Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ


Recommended Posts

Καλημέρα!Η κόρη μου είναι 1 έτους και έχει τώρα 2 εβδομάδες που σταμάτησε να τρώει φρούτα.Δοκιμάσαμε στο μπλέντερ. σε μικρά κομματάκια, σε κομπόστα, ΤΙΠΟΤΑ!Εχετε παρόμοια εμπειρία;Η παιδίατρος είπε να αλλάξουμε την ώρα αλλά και πάλι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δοκιμασες να βαλεις κανενα μπισκοτακι μεσα? αν και παλι δεν τρωει να την αφηνες 3-4 ημερες χωρίς φρουτοκρεμα ίσως να βγαζει δοντακι και να την ενοχλουν όλα και να ξαναπροσπαθησεις ξανα?

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω το ιδιο θέμα αλλά με τα φαγητό.....Δεν τρώει τίποτα από κύρια γεύματα πλέον εδω και 1 μηνα....

 

Το γάλα το πρωι το πίνει, μετα φρουτόκρεμα και αυγουλάκι τρώει, στο φαγητό μετα αντε να φάει 2-5 κουταλίτσες και τέλος....εχω αλλάξει διαφορες μεθόδους ΤΙΠΟΤΑ...Στεναχωριέμαι και εγω που δεν τρώει...

 

Μετά πάλι θα φάει άνετα και γιαουρτάκι και το βραδυνο γάλα αφου πεινάει.....

Link to comment
Share on other sites

Τα φρούτα τα έχει σταματήσει και ο δικός μου....τα έχει βαρεθεί επειδή είναι και μονότονα τα χειμερινά...πίνει όμως στυμμένο πορτοκάλι κάθε μέρα και η παιδίατρος είπε ότι αρκεί προς το παρόν αφού σε λίγο θα αρχίσουν και τα ανοιξιάτικα καλοκαιρινά φρούτα και θα ξαναρχίσει να τρώει αφού θα είναι και διαφορετικά...όμως εγώ για να καλύψω και τα φρούτα, ό,τι δεν τρώει τα χώνω στα δημητριακά του το πρωί κι έτσι είμαι ήσυχη ότι έφαγε...χεχε

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να συνεχίζεις να του προσφερεις φρούτα χωρίς να δείχνεις ότι αγχώνεσαι που δεν τα τρώει. Να τρως κι εσύ μαζί σου για να σε βλέπει και να σε μιμείται. Υπομονή... φάση είναι και θα περάσει!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα η μικρή παρά 12 μερες 1 έτους, έχει σταματήσει τα φρούτα αλλά δεν τα θελει και λιωμένα, αντε να φαει κομματακια λίγο μπανανα. αλλα έχω αποχυμωτή και της κάνω χυμό και πίνω παραπάνω από μισό ποτήρι

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι απλα ξεχασε το για λιγο καιρο. Η δικια μου ακομη και τωρα ενω τρωει φρουτα ειναι περιοδοι που τα βαριεται και ουτε να τα δει. Την αφηνω λιγο καιρο να τα ξεχασει χωρις να το κανω θεμα (γιατι τοτε θα πεισμωσει) και μετα αρχιζει παλι να τα τρωει. Μου το χει κανει 3-4 φορες μεχρι τωρα που ειναι 2,5.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να της βάλω δημητριακά στη φρουτόκρεμα και άρχισε να δοκιμάζει.Θα δούμε.Χυμό πάντως δεν πίνει με τίποτα

Χυμό γιατί να πιει; Κακό κάνει, καλό δεν κάνει. Δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα, εκτός από ζάχαρη που κάνει κακό στα δόντια, ειδικά αν τον πίνει σε μπιμπερό ή ειδικό ποτηράκι. Καλύτερα να πίνει νερό.

Link to comment
Share on other sites

Χυμό γιατί να πιει; Κακό κάνει, καλό δεν κάνει. Δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα, εκτός από ζάχαρη που κάνει κακό στα δόντια, ειδικά αν τον πίνει σε μπιμπερό ή ειδικό ποτηράκι. Καλύτερα να πίνει νερό.

 

Εννοώ τα φρολυτα τις τα κάνω εγώ χυμο! στον αποχυμωτή μας. οπότε είναι σαν να έτρωγε φρουτόκρεμα. και το πινει με καλαμακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα προτεινα να βαλεις μεσα στην φρουτοκρεμα και μισο αβοκαντο (να ειναι μαλακο)...αυτο εσωσε εμας..δινει αλλη γευση και ηφη θα δεις οτι θα αρεσει και σε σενα και θα το βαζεις συνεχια !!!

Γενικα παντως μην ανησυχεις γιατι τα παιδια κανουν και τετοια τακτικα....περνανε φασεις και μετα επανερχονται απο μονα τους.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Ο μικρός μου έτρωγε με ευχαρίστηση την φρούτοκρέμα του και αργότερα τρελαινοταν για τα φρούτα σε κομμάτια. Είναι μία βδομάδα τώρα που ούτε θέλει να τα δει. Δοκίμασα αλεσμενα, σκέτα, με γιαούρτι, κομμάτια στο χέρι, κομματάκια με το πιρούνι, τίποτα. Δείχνει να αηδιάζει κ δεν ανοίγει καν στόμα. 

   Ξέρω πως τα γούστα τους αλλάζουν, πλέον πχ τρώει με λαχτάρα τα καρότα που τα πετούσε, αλλά φοβάμαι πως στερείται θρεπτικών συστατικών κ φυτικών ινών. Τι να κάνω? Να επιμεινω? Υπάρχει κάτι να δοκιμάσω που δεν μου περνά απ το μυαλό?

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θα εξακολουθουσα να προσφερω κανονικα φρουτα.θα εκανα κ κανενα μαφιν με φρουτα.δες κ κτ διαφορετικο για ποικιλια,πχ αν βρεις πεπονι.αλλιως ενα ωραιο σμουθις με φρουτα κ γιαουρτι(αν κ νομιζω δ πινει με καλαμακι)

πολυ ωραιο πρωινο μπανανοτηγανιτες(1μπανανα,1αυγο,1κουπα βρωμη)

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου έτρωγε με ευχαρίστηση την φρούτοκρέμα του και αργότερα τρελαινοταν για τα φρούτα σε κομμάτια. Είναι μία βδομάδα τώρα που ούτε θέλει να τα δει. Δοκίμασα αλεσμενα, σκέτα, με γιαούρτι, κομμάτια στο χέρι, κομματάκια με το πιρούνι, τίποτα. Δείχνει να αηδιάζει κ δεν ανοίγει καν στόμα. 

   Ξέρω πως τα γούστα τους αλλάζουν, πλέον πχ τρώει με λαχτάρα τα καρότα που τα πετούσε, αλλά φοβάμαι πως στερείται θρεπτικών συστατικών κ φυτικών ινών. Τι να κάνω? Να επιμεινω? Υπάρχει κάτι να δοκιμάσω που δεν μου περνά απ το μυαλό?

Κι εγω θα συνεχισα να προσφερω αλλα δεν θα ανησυχοθσα, περνανε φασεις και λογικα θα επανελθει αν συνεχισεις να του δινεις την ευκαιρια να φαει και τρωτε και εσεις.

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

κ εγω θα εξακολουθουσα να προσφερω κανονικα φρουτα.θα εκανα κ κανενα μαφιν με φρουτα.δες κ κτ διαφορετικο για ποικιλια,πχ αν βρεις πεπονι.αλλιως ενα ωραιο σμουθις με φρουτα κ γιαουρτι(αν κ νομιζω δ πινει με καλαμακι)

πολυ ωραιο πρωινο μπανανοτηγανιτες(1μπανανα,1αυγο,1κουπα βρωμη)

Όλο συνταγές μας είσαι εσύ! Για πες κ καμία άλλη ιδέα για πρωινο-δεκατιανο.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Όλο συνταγές μας είσαι εσύ! Για πες κ καμία άλλη ιδέα για πρωινο-δεκατιανο.

πρωινο-δεκατιανο ειναι σαν τα δικα μας

δλδ κατα βαση δεκατιανο φρουτο,στη μεγαλη δ φτανει οποτε μπορει να φαει καμια ρυζογκοφρετα που τρελενεται,καμια φετα κασερι,2-3μπισκοτα η κριτσινια(καπου ειχα ανεβασει συνταγη με κριτσινια καροτου,πολυ ευκολα κ πολυ νοστιμα).που κ που αποξηραμενα φρουτα,κ τα δυο τρελαινοντα για σταφιδες,ο μικρος κ δαμασκηνα-συκα

πρωινο συνηθως πινουν γαλα,πιο σπανια χυμο,κ ψωμι η φρυγανιες  με αλλειμμα.η γαλα με δημητριακα,ο μικρος τρωει κ γιαουρτι.κεικ η πιτα δ εχω πιο συχνα απο 1φορα τη βδομαδα(ειδικα χορτοτυροπιτες τρωνε πολυ),σιγουρα 1φορα τον μηνα αυγοφετες,1-2/μηνα τηγανιτες.σε αλλειμμα χρησιμοποιουμε βουτυρο,φυστικοβουτυρο,μελι,μαρμελαδα,ταχινι-μελι,ταχινι-κακαο(αντι μερεντας),τυρι κρεμα(ειδικα με μαρμελαδα απο πανω γινεται πολυ ωραιο)

χθες ειπιαμε σμουθις με γαλα,βρωμη,μπανανα φυστικοβουτυρο,ηταν πολυ ωραιο

απο την μαμα μου παιρνω συνηθως τσουρεκακια κ σταφιδοψωμα

τωρα θελω να κανω κουλουρια θεσσαλονικης,πρεπει να βρω κτ να τρωγεται πιο γρηγορα γτ δ θα προλαβαινει η μεγαλη με το σχολειο(τρωει παρα πολυ αργα)

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Εγώ θα το άφηνα μερικές μέρες κ θα ξαναπροσπαθουσα. Μήπως εφαγε κατι κ ακολούθησε καποια αντίδραση πχ κοιλόπονος κ το έχει πάρει από φόβο;

Δεν έδειξε να πονά. Δεν είχε ούτε γκρίνια ούτε εντερικές διαταραχές. 

 

18 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

κ εγω θα εξακολουθουσα να προσφερω κανονικα φρουτα.θα εκανα κ κανενα μαφιν με φρουτα.δες κ κτ διαφορετικο για ποικιλια,πχ αν βρεις πεπονι.αλλιως ενα ωραιο σμουθις με φρουτα κ γιαουρτι(αν κ νομιζω δ πινει με καλαμακι)

πολυ ωραιο πρωινο μπανανοτηγανιτες(1μπανανα,1αυγο,1κουπα βρωμη)

Όχι το καλαμάκι ακόμα το προσπαθούμε. Εφτιαξα τις μπανανοτηγανητες το πρωί. Ήταν τέλειες, ελαφρώς γλυκιες. Έφαγε δύο μπουκιτσες, τις υπόλοιπες ή μαμά! 

 

Θα δοκιμασω κ κανένα μαφιν, παλιά όταν έφτιαξα έφαγε αρκετά. Όλα τα φρούτα μπορούν να μπουν στα  μαφινς?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν έδειξε να πονά. Δεν είχε ούτε γκρίνια ούτε εντερικές διαταραχές. 

 

Όχι το καλαμάκι ακόμα το προσπαθούμε. Εφτιαξα τις μπανανοτηγανητες το πρωί. Ήταν τέλειες, ελαφρώς γλυκιες. Έφαγε δύο μπουκιτσες, τις υπόλοιπες ή μαμά! 

 

Θα δοκιμασω κ κανένα μαφιν, παλιά όταν έφτιαξα έφαγε αρκετά. Όλα τα φρούτα μπορούν να μπουν στα  μαφινς?

Όλα γενικά τα φρούτα εποχής τα δοκιμασες κ δεν τρώει κανένα?? Η αλήθεια είναι ότι κ εμένα η μικρή μου δεν πολύ τρώει, μπορεί να φάει το 1/4 από το αχλάδι, η το 1/3 από μπανάνα αλλά αρκουμαι με αυτό κ της στιβω πάντα πορτοκάλι που το πινει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν έδειξε να πονά. Δεν είχε ούτε γκρίνια ούτε εντερικές διαταραχές. 

 

Όχι το καλαμάκι ακόμα το προσπαθούμε. Εφτιαξα τις μπανανοτηγανητες το πρωί. Ήταν τέλειες, ελαφρώς γλυκιες. Έφαγε δύο μπουκιτσες, τις υπόλοιπες ή μαμά! 

 

Θα δοκιμασω κ κανένα μαφιν, παλιά όταν έφτιαξα έφαγε αρκετά. Όλα τα φρούτα μπορούν να μπουν στα  μαφινς?

πιο καλοκαιρινα τυπου ροδακινο δ εχω βαλει

κλασικα μηλο,αχλαδι,μπανανα,πορτοκαλι χυμο,πουρε κορομηλα,βανιλιες,δαμασκηνα κ λιγο βρασμενα,σαν γλυκαντικο

με ροδακινα εχω κανει ταρτα,με πολυ λιγη ζαχαρη απο πανω,οχι για τον μικρο,αλλα το προτεινω για εναλλακτικη

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2018 at 3:46 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου έτρωγε με ευχαρίστηση την φρούτοκρέμα του και αργότερα τρελαινοταν για τα φρούτα σε κομμάτια. Είναι μία βδομάδα τώρα που ούτε θέλει να τα δει. Δοκίμασα αλεσμενα, σκέτα, με γιαούρτι, κομμάτια στο χέρι, κομματάκια με το πιρούνι, τίποτα. Δείχνει να αηδιάζει κ δεν ανοίγει καν στόμα. 

   Ξέρω πως τα γούστα τους αλλάζουν, πλέον πχ τρώει με λαχτάρα τα καρότα που τα πετούσε, αλλά φοβάμαι πως στερείται θρεπτικών συστατικών κ φυτικών ινών. Τι να κάνω? Να επιμεινω? Υπάρχει κάτι να δοκιμάσω που δεν μου περνά απ το μυαλό?

 

Συνεχίζεις να προσφέρεις, καθημερινά. Ξανά και ξανά. Μην τα καμουφλάρεις και μην κάνεις πισωγυρίσματα, ο στόχος είναι μακροπρόθεσμα να τρώει από όλα, το αν μια ή δυο βδομάδες θα φάει ή όχι φρούτα δεν αλλάζει κάτι. Συνέχισε να δίνεις κανονικά φρούτα, είτε σε κομμάτια είτε ολόκληρα, πάρε τον μαζί σου στο μανάβη ή στη λαϊκή, άσε τον να διαλέξει, τρώγε η ίδια μπροστά του, και μην τον πιέζεις ούτε να δίνεις εναλλακτικές, δηλαδή να απορρίπτει το ροδάκινο και αμέσως να προσφέρεις ένα γιαούρτι στη θέση του. Άσε τον λίγο να πεινάσει, πρόσφερε την επιλογή άλλου φρούτου, και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όλα γενικά τα φρούτα εποχής τα δοκιμασες κ δεν τρώει κανένα?? Η αλήθεια είναι ότι κ εμένα η μικρή μου δεν πολύ τρώει, μπορεί να φάει το 1/4 από το αχλάδι, η το 1/3 από μπανάνα αλλά αρκουμαι με αυτό κ της στιβω πάντα πορτοκάλι που το πινει

Δοκίμασα όσα βρήκα, αχλάδι, καρπούζι, πεπόνι, ροδάκινα, νεκταρίνια, μπανάνα, πορτοκάλι (χυμό), βερίκοκα! Κ αλλα που δεν θύμαμαι τώρα! Αλλαξα κ ώρα! Συνήθως τα έδινα απόγευμα αλλά προσφερα κ για δεκατιανο που πειναει περισσότερο,  τίποτα!   Δοκίμασε να του δώσει ο πατέρας του τα ίδια. 

  Κ να φανταστείς πωςτρελαινοταν για φρούτοκρέμες! Αργότερα του άρεσαν πολύ και τα ξινά φρουτα, πχ κορόμηλα, μούσμουλα, νερατζια, ροδακινα αγουρα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δοκίμασα όσα βρήκα, αχλάδι, καρπούζι, πεπόνι, ροδάκινα, νεκταρίνια, μπανάνα, πορτοκάλι (χυμό), βερίκοκα! Κ αλλα που δεν θύμαμαι τώρα! Αλλαξα κ ώρα! Συνήθως τα έδινα απόγευμα αλλά προσφερα κ για δεκατιανο που πειναει περισσότερο,  τίποτα!   Δοκίμασε να του δώσει ο πατέρας του τα ίδια. 

  Κ να φανταστείς πωςτρελαινοταν για φρούτοκρέμες! Αργότερα του άρεσαν πολύ και τα ξινά φρουτα, πχ κορόμηλα, μούσμουλα, νερατζια, ροδακινα αγουρα!

 

 

 

Τι να πω, λογικά είναι φάση κ θα περάσει.. Όπως λένε κ τα κορίτσια εσύ να προσφερεις κ κάποια στιγμή θα ξανά φάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...