Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρούτα ολόκληρα και Βραδινό φαγητό?


Recommended Posts

Καλημέρα σας

Εχω δύο απορίες.

1) Μετά το απογευματινό δίνεται κατά τις 8 και βραδινό φαγητό .Και εαν ναί σε σε ποία ηλικία?

2) Φρουτοκρεμα πότε την σταματήσατε και δώσατε κανονικά φρούτα π.χ μια μπανάνα ή ένα αχλάδι.

Ο μικρός μου είναι 19 μηνών και είναι στα κιλά του μια χαρά.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας

Εχω δύο απορίες.

1) Μετά το απογευματινό δίνεται κατά τις 8 και βραδινό φαγητό .Και εαν ναί σε σε ποία ηλικία?

2) Φρουτοκρεμα πότε την σταματήσατε και δώσατε κανονικά φρούτα π.χ μια μπανάνα ή ένα αχλάδι.

Ο μικρός μου είναι 19 μηνών και είναι στα κιλά του μια χαρά.

 

Όχι μετά το απογευματινό δεν έδινε και βραδυνό. Το βραδινό ήταν το γαλατάκι.

Λίγο μετά τον χρόνο τα έδινε κανονικά τα φροούτα και όχι σε φρουτόκρεμα. Φυσικά όμως κάτι τέτοιο εξαρταται από το παιδί.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι μετά το απογευματινό δεν έδινε και βραδυνό. Το βραδινό ήταν το γαλατάκι.

Λίγο μετά τον χρόνο τα έδινε κανονικά τα φροούτα και όχι σε φρουτόκρεμα. Φυσικά όμως κάτι τέτοιο εξαρταται από το παιδί.

πόσα φρούτα έδινες?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

οταν αρχισει να μασαει στοιχειωδως το παιδι, μπορεις πιστευω να δωσεις φρουτα και οχι φρουτοκρεμα. προσεχουμε παντα το μηλο. μου εχουν πει οτι ειναι το πιο "υποπτο" για να πνιγει. εγω διαπιστωσα οτι και το πορτοκαλι σε κομματακια και το μανταρινι ειναι επικινδυνα για να πνιγει το παιδι. σκεψου ετσι οπως δαγκωνεις και "εκτοξευονται" στο στομα οι χυμοι τους... σαφως μειωνεται η ποσοτητα φρουτων σε σχεση με τη φρουτοκρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H δικιά μου μπεμπα ειναι 16 μηνων και εχει σταματήσει από το καλοκαιρι να τρωει αλεσμένη φρουτόκρεμα. Της δινω στο χεράκι φετούλες αχλάδι, λεπτες φετούλες μήλο (κι εγώ το φοβαμαι λιγο το μήλο), σταφυλι κομμενο στη μεση, ροδι, μπανανα σε φετες. Τα βαζω σε μπολάκι και παιρνει μόνη της, δε θελει πια να την ταίζω.

 

Εγω για απογευματινο της δινω φαγητό (λαχανικά μόνο, οχι κρεας) οχι αλεσμενα, εννοεται. Εχουμε ενα θεματακι δυσανεξιας/αλλεργιας στα γαλακτοκομικά και ετσι οι επιλογες μας ειναι περιορισμένες (στον γιο μου πχ εδινα -και δινω- γιαουρτάκι για απογευματινό).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμεις τρώμε βραδυνό συνήθως(εκτος αν έχουμε καμια γιορτούλα ή κόσμο που θα τσιμπολογήσει κάτι ή πεινάει και μας το λέει!).....Γύρω στο χρόνο αχρίσαμε τα μικρά κομματάκια και σε δυο εβδομάδες έτρωγε κανονικά μόνη της το φρούτο της. Τώρα ξεφλουδιζει και τη μπανάνα της παρακαλώ και την τρώει, επίσης της αρέσει τα μικρά στρογγυλά φρουτάκια να τα κρατάει και να περιφέρεται. Είμαστε 19 μηνών κι εμεις!

Οσο για την ποσότητα...οσο θέλει....

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπω την έχετε σταματήσει την φρουτόκρεμα. ο μικρός τρώει κομματάκια αλλά με προβληματίζει η ποσότητα. μήπως είμαι υπερβολική?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μη σε προβληματιζει η ποσοτητα, γιατι ουσιαστικά θα τρωει πιο θρεπτικό φαγητο. Με το άλεσμα οι βιταμινες υδρολύονται (και άρα καταστρεφονται) πιο γρήγορα.

Αφού μαλιστα δεν εχεις και θεμα βαρους. Αν ο μικρός ανταποκρίνεται, δωστου τα φρουτα σε κομματια. Ξεκινα με τα μαλακά φρούτα (πχ μπανανα, αχλαδι) για να μην εχεις κι εσύ άγχος.

Δωσε σημασία στην ποιότητα και οχι στην ποσότητα ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...