Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

β χοριακή


Recommended Posts


Διαφημίσεις


οι τιμές νομιζώ διαφέρουν απο εργαστηριο σε εργαστηριο ,

ενδυκτικά όμως σου λέω :

1-2η εβδ 10-150

2-3η εβδ 100-4900

3-4η εβδ 1100-3150

4-5η εβδ 2500-82000

5-6η εβδ 23000-150000

6-7η εβδ 27000-230000

7-11η εβδ 21000-290000

11-16η εβδ 6100-103000

16-21η εβδ 4700-80000

21-39η εβδ 2700-78000 u/l

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να διπλασιάζεται ανά 2 μέρες?

Ρωτάω γιατί την 5-6 εβδομάδα είχα 12500 (ακούσαμε και καρδιακή λειτουργία) και στην 6-7 έχω 40000 είναι καλή;

.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου φαίνετε τρίκαλη ... :lol:

αλλά μικροβιολόγος δεν είμαι ... καλύτερα να ρωτήσεις εκει που έκανες την εξέταση :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Tiς πρώτες μέρες πρέπει να διπλασιάζεται. Δε συνεχίζει όμως έτσι σε όλη την εγκυμοσύνη, οπότε μην αγχώνεσαι.

Γιατί όμως κάνεις χοριακή στην 7η εβδομάδα?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tiς πρώτες μέρες πρέπει να διπλασιάζεται. Δε συνεχίζει όμως έτσι σε όλη την εγκυμοσύνη, οπότε μην αγχώνεσαι.

Γιατί όμως κάνεις χοριακή στην 7η εβδομάδα?

 

Εγώ έκανα 3 χοριακές αλλά πριν πάω για τον 1ο υπέρηχο (πήγα την 7η εβδομάδα για υπέρηχο). Zouzounel είναι εύλογη η απορία σου: Μαράκι_Φ γιατί κάνεις ακόμα χοριακές???? :roll:

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μου θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια,γιατί κάνεις ακόμα χοριακή :?:

Εγώ μόνο μια χοριακή έκανα...και αυτό που ξέρω είναι οτι όντως οι τιμές απο εργαστήριο σε εργαστήριο διαφέρουν, κανονικά πρέπει να αναγράφονται και οι εβδομάδες επάνω στο χαρτί με το αποτέλεσμα της χοριακής σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα κορίτσια. Αν η κύηση έχει επιβεβαιωθεί υπερηχογραφικά (πόσο μάλλον αν έχει ακουστει η καρδιά) κι αν δεν υπάρχει θέμα επαπειλούμενης κύησης γιατί να κάνεις χοριακή σε τέτοια βδομάδα;

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

βασικά την έκανα γιατί ήταν σε όλο το "πακέτο" με τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνω... φερετίνη, ομάδα αίματος κτλ αλλά συμβαίνει κ κάτι άλλο που με έχει στην τσίτα....

Έχω δίκερη μήτρα και από το ένα κέρος έχει αιμοραγία. Κοινώς εδώ και 2 εβδομάδες έχω αίμα και είμαι ξάπλα αλλά ο γιατός μου είπε πως είναι συχνό φαινόμενο και μπορεί να έχω τους 3 πρώτους μήνες.Κατα τα άλλα η κύηση δόξα το θεό πάει υπέροχα κ χθες που πήγαμε η καρδούλα του χτυπά και αρκετά δυνατά μάλιστα!

Αλλά πιστεύω καταλαβαίνετε το άγχος μου.....

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

:) Γεια σας κοριτσια!!! Αν και τωρα που γραφω δεν ειναι κανεις μεσα

θελω να μου απαντησει καποια τουλαχιστον αυριο

ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος, ειναι των 33 ημερων περιπου, την 9τη μερα της καθυστερησης εκανα τεστ φαρμακειου,βγηκε αρνητικο, την επομενη μερα δηλ την 10η μερα εκανα την εξεταση β χοριακης και βγηκε αρνητικο δηλ 2,0 . εξακολουθω να εχω καθυστερηση , σημερα ειναι 19η μερα καθυστερησης.. τι να κανω? υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος? σκεφτομαι να ξανακανω τη β χοριακη, εσεις τι λετε?:roll::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-) Γεια σας κοριτσια!!! Αν και τωρα που γραφω δεν ειναι κανεις μεσα

θελω να μου απαντησει καποια τουλαχιστον αυριο

ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος, ειναι των 33 ημερων περιπου, την 9τη μερα της καθυστερησης εκανα τεστ φαρμακειου,βγηκε αρνητικο, την επομενη μερα δηλ την 10η μερα εκανα την εξεταση β χοριακης και βγηκε αρνητικο δηλ 2,0 . εξακολουθω να εχω καθυστερηση , σημερα ειναι 19η μερα καθυστερησης.. τι να κανω? υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος? σκεφτομαι να ξανακανω τη β χοριακη, εσεις τι λετε?:roll::oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας κοριτσια.ειμαι καινουργια εδω.23/6/ ειχα την τελευταια μου περιοδο.εχθες 31/7 πηγα στον γιατρο μου για να δουμε το εμβρυο..............το οποιο δεν φαινοτανε σχεδον καθολου.εκανα 2 τεστ ηταν θετικα και μια χοριακη 2295 μοναδες.ο για τρος μου ειπε να ξανακανω χοριακη μετα απο 3 ημερες και να ξαναπαω να με δει.τι συμβαινει?ξερει να μου απαντησει καμια?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.ειμαι καινουργια εδω.23/6/ ειχα την τελευταια μου περιοδο.εχθες 31/7 πηγα στον γιατρο μου για να δουμε το εμβρυο..............το οποιο δεν φαινοτανε σχεδον καθολου.εκανα 2 τεστ ηταν θετικα και μια χοριακη 2295 μοναδες.ο για τρος μου ειπε να ξανακανω χοριακη μετα απο 3 ημερες και να ξαναπαω να με δει.τι συμβαινει?ξερει να μου απαντησει καμια?

 

Καλημέρα! Αν ο κυκλος σου ειναι σταθερος 28 ημερων εισαι περιπου 5 εβδ και 4 ημερων σημερα! Αρα ειναι πολυ νωρις για να δεις εμβρυο στον υπερηχο! αυτο που μπορεις να δεις ειναι το ανεπτυγμενο-παχυ ενδομητριο, τον εμβρυικο σακο και καποια αλλα εμβρυικα στοιχεια (λεκυθικο σακο, κλπ). Η χοριακη σου δειχνει οτι υπαρχει εγκυμοσυνη και σου ζηταει να την επαναλαβεις (συνηθως λενε μετα απο 2 μερες) γιατι αν διπλασιαστει δειχνει οτι ολα πανε καλα και η εγκυμοσυνη εξελισεται. Οπως τα ακουω ολα ειναι οκ, οποτε μην αγχωνεσαι! κανε την χοριακη σου και μετα την 7η εβδ θα ακουσεται και την καρδουλα και θα δεις και το εμβρυακι (πιο πολυ με φασολακι θα μοιαζει!) καλη τυχη και ολα να σου ρθουν ομορφα! Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν ο κυκλος σου ειναι σταθερος 28 ημερων εισαι περιπου 5 εβδ και 4 ημερων σημερα! Αρα ειναι πολυ νωρις για να δεις εμβρυο στον υπερηχο! αυτο που μπορεις να δεις ειναι το ανεπτυγμενο-παχυ ενδομητριο, τον εμβρυικο σακο και καποια αλλα εμβρυικα στοιχεια (λεκυθικο σακο, κλπ). Η χοριακη σου δειχνει οτι υπαρχει εγκυμοσυνη και σου ζηταει να την επαναλαβεις (συνηθως λενε μετα απο 2 μερες) γιατι αν διπλασιαστει δειχνει οτι ολα πανε καλα και η εγκυμοσυνη εξελισεται. Οπως τα ακουω ολα ειναι οκ, οποτε μην αγχωνεσαι! κανε την χοριακη σου και μετα την 7η εβδ θα ακουσεται και την καρδουλα και θα δεις και το εμβρυακι (πιο πολυ με φασολακι θα μοιαζει!) καλη τυχη και ολα να σου ρθουν ομορφα! Με το καλο!

 

 

 

ευχαριστω παρα πολυ.αγχωθηκα γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να φαινεται η κουκιδα στον υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ.αγχωθηκα γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να φαινεται η κουκιδα στον υπερηχο.

 

Να εχεις πιστη και υπομονη, κοπελα μου, και ολα θα πανε καλα! Εσυ θα κανεις αυτα που σου ειπε κι απο εκει και περα ειναι στο χερι του Θεου!

Link to comment
Share on other sites

εμεις στην 5η βδ ειδαμε μονο τους σακους.

στην 6η κουκιδιτσες κ στην 7η τα φασολακια μας κ ακουσαμε καρδουλες!!

η χοριακη σου ειναι πολυ καλη!! αν διπλασιαστει ή εστω ανεβει κατα 70% σημαινει πως η εγκυμοσυνη προχωραει καλα οποτε ο θεος μαζι σου κ ολα θα πανε καλα!!

ενημερωσε μας!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...