Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κακόφαγο και αδύνατο...Μάλλον θέλω υποστήριξη...


Recommended Posts

To koritsaki mou einai 17 minwn. Genithike 3250 kai 52 pontous kai twra einai 9 kila kai 82 pontous. Panta itan polu kakofagi kai polu epilektiki me to fagito tis. Oloi mou elegan pws isws exei provlima kai gi' auto kaname polles eksetaseis xwris omws na exoume kapoio asximo apotelesma. Trwei mono giaourtia, gala kai froutokrema san kuria geumata kai apo ekei kai pera moni tis an faei ligo rizi, kanena makaroni, galopoula, ligo turi....Xwris omws na apoteloun kai geuma olokliro...Auti i istoria me exei agxosei poli kai me stenaxwrei sunexws..Tha thela na mathw an uparxoun kai alloi goneis me paromoio provlima kai pws to antimetwpizoun...Den kserw ti allo na kanw...Boitheiaaaaaa...!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To koritsaki mou einai 17 minwn. Genithike 3250 kai 52 pontous kai twra einai 9 kila kai 82 pontous. Panta itan polu kakofagi kai polu epilektiki me to fagito tis. Oloi mou elegan pws isws exei provlima kai gi' auto kaname polles eksetaseis xwris omws na exoume kapoio asximo apotelesma. Trwei mono giaourtia, gala kai froutokrema san kuria geumata kai apo ekei kai pera moni tis an faei ligo rizi, kanena makaroni, galopoula, ligo turi....Xwris omws na apoteloun kai geuma olokliro...Auti i istoria me exei agxosei poli kai me stenaxwrei sunexws..Tha thela na mathw an uparxoun kai alloi goneis me paromoio provlima kai pws to antimetwpizoun...Den kserw ti allo na kanw...Boitheiaaaaaa...!!!!

Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα μαλλον το αντιθετο ο δικος μου τρωει τα παντα σε σημειο ανησυχητικο.Ομως η ξαδερφη μου που ειμαστε στην ιδια ηλικια ηταν σαν το κοριτσακι σου μικρη και πολυ "χειροτερα"δεν ετρωγε σχεδον τιποτα και οτι ετρωγε ηταν με παρακαλια ,ταξιματα κ.τ.λ.Απ την εφηβεια και μετα ξεκινησε ξαφνικα να τρωει τα παντα..ομως ποτε δεν υπηρξε καποιο προβλημα υγειας απλως ηταν παντα αδυνατουλα.Νομιζω αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να φροντισεις αυτα τα λιγα που τρωει να περιεχουν τις βιταμινες,μεταλλα,στοιχεια που χρειαζεται κι ας ειναι λιγα...εγω τι θα κανω με το γουρουνακι που εφτρεφω?:-)

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις της κόρης σου μοιάζουν πάρα πολύ με της δικής μου, που είναι τώρα 5 ετών. Περάσαμε και εμείς φάσεις, αλλά καταλήξαμε να μην πιέζουμε, γιατί δεν έβγαινε και τίποτα.

 

Τώρα είναι μια χαρά σε ύψος. Όταν ήταν στην ηλικία σας, νομίζω ότι δεν ήταν καν σε εκείνο το ύψος, αλλά κάπως πιο χαμηλά.

 

Τη σούμα την είχα γράψει εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2152239&highlight=%F4%F1%FE%E5%E9#post2152239

 

Δεν ξέρω, εξαρτάται λίγο και από την κληρονομικότητα. Στη δική μας οικογένεια αρκετά παιδιά έχουν κάπως αργή ανάπτυξη σωματικά, αλλά καταλήγουν αρκετά ψηλοί ως ενήλικες... Οπότε είχαμε περιθώριο υπομονής/ανοχής μέχρι να ανησυχήσουμε. Για το να έχουν κιλά πάνω από το κανονικό, δεν το θεωρώ καν προτέρημα...

 

Τέλος πάντων, τώρα είναι μια χαρά η δική μου, αν και προτιμάει σαφώς τις λιχουδιές και τα γλυκά, τα οποία της παρέχουμε, γιατί αν το ρίξουμε μόνο στα υγιεινά, άνετα μπορεί να μην φάει και τίποτα. Μέχρι τον δεύτερο χρόνο δεν είχαμε καμία τύχη, γιατί επιμέναμε στις "σωστές τροφές" και μόνο, τύπου ανάλατα νεροπλύματα που συστήνουν οι παιδίατροι για τον πρώτο χρόνο... Όταν αρχίσαμε μέσα στη μέρα να τη διανθίζουμε με μπισκοτάκια, άνοιξε η όρεξή της γενικώς. Επίσης, γάλα του εμπορίου δεν έπινε σε ποσότητα, παρά όταν μεγάλωσε αρκετά και καταλάβαινε με λόγια ότι "κάνει καλό".

 

Αν την αφήσουμε να τρώει ό,τι θέλει τρώει αρκετά καλά και με μέτρο και είναι μια χαρά κοπέλα, μονδέλο :-)

 

Τέλος πάντων, δεν θέλω να πω δώσε της τζανκ, αλλά αυτό έπιασε σε εμάς! Είχαμε φτάσει όμως στο να επιβραδυνθεί η ανάπτυξή της αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα μαλλον το αντιθετο ο δικος μου τρωει τα παντα σε σημειο ανησυχητικο.Ομως η ξαδερφη μου που ειμαστε στην ιδια ηλικια ηταν σαν το κοριτσακι σου μικρη και πολυ "χειροτερα"δεν ετρωγε σχεδον τιποτα και οτι ετρωγε ηταν με παρακαλια ,ταξιματα κ.τ.λ.Απ την εφηβεια και μετα ξεκινησε ξαφνικα να τρωει τα παντα..ομως ποτε δεν υπηρξε καποιο προβλημα υγειας απλως ηταν παντα αδυνατουλα.Νομιζω αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να φροντισεις αυτα τα λιγα που τρωει να περιεχουν τις βιταμινες,μεταλλα,στοιχεια που χρειαζεται κι ας ειναι λιγα...εγω τι θα κανω με το γουρουνακι που εφτρεφω?:-)

εκτρεφω συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω και ένα παλιότερο ποστ-τόπικ...

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2118136&highlight=%F0%E1%F1%E9%E6%DC%EA%E9#post2118136

 

Υπάρχουν και άλλα σχετικά τόπικς. Κάνε έναν κόπο να ψάξεις με λέξεις κλειδιά κακόφαγο παιδί ή κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις το ιδιο ημασταν. Τον τελευταιο μηνα αρχισε να τρωει (ειναι 17 μηνων). καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου και τη στεναχωρια σου. Μπορουσε να την περασει ολη τη μερα με μια φρυγανια. Δεν τον εχω δει ΠΟΤΕ να δει καποιον να τρωει και να ζηλεψει. Μπηκα κι εγω στη διαδικασια να παιρνω μπισκοτακια, γιαουρτακια και αλλα τετοια μπας και τον δελεασω αλλα τιποτα, δεν τα προτιμαει (ευτυχως). Τον τελευταιο μηνα αρχισε να τρωει τα παντα, μονος του και σε ικανοποιητικη ποσοτητα. Δεν ξερω τι τον βοηθησε. Ο παιδικος σταθμός; που ηρεμησε με την οδοντοφυία;, ή που αρχισαμε να του βαζουμε στο γαλα βιταμινη d12;, (αυτη που παιρνουμε απο τον ηλιο και μεταβολιζει τις αλλες) γιατι δεν τον βλεπει καθολου ο ηλιος. μπορει και ολα μαζι, παντως το παιδι ξεμπλοκαρε, ηρεμησα κι εγω και το εισπραττει.

ελπιζω να ξεμπλοκαρετε κι εσεις συντομα.

εμεις μετρουσαμε τις κουταλιες του να φανταστεις.

ειναι δυσκολο, το ξερω αλλα προσπαθησε για λίγες μερες να μην σκεφτεσαι καθολου ποσο εχει φαει και ποια γευματα εχει χασει ούτε πως θα τα αντικαταστήσεις. προσφερε εσυ τα γευματα που εχεις ετοιμασει και ΜΟΝΟ αυτα, πχ πρωι γαλα, δεκατιανο φρουτα, μεσημεριανο οτι εχεις μαγειρεψει, απογευματινο λιγο τυρι με φρυγανια και βραδυνο γαλα.

Αν φαει εφαγε αλλιως ας την να πεινασει. μην της δωσεις ομως τιποτα αλλο που μπορει να ξεγελασει την πεινα της. πιστευω αν το κανεις αυτο σταθερα μια βδομαδα, θα φαει. Το αισθημα της αυτοσυντηρησης ειναι πολυ ισχυρο. (σε μας πιστευω αυτο εγινε μεσω του παιδικου)

Link to comment
Share on other sites

Μη σκας, η δική μου είναι 23 μηνών και είναι 9 κιλά εδώ και 6 μήνες... Και 76 εκ τελευταία μέτρηση πριν 2 μήνες... μέχρι περίπου 15 μηνών με τα αλεσμένα έτρωγε τα πάντα, και φρούτα. Μέσα στο καλοκαίρι της κόπηκε η όρεξη, σιχάθηκε και τα αλεσμένα, αλλά δεν ήθελε και κομματάκια. Οπότε εγκλωβίστηκε. Δεν τρώει τίποτα στην κυριολεξια και δεν το διαπραγματεύεται. Αν τη ζορίσεις κλαίει γοερά και κάνει εμετό. Πρωί και βράδυ κρέμα, 1 γιαούρτι και μέσα στη μέρα ο,τι κάτσει χωρίς να ζητάει ποτέ. Λίγο ψωμί, λίγο τοστ, μία φέτα γαλοπούλα...από φαγητό τίποτα δε δοκιμάζει,άντε λίγα μακαρόνια η ρύζι αλλά όχι συχνά και πάντα μιλάμε για λίγες κουταλιές.. Εγώ της βάζω σε ένα πιάτο συνέχεια τροφές και το αφήνω κάπου εκεί που κάθεται, λίγες φορές τρώει πάντως. Είναι μέρες που τη βγάζουμε μόνο με κρέμα πρωί βράδυ. (δεν πίνει καν γάλα). Ε, δε θα μεγαλώσουν τα σκασμένα, κανείς δεν έμεινε μικρός....:-P

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχης πολλα παιδακια ειναι ειναι ετσι. και η κορουλα μου ειναι απο αυτα τα παιδακια!!!!!

μεχρι πριν λιγους μηνες μπορουσαν να περασουν μερες και να εχει φαει κυριολεκτικα 2-3 τεμαχια μακαρονια, ουτε γαλα, ουτε φρουτα ουτε τιποτα.

τωρα ειναι πολυ καλυτερα. ξεκινησε να τρωει θα ελεγα. παντα επιλεκτικα, παντα λιγο μιζερα (βγαζει κρεμμυδακι, πρασιναδα κτλ) αλλα τρωει ικανοποιητικα.

Η αληθεια ειναι οτι βοηθησε να ξεπλοκαρει σε μια πρωτη φαση η μικρο λιχουδιες χωρις να τρωει μονο αυτες αλλα σαν να τις ανοιξαν τηνορεξη και σε μια δευτερη φαση το σχολειο.

Ξερω πως νιωθεις, σε καταλαβαινω απιστευτα δυστυχως καποια παιδια ειναι απλα ετσι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα και απο εμενα, και εμενα το αγορακι μου οταν ηταν στην ηλικια που λες (τωρα ειναι 5χρονων), ειχα σοβαρο προβλημα, αν τον ζωριζα λιγο παραπανω μου εβγαζε και αυτα τα λιγα που με κοπο ειχαμε φαει.....στεναχωρια και κακο....ειχα σκασει....τελικα τον αφησα να τρωει οσο ηθελε....μετα ηρθε ο παιδικος που ειδαμε μεγαλες αλλαγεςκαι μετα απο λιγο βγαλαμε κρεατακια αμυγδαλες(γιατι υπηρχε θεμα) και ολα πηραν τον δρομο τους, σημερα τρωει τα παντα και ειναι ενα κανονικο δεμενο παιδακι.....δωσε χρονο στο μωρο σου.......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κοριτσια.

Εγω εχω το μεγαλυτερο παιδακι απ' οσες μανουλες εγραψαν μεχρι τωρα.

Η κορη μου ειναι 8 χρονων, κακοφαγη απο νεογεννητο και δεν εχει μεχρι στιγμης αλλαξει καθολου.

Τρωει μονο πατατες τηγανητες η φουρνου, ρυζι, μακαρονια μονο με γιαουρτι η τυρι ,λιγο κοτοπουλο χωρις καθολου λιπος ( να ειναι σκληρο μου λεει) και σνιτσελ.Αν δει οτιδηποτε χρωματιστο , πχ ντοματα, μαιντανο, λιγο ξεροψημενο αρα και λιγο κοκκινο φαγητο, δεν τρωει καθολου.

Καθε της γευμα διαρκει 1 ωρα και η τελευταια μπουκια μενει στο στομα για αλλη 1 ωρα ακομα.

Το λαθος τα ριχνω ολο σε μενα, γιατι με την πιεση, το αγχος και την τεραστια σημασια που εδινα στο θεμα " φαγητο",φτασαμε στο σημειο να την ταιζω ακομα και σημερα εγω!!!!!!

Καθε φορα λεω να την αφησω και να φαει οσο θελει μονη της και οτι φαει , αλλα παντα τρεχω να της δωσω την κουταλια για να φαει λιγο περισσοτερο.

Ομως τωρα πια δεν εχω το αγχος που ειχα οταν ηταν μικροτερη .Αποδεχτηκα οτι ετσι ειναι το παιδι μου, αυτο εχει αναγκη να τρωει και ετσι τρωει.

Δεν ελπιζω πια οτι θα αλλαξει, εκτος και αν γινει στην εφηβεια κανενα θαυμα.

Παντως ειναι υγειεστατη, ψηλη για την ηλικια της και με πολλες κατακτησεις!!!(χι, χι,χι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sas euxaristw para polu gia tis apantiseis sas kai (tha to pw kai as akoustei kapws) xarika pou uparxoun telika kai alla tetoia paidakia...Pisteua pws den tha megalwsei i kori mou alla me auta pou diavasa anapterothike to ithiko mou. Mallon to megalutero lathos pou ekana itan pws tin pieza kai pws sinexeia tin kinigousa me ena koutali i me ena mpiskoto. Twra pou milaei kai mporoume na sunenoithoume kalutera tin afinw na zitaei auti pragmata kai an einai na tin taisw prwta tin rwtaw an to thelei to fafito tis....xwris panta na exw thetiki apantisi vevaia....Paramenoume stis kremes, ta giaourtia, tin froutokrema kai to gala, panta se mikres posotites, gia kreas oute logos alla meta apo auta pou diavasa kai tin sizitisi me tin giatro mas katalava pws me tin piesi kai me to na katalavainei to paidi sinexeia to agxos mou kai tin stenaxwria mou tou kanw kako.

Xronia polla se olous me ugeia kai eutuxia!!Kai pali sas euxaristw polu :-P

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω! Και το δικό μου είναι 17 μηνών και από κει που έτρωγε απίστευτες ποσότητες το καλοκαίρι απλά το "έραψε". ΔΕν έτρωγε ΤΙΠΟΤΑ. Είχα απλά τρελλαθει. Πήραμε και πολυβιταμίνες διότι ήταν επικίνδυνα παρατεταμένη η αφαγία. 'Αρχισα μετά να τις βάζω περισσότερο αλάτι στο φαγητο (με πολλές τύψεις) και τώρα κάτι γίνεται. Κάνε κουράγιο και θα περάσει, είμαστε πολλές.

Καλή χρονιά με υγεία και αγάπη

Link to comment
Share on other sites

Αχ Αχ Αχ τι μου θύμησες:(.Ο δικός μου με το που ξεκινήσαμε τις κρέμες ξεκίνησαν και τα βασανιστήρια:(.Δεν έτρωγε κάναμε ώρες να τον ταίσουμε ,πίκρα μεγάλη πίκρα:(.Πήρε σίδηρο ,ξανά πήρε μήπως και ανοίξει και η όρεξη.Τίποτα.Τι έκανα;Βρήκα λύση στον τραχανά.Έχει φάει το αστέρι μου τραχανά:lol:!Έβαζα τα πάντα μέσα.Έκανα πολλές παραλλαγές:lol:!Τραχανα με βούτυρο και γάλα ,τραχανά με φρέσκια ντοματούλα και τριμμένη φέτα μέσα ,τραχανά με μοσχάρι ,καρότα μανιτάρια σέλινο ντομάτα πιπεριά πράσινη :lol:!Θες κι άλλα:lol:.Τώρα πια 32 μηνών αρχίσαμε να τρώμε πιο καλά:-D!Και όταν δεν τον βλέπω ορεξάτο πάλι στον τραχανά καταφεύγω που τον κάνει ακόμα κέφι και τον ευχαριστιέται;)! Κουράγιο κοριτσάκι μου ,είναι ζόρι το κακόφαγο μωρο ,νήπιο ,παιδί :rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

το παρόν θέμα κλειδώνεται

αν μπορείτε επιλέξτε/διαβάσετε κάποιο από τα θέματα που βρίσκονται εδώ

και να ξαναδημοσιεύστε τις ερωτήσεις σας σε κάποια αντίστοιχα θέματα

 

δεν τρώει με τίποτα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=119414

 

το παιδι μου δεν τρωει τιποτα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=97311

 

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45759

 

Δεν τρώει

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20085

 

Δεν τρωει τιποτα,Τρομερα κακοφαγο παιδι.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=113057

 

Δεν τρώει τίποτα , δεν αντέχω άλλο .....

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=62491

 

Δεν τρώει καθόλου φαγητό.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=91715

 

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21471

 

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΤΡΕΛΗΣ (με κακοφαγο παιδι)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=64574

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πώς γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πριν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν από εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...