Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτες Εξετάσεις


Recommended Posts

Σήμερα έμαθα ότι είμαι έγκυος. Τί εξετάσεις πρέπει να κάνω? Ο γιατρός μου είναι στο ικα αλλά εγώ τον επισκέφτηκα στο ιδιωτικό του γραφείο. Μια φίλη μου μου είχε πει ότι τα χρήματα των επισκέψεων που έκανε στο γιατρό της, που ήταν του ικα, τα πήρε πίσω απ το ικα. Ισχύει αυτό? :?:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω αμα παιρνεις πισω τα λεφτα των επισκεψεων αλλα τουλαχιστον θα σου γραψει τις πρωτες εξετασεις που ειναι μαγαλο πακετο οικονομικα..

 

Και εγω στο ικα τις εκανα , με κατατρυπησαν βεβαια αλλα γλυτωσαμε αρκετα λεφτα ...

 

Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγαινα στο Μητέρα Ηρακλείου. Ο γιατρός μου ήταν εκεί. Δεν πλήρωνα επσκέψεις καθόλου,μόνο στο τέλος μαζεμένη αμοιβή για τη γέννα 1300 ευρώ για καισαρική και φυσικά το μαιευτήριο. Τις εξετάσεις αίματος μου τις έγραφε αυτός κάθε μήνα και πήγαινα και τώρα πηγαίνω δηλαδή στο γιατρό που είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ και τις αντέγραφε και μπορούσα μετά να τις κάνω είτε στο νοσοκομείο με ραντεβού μέχρι το 5 μήνα και μετά χωρίς ραντεβού είτε σε ιδιωτικό μικροβιολογικό με ραντεβού για το ΙΚΑ. Ο ίδιος γιατρός του ΙΚΑ μου έγραφε και τις βιταμίνες, κάτι φάρμακα που χρειάστηκα ακόμα και ταινίες για το ζάχαρο που πρέπει να μετράω. Στο τέλος το ΙΚΑ θα σου δώσει μισθούς των 56 μερών πριν τη πιθανή ημερομηνία τοκετού και 63 μερών μετά την ημερομηνία αυτή και κάποιο επίδομα τοκετού όπου και αν γεννήσεις. Εμένα επειδή γέννησα με καισαρική μου έδωσε και καποια από τα έξοδα του χειρουργείου. Και να κρατήσεις αντίγραφα των αποδείξεων γιατρού και μαιευτηρίου για την εφορία σου! Αν πληρώνεις φόρο θα πάρεις πίσω επιστροφή!!Αυτά! Αυτό που σου προτείνω είναι να τα ψάχνεις και αν μπορείς να ρωτάς για τα πάντα το ΙΚΑ γιατί εγώ έχασα πολλά λεφτά στη πρώτη εγκυμοσύνη επειδή βαριόμουν να πάω να ρωτήσω...Ελπίζω να μη σε ζάλισα. :):wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα καλώς σας βρήκα!

 

Παρακολουθώ λίγο καιρό το φόρουμ και σήμερα αποφάσισα να σας γράψω για την δική μου εμπειρία για τις πρώτες εξετάσεις τις εγκυμοσύνης μου, καθώς είμαι αισίως στην 8η εβδομάδα, κυρίως για να βοηθήσω τις νέες μανούλες που είναι άσχετες όπως εγώ για το πώς λειτουργεί το σύστημα υγείας του ΙΚΑ.

 

Καταρχήν είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.

 

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα το τηλέφωνο του Κέντρου Μάνας και Παιδιού που είναι πιο κοντά μου έκλεισα ραντεβού και μου έγραψαν τις εξετάσεις μου.

Έπειτα πήγα στο ΙΚΑ και μου θεώρησαν δηλαδή υπέγραψαν και σφράγισαν όλα τα χαρτάκια που μου έδωσαν από το ΚΜΠ.

 

Πήγα στο Αλεξάνδρας κατά τις 8 το πρωί, πλήρωσα στο ταμείο για αυτές τις εξετάσεις που δεν τις κάνει το ΙΚΑ και μου έδωσε παραπεμπτικά για όλες.

Για αυτές που πλήρωσα θα πάω με τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ και θα πάρω κάποια χρήματα πίσω.

 

Οπότε και πήγα στα διάφορα τμήματα και μου έκαναν τις εξετάσεις.

 

(κανονικά λέει πρέπει να κλείνεις ραντεβού, όμως στο σχετικό τηλεφώνημα που έκανα στο Αλεξάνδρας μου είπαν ότι εμάς τις έγκυες μας δέχονται χωρίς ραντεβού. Και ειδικά στο γυναικολογικό έχουμε προτεραιότητα!)

 

Όλα ωραία και καλά!

 

Τα αποτελέσματα θα αρχίσουν να είναι έτοιμα από αύριο όμως εγώ θα πάω να τις πάρω όλες μαζί σύμφωνα με την τελευταία ημερομηνία.

 

Αυτά τα λίγα σας εύχομαι να έχετε μία καλή μέρα!

Βασιλική

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και όπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγα σε γυναικολόγο του ΙΚΑ που ανήκω με ένα υπερηχογράφημα που επιβεβαιώνει την εγκυμοσύνη. Μετά εκείνος μου έγραψε όλες τις εξετάσεις και μου είπε να κλείσω ραντεβού στο μικροβιολογικό του ΙΚΑ για να μου πάρουν αίμα.

Δεν έχω πληρώσει ούτε ένα ευρώ. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αργούν να βγουν τα αποτελέσματα αλλά μένω μακριά από το κέντρο και δεν μπορούσα να πάω σε κάποιο νοσοκομείο.

Μόλις βγουν τα αποτελέσματα θα ξαναπάω στον γιατρό να τα πάρω.

Αυτό το σύστημα με βόλεψε βασικά γιατί ότι θέλω έχω έναν γιατρό να μου γράψει εξετάσεις κλπ.

Πάντως οι κοπέλες στο ΙΚΑ ήταν πολύ προσεκτικές γιατί εγώ τρέμω με τις βελόνες!

Αυτά! Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες!

 

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ξερει καποια που μπορουν να γινουν καποιες εξετασεις που ζητανε στο 1ο Τριμηνο και περιπου το κοστος τους?

οι εξετασεις που μου ζητηθηκαν περα τις γενικες και των ουρων που ολως τυχαιως τις ειχα κανει λογω του θυροειδη που εχω και τον παρακολουθω ανα 6μηνο και τις εκανα πριν 2 εβδομαδες.

Εχω και :

* Ηλεκτροφορηση HB

* Τεστ Δρεπανωσεως

* Ομαδα αιματος - rhesus

* Ab { toxo- rub - cmv- disterub } 1gG - 1gM

* HIVI - II - HbAgs

 

η γιατρος μου δεν ειναι στο ΙΚΑ της περιοχης μου πρεπει οπωσδηποτε να τις κανω στο ΙΚΑ που ειναι εκεινη η μπορω και στο ΙΚΑ της περιοχης μου?

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια!!!

 

Κι εγω ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ (απλα ειμαι Θεσσαλονικη), και ξερω οτι κανεις τα εξης= Κλεινεις ραντεβου στο Σταθμο Προστασιας Μητερας και Παιδιου όπου ανηκεις, δηλ παιρνεις τηλεφωνο στο 184 και λες οτι θελεις ενα γυναικολογο που βλεπει εγκυους. Σ αυτον δινεις τις εξετασεις που σου εγραψε ο γιατρος σου κι αυτος σου δινει το παραπεμπτικο για να τις κανεις στο ΙΚΑ (θα σου εξηγησει αυτος).

Εξω κανουν απο 200 εως 300 ευρω (αναλογα το κεντρο). Καλη τυχη κι ολα να σου πανε μια χαρα!!!

line_test_beg_39_time_1166504400_text_d4ef20c5f5effdebe920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι στην 8η εβδομάδα και έχω μια απορία... Εξέταση για ασβέστιο δεν έχω κάνει... δεν πρέπει να γίνει, δεδομένου ότι δεν τα πάω και τόσο καλά με τα γαλακτοκομικά ή δεν χρειάζεται ακόμη; Γνωρίζει καμία;

7P0bp3.png?QSgUFaB8

 

dOCGp3.png?JHmztYbB

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποια που μπορουν να γινουν καποιες εξετασεις που ζητανε στο 1ο Τριμηνο και περιπου το κοστος τους?

οι εξετασεις που μου ζητηθηκαν περα τις γενικες και των ουρων που ολως τυχαιως τις ειχα κανει λογω του θυροειδη που εχω και τον παρακολουθω ανα 6μηνο και τις εκανα πριν 2 εβδομαδες.

Εχω και :

* Ηλεκτροφορηση HB

* Τεστ Δρεπανωσεως

* Ομαδα αιματος - rhesus

* Ab { toxo- rub - cmv- disterub } 1gG - 1gM

* HIVI - II - HbAgs

 

η γιατρος μου δεν ειναι στο ΙΚΑ της περιοχης μου πρεπει οπωσδηποτε να τις κανω στο ΙΚΑ που ειναι εκεινη η μπορω και στο ΙΚΑ της περιοχης μου?

 

Για αυτά που ρωτάς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ζω στο εξωτερικό και δεν έχω ιδέα.

Σου γράφω γιατί θέλω να σου δώσω μια συμβουλή για το θυροειδη.

Από δω και πέρα μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης σου να πηγαίνεις κάθε μήνα για έλεγχο του θυροειδη, είναι πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στην 8η εβδομάδα και έχω μια απορία... Εξέταση για ασβέστιο δεν έχω κάνει... δεν πρέπει να γίνει, δεδομένου ότι δεν τα πάω και τόσο καλά με τα γαλακτοκομικά ή δεν χρειάζεται ακόμη; Γνωρίζει καμία;

Κανείς που να γνωρίζει;

7P0bp3.png?QSgUFaB8

 

dOCGp3.png?JHmztYbB

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να γνωρίζει;

εμενα το ασβεστιο μαζι με γενικη αιματος,σιδηρο,αιαμτοκριτη,κτλ.γενικα ολο το πακετο μου τα εγραψε να τα κανω κατευθειαν μετα την χοριακη.ημουνα δλδ.5εβδομαδων.καλο ειναι να τα κανεις οπως και για τοξοπλασμα,ερυθρα κτλ.ουτε εγω ειμαι πολυ του γαλακτος.προσπαθησε να τρως αλλες τροφες πουσ το προσφερουν.αβγα,ωμα αμυγδαλα,μπροκολο κτλ.καλη συνεχεια σου ευχομαι και ενα γερο μωρακι.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

Angelique νομιζω οτι αφου στο 1ο τριμηνο ακομα δημιουργουνται οργανα, ιστοι κτλ, το μωρακι σου δεν σου "τρωει" ασβεστιο, αργοτερα που θα αναπτυσσεται νομιζω πως θα εχει νοημα η εξεταση ασβεστιου. Παντως για καλο και για κακο συμβουλευσου τον γιατρο σου

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οχι να μην ανησυχεις,εγω το μπονοπου πηρα ειανι φολικο στο πρωτο τριμηνο μονο!ουτε σιδηρο ,ουτε ασβεστιο,ιδιως τοι ασβεστιο το δινουνμ εεπιφυλαξη κι αν συντρεχει λογος,γιατι ειναιεπικινδυνο,μπορει ν απροκαλεσει συσπασεις.τρωγε πολλα γαλακτοκομικα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

emena mou ekane dieukolunsh gia tis eksetaseis kai tis grapsame stis mamas mou to vivliario tou dimosiou kai se sunnenoish me tin mikroviologo-min mplekeis me to ika 8a talaipwri8eis-psaxtw me kanenan gnwsto mikroviologo na sou pei ti mporeite na kanete ...(akoma kai se nosokomeio mporeis na pigaineis dwrean)

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω ολες της εξετασεις αιματος στο ικα του πειραια δεν εχω αντιμετωπιση κανενα προβλημα ολα ειναι στην ωρα τους κ αμα δεν μου εχει γραψει ο γιατρος καμια εξεταση μου την συμπληρωνουν τα κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμένα θα μου τις γράψει σήμερα που έχω ρανετβού αλλά θα σου πω αυτές που θυμάμαι απο το γιό μου.

γενική αίματος

γενική ούρων

resus

κολπική καλλιέργεια

και γενικά στην αίματος είναι πάρα πολλές αλλά δεν τις θυμάμαι τώρα

Link to comment
Share on other sites

εμένα θα μου τις γράψει σήμερα που έχω ρανετβού αλλά θα σου πω αυτές που θυμάμαι απο το γιό μου.

γενική αίματος

γενική ούρων

resus

κολπική καλλιέργεια

και γενικά στην αίματος είναι πάρα πολλές αλλά δεν τις θυμάμαι τώρα

 

Ελπίζω μόνο να τις καλύπτει το ΙΚΑ...Μόλις κάνεις τις εξετάσεις,ζητάει να πας να τις δει ή κανονίζετε το επόμενο ραντεβού και τις βλέπει τότε?Έχω πρόβλημα τελευταία με αδυναμία και λιποθυμίες και φοβάμαι ότι θα πρέπει να τρέχω στον γιατρό κάθε τρεις και λίγο και είναι λίγο μακριά και δεν με παίρνει και οικονομικά.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το ικα τις καλύπτει αλλά δεν ξέρω πόσες μέρες κάνουν να βγουν...............

αμα πας στο ικα να γραφτείς στο κέντρο μάνας και απιδιού για να εξυπηρετήσε καλύτερα.

 

πάντως εγω θα τις κάνω στο Λητω και απο τι μου είπε ο γυναικολόγος θα είναι κανα 200,00? όλα.

 

μετά πρέπει να τις δει ο γιατρός για να σου δώσει ανάλογα ασβέστιο σίδηρο μαγνήσιο κτλ.

εμένα επειδή θα λείπει διακοπές την άλλη βδομάδα μου είπε οτι θα τις πάρει απο το λητώ τηλ και θα με ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το ικα τις καλύπτει αλλά δεν ξέρω πόσες μέρες κάνουν να βγουν...............

αμα πας στο ικα να γραφτείς στο κέντρο μάνας και απιδιού για να εξυπηρετήσε καλύτερα.

 

πάντως εγω θα τις κάνω στο Λητω και απο τι μου είπε ο γυναικολόγος θα είναι κανα 200,00? όλα.

 

μετά πρέπει να τις δει ο γιατρός για να σου δώσει ανάλογα ασβέστιο σίδηρο μαγνήσιο κτλ.

εμένα επειδή θα λείπει διακοπές την άλλη βδομάδα μου είπε οτι θα τις πάρει απο το λητώ τηλ και θα με ενημερώσει

 

Μάλιστα...έχουμε κάποια γνωστή σε νοσοκομείο και ελπίζω να κάνει κάτι για να βγουν σύντομα οι εξετάσεις γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια..όλο ζαλίζομαι...Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω τις ειχα κανει στο ικα,

εκαναν κανα τριαρι μερες να βγουν.

βεβαια εδω στην καλαματα δεν εχει την δουλεια της Αθηνας.

ειναι εξετασεις αιματος, ουρων, τοξοπλασμα και ηλεκτροφορηση για στιγμα αλλα αυτην δεν γινεται στο ικα.

 

καλη εγκυμοσυνη κοριτσακι...!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω τις ειχα κανει στο ικα,

εκαναν κανα τριαρι μερες να βγουν.

βεβαια εδω στην καλαματα δεν εχει την δουλεια της Αθηνας.

ειναι εξετασεις αιματος, ουρων, τοξοπλασμα και ηλεκτροφορηση για στιγμα αλλα αυτην δεν γινεται στο ικα.

 

καλη εγκυμοσυνη κοριτσακι...!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...