Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOSSSS. Μειωση ποσοτητας;;;;


Recommended Posts

Βγάζεις 150 ml ΤΗ ΦΟΡΑ;;;; Και ανησυχείς για την παραγωγή σου;;;

 

Επίσης, στην "κακή" μέτρηση, πήρε σχεδόν 20 γραμμάρια την ημέρα, δηλαδη μια χαρά για μωρό δετερου τριμηνου!

 

Τα πάτε τέλεια, καλέ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Μου δώσατε πολύ δύναμη για να συνεχίσω τον θηλασμό.

Νινα-Νανα, έκανα αντλήσεις γιατι ήθελα να δω πόσο γάλα πίνει το μωρό, αφού με ρωτούσε και η παιδίατρος... Μου είπε μάλιστα ότι πρέπει να αυξήσω λίγο την ποσότητα που πίνει το μωρό (λόγω του ότι θεώρησε ότι δεν πήρε το αναμενόμενο βάρος). :mad: Επιπλέον ήθελα να μάθει το μωρό το μπιμπερό ενοψει της επιστροφής μου στη δουλειά τον Μάρτιο. Και εδώ έρχεται η επιπλέον απορία: Σε τι δοχεία μπορώ να αποθηκεύσω μητρικό γάλα για τον βρεφικό σταθμό; Από πού μπορώ να τα προμηθευτώ;

 

Κορίτσια, νιώθω ότι με την επιστροφή μου στη δουλειά, θα αναγκαστώ να δίνω και συμπλήρωμα (αν δεν έχω έτοιμη τράπεζα γάλακτος). Το πρόγραμμα φαντάζομαι θα είναι να θηλάζω το πρωί, να φεύγω για δουλειά και το μωρό στον σταθμο θα πινει γάλα σκόνη, ίσως και καμια κρέμα μέχρι να επιστρέψω. Και στο σπίτι εννοείται ότι πάλι θα θηλάζω. Θα υπάρχουν μέρες που θα φεύγω για δουλειά το πρωί και θα επιστρέφω στις 6 το απόγευμα...

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω: Το μωρό θηλάζει συνήθως 5 λεπτά. Σπάνια μπορεί να θηλάσει 3' και κάποιες άλλες φορές 10'. Θεωρώ πως αυτό ειναι εντάξει, σωστά;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σακουλάκια αποθήκευσης που κρατανε και 6 μηνες στην κατάψυξη.μην πάρεις της medela γιατι ειναι πανάκριβες και με μια μικρή αναζήτησή στο ΝΕΤ θα βρεις πολυ πιο οικονομικά.Εγω ειχα πάρει τα lansinoh και έμεινα πολυ ευχαριστημένη.Επισης το μπιμπερο που θα χρησιμοποιήσεις καλύτερα να ειναι αργης ροής-φιλικά προς τον θηλασμο για να μην παθει σύγχυση θηλων το μωρο.Οι αντλήσεις σου να ειναι σταθερές ώρες και οχι υπερβολές για να μην δημιουργήσεις υπερπαραγωγή.ελπιζω να βοήθησα λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σακουλάκια αποθήκευσης που κρατανε και 6 μηνες στην κατάψυξη.μην πάρεις της medela γιατι ειναι πανάκριβες και με μια μικρή αναζήτησή στο ΝΕΤ θα βρεις πολυ πιο οικονομικά.Εγω ειχα πάρει τα lansinoh και έμεινα πολυ ευχαριστημένη.Επισης το μπιμπερο που θα χρησιμοποιήσεις καλύτερα να ειναι αργης ροής-φιλικά προς τον θηλασμο για να μην παθει σύγχυση θηλων το μωρο.Οι αντλήσεις σου να ειναι σταθερές ώρες και οχι υπερβολές για να μην δημιουργήσεις υπερπαραγωγή.ελπιζω να βοήθησα λιγο..

 

Με βοήθησες πολύ, όχι λίγο!! Τα σακουλάκια τα βρίσκω στα φαρμακεία; Μπιμπερό ήδη έχει συνηθισει το μωρό, χρησιμοποιούμε της Avent και φαίνεται ότι τα πάμε καλά με αυτό. Όταν λες να αντλώ σε σταθερές ώρες, εννοείς να αντλώ καθημερινά την ίδια ώρα; Να αντλώ μετά από κάποιον θηλασμό κάποιες ώρες μετά, πχ αν θηλάσω στις 6 το βράδυ, να αντλήσω μετά από 2 ώρες; Μετά, αν θέλει όμως το μωρό να θηλάσει, θα έχω γάλα; Ή καλύτερα να αντλήσω αμέσως μετά από κάποιον θηλασμό; Αν έχεις την καλοσύνη εξήγησέ μου το λίγο αυτό...

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα συγκεκριμένα σακουλάκια εγω τα βρήκα στο Ίντερνετ και είχαν 1/3 της τιμής σε σχέση με αλλα του φαρμακείου.http://www.anosiapharmacy.gr/product/lansinoh-σακουλάκια-αποθήκευσης-μητρικού-γά/

 

 

Να αντλείς άμεσως μετα τον θηλασμο και καλυτερα πρωινές ώρες που εχεις περισσοτερο γαλα.Οι ώρες πρεπει να ειναι σταθερές περίπου για να προσαρμοστεί ο οργανισμός σε αυτη την διαδικασία χωρις να εχεις υπερπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Με βοήθησες πολύ, όχι λίγο!! Τα σακουλάκια τα βρίσκω στα φαρμακεία; Μπιμπερό ήδη έχει συνηθισει το μωρό, χρησιμοποιούμε της Avent και φαίνεται ότι τα πάμε καλά με αυτό. Όταν λες να αντλώ σε σταθερές ώρες, εννοείς να αντλώ καθημερινά την ίδια ώρα; Να αντλώ μετά από κάποιον θηλασμό κάποιες ώρες μετά, πχ αν θηλάσω στις 6 το βράδυ, να αντλήσω μετά από 2 ώρες; Μετά, αν θέλει όμως το μωρό να θηλάσει, θα έχω γάλα; Ή καλύτερα να αντλήσω αμέσως μετά από κάποιον θηλασμό; Αν έχεις την καλοσύνη εξήγησέ μου το λίγο αυτό...

 

Επίσης μην δίνεις ΕΣΥ μπουκάλι στο μωρό αλλά κάποιος άλλος. Μπερδεύεται.

 

Βασικά μην ξαναδώσετε, εκτός αν λείπεις. Δεν υπαρχει λόγος. Το γάλα που αντλείς κρατά το κατάψυξη για την τράπεζά σου ώστε να μη χρειαστεί ξένο. Αν χρειαστεί το δικό σου μωρό ξένο με τόσο γάλα που αντλείς τι να πουν οι αλλες μητέρες;

Τι θηλαστρο έχεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην δίνεις ΕΣΥ μπουκάλι στο μωρό αλλά κάποιος άλλος. Μπερδεύεται.

 

Βασικά μην ξαναδώσετε, εκτός αν λείπεις. Δεν υπαρχει λόγος. Το γάλα που αντλείς κρατά το κατάψυξη για την τράπεζά σου ώστε να μη χρειαστεί ξένο. Αν χρειαστεί το δικό σου μωρό ξένο με τόσο γάλα που αντλείς τι να πουν οι αλλες μητέρες;

Τι θηλαστρο έχεις;

 

Αυτό θα κάνω. Θηλασμό όσο ειμαι με το μωρό και θα προσπαθήσω να φτιάξω και τράπεζα.

Θήλαστρο έχω της medela αυτό: http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/products/pumping/mini-electric.html

 

Τώρα θέλω να ρωτήσω πώς θα ταϊζω το μωρό όταν είμαι εκτός σπιτιού μαζί με το μωρό. Δηλαδή, αν δεν θέλω να θηλάσω δημόσια, πώς θα γίνει; Μπορώ να πάρω μαζί μου γάλα που έχω αντλήσει προηγουμένως; Πώς; Δεν χαλά;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα!

 

Υπάρχει μία πιθανότητα το θήλαστρο αυτό να μη σε καλύψει (δηλαδή να χρειαστείς ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό), όταν επιστρέψεις στη δουλειά, καθώς θα λείπεις αρκετές ώρες και το μωράκι δε θα έχει προλάβει να μπει φουλ στις στερεές τροφές. Αυτό θα το δεις στην πράξη, όμως.

 

Για το δημόσιο τάισμα...απλά θηλάζεις! Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό, οπότε και οι πλέον γελοίοι επικριτές του δημόσιου θηλασμού δε θα σκανδαλιστούν!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλάει εκτός ψυγείου για αρκετές ώρες αν και θα συμφωνήσω με την σκρατε...θηλαζε παντού χωρις να ντρέπεσαι γιατι ειναι το πιο φυσικο πραγμα,μια Μαμα να ταΐζει το παιδί της.Υπάρχουν και μπλουζάκια θηλασμου που και να θηλασεις δεν φαίνεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς συγχαρητήρια που με αυτό το θηλαστρο βγάζεις τόση ποσότητα!

 

Έχεις δυνατότητα άντλησης στη δουλειά;

 

Όταν είσαι έξω απλά θηλάζεις. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην το κανεις. Η πρώτη φορά θα ειναι δύσκολη, μετά θα συνηθίσεις! Το μωρό σου θα μπερδευτεί αν του δώσεις μπουκάλι έξω, δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν είσαι διαθέσιμη για θηλασμό. Εξάλλου τόση "μάχη" δίνεται (και με επιτυχία) για να πάρει ο δημόσιος θηλασμός μια σεβαστή θέση στη συνείδηση όλων!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς συγχαρητήρια που με αυτό το θηλαστρο βγάζεις τόση ποσότητα!

 

Έχεις δυνατότητα άντλησης στη δουλειά;

 

Όταν είσαι έξω απλά θηλάζεις. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην το κανεις. Η πρώτη φορά θα ειναι δύσκολη, μετά θα συνηθίσεις! Το μωρό σου θα μπερδευτεί αν του δώσεις μπουκάλι έξω, δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν είσαι διαθέσιμη για θηλασμό. Εξάλλου τόση "μάχη" δίνεται (και με επιτυχία) για να πάρει ο δημόσιος θηλασμός μια σεβαστή θέση στη συνείδηση όλων!

 

Nina-Nana χθες όταν την έβαζα πάνω μου να θηλάσει, καθόταν 1-2 λεπτά και μετά άφηνε το στήθος και "κελαϊδούσε". Είπα να βγάλω με το θήλαστρο αλλά δεν είχα γάλα - παρά μονο 10μλ.... Στεναχωρεθηκα πολύ. Της έκανα ξένο και δεν έφαγε, μόνο 40μλ. Μετά από τρεις ώρες πάλι επιχείρησα να βγάλω με το θήλαστρο και πάλι τα ίδια. Το βράδυ της έδωσα ξένο 90μλ, ήπιε και κοιμήθηκε κανένα 7ωρο. Το βράδυ ένιωθα το στήθος μου πολύ πρησμένο, έφαγε δυο φορές, από το ένα στήθος την κάθε φορά. Το ίδιο και σήμερα το πρωί. Κατάλαβα ότι όταν ειναι μέρα δεν κάθεται στο στήθος μου να θηλάσει, ίσως συνήθισε το μπιμπερο;;;;! Το βράδυ όμως επειδή είναι κοιμισμένη, πίνει από το στήθος μια χαρά και συνεχίζει τον ύπνο της μετά. Επίσης, το βράδυ πάντα το στήθος μου ειναι γεμάτο - το νιώθω- ενώ στη μέρα νιώθω οτι δεν συμβαίνει αυτό.

Νομίζω ότι ήδη το μωρό μπερδεύτηκε με το μπιμπερό και το προτιμά. Νομίζέις ότι αν συνεχίσω να προσφέρω στήθος μες τη μέρα, θα συνηθίσει ξανά;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana χθες όταν την έβαζα πάνω μου να θηλάσει, καθόταν 1-2 λεπτά και μετά άφηνε το στήθος και "κελαϊδούσε". Είπα να βγάλω με το θήλαστρο αλλά δεν είχα γάλα - παρά μονο 10μλ.... Στεναχωρεθηκα πολύ. Της έκανα ξένο και δεν έφαγε, μόνο 40μλ. Μετά από τρεις ώρες πάλι επιχείρησα να βγάλω με το θήλαστρο και πάλι τα ίδια. Το βράδυ της έδωσα ξένο 90μλ, ήπιε και κοιμήθηκε κανένα 7ωρο. Το βράδυ ένιωθα το στήθος μου πολύ πρησμένο, έφαγε δυο φορές, από το ένα στήθος την κάθε φορά. Το ίδιο και σήμερα το πρωί. Κατάλαβα ότι όταν ειναι μέρα δεν κάθεται στο στήθος μου να θηλάσει, ίσως συνήθισε το μπιμπερο;;;;! Το βράδυ όμως επειδή είναι κοιμισμένη, πίνει από το στήθος μια χαρά και συνεχίζει τον ύπνο της μετά. Επίσης, το βράδυ πάντα το στήθος μου ειναι γεμάτο - το νιώθω- ενώ στη μέρα νιώθω οτι δεν συμβαίνει αυτό.

Νομίζω ότι ήδη το μωρό μπερδεύτηκε με το μπιμπερό και το προτιμά. Νομίζέις ότι αν συνεχίσω να προσφέρω στήθος μες τη μέρα, θα συνηθίσει ξανά;

 

Μην δίνεις μπουκάλι! Καθόλου! Δεν υπάρχει λόγος. Αν πεινάει θα φάει μόνο από εσένα. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική. Το μπουκάλι χορηγείται για ιατρικούς λόγους. Σε εσένα δεν συντρέχει κάτι. Απλά δεν πεινούσε. Έχεις παρά πολυ γάλα όποτε μπορεί να χορταίνει ακόμα και σε χρόνο ρεκόρ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μην δίνεις μπουκάλι! Καθόλου! Δεν υπάρχει λόγος. Αν πεινάει θα φάει μόνο από εσένα. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική. Το μπουκάλι χορηγείται για ιατρικούς λόγους. Σε εσένα δεν συντρέχει κάτι. Απλά δεν πεινούσε. Έχεις παρά πολυ γάλα όποτε μπορεί να χορταίνει ακόμα και σε χρόνο ρεκόρ.

Σημερα δεν εδωσα καθολου μπουκαλι, ουτε θα δωσω μετα. Πεινασε στις 2 ωρες, ξαναφαε και θα δουμε πώς θα εξελιχθει η μερα. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τη στηριξη!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Χθες η μερα περασε μονο με θηλασμο και φαινεται οτι επανερχομαστε στα φυσιολογικα μας! Σας ειμαι πολυ ευγνωμων για τη βοηθεια!! Χιλια ευχαριστω!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες η μερα περασε μονο με θηλασμο και φαινεται οτι επανερχομαστε στα φυσιολογικα μας! Σας ειμαι πολυ ευγνωμων για τη βοηθεια!! Χιλια ευχαριστω!!

 

Μπράβο! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας χαιρετω! Επανερχομαι γιατι σημερα πηρα το μωρο παιδιατρο και εβαλε σε 14 μερες 150γρ. Φτασαμε δηλ. τα 6900. Η γιατρος λεει οτι επρεπε να ειχε βαλει το διπλασιο βαρος και γι αυτο πρεπεινα δινω τουλαχιστον ενα γευμα ξενο γαλα τη μερα και αν ακομη δεν βαλει το αναμενομενο βαρος, θα τα κανουμε δυο. Της λεω "και τι θα κανω με το γαλα μου, που εχω συνεχως;". Δεν απαντησε κατι συγκεκριμενο, εκτος του οτι μαλλον το γαλα μου "δεν το πιανει το μωρο". Αν ειχα την ευχερεια θα αλλαζα γιατρο, αλλα λογω αποστασης ειναι λιγακι δυσκολο. Αλλα με νευριασε! Περιμενω τα σχολια σας.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το "δεν το πιάνει το μωρό" είναι αστεία δικαιολογία.

 

Πράγματι, το μωρό έχει πέσει μία καμπύλη. Τραγικό; Όχι.

 

Έχεις αλλάξει τον τρόπο που θηλάζει; Δίνεις πιο συχνά πιπίλα; Θηλάζεις κατά απαίτηση του μωρού; Μήπως το μωρό ξεκίνησε να κοιμάται πολλές ώρες σερί τα βράδια; Μήπως το θηλάζεις σε μέρος με πολλά ερεθίσματα, οπότε είναι λίγο...κουτσομπόλα και αφήνει το στήθος, πριν χορτάσει;

 

Εν πάσει περιπτώσει, για να μην αγνοήσεις παντελώς τις οδηγίες της παιδιάτρου, μπορείς να δώσεις συμπλήρωμα. Αλλά όχι ξένο (βρε μανία να προτείνουν όλοι ξένο, δηλαδή την τελευταία λύση)! Θα δώσεις το δικό σου, ως συμπλήρωμα. Βγάζε με το θήλαστρο 3 φορές την ημέρα και δώσε 3 γεύματα, όχι πάνω από 90 τη φορά. Ιδανικά, χωρίς μπουκάλι, αλλά με σύριγγα ή σωληνάκι, στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας χαιρετω! Επανερχομαι γιατι σημερα πηρα το μωρο παιδιατρο και εβαλε σε 14 μερες 150γρ. Φτασαμε δηλ. τα 6900. Η γιατρος λεει οτι επρεπε να ειχε βαλει το διπλασιο βαρος και γι αυτο πρεπεινα δινω τουλαχιστον ενα γευμα ξενο γαλα τη μερα και αν ακομη δεν βαλει το αναμενομενο βαρος, θα τα κανουμε δυο. Της λεω "και τι θα κανω με το γαλα μου, που εχω συνεχως;". Δεν απαντησε κατι συγκεκριμενο, εκτος του οτι μαλλον το γαλα μου "δεν το πιανει το μωρο". Αν ειχα την ευχερεια θα αλλαζα γιατρο, αλλα λογω αποστασης ειναι λιγακι δυσκολο. Αλλα με νευριασε! Περιμενω τα σχολια σας.

 

Αν δεν έκανες παρέμβαση στον τροπο θηλασμού, δεν μειωσες δλδ τα γεύματα, δεν έδωσες πιπίλα κτλ ειναι ακατόρθωτο σχεδόν να μειώθηκε το γάλα σου. Φαντάζομαι το μωρό βρέχει πάνες έτσι;

Δεν σου χρειάζεται συμπλήρωμα ξένου γάλακτος ούτε δικό σου. Χρειάζεται να αλλάξεις παιδίατρο που να ξέρει τουλάχιστον ότι δεν υπάρχει γάλα "που δεν πιάνει το μωρό" κι ότι μια μαμά που τρέχει το στήθος της γάλα συνέχεια, που το μωρό της εχει πάρει σχεδόν 4 κιλά σε 3 μήνες με το γάλα της κι ειναι υγιές ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ όποτε δεν χρειάζεται συμπλήρωμα.

Αν την ανησύχησε τόσο πολυ η παύση ανάπτυξης ας το ψάξει ιατρικά κι όχι προτείνοντας σκονογαλα λες κι ειναι τσαγακι σε κάποιον με πονόλαιμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες γεια σας και ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο μήνυμά μου.

 

Nina-Nana, το μωρό βρέχει τις πάνες του κανονικά.

 

Scratee, οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου πιο κάτω:

- Όχι, δεν έχω αλλάξει τον τρόπο που θηλάζω.

- Πιπίλα δίνω εδώ και έναν μήνα περίπου, γιατί το μωρό άρχισε να πιπιλάει το δάκτυλό του, κατι που δεν θέλω να κάνει. Την πιπίλα δίνω μετά τον θηλασμό, την ώρα που θέλει να κοιμηθεί και σίγουρα όχι όταν είναι ώρα του μωρού να φάει. Επηρεάζει καθόλου τη σίτιση του μωρού;

- Πάντα θηλάζω κατά απαίτηση του μωρού, αυτό είναι συνήθως ανά τρίωρο, αλλά αυτές τις μέρες τυχαίνει να θηλάσω και στη μιαμιση ώρα ή στις δύο ώρες, έτυχε και σε 4 ώρες.

- Το βράδυ είχε στρώσει σε κάποια φάση και ξυπνούσε μια φορά ή και καθόλου, όμως τελευταίως αυτό άλλαξε και το μωρό ξυπνά σταθερά ανά τρίωρο.

- Ο θηλασμός γίνεται σε χώρο με θόρυβο όντως αφού έχω και τη μεγάλη μου κόρη να μας περιτριγυρίζει και δεν μπορεί να καταλάβει ότι χρειαζόμαστε ησυχία. Αυτό φοβάμαι δεν μπορώ να το αλλάξω. Η μικρή μου θηλάζει κανένα πεντάλεπτο και στη συνέχεια αρχίζει να μουρμουρίζει και να βλέπει δεξιά και αριστερά. Πιστεύω όντως ότι δεν θηλάζει όσο πρέπει... Όμως αν δεν χόρταινε, δεν θα έκλαιγε μετά και να ζητά να φάει κι άλλο; Αυτό με μπερδεύει λίγο.

 

Προσωπικά, αυτό που πιστεύω πως δικαιολογεί τη μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους από το μωρό, είναι ότι δεν θηλάζει αρκετή ώρα κάθε φορά. Χθες, που ήμουνα στης μητέρας μου και ήμουν εντελώς μόνη με το μωρό και επικρατούσε απόλυτη ησυχία, το μωρό θήλασε μισή ώρα, 15' από το κάθε στήθος. Εκεί κατάλαβα διαφορά από τις υπόλοιπες ώρες που θηλάζει για ένα πεντάλεπτο μόνο.

 

Επίσης, σκέφτομαι ότι τον Μάρτιο που θα επιστρέψω στη δουλειά, το μωρό θα πάει στον σταθμό, και θα πρέπει να παίρνει και μπουκάλι. Τράπεζα δεν ξεκίνησα να φτιάχνω και μάλλον δεν θα τα καταφέρω, οπόταν θα πίνουμε και ξένο μέχρι να σχολάσει η μανούλα από τη δουλειά. Θα θηλάζουμε πρωί και βράδυ και όποτε μας πει η γιατρός, θα ξεκινήσουμε και κρεμούλα. Ιδανικά πότε δίνεται το ρυζάλευρο; Το φρούτο πότε;

 

Κορίτσια, θέλω από τα βάθη της καρδιάς μου να σας ευχαριστήσω που αφιερώνετε από τον χρόνο σας για να με διαβάσετε και να μου απαντήσετε. Και να ξέρετε ότι κάνετε πολύτιμη "δουλειά". Είστε αξιοθαύμαστες!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες γεια σας και ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο μήνυμά μου.

 

Nina-Nana, το μωρό βρέχει τις πάνες του κανονικά.

 

Scratee, οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου πιο κάτω:

- Όχι, δεν έχω αλλάξει τον τρόπο που θηλάζω.

- Πιπίλα δίνω εδώ και έναν μήνα περίπου, γιατί το μωρό άρχισε να πιπιλάει το δάκτυλό του, κατι που δεν θέλω να κάνει. Την πιπίλα δίνω μετά τον θηλασμό, την ώρα που θέλει να κοιμηθεί και σίγουρα όχι όταν είναι ώρα του μωρού να φάει. Επηρεάζει καθόλου τη σίτιση του μωρού;

- Πάντα θηλάζω κατά απαίτηση του μωρού, αυτό είναι συνήθως ανά τρίωρο, αλλά αυτές τις μέρες τυχαίνει να θηλάσω και στη μιαμιση ώρα ή στις δύο ώρες, έτυχε και σε 4 ώρες.

- Το βράδυ είχε στρώσει σε κάποια φάση και ξυπνούσε μια φορά ή και καθόλου, όμως τελευταίως αυτό άλλαξε και το μωρό ξυπνά σταθερά ανά τρίωρο.

- Ο θηλασμός γίνεται σε χώρο με θόρυβο όντως αφού έχω και τη μεγάλη μου κόρη να μας περιτριγυρίζει και δεν μπορεί να καταλάβει ότι χρειαζόμαστε ησυχία. Αυτό φοβάμαι δεν μπορώ να το αλλάξω. Η μικρή μου θηλάζει κανένα πεντάλεπτο και στη συνέχεια αρχίζει να μουρμουρίζει και να βλέπει δεξιά και αριστερά. Πιστεύω όντως ότι δεν θηλάζει όσο πρέπει... Όμως αν δεν χόρταινε, δεν θα έκλαιγε μετά και να ζητά να φάει κι άλλο; Αυτό με μπερδεύει λίγο.

 

Προσωπικά, αυτό που πιστεύω πως δικαιολογεί τη μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους από το μωρό, είναι ότι δεν θηλάζει αρκετή ώρα κάθε φορά. Χθες, που ήμουνα στης μητέρας μου και ήμουν εντελώς μόνη με το μωρό και επικρατούσε απόλυτη ησυχία, το μωρό θήλασε μισή ώρα, 15' από το κάθε στήθος. Εκεί κατάλαβα διαφορά από τις υπόλοιπες ώρες που θηλάζει για ένα πεντάλεπτο μόνο.

 

Επίσης, σκέφτομαι ότι τον Μάρτιο που θα επιστρέψω στη δουλειά, το μωρό θα πάει στον σταθμό, και θα πρέπει να παίρνει και μπουκάλι. Τράπεζα δεν ξεκίνησα να φτιάχνω και μάλλον δεν θα τα καταφέρω, οπόταν θα πίνουμε και ξένο μέχρι να σχολάσει η μανούλα από τη δουλειά. Θα θηλάζουμε πρωί και βράδυ και όποτε μας πει η γιατρός, θα ξεκινήσουμε και κρεμούλα. Ιδανικά πότε δίνεται το ρυζάλευρο; Το φρούτο πότε;

 

Κορίτσια, θέλω από τα βάθη της καρδιάς μου να σας ευχαριστήσω που αφιερώνετε από τον χρόνο σας για να με διαβάσετε και να μου απαντήσετε. Και να ξέρετε ότι κάνετε πολύτιμη "δουλειά". Είστε αξιοθαύμαστες!

 

Η πιπίλα επηρεάζει. Για να καταλάβεις, ένα μωρό αν αφεθεί ελεύθερο να θηλάζει αναπτύσσεται στο μέγιστο των δυνατοτήτων του. Για το δικό σου μωρό το μέγιστο ηταν πάνω απο 1 κιλό τον μήνα. Αυτό γινόταν και γιατί θήλαζε αποτελεσματικά μια μαμά που εχει πολυ γάλα αλλά και γιατί δεν έπαιρνε πιπίλα. Το πιπίλισμα είτε στο στήθος είτε στην πιπίλα προκαλεί αίσθηση κορεσμού στο μωρό, επομένως βολεύεται με την πιπίλα ακόμα κι αν δεν καταπίνει. Αυτές οι έξτρα θερμίδες που παίρνει ένα μωρό απο το στήθος με το πιπίλισμα δεν ειναι αμελητέα ποσότητα στο τέλος της ημέρας, της εβδομάδας, του μήνα.

 

Τα μωρά μεγαλώνοντας αποσπώνται πολυ εύκολα την ώρα του θηλασμού, τους αρέσει το χάζεμα. Βρες λίγη ησυχία αλλάζοντας δωμάτιο.

 

Εγώ θα επέμενα να προσπαθήσεις για τράπεζα. Με τέτοια παραγωγή που έχεις ειναι "αμαρτία".

 

Ιδανικά το ρυζαλευρο δε δίνεται ποτέ. Ειναι κάκιστη τροφή.

Οι στέρεες μπαίνουν όταν το μωρό γινει 6 μηνών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια θα χρειαστω καθε εγω τη βοήθεια σας!η μικρη μου ειναι 2μηνων και θηλάζει αποκλειστικά.γεννηθηκε 2910 και ειναι τωρα 4700.πηρε 1150 τον 1ο μήνα και 750 το 2ο μήνα.απο πάνες βρεχει παρά πολλές 8-10 την ημέρα αλλα με τα κακα ενω στην αρχη ηταν ολα καλα 5-6 την ημέρα ,τις τελευταίες 20ημερες δυσκολεύεται πολυ,κανει ανα 3-4ημερες.ξεχασα να σας πω οτι εχει κολικούς απο την 6η μερα και συνεχίζονται.η ανησυχία μου εδω και 2ημερες ειναι αισθάνομαι το στήθος μου άδειο.μεχρι τωρα το ενοιωθα βαρύ,το έβλεπα οτι γέμιζε,έσταζε το επίθεμα μερικές φορές!τωρα δεν το νοιωθω να γεμίζει.επισης η μικρη έτρωγε ανα 3-4ωρο και τη νύχτα και τις τελευταίες μέρες ανα 2-3 ωρες το πολυ.το να τρωει πιο συχνά μπορω να το δικαιολογήσω ως αλμα αλλα το θεμα με το στήθος μου;εχω αγχωθεί γιατι στο μεγαλο μου γιο ειχα μείωση ποσότητας απο 40ημερων και αναγκαστικά έδωσα ξένο μαζι με το δικό,οσο ειχα για 4 μήνες.τη γνώμη σας παρακαλω και τη βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι απλα εχει εδραιωθεί η γαλουχια και εχει συμπέσει και αλμα αναπτυξης που την κανει πιο ανήσυχη γενικα.Το βαρος ειναι σούπερ και αν βρέχει πανες δεν εχεις να ανηςυχεις για τιποτα.Το στηθος σε όλες μα όλες τις μανούλες ξεπρηζεται απο τις 40 μερες εώς 3 μηνες ειναι απόλυτος φυσιολογικό και αναμενόμενο.Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση γιατι αγχώνομαι.θελω να τη θηλάζω οσο μπορω γιατι στο μεγαλο μου έδωσα απο νωρίς ξένο και τρελαίνομαι λιγο!το θεμα με τις πάνες το ήξερα και η αλήθεια ειναι οτι κάπως με καθησύχαζε αλλα ελεγα ποτε δεν ξερεις!θα περιμενω να περάσουν λιγο οι μέρες να δω πως παμε και θα επιστρέψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...