Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16,5 μηνών αδυνατο μωρο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Να είσαι πάντα καλά και εσύ και η οικογένειά σου.Να χαίρεσαι,αν δεν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι,που είναι η κοράκλα σου αδύνατη σαν και εσένα, εμένα με πίεζαν να το μπουκώσω και δεν σκέφτηκαν πολλοί γύρω μου το πιό απλό,τι καμπύλες και στάνταρτς, ο μπαμπάς είναι μικρόσωμος και η μαμά-κλάραμπελ,ύψος 1.58 και 47 κιλά!!!

Φιλιά και καλή συνέχεια...

 

Υ.Γ.Δεν πετυχαίνει κάθε μέρα και απόλυτα η ρουτίνα,προς θεού!!Με δύο εναλλακτικές γιαγιάδες τα πρωινα που δουλεύω , όλο και κάτι ξεφεύγει από τα ωράρια.Σημαντική είναι η σχετική ρουτίνα και τα 5 συνολικά γεύματα.Και να ξέρεις ότι δεν μιλάς με το πιό οργανωμένο άτομο του κόσμου:lol:...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι πάντα καλά και εσύ και η οικογένειά σου.Να χαίρεσαι,αν δεν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι,που είναι η κοράκλα σου αδύνατη σαν και εσένα, εμένα με πίεζαν να το μπουκώσω και δεν σκέφτηκαν πολλοί γύρω μου το πιό απλό,τι καμπύλες και στάνταρτς, ο μπαμπάς είναι μικρόσωμος και η μαμά-κλάραμπελ,ύψος 1.58 και 47 κιλά!!!

Φιλιά και καλή συνέχεια...

 

Υ.Γ.Δεν πετυχαίνει κάθε μέρα και απόλυτα η ρουτίνα,προς θεού!!Με δύο εναλλακτικές γιαγιάδες τα πρωινα που δουλεύω , όλο και κάτι ξεφεύγει από τα ωράρια.Σημαντική είναι η σχετική ρουτίνα και τα 5 συνολικά γεύματα.Και να ξέρεις ότι δεν μιλάς με το πιό οργανωμένο άτομο του κόσμου:lol:...

Μαλλον εχουμε πολλα κοινα εμεις οι δυο:P:p

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

:P:p:pΜένεις Αθήνα ή αλλού;(Ξεφύγαμε τώρα από το θέμα...)

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και 'γω πονεμενη ιστορια το βαρος της μικρης μου!15,5 μηνων η μικρη μου και 8200 με το ζορι και 80 ποντους.Τρωει σχετικα καλα θα ελεγα.Πρωι 200 γαλα,κατα τις 12 φρουτα γυρω στα 250ml.μεσημερι 250-300ml φαγητουλι το γνωστο κρεας με διαφορα λαχανικα και μακαρονι-ρυζακι,απογευμα κρεμα ετοιμη 150ml και βραδυ πριν τον υπνο αλλα 200ml γαλα.Αλεσμενα ολα και μαλιστα πολυ καλα για να μην εχει κομματακια μιας και μολις το καταλαβει κανει εμετο μιας και υποφερει απο παλληνδρομιση ακομα.Ενδιαμεσα της δινω τωρα τελευταια κανα μπισκοτακι μετα τα φρουτα μπας και παρει μπρος με το να αρχισει να μασαει και τιποτα αλλα σε οτιδηποτε αλλο στο χερι αντιστεκεται.Καποιες εξετασεις που ειχαμε κανει μας βγηκαν αψογες και η γενικη ψυχοσωματικη αναπτυξη της ειναι σουπερ.Αλλα αυτο το βαρος βρε κοριτσια με τρελενει.Σαν το μακαρονι no10 ειναι.Τι αλλο θα μπορουσα να κανω μπας και μετατραπουμε σε μακαρονι no 6 ας πουμε.....:roll:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε 11 μηνων κ ζυγιζει 12 κιλα κ απο υψος 82 ποντους (δν ειμαστε χοντροι ομως!)... Ολα τα παιδια εχουν το ρυθμο τους μην αγχωνεστε κ μην ποτε μην πιεζεται το παιδι σας οταν θα πεινασει πιο πολυ θα φαει κ πιο πολυ ¨)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα η μικρη μου 18 μηνων τωρα μεσα σε 1,5 μήνα πηρε σχεδον 1 κιλο!! Ζυγιζει 9.720 με 87 ποντους

Εκανα αλλαγη στον υπνο της κοιμαται μια φορα μεσα στην ημερα απο τις 11.30 - 15.00 περιπου

Της αλεθω μονο τα φρουτα (εκτος της μπανανας) και πού και πού λιγο κρεατακι που δεν το πολυτρωει αλλιως

Εχει μειωσει λιγο το γαλα (της δινω λιγη μπανανα ή ψωμι με τυρι για βραδινο..τρωει πολυ λιγο βραδινο ..δεν το εχει συνηθισει ακομα )

Το γεγονος οτι πηρε επιτελους βαρος με ξεαγχωσε (φοβομουν μηπως ειχε καποιο προβλημα υγειας που εμποδιζε την προσληψη βαρους)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω το θέμα σας ...και εμείς είμαστε γύρω στα 8400 και 82 πόντοι περίπου .Το γιαούρτι ή κρεμα το απόγευμα δεν θέλει από το καλοκαίρι ούτε να το δει..οπότε τρωει σούπα λαχανικών το απόγευμα ...Οπότε εχει μόνο 2 γεύματα με γάλα ...είναι λίγα ?

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω το θέμα σας ...και εμείς είμαστε γύρω στα 8400 και 82 πόντοι περίπου .Το γιαούρτι ή κρεμα το απόγευμα δεν θέλει από το καλοκαίρι ούτε να το δει..οπότε τρωει σούπα λαχανικών το απόγευμα ...Οπότε εχει μόνο 2 γεύματα με γάλα ...είναι λίγα ?

Μπορεις να δινεις ψωμι με τυρακι το απογευμα αλλα μη φοβασαι..απ οτι θυμαμαι το ασβεστιο βρισκεται και στα πρασινα λαχανικα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19.5 μηνων 9 κιλα και κατεβαζει ..τον πατερα του και την μανα του...πολυ φαγητο δεν βαζει κιλα εδω και πολλου ςμηνες ..καναμε εξετασεις παντου αιμα ,θυροειδη κλπ κλπ ολα φυσιολογικα..'

εχω τρελλαθει...ειναι τοσο ποκοπικος...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι λιγο..αρκει να του αρεσουν

Για απογευμα τελευταια βαζω στην μικρη μου κασερι σε λεπτα κομματια με ψωμακι ή με κορνφλεηκς ή με μακαρονια βιδες

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

AAx καλημερα ,

είμαστε 9200 και εδω και μήνες είμαστε στασιμες ...μου είπε ο γιατρός κάποια στιγμή να κανω μια εξεταση και καλλιέργεια ούρων αλλά αν είχε πρόβλημα δεν θα είχε κάποια συμπτωματα ??ηδη εχω γραψει ότι απογευματινό τρωμε σουπα από το μεσημεριανό και μετα τις δίνω και τοστ μερικές φορες αλλά τρωει λίγο το τυράκι ...

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι λενε στα μωρα πως η ουρολοιμωξη μπορει να μην εχει αλλα συμπτωματα! κι εμεις ειχαμε κανει για τον ιδιο λογο 9 μηνων περιπου 7 κιλα αν θυμαμαι καλα και ειχε παρει μονο 100 γραμμαρια σε 1 μηνα)...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον θα πρεπει να την κάνουμε ....απλά είναι λίγο δύσκολη εξεταση γιατι θα πρεπει να παμε εκει και να την πλύνουμε και να της βάλουμε το σακουλάκι και να περιμένουμε ...δν ξέρω , σκέφτηκα να τις πάρω βιταμίνες ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα αδυματη ειναι. 1ετους και γυρω στα 10 κιλα με το ζορι.τρωεει κανονικα αλλα...μου ειπε να της συνεχισω εβαπορε και οχι φρεσκο για αυτο το λογο.καναμε κι εμεις εξετασεις ουρων καθως λεει η ουρολοιμωξη δεν φαινεται σε αυτη την ηλικια.λιγο δυσκολη διδαδικασια αφου 2 φορες της εφυγαν απο το σακουλακι.βεβαια επειδη η μικροβιολογος μου ειναι κοντα στο σπιτι μου,πηγα το πρωι ,μου εδειξε τι να κανω και μετα γυρισα σπιτι και την επλενα εκει και της εβαζα παλι τον ουροσυλλεκτη μεχρι να το πετυχουμε.παντως μετα απο 2 παιδια καταλαβα οτι αν ειναι αδυνατο δεν πειραζει αν τρωεει και ειναι υγιες.αρκει να δοκιμαζει γευσευς και να τρωεει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η μικρη μου 18 μηνων τωρα μεσα σε 1,5 μήνα πηρε σχεδον 1 κιλο!! Ζυγιζει 9.720 με 87 ποντους

Εκανα αλλαγη στον υπνο της κοιμαται μια φορα μεσα στην ημερα απο τις 11.30 - 15.00 περιπου

Της αλεθω μονο τα φρουτα (εκτος της μπανανας) και πού και πού λιγο κρεατακι που δεν το πολυτρωει αλλιως

Εχει μειωσει λιγο το γαλα (της δινω λιγη μπανανα ή ψωμι με τυρι για βραδινο..τρωει πολυ λιγο βραδινο ..δεν το εχει συνηθισει ακομα )

Το γεγονος οτι πηρε επιτελους βαρος με ξεαγχωσε (φοβομουν μηπως ειχε καποιο προβλημα υγειας που εμποδιζε την προσληψη βαρους)

 

Καλημέρα μανούλα!

 

Βλέπω πήρατε τα πάνω σας!

 

Καλη χρονιά με υγεία στην οικογένεια σου και στις υπόλοιπες της παρέας:D

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

γεια σας κορίτσια... εμένα το μωράκι μου 16 μηνών και ειναι μόλις 8200... εγώ και ο άντρας μου είμαστε πολύ αδύνατοι εγω 44 και ο άντρας μου 52 ...το μωράκι μου γεννήθηκε 2150 απο τότε έχουμε πρόβλημα με το βαρος ..να σας πω οτι δεν τρώει σχεδόν καθόλου τον τρέχουμε σε όλο το σπιτι με παιχνίδια και πανηγύρια καθε φόρα που θα ερθει η ωρα για φαγητό..δεν ανοίγει το στόμα να γεφτεί ..1 ώρα πάσχουμε εμείς για να φάει 5 κουταλιές ...αχχ δεν μπορώ αλλο καναμε εξετάσεις για θυρoειδή ουρολoiμωξει γενική αίματος ολα καλά μεχρι τώρα .. ο γιατρός μου είπε να παμε να κάνουμε εξετάσεις για κοιλιοκάκη .. έτυχε σε καμία αυτο με κοιλιοκάκη ?? τι ειναι ?? τα συμπτώματα???

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπελιά,την κληρονομικότητα δε στην έθεσε ο Παιδίατρος σαν πιθανή αιτία;;;;το Α και το Ω είναι...-δηλαδή εσύ και ο άντρας σου ήσασταν καλοφαγάδες;;; Τα κιλά σας είναι παιδιών δημοτικού!!!!!!!! Και για να μη σκας, η δικιά μου είναι 23 μηνών και 9 κιλά και δεν τρώει τίποτα. Τώρα έχει αρχίσει και δοκιμάζει λίγα πράγματα. Μη σκας,όσο θέλει τρώει,μα όλα έχουν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης!

Link to comment
Share on other sites

μας το έθεσε ο γιατρός ναι, απλα εγω ανησυχώ παρα πολύ πήγαμε σήμερα για αναλυσης αίματος αλλα δεν τις κάναμε γιατι ηταν άρρωστο το μωρό μου..θα περιμένουμε μέχρι να γίνει καλα...μακάρι να μην έχει τιποτα..θα τρελαθώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...