναι...!

 

Όταν λοιπόν αυτοί είναι πλειονότητα (τρομακτικό, ε;; ) τότε δυστυχώς, οι άνθρωποι των ΜΜΕ θα αναρμονίζονται μαζί τους διότι δεν θα απορρίπτονται και οι πολιτικοί θα είναι αυτοί που είναι διότι αυτοί θα τους ψηφίζουν. Το "σύστημα" αλλάζει εκ των έσω... Μάθε στα παιδιά σου να απορρίπτουν έμπρακτα ότι υποβαθμίζει τη ζωή τους και την νοημοσύνη τους και θα έχεις κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα για να αλλάξουν τα πράγματα..!!

Link to comment
Share on other sites

με αυτα που διαβασα με λιγα λογια καταλαβα οτι υπαρχει αδιαφορια(?) απο εμας τις μαμαδες.

κι αν εσυ voyraikos βλεπεις μαμαδες που αδιαφορουν για τα παιδακια που ειναι μονα τους εγω τα βλεπω καθημερινα στις πλατειες,παραλιες απο τις ιδιες τους μαμαδες.

προχθες πηγαμε για μπανιο κ πισω μου υπηρχε παρειτσα μαμαδων κ πινανε καφε.τα παιδακια τους ενεξελεγκτα να τρεχουνε κ να παιζουνε απο δω κ απο κει.σε καποια φαση τρεχανε καποιοι προς τη θαλασσα κ λεγανε ''πνιγεται πνιγεται''κ πως γυριζω το κεφαλι μου βλεπω μια απο τις μαμαδες πισω μου να τρεχει σαν τρελη κ να φωναζει το παιδι μου το παιδι μου!

το παιδακι της πνιγοταν κ αυτη επινε τον καφε της.δεν το προσεχε κανεις κ ηταν μολις 3 χρονω!

σοκαριστηκα κ αμεσως αρχισα να κανω απολογισμο!δεν θελω ποτε να φτασω σε αυτο το σημειο οπου απο μια αφελεια η χαλαρωση της στιγμης το παιδι μου να ερθει σε κινδυνο.δεν την κατηγορω γιατι μπορει οντως να αφαιρεθηκε αλλα θελω να καταληξω οτι καθημερινα βλεπω τετοια γεγονοτα γυρω μου.κι οταν εγω τρεχω πισω απο την μικρη μου με κοροιδευουνε οτι ειμαι μιγιαγγιχτη!

 

 

gavrias κι εγω αναρωτιεμαι,εχουμε μεγαλες αγκαλιες εμεις οι μαμαδες?

Link to comment
Share on other sites

Στο σούπερ μάρκετ προχτές ήταν ένας πιτσιρίκος τριάρης, δίπλα στο ψυγείο με τα γάλατα να κλαίει και να φωνάζει μαμά, μαμά. Περίμενα κανένα πεντάλεπτο μήπως και εμφανιστεί η μαμά του και πήγα κοντά. Κατέβηκα στο ύψος του για να μην τον τρομάζω (ω, ναι με την κοιλούμπα του 6ου μήνα) και του μιλούσα προσπαθώντας να τον πάρω να τον πάω στην υποδοχή του καταστήματος για να φωνάξουν τη μαμά του. Φυσικά το παιδάκι δεν ερχόταν μαζί μου (αργότερα κατάλαβα ότι οι γονείς του του είχαν πει να μην κουνηθεί από εκεί) αλλά δεν καταλάβαινε και καλά ελληνικά.

 

Ε, δεν κουνήθηκε κανένας. Η υπάλληλος στην υποδοχή μου είπε ότι αν δεν της το πάω δεν μπορεί εκείνη να κάνει τίποτα :!: Έκατσα εκεί τουλάχιστον ένα τέταρτο μέχρι που δέησε και ήρθε η μαμά του. Κανένας δεν κουνήθηκε ούτε από το κατάστημα, ούτε από τους πελάτες, να βοηθήσει το παιδί που έκλαιγε ούτε την έγκυο (την αφεντομουτσουνάρα μου) που καθόταν διπλωμένη στα δυο.

 

Η μάνα άκουσε τα σχολιανά της μόλις ήρθε (της είπα ότι αν αργούσε 5 λεπτά ακόμη θα καλούσα εισαγγελέα) και με αγριοκοίταξε κιόλας που καθόμουν κοντά στο παιδί της. Αλλά πιο πολύ νευρίασα με όλους τους υπόλοιπους. Τόσο πια ανευθυνότητα και αδιαφορία! Αν το άκουγαν στις ειδήσεις, γιατί π.χ. κάποιος το έκλεψε ή του ήρθε το ψυγείο στο κεφάλι, λέμε τώρα, σίγουρα θα έλεγαν μα καλά κανένας δε βρέθηκε να κάνει κάτι.

 

Λάθη θα κάνουμε είναι αναπόφευκτο και μικρά και χοντρά που ενδεχομένως να θέσουν και σε κίνδυνο το παιδί μας. Άνθρωποι είμαστε. Αλλά γιατί κανένας άλλος δε μπαίνει στη διαδικασία να συμπληρώσει ρε γμτ;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν την κατηγορω γιατι μπορει οντως να αφαιρεθηκε αλλα θελω να καταληξω οτι καθημερινα βλεπω τετοια γεγονοτα γυρω μου.κι οταν εγω τρεχω πισω απο την μικρη μου με κοροιδευουνε οτι ειμαι μιγιαγγιχτη!

 

όχι χριστίνα μου, όταν έχεις 3χρονο δεν έχεις δικαίωμα να αφαιρεθείς ούτε για ένα δευτερόλεπτο..το κακό για να γίνει δεν θέλει περισσότερο...

 

:D:D και εγώ τον παρακολουθώ συνεχώς αλλά διακριτικά...εμένα δεν με κοροιδεύουνε αλλά έχω το εξής που μου λένε συνέχεια..." μας ακούς ή μιλάμε στα ντουβάρια ?"

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μανούλες νομίζω ότι τελικά μόνες μας παλεύουμε. Ζω από τότε που γεννήθηκα μέχρι σήμερα στην Αθήνα σχετικά κοντά στο κέντρο και βλέπω στη γειτονιά μου να έρχονται μετανάστες και να προσπαθούν να κάνουν κάτι, να επιβιώσουν, να ζήσουν. Έχω αρκετά περιστατικά να περιγράψω, όπως αυτό της "Συλβί" και του καθωσπρεπισμού που μας διακρίνει, αλλά δύο είναι που μου έχουν κάνει τρομερή εντύπωση.

Όταν ήμουν έγκυος ούτε μία φορά κάποιος στα μέσα συγκοινωνίας δεν σηκώθηκε να μου δώσει το χέρι του, τέλος πάντων, άλλο θέμα. Αφού γέννησα και μέχρι σήμερα, το γεγονός αυτό έχει καταγραφεί ως μία πράξη έλλειψης σεβασμού όχι σε μένα, αλλά στη ζωή που έρχεται. Έτσι λοιπόν, ένα πρωινό πηγαίνοντας στη δουλειά, μπήκε στο λεωφορείο μία κυρία διαφορετικού χρώματος δέρματος, η οποία ήταν έγκυος σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Λόγω των εμπειριών, αλλά και της παιδείας μου, της κουλτούρας μου, ό,τι θέλετε πείτε, σηκώθηκα και της παραχώρησα τη θέση μου. Κι ένας καθωσπρέπει κύριος με ρωτάει γιατί σηκώθηκα, απαντάω γιατί η κυρία είναι έγκυος κι έτσι πρέπει. Με κοίταξε λες και του είπα το πιο παράξενο πράγμα στον κόσμο. Κάτι μουρμούρισε, δεν έδωσα σημασία. Δεν με ενδιέφερε.

Το δεύτερο παράδειγμα το ζω καθημερινά, γιατί αφορά οικογένεια από την Αλβανία που μένει στην ίδια πολυκατοικία με μας. Κατά τη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης, της διεγνώσθη καρκίνος του μαστού κι η γυναίκα, λεχώνα ακόμα μπήκε στα νοσοκομεία για εξετάσεις, ακτίνες κι ό,τι άλλο. Κανείς μα κανείς από την πολυκατοικία δεν είπε σε αυτό το σύζυγο και πατέρα πώς τα καταφέρνει με δύο παιδιά, το ένα λεχούδι, πώς πάει η σύζυγός του.

Αυτή είναι η κοινωνία μας,η παδεία μας, η κουλτούρα μας; Μόνο οι μπουμπούκοι και τα μπουμπούκια μάς ενδιαφέρουν;

Αυτά γιατί πάλι "τα πήρα".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως εχω αηδιασει απο την καθημερινη αδιαφορια πολιτων και κρατους γενικοτερα για ολους και για ολα!εγω παντως και δεν το λεω για να περιαυτολογησω προσπαθω οσο μπορω οσο και αν ειμαι μια μικρη οντοτητα να προσφερω οτι μπορω και οπως μπορω στο συνανθρωπο σε μια γιαγια σε ενα παιδι σε μια εγκυο και ας με βλεπουνε με μισο ματι και ας με κοροιδευουνε.τωρα μαζευω πλαστικα καπακια απο νερα γιατι μου ειπανε οτι αν μαζεψω 4 κιλα καπακια θα αγοραστει ενα αναπηρικο καροτσακι.με κοροιδευουνε και μεκοιτουσανε περιεργα οταν προχτες στην ταβερνα σηκωθηκα και τα μαζευα απο τα αδεια τραπεζια αλλα δεν με νοιαζει.κανω οτι λεει η συνηδειση μου.οσο για τη θαλασσα τις προαλες αηδιασα και μου ρθε να βαλω τις φωνες.ηταν ενα κοριτσακι μικροτερο απο το δικο μου και σουλατσαριζε χωρις παπουτσια μεσα στις πετρες και πονουσανε τα ποδια του και η μανα του καπνιζε ατποητη την τσιγαρια της και ακομα και οταν μπηκε το μικρο μονο στη θαλασσα η μανα περα βρεχει.ε οχι λοιπον αυτες δεν πρεπει να γινονται μανες και ουτε καμια αγκαλια εχουν.αλλο να συμβει ενα ατυχημα την ωρα την κακια που λεμε και αλλο να το αφησεις στο ελεος του θεου...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι λιγο ασχετο αυτο που θα πω παντως στα παρκα εχω δει πολλους μπαμπαδες να τρεχουν πισω απο τα παιδακια (οχι μονο τα δικα τους) να παιζουν μ αυτα να τα χωριζουν με πολλη προσοχη οταν τσακωνονται μικρα μεταξυ τους να τα παρηγορουν πολυ γλυκα αμα χτυπανε και να τα ταιζουν τη στιγμη που οι γυναικες τους καθονται σαν τα περιστερακια στα παγκακια και κουτσομπολευουν!!

εχω δει παιδακι να παεφτει ΜΠΡΟΣΤΑ στα ποδι της μανας του και να σπαραζει απο το κλαμα κι αυτη οχι μονο να μη σκυβει να το βοηθησει αλλα χωρις καν να το κοιταξει να του λεει "ελα μωρο μου σταματα τωρα.." και επρεπε να τραξει ο μπαμπας με το μικροτερο μωρο στην αγκαλια του για να προσεξει λιγο το παιδι του!!

 

ελεος! μου ηρθε να παω να χαστουκισω αυτη την γυναικα! ειναι δυνατον??? και τι θα παθαινε αν δεν τελειωνε το κουτσομπολιο της και κοιταζε για 1 λεπτο το μωρο της??? ειδικα αφου ο αντρας της ηταν μακρια και κραταγε το πιο μικρο παιδι.

 

καθολου εντυπωση δεν μου εκανε η αντιδραση της "καθωσπρεπει κυριας" που ειπε οτι το παδι ειναι αλβανακι... εδω τα δικα τους και τα εχουν παρατημενα!!

 

(γκρρρρ τα νευρα μ!)

Link to comment
Share on other sites

Έχει χαθεί η αλληλλεγύη, κανείς δεν προσφέρεται να βοηθήσει, συνήθως από το φόβο "μη μπλέξει", ή από απλή τεμπελιά. Η μαμά της Συλβί, προφανώς δουλεύει, δεν νομίζω ότι τα αφήνει τα παιδάκια μόνα τους από επιλογή, πιο πιθανό είναι να το κάνει από ανάγκη. Ξέρω οικογένεια που οι γονείς κλειδώνουν τα παιδάκια τους, 7 και 10 χρονών, στο διαμέρισμα στις διακοπές του σχολείου από το πρωί ως το απόγευμα, γιατί δεν υπάρχει κανείς να βοηθήσει...

Δεν έχω καμία λύση να προτείνω...:( μόνο αν υπήρχαν γείτονες πρόθυμοι να βοηθήσουν και να τους έχει και εμπιστοσύνη. Είναι κρίμα, από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι αυτά τα παιδάκια, γίνονται πιο έξυπνα και πιο ικανά στη ζωή από τα υπερπροστατευμένα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σχεδον σε ολα οσα λετε. εκτος απο καποιες λεπτομεριες οπως οτι και ελληνιδα να ηταν η μανα του , το ιδιο θα εδιαφεροταν η καθως πρεπει κυρια. Η συγκεκριμενη επειδη την ειδα , θα καιγοταν και καλα για το παιδι της γειτωνισας που ανοικει στην αρια φυλη των νεοελληνων.....(ευτυχως τα εχει πει ο πανουσης πριν απο μενα για τους νεοελληνες)

 

οσο για το κατα ποσο ενδιαφερονται για τα παιδια του και κατα συνεπεια τα παιδια ολου του κοσμου, θεωρω οτι εχει να κανει και με το οτι ενδιαφερονται τοσο για την ερωτικη σχεση του καθε μπουμπουκου.....

τι να πω...εξαντλουν εκει το ενδιαφερον τους!!!!!

 

Οπως και να εχει κοριτσια και αγορια καθε φορα που ερχομαι σε επαφη με αλλους γονεις σχεδον παντα καταληγω σπιτι να σκεφτομαι τα λογια του Τζαβελα στον "κυρ παντελη"

 

οκ, τα εχω αναφερει σε πολλα θεματα ηδη ...αλλα ειναι "ταμαμ" για τοσες περιπτωσεις:

 

http://www.youtube.com/watch?v=mBhe3DUiMGk

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο ο κόσμος μας ή καλύτερα ο μικρόκοσμος μας περιορίζεται μόνο σε αυτούς κλείνει η πόρτα μας και όχι παραπέρα, όσο το βλέμμα μας φτάνει για να καλυψει μια ακτίνα που περιλαμβάνει μόνο τα δικά μας πρόσωπα και η φωνή μας υπάρχει μόνο για τους δικούς μας η Σύλβια και η κάθε Σύλβια θα περπατά μονάχη στα πάρκα...

Ζούμε σε καιρούς που η ανθρωπιά έχει εκλείψει και ενώ η μητρότητα θα έπρεπε να μας κάνει μάνες όλων των παιδιών όλου του κόσμου δυστυχώς μας περιορίζει κι άλλο την "ακτίνα δράσης της αγάπης μας"...

Μια γυναίκα που έχει φέρει στον κόσμο ένα παιδί ή που μεγαλώνει ένα παιδί θα έπρεπε να έχει μια τεράστια αγκαλιά που να κλείνει μέσα της όλα τα παιδιά που τη χρειάζονται. Δυστυχώς όμως για κάποιους η ιδιότητα του γονιού μοιάζει με ένα ζευγάρι ελαττωματικά γυαλιά που σε αφήνουν να δεις μόνο εσένα, το παιδί σου και ό,τι σας ανήκει... ενώ θα έπρεπε να σε κάνουν να βλέπεις μακρύτερα, καλύτερα και κυρίως με καθαρή ματιά απαλλαγμένη από σκιές και ομίχλη...

Κρίμα όχι μόνο για την όποια Σύλβια αλλά πάνω από όλα για τον οποιονδήποτε υπολογίζει την αξία ενός παιδικού χαμόγελου ως λιγότερο σημαντική από ένα ποδήλατο, την αξία της ασφάλειας ενός παιδιού ως λιγότερο σημαντική από το βόλεμα του και την αξία της αγάπης ως αγαθό περιορισμένης κατανάλωσης που σε όσους λιγότερους διατίθεται τόσο το καλύτερο...

Κρίμα...

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω κατι συγκεκριμενο να πω ή να ρωτησω........απλα δεν ξερω τι να κανω!!!!!

Που ζουμε ρε γαμωτο!!???

 

Οι περισσότεροι γονείς, λένε και κάνουν αυτά που θέλουν.

Οι περισσότεροι γονείς, απαιτούν από τα παιδιά τους χωρίς δικαίωμα/τα γιατί, αυτοί τα διαμορφώνουν έτσι όπως είναι.

Οι περισσότεροι γονείς, γκρινιάζουν για τις κινήσεις των παιδιών τους, που οι ίδιοι τους, έδειξαν παράξενες πύλες στα παιδιά τους.

Οι περισσότεροι γονείς, ακόμη και σήμερα, δείχνουν αμετανόητοι στις πράξεις προς τα παιδιά τους και έτσι, χειροτερεύει η κάθε κατάσταση και το παιδί, φτάνει να είναι σε διλλήματα, για το, αν θα πρέπει να φύγει όταν είναι στην εφηβεία, από το σπίτι η όχι.

 

Ο κόσμος μας, δεν πάει καλά. Πρέπει να μην κρύβουμε την αλήθεια από τα παιδιά.

Κρύβοντας την αλήθεια, βοηθάμε να αναπτυχθεί αυτό το κακό, που έχει ήδη παρασύρει οικογένειες, στις οποίες μέσα, βρίσκετε ένας όγκος από βρομιές και κρατημένα προβλήματα γυναίων, όπου, ξεσπούνε και βγάζουνε την συνέχεια αυτού του κακού που συμβαίνει, στα παιδιά τους, στα παιδιά μας, στο μέλλον μας, στα αυριανά παιδιά μας.

 

Όσο λέμε ότι, τα πράματα είναι μια χαρά, βοηθάμε να γίνει ακόμη ψηλότερο, το βουνό.

 

Η λάβα σκάει κάθε μέρα, μέσα από τα παιδιά, σκάει και καταδικάζει τους ίδιους τους, τους γονείς και αυτό μπορεί να το διακρίνει κανείς, μέσα από την καθημερινότητά του με το παιδί του.

 

Ότι γίνεται λοιπόν, ότι συμβαίνει λοιπόν, είναι ΕΜΕΙΣ.

 

Για πολλούς γονείς, είναι πλέον πολύ αργά [για τα πάντα]. Δεν μου αρέσει να κρύβω παρενέργειες καταστάσεων και πόσο μάλλον, όταν, προέρχονται [ειδικά από τους γονείς], χωρίς να έχει συμβάλει καν το παιδί σε ένα από τα πολλά και δύσφορα θέματα.

 

Δεν έχω παιδιά όμως, μελετώ την κατάσταση, μέσα από άλλων τις οικογένειες και παρατηρώ, μια κατάσταση στις περισσότερες οικογένειες, που μόνο επικίνδυνες θα μπορούσε να τις χαρακτηρίσει κανείς, αυτές τις οικογένειες.

 

Ότι βλέπουμε να συμβαίνει και το ξαναλέω, είμαστε ΕΜΕΙΣ.

Το αποτέλεσμα των καταστάσεων, είμαστε εμείς.

 

Αλλάξτε τακτική και όταν πρέπει να είστε πολύ αυστηροί [από νωρίς], διαφορετικά, το έχετε χάσει, εντελώς όμως, ξαφνικά έρχονται όλα και λες, όλο αυτό, το έκανα εγώ, το έχτισα πάνω στο παιδί μου και δεν καταλάβαινα θεό ;.. και απορείς.

 

Αυτά από μένα και καταλάβετε ένα πράμα.. το να λες πως, όλα είναι καλά, μόνο κακό σου κάνει.

Η αλήθεια, πολλές φορές, ξαναχτίζει το δίκτυό σας, με τα παιδιά σας.

 

Εκεί, ίσως ακόμη πολλοί από εσάς, προλαβαίνετε να αλλάξατε την εικόνα του παιδιού σας, των παιδιών μας, του μέλλοντός μας.

 

Πάω 30 χρονών τώρα τον Αύγουστο και παρατηρώ ένα πράμα, είναι πολύ δυσάρεστη η κατάσταση με τις οικογένειες, έχει ξεφύγει το θέμα.. μην το κρύβετε αυτό, κάνετε ζημιά, μόνο ζημιά.

 

Να σημειώσω εδώ ότι, βρισκόμαστε [δυστυχώς για όλους μας], σε μια χώρα άχαρη και αναπροσάρμοστη χώρα, όπου, ο καθένας είναι θεός και ο καλύτερος από τον άλλο [στα πιστεύω μας], κάτι που είναι εντελώς λάθος και είναι το φάρμακο, για να έρθουν τα χειρότερα όπου και θα έρθουν, δυστυχώς… αυτό δεν αλλάζει και δεν προλαβαίνουμε πολλά πράματα.

Link to comment
Share on other sites

φιλενας vouraikos αν και εχω καιρο να ακουσω νεα σου χαρηκα που ειδα ποστ σου γιατι για ακομα μια φορα με καλυψες πληρως και η ερωτησεις ειναι: "τι ψυχη θα παραδωσεις μωρη?" για τις κυριες απο το τζακι τις οποιες τις ζω καθημερινα και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και σε τι σκ.....κοσμο φεραμε τα παιδια μας να ζησουν??

 

 

αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και θετεις τα ερωτηματα αλλα εγω λεω να σου πω .....

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟς ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙς ΕΣΥ !

καλα κανεις και προβληματιζεται (ευτυχως δλδ εδω που ταλεμε,......) αλλα να μην αλλαξεις και ναμην σε παιρνει απο κατω

τα χουμε πει ολα τα παιδια ειναι δικα μας οχι μονο αυτα που γεννησαμε....

δεν ξερω αν θυμασαι καποιον στην παιδικη σου ηληκια να σου ειπε κατι ή να εκανε κατι που ηταν σαν χαδι στην καρδια, πο σε εκανε να χαμογελασεις , σου προσεφερε αναταση βρε αδερφε.... Ε! αν σου εχει τυχει ...αυτο να κανεις κι εσυ σε ολα τα παιδια του κοσμου

και σαν αποτελεσμα θα εχεις ενα (εστω και για λιγο ) χαρουμενο παιδι

μα και τα δικα σου θα ειναι πιο ευτυχησμενα βλεποντας την μανα τους να μοιραζει την αγαπη που εχει για αυτα κι αλου , και θα φουσκωνουν απο χαρα βλεποντας οτι ...΄αυτο το χαμογελο ¨στο προσωπο του αλου παιδιου το χαρισε η ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ....

Link to comment
Share on other sites

Καλο μου καρντασι, πραγματικα χαθηκαμε αλλα θα τα πουμε αναλυτικα με πμ!!

ουφακι μου καλο εχεις δικιο και συμφωνω, ευτυχως ανοικω στα πολυ τυχερα παιδια που μπορω να θυμηθω πολλους ανθρωπους να μου χαϊδευουν την ψυχη οπως αναφερεις. αλλα δυστυχως ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη, και αν υποθεσουμε οτι εδω ειμαστε αρκετοι κουκοι, αντε να γεμισουμε κανενα δεντρακι και να κανουμε κου κου κου......

 

Το προβλημα ειναι τοσο βαθυ, τοσο διακλαδομενο, η γεωγραφικη εκταση που λεγετε ελλαδα (απο δω και περα θα την λεω γεωγραφικη εκταση ) γιατι ουτε χωρα ειναι οτε κρατος , ουτε τιποτα, πλεον τεινω να πιστεψω πολυ σοβαρα οτι πρεπει να διαλυθει και να φτιαχτει απο την αρχη.

Θα φυγω απο το θεμα της καθως πρεπει κυριας και θα σας αναφερω ενα περιστατικο που συνεβει χτες .....απλα θα το κανω σε καινουργιο θεμα . γιατι δεν ειναι θεμα χωρις θεμα αλλα ΘΕΜΑΤΑΡΑ!

παρτε μια πολυ μικρη γευση και συνεχιζουμε......http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=476520

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...