Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ


madeleine

Recommended Posts

[quote name=Tinsey;

 

και στην Ισπανια που εχω παει αρκετες φορες σε αρκετες πολεις' date=' δυσκολα συνεννοηθηκε ο συζυγος μου στα αγγλικα και μιλαει απταιστα....

αυτο που θελω να πω ειναι μη φανταζεστε οτι ολοι αυτοι που υποτιθεται οτι μιλανε αγγλικα τα μιλανε κιολας...........[/quote]

αυτο ξαναπεστο!!!!πηγαμε στην Ισπανια τον ΜΑΙΟ και δεν ηξερα που να κρυφτω....ανθρωπος δεν μιλαγε αγγλικα ουτε και γερμανικα(καλα αυτο το περιμενα)κοντεψαμε να χασουμε την πτηση γιατι μας εδωσαν λαθος οδηγιες για το αεροδρομιο.τιποτα δεν καταλαβαιναν...και φυσικα δεν περιμενα να μιλανε οπως εγω αλλα μια συνεννοηση βρε παιδι μου.ουτε τα νεα παιδια:confused:

και η τελέυταια φραση σου για τα αγγλικα ακριβεστατη! εκανα συνομιλια με σκωτσεζο και νομιζα οτι μιλαω με μωρο 2 χρονων, φωναζε και τη γυναικα του που καταλαβαινε περισσοτερα:!: κατεληξα τελικα στο συμπερασμα οτι μονο στην ελλαδα μιλαμε φαρσι τις ξενες γλωσσες και μαλλον εχουμε το χαρισμα γιατι ισπανια που πηγα αναγκαστηκα και μιλουσα ισπανικα.....και δεν ξερω σας διαβεβαιω!!!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ετσι ακριβως.........στις λατινοαμερικανικες χωρες δε, αν ξερεις αγγλικα γινεσαι απο υπουργος και πανω.........μη γελιεστε! και οι ιταλοι ειναι επισης φημισμενοι για το

αη αβε (I have)

μη μασατε

μονο εμεις ειμαστε αμαν και ντε να εχουμε και προφορα

οι ισπανοι κατ αρχην και μεταξυ τους εχουν μεγαλες διαφορες, στη Μαδριτη μιλανε αλλιως, στην Βαρκελωνη αλλιως......ορεξη ειχανε να μαθουν αγγλικα!!!

εγω ενα δεν καταλαβαινω! ολοι μαθαινουν τη γλωσσα των γειτονων τους

των διπλανων ρε παιδι μου- που θα τους χρησιμευσει

εμεις απο που κι ως που αγγλικα και γαλλικα?????????

Link to comment
Share on other sites

[εκανα συνομιλια με σκωτσεζο και νομιζα οτι μιλαω με μωρο 2 χρονων, φωναζε και τη γυναικα του που καταλαβαινε περισσοτερα:!: κατεληξα τελικα στο συμπερασμα οτι μονο στην ελλαδα μιλαμε φαρσι τις ξενες γλωσσες

Συγγνώμη, αυτό τι σημαίνει; Ότι οι Σκωτσέζοι δεν μιλάνε φαρσί τις ξένες γλώσσες ή ότι οι Σκωτσέζοι δεν μιλάνε αγγλικά;

 

Όσο για το πόσο φαρσί μιλάμε τις ξένες γλώσσες στην Ελλάδα, αυτό σηκώνει πολύυυ συζήτηση. Αν θες να δεις πώς είναι να μιλάς τα αγγλικά φαρσί έχοντας μάθει τα ως ξένη γλώσσα, πρέπει να μιλήσεις με Σκανδιναβό.

 

Για την προφορά δε.... η Ελληνική προφορά στα αγγλικά βγάζει μάτι από μακριά. Κατά τη γνώμη μου είναι ανάλογη της γαλλικής (προφοράς των αγγλικών). Π.χ. Άι λοβ γιου, Μάτριξ, ντέρμπυ και άλλα τέτοια κουλά. Σας παραπέμπω και εδώ στους Σκανδιναβούς που μιλάνε επί το πλείστον τέλεια αγγλικά και πολύ κατανοητά, με σωστή προφορά και γραμματική.

 

Μην αυτοσυγχαίρεστε κορίτσια. Το ότι μιλάμε καλύτερα αγγλικά από τους Ισπανούς δεν είναι κατόρθωμα. Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

Link to comment
Share on other sites

λιτλ μανκι σε συμπαθησα πολυ γιατι εισαι της δικης μου σονομωταξιας, αλλα δε σε φτανω βρε παιδι μου! εγω αγγλικα, γαλλικα, ισπανικα, ιταλικα και πολυ λιγα πορτογαλλικα προλαβα, αλλα τα ποντιακα φαρσι ομως!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λιτλ μανκι σε συμπαθησα πολυ γιατι εισαι της δικης μου σονομωταξιας, αλλα δε σε φτανω βρε παιδι μου! εγω αγγλικα, γαλλικα, ισπανικα, ιταλικα και πολυ λιγα πορτογαλλικα προλαβα, αλλα τα ποντιακα φαρσι ομως!!!!!!!!

Χαχαχα εγώ ποντιακά γιοκ, αλλά αγγλικά-γαλλικά-ιταλικά τα έχω, και επίσης παλεύω γερμανικά-ισπανικά-πορτογαλικά. Ξέρω και λίγα Βουλγάρικα (γλώσσα γειτόνων γαρ) αλλά δεν τα μετράω γιατί είμαι σε επίπεδο Α' προκαταρκτικής :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχαχα εγώ ποντιακά γιοκ, αλλά αγγλικά-γαλλικά-ιταλικά τα έχω, και επίσης παλεύω γερμανικά-ισπανικά-πορτογαλικά. Ξέρω και λίγα Βουλγάρικα (γλώσσα γειτόνων γαρ) αλλά δεν τα μετράω γιατί είμαι σε επίπεδο Α' προκαταρκτικής :lol:

 

ετσι ετσι!!! μπραβο κοπελα μου!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αυτό τι σημαίνει; Ότι οι Σκωτσέζοι δεν μιλάνε φαρσί τις ξένες γλώσσες ή ότι οι Σκωτσέζοι δεν μιλάνε αγγλικά;

 

Όσο για το πόσο φαρσί μιλάμε τις ξένες γλώσσες στην Ελλάδα, αυτό σηκώνει πολύυυ συζήτηση. Αν θες να δεις πώς είναι να μιλάς τα αγγλικά φαρσί έχοντας μάθει τα ως ξένη γλώσσα, πρέπει να μιλήσεις με Σκανδιναβό.

 

Για την προφορά δε.... η Ελληνική προφορά στα αγγλικά βγάζει μάτι από μακριά. Κατά τη γνώμη μου είναι ανάλογη της γαλλικής (προφοράς των αγγλικών). Π.χ. Άι λοβ γιου, Μάτριξ, ντέρμπυ και άλλα τέτοια κουλά. Σας παραπέμπω και εδώ στους Σκανδιναβούς που μιλάνε επί το πλείστον τέλεια αγγλικά και πολύ κατανοητά, με σωστή προφορά και γραμματική.

 

Μην αυτοσυγχαίρεστε κορίτσια. Το ότι μιλάμε καλύτερα αγγλικά από τους Ισπανούς δεν είναι κατόρθωμα. Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

οχι εγω αναφερομουν στο οτι οι σκωτσεζοι δεν μιλανε αγγλικα δεν ξερω για τις αλλες γλωσσες:rolleyes:δεν νομιζω οτι μιλαμε καλυτερα αγγλικα μονο απο τους ισπανους παντως....και γερμανια και ελβετια και γαλλια που εχω παει μονο να συνεννοηθουν ξερουν στα αγγλικα σε καμμια περιπτωση δεν μιλανε καλυτερα απο εμας!! παντως αυτο δεν θα ειναι για πολυ καιρο δεδομενου οτι ερχονται αφραγγιες των ελληνων θεωρω οτι οι ξενες γλωσσες θα ερθουν σε 2η μοιρα:!:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι εγω αναφερομουν στο οτι οι σκωτσεζοι δεν μιλανε αγγλικα δεν ξερω για τις αλλες

Βρε συ, αν οι Σκωτσέζοι δεν μιλάνε αγγλικά, τι μιλάνε;;; :lol:

 

Άλλο που δεν τους καταλαβαίνουμε εμείς....

Link to comment
Share on other sites

στην πορτογαλλια μιλανε καλα και αγγλικα και ισπανικα και γαλλικα και ιταλικα,,,,αποκλειεται να μην συνενοηθεις στην πορτογαλλια απο αυτες τις γλωσσες μιλανε τουλαχιστον 2 πολυ καλα ειχα εντυπωσιαστει

 

 

για γαλλους και για ιταλους χεσε μεσα τα αγγλικα τους

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, αν οι Σκωτσέζοι δεν μιλάνε αγγλικά, τι μιλάνε;;; :lol:

 

Άλλο που δεν τους καταλαβαίνουμε εμείς....

ειδες που και εσυ δεν το πιστευεις....σε πληροφορω οτι εχουν μια δικη τους τοπικη διαλεκτο και ισα που συνενοουνται στα αγγλικα!!!!!:confused::idea:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ τι λες; Φυσικά αγγλικά μιλάνε, η κολλητή μου είναι Σκωτσέζα και την έχω επισκευτεί πολλές φορές στη Γλασκώβη που μένει, μια χαρά την καταλαβαίνω (βέβαια μου πήρε κάποιο χρόνο να συνηθίσω την προφορά που είναι πολύ βαριά). Δεν ξέρω ποια διάλεκτο εννοείς, αν εννοείς τα Gaelic, αυτά μόνο σε πινακίδες τα βλέπεις πλέον. Δεν έχω συναντήσει ποτέ Σκωτσέζο που να τα μιλάει.

 

Μήπως μπερδεύεις τους Σκωτσέζους με τους Ουαλούς; Αυτοί όντως έχουν δική τους γλώσσα που δεν μοιάζει καθόλου με τα αγγλικά, αλλά οι περισσότεροι μιλάνε και αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Από την δική μου προσωπική και επαγγελματική εμπειρία, έχω να πω τα εξής σχετικά με την εκμάθηση ξένων γλωσσών.

 

1. Εφόσον γνωρίζει κανείς τουλάχιστον δύο γλώσσες (τη μητρική του και άλλη μία) μπορεί να μάθει δεύτερη ξένη γλώσσα άνετα ως ενήλικας. Και να μην γνωρίζει ξένη γλώσσα, πάλι μπορεί να μάθει, και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις καλύτερα και γρηγορότερα από ένα παιδί. Έχω διδάξει μαθητές μέχρι και 60 χρονών. Ως επί το πλείστον, είναι καλύτεροι από τους έφηβους, αρκεί να αφιερώνουν τον απαραίτητο χρόνο (αντίθετα με το τι πιστεύουν πολλοί, το πρόβλημα όταν προσπαθείς να μάθεις μια ξένη γλώσσα ως ενήλικας δεν είναι ότι δεν τα πιάνεις τόσο εύκολα, είναι ότι δεν έχεις χρόνο να διαβάσεις).

 

2. Οι ταξεις Pre-Junior έχουν αποτέλεσμα μόνο όταν το παιδί έχει επαφή με την ξένη γλώσσα και εκτός φροντιστηρίου (π.χ. αν ο ένας γονιός είναι ξένος ή έχει ξένη νταντά ή πάει σε ξενόγλωσσο νηπιαγωγείο). Αλλιώς το μόνο που προσφέρουν είναι δημιουργική απασχόληση και ακριβό baby sitting. Το ίδιο ισχύει και για τα αγγλικά που διδάσκονται σε ελληνικούς ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Χαμένος κόπος.

 

3. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αλλά για τα περισσότερα παιδιά η καλύτερη ηλικία να αρχίσουν ξένη γλώσσα είναι τα 8-9 χρόνια. Αν το παιδί δυσκολεύεται στο διάβασμα των ελληνικών, πιέζεται να ανταπεξέρθει στα μαθήματα του σχολείου ή κάνει πολλά ορθογραφικά λάθη, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεκινάει ξένη γλώσσα πριν την Τρίτη Δημοτικού.

 

4. Η καλύτερη ηλικία να δώσεις για Proficiency (ή ανάλογα πτυχία) είναι μετά τα 16 ή ακόμα καλύτερα στο πανεπιστήμιο.

 

5. Ένα παιδί που έχει έφεση στις γλώσσες / στρώνει πωπό και διαβάζει, θα μάθει ξένη γλώσσα και στο ελληνικό σχολείο. Ένα παιδί που δεν έχει έφεση στις γλώσσες / δεν διαβάζει, δεν θα μάθει ούτε με ιδιαίτερο. Και αυτό το λέω εγώ που έχω διδάξει μόνο σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα.

 

6. Ένα παιδί που δεν τραβάει, είναι καλύτερα να πηγαίνει πιο αργά παρά πιο γρήγορα. Τα εντατικά τμήματα είναι γεμάτα από παιδιά που δεν έχουν την έφεση που χρειάζεται για να μάθουν καλά μια γλώσσα και που θα μάθαιναν καλύτερα αν μάθαιναν πιο αργά. Είναι μεγάλη βλακεία να πιέζονται παιδιά για να δώσουν για Lower πριν την ώρα τους και να το πάρουν με ένα C της κακιάς ώρας.

 

7. Τα καλά πανεπιστήμια στην Αγγλία δεν δέχονται εδώ και πολλά χρόνια το Proficiency (Cambridge ή Michigan, δεν έχει σημασία) ως πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Καλύτερα να ξέρεις καλά τη γλώσσα και να μην έχεις ούτε ένα πτυχίο, παρά να έχεις Proficiency με Α και να μην μπορείς να μιλήσεις.

Συμφωνώ απολύτως!!

 

συμφωνω οτι τα παιδια πρεπει να μαθουν αγγλικα αλλα για τη δευτερη γλωσσα πρεπει να διαλεγουν τα ιδια

 

εμενα, να σας πω τον πονο μου, με ενοχλει που τα παιδια πρεπει να διαλεξουν μονον αναμεσα σε γαλλικα η γερμανικα,,,θα επρεπε να ειχαν τη δυνατοτητα να διαλεξουν και αναμεσα σε ιταλικα και σε ισπανικα

Τώρα πια... ούτε ανάμεσα σ' αυτές τις 2 γλώσσες διαλέγουν ατομικά αλλά ως σχολείο... δυστυχώς. Και βέβαια, ασυζητητί οι επιλογές θα έπρεπε να είναι περισσότερες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι λες; Φυσικά αγγλικά μιλάνε, η κολλητή μου είναι Σκωτσέζα και την έχω επισκευτεί πολλές φορές στη Γλασκώβη που μένει, μια χαρά την καταλαβαίνω (βέβαια μου πήρε κάποιο χρόνο να συνηθίσω την προφορά που είναι πολύ βαριά). Δεν ξέρω ποια διάλεκτο εννοείς, αν εννοείς τα Gaelic, αυτά μόνο σε πινακίδες τα βλέπεις πλέον. Δεν έχω συναντήσει ποτέ Σκωτσέζο που να τα μιλάει.

 

Μήπως μπερδεύεις τους Σκωτσέζους με τους Ουαλούς; Αυτοί όντως έχουν δική τους γλώσσα που δεν μοιάζει καθόλου με τα αγγλικά, αλλά οι περισσότεροι μιλάνε και αγγλικά.

ε τι να σου πω εγω συναντησα!!!! και αυτος και η γυναικα του. τωρα για τους αλλους δεν ξερω εγω δεν εχω παει.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Apricot, οι Σκωτσέζοι μιλάνε σίγουρα αγγλικά. Τα γαελικά (Gaelic) είναι το τοπικό κελτικό ιδίωμα που μιλάει ένα πάρα πολύ μικρό μέρος του πληθυσμού, περίπου 1%. Τα γαελικά μιλιούνται στη δυτική Σκωτία μόνο, στα σύνορα με την Ιρλανδία, και αυτοί που μιλούν γαελικά μιλούν και αγγλικά, εκτός αν ζουν σε βουνό α λα Χάιλαντερ και δεν έχουν πάει σχολείο (ενδέχεται να έπεσες σε αυτή την περίπτωση, δεν αντιλέγω).

 

Η σκωτσέζικη προφορά των αγγλικών είναι τόσο έντονη που τα κάνει να μοιάζουν με άλλη γλώσσα. Π.χ. η Γλασκώβη προφέρεται Γκλάσκοου στα αγγλικά, αλλά Γλέσκα στα "σκωτσέζικα". Το λεξιλόγιο είναι το ίδιο, η γραμματική είναι η ίδια, το συντακτικό είναι το ίδιο - το μόνο που αλλάζει είναι η προφορά και μερικές λέξεις/φράσεις (π.χ. αντί για little λένε wee, αντί για yes λένε ay). Αν δεν μιλάς καλά αγγλικά ή δεν έχεις έρθει ξανά σε επαφή με σκωτσέζους ειδικά της δυτικής ακτής, είναι επόμενο να μην μπορείς να τους καταλάβεις και να νομίζεις ότι δεν μιλούν αγγλικά.

 

Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις ολόκληρα άρθρα που έχουν γραφτεί για πλάκα στα "σκωτσέζικα" δηλ. σε αγγλικά με σκωτσέζικη προφορά, όπως αυτό: http://sco.wikipedia.org/wiki/Glesga

 

Τα γαελικά είναι τελείως άλλη γλώσσα που δεν βγάζουν κανένα νόημα όταν μιλάς μόνο αγγλικά, π.χ. http://gd.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%AComh-Dhuilleag

 

Ελπίζω να βοήθησα :-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με το μικρό μου που πάει τώρα Δ' δημοτικού είχα μεγάλο πρόβλημα ορθογραφίας στη Β' σε σημείο που σχεδόν σταματήσαμε να την μαθαίνουμε γιατί κάθε φορά που την έγραφε έκανε και διαφορετικά λάθη. Κάναμε μόνο τις καταλήξεις ρημάτων, ουσιαστικων και αυτά. Αυτός ήταν και ένας λόγος που δεν τον ξεκίνησα Αγγλικά γιατί μου φάνηκε ανώριμος στη Β'. Στην Γ' πιάσαμε πιο ζεστά το θέμα της ορθογραφίας και με την συνεχή επαφή με το γραπτό λόγο στο σχολείο έκανε εντυπωσιακά άλματα στην ορθογραφία.

 

Στην Γ' δημοτικού ξεκίνησαν Αγγλικά 4 φορές την εβδομάδα το Ζοοm1. Τα πήγε πάρα πολύ καλά και του άρεσαν ιδιαίτερα τα Αγγλικά και πιστεύω ότι καλύπτουν πλήρως την Α junior. Επειδή θυμόμουν από την κόρη μου ότι στην Δ' πέφτουν δυστυχώς στα βιβλία Αγγλικών του Οργανισμού αποφάσισα στην Δ' να τον γράψω σε φροντιστήριο. Επειδή ήθελε να πάει με τους συμμαθητές του του έκανα εγώ Αγγλικά το καλοκαίρι την B junior ώστε να πάει στην Α' senior στο φροντιστήριο.

 

Τώρα πήραμε τα βιβλία του φροντιστηρίου (ξένου οίκου) και βλέπω ότι στην γραμματική δεν προχωράει καθόλου, μόνο καινούριες λέξεις και επανάληψη γραμματικής των δύο προηγούμενων τάξεων. Εμένα δεν με χαλάει γιατί κάναμε την B' junior βιαστικά σε 24 μαθήματα αλλά βλέπω ότι ένα παιδί που ξεκινάει Αγγλικά στο σχολείο στην Γ' δημοτικού και τα πάει καλά μπορεί άνετα να γραφτεί στο φροντιστήριο την επόμενη χρονιά στην Α' senior. Γιατί τα παιδεύουν από Β' δημοτικού με Αγγλικά που ακόμα παιδεύονται με τα στοιχειώδη της μητρικής γλώσσας είναι από τα άλυτα των φροντιστηρίων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γραμματική που διδάσκεται στην Α/Β Προκατακτική και στην Α κανονική (θα πρέπει να) είναι λίγο πολύ η ίδια, απλά γιατί δεν μπορείς να προχωρήσεις μικρά παιδάκια με πιο γρήγορο ρυθμό. Όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις το παιδί να μαθαίνει μια ξένη γλώσσα, τόσο πιο αργά θα προχωρήσει. Π.χ. ένα παιδί 12 χρονών μπορεί άνετα να ξεκινήσει από την ύλη της Α Κανονικής με μια ταχύρρυθμη εισαγωγή. Το πλεονέκτημα του να ξεκινήσεις πιο νωρίς είναι ότι το παιδί δεν χρειάζεται να ζοριστεί τόσο πολύ στην αρχή, μαθαίνει τη γλώσσα πιο αβίαστα, έρχεται σε επαφή και με άλλες εκδοχές της γλώσσας όχι μόνο με τη γραμματική (π.χ. κουλτούρα, τραγούδι). Είναι καλό και παιδαγωγικό να ξεκινάει το παιδί αργά και σταθερά με πολλή επανάληψη, ακόμα κι αν θα μπορούσε να πάει πιο γρήγορα, αλλά όπως υπάρχει το πολύ αργά υπάρχει και το πολύ νωρίς.

 

Το ίδιο ισχύει και τα ελληνικά. Επειδή κάποιο παιδάκι μπορεί να έχει αρχίσει να διαβάζει και να γράφει από 4 χρονών, δεν σημαίνει ότι πρέπει στα 4 να γράφει λέξεις, στα 5 προτάσεις και στα 6 εκθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! :)

 

Έχοντας ασχοληθεί επί χρόνια με ξένες γλώσσες και την εκμάθησή τους από τα παιδιά (γλωσσολογικά και παιδαγωγικά), θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου σ' αυτό το ενδιαφέρον και "πονεμένο" θέμα.

 

Καταρχάς, θεωρώ ότι είναι μύθος ότι η αγγλική είναι εύκολη γλώσσα.

Το ορθογραφικό της σύστημα θεωρείται "αδιαφανές", δηλαδή άλλα ακούμε και άλλα γράφουμε, άλλα βλέπουμε και άλλα διαβάζουμε (π.χ. "eight", "beautiful", "yacht" κτλ). Επίσης, η γραμματική της δεν είναι φιλική προς τους Έλληνες μαθητές, αφού έχει κάποιους κανόνες τελείως ξένους προς το δικό μας γλωσσικό σύστημα.

Είναι, όμως, αλήθεια ότι είναι πολύ χρήσιμη. Προς το παρόν, είναι η ξένη γλώσσα που χρησιμοποιείται και μιλιέται περισσότερο στον κόσμο. Λένε ότι η ισπανική μέσα στα επόμενα χρόνια θα την ξεπεράσει σε ομιλητές, αλλά είναι πολύ δύσκολο να την ξεπεράσει σε γλώσσα επιστημονικής βιβλιογραφίας, μουσικής, Διαδικτύου κλπ.

 

Επίσης, είναι καλό τα παιδιά να έχουν κατακτήσει πρώτα τις δομές της μητρικής τους γλώσσας, της ελληνικής, και μετά να ξεκινήσουν να μαθαίνουν ξένες γλώσσες, όπως πολύ σωστά αναφέρετε οι περισσότερες μαμάδες.

 

Τώρα, όσον αφορά στα γαλλικά και στα γερμανικά, είναι κρίμα που δε δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να επιλέγουν μεταξύ περισσότερων γλωσσών, όπως τα ιταλικά, τα ισπανικά, ακόμα και τα ολλανδικά, τα πορτογαλικά ή και τα τούρκικα. Πολλές φορές έχω συναντήσει μαθητές που έχουν επιλέξει μόνοι τους την ξένη γλώσσα που θα μάθουν, έχουν απολαύσει τη διαδικασία και από μόνοι τους έχουν θελήσει να μάθουν και τρίτη και τέταρτη ξένη γλώσσα.

 

Τέλος, θέλω να επισημάνω ότι πολυγλωσσία δε σημαίνει απαραίτητα επαγγελματική επιτυχία. Ασφαλώς, σημαίνει εξέλιξη της νοημοσύνης, αλλά το ίδιο μπορεί να προσφέρει η εκμάθηση πολλών και διαφορετικών μουσικών οργάνων, διαφορετικών αθλημάτων, πολλών ειδών χορού κλπ. Όλα τα παραπάνω δημιουργούν νέες συνάψεις και βοηθούν τα παιδιά να αναπτύξουν νέες δεξιότητες μάθησης.

 

Αποφάσισα να γράψω κι εγώ στο forum αυτό διότι χάρηκα πολύ που οι γονείς της νέας γενιάς αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά απ' ότι οι δικοί μας γονείς και δεν ασκούν τις ίδιες πιέσεις στα παιδιά τους. Ο ρόλος μας είναι απλά να προσφέρουμε τις ευκαιρίες και τις δυνατότητες. Από κει και πέρα το κάθε παιδί ανάλογα με το χαρακτήρα του θα τις αξιοποιήσει ανάλογα. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω κατι; στο σχολειο αν επιμεινεις με αυτα που κανουν και παρεις και βιβλιο και στο σπιτι να κανεις πιο πολλες ασκησουλες κτλ δεν θα μαθουν; δηλ μεχρι πεμπτη δημοτικου ας πουμε και μετα να παει σε ενα φροντιστηριο να μπει στην ταξη που ειναι το επιπεδο του να συνεχισει; δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα εχουν δυσκολεψει τα πραγματα και πεμπτη δημοτικου βαζουν δευτερη γλωσσα που δεν την κατεχω ενω αγγλικα μπορω να επιμεινω και μονη μου εστω μεχρι την πεμπτη δημοτικου που θα μου ειναι κατανοητα να τον βοηθαω και να επιμεινω και με εξοσχολικα βιβλια, γιατι οταν αρχισουν και δευτερη γλωσσα που εγω δεν την γνωριζω θα πρεπει να παει φροντηστηριο και εκει εγω δεν μπορω να τον βοηθησω και επειδη εκεινη την εποχη θα παει και το δευτερο παιδι μου σχολειο δυσκολο να αρχισουμε αγγλικα απο β δημοτικου ας πουμε, με λιγα λογια αν κατσεις και επιμενεις στην υλη του σχολειου κα εχεις και ενα βοηθητικο βιβλιο να κανει απο εκει και να εξηγεις και εσυ; το παιδι θα εχει ελειψεις; δεν μιλαω να παει να δωσει λοουερ αλλα να το τρεναρεις να παει απο τριτη κανονικη πχ εξω αγγλικα, επειδη παλια δεν ειχαν μπει αγγλικα στο δημοτικο στο γυμνασιο ολοι τα καναμε πασπαρτου και δεν διναν σημασια τωρα θελω να πιστευω οτι τα αρχιζουν κανονικα και σωστα τα παιδιακια, εσας πια ειναι η γνωμη σας, παρεπιπτωντος εμενα παει πρωτη δημοτικου τωρα.

ή να κανει με κοπελα το καλοκαιρι, μονο την επομενη χρονια που θα ειναι και ελευθερος και να τα ξανακανει και στο σχολειο και να εχει το χειμωνα μονο τα μαθηματα του σχολειου.

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω κατι; στο σχολειο αν επιμεινεις με αυτα που κανουν και παρεις και βιβλιο και στο σπιτι να κανεις πιο πολλες ασκησουλες κτλ δεν θα μαθουν; δηλ μεχρι πεμπτη δημοτικου ας πουμε και μετα να παει σε ενα φροντιστηριο να μπει στην ταξη που ειναι το επιπεδο του να συνεχισει; δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα εχουν δυσκολεψει τα πραγματα και πεμπτη δημοτικου βαζουν δευτερη γλωσσα που δεν την κατεχω ενω αγγλικα μπορω να επιμεινω και μονη μου εστω μεχρι την πεμπτη δημοτικου που θα μου ειναι κατανοητα να τον βοηθαω και να επιμεινω και με εξοσχολικα βιβλια, γιατι οταν αρχισουν και δευτερη γλωσσα που εγω δεν την γνωριζω θα πρεπει να παει φροντηστηριο και εκει εγω δεν μπορω να τον βοηθησω και επειδη εκεινη την εποχη θα παει και το δευτερο παιδι μου σχολειο δυσκολο να αρχισουμε αγγλικα απο β δημοτικου ας πουμε, με λιγα λογια αν κατσεις και επιμενεις στην υλη του σχολειου κα εχεις και ενα βοηθητικο βιβλιο να κανει απο εκει και να εξηγεις και εσυ; το παιδι θα εχει ελειψεις; δεν μιλαω να παει να δωσει λοουερ αλλα να το τρεναρεις να παει απο τριτη κανονικη πχ εξω αγγλικα, επειδη παλια δεν ειχαν μπει αγγλικα στο δημοτικο στο γυμνασιο ολοι τα καναμε πασπαρτου και δεν διναν σημασια τωρα θελω να πιστευω οτι τα αρχιζουν κανονικα και σωστα τα παιδιακια, εσας πια ειναι η γνωμη σας, παρεπιπτωντος εμενα παει πρωτη δημοτικου τωρα.

ή να κανει με κοπελα το καλοκαιρι, μονο την επομενη χρονια που θα ειναι και ελευθερος και να τα ξανακανει και στο σχολειο και να εχει το χειμωνα μονο τα μαθηματα του σχολειου.

 

Βασικά, όσο εύκολη κι αν φαίνεται η πρώτη χρονιά των αγγλικών, στην πραγματικότητα είναι η πιο δύσκολη. Είναι η χρονιά στην οποία το παιδάκι θα πάρει τις βάσεις για τα αγγλικά, θα πάρει τις βάσεις για οποιαδήποτε ξένη γλώσσα μάθει και θα αποφασίσει αν θα του αρέσουν τελικά οι ξένες γλώσσες ή όχι.

 

Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και, δυστυχώς, στο σχολείο δε δίνουν την πρέπουσα σημασία. Συν τοις άλλοις, "τρέχουν" πολύ στην ύλη, χωρίς να λαμβάνουν υπ' όψιν τις πραγματικές ανάγκες των παιδιών.

 

Θα πρότεινα να ξεκινήσετε με μια δασκάλα ειδικά εκπαιδευμένη για διδασκαλία ξένης γλώσσας σε μικρά παιδιά το καλοκαίρι από δευτέρα προς τρίτη δημοτικού. Νομίζω ότι καμιά εικοσαριά ωριαία μαθήματα είναι αρκετά για να μπει στη φιλοσοφία της ξένης γλώσσας και να "ξεπάρει". Καλό είναι η δασκάλα να μην είναι αυστηρή, αλλά να έχει πρόγραμμα, να είναι οργανωμένη (με σαφείς διδακτικούς στόχους) και να διδάσκει μέσα από το παιχνίδι. Αυτό βοηθά πολύ τα παιδιά να μάθουν σωστά και ευχάριστα.

 

Νομίζω, σύμφωνα με την εμπειρία μου πάντα, ότι αν το παιδάκι οργανωθεί σωστά στα αγγλικά (ή σε οποιαδήποτε ξένη γλώσσα) απ' την αρχή, δρομολογείται σωστά και θα αντιμετωπίσετε κι εσείς μαζί του το λιγότερο δυνατό άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, το σκεφτηκα και εγω διαβασα και εδω και λεω τελικα του χρονου το καλοκαιρι να κανει την χρονια που θα ακολουθησει και να τα ξαναβλεπει και σχολειο και οκ και καθε καλοκαιρι να το κανουμε ετσι, τωρα αν δυσκολευτει καπου οκ θα μπορει να του λυσει και ενδιαμεσα αν χρειαστει αποριες η κοπελα που θα κανει τα ιδιαιτερα το καλοκαιρι και κατα την πεμπτη δημοτικου ισως κανει δυο χρονιες ή μια ολη τη σεζον που θα ειναι και πιο μεγαλη ταξη, νομιζω ειναι καλη λυση και δεν επιβαρινεται στο σχολειο τον χειμωνα και θα τα κατανοει πιστευω και βλεπουμε απο εκει και περα πως θα παει.

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

οποια ξερει καποια καλη κοπελα που την ενδιαφερει μια μονιμη συνεργασια για καλοκαιρια νοτια προαστεια και εχετε μια εμπειρια για το μαθημα της ας μου στειλει ενα πμ, αργοτερα θα κανει και στο αδερφακι το μικρο, μακαρι να βρουμε καποια που θα του κανει αρκετο διαστημα δεν ειναι και οτι καλυτερο να αλαζουν πολλες, ευχαριστω!

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κι εγώ ψάχνω για ιδιαίτερα αγγλικών! Μου είπε μια φίλη-μαμά για ένα site που βγήκε πρόσφατα, αλλά δεν το έχω τολμήσει ακόμα, γιατί φοβάμαι ότι δε θα βρω αυτό που θέλω... Χρησιμοποίησε καμιά το edit admin

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους

Μόλις μετακόμισα στο Χαλάνδρι και θα εκτιμούσα πολύ προτάσεις για φροντιστήρια αγγλικών που έχουν καλή φήμηστην περιοχή

Τίνα

 

 

Το Χαλάνδρι είναι τεράααααστιο! Δεν είναι δυνατόν να κάνεις αποστάσεις μεγάλες για να πας ένα παιδάκι στα αγγλικά του. Πρέπει να βρεις κάτι κοντά στο σπίτι σας. Σε ποιο σημείο του Χαλανδρίου είσαι, να δω αν ξέρω κάτι εκεί κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψάχνω για ιδιαίτερα αγγλικών! Μου είπε μια φίλη-μαμά για ένα site που βγήκε πρόσφατα, αλλά δεν το έχω τολμήσει ακόμα, γιατί φοβάμαι ότι δε θα βρω αυτό που θέλω... Χρησιμοποίησε καμιά το edit admin

 

Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και έχω εργαστεί χρόνια σε φροντιστήρια και σε ιδιαίτερα φυσικά. Τι ακριβώς ψάχνεις που σε φοβίζει και πιστεύεις ότι δεν θα βρεις αυτό που θες; Έχει πχ. κάποια μαθησιακή δυσκολία το παιδί και χρειάζεται εξειδικευμένη βοήθεια; Έχεις κάποια δικά σου standards που τα θεωρείς απαραίτητα; Αν όχι και όλα είναι φυσιολογικά, γνώμη μου είναι να βρεις άτομο συστημένο για να ξέρεις ότι κάνει σωστή δουλειά (πχ να έχει διδάξει το παιδί κάποιου γνωστού σου, που να είναι όμως μελετηρό για να ξέρεις αν πιθανές ελλείψεις είναι του παιδιού ή του καθηγητή). Μην αγχώνεσαι a priori, καλή αρχή να γίνει και όλα θα πάνε καλά.

ΥΓ: Τι ηλικία έχει το παιδί; Είναι σημαντικό να είναι έτοιμο για την εκμάθηση ξένης γλώσσας.

 

Το edit admin ακόμα δεν είναι ευρέως γνωστό αλλά έχει διαφορά σε σχέση με άλλα παρόμοια site γιατί ο καθηγητής επισυνάπτει υποχρεωτικά τα πτυχία του. Επίσης ζητούνται σχόλια από πρώην μαθητές του για την διδασκαλία του. Δεν είναι κακή σαν ιδέα, είναι κάτι πιο ολοκληρωμένο. Απλά υπάρχουν ελάχιστοι εγγεγραμένοι καθηγητές προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...