Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΥΧΛΑ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ


Recommended Posts

Καλημέρα. Εδώ και δύο μήνες περίπου χρησιμοποιώ υγρό απορυπαντικό το οποίο βάζω μέσα στον κάδο. Άνοιξα πριν λίγες ημέρες τη θήκη και εκεί που μπαίνει η σκόνη έχει γεμίσει μούχλα. Το έτριψα με χλωρίνη αλλά τίποτα. Τι θα γίνει τώρα που θέλω να χρησιμοποιήσω ξανά σκόνη? Και μία άλλη ερώτηση. Το πλυντήριο είναι 10 χρονών περίπου, το έχω καθαρίσει με σόδα κλπ, έχω καθαρίσει το φίλτρο, έχω δοκιμάσει ένα σωρό φθηνά και ακριβά απορρυπαντικά, έχω φέρει μάστορα να το δει και είναι όλα καλά αλλά παρόλα αυτά ενώ τα ρούχα μυρίζουν μαλακτικό όταν τα βγάζω από τον κάδο, μόλις στεγνώσουν μυρίζουν κάπως περίεργα (κυρίως οι πετσέτες και τα σκούρα). Έχει συμβεί σε καμία?

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα. Εδώ και δύο μήνες περίπου χρησιμοποιώ υγρό απορυπαντικό το οποίο βάζω μέσα στον κάδο. Άνοιξα πριν λίγες ημέρες τη θήκη και εκεί που μπαίνει η σκόνη έχει γεμίσει μούχλα. Το έτριψα με χλωρίνη αλλά τίποτα. Τι θα γίνει τώρα που θέλω να χρησιμοποιήσω ξανά σκόνη? Και μία άλλη ερώτηση. Το πλυντήριο είναι 10 χρονών περίπου, το έχω καθαρίσει με σόδα κλπ, έχω καθαρίσει το φίλτρο, έχω δοκιμάσει ένα σωρό φθηνά και ακριβά απορρυπαντικά, έχω φέρει μάστορα να το δει και είναι όλα καλά αλλά παρόλα αυτά ενώ τα ρούχα μυρίζουν μαλακτικό όταν τα βγάζω από τον κάδο, μόλις στεγνώσουν μυρίζουν κάπως περίεργα (κυρίως οι πετσέτες και τα σκούρα). Έχει συμβεί σε καμία?

 

 

βγαλε το συρταρι και βαλτο σε ενα κουβα με ζεστο νερο και καποιο καθαριστικο π.χ viakal και λιγη χλωρινη και ασ το για λιγη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

τα ρούχα τα απλώνεις αμέσως μόλις βγουν από το πλυντήριο ή τα αφήνεις σε καμιά λεκάνη? Η μυρωδιά μιας ανάλαφρης ποδαρίλας συμβαίνει σε πετσέτες που δεν έχουν στεγνώσει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αν προλαβαίνω να τα απλώσω. Αλλά ναι, συνηθίζω να τα αφήνω και στη λεκάνη προκειμένου να τα απλώσω όταν γυρίσω από τη δουλειά. Μακάρι να φταίει αυτό και να βρέθηκε η λύση. Είναι βλακεία να κάνεις μπάνιο, να έχεις καθαρή πετσέτα και να μεταφέρεται αυτή η μυρωδιά στο σώμα σου.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αν προλαβαίνω να τα απλώσω. Αλλά ναι, συνηθίζω να τα αφήνω και στη λεκάνη προκειμένου να τα απλώσω όταν γυρίσω από τη δουλειά. Μακάρι να φταίει αυτό και να βρέθηκε η λύση. Είναι βλακεία να κάνεις μπάνιο, να έχεις καθαρή πετσέτα και να μεταφέρεται αυτή η μυρωδιά στο σώμα σου.

 

Το ποιο πιθανό είναι να φταίει αυτό...

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια

εχετε χρησιμοποιησει ξινο?

και στο πλυντηριο ρουχων και πιατων ,κανει θαυματα!!!και δε μυριζει και καθαριζει!!!!!δεν θελει κοπο .....θελει τροπο!!!!

μια κουταλια της σουπας στη θηκη του απορρυπαντικου και........καθαρισες!!!

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια

εχετε χρησιμοποιησει ξινο?

και στο πλυντηριο ρουχων και πιατων ,κανει θαυματα!!!και δε μυριζει και καθαριζει!!!!!δεν θελει κοπο .....θελει τροπο!!!!

μια κουταλια της σουπας στη θηκη του απορρυπαντικου και........καθαρισες!!!

 

Τι είναι το "ξινό"???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,εμας η θηκη για το μαλακτικο φαινεται να χει μουχλα.εβγαλα να το καθαρισω αλλα δεν ανοιγει η θηκη.την μουλιασα σε νερο με tide,μετα με χλωρινη γιατι δ εκανε τιποτα το tide κ τιποτα παλι...

απλα σκεφ μηπως αυτη η μουχλα μεταφερεται κ στα ρουχα κ δ θα θελα τωρα με το μωρακι..

εχετε καμια ιδεα??απ οτι καταλαβαινω θελει τριψιμο αλλα δυστυχως ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Τ ΑΤΙΜΟ!!!ειναι μονοκομματο...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ κορίτσια και ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ εδώ και καιρό. Και εμένα ο κάδος του πλυντηρίου μυρίζει άσχημα εδώ και πολύ καιρό παρά το γεγονός ότι μετά από κάθε πλύση αφήνω ανοιχτή την πόρτα. Το συρταράκι το πλένω αλλά τώρα που το λέτε έχω παρατηρήσει μούχλα που δεν φεύγει.

Λέτε να μυρίζει ο κάδος από αυτό; τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια

εχετε χρησιμοποιησει ξινο?

και στο πλυντηριο ρουχων και πιατων ,κανει θαυματα!!!και δε μυριζει και καθαριζει!!!!!δεν θελει κοπο .....θελει τροπο!!!!

μια κουταλια της σουπας στη θηκη του απορρυπαντικου και........καθαρισες!!!

 

να σαι καλα! Πώς δεν το σκεφτηκα? Το βαζω στον ατμομαγειρα της μικρης (το ελεγε στις οδηγιες χρησης). Και μολις χθες γμτ εβαλα στο πλυντηριο πιατων ενα ειδικο απορρυπαντικο (δεν λεω μαρκα) που το καθαριζει, το βαζεις χωρις πιατα φυσικα αλλα μυριζει εντονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται από το αν προλαβαίνω να τα απλώσω. Αλλά ναι, συνηθίζω να τα αφήνω και στη λεκάνη προκειμένου να τα απλώσω όταν γυρίσω από τη δουλειά. Μακάρι να φταίει αυτό και να βρέθηκε η λύση. Είναι βλακεία να κάνεις μπάνιο, να έχεις καθαρή πετσέτα και να μεταφέρεται αυτή η μυρωδιά στο σώμα σου.

 

Καλησπέρα!

Τη σιχαίνομαι αυτή την μυρωδιά - την ξέρω καλά και μου τη δίνει στα νεύρα οταν την έχουν τα ρούχα μου. Συμβαίνει όταν τα ρούχα δεν απλώνονται αμέσως και μένουν ειτε μεσα στο πλυντήριο ή στη λεκάνη. Είναι απο την υγρασία που μένει. Η μόνη λύση για μένα - δεν υπάρχει περίπτωση να φορέσω ρούχο που μυρίζει έτσι - είναι να τα ξαναπλύνω. Αμέσως πάλι στο πλυντήριο με το μισό απορρυπαντικό αυτή τη φορά και αμέσως άπλωμα.

 

επείσης πρόσεξε να μην παραφορτώνεις γενικά το πλυντήριο για να μπορεί να ξεπλυθεί καλά το απορρυπαντικό απο τα ρούχα. Και γι'αυτο μυρίζουν τα ρούχα. Σου έχει τύχει να βγάλεις πλυμένο ρούχο απο το πλυντήριο, να το βάλεις σε λεκάνη με νερό και να βγάλει σαπουνάδες?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το ξινό βρε παιδιά;

 

Ξινό/Ξυνό: Γνωστό και ως κιτρικό οξύ, ίσως το κύριο οξύ που υπάρχει στα λεμόνια. Έρχεται σε μορφή κρυστάλλων με αρκετά ξινή γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Ξινό/Ξυνό: Γνωστό και ως κιτρικό οξύ, ίσως το κύριο οξύ που υπάρχει στα λεμόνια. Έρχεται σε μορφή κρυστάλλων με αρκετά ξινή γεύση.

 

ακριβως. Θα το βρεις παντως στο σουπερ μαρκετ σε φακελακια σε σκονη.

Link to comment
Share on other sites

Στο σούπερ μάρκετ σε τι προϊόντα να κοιτάξω; είναι αυτό το μπουκάλι το κίτρινο που έχει ένα λεμόνι πάνω και το χρησιμοποιούσαν πιο παλιά στο μαγείρεμα;μάλλον το μπέρδεψα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σούπερ μάρκετ σε τι προϊόντα να κοιτάξω; είναι αυτό το μπουκάλι το κίτρινο που έχει ένα λεμόνι πάνω και το χρησιμοποιούσαν πιο παλιά στο μαγείρεμα;μάλλον το μπέρδεψα!

 

Οχι, αυτο ειναι χυμος λεμονιου που λες. Ειναι κατι μικρα διαφανα φακελακια, που λενε επανω "ξινο" και θα τα βρεις συνηθως εκει που ειναι οι βανιλιες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τι είναι η διατανθρακική σόδα και από που την παίρνω?Επίσης το δικό μου πρόβλημα είναι ότι γεμίζει μούχλα πάνω από τη θήκη για το απορρυπαντικό και όσες φορές προσπάθησα να το καθαρίσω πχ. με οδοντόβουρτσα και χλωρίνη δε φτάνω σε όλα τα σημεία,τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Διττανθρακική σόδα είναι η μαγειρική σόδα (σκόνη) και την προμηθεύεσαι από το Σούπερ Μάρκετ.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια ακουστε και την αποψη που μου εδωσε ενας ειδικος πλυντηριων.

μου ειπε να καθαρισω καλα εκει που βαζουμε το απορρυπαντικο με καυτο νερο και αν δεν βγαινει να το κανω με ενα βουρτσακι τελος παντων οσο καθαρισει .. μου ειπε λοιπον μια φορα στις 15 μερες να βαζω ενα πλυντηριο στους 90 βαθμους αλλα με αδειανο τον καδο χωρις ρουχα ετσι ωστε οτι "βρωμα-μουχλα" υπαρχει θα την βγαλει το καυτο νερο ....

εγω προσωπικα το εκανα και οντως την ωρα της πλυσης εβγαιναν κομματακια σαν μουχλα πανω στην πορτα του πλυντηριου ... και οντως μετα δεν μυριζαν τα ρουχα μας.ρωτησα αυτον τον κυριο οταν τον ξαναειδα και του λεω ναι καθαρισε αλλα γιατι με ποια αιτιολογια ... και μου ειπε οτι εμεις οι νεες δεν πλενουμε πια σε μεγαλες θερμοκρασιες και το πλυντηριο απο τα υγρα απορρυπαντικα πιανει ενα ειδος "μακας".επισης για να ειμαι ειλικρινης εχω κανα μηνα να το κανω αυτο και τα ρουχα μας παλι εχουν αρχισει και ψιλομυριζουν... οποτε θα το ξανα κανω σημερα-αυριο...

δοκιμαστε το ,,,, δεν εχετε τιποτα να χασετε....

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμφανίστηκε η αναθεματισμένη μόλις γυρίσαμε απο διακοπές (ειχαμε κλειστο το καπάκι του πλυντηρίου.καλά να πάθουμε.....) Εκανα πλύση με χλωρίνη, το έτριψα, το ξαέτριψα.......στους 90 δυο φορες.τη μια με αποσκληριντικό.........μαλλον δεν το γλυτώνουν το άλλαγμα τα λάστιχα.........ποσο πάει ξέρετε??? Η τιμή για άλλαγμα???

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια ακουστε και την αποψη που μου εδωσε ενας ειδικος πλυντηριων.

μου ειπε να καθαρισω καλα εκει που βαζουμε το απορρυπαντικο με καυτο νερο και αν δεν βγαινει να το κανω με ενα βουρτσακι τελος παντων οσο καθαρισει .. μου ειπε λοιπον μια φορα στις 15 μερες να βαζω ενα πλυντηριο στους 90 βαθμους αλλα με αδειανο τον καδο χωρις ρουχα ετσι ωστε οτι "βρωμα-μουχλα" υπαρχει θα την βγαλει το καυτο νερο ....

εγω προσωπικα το εκανα και οντως την ωρα της πλυσης εβγαιναν κομματακια σαν μουχλα πανω στην πορτα του πλυντηριου ... και οντως μετα δεν μυριζαν τα ρουχα μας.ρωτησα αυτον τον κυριο οταν τον ξαναειδα και του λεω ναι καθαρισε αλλα γιατι με ποια αιτιολογια ... και μου ειπε οτι εμεις οι νεες δεν πλενουμε πια σε μεγαλες θερμοκρασιες και το πλυντηριο απο τα υγρα απορρυπαντικα πιανει ενα ειδος "μακας".επισης για να ειμαι ειλικρινης εχω κανα μηνα να το κανω αυτο και τα ρουχα μας παλι εχουν αρχισει και ψιλομυριζουν... οποτε θα το ξανα κανω σημερα-αυριο...

δοκιμαστε το ,,,, δεν εχετε τιποτα να χασετε....

 

Καλησπέρα ,,,, αντί να βάζεις ξεχωριστές πλύσεις στους 90 μπορείς όταν πλένεις άσπρα΄στους 90 ή 60 να προσθέτεις σόδα φαγητού ή πλύσεως μαζί με το απορυπαντικό !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μήπως γνωρίζει κάποια να μας πει πώς καθαρίζει το σημείο πάνω από το συρταράκι του απορρυπαντικού από κεί που βγαίνει το νερό για να παρασύρει το απορρυπαντικο? ΄Ανοιξα χθες το συρταράκι και έσκυψα να το δω και μου ήρθε κόλπος.Σίγουρα είναι άλατα αλλά πώς θα φύγουν εκεί που είναι?SOS........:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μήπως γνωρίζει κάποια να μας πει πώς καθαρίζει το σημείο πάνω από το συρταράκι του απορρυπαντικού από κεί που βγαίνει το νερό για να παρασύρει το απορρυπαντικο? ΄Ανοιξα χθες το συρταράκι και έσκυψα να το δω και μου ήρθε κόλπος.Σίγουρα είναι άλατα αλλά πώς θα φύγουν εκεί που είναι?SOS........:roll::roll::roll:

 

Βάλε χλωρίνη σε ένα μπωλάκι βούτα την οδοντόβουρτσα και... ξεκίνα το τρίψιμο!!Εγώ έκανα αυτό και.. καθάρισα,επίσης χρησιμοποίησα μπατονέτες για τα αυτιά και οδοντογλυφίδες:roll: Good luck!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε χλωρίνη σε ένα μπωλάκι βούτα την οδοντόβουρτσα και... ξεκίνα το τρίψιμο!!Εγώ έκανα αυτό και.. καθάρισα,επίσης χρησιμοποίησα μπατονέτες για τα αυτιά και οδοντογλυφίδες:roll: Good luck!!

Το καθάρισα τελικά και σχετικά ανέμακτα.Μαλάκωσα τα άλατα με τον ατμοκαθαριστή,κανα μισάωρο περίπου και μετά το ψέκαζα με νερό μέσα σε βαποριζατέρ και έτσι έφευγε το πουρί στο σωλήνα του πλυντηρίου.Στο τέλος έκανα και μια πλύση με ξύδι στους 90 και καθάρισα.Αν έχεις ατμοκαθαριστή( είναι ο μικρός,έχει 20 ευρώ περίπου) την επόμενη φορά κάντο έτσι ,θα με θυμηθείς:roll::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...