Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έντονη τριχόπτωση


Recommended Posts

καλησπέρα!!

εγώ δεν έιμαι μανούλα. είμαι μόλις 21. παρακολουθώ το φόρουμ όμως και τις συζητήσεις σας! θα ήθελα να με βοηθησετε..

 

έχω πολύ έντονη τριχόπτωση... πάρα πολύ κ ειλικρινά στενοχωριέμαι. τα μαλλάκια μου πέφτουν με τις χούφτες..

 

έχω πολύ λιπαρά μαλλιά(λούζομαι τη μιά μέρα κ την άλλη είναι χάλια), αγχώνομαι αφάνταστα( όταν γίνεται κάτι μέχρι να λυθεί δεν βγαίνει απ το μυαλό μου. χάνω μέχρι κ τον ύπνο μου, στενοχωριέμαι πολύ κ με πιάνουν κ τα κλάματα απ το άγχος), έχω το στίγμα άρα και χαμηλό σίδηρο, μάλλον έχω πολυκιστικές(λέω μάλλον γιατι έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν μου ανέφερε τπτ ενώ ο δεύτερος μου είπε πως έχω.τώρα θα πάω κ σε τρίτο), επίσης το νερό στο νησί μου είναι φουλ στον υδράργυρο.

 

σπουδάζω στη θεσσαλονίκη και σε λίγες μέρες που θα ανέβω για τη εξεταστική μου θα πάω σε παθολόγο, ενδοκρινολόγο και σε δερματολόγο.γνωρίζετε κανέναν με αυτές τις ειδικότητες που να είναι στον εοπυυ και πάνω απ όλα να είναι καλος γιατρος???ρωτάω επειδή έχω πέσει σε πολλούς που με ίδαν σαν 'πορτοφόλι' και δεν τους ένοιαξε κθλ η υγεια μου.

 

επίσης, αντιμετωπίζει κανένας απο εσάς πρόβλημα τριχόπτωσης?

μπορεί να μου πέι κάτι? η ομοιοπαθητική βοηθάει σ αυτές τις περιπτώσεις? ξέρω ότι κοστίζει, αλλά αν είναι να ξαναδω τα μαλλάκια μου δεν με πειράζει.στενοχωριέμαι πολυ. ειδικά όταν το λέω στους γονείς μου και δεν με παιρνουν στα σοβαρά ξεσπάω στα κλάμματα.κ στους γιατρούς που θα πάω, μόνη μου θα πάω. μου λένε ότι είναι η ιδέα μου.. όμως ειλικρινά δεν έιναι η ιδέα μου όλες αυτές οι τρίχες που πέφτουν καθε μέρα. ακόμα και να τα χαιδέψω, μαλλιά μου μένουν στο χέρι.

 

όποια βοήθεια δεκτή...

ελπίζω στο φόρουμ να βρω περισσότερη στήριξη και κατανόηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συμφωνω για το συμπληρωμα,προφανως λειπουν καποια στοιχεια απο τον οργανισμο σου κ πεφτουν τα μαλλια σου,ισως ειναι και η εποχη που επιβαρυνει.εχω δοκιμασει απο φαρμακειο το special MERZ,κανει πολυ καλη δουλεια κ θα βγαλεις πολλες φυτρες.κανε μια δοκιμη,ειναι τριμηνη θεραπεια οπως ολα τα συμπληρωματα,ομως διαφορα θα δεις σχεδον αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για το συμπληρωμα,προφανως λειπουν καποια στοιχεια απο τον οργανισμο σου κ πεφτουν τα μαλλια σου,ισως ειναι και η εποχη που επιβαρυνει.εχω δοκιμασει απο φαρμακειο το special MERZ,κανει πολυ καλη δουλεια κ θα βγαλεις πολλες φυτρες.κανε μια δοκιμη,ειναι τριμηνη θεραπεια οπως ολα τα συμπληρωματα,ομως διαφορα θα δεις σχεδον αμεσως.

 

να περιμένω να ανέβω πρώτα στη θεσσαλονίκη να πάω στους γιατρούς που προείπα για να κάνω και εξετάσεις? θέλω να δω τι λείπει απ τον οργανισμό μου και να το αντιμετωπίσω...χθες ξεκίνησα τις BION-3. είναι απλες πολυβιταμίνες. δεν είναι εξειδικευμένες για τα μαλλιά. επίσης 'ηθελα να ρωτήσω.. αυτές οι θεραπείες έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα ή είναι έχουν αποτέλεσμα για όσο καιρό τις παίρνεις? θέλω να βρω μια ουσιαστική λύση. και μ έχει αγχώσει πολύ αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

να περιμένω να ανέβω πρώτα στη θεσσαλονίκη να πάω στους γιατρούς που προείπα για να κάνω και εξετάσεις? θέλω να δω τι λείπει απ τον οργανισμό μου και να το αντιμετωπίσω...χθες ξεκίνησα τις BION-3. είναι απλες πολυβιταμίνες. δεν είναι εξειδικευμένες για τα μαλλιά. επίσης 'ηθελα να ρωτήσω.. αυτές οι θεραπείες έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα ή είναι έχουν αποτέλεσμα για όσο καιρό τις παίρνεις? θέλω να βρω μια ουσιαστική λύση. και μ έχει αγχώσει πολύ αυτό το θέμα...

 

Να πας σε γιατρό άμεσα. Θα σου πει τι να κάνεις. Για την ώρα καλό θα είναι να βάλεις αυγά στην διατροφή σου.

Προσωπικά έκανα μια θεραπεία 3 μήνες και από τότε που σταμάτησα είμαι καλά.

Εννοείτε ότι αν χρειαστεί θα το ξανακάνω. Μην αγχώνεσαι γιατί και το άγχος συμβάλει στην τριχόπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωρίζετε γιατρούς στη θεσσαλονίκη? είναι σοβαρό το θέμα μου. κ δεν μπορώ να μην αγχώνομαι, ειδικά τη στιγμή που κανείς απ το κοντινό μου περιβαλλον δεν μου δειχνει τη κατανόηση που χρειάζομαι κ μου λένε όλη την ώρσ ότι είναι ιδέα μου... δλδ θα πρέπει να καραφλιάσω για να το καταλάβουν?? στο μπροστινό μέρος 'εχουν αραιώσει τα μαλλάκια μου και ακόμα με ειρωνευνται...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δερματολόγος: Χριστοφορίδου Όλγα τηλ. ιατρείου 2310 913546. Πηγαίνω σε αυτήν 13 χρόνια, είναι πολύ καλός άνθρωπος και γιατρός.

Ενδοκρινολόγος: Σιδέρης Δελαρούδης τηλ. 2310 237110, επίσης πολύ καλός.

Εμένα, όταν έπεφταν τα μαλλιά μου, με είχε δώσει η δερματολόγος που σου είπα biotine χαπάκια για 3 μήνες κι έκαναν δουλειά. Μην αγχώνεσαι, ένας καλός επιστήμονας θα σου δώσει τη λύση... πιστεύω είναι κάτι παροδικό και θα διορθωθεί. Ψηλά το κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα little princess,

βασικά αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα...Έντονη τριχόπτωση εδώ και έναν περίπου μήνα. Βασικά σου γράφω για να σου πω τι μου είπε η δερματολόγος που πήγα..

Το πρώτο ήταν ότι για να θεωρηθεί ότι έχει τριχόπτωση κάποιος σε μη φυσιολογικά επίπεδα (γιατί λίγο πολύ όλοι μαδάμε) θα πρέπει να χάνει πάνω από 150 τρίχες την ημέρα... Εσύ χάνεις τόσες?

Έπειτα μου είπε ότι οι γνωστές -εξειδικευμένες για τα μαλλιά- βιταμίνες που πουλάνε στα φαρμακεία δεν κάνουν τίποτα και μου είπε να πάρω τις polysorb 6080, μια κάψουλα το πρωί και μια το βράδυ, για ένα μήνα περίπου...

Και αν συνεχίσει η κατάσταση αυτή, τότε να πάω να κάνω εξετάσεις για θυροειδή, φεριτίνη κτλ.

Μην ανησυχείς γιατί ό,τι και να λείπει από τον οργανισμό σου και για όποιο λόγο και να έχεις τριχόπτωση, μπορείς να το διορθώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα little princess,

βασικά αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα...Έντονη τριχόπτωση εδώ και έναν περίπου μήνα. Βασικά σου γράφω για να σου πω τι μου είπε η δερματολόγος που πήγα..

Το πρώτο ήταν ότι για να θεωρηθεί ότι έχει τριχόπτωση κάποιος σε μη φυσιολογικά επίπεδα (γιατί λίγο πολύ όλοι μαδάμε) θα πρέπει να χάνει πάνω από 150 τρίχες την ημέρα... Εσύ χάνεις τόσες?

Έπειτα μου είπε ότι οι γνωστές -εξειδικευμένες για τα μαλλιά- βιταμίνες που πουλάνε στα φαρμακεία δεν κάνουν τίποτα και μου είπε να πάρω τις polysorb 6080, μια κάψουλα το πρωί και μια το βράδυ, για ένα μήνα περίπου...

Και αν συνεχίσει η κατάσταση αυτή, τότε να πάω να κάνω εξετάσεις για θυροειδή, φεριτίνη κτλ.

Μην ανησυχείς γιατί ό,τι και να λείπει από τον οργανισμό σου και για όποιο λόγο και να έχεις τριχόπτωση, μπορείς να το διορθώσεις...

 

καλά δεν το συζητώ, εγώ χάνω πολλές παραπανω. ακόμα και αν χαιδέψω τα μαλλιά μου, μου μένουν τρίχες στο χέρι.. αν διαβάσεις το αρχικό ποστ μου θα καταλάβεις τη κατάσταση μου. μπορέις να μου δώσεις τα στοιχεία του/της δερματολόγου σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτους τους γιατρούς???

ενδοκρινολόγοι- Αποστολόβα Ελίτσα, Βλοτίδης Ιωάννης, Γιαννούλης Μάνθος, Ζελέβα Τάνια, Κυρούδη Αναστασία, Μαρθόπουλος Απόστολος, Πλευράκη Ειρήνη, Χατζηεμμανουήλ Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω και γω παρομοιο προβλημα με εντονη τριχοπτωση.το πρωτο που εξετασα ηταν σιδηρος φερριτινη, η οποια ηταν γυρω στο 30 οποτε και ξεκινησα συμπληρωμα σιδηρου.οσο καιρο το επαιρνα ηταν μια χαρα τα μαλλια μου.ειχαν γινει πιο ζωντανα και φυσικα δεν επεφταν οπως πριν.το συμπληρωμα το πηρα για 3 μηνες,οπως μου ειχε πει ο δερματολογος και μετα το σταματησα.τωρα εχω παλι εντονη τριχοπτωση,και μου φαινεται πιο πολυ απο πριν.εχω πολυκυστικες,οι οποιες προκαλουν και αυτες τριχωπτωση.για 6 μηνες επαιρνα αντισυλληπτικα,τα οποια μου απορρυθμισαν τον θυροειδη με αποτελεσμα οι αντιστοιχες ορμονες να ανεβοκατεβαινουν.αυτο που θελω να σου πω ειναι να κανεις πρωτα τις βασικες εξετασεις για την τριχοπτωση (σιδηρο φερριτινη θυροειδη και αν εχεις πολυκυστικες να δεις τα ανδρογονα σου), και μετα με την καταλληλη θεραπεια θα μειωθει η τριχοπτωση.αφου εχεις στιγμα δεν παιρνεις συμπληρωμα σιδηρου?γενικα ειχες παντα καποια αυξημενη απωλεια μαλλιων (λογω του στιγματος) ή τωρα τελευταια εχεις εντονη απωλεια?μηπως η τριχοπτωση συνδεεται με τη λιπαροτητα που αναφερεις?ειναι ενα προβλημα που κ εμενα με στενοχωρει πολυ αλλα στηριζομαι στο οτι αν βρεθει η αιτια της τριχοπτωσης στις γυναικες,συνηθως το προβλημα λυνεται.εκτος αν η αιτια ειναι κληρονομικη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω και γω παρομοιο προβλημα με εντονη τριχοπτωση.το πρωτο που εξετασα ηταν σιδηρος φερριτινη, η οποια ηταν γυρω στο 30 οποτε και ξεκινησα συμπληρωμα σιδηρου.οσο καιρο το επαιρνα ηταν μια χαρα τα μαλλια μου.ειχαν γινει πιο ζωντανα και φυσικα δεν επεφταν οπως πριν.το συμπληρωμα το πηρα για 3 μηνες,οπως μου ειχε πει ο δερματολογος και μετα το σταματησα.τωρα εχω παλι εντονη τριχοπτωση,και μου φαινεται πιο πολυ απο πριν.εχω πολυκυστικες,οι οποιες προκαλουν και αυτες τριχωπτωση.για 6 μηνες επαιρνα αντισυλληπτικα,τα οποια μου απορρυθμισαν τον θυροειδη με αποτελεσμα οι αντιστοιχες ορμονες να ανεβοκατεβαινουν.αυτο που θελω να σου πω ειναι να κανεις πρωτα τις βασικες εξετασεις για την τριχοπτωση (σιδηρο φερριτινη θυροειδη και αν εχεις πολυκυστικες να δεις τα ανδρογονα σου), και μετα με την καταλληλη θεραπεια θα μειωθει η τριχοπτωση.αφου εχεις στιγμα δεν παιρνεις συμπληρωμα σιδηρου?γενικα ειχες παντα καποια αυξημενη απωλεια μαλλιων (λογω του στιγματος) ή τωρα τελευταια εχεις εντονη απωλεια?μηπως η τριχοπτωση συνδεεται με τη λιπαροτητα που αναφερεις?ειναι ενα προβλημα που κ εμενα με στενοχωρει πολυ αλλα στηριζομαι στο οτι αν βρεθει η αιτια της τριχοπτωσης στις γυναικες,συνηθως το προβλημα λυνεται.εκτος αν η αιτια ειναι κληρονομικη

 

θα μπορούσες να μου συστήσεις τους γιατρούς σου??

'οπως γράφω κ πιο κάτω έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν ανέφερε τπτ για πολυκυστικές, ενώ ο δευτερος μου το είπε από μόνος του, δίχως να τον ρωτήσω εγώ κάτι. τώρα θα αλλάξω πάλι γυναικολόγο... να δω τι θα μου πει.

 

ποτέ κανείς γιατρός δεν μου είπε ότι πρέπει να πάρω σίδηρο για το στίγμα.πάντα έπεφταν τα μαλλιά μου, αλλά τωρα έχει παργίνει το κακό... και είμαι μόνο 21. δλδ στα 25 τι θα γίνει?? σίγουρα φταίει και η λιπαρότητα...

 

θα πάω πρώτα σε κάποιον παθολόγο για να μου γράψει τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και μετά κατευθείαν σε δερματολόγο να του δείξω τα αποτελέσματα... θα ρωτήσω και εάν θα πρέπι να με ξετάσει και κάποιος ενδοκρινολόγος. θα δω και τι θα μου πει και ο γυναικολόγος για τις πολυκυστικές...

 

εσένα αυτές τις εξετάσεις ενδοκρινολόγος σου είπε να τις κάνεις ή παθολόγος??

 

γνωρίζεις στη θεσσαλονίκη δερματολόγο, ενδοκρινολόγο και παθολόγο??

 

εγω μια φορά πέρσυ είχα πάει στον ΒΑΛΑΡΟΥΤΣΟ ΚΛΕΑΝΘΗ-δερματολόγος, αλλά για την ακμη..αυτός έιχα ακούσει ότι είναι καλός στη θεσσαλονίκη..

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να μου συστήσεις τους γιατρούς σου??

'οπως γράφω κ πιο κάτω έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν ανέφερε τπτ για πολυκυστικές, ενώ ο δευτερος μου το είπε από μόνος του, δίχως να τον ρωτήσω εγώ κάτι. τώρα θα αλλάξω πάλι γυναικολόγο... να δω τι θα μου πει.

 

ποτέ κανείς γιατρός δεν μου είπε ότι πρέπει να πάρω σίδηρο για το στίγμα.πάντα έπεφταν τα μαλλιά μου, αλλά τωρα έχει παργίνει το κακό... και είμαι μόνο 21. δλδ στα 25 τι θα γίνει?? σίγουρα φταίει και η λιπαρότητα...

 

θα πάω πρώτα σε κάποιον παθολόγο για να μου γράψει τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και μετά κατευθείαν σε δερματολόγο να του δείξω τα αποτελέσματα... θα ρωτήσω και εάν θα πρέπι να με ξετάσει και κάποιος ενδοκρινολόγος. θα δω και τι θα μου πει και ο γυναικολόγος για τις πολυκυστικές...

 

εσένα αυτές τις εξετάσεις ενδοκρινολόγος σου είπε να τις κάνεις ή παθολόγος??

 

γνωρίζεις στη θεσσαλονίκη δερματολόγο, ενδοκρινολόγο και παθολόγο??

 

εγω μια φορά πέρσυ είχα πάει στον ΒΑΛΑΡΟΥΤΣΟ ΚΛΕΑΝΘΗ-δερματολόγος, αλλά για την ακμη..αυτός έιχα ακούσει ότι είναι καλός στη θεσσαλονίκη..

 

δυστυχως μενω αθηνα οποτε δεν μπορω να σου πω κατι για γιατρους.αν και μη φανταστεις οτι εχω στανταρ γιατρους που πηγαινω και γω στο ψαξιμο ειμαι τωρα για να βρω καποιους αξιοπιστους.αρχισα να πηγαινω σε εναν ενδοκρινολογο του ταμειου μου για να μου γραφει τις εξετασεις και να μην πληρωνω.εν τω μεταξυ ενημερωθηκα μονη μου απο το ιντερνετ τι εξετασεις χρειαζονται για την τριχοπτωση και ποια μπορει να ειναι τα πιθανα αιτια ουτως ωστε να ξερω και γω τι θα ζητησω απο τον γιατρο (γιατι μερικες φορες και οι γιατροι δεν δινουν τοση σημασια).οποτε του ειπα να μου γραψει και σιδηρο φερριτινη,οταν πηρα τις απαντησεις ειδα οτι η φερριτινη μου ηταν 30,οποτε ειχα εντοπισει μονη μου το ενα μερος του προβληματος.γιατι για να μην εχεις προβλημα με τα μαλλια σου πρεπει η φερριτινη να ειναι πανω απο 70.με τις εξετασεις αυτες πηγα σε δερματολογο (καλο ειναι να σου γραψει ο ενδοκρινολογος και για θυροειδη και ορμονικες για να ξερεις που βρισκεσαι) και μου εδωσε αγωγη με σιδηρο για 3 μηνες και μια λοσιον για τα μαλλια που ποτε δεν πηρα.οσο καιρο επαιρνα το σιδηρο ημουν μια χαρα.οποτε εγω σε συμβουλευω να πας πρωτα σε εναν ενδοκρινολογο να σου γραψει τις απαραιτητες εξετασεις να κανεις και μετα με αυτες να πας σε δερματολογο για να σου πει τι θεραπεια να κανεις.για παθολογο δεν ξερω αν χρειαζεται γιατι δεν εχω παει μεχρι στιγμης.και εναν γυναικολογο που να σου πει επιτελους αν εχεις πολυκυστικες.εμενα οσοι γυναικολογοι εχω παει μου βρισκουν τις κυστουλες στις ωοθηκες.χρειαζονται συντονισμενες κινησεις και θα λυθει το προβλημα σου μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

α επισης,ειχες ακμη?αν ναι τι εκανες γιατι και μενα με απασχολει αυτο.λογω πολυκυστικων εχω ακμη και λιγη τριχοφυια.για την τριχοφυια κανω laser αλλα για την ακμη δεν θελω να παρω χαπια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ομοιοπαθητική! Σου απάντησα και στο αντίστοιχο τόπικ.

 

ναι εχω σκοπο να ξεκινησω αλλα το καθυστερω γιατι εχω κατι εκκρεμοτητες με τους κατω φρονιμιτες και διαβασα οτι πριν αρχισεις ομοιοπαθητικη ειναι καλο να ξεμπερδευεις απο οδοντιατρους.επισης περιμενω να παρουν μια ωθηση τα οικονομικα μου για το πρωτο 90αρη το σκεφτομαι οσο να ναι.μακαρι να με βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

α επισης,ειχες ακμη?αν ναι τι εκανες γιατι και μενα με απασχολει αυτο.λογω πολυκυστικων εχω ακμη και λιγη τριχοφυια.για την τριχοφυια κανω laser αλλα για την ακμη δεν θελω να παρω χαπια

 

ευχαριστώ πολύ... από δευτέρα που θα ανέβω θεσσαλονίκη θα ρυθμίσω το θέμα με τους γιατρούς... θα πάω και όταν βγουν τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω. και γω σε κάποιον ενδοκρινολόγο του ταμείου μου θα πάω για να μου γράψει τις εξετάσεις. αλλά για δερματολόγο δεν ξέρω. πρέπει να βρω καποιον καλό.. θα παω στον Βαλαρούτσο που έχει και την καρτέλα μου, αλλά δεν τον πολυ εμπιστέυτηκα απ την αρχη κ θέλω να βρω κ κανέναν άλλον... Είχα πάει σε αυτόν για την ακμή. μου τον σύστησαν αρκετοι στη θεσσαλονίκη ως έναν απ τους καλύτερους. φυσικά δεν ανήκει σε κανένα ταμείο και σε κάθε επίσκεψη σκας 40 ευρω... για πέντε λεπτά υπόθεση. απλά να σε δει κ να σου πει ότι οκ συνεχίζουμε τη θεραπεία...

 

έχω ακμή σε προσωπο και πλάτη... μου έδωσε λοιπόν μια λοσιόν που μου τη φτιάξαν στο φαρμακείο για τη πλάτη, ένα καθαριστικό πρόσώπου, κ μία κρέμα για το πρόσωπο για να τη βάζω τοπικά όπου βγάζω σπυράκια...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ... από δευτέρα που θα ανέβω θεσσαλονίκη θα ρυθμίσω το θέμα με τους γιατρούς... θα πάω και όταν βγουν τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω. και γω σε κάποιον ενδοκρινολόγο του ταμείου μου θα πάω για να μου γράψει τις εξετάσεις. αλλά για δερματολόγο δεν ξέρω. πρέπει να βρω καποιον καλό.. θα παω στον Βαλαρούτσο που έχει και την καρτέλα μου, αλλά δεν τον πολυ εμπιστέυτηκα απ την αρχη κ θέλω να βρω κ κανέναν άλλον... Είχα πάει σε αυτόν για την ακμή. μου τον σύστησαν αρκετοι στη θεσσαλονίκη ως έναν απ τους καλύτερους. φυσικά δεν ανήκει σε κανένα ταμείο και σε κάθε επίσκεψη σκας 40 ευρω... για πέντε λεπτά υπόθεση. απλά να σε δει κ να σου πει ότι οκ συνεχίζουμε τη θεραπεία...

 

έχω ακμή σε προσωπο και πλάτη... μου έδωσε λοιπόν μια λοσιόν που μου τη φτιάξαν στο φαρμακείο για τη πλάτη, ένα καθαριστικό πρόσώπου, κ μία κρέμα για το πρόσωπο για να τη βάζω τοπικά όπου βγάζω σπυράκια...

 

 

τι εγινε τελικα?εκανες εξετασεις?πηγες σε καποιον γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα σας!

αντιμετωπιζω προβλημα με τα μαλλια, μου πεφτουν οταν τα χτενιζω, στο λουσιμο, με το παραμικρο ακομα βρισκω τριχες και στο μαξιλαρι μου, φοβαμαι:( ποτε δεν ηταν ετσι, ηταν σε φυσιολογικα πλαισια.

Ειναι πολυ λιπαρα κυριος στη ριζα και τα λουζο μερα παρα μερα μηπως απο το συχνο λουσιμο καταστραφηκαν?

τι να κανω υπαρχει καποια λυση? τι γιατρο πρεπει να επισκευτω δερματολογο?

δοκιμασα το σαμπουαν Elvive που ειναι με δραση αργινινης για ενδυναμωση τη μασκα και την κρεμα, αλλα τιποτα.

Υπαρχει καποια θεραπεια με σαμπουαν? χωρις φαρμακα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας!

αντιμετωπιζω προβλημα με τα μαλλια, μου πεφτουν οταν τα χτενιζω, στο λουσιμο, με το παραμικρο ακομα βρισκω τριχες και στο μαξιλαρι μου, φοβαμαι:( ποτε δεν ηταν ετσι, ηταν σε φυσιολογικα πλαισια.

Ειναι πολυ λιπαρα κυριος στη ριζα και τα λουζο μερα παρα μερα μηπως απο το συχνο λουσιμο καταστραφηκαν?

τι να κανω υπαρχει καποια λυση? τι γιατρο πρεπει να επισκευτω δερματολογο?

δοκιμασα το σαμπουαν Elvive που ειναι με δραση αργινινης για ενδυναμωση τη μασκα και την κρεμα, αλλα τιποτα.

Υπαρχει καποια θεραπεια με σαμπουαν? χωρις φαρμακα

 

Καλησπερα!!κ γω μια απο τα ιδια με σενα.ειδικα στο λουσιμο χανω μια χουφτα τριχες. λουζομαι καθε δευτερη μερα γιατι αν τα αφησω την τριτη μερα ειναι χαλια.εγω ειχα κανει εξετασεις θυροειδη,σιδηρο,φερριτινη.ξερω οτι εχω ανεβασμενα ανδρογονα λογω πολυκυστικων.αρχικα ειχα χαμηλη φερριτινη κ πηρα σιδηρο κ μειωθηκε η τριχοπτωση.ομως τωρα που εκανα παλι εξετασεις ηταν ολα καλα οποτε δεν ξερω που οφειλεται.θα σου ελεγα να κανεις αυτες τις εξετασεις που προανεφερα κ να πας σε εναν δερματολογο να σε δει..περιμένω νεα σου

Link to comment
Share on other sites

να 'μαι κ πάλι.. άργησα να ενημερώσω επειδή πραγματικά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τους γιατρούς. ήταν κ οι απεργείες του ΕΟΠΥΥ και όλο αυτό καθυστέρησε ακόμα πιο πολύ τα πραγματα..

 

λοιπόν, πήγα σε μια παθολόγο και της είπα το πρόβλημά μου. της ζήτησα να κάνω εξετάσεις για σίδηρο, φερριτίνη, θυροειδή. νευρίασε τόσο πολύ όταν της ζήτησα τις εξετάσεις... μου πε πως δεν θα της πω εγω ποια είναι η δουλειά της κ πως τις εξετάσεις τις καθορίζει ο γιατρός και όχι ο ασθενής. επίσης μου πε πως δεν ξέρει σε τι γιατρούς έχω πάει ως τώρα, αλλά ποτέ ένας γιατρός που χει σπουδάσει ιατρική και έχει κάνει πέντε χρόνια ειδίκευση δεν επιτρέπει να μετρηθεί ο σίδηρος. και αυτό επειδή μου πε πως αν τη προγούμενη μέρα φας κρέας, ο σίδηρος θα είναι μια χαρά, αν δεν φας θα είναι χαμηλός. μου είπε πως αυτο το ελέγχεις μόνο με τον αιματικρίτη...

 

πάει αυτή η ιστορία, κατάφερα να κάνω τις ξετάσεις. ως γνωστό ο αιματοκρίτης βγήκε χαμηλός, λόγω του οτι είμαι ετεροζυγώτης μεσογειακής αναιμίας. ο θηροειδής ήταν καλός. από βδομάδα θα πάω σε άλλο παθολόγο να τις δει και να μου πει αν θα πάρω κάτι. επειδή αυτη που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε πως δεν έχει κενά ραντεβού και μου έβαλε ένα για τις 31 του μήνα... αν έχεις το θεό σου δλδ... μου έγραψε τις εξετάσεις και δεν μου κράτησε ένα ραντεβού, ενώ ηξερε ότι θα της τις πάω μόλις βγουν. και μου είπε πως θα κάνει και απεργεία στις 8 του μήνα πάλι με τον ΕΟΠΠΥ και δεν ξέρει κ πότε θα λήξει...

 

σήμερα πήγα και σε μία δερματολόγο... το μόνο που μου έδωσε ήταν ένα σαμπουάν, να το πάρω απ' το φαρμακείο κ να το χρησιμοποιήσω για ένα μήνα όσο συχνά θέλω εγώ. ο σκοπός μου είπε είναι να ρυθμιστεί η λιπαρότητα. έλουσα τα μαλλιά μου δευτέρα και σήμερα πήγα αλλουστη για να δει σε πόσο τραγικό σημείο φτάνουν τα μαλλιά μου σε 2 μέρες...

 

επίσης μου είπε πως ο σίδηρος δεν είναι λύση. γτ για όσο καιρο θα τον πάρω όλα θα ναι καλά... μετά όμως θα ξαναρχίσει η ίδια κατασταση..

 

εγώ δεν μπορώ να πριμένω άλλο ένα μήνα και να βλέπω τα μαλλιά μου να πέφτουν με τέτοιους ρυθμούς. θα πάρω αυρι το σαμπουάν που μου έγραψε και θα το χρησιμοποιώ, αλλά θα πάω και σε άλλους δερματολόγους να πάρω και άλλες γνώμες.. μπας και κάποιος με πάρει στα σοβαρά.

 

ένα έχω καταλάβει ως τώρα: κανένας δεν σε προσέχει αν δεν έχεις μέσο, είτε πας με την ασφάλεια σου είτε με πληρωμή... το πόσο έχω ταλαιπωρηθεί δεν λέγεται. η ψυχολογία μου έχει διαλυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!κ γω μια απο τα ιδια με σενα.ειδικα στο λουσιμο χανω μια χουφτα τριχες. λουζομαι καθε δευτερη μερα γιατι αν τα αφησω την τριτη μερα ειναι χαλια.εγω ειχα κανει εξετασεις θυροειδη,σιδηρο,φερριτινη.ξερω οτι εχω ανεβασμενα ανδρογονα λογω πολυκυστικων.αρχικα ειχα χαμηλη φερριτινη κ πηρα σιδηρο κ μειωθηκε η τριχοπτωση.ομως τωρα που εκανα παλι εξετασεις ηταν ολα καλα οποτε δεν ξερω που οφειλεται.θα σου ελεγα να κανεις αυτες τις εξετασεις που προανεφερα κ να πας σε εναν δερματολογο να σε δει..περιμένω νεα σου

 

Καλησπερα!

τωρα ειδα το μνμ σου, εχω κανει της εξετασεις που ανεφερες δεν υπαρχει προβλημα ουτε στο σιδηρο ουτε φερριτινη ειναι πολυ καλα εκτος θυροειδη που ειναι ακριβως στα ορια του (δεν περνω φαρμακα).

Κουρευτικα λιγακι επειδη ειναι μακρια τα μαλλια μου μηπως και δυναμωσουν, αλλα το λουσιμο μερα παρα μερα.

Αν συνεχειστη η πτωση των μαλλιων μου θα επισκευτω αρχικα δερματολογο

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

να 'μαι κ πάλι.. άργησα να ενημερώσω επειδή πραγματικά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τους γιατρούς. ήταν κ οι απεργείες του ΕΟΠΥΥ και όλο αυτό καθυστέρησε ακόμα πιο πολύ τα πραγματα..

 

λοιπόν, πήγα σε μια παθολόγο και της είπα το πρόβλημά μου. της ζήτησα να κάνω εξετάσεις για σίδηρο, φερριτίνη, θυροειδή. νευρίασε τόσο πολύ όταν της ζήτησα τις εξετάσεις... μου πε πως δεν θα της πω εγω ποια είναι η δουλειά της κ πως τις εξετάσεις τις καθορίζει ο γιατρός και όχι ο ασθενής. επίσης μου πε πως δεν ξέρει σε τι γιατρούς έχω πάει ως τώρα, αλλά ποτέ ένας γιατρός που χει σπουδάσει ιατρική και έχει κάνει πέντε χρόνια ειδίκευση δεν επιτρέπει να μετρηθεί ο σίδηρος. και αυτό επειδή μου πε πως αν τη προγούμενη μέρα φας κρέας, ο σίδηρος θα είναι μια χαρά, αν δεν φας θα είναι χαμηλός. μου είπε πως αυτο το ελέγχεις μόνο με τον αιματικρίτη...

 

 

 

πάει αυτή η ιστορία, κατάφερα να κάνω τις ξετάσεις. ως γνωστό ο αιματοκρίτης βγήκε χαμηλός, λόγω του οτι είμαι ετεροζυγώτης μεσογειακής αναιμίας. ο θηροειδής ήταν καλός. από βδομάδα θα πάω σε άλλο παθολόγο να τις δει και να μου πει αν θα πάρω κάτι. επειδή αυτη που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε πως δεν έχει κενά ραντεβού και μου έβαλε ένα για τις 31 του μήνα... αν έχεις το θεό σου δλδ... μου έγραψε τις εξετάσεις και δεν μου κράτησε ένα ραντεβού, ενώ ηξερε ότι θα της τις πάω μόλις βγουν. και μου είπε πως θα κάνει και απεργεία στις 8 του μήνα πάλι με τον ΕΟΠΠΥ και δεν ξέρει κ πότε θα λήξει...

 

σήμερα πήγα και σε μία δερματολόγο... το μόνο που μου έδωσε ήταν ένα σαμπουάν, να το πάρω απ' το φαρμακείο κ να το χρησιμοποιήσω για ένα μήνα όσο συχνά θέλω εγώ. ο σκοπός μου είπε είναι να ρυθμιστεί η λιπαρότητα. έλουσα τα μαλλιά μου δευτέρα και σήμερα πήγα αλλουστη για να δει σε πόσο τραγικό σημείο φτάνουν τα μαλλιά μου σε 2 μέρες...

 

επίσης μου είπε πως ο σίδηρος δεν είναι λύση. γτ για όσο καιρο θα τον πάρω όλα θα ναι καλά... μετά όμως θα ξαναρχίσει η ίδια κατασταση..

 

εγώ δεν μπορώ να πριμένω άλλο ένα μήνα και να βλέπω τα μαλλιά μου να πέφτουν με τέτοιους ρυθμούς. θα πάρω αυρι το σαμπουάν που μου έγραψε και θα το χρησιμοποιώ, αλλά θα πάω και σε άλλους δερματολόγους να πάρω και άλλες γνώμες.. μπας και κάποιος με πάρει στα σοβαρά.

 

ένα έχω καταλάβει ως τώρα: κανένας δεν σε προσέχει αν δεν έχεις μέσο, είτε πας με την ασφάλεια σου είτε με πληρωμή... το πόσο έχω ταλαιπωρηθεί δεν λέγεται. η ψυχολογία μου έχει διαλυθεί.

 

πω πω μεγαλη ταλαιπωρια.παντως πηγαινε κ σε αλλον γιατρο γιατι δεν ειναι κ λιγο να εχεις τριχοπτωση.να σε ρωτησω εχεις κληρονομικοτητα σ αυτο το θεμα?γιατι παιζει πολυ σημαντικο ρολο κ αυτο.βεβαια η κληρονομικοτητα παει 7 γενιες πισω αλλα αν καποιος γονιος η παππους/γιαγια εχει προβλημα τοτε ισως να εχεις μια ενδειξη.εμενα οι εξετασεις βγηκαν καλες αυτη τη φορα οποτε δεν ξερω τι φταιει.κ το αγχος παιζει πολυ σημαντικο ρολο αλλα ετσι οπως ειναι οι καταστασεις πως να μην εχεις αγχος?ποιο σαμπουαν σου εγραψε?σου ευχομαι να βρεις μια λυση συντομα και αν βρεις πες τη κ σε μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...