Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζεστενετε το φαγητο τους σε φουρνο μικροκυματων;


Recommended Posts

Εγώ έχω στο σπίτι και τον χρησιμοποιώ για να ζεσταίνω το δικό μας φαγητό και του μικρού. Τον χρησιμοποιώ και για ξεπάγωμα αλλά όχι για μαγείρεμα. Είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει ότι δεν κάνει κακό. Το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να δοκιμάζω τη θερμοκρασία ώστε να μην καεί το παιδάκι, λόγω του ότι ο φμ ζεσταίνει ανομοιόμορφα το φαγητό.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το γεγονός ότι δεν έχει αποδειχθεί επίσημα πως βλάπτει (αυτό έλειπε, φανταστείτε μηνύσεις μετά, ιδιαίτερα στην Αμερική) δεν σημαίνει τίποτα για μένα. Ας το λέει και ο παιδίατρος.

 

Από ένα σοβαρό λινκ:

To clarify the effects of microwave heating on the loss of vitamin B12 in foods, raw beef, pork, and milk were treated by microwave heating and then their vitamin B12 contents were determined according to a chemiluminescent vitamin B12 assay with hog intrinsic factor. Appreciable loss (30−40%) of vitamin B12 occurred in the foods during microwave heating due to the degradation of vitamin B12 molecule by microwave heating. When hydroxo vitamin B12, which predominates in foods, was treated by microwave heating and then analyzed by silica gel 60 thin layer chromatography, two vitamin B12 degradation products were found. One of the compounds with a Rf of 0.16 was purified and partially characterized. The vitamin B12 degradation product did not show any biological activity in the growth of a vitamin B12 requiring microorganism, Euglena gracilis Z, and was not bound to hog intrinsic factor, a mammalian vitamin B12 binding protein. Intravenous administration of the compound (1 μg/day) for 7 days to rats showed that the compound neither has toxicity nor acts as a vitamin B12 antagonist in mammals. These results indicate that the conversion of vitamin B12 to the inactive vitamin B12 degradation products occurs in foods during microwave heating.

 

Keywords: Vitamin B12; degradation; microwave heating; intrinsic factor; rat

έπεσα πάνω στο παραπάνω διαβάζοντας για τους φούρνους μικροκυμάτων στην wikipedia.

 

Έτσι λοιπόν έχω δεύτερες σκέψεις που να ζεσταίνω το γάλα (πηγή Β12 σύμφωνα με την wiki και πάλι) της κόρης μου

 

Στο παραπάνω πήρα μια απάντηση από το φόρουμ των 4Τ

 

Εδώ ένα λινκ του οποίου πολλοί θα αμφισβητήσουν την εγκυρότητα / σοβαρότητα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

Εγώ αν κ ειχαμε μικροκυμάτων δεν του το ζεστανα ποτε. Γνωρίζοντας οτι αλλοιωνει το οτιδήποτε βαλεις μεσα κ καταστρέφει οποιοδήποτε θρεπτικο στοιχείο, προτιμω να περιμενει λιγο παραπανω. Αν ειναι γρηγορη η κουζινα θα παρει ενα λεπτο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

εμείς χρησιμοποιούμε αποκλειστικά ΦΜ για να ζεστάνουμε τροφιμα και ποτά.

Απλά είμαι ιδιαίτερα προσεκτική τα σκεύη που θα μπουν με το φαγητό να είναι κατάληλα για ΦΜ.

 

Επίσης θέλει προσοχή στη θερμοκρασία όταν πχ ζεσταίνουμε το γάλα με το μπιμπερόν. Μπορεί η φυάλη να είναι χλιαρή και το περιεχόμενο να ζεματάει.

 

Αν κάποιος μαγειρεύει στο ΦΜ, το μόνο που νομίζω ότι θα πρέπει να προσέχει είναι να ψήνεται σωστά το φαγητό. Πχ να μην μένει ωμό το κοτόπουλο και δηλητηριαστεί με καμιά σαλμονέλα.

 

Και κάτι βασικό: κρατάτε τον ΦΜ καθαρό. Έχω δει τέρατα....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια ποση αγνοια φαινεται απο ολα οσα λετε...θα συμφωνησω απολυτα με τη ζουζουνελ η οποια η ειναι σχετικη με το αντικειμενο η απλως εχει την απλη λογικη...! Ως αρκετα ειδικος και με πολλη λογικη επι του θεματος εχω να σας επιβεβαιωσω και γω οτι ο ΦΜ "βγαζει" ακτινοβολια ΜΟΝΟ οση ωρα ειναι σε λειτουργια...ζεσταινει το φαγητο χωρις να "αφηνει¨μεσα ακτινοβολια γιατι πολυ απλα η ενεργεια των μικροκυματων εχει μετατραπει σε θερμοτητα στη μαζα του φαγητου...Ξεκολληστε κοπελες, ειναι κριμα η αγνοια καποιες φορες να μας κανει σαν τις γιαγιαδες που φοβουνται τα παντα και οσο και να τις διαβεβαιωσεις για κατι απο το ενα αφτι τους μπαινει και απο το αλλο τους βγαινει:P Οταν λετε οτι δε βαλατε στο σπιτι σας τετοιο ¨σατανικο¨φουρνακι ειναι λιγο για γελια.. !!! Επισης ο παιδιατρος δεν ειναι και ιδιαιτερα ειδικος να σας λυσει αυτη την απορια...

Link to comment
Share on other sites

Λιιιγο πιο διπλα...χημικος...αλλα αυτο που δεν μπορω ειναι να τα δαιμονοποιουμε ολα οσα δεν καταλαβαινουμε και να μη δεχομαστε τις εξηγησεις που μας δινονται...ετσι εκανε εμενα η πεθερα μου...μπλα μπλα μπλα μπορει να εξηγουσα αλλα στο τελος ενιωθα οτι πιο πολλα ειχε καταλαβει ο τοιχος απο εκεινη:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ ζεσταίνω σε κατσαρολάκι αλλά μόνο και μόνο γιατί με βολεύει! τον φούρνο τον χρησιμοποιώ κατεξοχήν για όλα τα άλλα φαγητά εκτός του μωρού, απλά το νιανιά όταν το βάζω στα μικροκύματα δεν μπορώ ποτέ να υπολογίσω πόσο χρόνο χρειάζεται και ή καίει ή είναι παγωμένο και την πατάω, ενώ στο κατσαρολάκι το δοκιμάζω.

Αλλιώς του μικρού και τα δικά μας που είναι κανονικά (όχι αλεσμένα δηλ) πάντα στο φούρνο, δεν εκπέμπει ακτινοβολία το φαγητό!!!

Η δε τεχνολογία του ΦΜ υπάρχει από το 1960, αν ήταν τόσο επικίνδυνη θα είχαν καταργηθεί ως τώρα τα φουρνάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...