Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τουρτες με ζαχαροπαστα


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Μολις ολοκληρωσα την πρωτη μου τουρτα με επικαλυψη ζαχαροπαστας προς τιμην του αντρουλη μου που αυριο κλεινει τα 32.Πως σας φαινεται:

PB223462.jpg

PB223464.jpg

 

Η συνταγη και η εκτελεση ειναι εδω:

http://www.sintagespareas.gr/sintages/kalipsi-tourtas-me-zaxaropasta.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάρα πολύ ωραία, μπράβο!

Τις καρδούλες πώς τις χρωμάτισες κόκκινες; Γενικότερα γνωρίζετε κάποιον φυσικό τρόπο να χρωματίζουμε τη ζαχαρόπαστα;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία η τούρτα σου!!! Θα ηθελα να σε ρωτησω τα εξης: (επειδη πριν λιγο καιρο με ειχε πιασει και εμενα ορεξη, εφτιαξα δηλαδη ζαχαροπαστα αλλα μεχρι να φτιαξω τουρτα ξεραθηκε..!:) ) τα κουπατ που τα βρηκες? και επισης εβαλες γλυκερινη? Σε ευχαριστω πολύ!!

Οσο την βλεπω ειναι τελεια! Νομιζα οτι μονο οι ζαχαροπλαστες φτιαχνουν τοσο ωραια!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια...Και ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με το σπορ...

 

Marandnik οι καρδουλες ειναι βαμμενες με υγρο χρωμα ζαχαροπλαστικης...Οσο πιο πολυ βαλουμε, τοσο πιο εντονο βγαινει το χρωμα.Δεν ειναι οτι καλυτερο απο διατροφικης αποψης αλλα δεν το τρωμε και καθε μερα.Αλλον τροπο για να βαψουμε γλυκα δυστυχως δεν ξερω...

 

Vereniki κι εγω την πατησα με την ζαχαροπαστα.Την ειχα κανει το πρωι, την τυλιξα σε σελοφαν αλλα αφου ετοιμασα την τουρτα το μεσημερι και πηγα να βαλω και τη ζαχαροπαστα, ηταν ξερη.Οποτε την πεταξα και εκανα αλλη.Το καλυτερο ειναι να εχεις ετοιμασει πρωτα την τουρτα και μετα να ετοιμαζεις την ζαχαροπαστα για να ειναι μαλακη.Επισης δεν εβαλα γλυκερινη και ισως αυτο να επαιξε ρολο στην "σκληροτητα" της παστας, αλλα ειπα να την αποφυγω...Τα κουπ πατ τα πηρα απο μαγαζι με ειδη οικιακου εξοπλισμου.Εχει και στα μεγαλα σουπερ μαρκετ, Vefa' s House, Cookshop κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα η τουρτα ειναι απλα...ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!!

θελω να μπω στην οθονη να την φαω....

οι καρδουλες φοβερες....

να τα εκατοστησει ο αντρας σου...θα ξετρελαθει στα σιγουρα!!!!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια σας ευχαριστω πολυ!!!

 

Ηθελα να πω σε οποια αποφασισει να κανει την συνταγη οτι η τουρτα εκτος απο απαιχτη εμφανιση, εχει και απιθανη γευση!Μολις τσακισαμε οικογενειακως απο ενα κομματι!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Σοφια!!! ειναι εξαιρετικη!! εγω ειχα κανει μια προσπαθεια στα γενεθλια της μικρουλας μου αλλα μου εγινε πολυ σκληρη.. κι ετσι ανεθεσα στην μαμα μου κι εκεινη την πετυχε... ομως δεν παραιτουμαι θα ξαναπροσπαθησω!! χιιχιχ!!! και παλι μπραβο και να τον χαιρεσαι!!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουαου !!!Πολύ ωραία να χαίρεσαι και τον άντρα σου .

Μώρε πως τα καταφέρνετε έτσι απορώ εγώ ντιπ για ντίπ χαίβάνι να είμαι και να μην μπορώ να κάνω τίποτα .Θα προσπαθήσω να κάνω την ζαχαρόπαστα για το κεικ τον Χριστουγέννω και αν τα καταφέρω φέτος ΄(αντί για άχνη ζάχαρη που βάζω κάθε χρόνο )θα σας στείλω photo να σας καταπλήξω.:eek:

Link to comment
Share on other sites

τι ομορφη!!! να χαιρεσαι τον αντρα σου καταρχην!!!

και κατα δευτερον επειδη ηθελα να κανω την συγκεκριμενη συνταγη για τα γενεθλια του μικρου μου (ουρανοκατεβατη μου ηρθες!!χαχαχαχα) για πες μου τα εξης:

 

η ζαχαροπαστα πλαθεται ευκολα? ποση ωρα πριν την εκανες?μπορει να γινει απο την προηγουμενη?

γενικα η τουρτα μπορει να γινει απο την προηγουμενη το βραδυ? και αν ναι πως θα την βαλω στο ψυγειο με ζελοφαν? δεν θα χαλασει?

θελω πολυ νατην κανω αλλα με αγχωνει μηπως δεν γινει καλη...

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια...

 

Λοιπον venetia...H τουρτα μπορει να γινει απο το προηγουμενο βραδυ και να μπει στο ψυγειο σε κουτι ή καλα σκεπασμενη (εγω την εβαλα σε αυτη τη γυαλινη θηκη για κεηκ με το καπακι).Απο γευση ειναι τελεια (την εκανα εσωτερικα ακριβως οπως λεει η συναγη!)Την ζαχαροπαστα την ειχα κανει το πρωι,την τυλιξα (οχι και πολυ καλα) σε σελοφαν και οταν πηγα να την πλασω ηταν πετρα!!!Δεν ξερω αν εφταιγε το γεγονος οτι δεν εβαλα γλυκερινη...Εκανα αλλη, την επλασα αμεσως και σκεπασα κατευθειαν την τουρτα...Γενικα να ξερεις οτι η ζαχαροπαστα δεν μπαινει στο ψυγειο και δεν πρεπει να μενει εκτεθημενη στον αερα γιατι σκληραινει...

 

Γενικα μην το φοβασαι ειναι πιο ευκολο απο οσο ακουγεται...

Καλη επιτυχια....

 

ΑΑΑ και κοριτσια οποια φταιξει τουρτα να βαλει φωτο στο τοπικ-να παιρνουμε ιδεες.Εχω γινει φανατικη λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Σοφία Τ τα συχγαρητηριά μου τέλεια η τούρτα σου, να τα 100 ο αντρούλης σου και να είστε πάντα μαζί και ευτυχισμένη.

Να σε ρωτήσω, την ζαχαρόπαστα πως την εφτιαξες? Ενω φτιάχνω πάρα πολλα γλυκά αλλα την ζαχαρόπαστα δεν ξέρω πως να τη φτιάξω.

 

ευχαριστώ:P

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια παραγγελια για αυριο για την κορη μου που γιορταζει παρακαλω!!!

μου ερχεται να την αρπαξω απο την οθονη!!!!

απλα ΘΕΙΚΗ!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ωραια!!!!

θα το επιχειρησω σιγουρα αλλα στο σχεδιο εχω κολλησει..θελω 2 βλεπεις!

μια για μπαμπα και μιια για γιο ιδια μερα...

λετε να κανω μια 2οροφη????

ή να κανω 2 οπου η μια να ειναι κορμος??? χμμμμμ σκεψεις!!!!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφια Τ σε ευχαριστώ πάρα πολύ δεν είχα δει την υποσημείωση (ζαχαροπαστα).

Αυτή μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε και για πάνω απο μπισκότα?

σε επρηξα εεεε

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις: 1. Δεν γίνεται πολύ γλυκιά η επικάλυψη, λόγω της ζαχαρόπαστας; 2. Η ζαχαρόπαστα είναι σαν το γλάσο περίπου;

Υ.Γ. Συγχαρητήρια (από εμφάνιση τουλάχιστον σκίζει!) και χρόνια σας πολλά!

Link to comment
Share on other sites

bouboukakia με χαρα να σου απαντησω:

 

1.Ναι γινεται αλλα το εσωτερικο της τουρτας ειναι πιο αρκετα αγλυκο οποτε εξισορροπειται η γευση.Παντως αν σε καποιον δεν αρεσουν τα πολυ "γλυκα" γλυκα, μαλλον δεν θα τη φαει.

 

2. Η ζαχαροπαστα μοιαζει περισσοτερο στο γνωστο μας "υποβρυχιο" τη βανιλλια δηλαδη. Στην ουσια γλασο ειναι αλλα σε στερεη και ευπλαστη μορφη.Μπορεις με αυτην να κανεις τα παντα πανω σε μια τουρτα ή κεηκ!

 

annina ναι μπορεις να τη βαλεις σε μπισκοτα, κεηκ ή ακομη και να κανεις ατομικα γλυκακια μονο με ζαχαροπαστα (μαρτζιπαν).

 

VENETIA ριξε μια ματια στο σαιτ με την συνταγη ή σε αλλα σαιτς που κανουν τετοιες τουρτες για να παρεις ιδεες.

 

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια.Μακαρι να μπορουσα να σας εφτιαχνα απο μια τουρτα-μου αρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι, να τον χαίρεσαι τον αντρούλη σου κι απο εδώ!!

Για την τουρτίτσα ....Συγχαρητήρια! Πολύ όμορφη!!! Και πετυχημένη μέχρι λεπτομέρειας. Μπράβο!Μπράβο!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Marandnik οι καρδουλες ειναι βαμμενες με υγρο χρωμα ζαχαροπλαστικης...Οσο πιο πολυ βαλουμε, τοσο πιο εντονο βγαινει το χρωμα.Δεν ειναι οτι καλυτερο απο διατροφικης αποψης αλλα δεν το τρωμε και καθε μερα.Αλλον τροπο για να βαψουμε γλυκα δυστυχως δεν ξερω...

Προσοχη σε αυτο. Για διακοσμηση οκ παω πασο. Αλλα οταν εχει παραπανω της επιτρεπομενης δοσολογιας χρωμμα ζαχαροπλαστικης το υλικο μπορει να δηλητηριαστειτε. Μπαινει μονο για εμφανιση και απομακρυνεται και το τελευταιο ιχνος του πριν καταναλωθει.

 

Ρωτηστε οποιον ζαχαροπλαστη ξερετε και αν σας βγαλει κατακοκκινη ζαχαροπαστα . Δεν μπορει γι αυτο τον λογο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη σε αυτο. Για διακοσμηση οκ παω πασο. Αλλα οταν εχει παραπανω της επιτρεπομενης δοσολογιας χρωμμα ζαχαροπλαστικης το υλικο μπορει να δηλητηριαστειτε. Μπαινει μονο για εμφανιση και απομακρυνεται και το τελευταιο ιχνος του πριν καταναλωθει.

 

Ρωτηστε οποιον ζαχαροπλαστη ξερετε και αν σας βγαλει κατακοκκινη ζαχαροπαστα . Δεν μπορει γι αυτο τον λογο

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη σε αυτο. Για διακοσμηση οκ παω πασο. Αλλα οταν εχει παραπανω της επιτρεπομενης δοσολογιας χρωμμα ζαχαροπλαστικης το υλικο μπορει να δηλητηριαστειτε. Μπαινει μονο για εμφανιση και απομακρυνεται και το τελευταιο ιχνος του πριν καταναλωθει.

 

Ρωτηστε οποιον ζαχαροπλαστη ξερετε και αν σας βγαλει κατακοκκινη ζαχαροπαστα . Δεν μπορει γι αυτο τον λογο

 

 

δεν επρεπε να εχει μια προειδοποιηση πανω στα χρωματα ζαρραροπλαστικης??:shock::shock::shock::shock::roll::roll:

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια.Μακαρι να μπορουσα να σας εφτιαχνα απο μια τουρτα-μου αρεσει πολυ!

 

Γιατί αγάπη μου ποιος σε σταματάει εμείς θα σου στέλνουμε τα υλικα΄και εσύ τις έτοιμες τούρτες.Σύμφωνοι.....??????:cry::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...