Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Δεν χρειαζεται να δεις, και μονο που το παιδι φερεται τοσο ακραια καλα δεν το λες. Και ο δικος μου βαραει αν δεν γινεται το δικο του αλλα μιλαμε για καμια σπρωξια ή φαπα, οχι για τετοια λυσσα...μα να ραψει το στομα?? Αν λοιπον ενα παιδι με τετοια συμπεριφορα δεν το παρακολουθει παιδοψυχολογος και ο πατερας λεει ''ε τραβα και κανα αυτι'' λες και αυτο θα μαθει στο παιδι να μην ειναι βιαιο και η μανα λεει ''ε παιδια ειναι'' δηλαδη αφηστε με ησυχη θα λυθει μονο του μαγικα... ε ολο αυτο το λες παραμεληση. Η αδερφη του παιδιου ειναι καλα? Νορμαλ δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψυχίατρος χρειάζεται όχι ψυχολόγος

Αυριανός βιαστής η serial killer το λιγότερο!!

Χάπια χρειάζεται, μπορεί να εχει και σχιζοφρένεια .... Δεν ειναι καθόλου στα φυσιολογικά όρια.. Αν ήμουν η μάνα του θα φοβομουνα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μερικές φορές το σχολείο ή ο σύμβουλος και γενικά οι "θεσμοί" χρειάζονται μια καταγγελία. Για να έχουν πάτημα να δράσουν. Δηλ τώρα αν γίνει το μπάχαλο που θα έπρεπε να γίνει ίσως το παιδί να μπορέσει να βρει βοήθεια.

 

Γενικα΄το κουκούλωμα δε βοηθάει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να δεις, και μονο που το παιδι φερεται τοσο ακραια καλα δεν το λες. Και ο δικος μου βαραει αν δεν γινεται το δικο του αλλα μιλαμε για καμια σπρωξια ή φαπα, οχι για τετοια λυσσα...μα να ραψει το στομα?? Αν λοιπον ενα παιδι με τετοια συμπεριφορα δεν το παρακολουθει παιδοψυχολογος και ο πατερας λεει ''ε τραβα και κανα αυτι'' λες και αυτο θα μαθει στο παιδι να μην ειναι βιαιο και η μανα λεει ''ε παιδια ειναι'' δηλαδη αφηστε με ησυχη θα λυθει μονο του μαγικα... ε ολο αυτο το λες παραμεληση. Η αδερφη του παιδιου ειναι καλα? Νορμαλ δηλαδη?

 

Και τα τρία υπόλοιπα παιδάκια είναι υποδείγματα ! Κανένα θέμα !

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να δεις, και μονο που το παιδι φερεται τοσο ακραια καλα δεν το λες. Και ο δικος μου βαραει αν δεν γινεται το δικο του αλλα μιλαμε για καμια σπρωξια ή φαπα, οχι για τετοια λυσσα...μα να ραψει το στομα?? Αν λοιπον ενα παιδι με τετοια συμπεριφορα δεν το παρακολουθει παιδοψυχολογος και ο πατερας λεει ''ε τραβα και κανα αυτι'' λες και αυτο θα μαθει στο παιδι να μην ειναι βιαιο και η μανα λεει ''ε παιδια ειναι'' δηλαδη αφηστε με ησυχη θα λυθει μονο του μαγικα... ε ολο αυτο το λες παραμεληση. Η αδερφη του παιδιου ειναι καλα? Νορμαλ δηλαδη?

 

Συγνώμη εγώ το να πεις "ε τράβα και κανένα αφτί" σε έναν δάσκαλο που κοντεύει να σκίσει τα πτυχία του......δεν το θεωρώ μεμπτό......στην τελική ούτε το εννοεί ο πατέρας, ούτε θα το έκανε κανείς............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρετε μερικές φορές το σχολείο ή ο σύμβουλος και γενικά οι "θεσμοί" χρειάζονται μια καταγγελία. Για να έχουν πάτημα να δράσουν. Δηλ τώρα αν γίνει το μπάχαλο που θα έπρεπε να γίνει ίσως το παιδί να μπορέσει να βρει βοήθεια.

 

Γενικα΄το κουκούλωμα δε βοηθάει.

 

Μπα.........αν ήταν έτσι δε θα ξεκινούσε την ομιλία του με το " υπάρχει μια μαμά που απειλεί με καταγγελίες"........μετά που μίλησαν άλλοι 5 γιατί το βούλωσε??? Και κουκουλώνουν, και με το χέρι στην καρδιά σου λέω, διαστρεβλώνουν κιόλας όταν στριμωχτούν.......

Link to comment
Share on other sites

Ψυχίατρος χρειάζεται όχι ψυχολόγος

Αυριανός βιαστής η serial killer το λιγότερο!!

Χάπια χρειάζεται, μπορεί να εχει και σχιζοφρένεια .... Δεν ειναι καθόλου στα φυσιολογικά όρια.. Αν ήμουν η μάνα του θα φοβομουνα!

 

Φίλη δεν είναι έτσι......άκουσέ με που σου λέω......

Το παιδάκι θέλει απλά προσοχή και δεν ξέρει πως να τη ζητήσει......και να πω και κάτι και μη με βαρέσετε ;););).........εγώ πιστεύω πολύ και στο πώς γεννιέται ένας άνθρωπος, δλδ πιστεύω ότι οι γονείς μπορούν να κάνουν πολλά, αλλά όχι τα πάντα.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό το θέμα θα το διαβάσει κάποιος και αφού λυθεί το δικό σου πρόβλημα, οπότε καλό είναι να το έχουν κατά νου.

 

Ναι συγνώμη, παρασύρθηκα.......

 

Αν ζούσα σε άλλη χώρα, θα είχα κάνει από πέρσι καταγγελία,

βέβαια αν ζούσα σε άλλη χώρα, δε θα ήταν το παιδάκι αυτό στο δημόσιο σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη δεν είναι έτσι......άκουσέ με που σου λέω......

Το παιδάκι θέλει απλά προσοχή και δεν ξέρει πως να τη ζητήσει......και να πω και κάτι και μη με βαρέσετε ;););).........εγώ πιστεύω πολύ και στο πώς γεννιέται ένας άνθρωπος, δλδ πιστεύω ότι οι γονείς μπορούν να κάνουν πολλά, αλλά όχι τα πάντα.......

 

Ξέρεις πόσο σε αγαπάω Latina μου αλλά δεν πολύ συμφωνώ στην πρώτη πρόταση.. Το να κανείς ζημιά σε κάποιου το στόμα η τι να χτυπάς επανειλημμένα σημαίνει α) ότι δεν 'νοιώθει' διάφορα καλού κακού και β) δεν τον νοιάζουν οι συνέπειες

Χαρακτηριστικά ανθρώπου με σοβαρό πρόβλημα

Για το δεύτερο συμφωνώ μπορεί οι γονείς να μην φταίνε μπορεί το παιδί να γεννήθηκε με ανίατη αρρώστια... Πραγματικά αποκλείεις να πάσχει από σχιζοφρένεια ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρεις πόσο σε αγαπάω Latina μου αλλά δεν πολύ συμφωνώ στην πρώτη πρόταση.. Το να κανείς ζημιά σε κάποιου το στόμα η τι να χτυπάς επανειλημμένα σημαίνει α) ότι δεν 'νοιώθει' διάφορα καλού κακού και β) δεν τον νοιάζουν οι συνέπειες

Χαρακτηριστικά ανθρώπου με σοβαρό πρόβλημα

Για το δεύτερο συμφωνώ μπορεί οι γονείς να μην φταίνε μπορεί το παιδί να γεννήθηκε με ανίατη αρρώστια... Πραγματικά αποκλείεις να πάσχει από σχιζοφρένεια ;

 

Φίλη μου, ειλικρινά, έχω ασχοληθεί πολύ με το γιατί, τι, πως, από που, πηγάζουν όλα αυτά και δε νομίζω να έχω απάντηση. Έχει γονείς, δε θα σώσω εγώ τον κόσμο. Κι αν έχει κάποιο πρόβλημα, μακάρι να βρεθεί και να λυθεί. Απλά πρέπει να προστατέψουμε και τα υπόλοιπα ενόσω ψάχνουμε τα γιατί...

Link to comment
Share on other sites

Το να κινηθείτε νομικά εσύ κ όποιος άλλος έχει θέμα με το συγκεκριμένο παιδί εναντίον των γονιών; Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, διάβασα τις 3 τελευταίες σελίδες μόνο, αλλά έχω μείνει άναυδη.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Το να κινηθείτε νομικά εσύ κ όποιος άλλος έχει θέμα με το συγκεκριμένο παιδί εναντίον των γονιών; Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, διάβασα τις 3 τελευταίες σελίδες μόνο, αλλά έχω μείνει άναυδη.

 

 

Έχει και 13 σελίδες το θέμα το περσινό.......είμαστε να μας κλαιν οι ρέγγες..... κανείς δε θα κάνει κάτι τέτοιο το έχουμε συζητήσει........όλοι λένε ότι δε θέλουν να μπλέξουν - δεν ξέρουν τι μπορεί να κάνει ο άλλος γονιός αν θιχτεί - και θέλουν να αναλάβει το σχολείο εφόσον έχει τόσα παράπονα.....φοβάται ο κόσμος παιδιά, μην τα βλέπετε έτσι πίσω από ένα πληκτρολόγιο....

Link to comment
Share on other sites

Φίλη δεν είναι έτσι......άκουσέ με που σου λέω......

Το παιδάκι θέλει απλά προσοχή και δεν ξέρει πως να τη ζητήσει......και να πω και κάτι και μη με βαρέσετε ;););).........εγώ πιστεύω πολύ και στο πώς γεννιέται ένας άνθρωπος, δλδ πιστεύω ότι οι γονείς μπορούν να κάνουν πολλά, αλλά όχι τα πάντα.......

 

Το παιδακι θελει προσοχη συμφωνω, αλλα ειχε καλη προσοχη, ειχε τον γιο σου για παρεα, εχει γονεις που για να μην δερνει τα παιδια τους το πηραν βολτα κλπ, ολοι το καλοπιανουν και του δειχνουν οτι θα τον δεχτουν αν δε βαραει, αν του εβγαινε θα διαλεγε τον καλο δρομο, αντιθετα διαλεγει το δρομο της βιας σε σοκαριστικο βαθμο, αρα εχει και θυμο.

Και ναι και εγω το πιστευω οτι γεννιομαστε με τον χαρακτηρα μας, δεν ειναι ολα στο χερι των γονιων αλλα οι γονεις του ειναι ολοφανερο οτι δεν νοιαζονται. Απο τη στιγμη που δεν εμφανιζονται στα συμβουλια ή στα τηλεφωνα σας, γενικα δεν συμμετεχουν στην προσπαθεια συμμορφωσης του παιδιου, δεν συνεργαζονται,δεν καθησυχαζουν , δεν απολογουνται αλλα εχουν μια σταση του στυλ ''παιδια ειναι'' τοτε δειχνουν οτι δεν εχουν συναισθηση της σοβαροτητας της καταστασης.Το τραβα και κανενα αυτι θα το ελεγα και εγω ισως αλλα μονο αν απο την πλευρα μου εκανα δουλεια στο σπιτι και θα το ελεγα αν εβλεπα μεγαλη ελαστικοτητα στο σχολειο.

Αν ο γιος μου χτυπουσε ετσι τους συμμαθητες του θα ανησυχουσα παρα πολυ και αμεσως θα το πηγαινα εγω σε παιδοψυχολογο. Ισως φταινε οι αμερικανικες αστυνομικες σειρες δεν ξερω αλλα το ραψιμο στοματος σε πενταχρονο μου φαινεται φρικιαστικο, νομιζω κατι δειχνει για το παιδι, δεν ξερω αν θα το ελεγα σχιζοφρενεια, κατι υπαρχει παντως.

Επιμενω κανε οτι πιο αυστηρο αντεχεις εσυ και η τσεπη σου, αν μπορεις κανε μηνυση, αν οχι κανε αυτα που εχει πει η miriki με ανωτερους φορεις, μην μεινεις μονο στη συμβουλο και το πας λαου λαου, βιασου, ηδη εχετε αργησει να βγαλετε το θεμα εκτος σχολειου. Το παιδι ειναι εκτος ελεγχου και κανεις δεν μπαινει στον κοπο να το οριοθετησει. Ειναι δυνατον με τοσα χτυπηματα να μην το κοιταει μονιμα καποιος στα διαλειματα?? Και απορω τοσοι γονεις, τοσα χτυπημενα παιδια, δεν εχει δρασει κανενας πιο επιθετικα? Μονο με το εφταχρονο τα βαζουν??

Τελοσπαντων...συγνωμη για την ''πορωση'' μου, μπαινω στη θεση σας και φουντωνω! Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Χίλια δίκια έχεις, όχι ένα.

Οι γονείς στο συμβούλιο ήταν έξαλλοι.

Τους υποσχέθηκε ότι θα το διευθετήσει.

 

Βάλε με το νου σου όμως πως μετά το συμβούλιο επέβλεπε ο ίδιος ο διευθυντής τα παιδιά στα διαλείμματα, δεν έγινε κάτι μεμπτό και σε δέκα μέρες το σχολείο έκλεισε για γιορτές.

Βάλε επίσης με το νου σου ότι ανοίγοντας μετά τις γιορτές, τα μισά παιδιά λείπανε με ιώσεις, συγκεκριμένα έλειψαν 12 παιδιά μια ολόκληρη βδομάδα και κάποια ακόμα δεν έχουν επιστρέψει. Η επίβλεψη έληξε βέβαια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει και 13 σελίδες το θέμα το περσινό.......είμαστε να μας κλαιν οι ρέγγες..... κανείς δε θα κάνει κάτι τέτοιο το έχουμε συζητήσει........όλοι λένε ότι δε θέλουν να μπλέξουν - δεν ξέρουν τι μπορεί να κάνει ο άλλος γονιός αν θιχτεί - και θέλουν να αναλάβει το σχολείο εφόσον έχει τόσα παράπονα.....φοβάται ο κόσμος παιδιά, μην τα βλέπετε έτσι πίσω από ένα πληκτρολόγιο....

 

Δεν μου χει τύχει κάτι ανάλογο, αλλά το πρότεινα εφόσον αν κατάλαβα σωστά το θέμα χρονίζει κ το σχολείο δεν αντιμετωπίζει αποτελεσματικά το πρόβλημα.

Δεν λέω ότι είναι εύκολο, αλλά και αυτό που ζείτε τώρα είναι προτιμότερο; Δηλαδή εφόσον πέφτουν θύματα βίας τα παιδιά τους είναι ήδη "μπλεγμένοι". Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να ισχύει νομικά, αλλά σίγουρα θα ρωτούσα δικηγόρο για να δω τι μπορεί να γίνει. Χωρίς απαραίτητα να κάνω και την κίνηση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου, ειλικρινά, έχω ασχοληθεί πολύ με το γιατί, τι, πως, από που, πηγάζουν όλα αυτά και δε νομίζω να έχω απάντηση. Έχει γονείς, δε θα σώσω εγώ τον κόσμο. Κι αν έχει κάποιο πρόβλημα, μακάρι να βρεθεί και να λυθεί. Απλά πρέπει να προστατέψουμε και τα υπόλοιπα ενόσω ψάχνουμε τα γιατί...

 

Latina αυτό που ήθελα πραγματικά να τονίσω ειναι ότι το πρόβλημα μπορεί να ειναι και χειρότερο από απλά ένα παιδάκι που θέλει προσοχή.. Όλα τα στοιχεία αυτό δείχνουν

Αφού λοιπόν αποφασίσες μα κανείς καταγγελία και να μιλήσεις στον γιο σου για αυτοάμυνα καλώς, σίγουρα θα βοηθήσει

Κατα τα αλλά αποχωρώ δεν θέλω να σε στενοχώρησω άλλο

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Latina,προσωπικά δεν θεωρώ οτι το παιδί θέλει προσοχή,το παιδί είναι ψυχικά άρρωστο (βαριά,αν μου επιτρέπεται),χρειάζεται βοήθεια απο ειδικό,

ίσως επηρεάζεται απο βίαιες ταινίες,βίαια βίντεοπαιχνίδια και τα εφαρμόζει για να κάνει κέφι και φυσικά αυτό συνεχίζεται και θα συνεχίζεται απο τη στιγμή που δεν αντιμετωπίζει καμιά συνέπεια για τις συγκεκριμένες πράξεις,

εκμεταλλεύεται μια χαρά το γεγονός οτι οι δάσκαλοι ''δεν είδαν τίποτα''...

 

και να δεις που αν ο γιός σου ή κάποιο άλλο παιδάκι στην προσπάθεια του να αμυνθεί το χτυπήσει,θα βγει και το θύμα στην όλη υπόθεση και ξαφνικά μπορεί να εμφανιστούν κι οι γονείς του απ'το πουθενά,που τώρα είναι αφαντοι...

Link to comment
Share on other sites

Μερικές χιλιάδες ποστ πιο πάνω έγραψα τι θα μπορούσε να κάνει το σχολείο για να απαλύνει, όχι να λύσει το πρόβλημα. Τίποτε από αυτά δε συμβαίνει.

 

Ναι να το αγκαλιάσετε, ναι να το παίζουν, αλλά με παρέμβαση. Και διευθυντής εφόσον βλέπει ότι δε λύνεται το θέμα να πρήξει τη σύμβουλο και να την έχει κάθε εβδομάδα εκεί. Ο ειδικής αγωγής ειδοποιήθηκε; Οντως αν οι γονείς δε θέλουν δεν μπορεί να κάνει τίποτε ο διευθυντής στο παιδί. Μπορεί όμως να εκφράσει τη δυσαρέσκεια των άλλων γονιών και ότι προτίθενται να κινηθούν νομικά και ίσως και ότι το σχολείο προτίθεται να κινηθεί νομικα. Τεσπα δεν ξέρω, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το άφηνα έτσι το πράγμα.

 

Μου έχει τύχει πιο λάιτ περίπτωση και το είχα από κοντά το πιτσιρίκι δεν έκανε ρούπι χωρίς εμένα. Έκανα καλό μάθημα; Όχι. Προχώρησα όπως θα έπρεπε; Όχι. όμως κανένα παιδί δεν ένιωθε απειλή ούτε κινδύνεψε πραγματικά και ναι μεν άργησε ο μηχανισμός να κινητοποιηθεί, αλλά έστω και Φλεβάρη μήνα ενεπλάκησαν όλες οι αρμόδιες υπηρεσίες.

 

Δες το νόμο για το κεδδυ μήπως τώρα μπορεί και το σχολείο να το καλέσει. Νομίζω ότι αυτό έχει αλλάξει πια. ρώτα την εμμάκι.

 

 

Το κεδδ δεν μπορεί να πάει σε σχολείο για ένα συγκεκριμένο παιδί, αν δεν υπάρχει αίτημα το γονιού για αξιολόγηση.

Μπορεί όμως να επισκεφτεί μια τάξη η ενα σχολείο και να δει τη δυναμική της τάξης/του σχολείου και να δώσει συμβουλές στο σχολείο για το χειρισμό.

Η διαφορά είναι λεπτή αλλά σημαντική!

 

Επίσης, μπορεί να κληθεί στο σχολείο το κέντρο πρόληψης και να κανει δράσεις ενάντια στη βία.

Μπορεί επίσης να οργανωθεί κάτι με το παρατηρηριο σχολικής βίας....

Πολλά μπορούν να γίνουν, με αφορμή τα θέματα που υπάρχουν σε μια τάξη, αλλά χωρίς να αναφέρονται σε συγκεκριμένο παιδί?

 

Αυτό που δεν μπορεί να γίνει, είναι αξιολόγηση από το κεδδυ ή παράλληλη στήριξη χωρίς να υπάρχει αξιολόγηση απο κεδδυ και πρόταση του κεδδυ γι αυτή μέσα στα χρονικά πλαίσια που ορίζει ο νόμος (δεν εξετάζω καν το αν θα έρθει καποτε η ΠΣ καθώς αυτό είναι άλλο καπέλο).

 

Η τελευταία λύση είναι η προσφυγή στην πρόνοια. Παραμέληση ανήλικου. Χρειάζονται όμως στοιχεία (εγγράφως οι κινήσεις που έχουν γίνει, αποδείξεις των επιθέσεων, γνώση του οτι οι γονείς δεν κανουν κάτι....).

Link to comment
Share on other sites

Το κεδδ δεν μπορεί να πάει σε σχολείο για ένα συγκεκριμένο παιδί, αν δεν υπάρχει αίτημα το γονιού για αξιολόγηση.

Μπορεί όμως να επισκεφτεί μια τάξη η ενα σχολείο και να δει τη δυναμική της τάξης/του σχολείου και να δώσει συμβουλές στο σχολείο για το χειρισμό.

Η διαφορά είναι λεπτή αλλά σημαντική!

Είσαι μέσα και ξέρεις........τηλέφωνο για να πας εσύ ΚΕΔΔΥ παίρνεις και κάνουν να το σηκώσουν ΜΗΝΕΣ....τα περιστατικά που βλέπουν είναι εκατοντάδες, και θα έρθουν στο σχολείο για βίαιη συμπεριφορά? Εγώ πέρυσι που έπιασα γραμμή μετά από ΜΗΝΕΣ ξανατονίζω, πήρα την απάντηση ότι δεν είναι σοβαρό περιστατικό αυτό, και αν πάω από κει θα καταλάβω τι σημαίνει σοβαρά περιστατικά......εξάλλου το σχολείο δε θα τους καλέσει γνωρίζοντας πως ή θα κάνουν μήνες να έρθουν ή το πόρισμά τους δε θα το δεχτούν οι γονείς ή και να το δεχτούν, παράλληλη δε θα έρθει ποτέ!

 

Επίσης, μπορεί να κληθεί στο σχολείο το κέντρο πρόληψης και να κανει δράσεις ενάντια στη βία.

Μπορεί επίσης να οργανωθεί κάτι με το παρατηρηριο σχολικής βίας....

Ήρθε στην ημερίδα ο υπεύθυνος του παρατηρητηρίου..... μας είπε ότι τα παιδιά το παρακάνουν με το μαμά με δείρανε, μαμά το ένα μαμά το άλλο, ότι έγιναν μαλθακά και ότι παλιά τα έλυναν μεταξύ τους χωρίς να τρέχουν στη μαμά.........έδωσε κάποιες κατευθυντήριες γραμμές - πίνακας με απαγορεύσεις- κανονισμούς και είπε ότι θαααα ξανάρθει νααααα δει αν τηρούνται

Πολλά μπορούν να γίνουν, με αφορμή τα θέματα που υπάρχουν σε μια τάξη, αλλά χωρίς να αναφέρονται σε συγκεκριμένο παιδί?

 

Αυτό που δεν μπορεί να γίνει, είναι αξιολόγηση από το κεδδυ ή παράλληλη στήριξη χωρίς να υπάρχει αξιολόγηση απο κεδδυ και πρόταση του κεδδυ γι αυτή μέσα στα χρονικά πλαίσια που ορίζει ο νόμος (δεν εξετάζω καν το αν θα έρθει καποτε η ΠΣ καθώς αυτό είναι άλλο καπέλο).

Νομίζω πως ο νόμος έλεγε μέχρι τέλος Οκτώβρη να έχει κληθεί το ΚΕΔΔΥ για την τρέχουσα χρονιά

 

Η τελευταία λύση είναι η προσφυγή στην πρόνοια. Παραμέληση ανήλικου. Χρειάζονται όμως στοιχεία (εγγράφως οι κινήσεις που έχουν γίνει, αποδείξεις των επιθέσεων, γνώση του οτι οι γονείς δεν κανουν κάτι....).

Έχεις ένα διευθυντή που λέει ότι έχει καλή επικοινωνία με την οικογένεια, ότι βλέπουν ψυχολόγο και ότι το παιδί έχει καλυτερεύσει από πέρυσι.......έχεις δυο γονείς που όταν τους είδες ήταν καλόβολοι, "παιδάκια είναι, ανώριμα είναι, αχ βρε τι να κάνουμε που είναι τόσο ζωηρό, ε δε μπορεί, μόνο το δικό μας είναι???" Βλέπεις έναν πατέρα που δε σου φαίνεται και ο πιο ήρεμος άνθρωπος, εσύ σαν ιδιώτης θα του έφερνες την πρόνοια? Με τι αποδείξεις?

 

EMMAKI απαντώ μέσα στο κείμενό σου με άλλο χρώμα για να μην ξεχάσω κάτι

Link to comment
Share on other sites

Latina αυτό που ήθελα πραγματικά να τονίσω ειναι ότι το πρόβλημα μπορεί να ειναι και χειρότερο από απλά ένα παιδάκι που θέλει προσοχή.. Όλα τα στοιχεία αυτό δείχνουν

Αφού λοιπόν αποφασίσες μα κανείς καταγγελία και να μιλήσεις στον γιο σου για αυτοάμυνα καλώς, σίγουρα θα βοηθήσει

Κατα τα αλλά αποχωρώ δεν θέλω να σε στενοχώρησω άλλο

Καλή επιτυχία

 

Δεν το είπα για να αποχωρήσεις κοπέλα μου, κάθε γνώμη και ιδέα είναι απόλυτα σεβαστή και ειλικρινά εκτιμητέα από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου χει τύχει κάτι ανάλογο, αλλά το πρότεινα εφόσον αν κατάλαβα σωστά το θέμα χρονίζει κ το σχολείο δεν αντιμετωπίζει αποτελεσματικά το πρόβλημα.

Δεν λέω ότι είναι εύκολο, αλλά και αυτό που ζείτε τώρα είναι προτιμότερο; Δηλαδή εφόσον πέφτουν θύματα βίας τα παιδιά τους είναι ήδη "μπλεγμένοι". Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να ισχύει νομικά, αλλά σίγουρα θα ρωτούσα δικηγόρο για να δω τι μπορεί να γίνει. Χωρίς απαραίτητα να κάνω και την κίνηση.

 

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου, θα το δω κι αυτό εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Latina,προσωπικά δεν θεωρώ οτι το παιδί θέλει προσοχή,το παιδί είναι ψυχικά άρρωστο (βαριά,αν μου επιτρέπεται),χρειάζεται βοήθεια απο ειδικό,

ίσως επηρεάζεται απο βίαιες ταινίες,βίαια βίντεοπαιχνίδια και τα εφαρμόζει για να κάνει κέφι και φυσικά αυτό συνεχίζεται και θα συνεχίζεται απο τη στιγμή που δεν αντιμετωπίζει καμιά συνέπεια για τις συγκεκριμένες πράξεις,

εκμεταλλεύεται μια χαρά το γεγονός οτι οι δάσκαλοι ''δεν είδαν τίποτα''...

 

και να δεις που αν ο γιός σου ή κάποιο άλλο παιδάκι στην προσπάθεια του να αμυνθεί το χτυπήσει,θα βγει και το θύμα στην όλη υπόθεση και ξαφνικά μπορεί να εμφανιστούν κι οι γονείς του απ'το πουθενά,που τώρα είναι αφαντοι...

 

Αυτό φοβάμαι ακριβώς.......και μάλιστα το ότι θα έρθει τώρα ο ψυχολόγος που ο δικός μου είναι πλέον έξαλλος, με φοβίζει ακόμα περισσότερο.......γιατί αν δει κάποια κίνηση από τον δικό μου (λέμε τώρα) ποιος θα του εξηγήσει ότι προέρχεται μετά από ενάμιση χρόνο βίας του άλλου?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποια να μου πει μέχρι που μπορεί να βοηθήσει ο ψυχολόγος?

Έρχεται μια φορά ή για μέρες?

Το πόρισμά του επιφέρει αλλαγές ή μόνο στο μπλα μπλα μένουν?

Θα μπορούσε να αναγκάσει τους γονείς να πάρουν μέτρα?

Θα μπορούσε να αναγκάσει το σχολείο να κινητοποιηθεί?

Γιατί πάλι στο μπλα μπλα βλέπω να μένουμε και σε υποσχέσεις....

Link to comment
Share on other sites

Latina,

Με αφορμή το δικό σου θεμαυ, και γιατί μπορεί να χρειαστούν τις όποιες πληροφορίες και άλλοι γονεις.

 

Το κεδδυ είναι υποχρεωμένο να έρθει αν κληθεί από το σχολείο (το Υ στην ονομασία σημασινει υποστήριξη, και ο νόμος λέει οτι παει στα σχολεία. Αν δεν θέλουν να έρθουν ας το δώσουν γραπτώς).

Το τι θα πει το κεδδυ θα είναι συμβουλευτικό προς το σχολείο. Οι γονείς το συγκεκριμένου παιδιού σε αυτή τη φάση δεν εμπλέκονται καθόλου, γιατί δεν γίνεται παρέμβαση η παρατήρηση του δικού τους παιδιού, αλλά της δυναμικής της τάξης η του σχολείου (η μικρή αλλά σημαντική διαφορά που έλεγα). Κατά συνέπεια, δεν τίθεται θέμα παράλληλης ή κάποιας άλλης παρέμβασης στο παιδί.

 

Πάμε στην παράλληλη. Για να πάρει έγκριση ενα παιδί για παράλληλη, πρέπει:

1. Ο γονιός να προσφύγει στο κεδδυ

2. Το κεδδυ να κρίνει οτι η παράλληλη θα βοηθήσει το συγκεκριμένο παιδί. Ένας γενικός κανόνας είναι οτι το παιδί πρέπει να μπορεί να παρακολουθήσει το επίπεδο της τάξης καθ να απαιτούνται κάποιες προσαρμογές στον τρόπο διδασκαλίας, π.χ. κάποιος να το βγάζει έξω από την τάξη για να αποφορτιζεται, ή να του παραλλάσσει τις εκφωνήσεις των ασκήσεων (παραδείγματα είναι αυτά).

3. Ο γονιός να δεχτεί ότι το παιδί θα το βοηθήσει η παράλληλη και να κάνει αίτηση στο σχολείο, το οποίο σχολείο θα στείλει την αίτηση, αντίγραφο της γνωματευσης το κεδδυ όπου υπάρχει η πρόταση για παράλληλη και μια βεβαίωση φοίτησης, στο υπουργείο. Όλα αυτά πρέπει να γίνουν μέχρι τις 20 Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.

 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του υπουργείου αν θα εγκρίνει την αίτηση για παράλληλη. Αν εγκριθεί μπαίνει στη λίστα με τις ανάγκες (εμείς κάναμε μια λίστα οπου προηγούνταν οι αυτισμοι και έπονταν οι δεπυ και τα προβλήματα συμπεριφοράς). Μετά, ανάλογα με τον αριθμό των πιστώσεων γίνονται διορισμοί και αναθέσεις παιδιών.

 

Αυτή είναι η διαδικασία της παράλληλης και καμία άλλη, προς το παρόν.

 

Αν βλέπετε ως γονείς ότι δεν γίνεται τίποτα και αν γνωρίζετε ότι οι γονεις του παιδιού δεν κάνουν τίποτα για να αντιμετωπίσουν το θέμα, προσφυγετε στην πρόνοια. Το τι έλεγαν πριν χρόνια οι γονείς (παιδιά είναι κλπ) δεν λέει τίποτα. Προσοχή, όμως, γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να πουν σε κανέναν τι κάνουν. Δεν είναι δηλαδή υποχρεωμένοι να σας πουν πάμε το παιδί στον τάδε ψυχολόγο, επικοινωνήστε μαζί του......

 

Οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές από οποία πλευρά και αν το δει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...