Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρωει με τιποτα


Recommended Posts

Καλησπερα , θα ηθελα την γνωμη σας μαμαδες, η μικρη μου ειναι 5,5 μηνων και 7.7 κιλα. Εδω και 4 - 5 μερες εχει αρχισει να μην τρωει καθολου , θηλαζουμε αποκλειστικα εως τωρα, ξεκινησε πριν απο 2 βδομαδες περιπου οπου στο 2ο γευμα της μερας το οποιο το εκανε γυρω στις 12 το μεσημερι, αρχισε να μην το θελει και να το αργει να τρωει κατα τη 1 και σταδιακα με αποκορυφωμα τις τελευταιες 4-5 μερες να γινεται μαχη για να φαει εστω ελαχιστο σε ολα τα γευματα πλεον. Κλαει οποτε της δινω στηθος κανει γεφυρα απο τα νευρα της το κορμακι της και δεν πιανει καν να φαει. Δοκιμαζω να την αφηνω για ν δω ποτε θα πεινασει και φτανει τις 7 ωρες νηστικη. Σημερα δεν την εχω πιεσει και απο το πρωι στις 8 που εφαγε λιγο εχει φαει μια φορα με δικη μου προτροπη ελαχιστα και μετα κλαματα και παλι για να μην φαει αλλο. Εχω αρχισει να φρικαρω τελειως δεν ξερω τι να κανω. Πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω προς το παρον και να δοκιμασω να την αρχισω κρεμουλες. Αυτος μου ειχε πει να την αρχισω κρεμες απο τις αρχες του 5ου εγω ομως δεν ηθελα μου φανηκε νωρις και αφου το παιδι εχει καλη αναπτυξη ηθελα να περιμενω να μπει στον 6ο και ειχαμε λιγο τσακωθει γιατι επεμενε για τις κρεμες...

Κοριτσια καμια ιδεα ? Αγλαια τα φωτα σου !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είμαι ειδική, αλλά δεν ακούγεται ανησυχητική η κατάσταση της μπέμπας σου. Μήπως βγάζει δοντάκια, μήπως πονάει η κοιλίτσα της; Και η δική μου μπουμπού αρνιόταν να φάει κάποιες μέρες πριν αρχίσει τις στερεές τροφές, αλλά επανερχόταν αργότερα δριμύτερη! Όσο για τις κρεμούλες, ίσως είναι νωρίς ακόμη. Ας κλείσετε πρώτα τον 6ο. Δεν ξέρω, η Αγλαΐα είναι μάλλον η πιο κατάλληλη να σου πει!

2UOtp3.png

 

 

misxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου, ξέχνα τα πρέπει κι άσε η μπουμπού να σε καθοδηγήσει. Αν δε θέλει να τρώει κάποιο λόγο θα έχει. Μην αγχώνεσαι για το λόγο, απλά δέξου το και άστην να αποφασίσει πότε θα φάει. Δε πρόκειται να πάθει τίποτα και μία συμβουλή, μην ασχολείσαι με το αν πάρει βάρος στο τέλος του μήνα. Μήπως δε θα μεγαλώσει τελικα! Έχε υπόψιν σου ότι μπορεί να έχει στοματίτιδα και να τσούζει το γάλα. Τσέκαρε τη γλωσσίτσα της για να το διαπιστώσεις, εάν είναι άσπρη κι όχι ροζ ή αν έχει ασπρα σημαδάκια. Καλή δύναμη!!!

Παρεπιπτόντως έχω κι εγώ μια κορούλα, τη σοφούλα που γεννήθηκε 30 μαίου φέτος, άρα είμαστε στην ίδια φάση!

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κάνει κ η δική μου μπέμπα.Η δικιά μου είναι 6,5 μηνών, έχουμε 2 εβδομάδες που ξεκινήσαμε κρεμούλες που βέβαια δεν τρώει, αλλά τις τελευταίες 4 μέρες κάνει όπως η δικιά σου, δεν θέλει ούτε το στήθος, όποτε προσφέρω τεντώνεται κ με χτυπάει κ τρώει σχεδόν μόνο πρωι μεσημέρι βράδυ.Πιστεύω φάση είναι κ θα περάσει αλλά κ τα δικά μου νεύρα κρόσια!!

Link to comment
Share on other sites

τα κανουν κατι τετοια σαυτη την ηλικια.ειναι γιατι βγαζουν δοντια κ τους κοβεται η ορεξη.κ εσυ πχ αν πονας μεσα στο στομα δε θα να φας.οποτε ειναι φυσιολογικο.αν η αναπτυξη του ειναι καλη τοτε μην ανυσηχεις.αν παλι δε θελει ουτε καν στηθος τοτε μια κρεμα την ημερα δεν θα της κανει κ κακο.δοκιμασε να δεις αν τη φαει.απο το τιποτα κατι ειναι κ αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω τοσο πολυ για τις απαντησεις σας, δεν φανταζεσται ποσο ενθαρυντικο ειναι για μενα να νιωθω οτι δεν ειμαι μονη και αλλες μαμαδες εχουν παρομοιες εμπειριες, πρωτη φορα μανουλα βλεπετε..η μπουμπου σταθερα ακομα στομα ερμητικα κλειστο... την γλωσιτσα της την ειδα ειναι οκ παλι καλα ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καλά πώς τα πάτε με το θηλασμό. Αν της προσφέρεις το στήθος πριν εκνευριστεί το δέχεται, ή φαίνεται να υποφέρει όταν θηλάζει; Αν θηλάζει καλά, μην ανησυχείς καθόλου, αφού λες μάλιστα ότι έχει καλή ανάπτυξη. Η μικρή μου 11 μηνών άρχισε να τρώει, αλλά η ανάπτυξή της είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...