Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σοκολάτα/σοκοφρέτα σε ηλικία 15 μηνών


xena

Recommended Posts

Καλά κάποιες πεθερές ειναι για φάπες! Εμένα στα γενέθλια του άντρα μου, οταν της έδωσα το πιάτο με την τούρτα , λέει: αυτό ειναι για τον μικρό ( τον γιο μου Δλδ) που ηταν 15 μηνών τότε. Της λέω: δεν είμαστε καλά, θα φάει ολόκληρο κομμάτι τούρτα; Κ μου απαντάει: κ γω έδινα στα παιδια μου κ δεν έπαθαν κάτι!!!! Ή κλασική απάντηση.... Ελεος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά κάποιες πεθερές ειναι για φάπες! Εμένα στα γενέθλια του άντρα μου, οταν της έδωσα το πιάτο με την τούρτα , λέει: αυτό ειναι για τον μικρό ( τον γιο μου Δλδ) που ηταν 15 μηνών τότε. Της λέω: δεν είμαστε καλά, θα φάει ολόκληρο κομμάτι τούρτα; Κ μου απαντάει: κ γω έδινα στα παιδια μου κ δεν έπαθαν κάτι!!!! Ή κλασική απάντηση.... Ελεος!

μα τι αηδιες ειναι αυτες!"δεν επαθαν τιποτα."...οκ!αυτο δεν σημαινει οτι θα φαει ολο το κομματι τουρτα....θα δοκιμασει 2 κουταλιτσες!και αυτο με το ζαχαρονερο δηλαδη ελεος!!ποιος τα κανει αυτα? ολα τα παιδια τρελενονται με την σοκολατα!!εγω εδωσα πρωτη φορα σοκολατα ενα μικρο κομματακι οταν ηταν 15-16 μηνων!!και το ειπα κατευθειαν στην παιδιατρο και γυρναει και με ρωταει ποσο συχνα τρωει?και τις λεω μια φορα την εβδομαδα πολυ λιγο!και μου λεει δεν το συζηταω καν!!ολα καλα!! απλα τωρα ειναι το θεμα που ειναι 2.5 χρονων και την σοκολατιτσα(1-2 κομματακια)θα τα τσιμπισει 2-3 φορες την εβδομαδα γιατι εχω και τον αντρα μου που ειναι του γλυκου και βλεπει και η μικρη και ζηταει!!απλα της παιρνω κιντερ ή αυτες τις γαλακτοφετες με το μελι!αλλα σε καμια περιπτωση ολοκληρο κομματι τουρτα-παστα κτλ!! δεν υπαρχει αυτο!και εννοειτε μετα απο ενα πολυ θρεπτικο γευμα!

Link to comment
Share on other sites

την είδα τη κοπέλα σήμερα και της είπα μόνο οτι είδα το μωρό στο ψιλικατζίδικο,κατάλαβα οτι νευριάζει με τη πεθερά της και δεν συνέχισα για ζαχαρόνερα,μη γίνει ακόμα χειρότερο,την επόμενη φορά θα το πω,νομίζω ομως οτι όσο και να φωνάξεις δε γίνεται τίποτα.

πριν δύο χρόνια μια θεία μου 85 ετών έδινε σε ένα κοριτσάκι απο τη Πολωνία που έμενε στη γειτονιά σοκολάτες και καραμέλες,κάθε φορά που καθόταν η θεία στα σκαλιά καλοκαίρι,πήγαινε το παιδάκι και κάτι του έδινε,ώσπου μια μέρα η μητέρα που δεν μιλούσε καλά ελληνικά της είπε να μη το κάνει ξανα,εν ολίγοις το παιδί ήταν διαβητικό δεν έπρεπε να τρώει και εκείνη του έδινε,δυστυχώς συνέχισε να του δίνει,ωσπου ο φαρμακοποιός της λέει -μη το ξανακάνεις γιατί θα πεθάνει,διαβητικό σημαίνει έχει ζάχαρο,τη φόβισε και εννοείται δεν το ξαναέκανε,έχουν καλή πρόθεση αλλά δεν καταλαβαίνουν!!Απο τότε έχει πάντα ξινόμηλα και το κερνάει (το χούι δεν κόβεται!)

Link to comment
Share on other sites

μην αποκοβεται τα παιδια σας απο τα γλυκα γιατι οταν θα βρεθουν μπροστα σε γλυκο (σε παιδικο, σε παρτυ κλπ) θα πεσουν με τα μουτρα και μετα δεν θα μπορειτε να τα σταματησετε.

 

ολα με μετρο αλλα μην κρατατε τα παιδια μακρια απο τετοιες λιχουδιες

 

ο μικρος μου 14 μηνων αρπαξε ενα κομματι τουρτα απο ενα πιατο μολις γυρισα την πλατη μου, την πασαλλειψε στα μουτρα του και αρχισε να τρωει. γουρλωσε τα ματια απο την ευχαριστηση !!!!!!!! δεν θα τη ξεχασω ποτε αυτη τη σκηνη και τα γελια που καναμε :lol::lol::lol:

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

μην αποκοβεται τα παιδια σας απο τα γλυκα γιατι οταν θα βρεθουν μπροστα σε γλυκο (σε παιδικο, σε παρτυ κλπ) θα πεσουν με τα μουτρα και μετα δεν θα μπορειτε να τα σταματησετε.

 

ολα με μετρο αλλα μην κρατατε τα παιδια μακρια απο τετοιες λιχουδιες

 

ο μικρος μου 14 μηνων αρπαξε ενα κομματι τουρτα απο ενα πιατο μολις γυρισα την πλατη μου, την πασαλλειψε στα μουτρα του και αρχισε να τρωει. γουρλωσε τα ματια απο την ευχαριστηση !!!!!!!! δεν θα τη ξεχασω ποτε αυτη τη σκηνη και τα γελια που καναμε :lol::lol::lol:

 

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ taz! παν μετρον αριστον!ολες οι λιχουδιες απο λιγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Θεε μου ποσο τραγικο μπορει να ειναι μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΓΚΟΦΡΕΤΟΥΛΑ...αυτη τη γαιγιαδοθεια θα επρεπε ηδη να την ειχατε κρεμασει..να μην πω για τις πεθερες τις παραξενες που δινουν γλυκακι σε μωρο (?!) 15 μηνων...χρειαζονται και αυτες παραδειγματικη τιμωρια...!!! Ας βαλουμε λιγο μετρο στη ζωη μας βρε παιδια...ειναι δυνατον τοσες πολλες μαμαδες να ασχολουμαστε με το αν εφαγε μια γκοφρετουλα το παιδι μας???? (και δυο και τρεις...μην ξεχνατε..δεν υπαρχουν δηλητηρια αλλα δηλητηριωδεις δοσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σοκοφρέτα έφαγε, 1 ολόκληρη το μεσημέρι.

Υπερβολική γιατί ξαφνικά ειναι άϋπνο, στις 5 πια χτυπιόταν και έκλαιγε ενώ ταυτόχρονα χασμουριόταν. Θέλω να βρω τι το πείραξε, κι ακόμη δεν έχει κοιμηθεί - είναι άϋπνο.

 

Η σοκοφρέτα το πείραξε, μην το ψάχνεις. Σοκολάτα +ζάχαρη σε τόσο μικρό παιδάκι εννοείται θα το πειράξει, κυρίως που δεν έχει ξαναφάει. Πάει τώρα πέρασε, απλά από δω και πέρα αυστηρές οδηγίες σε θειογιαγιάδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία είδα το θέμα και έχω κολησει στο ζαχαρονερο!!! Εντάξει μια σοκοφρετα εδώ και εκεί αλλά το ζαχαρονερο πόσο συχνά το δίνει; Το πρόβλημα δεν είναι η εξάρτηση στο γλυκό μόνο, αλλά το κακό που κάνει η ζάχαρη στα δόντια!!!

Το τετραχρονο μιας συναδέλφου έκανε εξαγωγή 3 δόντια απο τα πίσω απο την ζάχαρη!!

Antigoni Αν μπορείς πες στο στην γειτονισα σου μην τρέχει και δεν φτάνει απο το ζαχαρονερο!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διάβασα αυτό με το ζαχαρόνερο και τρελάθηκα.. Μου μπήκε η ιδέα μήπως τα ίδια κάνει και η πεθερά μου όταν εγώ λείπω και είναι μόνη με την μικρή μου 18 μηνών. Προχτές μπροστά μου και χωρίς να με ρωτήσει της έδωσε σιμιγδαλένιο χαλβά τίνγκα στην ζάχαρη. Της είπα ότι δεν θέλω να δίνει γλυκά και ότι η παιδίατρος μου το απαγορεύει τουλάχιστον μέχρι τα 2. Τι κάνει άραγε όταν είναι μόνη μαζί με την μικρή μου???..

Link to comment
Share on other sites

τυχαία διάβασα το θέμα και ήθελα να ρωτήσω το εξής,πριν 10 μέρες είδα το μωρό μιας γειτόνισας μου που λέμε ένα γειά,να το έχει η πεθερά της αγκαλιά και να του δίνει ζαχαρόνερο,έλεγε οτι η νύφη της δεν το ξέρει αλλά του κάνει καλό,η δε ψιλικατζου που το άκουγε συμφωνούσε με το γνωστό "και τα δικά μας τι παθανε?" μήπως πρέπει να ενημερώσω τη μαμά ??

 

Όπωσδήποτε! Θα την κρεμούσα ανάποδα δεν υπάρχει περίπτωση. Άκου ζαχαρόνερο, και κάνει και καλό κιόλας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά θα ήτανε να ξέραμε σε τι κάνει καλο!

Εμένα όταν με πρόσεχε μια γειτονισα, μου έδεινε συνέχεια ψωμί με ζάχαρη (βουνό η ζάχαρη πάνω στο ψωμί)

Το έμαθε η μάνα μου επειδή άρχισα να της το ζητάω συνέχεια... Εφριξε!! Δεν μας ξανά κράτησε η γειτόνισσα μετά απο αυτό!!

 

Είναι τρελός ο κόσμος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...